İletişim

Aşağıdaki formu kullanarak bizimle iletişim kurabilirsiniz. Göndereceğiniz mesaj ve iletiler, kontrol edildikten sonra bu sayfada yayınlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“İletişim” üzerine 779 yorum.

 1. Selamın aleyküm benim bir sorum var özel bana ulasabilirmisiniz ben ararım 0541 574 82 90 ruya ve istiharae ile ilgili cok sıkıntıdayım

  1. Aleykümselam Selçuk bey. Prensiplerimiz gereği telefonla görüşme yapmıyoruz. Ancak özel sorularınızı İslam Dergisi Facebook Sayfamıza mesaj olarak yazarsanız sorunuzu ve cevaplarınız sizden başkası göremez.
   TIKLAYINIZ:
   https://www.facebook.com/islamdergisi

 2. Uzun bir yolculukta eğer otobüs öğle vakti içinde durmayacak ikindi vakti girdiğinde mola verecek olsa öğle namazını otobüste kılabilir miyiz?veyahut şafii mezhebini taklid ederek cem etmek mi daha iyi olur?

 3. Hocam bir tarikatten ayrılmanın hükmü nedir.Çıkanın hali ne olur.Tasavvuf büyükleri bu konuda ne demiştir?

  1. Bir tarikate girmek farz olmadığı gibi çıkmak da haram değildir. Hele bu girdiği tarikat yanlış bir tarikat ise. Yani bid’atlerle dolu bir tarikatten ayrılmaz farz-ı ayındir.
   Ancak, Kur’an ve Sünnet Yoluna uygun olan doğru bir tarikatten ve doğru bir rehberden sırf nefsani sebeplerden dolayı ayrılmak ise, manevi feyz ve ilerlemelerden mahrumiyettir.

 4. Sayin Hocam

  cevremde cok düsman ve cekemiyenler var!
  Hocalar gittim va bakim yaptirdim!

  Durmadan büyü yapiyorlarmis ve nazar deyiyormus!

  Buna karsilik ne yapabilirim!

  Dua ve üstümde ne tasiyabilirim!

  Mail adresime cevab yazarsaniz memnun olurum!

  Saygilarimla

  Mehmet

  1. Sayın Mehmet kardeşim Allah şifanızı versin. İlkelerimiz gereği mail adresine cevap yazmıyoruz.
   Şunları yaparsanız üzerinizde bir şey taşımanıza gerek yoktur. Her sabah güneş doğduktan sonra ve her akşam namazından sonra fatiha, ihlas, felak ve nas surelerini en az üçer kez okursanız Allahın inayeti ile size hiç bir büyü ve nazar tesir etmez.

 5. Selamunaleykum Hocam ben Doğu Turkmenistanda bulunan musluman kardeslerimize yapilanlardan cok rahatsizim çok ofkeli ve sinirliyim. onlar icin dua ediyorum. Baba anneme orada cinlilerin yaptiklarini anlatinca baba annem bana “o ne oyle bu kotulugu yapanlar dinsiz demek” dedi. ben e oyle zaten onlarin inanci da yanlis dedim . Bu konusulanlarda bir yanlisimiz var mi? onlarin hakinda boyle dediyimiz icin?
  HOCAM hristiyanlar ya da musluman olmayanlarin giybetini yapmak ta gunah diye biliyorum. oysa onlar ebedi Cehennemde kalacaklar. dunyada olan coğu kotulukler onlarin yanlis inanclarindan oturu deyil mi? niye onlarin giybeti gunah?

 6. Hocam öncelikle hayırlı ramazanlar diliyorum.Yorumlarınızı büyük bir ilgiyle takip ediyorum. En yakın akrabalarımızın içerisinde kimlere fitre verebiliriz? ayrıca basılı bir eseriniz var mı ya da herhangi bir gazetede veya dergide yazıyor musunuz? isimleri verirseniz almak isterim..

