Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak

SORU: Tevbe  edenlerin Namaz Kılan Gençişlediği günahlar Âhirette yüzlerine vurulacak mıdır?

CEVAP: Allahü Teâlâ Settarul-Uyûb’tur. Yani ayıpları örtücüdür. Affettiği kulunu rezil etmez. 

Ayet-i kerime de mealen:
-“Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.”
(Zümer -35)

Hadis-i şerifte mealen:
-“Allahü teâlâ, tevbe edenin günahlarını, yazıcı meleklerine unutturduğu gibi, kulun kendi organlarına ve dünyada bunu bilenlere de, unutturur. O kimse, Allahü teâlâya kavuşunca, artık günahı sebebiyle aleyhine şahitlik edecek kimse kalmaz.”
(Hadis-i İbn-i Asâkir)

Rabbimize ne kadar hamd etsek azdır. Hem günahlar örtülüp gösterilmeyecek, hem de en güzel mükâfatlar verilecektir. O hâlde tevbe edip, tevbesinde sadık olan kullardan olmaya çalışmalıyız. Tabi kul hakları hariç.

SORU:
Cüneyt 30.03.2014 / 01:20 tarihinde gönderilmiş
Hayırlı günler, dini bir internet sitesinde tövbesi kabul edilmeyenler diye 10 maddelik bir liste verilmiş. Benim anlamadığım; kul tövbe edince bütün günahları affediliyor ama bu kişiler niye affedilmiyor? Bu listedeki kişiler de günahlarına pişman olup hakiki anlamda tövbe ederler ve hatalarına geri dönmezlerse tövbeleri kabul edilmiş, bağışlanmış olmazlar mı? Bu konuya aklım takıldı, bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
İşte o on maddelik liste:
1) İslamdan dönmeyi etmeyi âdet haline getirip, tekrar tekrar mürted olanın,
2) Peygamberlerden birine dil uzatmak suretiyle kafir olanların,
3) Hz. Ebû Bekr ve Hz. Ömer’e veya bunlardan birine dil uzatıp bundan vazgeçmeden tövbe edenlerin,
4)Sihir yapan ve sihrin tesirine mutlak olarak inanmak sebebiyle mürted olanın, velev ki kadın bile olsa,
5) Zındık’ın,
6) Adam boğmayı âdet haline getirenin,
7) Kâhin‘in,
8) İnsanları ilhad’a (sapıklığa) dâvet eden mulhidin,
9) Bütün haramları mubah sayan ibahilerin.
10) Münafıkların, tevbeleri kabul edilmeyip öldürülür.

CEVAP:
Tövbelerin kabul edilmesi için şartları vardır. Şartlarına uygun yapılmayan tevbeler kabul edilmez. Tevbenin iki şartı:
1- Öncelikle işlenen küfür, şirk veya günah terk edilip pişman olmaktır.
2- Sonra Allah’a söz verip bir daha o günaha, şirke veya küfre dönmemektir… Velev ki o kimse yine benzer bir küfre düşerse sonra yine tevbe ederse Allah yine kabul eder.

Peygamber aleyhissalatü vesselama efendimize sorulmuştur ki:
– “Ey Allahın Rasulü bu tevbe ne zamana kadar kabul edilir?”
Rasulullah(aleyhissalatü vesselam):
– “Ta ki o kul o günahı tamamen terk edinceye kadar Allah onun tevbesini kabul eder ” buyurmuştur.

Yukarıda sayılan tövbeleri kabul edilmeyecek olan on maddenin kapsamına  gelirsek, o günahların Allah katındaki tövbesi kabul ediliyor lakin şer’î mahkemeler nezdinde o günahları işleyenlerin tövbeleri(pişmanlıkları) kabul görmüyor. O suçu işleyenler cezalarını çektikten sonra günahlarından kurtulmuş oluyorlar. O maddedeki suçları işleyenler şeriat mahkemelerinin yürürlükte olduğu ülkelerde affedilmeyen suçlar, yani tövbesi kabul edilmeyen günahlar kapsamına girmektedir.

Allahu Tealanın 99 esmâül-hüsnasından biriside  Et-Tevvâb’tır. Bunun anlamı bütün tevbeleri kabul edici demektir. Allah’ın kabul etmeyeceği hiç bir tevbe yoktur. Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyuruyor.
– ‘Ey İman edenler! Allah-u Zülcelal’e nasuh bir tevbe ile tevbe edin.’ (Tahrim; 8)
Hz. Ömer (r.a) diyor ki; ‘Nasuh tevbe: Kişi bir günah işler, sonra tevbe etmesi ve bir daha o günahı yapmamak için gayret göstermesi ve o günaha dönmeyi istememesidir.’

