Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak

SORU: Tevbe  edenlerin Namaz Kılan Gençişlediği günahlar Âhirette yüzlerine vurulacak mıdır?

CEVAP: Allahü Teâlâ Settarul-Uyûb’tur. Yani ayıpları örtücüdür. Affettiği kulunu rezil etmez. 

Ayet-i kerime de mealen:
-“Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.”
(Zümer -35)

Hadis-i şerifte mealen:
-“Allahü teâlâ, tevbe edenin günahlarını, yazıcı meleklerine unutturduğu gibi, kulun kendi organlarına ve dünyada bunu bilenlere de, unutturur. O kimse, Allahü teâlâya kavuşunca, artık günahı sebebiyle aleyhine şahitlik edecek kimse kalmaz.”
(Hadis-i İbn-i Asâkir)

Rabbimize ne kadar hamd etsek azdır. Hem günahlar örtülüp gösterilmeyecek, hem de en güzel mükâfatlar verilecektir. O hâlde tevbe edip, tevbesinde sadık olan kullardan olmaya çalışmalıyız. Tabi kul hakları hariç.

SORU:
Cüneyt 30.03.2014 / 01:20 tarihinde gönderilmiş
Hayırlı günler, dini bir internet sitesinde tövbesi kabul edilmeyenler diye 10 maddelik bir liste verilmiş. Benim anlamadığım; kul tövbe edince bütün günahları affediliyor ama bu kişiler niye affedilmiyor? Bu listedeki kişiler de günahlarına pişman olup hakiki anlamda tövbe ederler ve hatalarına geri dönmezlerse tövbeleri kabul edilmiş, bağışlanmış olmazlar mı? Bu konuya aklım takıldı, bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
İşte o on maddelik liste:
1) İslamdan dönmeyi etmeyi âdet haline getirip, tekrar tekrar mürted olanın,
2) Peygamberlerden birine dil uzatmak suretiyle kafir olanların,
3) Hz. Ebû Bekr ve Hz. Ömer’e veya bunlardan birine dil uzatıp bundan vazgeçmeden tövbe edenlerin,
4)Sihir yapan ve sihrin tesirine mutlak olarak inanmak sebebiyle mürted olanın, velev ki kadın bile olsa,
5) Zındık’ın,
6) Adam boğmayı âdet haline getirenin,
7) Kâhin‘in,
8) İnsanları ilhad’a (sapıklığa) dâvet eden mulhidin,
9) Bütün haramları mubah sayan ibahilerin.
10) Münafıkların, tevbeleri kabul edilmeyip öldürülür.

CEVAP:
Tövbelerin kabul edilmesi için şartları vardır. Şartlarına uygun yapılmayan tevbeler kabul edilmez. Tevbenin iki şartı:
1- Öncelikle işlenen küfür, şirk veya günah terk edilip pişman olmaktır.
2- Sonra Allah’a söz verip bir daha o günaha, şirke veya küfre dönmemektir… Velev ki o kimse yine benzer bir küfre düşerse sonra yine tevbe ederse Allah yine kabul eder.

Peygamber aleyhissalatü vesselama efendimize sorulmuştur ki:
– “Ey Allahın Rasulü bu tevbe ne zamana kadar kabul edilir?”
Rasulullah(aleyhissalatü vesselam):
– “Ta ki o kul o günahı tamamen terk edinceye kadar Allah onun tevbesini kabul eder ” buyurmuştur.

Yukarıda sayılan tövbeleri kabul edilmeyecek olan on maddenin kapsamına  gelirsek, o günahların Allah katındaki tövbesi kabul ediliyor lakin şer’î mahkemeler nezdinde o günahları işleyenlerin tövbeleri(pişmanlıkları) kabul görmüyor. O suçu işleyenler cezalarını çektikten sonra günahlarından kurtulmuş oluyorlar. O maddedeki suçları işleyenler şeriat mahkemelerinin yürürlükte olduğu ülkelerde affedilmeyen suçlar, yani tövbesi kabul edilmeyen günahlar kapsamına girmektedir.

