İstinca, İstibra, İstinka ve Taharet

İSTİNCA: Önden ve arkadan necaset çıkınca, bu yerleri temizlemeye istinca denir. İstinca, sünnet-i müekkededir. Gaz, taş çıkınca temizlemek, yani taharetlenmek gerekmez. Her türlü yazılı kağıt ile ve yazı yazmaya müsait kağıtla istinca caiz değildir. Tuvalet kağıtları, kurulamak için kullanılır.  Kâğıtla taharetlenmek mekruhtur. Taharetlendikten sonra, arta kalan yaşlığı kurulamak müstehaptır. Tuvalet kâğıdı veya bir bez yoksa elle kurulanabilir.
EK: 1
“Su ile taharet yapmak isteyen (açık arazide ise) abdest bozduğu yerden ayrılmalı. Kendisine su sıçramayan bir yere gitmelidir.
Sağ eli ile su dökmeli sol eli ile (önce) erkeklik uzvunu yıkamalı. Sonra hiç necaset kalmayıncaya kadar büyük abdest bozma yerini yıkar. İstinca esnasında kişi kendini gevşek tutmalıdır. Bu suretle su erişmeyen yerler karın boşluğundan sayılır.”
(Kimya-i Saadet 1. Cilt 192 shf.)

EK: 2
NECÂSETTEN TAHÂRET
(İstinca, İstibra, İstinka)