Ayet-i kerime de mealen:
-”Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.” (Zümer -35)

Allah celle celalühü buyurmuştur ki(mealen):
– “O gün kimin tartılan ameli(sevapları) ağır gelirse.” (Karia suresi 6.)

– “İşte o, hoşnut edici bir yaşayış içinde(cennette) olur.”
(Karia Suresi 7.)

Ebu Musa Eşari (r.a)’den rivayet edilen hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.v) şöyle buyuruyor:

–  ‘Allah-u Zülcelal gündüz günah işleyenlere tevbe etmeleri için gece kudret elini uzatır. Gece günah işleyenlere, tevbe etmeleri için gündüz kudret elini uzatır. Bu durum güneş batıdan doğuncaya kadar, devam eder.’ (Hadis-i Buhari)
“Rabbenağfirlî velivalideyye velil-mü’minîne yevmeyekûmül-hısâb”.

 

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak” üzerine 295 yorum.

 1. Selamın aleyküm hocam iyi akşamlar size birkaç soru sormak istiyorum .Hani deniyor ya korktuğun şey başına gelir diye bu doğru mu gerçekten hocam .İkincisi hocam internette sorunlarınızın çözümünü rüyada görmek için şu sureleri okuyun sonra uyuyuyun gibi birseyler yazıyor böyle birşey varmı gerçekten hocam .Bide hocam dua ederek insanın evleneceği kişi değişebilir mi hocam şimdiden çok teşekkürler

  1. Aleykümselam İsimsiz bayan.
   * Korktuğun şey değil, Allah’ın dilediği başa gelir.
   * Rüyalar sorunları çözüm merci değildir. Onu söylemişse yalan söylemektedir. Rüyalar ancak geleceğe ait müjde veya uyarı niteliğindedir. Bazen de aslı astarı olmayan şeytani rüyalar vardır.
   * Dua ederek doğru kişiyi bulabilirsin. Evleneceğin kişi yanlış kişi de olsa Allah onu dualar vesilesi ile düzeltir.

 2. Aklın mantığın almayacağı kadar günahlar işledim. Ve şerii mahkemelere göre cezası ölüm olanları da dahil . O kadar çıkmazdayım ki. Birisi bana yardımcı olsun hocam kendime zarar vermekten korkuyorm kurtuluşum yok gibi . Bunalıyorm igrenç bir insanım kimsenin yüzüne bakalıyorm . Allah benim gibi birini nasıl af eder . Ben ne yapmalıyım ki. Rabbime kendimi af ettirebileyim.selâmın aleykum

  1. Sen günahlarını haşa Allahın affından büyük mü görüyorsun ki böyle yeise düştün?
   İşlediğin günahları başkalarına anlatma tövbe et sonsuz pişman ol bundan sonra hep iyi ve salih insan ol ki günahlarına kefaret olsun. O zaman göreceksin Rabbinin rahmet ve affını.

  2. Hocam kimseye anlatma demişsiniz ya ben bir kişiye sırf akıl almak için anlattım bunun için de ayrıca bir tövbe ederim güzel ALLAHIM af eder mi hocam . İçime su serpiniz ben çok çıkmazdayım bir taş bnden degerlidir sanki . Söz veriyorum sizede bundan sonra çok iyi bir insan olarak yaşayacam iyilik ehli olmaya çalışacm Rabbim böyle biri olursam cezam aslında olumde olmuş olsa azap etmez değil mi . Selamîn aleykum

  3. Bundan sonra kimseye anlatma demek istedim.
   Tövbeni yenile bundan böyle kimseye de anlatma. Allah samimi olan bütün tövbeleri kabul edicidir.
   Tövbe eden anasından doğmuş gibi günahsız olur buyurdu Peygamberimiz. Ancak kul hakkı varsa onları öde veya helalleşmelisin.

 3. Hocam selamun aleykum bir kişi eğer sapıklık yapmışsa ve günahı ne kadar büyük olduğunu bilmiyorsa tövbesi makbul olurmu cennete girmez diyorlar doğrumu ve çok pişman

  1. Bir kimse nasıl bir günah işlemişse işlesin şartlarına uygun tövbe etmişse affedilir kul hakkı hariç. Tövbesi kabul olmaz diyenler yalan söylüyor.

 4. Dogum yapan kadının günahları af olurmuş . Kul hakkı hariç anasından yeni doğmuş gibi olurmuş. Doğruluğu var mı. Varsa sadece küçük günahlar için mi geçerli?

