Allah’ın Zatını Düşünmek Haramdır

allah-lafziiŞeytan insanın aklına acaba Allah nasıl bir şey, varlığının ezelî olması ne demek gibi sorular getirdiğinde, Peygamberimizin (s.a.v.) şu hadisini hatırlamalı:
– Şeytan, insana, (Şunu kim yarattı, bunu kim yarattı, yeri kim yarattı, göğü kim yarattı?) diye vesvese verir. Kişi (Hepsini Allah yarattı) diye cevap verince, bu defa ise, (Allah’ı kim yarattı?) diye vesvese verir. O zaman, (Ben Allah’a ve Resulü’ne iman ettim) diyerek Allah’a sığınsın!) [Hadis-i Taberanî]

Böyle düşüncelerin akla gelmesine engel olunamaz ama akla geldiğinde, bırakmaya çalışmalı, (Yâ Rabbî, beni böyle düşüncelerden koru!) diye dua etmelidir.
O zaman akla şöyle bir soru gelebilir: Kur’an’da ve gerekse hadisi şeriflerde Allah’ın çok zikir edilmesinden yani, O’nun çok anılmasından söz edilir. O durumda Allah’ı zikri nasıl anlamak lazımdır.?
Buna cevap olarak, Peygamberimizin (s.a.v.) bir gün yolda giderken karşılaştığı gıybetten ve her türlü kötü huylardan uzaklaşmış bir  toplulukla ilgili şu mevzusunu nakledelim. Allah’ın Rasulü yolda rastladığı o topluluğun garip hallerini merak edip  onlara sorar:
-” Ne düşünüyorsunuz böyle.?”
Onlar:
-” Allah’ın zatını düşünüyoruz “ dediler.
Rasulullah (s.a.v.) :
-” Allah’ın yarattıklarını tefekkür edin, fakat zatını düşünmeyin! Çünkü anlamaya güç yetiremezsiniz. Yoksa [ bir şeye benzeterek şirke düşer ] helâk olursunuz.)
[Hadis-i İbn-i Ebi’d-Dünya]

Niye (Helâk olursunuz) deniyor? Çünkü Allah’ı bir yaratık gibi düşünmek küfürdür. Yeni Selefî denilen kimseler, hâşâ (Allah, Arş’a oturdu) derler. Müteşabih âyetlerden kendi anladıklarına uymaya çalışırlar. Hiçbir şeye benzemeyen Allahü teâlâ için, (Arşa oturdu) demek, O’nu insan veya başka bir yaratığa benzetmek gibi olur ki, bu bariz küfürdür(dinden çıkma durumudur).. Onun için Allah’ın zatını düşünmemelidir. (Hiçbir şeye benzetmeden oturur, kalkar, yürür) gibi düşünceler, yine mahluklara benzetildiği için küfür olur. (Allah nasıl ezelîdir?) diye düşünmemeli. Çünkü böyle düşünmek, hâşâ (Allah nasıl meydana geldi? Onu kim yarattı?) gibi yanlış, küfür içeren düşüncelere sürükler.
Allah’ın yarattığı eserleri düşünerek O’nun kudretinin büyüklüğünü, sanatının yüceliğini anlamak Allah’ı zikirdir. Büyük âlim ve ârif İmamı Rabbânî (k.s.) hazretleri, Allah’ı isimleri ile zikrederken; O’nun hiç bir şeye benzemediğini kalbde tutarak zikredilmesini telkin etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Allah’ın Zatını Düşünmek Haramdır” üzerine 12 yorum.

 1. Ben bilmeden oyle ibadet etmisim cok pismanim ama bilmeyerekden etdim simdi tovbe ediyorum ben dinden cikarmiyim lutfen cevablayin cok kotuyum kafirmi oldum ben

