Burçların Etkisine İnanmak Puta Tapmak Gibi Şirktir

BURÇLAR HAKKINDASORU1: İslam da burçların yeri nedir ve sınırı nereye kadardır?

CEVAP: Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki:
-“Ahir zamanda fala (burçların etkisine) inanıp, kaderi inkâr edenler  çıkacaktır” (Hadis-i Tirmizi)    

BURÇLAR: Dünyanın güneşin çevresinde 365 günde aldığı mesafenin mevsimsel dönüşümüne sebep olduğu belli yerlere verilen isimlerdir.
Burçlar; astronomik olarak gök kubbe de yer alan 12 Takım Yıldızına verilen isimlerdir. Astronominin incelediği takım Yıldızlarıyla Astrolojisinin hiçbir alakası yoktur.  Astroloji Göksel olan cisimlerin İnsanla arasındaki ilişkiyi inceler fakat bilim dalı olarak kabul edilmez. Gökbilim ilmi ise Gökyüzün de bulunan Takım Yıldızlarını, Yıldızları, Göksel olan bütün cisimleri inceleyen bilim dalıdır.

Burçlara göre kendilerine yön veren insanlar düştükleri cehalet çukuruna aldırmayarak; ”fala inanma falsız kalma.” veya evlenecek olanlar birbirlerine  “burcun nedir?” gibi sözler ederler. İslamdan uzak bazı kimseler, taklidi iman sahibi kimselere hurafeleri benimsetmek için fal gibi, burçlar gibi batıl şeyleri yüce İslam dinine dayandırmaya çalışarak cahil kimseleri kandırmaktalar. Bu kimseler her gün yıldız falı saçmalıkları ile insanların kaderi hakkında bir takım yorumlarda bulunarak insanları gerçek dinden uzaklaştırmaktadırlar.
İnsanların huylarını, karakterlerini ve kaderlerini hiç bir şeyden haberi olmayan dünyanın yörüngesi üzerindeki belli yerlere verilen burç isimleri belirleyecek olsalardı, Tevrat, İncil ve Kur’an’ın indirilmesine ve peygamberlerin irşadına gerek kalır mıydı? Şu bir gerçektir ki, geleceği  Allah’tan başka hiç kimse bilemez. Bununla ilgili ayet, mealen:

– “De ki: göklerde ve yerde gaybı Allah’tan başka bilen yoktur.” (en-Neml, 27/65).
Kur’an falcılığın şeytan pisliği olduğunu şu ayette açıkça belirtmektedir:
-“Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi? (Mâide, 90-91)
Burçlara göre insanların kaderini belirlemek bir çeşit sapık Cebriye inancına dayanır. İslâm’da burçlar yani falcılık kesinlikle haramdır. Gelecekten haber veren kâhini tasdik etmek küfürdür. (Elfâz-ı Küfür/ Mâturidiyye Akaidi) Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur, mealen:
-”Bir kimse gider de verdiği haber konusunda kâhini (Cinci hoca, papaz vs.) tasdik ederse, Allah’ın Muhammed’e indirdiğini inkâr etmiş olur.”
 (Tirmizî, Tahâret,102; Ahmed İbn Hanbel, II, 408).

İslâm âlimleri, sâbiîler gibi, tesiri yalnız yıldızlardan bilerek onlardan bir takım hükümler çıkarmaya kalkışmanın küfür ve şirk olduğunda ittifak etmişlerdir. (Elmalılı M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, VII, 5207).