  1. Hayırlı ramazanlar.
   Usül ve füru dışında herhangi bir akrabanıza verebilirsiniz. Yani; anne, baba, dedeler, nineler onların baba ve anneleri, evlatlar, torunlar, onların çocukları dışında kardeşlerinize, amcalarınıza halalarınıza teyze ve dayılarınıza ve onların çocuklarına kayın valide ve kayınpederinize verebilirsiniz.
   Bizim yazılarımız hikaye ve makale halinde http://www.islamdergisi.com dadır. Herhangi bir gazete ve dergi ile bağlantımız yoktur. Elektronik dergimizde yaklaşık 15 ciltlik bilgi yüklüdür. Onları okumanızı tavsiye ederim.

 7. Selamunaleykim Hocam.
  Bu gun yanimda biri su laflari falanca soyledi dedi:”Ali olanlar ne de cok yasamayi seviyor(yani yiyip icmeyi gulup eylenmeyi ama bunun icinde haram da var)bu dunyada Ali olmak varmis”demis bir kadin cunku kocasi boyle kisilikli ve bu sozleri soyledigi adamda oyle biri ikisinin de isimleri Ali.Ben bunu duyunca cok rahatsiz oldum cunku bukadar guzel isimli bir Hz.ALI imamimiz var onu cok seviyorum .Ben de dedim ki”eskiden nekadar cilleler cekmis Aliler simdi artik Ali de Veli de yani hepsi boyle .Cunku bu gibi kisilere o guzel ahlakli adaletli …….Hazreti ALI’yi onlara o an anlatsam da duymaz anlamazlar ya da anlamazliktan gelirler.Simdi benim soylediyimde yanlis var mi ve o kadinin soylediyi kufur mu.kadin Hz ALi’yi kastettiginden deyil bu dedileri ama yine de size bir danismak istedim.

  1. Aleykümselam.
   Onun kastettiği Hazreti Ali olmadığı için küfür olmaz.

 8. MUR. GUNUÇ! Haddini bil edepsizlik yapma! Sen kim oluyorsun da İmamı Azam’ı, İmam’ı Şafi’yi eleştiriyorsun? Daha Kur’an’ı yüzünden doğru okumaktan ve Türkçeyi dahi doğru yazmaktan yoksun birisi iken, bir de kalkmışsın dört hak mezhebi eleştiriyorsun. Bu ne küstahlık ?!
  Sana tavsiyem derhal tecdidi iman ve nikah yaptırmandır…

 9. Selamünaleyküm.vird hstme rabıtamı yspıyorum namaz kılıyor nafile oruç tutuyorum.Ama bir türlü nefsime hakim olamıyorum.Bir kısır döngüye girdim.Sürekli düşüncelere dalıyorum ümidim gittikçe azalıyor.İntisap edeli 1 seneyi geçti.Şe

  1. Aleykümselam Ali efendi.
   Kaza borcun varsa nafile oruç tutma, evvabinden başka nafile namaz da kılma. Kaza namazı borcun varsa onları kıl. Hatme ve sohbetleri kaçırma. Mürşid ziyaretini sıklaştır. Sitemiz deki elfazı küfür babını mutlaka oku. İtikadını ehli sünnete göre düzelt. Mürşidi sadece vesile bil. İnsana maddi veya manevi bütün fayda sadece Allah’tan gelir.
   NOT: ŞU AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEKİ BİLGİLERİ ÖĞRENMEDEN FEYZ HİDAYETİ BULAMAZSINIZ. BUNLAR OLMAZSA OLMAZ BİLGİLERDENDİR.
   Elfazı Küfür babını okumak için TIKLA:
   http://www.islamdergisi.com/genel/dinden-cikaran-sozler/
   Ehli Sünnet İtkadı için TIKLA:
   http://www.islamdergisi.com/genel/ehl-i-sunnet-itikadi/

  2. Ailem şii ve babam münkir fakat annemde intisap edemiyor.Kefaret orucu borcumu babam kızdığı için tutamıyorum kaza oruç borçlarımı ödüyorum.Günlük farz ve revatib sünnetlerden sonra nafile olarak evvabin kalkabilirsem teheccüt ve kılarsam arada kuşluk namazı kılıyorum.Virdimi ihmal etmedim zorunlu sbepler dışında hatmeye gidemezsem evde yapıyorum.itikadi bilgilerim iyi.Ehlisünnet itikadını iyi bilirim hem özel durumum dolayısıyla hem çok dini kitap okuduğum için.Sadrımdaki zulmet öyle artıyor ki karşı koyamıyorum.linklei okudum ama bildiğim ve sakındığım şeyler.Ailem dolayısyla ziyarete gidemiyorum belki bu sene ve önceki senede 2 kez gidebildim.