  1. Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
   – “Bir kadın gebe kaldığı zaman, gündüzleri oruç tutmuş, geceleri namaz kılmış ve Allah yolunda cihad etmiş gibi ona sevab yazılır. Doğum sancısı çekerken aldığı sevabı hiç kimse bilemez. Doğumdan sonra da çocuğunu her emzirdiğinde, bir hayat kurtarmış gibi sevap alır. (Râmûzül-Ehâdis)

 5. HOCAM ben çok büyük bir günah işledim 42 yaşındayım utanıyorum. Bunu en yakınım olana anlattım kendime şahit tutmuş oldum . Ama anlatmanın günah olduğunu yemin ederim bilmiyordum bilsem vallahi anlatmazdm. Herşeyi göze alarak anlattım sadece. Hocam bunun da tövbesi var mı yani tövbe etsem asla kmse ye açmasam bi daha . O günahı da bi daha işlemesem Allah af adet mi hocam. Yazıcı meleklere ve anlattığım Kula unutturur mu:(

  1. Allah Et-Tevvâb’tır. Her günahın tövbesi vardır. Tövbe edersen elbette affeder.

 6. S.a hocam xxxaya tövbe etmeden evlenin nikahı sahih midir. Yani nikah geçerli midir hocam. Tövbe edip tekrar nikah kıymaları mı gerekir.

  Not hocam xxna kelimesini filtreler misin sağ olun.

  1. Öyle birisinin nikahı sahihtir. Ama ona da tövbe etmelidir.

 7. Hocam öncedeb ben başkalarına anlatmanın günah olduğunu bilmiyordum bazı insanlarla paylasmistim sonra bunun için de tevbe ettim ama

  1. başkalarına anlattığın için de tövbe edersen Allah tövbeni kabul eder günahların örtülür.

 8. Selamın aleyküm hocam. Ben bir bayanım inançlı da bir insanım gerçekten dini görevlerimi Allah izin verdiği sürece yapmaya çalışıyorum .Ama ben büyük bir günah isledim ama çok pişmanım hocam ettiğim tevbelerin haddi hesabı yok belkide çok pişmanım sürekli aklımda bi türlü aklımdan çıkmıyor içim yanıyor aklıma geldikçe kendimden utanıyorum ve igreniyorum ama işte bi hata yaptım .Allah korusun günahlarımın ortaya çıkmasından korkuyorum .İnsanlar beni hep hanim uysal biri olarak bilir ve överler onlar böyle şeyler soyledikce bu övguleri hak etmedigimi düşünüp kahroluyorum yaptığım herseyi unutup huzur bulmak istiyorum hocam yaptığım hicbirsey den zevk alamamaya basladim

  1. Aleykümselam hanımefendi. Her ne günah işledinse sen başkalarına anlatamadıkça Allah senin günahını açığa çıkarmaz. Çünkü Allah Settârul-Uyûb’tür. Yani ayıpları gizleyendir. Siz yeter ki tövbenizi bozmayınız.
   Allah, Tevvabür-Rahîm’dir. Yani tövbeleri kabul edici ve çok merhametlidir.
   Manevi zevkin belası günahlardır. Günahlar çoğaldığında ruhumuz hiçbir şeyden zevk alamaz hale gelir.

 9. Hocam şimdi bana bir akrabamizın kızı o akrabamiz ile ilgili özel birsey söyledi ama adamın kızının bunu bildiğini ve bana söylediğini de bilmiyor tabi bende bu zamana kadar tabiki kimseye bu konuyla ilgili birsey soylememistim ama geçen gün bu konuyu bilen başka biri daha varmış bana söylüyordu ve bende yanlışlıkla bildigimi ağzımdan kaçırdım gercekten o an dusunemeden ağzımdan çıktı bi artniyetim yoktu ama bildiğim şeyle ilgili hicbirsey anlatmadim gene sadece o kişi benim de bildigimi öğrenmis oldu

  1. Tamam madem ki o arkadaşında senin bildiğin şeyi biliyormuş mesele olmaz. Bundan böyle daha dikkatli olur kimseye durumu açmazsınız. Unutup da başkasına söylerseniz günah olmaz. Çünkü unutmak özürdür. Ama siz yinede unutmamaya çalışınız.