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki, mealen:
-”Allah bu yıldızları üç şey için yaratmıştır: Onları göğün süsü kıldı, şeytanlara atılacak taşlar kıldı, kendileriyle yön tayin edilen işaret kıldı. Kim yıldızlar hakkında bunlardan başka yorumlar yapmaya kalkarsa hata eder ve nasibini kaybeder, kendisini ilgilendirmeyen ve bilgisi olmayan hatta bilmekte peygamberler ve meleklerin bile acze düştükleri bir hususta kendini külfete sokar.” 
Kütüb-ü Sitte(Hadis No : 5759)

İbni Halid el-Cühenî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazını kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:

-”Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?” Eshab- Kiram:
−Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler.”
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdular, mealen:
−”Allah-u Teâlâ dedi ki; Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu. Kim Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı derse o kimse inanmış ve burçların tesirini inkâr etmiştir. Kim de şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı derse o kimse beni inkâr etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.” (Hadis-i Buhari)

EK: 1

BUrçlar Allahın yarattığı akılsız fikirsiz gök cisimleridir.
Sure-i Buruc/ayet/1 – Burçlar sahibi gökyüzüne, ayet/2 – Vaad olunan o güne (yemin olsun).

Bu iddiayı dile getirenlerin herhangi bir bilimsel veya istatistiksel araştırması yahut kanıtı bulunmamasına rağmen, yoğun biçimde doğum tarihlerinde gezegenlerin dizilişinin insan karakterlerini ve yaşam çizgilerini belirlediğine inanılır. Biz bilim insanları ise, bu düşüncenin herhangi bir gerçekliği bulunmadığını ısrarla dile getiririz.
Örneğin Ay’ı ele alalım:
Ay’ın çekim etkisinin insan üzerindeki etkisi bir elmadan farksızdır. Üzerinizden geçen bir uçak yahut bir kuş, sizin üzerinizde Ay’ın uyguladığına eşit, bazen de daha fazla çekim etkisi uygular. Gezegenlerin uyguladığı kütleçekim etkisi ise, bundan çok çok daha azdır ve bizler tarafından hesaplanabilir.
Burç yorumlayıp para kazananlar ise size derler ki; “yok biz kütle çekimini kastetmiyoruz”. Sürekli bir “enerji” kelimesi dolanmıştır dillerine. Bu sürekli bahsettikleri sözde enerjinin ne olduğunu söylemedikleri gibi, ne olduğunu bulmaya dair herhangi bir çalışmaları da bulunmaz.
Gezegenler dikkate alınabilecek enerji kaynağı da değillerdir. Jüpiter ve Uranüs haricinde hiçbir gezegenin denklemlere katılmayı hak edecek derecede bir iç enerji kaynağı yoktur. Bunlar, doğrudan Güneş’ten aldıkları ışığı yansıtırlar. Ama burç yorumlayıp para kazananlar size “kastettiğimiz enerji bu değil, kozmik bir enerji var, bilim henüz keşfedemedi” cümlesini söylemekten geri durmazlar. Onlara göre ne kadar çok bilinmez mistik alan olursa, inandırıcılıkları da o kadar yüksektir.
Böylesi görseller kullanınca Ay, Astroloji vs ne kadar havalı, inandırıcı ve mistik görünüyor değil mi?

(Zafer Emecan)

Vesselam.

10.741 - 5
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Burçların Etkisine İnanmak Puta Tapmak Gibi Şirktir” üzerine 12 yorum.

 1. Selamun aleyküm hocam. Bir astrolog var “Yıldiz haritaları okuyarak bi takım öngörülerde bulunuyoruz. Gaybı Allah bilir. Ekim kasım ayı zor geçecek ” diyor. Mesela “sıvılardan bir takım sıkıntılar gelcek artma azalma vs” şimdi bu şekilde söylediğinde mesela bunu bi öngörü olarak kabul etmek te küfre götürürmü? Yani olabilirmi acaba ahir vakitteyiz zaten olurmu olur desek imani sıkıntıya girermiyiz.

  1. Aleykümselam Zeynep hanım.
   Peygamberimiz “külli müneccimin kezzâb” diye buyurmuştur. Yani bütün falcılar yılcalar(astrologlar) yalancıdır. Bugün ekim ayının yarısına geldik hiç de kötü gitmedi. Şayet gitseydi o yıldızcı haşa geleceği bilmiş sayılacaktı. Yıldızlar ne aklı vardır ne de duyguları. Yıldızlar kör ve sağırdır. Onlar kendilerini dahi bilemezken geleceği nereden bilebilecekler? Bırakalım bu saçmalıkları. Sezgilerle bazı şeyler tahmin edilir ama bu kesin bilgi değildir. Aksi halde bir kimse ben geleceği biliyorum derse kafir olur.