  3. Bizim yapacağımız bir şey yoktur. Çokça dua ediniz.. Sizin ki vesveseden ibarettir. Allah istikamet üzere kılsın.

 10. Aleykümselam Neslihan Hanım.
  Peygamberimize bir gün; “kadınlarda ihtilam(rüyalanma) olur mu ey Allah’ın Elçisi?” diye sordular. O da olacağını belirtti. O durumda kadınlar ne yapacağı soruldu. Erkekler gibi gusül abdesti almasını buyurdular.
  Kadınlar rüyalandıklarında uykudan uyandığında mahrem mahalde yaşlık varsa gusül abdesti alması farz gerekir.

 11. Selamün Aleyküm Hocam,
  Muhsin iyi hoca ile nasıl temasa geçebilirim.
  E-kitabını indirdim ama program açılmıyor…(Tasavvufi Hayat)
  bana mail olarak gönderebilir misiniz

 12. Aleykümselam.
  Onların o durumda paralel olarak içeri duhul etmesi orucu bozmaz. Mümkün olduğunca onların dar olanları tercih edilmemelidir.
  Oruçlu iken abdest alındığında ağıza ve buruna çak az alınmalıdır. Buna rağmen çok az miktarda su boğaza kaçarsa oruca devam etmelidir. Kışın kısa günlerde bire bir kaza edilir.

 13. Selamunaleykum Muhterem Hocam.
  Hak yiyen ve bunu acikca yapan,kisinin iyi olmasina ragmen onu kktuleyen ve baskakarina yanlis aktaran birini “mesele onun anlattigi gibi deyil yalan siylemis hatta yaptigi kotulukler de cabasi”diye gerekli olan kisilere anlattiysak giybet olur mu?

  1. Aleykümselam Neslihan Hanım.
   Bir müminin yaptığı olumsuzlukları gıyabına başkasına anlatmak gıybettir. Yapmadığı bir şeyi yaptı demek ise iftiradır.

  2. Tesekur ederim hocam.
   Ama benim esimi haksiz yere anne ve babasina kotuleyen dayisini ben esimin annesine anlatmak zorunda hissetim kendimi. cunku esimin anne ve babasiyla arasi acilabilirdi yanlis aktarilmalardan oturu. hem dayisinin esimin hakkini yediğini ve saire diğer seyleri anlatmadim bile. sadece esimi kotu bilmesinler diye ustten ustten anlattim. bu durumda yine giybet oluyor mu?
   hem esim bana dayisinin yaptiklarini anlatmasi da gibet oluyor mu? biz esimle her olani biteni biri birimize anlatiyoruz yanlis mi bu yaptigimiz ?

  3. Kul hakkı yiyenlerin haksızlığını, insanları kötülüğe sürüklemek isteyenlerin fitnelerini, insanlara zulmeden zalimleri anlatmak “leyse lil ğayabeti fasikın” hadisi şerifine göre gıybet değildir.

  4. Hocam bu gun kadinlarin ruyalanmasi ile ilgili bir soru sormustum ne soru burda ne de cevabi?

  5. Neslihan Hanım yazmıştım bulamandınız galiba . Buraya kopyalıyorum:

   03.07.2015 / 13:59 tarihinde gönderilmiş | neslihan cevap olarak.

   Aleykümselam Neslihan Hanım.
   Peygamberimize bir gün; “kadınlarda ihtilam(rüyalanma) olur mu ey Allah’ın Elçisi?” diye sordular. O da olacağını belirtti. O durumda kadınların ne yapması gerektiği soruldu. Erkekler gibi gusül abdesti almasını buyurdular.
   Kadınlar ihtilam olduklarında uykudan uyandığında mahrem mahalde yaşlık varsa gusül abdesti alması icap eder.

  6. Bunu ben biliyorum zaten hocam.benim sorum bas iliski goren bir kadin deyil sadece mustehcen haller veya iliski oncesi bir durum gorse yine yikanmali mi?
   Hocam ben kaza namszlarima su sekilde niyet ediuorum”niyet ettim Sllah rizssi icin en evvelki kazaya kalmis….. namazini kilmaya”boyle de olur deyil mi?