• Önce çoraplar çıkarılır.
• Pantolonun paçaları yukarı sıvanır.
• Tuvâlete sol ayakla girilir. Girerken şu dua okunur:
“Eûzü Billâhi mine’l-hubsi ve’l-habâis”
Mânâsı: “Maddî ve mânevî pisliklerden Allah’a sığınırım”
• Kapı içeriden kilitlenir.
• Büyük hâcet yapılırken, mümkünse sola meyilli oturulur. Necâsetin gelmesi kesildikten sonra tahârete (istincaya) başlanır.
• İstincanın en güzel şekli üç kademeli yapılanıdır:
1– Önce kuru olarak silmek,
2– Sonra su ile yıkamak,
3– Sonra da kurulamak.
• Sonra bir kaç parça tuvalet kâğıdı koparılır. Sol elle necâsetin çıktığı yer kuru olarak silinir. (Evla olan elin arkadan dolaştırılmasıdır. Önden uzatmakta ise beis yoktur.)
• Sağ elle musluk açılarak musluktan tasa veya ibriğe su alınır.
• Sonra idrar temizliğine başlanır:
• (Erkekler) Önce idrarın çıktığı yeri iki parmak arasına alır. Öne doğru memeden süt sağar gibi en az üç defa sıvazlarlar. Böylece idrar yolunda kalan damlalar tamamen boşaltılmış olur. Sonra idrar çıkan yer su ile yıkanır.
• Sonra sol ele su dökülür. Necâsetin çıktığı yer sol elle, iyice yıkanır. Parmak uçları necâsetin çıktığı yere değdirilmez. Yıkama esnasında erkekler orta parmağı öne çıkarır, kadınlar ise orta ve sağındaki iki parmağı öne çıkarır.
• Sonra yeniden kağıt koparılarak ön ve arka kurulanır.
• Sonra idrar yolunda kalan son damlanın temizlenmesi yapılır. Buna istinka denir. Fıkıh kitaplarında istinkanın çeşitli şekilleri vardır: Kırk adım yürümek, öksürmek, yan yatmak ve kişi kaç yaşında ise yaşı adedince adım atmak gibi…
• Asrımızda pratik olarak şöyle bir istinka yolu tatbik edilebilir:
• Tuvâlet kâğıdından küçük bir parça koparılır. Kibrit başı büyüklüğünde top yapılır ve idrarın çıktığı kanalın ucuna tampon olarak konur.
• Sonra ayağa kalkarak üst toplanır. Bol su ve süpürge ile tuvalet taşı temizlenir.
• Taşın bitiminden sonra gelen boru kısmı da su ve fırça ile temizlenmelidir.
• Dipte kalan necâsetlerin akması için ya sifon çekilmeli veya bol su dökerek onlar da giderilmelidir.
• Sonra tuvaletten sağ ayakla çıkılır.
Çıkarken şu duâ okunur:
اَلْحَمْدُللهِ الَّذىِ اَذْهَبَ عَنَّا لْاَذَى وَ عَافاَنِى مِنْ ذاَلِكَ
“Elhamdü-lillahi-llezi ezhebe anne’l-eza ve âfânî min zâlik”
Mânâsı:”Beni ezadan kurtaran ve bizden ezayı gideren Allah’a hamd olsun.”
• Lavaboda eller (bilhassa sol elin orta parmağı iyice ovalanarak) sabunla güzelce yıkanır.
• Üç beş dakika gezip dolaştıktan sonra yeniden tuvalete gidilerek uca konan küçük kağıt atılır.
• Tahâret ve istibra bu şekilde yapıldıktan sonra abdest almaya başlanır.
• Kadınlara istibra yoktur. Kadınlar sadece avret mahallinin dışını yıkarlar.
• Küçük su döktükten sonra son dam¬layı almak ve idrarın çıktığı kanalı iyice kurutmak çok mühimdir. Bu temizlik yapılmadan abdeste başlanırsa, yolda kalmış son damla abdestten sonra çıkarsa abdest bozulur ve iç çamaşır necâsetlenir.
• Çamaşırda necâsetin bulaştığı yer su döküp ovalanır, sıkılır. (En az üç defa)
• Hâcet giderirken ön veya arkanın kıbleye doğru gelmesi ve özürsüz ayakta su dökmek mekruhtur. Erkekler, idrarın tam kesildiğine kalbi mutmain olmadıkça abdeste başlayamaz.
• Yazıya elverişli olmayan kağıtları tahârette kullanmak mekruh değildir.
• Yellenmekle tahâret gerekmez. Ancak yellenme esnasında Necâset çıktı ise tahâret o zaman gerekir.
• Helada konuşulmaz, selam alınmaz. Mazeretsiz avret mahalline ve necâsetlere bakılmaz. Helaya tükürülmez, sümkürülmez. Helada vücut ile oynanılmaz. İhtiyaç giderilir giderilmez heladan derhal çıkılır. Tuvalete, başın örtülü olarak girilmesi müstehaptır.
• Hasta erkek ve kadına ancak nikahlısı tahâret yaptırabilir. Nikahlısı bulunmayan hastalardan tahâret sâkıt olur (düşer). Böyle bir kimse abdest veya teyemmüm aldıktan sonra tahâretsiz olarak namazını kılabilir.
İSTİBRA: İdrar yolunu idrardan temizlemek demektir. Erkeklerin yürüyerek, öksürerek veya sol tarafa yatarak istibra etmesi, yani idrar yolunda damlalar bırakmaması vaciptir. İdrar damlası kalmadığına kanaat gelmeden abdest almamalıdır. Bir damla sızarsa, hem abdest bozulur, hem de çamaşır kirlenir. Çamaşıra avuç içinden az sızarsa, abdest alıp kıldığı namaz mekruh olur. Daha çok sızarsa, namaz sahih olmaz.
İSTİNKA: İdrar yolunda idrar kalmadığına veya vücutta necaset kalmadığına kalbinin mutmain olması demektir. Erkekler idrarını yaptıktan sonra tuvalette öksürmeli, idrar yapma organını bir kaç kez sağdıktan sonra, su ile yıkamalı. Tuvaletten çıktıktan sonra 20 adım gidiş gelişten sonra abdest almalıdır. Bu yapılmadan abdest alınırsa abdest esnasında organdaki son damlalar iç çamaşıra akar, hem abdest bozulur hem de iç çamaşır kirlenerek bir gün içinde namaz kılınmayacak hale gelir. O vaziyette kılınana namazda kabul olmayacağı için yapılan onca zahmetler boşa gider.


TAHARET:

Kadınların taharetleri erkeklerinkinden farklı mıdır?
Cevap : Bayanlar, büyük abdestlerini önden arkaya doğru parmakla alırlar. Arkadan öne doğru alınırsa, ön tarafa pislik bulaşır ve mikrop kapar. Kadınlar ön taraflarına (büyük abdest temizliğinden sonra) elleri ile dokunmamalıdır. Zira elden mikrop kapabilir.

(Visited 1.500 times, 6 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“İstinca, İstibra, İstinka ve Taharet” üzerine 16 yorum.

 1. Selamun Aleyküm taharetten sonra büyük ve küçük abdesten sonra bol su ile yıkadıktan sonra peçete ya da benzeri şeylerle kurutmazsak abdestimiz sıkıntı olur mu şimdiden Allah razı olsun

  1. Aleykümselam.
   Yeterli bir taharetten sonra vücutta kalan ıslaklık temizdir. Mantar oluşmaması için kurulama yapılır. Kurulama yapılmasa da namaza mani değildir.

