Burçların Etkisine İnanmak Puta Tapmak Gibi Şirktir

BURÇLAR HAKKINDASORU1: İslam da burçların yeri nedir ve sınırı nereye kadardır?

CEVAP: Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki:
-“Ahir zamanda fala (burçların etkisine) inanıp, kaderi inkâr edenler  çıkacaktır” (Hadis-i Tirmizi)    

BURÇLAR: Dünyanın güneşin çevresinde 365 günde aldığı mesafenin mevsimsel dönüşümüne sebep olduğu belli yerlere verilen isimlerdir.
Burçlar; astronomik olarak gök kubbe de yer alan 12 Takım Yıldızına verilen isimlerdir. Astronominin incelediği takım Yıldızlarıyla Astrolojisinin hiçbir alakası yoktur.  Astroloji Göksel olan cisimlerin İnsanla arasındaki ilişkiyi inceler fakat bilim dalı olarak kabul edilmez. Gökbilim ilmi ise Gökyüzün de bulunan Takım Yıldızlarını, Yıldızları, Göksel olan bütün cisimleri inceleyen bilim dalıdır.

Burçlara göre kendilerine yön veren insanlar düştükleri cehalet çukuruna aldırmayarak; ”fala inanma falsız kalma.” veya evlenecek olanlar birbirlerine  “burcun nedir?” gibi sözler ederler. İslamdan uzak bazı kimseler, taklidi iman sahibi kimselere hurafeleri benimsetmek için fal gibi, burçlar gibi batıl şeyleri yüce İslam dinine dayandırmaya çalışarak cahil kimseleri kandırmaktalar. Bu kimseler her gün yıldız falı saçmalıkları ile insanların kaderi hakkında bir takım yorumlarda bulunarak insanları gerçek dinden uzaklaştırmaktadırlar.
İnsanların huylarını, karakterlerini ve kaderlerini hiç bir şeyden haberi olmayan dünyanın yörüngesi üzerindeki belli yerlere verilen burç isimleri belirleyecek olsalardı, Tevrat, İncil ve Kur’an’ın indirilmesine ve peygamberlerin irşadına gerek kalır mıydı? Şu bir gerçektir ki, geleceği  Allah’tan başka hiç kimse bilemez. Bununla ilgili ayet, mealen:

– “De ki: göklerde ve yerde gaybı Allah’tan başka bilen yoktur.” (en-Neml, 27/65).
Kur’an falcılığın şeytan pisliği olduğunu şu ayette açıkça belirtmektedir:
-“Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi? (Mâide, 90-91)
Burçlara göre insanların kaderini belirlemek bir çeşit sapık Cebriye inancına dayanır. İslâm’da burçlar yani falcılık kesinlikle haramdır. Gelecekten haber veren kâhini tasdik etmek küfürdür. (Elfâz-ı Küfür/ Mâturidiyye Akaidi) Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur, mealen:
-”Bir kimse gider de verdiği haber konusunda kâhini (Cinci hoca, papaz vs.) tasdik ederse, Allah’ın Muhammed’e indirdiğini inkâr etmiş olur.”
 (Tirmizî, Tahâret,102; Ahmed İbn Hanbel, II, 408).

İslâm âlimleri, sâbiîler gibi, tesiri yalnız yıldızlardan bilerek onlardan bir takım hükümler çıkarmaya kalkışmanın küfür ve şirk olduğunda ittifak etmişlerdir. (Elmalılı M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, VII, 5207).

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki, mealen:
-”Allah bu yıldızları üç şey için yaratmıştır: Onları göğün süsü kıldı, şeytanlara atılacak taşlar kıldı, kendileriyle yön tayin edilen işaret kıldı. Kim yıldızlar hakkında bunlardan başka yorumlar yapmaya kalkarsa hata eder ve nasibini kaybeder, kendisini ilgilendirmeyen ve bilgisi olmayan hatta bilmekte peygamberler ve meleklerin bile acze düştükleri bir hususta kendini külfete sokar.” 
Kütüb-ü Sitte(Hadis No : 5759)

İbni Halid el-Cühenî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazını kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:

-”Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?” Eshab- Kiram:
−Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler.”
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdular, mealen:
−”Allah-u Teâlâ dedi ki; Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu. Kim Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı derse o kimse inanmış ve burçların tesirini inkâr etmiştir. Kim de şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı derse o kimse beni inkâr etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.” (Hadis-i Buhari)

Vesselam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Burçların Etkisine İnanmak Puta Tapmak Gibi Şirktir” üzerine 6 yorum.

 1. Hocam Selamun Aleyküm annemle bu gün bir konu üzerine konuşuyorduk kuzenim doğacak inşallah ….”benimle aynı gün doğar inşallah” dedim anneme, annem bana dediki Evet dayında öyle istiyor “ikizler burcu olmasını istemiyor” dedi.
  bende sordum “niye yengem gibi olmasın diyemi” dedim.
  annemde “Evet ” dedi böyle inanmak şirk olmazdı hocam?
  Yani misal “yengeç olursa daha farkli bir kişiliği olur” inancı?