 2. 2aydır çok kötüyüm şeytan sürelkli Allah hakkında vesvese veriyo İçimden evren Tek başına olamaz bunu yapan birisi lazım falan diye açıklıyorum kendimi Allahı düşünüyorum ona inanıyorum inşallah öyledir ama herseferinde yine başlıyoruz Allahı düşünüyorum bu bende daha öncede olmuştu namaz kılıyorum normalde konuşmalarımı içine Allah kelimesi geçiyo daim geçiyo bende Allah senin ona inandığını biliyo sıkıntı yapma diyorum Yinede rahat ettwiremiyorum kendimi Rahatlıyorum sonra yine başlıyo cehenneme gitmekten korkuyorum Sonra melekleri peygamberleri düşünüyorum Allah yarattı onları Rahatlıyorum Allaha dua ediyorum kendi kendime diyorum inanmazsam dua etmem diye Acaba vesvesemi yapıyorum kuruntumu şimdiden Allah razı olsu Lakin sürekli Allah hakkında işte
  Düşünceler geçiyo varmı falan filan
  Bu düşünceler geçiyo sonra kendi kendime diyorum
  Allahı düşünüyorum diyorum ben Allaha inanıyorum niye bunları düşünüyorum diye kemdimi biraz öyle rahatlatıyorum
  İnternetten video izlicem rahatlamak için sonra diyom
  Ben Allaha inanıyorum niye izliyorum diyorum
  Konuşmalarımda normalde Allah kelimesi geçiyo
  Sizce Allah benim ona inandığımı biliyo bunlaarı şeytan işi deyip düşünmüyimmi
  Yoksa videomu izliyim
  Durumum bu geceleri rahat uyuyamıyorum
  Cehennemi falan düşünüyorum korkuyorum
  Bu daha öncede başıma gelmişti
  durum nedir endişe etmelimiyim
  Bu bendede. Şöyle oluyo Allahı düşünmeden dua ediyorum yani nerde olduğunu falan düşünmeden ama nezanki düiündümmü şey kopuyo
  Yani Allah mekandan münezzehtir onu biliyorum
  Ama Allaha düşünmeden onun nerde olduğunu falan düşünmdeden dua ediyorum ama ne zamanki düşünmeye başlasam tmm
  “Kim Allah’ın yerde mi gökte mi olduğunu bilmiyorum derse, kâfir olur. Çünkü bu söz, Allah’ın bir mekânı olduğu düşüncesini akla getirir. Allah’ın mekânı olduğunu düşünen kimse ise Allah’ı yaratıklara benzeten kişidir.”
  Hani bir kozmonot Üstad Necip Fazıl’ın şiirinde tasvir ettiği feza pilotunu oynarcasına uzaya çıktığında mealen “Uzayda Allah’ı göremedim.” demiş… İşte bu da bizim meselemizin yerlerde sürünen versiyonu. Mekandan münezzeh olmayı çıplak akıl ile hayallerde canlandırmak zor olabilir; ama bu durum yukarıda da görüldüğü gibi mekansızlığın kabul edilemez olduğuna dair en ufak bir kanıt hükmünde dahi değildir.
  Bizi yanıltan nokta şu: Aklımız, her varlığın mutlaka mekanda olması gerektiğini düşünüyor. Çünkü, daima bir mekanda olan, yer tutan varlıklarla karşılaşmış. Mekanı olmayan bir varlığı tasavvur edemiyor. Allah tasavvurunda da bildiklerinden yola çıkıyor, mekandan münezzeh olan Allah Teala’nın da bir mekanı olması gerektiğini düşünüyor. Bu sebeple kainatın içinde veya dışında bir yer arıyor. Kainatın içinde veya dışında olmak, yaradılanlar için söz konusudur. Nerede, diye sorduğun zaman, daha sua
  Bendede tam böyle oluyo

  1. Sena hanım sizin sorununuz Allahın zatını düşünmektir. Oysa Allahın zatını düşünmek haramdır. Allahın zatı şerifini hiç bir akıl kavrayamaz. İnsan aklı Onu mutlaka yaratılmış bir şeye benzetir. Bu da şirktir. Bu İlahi din akılın ürünü değildir. Bunun belgesi de Allaha mekan tayin edilmemesidir. Akıl dini olsaydı akıl, Allaha mutlaka mekan tayin ederdi.
   İbadetlerini yap, Allahın eserlerindeki hikmetleri düşün. Allahın zatı hakkında aklına her ne gelirse gelsin bu mahluktur de.

 3. hocam şeytan sürekli bana soru soruyor bazı sorularında ALLAHü Teâlâ ile ilgili içinden çıkamıyorum cevap versem yanlış birşey demekten korkuyorum şimdi bazı insanlar dwmişya tek gercek varlık Allah diğerleri mecaz diye bunu kullanarak bana sürekli haşa herşey Allahmı diye soruyor neyapayım hocam ben bunlada bitmiyor başka sorularda geliyor vesvese olarak boyle sorulara “bilmiyorum” demek yada düşünmek caizmidir neyapayım ne tavsiye edersiniz içindende çıkamıyorum yanlış bir şeyi inkardan korkuyorum yanlış birşeyden şüphedende korkuyorum…Dinden çıkarmıyım ?

  1. Her şey Allah demek küfürdür. Her görülen, işitilen, tadılan ve hissedilen Allah’tandır” deyiniz. Yani onlar, Allah’ın kudretinin eserleridir. Yani hepimiz Onun kudretinin tecellileriyiz. Sizi de içinize gelen o sesleri de sizi imtihan etmek için yaratan Allah’tır.
   İçinize olumlu veya olumsuz her ne gelirse “Allah’ım yarattıklarının şerrinden sana sığınırım, beni affet” deyiniz.

   1. Allah’ın zatını hakkında Hz. Ebu Bekir, “Allah’ım, Zatının hakkında benim bilgisizliğimi artır” demiştir. Büyük mürşid evliyadan Hace Nakşibendi hazretleri, “Allahın varlığı hakkında aklına ne gelirse o mahluktur. Allahın Zatını düşünmek şirktir” demiştir.
    Özetle, Allah’ı ışığa veya başka şeylere benzetenler kafirdir. Hocam siz yazmışsınız.

     1. Allah ışık değil ama nedense zatının nuru var deniliyor bu zıtlğı açıklar mısınız?

     2. Allah var mahlukları da vardır. Zatının nuru da o mahluklardan birisidir.

Bir Cevap Yazın