Allahu Tealanın 99 esmâül-hüsnasından biriside  Et-Tevvâb’tır. Bunun anlamı bütün tevbeleri kabul edici demektir. Allah’ın kabul etmeyeceği hiç bir tevbe yoktur. Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyuruyor.
– ‘Ey İman edenler! Allah-u Zülcelal’e nasuh bir tevbe ile tevbe edin.’ (Tahrim; 8)
Hz. Ömer (r.a) diyor ki; ‘Nasuh tevbe: Kişi bir günah işler, sonra tevbe etmesi ve bir daha o günahı yapmamak için gayret göstermesi ve o günaha dönmeyi istememesidir.’

Ayet-i kerime de mealen:
-”Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.” (Zümer -35)

Allah celle celalühü buyurmuştur ki(mealen):
– “O gün kimin tartılan ameli(sevapları) ağır gelirse.” (Karia suresi 6.)

– “İşte o, hoşnut edici bir yaşayış içinde(cennette) olur.”
(Karia Suresi 7.)

Ebu Musa Eşari (r.a)’den rivayet edilen hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.v) şöyle buyuruyor:

–  ‘Allah-u Zülcelal gündüz günah işleyenlere tevbe etmeleri için gece kudret elini uzatır. Gece günah işleyenlere, tevbe etmeleri için gündüz kudret elini uzatır. Bu durum güneş batıdan doğuncaya kadar, devam eder.’ (Hadis-i Buhari)
“Rabbenağfirlî velivalideyye velil-mü’minîne yevmeyekûmül-hısâb”.

 

32.820 - 1
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak” üzerine 341 yorum.

 1. Selamünaleyküm hocam bugün sınav oldum herkes birbirine kopya veriyordu bana kopya verdiler ama ben kopya çekmedim bana verilen kopyayı yazdım ama kul hakkına girmiş oluyor muyum ? eğer kul hakkına girdiysem ne yapabilirim ?

  1. Kopya çekmek hırsızlıktır. Hırsızlıkta kul hakkıdır. Neden çalışıp da yazmak varken bu yola başvurur insanlar?

 2. Anladım hocam yani sürekli aklıma gelmesi tevbe min daha sağlam olmasi için sürekli de terettutte olmam seytandan tevbemi Allahın izniyle bozmadım hiç zaten inşaAllah Allahın izniyle de bozmam inşaAllah. Allah razı olsun hocam teşekkür ederim.

  1. Evet aynen düşündüğünüz gibidir. Rica ederim Allah sizden de razı olsun.

 3. Selamın aleyküm hocam.Tevbe ettiğimiz gunahin sürekli aklımızda olması ve karşımıza sürekli bu tevbesini ettigimiz gunahi hatirlaticak şeyler çıkması neden olabilir hocam? Ben sürekli Allah affedici Allah tevbesi edilen gunahlari bu dünyada da ahirette de yüzümüze vurmaz açığa çıkmasına izin vermez inşaAllah, Allah çok merhametli diye düşünüp kendimi rahatlatmaya çalışıyorum bu yaptigim doğru değil mi ? tevbe etmenin üstünden bir kaç yıl da geçti ama hala her an aklımda ve tabiki hala çok çok pişmanım içim icimi yiyor ama aklımdan çıkmıyor sürekli hatirlaticak şeyler çıkıyor karşıma ve o anlarda içimi çok kötü hisler korkular kaplıyor Allah korusun tüm umutlarım kayboluyor

  1. Aleykümselam E. hanım.
   Tövbesi yapılan günahın sürekli akla gelmesi, tövbemizin sağlamlaşması içindir. İşlenen günahın arkasından bir daha o günaha dönmemek için bu gereklidir. Yoksa tövbe edip tekrar tekrar onu bozmak insanda kötü bir alışkanlık yapar. Öylesi bir alışkanlık ameliyat olup da ameliyat yerinin dikiş tutmaması gibi bir durum olur.
   Allahu teala Es-Settar’dır. Yani ayıpları ve kusurları gizleyicidir. Hele tövbe edip de o günaha bir daha dönmemek durumunda Allah o işlenen ayıp ve günahı meleklere dahi unutturur.
   Tövbeden sonra fazla endişeye kapılmamak da şeytandandır. Çünkü tövbeden sonra o günaha dönmemek halinde dahi Allahın affetmesine itimatsızlık olur.