  1. Astroloji yıldızlardan anlam çıkarmaktır.
   Muhiddin Arabi ve Erzurumlu İbrahim Hakkı astroloji ile değil astronomi ile uğraşmıştır. Onlar hakkındaki bilginizi tekrar gözden geçiriniz. Velevki onlar uğraşmış olsalar dahi onların sözleri Kuran ve Peygamberimizin sözünün önüne geçemez. Zira Rasulullah buyurdu ki:
   “Külli müneccimin kezzâb”, Yani “Astroloji ile uğraşan herkes yalancıdır.”

 2. Gelecekle ilgili olmayıp sadece karakter analizi yorumları da mi ayni hukumde oluyor? Beni hic tanimayan biri d. Tarihim ve d. Yerimle ilgili bilgileri aldi ve benim karakter analizimi yapti ve neredeyse tam beni anlatti ben bundan cok etkilenmistim ama gunaha mi girmisim gercekten eger oyleyse artik karakter uzerine etkilerine de inanmayacagim

  1. Karakterini senden daha iyi bilen bir insan yoktur. Ne gerek var ki bildiğin bir şeyi bir başkasından tekrar öğrenmeye çalışıyorsun? Karakterinle ilgili soru sorduğun kimse, senin karakterini bilen senin çevrende yaşayan cinlerden birilerinden haber almaktadır.
   O gibi kimseler bu gibi haberleri cinlerden alabilmek için onların şartlarını kabul etmektedir. Onların şartlarından bir çoğu Allah’a şirk koşmak ve küfür alametleridir. Böyle birisinden haber sormak farkına varmadan onları yüceltmektir. Oysa onlar Allahın gazap ettiği müşriklerdir.

 3. Hocam Selamun Aleyküm annemle bu gün bir konu üzerine konuşuyorduk kuzenim doğacak inşallah ….”benimle aynı gün doğar inşallah” dedim anneme, annem bana dediki Evet dayında öyle istiyor “ikizler burcu olmasını istemiyor” dedi.
  bende sordum “niye yengem gibi olmasın diyemi” dedim.
  annemde “Evet ” dedi böyle inanmak şirk olmazdı hocam?
  Yani misal “yengeç olursa daha farkli bir kişiliği olur” inancı?

  1. Burçlara inanmak, burçların insanın hayatını etkilediğine veya etkileyeceğine itikat etmek şirktir.

  2. hocam burçlar derken burç kurandada geçer surebile var nedemek istediğinnizi anlamadım.
   Hocam Selamun Aleyküm otururken Aĺlahin işitmeşi ile ilgili harfisz ve sessiz işitir ya bunu tasdik niyetiyle “yükşek ses işitir demem” dedim ama bunu söylemeden kastım sesli işitmekti yani ağzımdan bir anda öyle çıktı ne olduğunu anamadim. küfre girmış olurmuyum?
   2-) birde hocam aklıma takıldı “Allah sesin yüksekliğini işitir” demek ile “Allah sesli işitir demek aynı şeylermidir?

  3. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki:
   -“Ahir zamanda fala, burçların etkisine inanıp, kaderi inkâr edenler çıkacaktır” (Hadis-i Tirmizi)

   BURÇLAR: Dünyanın güneşin çevresinde 365 günde aldığı mesafenin mevsimsel dönüşümüne sebep olduğu belli yerlere verilen isimlerdir.
   Burçlar; astronomik olarak gök kubbe de yer alan 12 Takım Yıldızına verilen isimlerdir. Astronominin incelediği takım Yıldızlarıyla Astrolojisinin hiçbir alakası yoktur. Astroloji Göksel olan cisimlerin İnsanla arasındaki ilişkiyi inceler fakat bilim dalı olarak kabul edilmez. Gökbilim ilmi ise Gökyüzün de bulunan Takım Yıldızlarını, Yıldızları, Göksel olan bütün cisimleri inceleyen bilim dalıdır.