  7. İlişki olduğunda zaten gusül gerekir. Ama ilişki olmadan inzal(orgazm) olursa gusül yine farz olur.
   Öyle de olur kaz namazı.

 14. Selamun aleykum muhterem hocam.
  Hocam bize ablamla babamdan ev ve dukan kaldi.Ablam benim evim zaten var ben dukkani istiyorum dedi .Bizimde zaten evimiz yok tamam dedik anlastik.ama ben yine de istersen ilk kati senin olsun dedim.yok istemiyorum dedi.simdi dukkani calistiriyor ama,icki ve haram seyler satiyor dukkanda evin ilkkatindan bir kisminda yer aliyor.ablam ickilerinin bir kismini dukkanda yr yetmiyor diye bizim evin bir kismina koyuyor istemediyimi belirttim bana aldirmiyor cunku babaannemler ve dedem razi geliyorlar.o icki sattigi icin gece sarhoslar gurultu yaptigi icin rahatsiz oluyoruz.gecen ablamla bu giboi meselelerden oturu biraz atisik .olani biteni esime anlattigim icin giybet etmis olurmuyum?cunku onlar bizim evin disina ama bizim evimize dayali bir yer yapmaya kalktilar sarhoslara yer olsun diye esimde ben de razi deyiliz diye bize kizdilar .ben bunlari esimeanlattigim icin giybete mi dustum?

  1. Aleykümselam Neslihan Hanım.
   “Leyse lil ğayâbeti fâsikîn” hadis şerifine göre büyük günahları aşikare işleyip aldırış etmeyenleri eleştirmek gıybeti olmaz. Onları eşinize anlatmanız kesinlikle gıybet değildir. Elinizden geldiği kadar onlara karşı haklı mücadelenizi sürdürünüz bu konularda onlara taviz vermeyiniz.. Evinize içki koydurtmayınız. Aksi halde onun vebali günahı size de bulaşır.

  1. KUmsal Hanım rüyalarınızı İslam Dergisi Facebook sayfamıza mesaj olarak yazarsanız yorumlarız

 15. SELAmUN ALEYKUm!HOJAm YAKLASIK 6 YIL ONJE BABAm WEFAAT ETTI.ANNEm DE BABAm DA BI3E DINI OGRETENLERDEN DEYILLER.BABAm WEFAAT ETTIYINDE mE3AR TASINA BISEY YA3DIRmALISINI3 DEDILER BI3E.BABAm’DA DUYUNLERDE SARKI SOYLEYEREK AGAILE GEJImINI SAGLAYAN BIRI IDI .BEN’DE FIKIR OLARAK SUNU SOYLEDIm ”SARKILARIN SONU OLmADIGI GIBI SENIN DE SONUN BU DEYIL BABAJIGIm” BABAANNEm DEDEm ABLAm ANNEm HALAm HEPSI SU JEWABI WERDI ”AAA NE GU3EL BU OLSUN ”DEDILER!BEN O 3AmANLAR JOK BILGISI3Im DINI KONULARDA 3ATEN BABAmIN WEFATINDAN SONRA TOWBEYE WE DIINE SARILDIm.
  SImDI BU SO3UN NEKADAR YANLIS OLDUGUNU ANLASAm DA KImSE RA3I GELmE3 mE3AR TASINI DEYISTIRmEYE.BEN JOK BUYUK GUNAHTAmIYIm HALA HOJAm TOWBE DE ETTIm JOK TA PISmANIm NE YAPmALIYIm?

  1. Aleykümselam Neslihan Hanım.
   Babanızın mezar taşına yazılan olumsuz yazıdan siz sorumlu olmadığınıza göre neden kendinizi suçluyor ve günahkar sayıyorsunuz?
   O olumsuz yazıyı hoş karşılayanlar ve yazılmasına sebep olanlar düşünsün Allah’a verecekleri hesabı ve onun azabını.