 4. Hocam, gencligimde sitelere eski medeniyetker ilgi merakim vardi. Boylelikle bir siteye girdim farkinda olmadan buyu yapmama sebeb oldu. Gunah oldugunu biliyordum fakat bu derece buyu gunah oldugunu bilemiyordum. Simdi aklima geldi 3-4 beri pismanliktan yataklara dustum tovbe ediyorum, ama tovbenin kabul olmayacagi ve direk ebedi cehennemlik oldugu yaziliyor. Boyle oldugunu bilsem yaprmiydim. Ne yapacagimi bilemiyorum.

  1. Kendi kendine nereden bu hükme vardın? Ne demek tövbem kabul olmayacak? Bu gibi vesveseler şeytanın seni batağa çekemeye çalıştığı büyük bir tuzaklardandır.
   Allahu tealanın 99 esmaül-hüsnasından biri de Et-Tevvâb’tır. Yani tövbeleri kabul edicidir. Kendisini inkar edenleri, Peygamberini öldürmeye giden Hz Ömer’i affeden Allah seni niçin affetmeyecekmiş?
   Bu düşüncene de tövbe lazım. Derhal tövbe et. Ulemanın Kuran ve Hadisi şeriflerden bildirdiklerine göre ölüm meleğini görünceye dek güneş batıdan doğuncaya dek tüm tövbeler kabul edilir.

 5. Selamünaleyküm hocam ben günah işledim erkende olsa çok geç de olsa tövbe ettim. Bu dünyada işlediğim günahlar ahirette karşımıza çıkacak mı tövbe ettiğim halde? Ve annemiz Babamız görecek mi?

  1. Aleykümselam.
   Tövbe edilen günahlara tekrar dönülmemişse ahirette onlardan hesaba çekilmeyeceğiz başkalarıda bilmeyecek.

  2. Hocam peki tövbe edilen günahlara tekrar dönüp sonra yine tövbe edersek yine aynı şekilde ahirette hesaba çekilmeyip kimse bilmeyecek değil mi?

  3. Tövbeyi kaç kez bozarsan boz ama ölürken tövbe etmiş olarak ölürsen o günahı hiç işlememiş gibi olursun yani hesaba çekilmezsin.

 6. Selamünaleyküm,
  Hocam mumsema diye bir İslami forum sitesi var. Orada sorular soruyorlar, bazıları da başından geçenleri neler yaptıklarını anlatıp ne yapmaları gerektiğini soruyorlar. Bu sitede anonim bir şekilde işlediği günahı anlatıp ne yapmalıyım diye soranlar var. Bu kişiler günahlarını başkasına anlattıkları için mesul olurlar mı? Övünerek anlatanı görmedim, genelde gördüklerim pişman ve ne yapacağını bilmeyen yardım isteyenler vs. Saygılarımla.

  1. Aleykümselam.
   Gerçek isim verilmeden fazla ayrıntıya girilmeden geçmiş günahları tövbe amacıyla anlatmakta mahzur yoktur.

 7. Selamın aleyküm iyi akşamlar hocam en son size sorulan soruya cevap olarak karşı taraf günahınızı ifşa ederse Allah da kıyamet gününde onu rezil eder demişsiniz ya peki hocam biz o günahımıza tevbe ettiğimiz için Allah o kişinin günahımızı ifşa etmesine izin verir mi Allah korusun .Allah tevbesi edilen günahın bu dünyada da ortaya çıkmasına engeller mi tevbe ettiğimiz için. Allah razı olsun hocam.Teşekkürler

  1. Aleykümselam.
   Siz günahınıza tövbe ederseniz o günah sebebiyle azab görmezsiniz ama o günahınızı gören kimsenin sizi ifşa etmemesi için ayrıca dua etmelisiniz. Duanız kabul olur sa Allah ya ona unutturur ya da içinde vicdan verir söylettirmez. Tövbeden sonra yapılan dualar reddolunmaz inşaallah.

 8. İyi akşamlar, bir sorum olacaktı. Bir günahımızdan ötürü çok pişmanlık duyup tövbenin gerekliliklerini yerine getirip o günaha bir daha dönmezsek Allah bizi affedip günahımızın bize bu dünyada da zarar vermesine engel olur mu? Bu hatam ikili bir ilişkide oldu ve sadece benim zarar görebileceğim cinsten bir hataydı. Bu hatamı karşı tarafın başkalarına söylemesinden çok korkuyorum.