   Burçlara göre kendilerine yön veren insanlar düştükleri cehalet çukuruna aldırmayarak; ”fala inanma falsız kalma.” veya evlenecek olanlar birbirlerine “burcun nedir?” gibi sözler ederler. İslamdan uzak bazı kimseler, taklidi iman sahibi kimselere hurafeleri benimsetmek için fal gibi, burçlar gibi batıl şeyleri yüce İslam dinine dayandırmaya çalışarak cahil kimseleri kandırmaktalar. Bu kimseler her gün yıldız falı saçmalıkları ile insanların kaderi hakkında bir takım yorumlarda bulunarak insanları gerçek dinden uzaklaştırmaktadırlar.
   İnsanların huylarını, karakterlerini ve kaderlerini hiç bir şeyden haberi olmayan dünyanın yörüngesi üzerindeki belli yerlere verilen burç isimleri belirleyecek olsalardı, Tevrat, İncil ve Kur’an’ın indirilmesine ve peygamberlerin irşadına gerek kalır mıydı? Şu bir gerçektir ki, geleceği Allah’tan başka hiç kimse bilemez. Bununla ilgili ayet, mealen:
   – “De ki: göklerde ve yerde gaybı Allah’tan başka bilen yoktur.” (en-Neml, 27/65).
   Kur’an falcılığın şeytan pisliği olduğunu şu ayette açıkça belirtmektedir:
   -“Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi? (Mâide, 90-91)
   Burçlara göre insanların kaderini belirlemek bir çeşit sapık Cebriye inancına dayanır. İslâm’da burçlar yani falcılık kesinlikle haramdır. Gelecekten haber veren kâhini tasdik etmek küfürdür. (Elfâz-ı Küfür/ Mâturidiyye Akaidi) Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur, mealen:
   -”Bir kimse gider de verdiği haber konusunda kâhini (Cinci hoca, papaz vs.) tasdik ederse, Allah’ın Muhammed’e indirdiğini inkâr etmiş olur.” (Tirmizî, Tahâret,102; Ahmed İbn Hanbel, II, 408).

   İslâm âlimleri, sâbiîler gibi, tesiri yalnız yıldızlardan bilerek onlardan bir takım hükümler çıkarmaya kalkışmanın küfür ve şirk olduğunda ittifak etmişlerdir. (Elmalılı M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, VII, 5207).

   Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki, mealen:
   -”Allah bu yıldızları üç şey için yaratmıştır: Onları göğün süsü kıldı, şeytanlara atılacak taşlar kıldı, kendileriyle yön tayin edilen işaret kıldı. Kim yıldızlar hakkında bunlardan başka yorumlar yapmaya kalkarsa hata eder ve nasibini kaybeder, kendisini ilgilendirmeyen ve bilgisi olmayan hatta bilmekte peygamberler ve meleklerin bile acze düştükleri bir hususta kendini külfete sokar.” Kütüb-ü Sitte(Hadis No : 5759)

 4. Selamun Aleykum Hocam.

  Hocam simdi,Burclar var ama katiyen etkisi yoktur denilmekte bu yazida oyle mi ?

  Etkisi olmadigini tabikide biliyorum ama ben sanirim yanlis anlayip burclarin da olmadigini biliyordum.

  1. Aleykümselam sayın Ethem.
   Burçlar, dünyanın güneş ekseninde dönerken aldığı yolun belli konaklarına verilen isimdir. Gün dönümü denilen olay bir burç değiştirme olayıdır. Hiç bir şeyden haberi olmayan dünya ve o konaklara bir takım olaylara ve insanların huylarının durumuna etkisi olduğuna inandırmaya çalışan falcı ve kahinler, ahmak cahillerin duygu ve inançları ile oynayarak onları dinden çıkarmaktalar.

Bir cevap yazın