Doğru ve Yanlışı Ayırmak

Soru:cicek-cay-kasigim
1- Neyin doğru, neyin yanlış olduğu hususunda kendi fikirlerimi oluşturmak değil, İslamın ne dediğini anlamak istiyorum. Fakat çoğu meselede, ‘çoğunlukla yalan kötüdür’ gibi kolay sonuçlara ulaşamıyoruz. Gerçekten neyin doğru, neyin yanlış olduğunu anlayamadığım, küçük, büyük konularda ‘kendi hükmümü’ vermem kötü mü olur, yoksa neyin doğru olduğuna emin olmak için illa manevi şekilde ilham almamız mı gerekir?
2- Hangi konularda yanlış düşünmek insanı küfre sokar ?

CEVAP:
Allah’ın affı ve mağfireti üzerinize olsun. İslam’ın ne dediğini öğrenmek istediğinizi belirtmektesiniz.
1- İslam’da hükümler akla, mantığa veya ilhama dayanmaz. İslam’da, bir şeyin küfür veya iman olduğu, haram veya helal, emir veya yasak olduğu Kur’an, Sünnet, İcmai ümmet ve Kıyası Fukaha ile belirlenir.
Bunları öğrenmek için bir islam ilmihali alıp okumak yeterlidir. Ama daha derin bilgilere ermek isteyen kimse, bu ilmihallerin kaynağı olan, hangi hükmün hangi ayet ve hadisi şerife dayandığını kaynak vererek belirleyen kitaplar vardır ki, arzu eden onlardan bu kaynaklara erişebilir. Bunlar, Dört Mezhebin Fıkhı veya Mülteka gibi değerli eserlerde mecvuttur.
2- Hangi konularda yanlış düşünmenin küfre düşüreceğini soruyorsunuz. Amentünün içeriğine iman etmeyen bir kimse küfre girer.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Cevap Yazın