  1. İyi akşamlar.
   Allahu teala Et-Tevvâb’tır. Yani bütün tövbeleri kabul edicidir. Sadece kul hakkının affını kula bırakır. Eğer günahınız kul hakkı içermiyorsa tövbe ediniz ve ananızdan doğmuş gibi günahsız olunuz. Karşı taraf dediğiniz her kimse günahınızı ifşa ederse sana bir zararı olmaz. O arkadaşının ayıp ve kusurlarını ifşa ettiği için Allah’da onu kıyamet günü rezil rüsvayi eder.

  2. Evet hocam, günahım kul hakkı içermiyor. Çok şükür böyle bir hataya düşmedim. Ve tövbemi şartlarıyla birlikte ettim. Size de çok teşekkür ediyorum, bana yardımcı olduğunuz için. Allah razı olsun, huzur versin hocam.

 9. Selamün aleyküm.hocam ben uzun süredir psikolojik rahatsızlık yaşayan birisiyim.gecmiyor ama hep şükür ediyorum.cok kotu günah işledim.tovbe ettim çok pişmanım.birdaha asla asla Allah a yemin ederim çok pişmanım.bu pişmanlıktan kalp krizi geçirdim.3gun oldu yatıyorum.obur dünyada Allah gösterimi yaptıklarımı.allhtan çok korkuyorum geriye dönsem asla yapmam.agliyorum tövbe ettim.allah affedermi yeryüzünde belki böyle pişman olan yoktur.ben neden yaptım niye yaptım diyorum.allahtan vereceği cezadan çok korkuyorum.ne yapmalıyım..namaz kilamiyorum onada üzülüyorum.keske o kilanlar gibi yaşayıp ölmek istiyorum.cok stresliym sedece sabah namazını kılmaya çalışıyorum.sebebi biraz uzun.rahatsizligimla alakalı Allah biliyor ama yapamadığım içinde Allah’tan korkuyorum.suan ölsem nasıl hesap verecem.hep aklımda.ne yapmalıyım .Allah sizden razı olsun

  1. Aleykümselam.
   Allahın affından ümit kesme. Allahın affından ancak dinsizler ümit keserler.
   Her ne günah işledinse tövbe et bir daha o günaha asla dönme.
   Üzerinde kul hakkı varsa mutlaka onu öde.
   Namazlarını beş vakit cemaatle kıl ki Allahın affına ve merhametine nail olasın.
   Bir kez samimiyetle tövbe etin ise acaba Allah beni affeder mi diye vesveselenme. Yaptığın Tövbenin kabul olup olmadığını merak ediyorsan aynı günahları bir daha işleme ki tövben kabul olmuş olsun. Ömrün de bir kez de olsa aynı günahları bir daha işlersen tövben kabul olmamış demektir. Öyle ise Allaha verdiğin söz de ölünceye dek dur.

 10. Selamın aleyküm hocam. Tevbe, işlenen günahları tamamen siler o günahı hiç işlememiş gibi olursunuz demek yani o günahtan bu dünya da da öbür dünya da da sorumlu değiliz mi demek oluyor ? Bide hocam benim bir arkadaşım var Allahın varlığına inanıyor ama haşa kuran ı kerime peygamberlere inanmıyor ama ben onun inanmasini istoyorum onun için ne yapabilirim.Allah razı olsun çok teşekkürler hocam

  1. Aleykümselam.
   Evet tövbe ile kulun, o günahı hiç işlememiş gibi olacağını Peygamberimiz buyurdu.
   Allaha hindularda budistler de yahudiler de inanıyor. Kurana ve Peygamberimize inanmayan sonsuz cehennemdedir.
   Ona verecek ilmin yoksa bildiğin tanıdığın alimlere götür onu.
   Ya o bize terddütlerini yazsın biz de ona uygun cevapları yazalım..