  1. Burçlara inanmak, burçların insanın hayatını etkilediğine veya etkileyeceğine itikat etmek şirktir.

  2. hocam burçlar derken burç kurandada geçer surebile var nedemek istediğinnizi anlamadım.
   Hocam Selamun Aleyküm otururken Aĺlahin işitmeşi ile ilgili harfisz ve sessiz işitir ya bunu tasdik niyetiyle “yükşek ses işitir demem” dedim ama bunu söylemeden kastım sesli işitmekti yani ağzımdan bir anda öyle çıktı ne olduğunu anamadim. küfre girmış olurmuyum?
   2-) birde hocam aklıma takıldı “Allah sesin yüksekliğini işitir” demek ile “Allah sesli işitir demek aynı şeylermidir?

  3. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki:
   -“Ahir zamanda fala, burçların etkisine inanıp, kaderi inkâr edenler çıkacaktır” (Hadis-i Tirmizi)

   BURÇLAR: Dünyanın güneşin çevresinde 365 günde aldığı mesafenin mevsimsel dönüşümüne sebep olduğu belli yerlere verilen isimlerdir.
   Burçlar; astronomik olarak gök kubbe de yer alan 12 Takım Yıldızına verilen isimlerdir. Astronominin incelediği takım Yıldızlarıyla Astrolojisinin hiçbir alakası yoktur. Astroloji Göksel olan cisimlerin İnsanla arasındaki ilişkiyi inceler fakat bilim dalı olarak kabul edilmez. Gökbilim ilmi ise Gökyüzün de bulunan Takım Yıldızlarını, Yıldızları, Göksel olan bütün cisimleri inceleyen bilim dalıdır.

   Burçlara göre kendilerine yön veren insanlar düştükleri cehalet çukuruna aldırmayarak; ”fala inanma falsız kalma.” veya evlenecek olanlar birbirlerine “burcun nedir?” gibi sözler ederler. İslamdan uzak bazı kimseler, taklidi iman sahibi kimselere hurafeleri benimsetmek için fal gibi, burçlar gibi batıl şeyleri yüce İslam dinine dayandırmaya çalışarak cahil kimseleri kandırmaktalar. Bu kimseler her gün yıldız falı saçmalıkları ile insanların kaderi hakkında bir takım yorumlarda bulunarak insanları gerçek dinden uzaklaştırmaktadırlar.
   İnsanların huylarını, karakterlerini ve kaderlerini hiç bir şeyden haberi olmayan dünyanın yörüngesi üzerindeki belli yerlere verilen burç isimleri belirleyecek olsalardı, Tevrat, İncil ve Kur’an’ın indirilmesine ve peygamberlerin irşadına gerek kalır mıydı? Şu bir gerçektir ki, geleceği Allah’tan başka hiç kimse bilemez. Bununla ilgili ayet, mealen:
   – “De ki: göklerde ve yerde gaybı Allah’tan başka bilen yoktur.” (en-Neml, 27/65).
   Kur’an falcılığın şeytan pisliği olduğunu şu ayette açıkça belirtmektedir:
   -“Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi? (Mâide, 90-91)
   Burçlara göre insanların kaderini belirlemek bir çeşit sapık Cebriye inancına dayanır. İslâm’da burçlar yani falcılık kesinlikle haramdır. Gelecekten haber veren kâhini tasdik etmek küfürdür. (Elfâz-ı Küfür/ Mâturidiyye Akaidi) Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur, mealen:
   -”Bir kimse gider de verdiği haber konusunda kâhini (Cinci hoca, papaz vs.) tasdik ederse, Allah’ın Muhammed’e indirdiğini inkâr etmiş olur.” (Tirmizî, Tahâret,102; Ahmed İbn Hanbel, II, 408).

   İslâm âlimleri, sâbiîler gibi, tesiri yalnız yıldızlardan bilerek onlardan bir takım hükümler çıkarmaya kalkışmanın küfür ve şirk olduğunda ittifak etmişlerdir. (Elmalılı M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, VII, 5207).

   Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki, mealen:
   -”Allah bu yıldızları üç şey için yaratmıştır: Onları göğün süsü kıldı, şeytanlara atılacak taşlar kıldı, kendileriyle yön tayin edilen işaret kıldı. Kim yıldızlar hakkında bunlardan başka yorumlar yapmaya kalkarsa hata eder ve nasibini kaybeder, kendisini ilgilendirmeyen ve bilgisi olmayan hatta bilmekte peygamberler ve meleklerin bile acze düştükleri bir hususta kendini külfete sokar.” Kütüb-ü Sitte(Hadis No : 5759)

 2. Selamun Aleykum Hocam.

  Hocam simdi,Burclar var ama katiyen etkisi yoktur denilmekte bu yazida oyle mi ?

  Etkisi olmadigini tabikide biliyorum ama ben sanirim yanlis anlayip burclarin da olmadigini biliyordum.

  1. Aleykümselam sayın Ethem.
   Burçlar, dünyanın güneş ekseninde dönerken aldığı yolun belli konaklarına verilen isimdir. Gün dönümü denilen olay bir burç değiştirme olayıdır. Hiç bir şeyden haberi olmayan dünya ve o konaklara bir takım olaylara ve insanların huylarının durumuna etkisi olduğuna inandırmaya çalışan falcı ve kahinler, ahmak cahillerin duygu ve inançları ile oynayarak onları dinden çıkarmaktalar.

Bir Cevap Yazın