  2. ben kendimi sujlu hissediyorum junku fikir benden jikti.ewet ben jahilliyimden bu hataya dustum ama o an bana” buyuklerim olma3 oyle sey ya3ilirmismi hij?” deselerdi ben tabiyiki onlari dinlerdim!bir de HOJAm buralarda adet edindiler me3ar taslarina kisinin fotografini koyuyorlar.ben bunun yanlis oldugunu biliyorum . babamin’kinde de war .”yanlis bu yapilan” diye soyledim kaj defa dinlemiyorlar beni!
   yani anliyajagini3 benden jikti bu fikir diye kendimi sujluyorum
   CUmA GUNUmU3 mUBAREK OLSUN INSALLAH

  3. Tamam sizden çıkmış olabilir ama siz onları uyarmışsınız buna karşın yapmadılarsa suç onlarındır.
   Mezara fotoğraf koymak günahtır.
   Hayırlı cumalar.

 16. PEKI HOJAm BI3 ESImLE BILGISI3JE BOYLE BIR DURUmA DUSTUYSEK BU GUNE KADAR zINAÝA mI DUSmUS OLUYORUz?çOK U3ULDUm!
  SELAmUN ALEYKUm HOJAm!Bunu size utanarak anlatiyorum ama ogrenmek istiyorum!
  DINImIzIN ”ANNEÝE” NEKADAR ONEm WERDIYINI BILIYORUm elimden geldiyinje de iyi ewlat olmaya ugrasiyorum fakat çooook uzulerek sormak istiyorum-eyer bir anne ewladinin namaz kildigi için,oruç tutugu için,haramlardan sakindigi için,diinin emirlerini elinden geldiyinje yapmaya çalistigi için karsi çikiyor,sowup sayiyorsa ,dalga geçip kuçumsuyorsa,kiriyorsa bunlari da geçtim namazima sowuyorsa BU GIBI ANNELERIN HALA ANALIK HAKLARI DEWAm EDER mI?BU ANNE DININ EmIRLERINI HAFIFE ALDIGI DALGA GEJTIGI IJIJN DINDEN JIKAR mI?EYER BU ANNE DINDEN JIKTIYSA ONUN YEmEYI YENIR mI?BENIm ASIK OLDUGUm DIINImE BOYLE DAWRANDIGI IJIN ONA KARSI IJImDE BIR OFKE BURUDUGUm IJIN GUNAHA GIRERmIYIm?ONUN YANINDAN TASINIRSAm BENIm YAWRUmA KOTU ORNEK OLDUGU IJIN GUNAHA GIRERmIYIm?

  1. Onlara tövbe ederseniz Allah o günahlarınızı siler. Çünkü onları bilerek yapmadınız. Bilerek yapsanız da pişman olduysanız yine affeder.

   Dinimiz, dinimize önem veren annelere önem verir. Dinimize söven hakaret eden annelerin Allah katında hiç bir değeri yoktur. Onlar vefat ettiklerinde sonsuza dek ateşe atılacaklardır. Çünkü anneniz hem kafir hem de din düşmanı olmuştur.
   Sizin anneniz sizin anlattığınıza göre Ebu Cehil gibi din düşmanı olmuş. Ondan derhal uzaklaşınız ve onula alakanızı kesiniz. Peygamberimiz “Allah’a isyan konusunda hiç bir kula itaat yoktur velev ki o kimse anne baba dahi olsa da. ” buyurdular.
   Siz annenizi uzun bir süre terk ederseniz belki yaptıklarına pişman olur. Ayrıca ona bunu da belirtiniz “Sizden bu yüzden uzaklaşıyorum” deyiniz. Evinize de koymayınız. Çünkü çocuğunuza dinsizliği aşılayabilir. Ne zaman yaptıklarına pişman olur, sizin inancınıza karışmayacağına dair söz verirse o zaman tekrar gidip gelebilir ona anneliğinden dolayı saygı gösterebilirsiniz.

  2. BILGILENDIRDIYINI3 IJIN SI3DEN ALLAH RA3I OLSUN INSALLAH HOJAm ÇOOOOOK U3ULUYORUm BU DURUmA AmA BI3 SU ANDA BIR EWDE YASIYORU3 YAPTIGI YEmEKLERDEN YIYEBILIRmIYI3?
   SORULARImI JEWAPLADIGINI3 IÇIN SI3E ÇOK TESEKUR EDERIm!
   YANILARAK ”SORU JEWAP” YERINE AYNI SORUYU GONDERmIS OLDUm ÇOK O3UR DILERIm!
   RABBIm SI3E U3UN OmUR NASIP ETSIN INSALLAH !
   HAKKINI3I HELAL EDIN!