 11. Hocam size bir sorum olacaktı burdaki yorumlarda diğer sorularımın cevabini buldum fakat bir tansine bulamadım o sorumda şu işlediğim günahlar ikili ilişkilerde geçmiş tarzda günahlar o kişilerin bir kimseye dememesi için veya benim yakınlarıma dememesi icin napmam lazim sürekli bu korku ile yaşıyorum bu arada o kişi ve kişilerde munasebetim 2 4 yıl arası olmakla beraber hiç karsilasmadik ama korkuyorum gün gelirde birsey yaparlar diye

  1. Sen işlediğin günahlara tövbe et. O her kim ise senin hakkında ne derse desin neden kokuyorsun?

  2. Sevdiklerimi kaybetme korkusu hocam o yüzden ama tövbemi ettiğim zamandan beri beni görselerde tanımıyorlar Rabbim yardım etti teşekkür ederim hocam içimi rahatlattınız allah yar ve yardımcınız olsun.

  3. Allah kendisini seveni ve sevdirmeye çalışan kimseye sevdiği kullara sevdirir endişe etmeyin. Siz Allahı ve Onun sevdiklerini Allah için sevin yeter.

 12. Sağolun hocam Allah sizden razı olsun. Son bişey daha sormak istiyorum bu tevbesini ettiğim Günahın bu dünya da da öbür dünya da ortaya çıkmasını istemiyorum bunun için ne yapmalıyım

  1. O günahın dünyada kimsenin duymasını istemiyorsan hiç bir kimseye anlatmayacaksın.
   O işlediğin günahın ahirette yüzüne vurulmasını istemiyorsan o günahı ve onun benzerini bir daha yapmamalısın.

 13. Selamın aleyküm hocam .Hocam tevbesi ni ettiğim işlediğim günahla ilgili sürekli bana bu günahımı hatirlaticak seyler karşıma çıkıyor ve beni paramparça ediyor zaten yeterince yaptığımdan pişmanım bi de sürekli hatirlaticak seyler karşıma çıkıyor sizce hocam bu neden kaynaklanıyor hocam.Şimdiden Allah razı olsun hocam.

  1. Aleykümselam kardeşim.
   Siz pişman olup tevbe etmişseniz şeytan ise hasetlik edip sana tövben kabul olmadı diye hatırlatıyorsa kalbin rahat olsun tövben kabul olmuş demektir.
   Günahın her aklına geldiğinde hatasız kul olmaz de geç.

 14. Evet hocam organı gorduğum kişiyi hiçbi şekilde tanımıyorum bi kadın olarak goruyorum sonra erkek sureti fln oluyo

  1. Evet hocam organı gorduğum kişiyi hiçbi şekilde tanımıyorum bi kadın olarak goruyorum sonra erkek sureti fln oluyo

  2. BU acaib rüyanın anlamı;
   Size dost görünen birisinin ihanet edeceği anlamına gelir. Dikkatli olunuz.

 15. Hocam s.a çok farklı bir ruya gordum kimseye anlatamıyorum aşırı korku oldu bende Allah rızası için yardımcı olur musunuz Rüyamda aynı evde olduğum bir kadın var kadın arkadasım diye goruyorum elimi kadına dokunduruyorum bi bakıyorum kadında xxxxxxxxxx bir xxxx organı sanıyorum ruyada sonra onun cinsiyet değiştirdiğini anlıyorum ona çaktırmıyorum ama kimseye bişey demiyorum kesnlikle ondanda çok uzak duruyorum asla yaklasmıyorum bana karşı ilgi duymasın diyede hıcam ne olur yardımcı olun aşırı etkilendim ne olur zikir ve rabıta ypyrm ondanmı bilmiyorum kotu oldum iki gundur.
  Ve bir hocama sordum bana cinler cift cnsıyetli dedi kimseye okuma dedi kendine dikkat et dedi

  1. Aleykümselam.
   O hoca her ne ise yalan söylüyor. Cinlerle alakalı değil bu rüya.
   Hem cinler de çift cinsiyetli değildir.
   Rüyada bir kadının başka bir kadında erkek organı görmesi onu görene hakim olmaya çalışması anlamına gelir. Ona karşı dikkatli olmaya çalış.

  1. Annen halen yaşıyorsa hemen git ondan helallik al ve özür dile sonra da tövbe et ki helak olmayasın.
   Annen ölmüş ise tövbe et. Her cuma annenin kabrini ziyaret et. Uzakta ise ruhuna yasin oku hadiye et. hayır hasenat yap sevabını hediye et.

 16. ALLAH CC hepisinden ebediyen razı olsun bizleri ilimleriyle aydınlatıyorlar baki selamlar

Bir cevap yazın