 10. Hocam ben şimdi yanlışlıkla bildigimi söyledim ya bana söyleyen kişiye ben olayın hiçbir ayrintisini anlatmadim ben şimdi o kişinin ayıbını ortaya çıkarmış olmuyorum dimi Allah korusun

  1. Siz tam olarak ne yaptınız onu yazarsanız biz de size bir açıklamada bulunuruz inşaallah. Böyle bulmaca gibi oluyor.

 11. Hocam benim bildiğimi o kişi bilmiyor ki ama bana o kişinin bir yakını söylemişti .Allah razı olsun. Gidip o kişiden Özür dilersem o bunu bildiğimi öğrenince utanabilir

  1. O kişinin ondan haberi yoksa ona dua et onun kulağına bu durumun gitmemesi için engel olmaya çalış.

 12. Hayırlı Akşamlar hocam .Hocam benim bi kişi hakkında bildiğim bir özel şeyi bir sohbet ortamında bu konuyu başka bilen kişiler de varmış ve bende yanlışlıkla bildigimi söyledim çok pişmanım hocam içim içimi yiyiyor ne yapmaliyim?
  Bilerek yapmadım hocam gerçekten o an dusunemeden ağzımdan kaçtı.

  1. Hayırlı günler hanımefendi.
   Tövbe ediniz o kişiden de özür dileyiniz. Hepimiz beşeriz. Hata etmek bizim vasfımızdır. Önemli olan hatalardan ders çıkarıp tekrar aynı şeyi işlememektir.

 13. Selamunaleykum siz tovbesi kabul olmayanlar listesi çıkaramazsınız.Allah isterse onların bile tovbesini kabul eder.yeterki samimi bir tovne etsin.

  1. Okumadan eleştirmek yerine ön yargılı olmayı bırakıp yazımızı anlayarak okumayı öğrenseydiniz böyle haksız yargıda bulunmazdınız..
   Tövbesi Kabul Olmayanlar yazısını uydurup yazmış değiliz, o yazımız Kur’an ve Sünnete dayalı olarak yazılmıştır. İkincisi ise, bu yazı sizin anladığınız kabilden değildir.

 14. Selamın aleyküm hocam bir sorum olacak birisi var eşini aldatmış 1 kez sadece ama görseniz o kişiyi nasıl pişman ağlıyor Allah beni asla af etmez die. Eşi ile konuşmuş anlatmış eşi de Ağlamış fakat af etmiş eşini hakkını helal etmiş samimiyetine inanmış fakat hala üzülüyor eşim af etti ama Allah af etmez yaptığım çok çirkin bir gaflet le cehalet ile oldu anlayamadem dio çok tövbe ediyo . Bu kişi ne yapmalı hocam lütfen yardm edin ben de kendisine destek olaym İNŞAALLAH hocam Allah razı olsun.
  Hocam kişi erkek veya kadın gerçek tövbe yapmış sa bi daha o günaha asla dönmeyecek ise yinede azaba uğrar mı. Tövbe ettiği iÇin eşi af etse yinede o eş deyus mu olur?

 15. Hayırlı günler ben eşimle kavga ettim ve elimde kuran vardı bana yumruk atınca bir anlık kuranı unutup ona fırlattım ve çok pişmanm tövbem kabul olurmu Allah af ederim😖😖😖

  1. Hayırlı günler hanımefendi.
   İstem dışı yapmasan da bilerek dahi yapsaydın pişman olup bir daha yapmamak için Allah söz verirsen tövben elbette kabul olur. Zira Allah, Et-Tevvâb’tır. Yani tövbeleri kabul edicidir.

 16. Hocam öncelikle hakkınızı helal edin sürekli size soru sorup duruyorum ama cevaplarınızla rahatlamaya çalışıyorum çok pişmanım işlediğim günahın bu dünyada da öbür dünya da gizli kalması için ne yapmalıyım

  1. Estağfirulllah. Varsa hakkımız helal olsun.
   İşlenen günahların bu dünyada gizli kalabilmesi için mümkün olduğunca kimseye söylememek gerekir. Öbür dünyada da gizli veya aşikar işlenen günahların ifşa olmaması için nasuh tövbesi yapmak gerekir. Yani o günaha bir daha dönmemek gerekir.

 17. Hocam merhaba ben zamanında işlediğim günahları arkadaşlarıma anlattım .Bunun günah olduğunu bilmiyordum fakat.Tövbe ettim ama bu akşam okuduğum yazılarda gördüm ki şahit olunan günahı Allah affetmiyormuş .Bu doğru mu ? Şuan çok karamsar durumdayım.

  1. Merhaba Gizem hanım.
   Şahitlenen günahı Allah ancak tövbe ile affeder. Kesin bir tövbe ediniz sakın bozmayınız. Tövbenizi bozarsanız yazıcı melekler seni yalancı olarak yazar, tövbesini bozduğun günahları da yeniden günah olarak kayıt ederler..

Bir cevap yazın