Kur’an Herkesin Anlayacağı Kadar Açık mı Nazil Olmuştur.

bekir- dinler arası diyalog 2Kendisini Müslüman sanan ama hadisleri yok sayanlar Kuranı asla doğru anlayamaz.!
Sapkın hadis münkirlerine göre, “Kur’an herkese açık olarak nazil olmuş”.
Bu iddialarını Hud Suresinin 1. ayetine eksik anlam vererek yapıyorlar. İşte o ayetin meali şerifi:
” Elif-Lâm-Râ. Bu öyle bir kitaptır ki, âyetleri muhkem kılınmış, sonra da her şeyden haberdar olan hikmet sahibi Allah tarafından âyetleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.” (Hud/1).
Bunların iddia ettiği gibi o ayetteki, “âyetleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır” kısmının muhatabı biz
olsaydık ayetin başında, “Elif-Lâm-Râ” kısmını da anlamamız lazım gelmez miydi.? Oysaki o ve benzeri ayetlerin anlamını Allahu teala sadece Rasulüne bildirmiştir.
Rabbimiz, Nahl suresi 44. ayeti kerimesinde, Kuran’ın sadece Rasulullaha tam olarak açıklandığını bildirmiş ve Kur’an’ı bizlere de açıklamasını buyurmuştur..
İşte ilgili ayetin Elmalı meali:
” Biz o peygamberleri mucizelerle ve kitaplarla gönderdik. Ey Peygamberim(Muhammed)! Sana da Kur’ân’ı indirdik ki, insanlara vahy edileni açıklayasın. Belki onlar da düşünürler.” Nahl/44
Bu ayeti kerimeye göre hadisi şeriflerin önemi açıkça belirtilmiştir. Umarım, hadis inkarcıları hadisler olmadan Kuranı tam olarak anlamının mümkün olamayacağını anlarlar.
Anlamadılarsa kendilerini daha fazla zorlamasınlar. Zira hadislere inanmadıkça da Kur’an-ı tam ve doğru anlamaları mümkün değildir..
İşte şu bilinmeli ki, Mehdi Ve Hz. İsa’nın nüzulü konusu sahih hadislerle sabittir.

“(Kafirler) Ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kâfirler hoş görmese de Allah nurunu tamamlayacaktır. (Saff Suresi/8)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Cevap Yazın