  3. Allah sizlerden de razı olsun ve Allah’ın yardımı ve mağfireti üzerinize olsun. Hakkımız varsa o da helal olsun. Bizim işimiz bir yarar sağlamayı amaçlamadan Allah rızası için dini anlatmaktır.
   Sizin en kısa zamanda onun evinden ayrılmanız icap eder.

  4. HOJAm ”Açıktan islam düşmanlığı yapanlar ve açıktan inkar edenlerin mezarları ziyaret edilmez. İnandığı halde cehaletten dolayı küfür ve şirk işleyenler böyle değildir.”DEDINI3 PEKI ANNEAm HANGILERINDEN BU DURUmDA?
   SELAmUN ALEYKUm!BENIm SORUm:
   *DISI SIK4A KANAYAN AG3INA KAN HISSEDE HISSETmE3 ONU TUKURURSE YINE DE ORUJU BO3ULUR mU?
   *KADINLARIN TOALETTE YAPTIKLARI TEmI3LIKTEN DOLAYI ORUJU BO3ULUR mU?

 17. Selamunaleykum.
  Siteniz muhteviyat açısından çok faydalı. Allah razı olsun.

  Ben bir programcı olarak nacizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum.
  Son yıllarda yeni bir teknoloji çıktı: ‘Responsive Webdesing’
  Bu teknoloji ile bir tane web tasarımı yapıldığında bütün aletlere uyumlu olarak çalışıyor. Yani tablet telefon bilgisayar gibi farklı aletlerden girildiğinde dahi sitenin kullanımı kolay oluyor. Üstelik bu teknoloji nisan 2015den itibaren google tarafından standart olarak kabul edilmeye başlandı, yani artık muhakkak kullanmak gerekiyor.

  Sitenizin altyapısı wordpress olduğu için tema güncellemesi yapmanız çok zor olmaz. Googleda ‘responsive wordpress templates’ diye arama yaparsanız, uygun temalar bulabilirsiniz.

  1. Sayın Anıl Bey, tavsiyeleriniz dikkate alındı. Çok teşekkür ederim, sağ olunuz.

 18. Uğur koşanın tüm Kitaplarını aldım hakkında Söylenen Deizmci olduğu fikirlerinin yanlış olduğu doğrumu Kitaplarını okumam konusunda fikriniz nedir siz daha ilimlisiniz tavsiyeniz benim için önemli..!

  1. Aylin Hanım Allah’ın rahmet ve affı üzerinize olsun. Uğur Koşar’ı soruyorsunuz.
   Bizim etüdümüze göre o şahıs paragöz bir adamdır.. Dini nitelikli bir site de çıplak kadın reklamı bulundurmak çifte standarttır. Böyle bir kimse ne kadar samimi olabilir.?
   Ayrıca yazıları da dini nitelikte doyurucu bilgiler değildir. Deizmci olup olmadığını bilmiyorum. Eğer öyle ise o Müslüman değildir. Çünkü deizmciler Kur’an’ı inkar eder.

 19. hocam selamunaleyküm….kişi bişeye evet ya da hayır demesini nasibe bağlıyor.nasib olsaydı evet derdim diyor.ya da nasib olsaydı şartların doğru olduğu zamanda gelirdi diyor..kişi bazı bahanelerden dolayı hayır diyor ve bunu nasibe bağlıyor..mesela şişman biri kilo vermek istiyor ama yemek yemeden vazgeçmiyor ve nasib değil demekki diyor 🙂 bu konuda ne söyleyebilirsiniz….mailime cvp verirseniz iyi olur….teşekkürler….

  1. Aleykümselam.
   Bir şeyin nasip olup olmadığını olmadan önce söylemek cahilliktir. bir şeyi elde etmek için gösterilen bütün çabalara karşın bir şey olmadıysa da ona nasip değilmiş demek lazım gelir.

Bir Cevap Yazın