 2. Selamun aleyküm, af edersin, peçete ile tıpa yapardım ta ki bu yazìyi okuyana kadar. Bidat demişsiniz yapmiyorum. Ama sorun oldu. Akinti eskiden 40 adimla tipayla tamamdi simdi durmuyo. Ve vesveseye sebeb oldu uzun beklemem gerekiyo. Sagma yikama yaptigim bekledigim halde olmuyo gibi. Camasira bulasiyor vesvese yapiyorum. Sorum şu acaba sagmadan sonra pecete ile sarsam oksurme yurumeden sonra atsam hem vesveseye dusmem madem tipa bidat sarmada bidat olurmu hem rahat olurum diye soruyorum bunda sorun varmidir?

  1. Temam inşaellah. Peçete koyma veya sarma çamaşıra bidatmi akıntı buna geçsin diye böyle yapiyorum bunda sorun yoktur inşaellah ,sonra abdesten önce atıyorum tabi.

  2. Zaruret olduğunda pamuk tıpa yapabilirsiniz. Zaruret olmadan yapmak bidat olur. Çamaşıra sarma olmaz.

  3. Bu yazı değişmiş mi? Sorum yanlış anlaşılmış daha doğrusu ben yanlış sorumuşum. Fakat yazıdan cevabı almış oldum. Bidat deyince selpak tıpa yapmayı bırakmıştım. bu yazıda yapmak yazıyor. Allahu alem nerden aklıma geldi girdim bilmem ama cevab yazıda gizli eskisine devam. Bide bu tuvalet adabı ciddi mesele. Velinin biri demisti. Buzamanda tuvalet abdest namaza dikkat eden veli olur diye. En çok bunlarda sorun oluyor gerçekten. Aslında ayrı bir pijama düşündüm evde bu tuvalet için. Hem damlasa bile sorun yok çıkınca tuvaletten çįkar :)))). Allah cc yazıyı yazandan vesile olandan razı ola. Vesselam

  4. O yazı değişmedi yanlış anlaşılma olmuş olabilir. Fıkhi yazılarımız ehli sünnetin muteber ilmihal kitaplarından alınmadır.
   Allah cümlemizden razı olsun. Vesselam.

 3. selamaleyküm hocam istibra ile ilgili bir sorum var. Tuvalette tenasül uzvumu iyice birkaçkez sıkıp kuruladıktan sonra 50 adım veya daha fazla yürüyorum birkaç kez öksürüyorum burnumu sümkürüyorum çömeliyorum ondan sonra peçeteye tebasül organımı sıktığımda bir veya yarım damla çıkıyor.abdest alıp namaz kılıyorum namazdayken yaşlık hissi duyuyorum selam verince elliyorum bakıyorum kuru hatta zekerimin ucunu peçeteye bastırıyorum sürtüyorum bir şey yok ama sıkıca kavrayıp sıvazlayınca iğne ucu kadar çok küçük bir iki damla büyüklüğünde yaşlık izi çıkıyor ama bu namazda selam verince elle kontrol ettiğimde bir yaşlık yok bu içeride kalan yaşlık acaba dışarı sızıyo mudur namazdayken diye vesvese geliyor ne yapmalıyım? bir de içeride azcık yaşlık nemlik olması ve bunu sert sıkınca peçeteye iz şeklinde çıkması normal mi?

  1. Aleykümselam.
   Küçük abdest bozduktan sonra bir kaç kez öksürüp idrar yapma organınızı üç kez sağmalısınız. Ondan sonra iç çamaşırınıza ıslak elinizle su serpiniz. Dışarı çıktıktan sonra kırk adım gidip geliniz. Ondan sonraki vesvesedir, aldırmayınız.

 4. Ustad im ben istibra yaparken sivazlama öksürük ten sonra pamukla veya az bir peçeteyle tipa yapıyorum bunu bana bir hoca tavsiye etti acaba vasat yoldan çıktım mi bu fiilimde

  1. Öksürükten sonra üç kez de sağma yapıp yıkarsınız. Ayakta daha kolay oluyorsa sağmayı ayakta yapınız. Sonra tuvaletten çıkıp 20 adım gidip geliniz ondan sonra abdest alınız. Pamuk veya peçete ile tıpa yapmak bidattir. Onlara hiç gerek yoktur.

  2. Teşekkür ederim bekir hocam siz muhsin iyi hocanın talebesimisiniz bu arada hizmetinize teşekkür ederim

  3. Muhsin İyi hoca, dergimize tasavvufi konularda makale yazan yazarlardandır. Ben sitenin sahibi ve yöneticisiyim.

Bir cevap yazın