Tövbe Nedir? Tövbeyi Geciktimek

Namaz Kılan GençTövbe etmek, işlenen küfür, şirk ve tüm günahlara toplu olarak ve ayrıntılı olarak pişman olmak ve o günahlara bir daha dönmemek için Allah’a söz vermektir. Tövbeden önce bir kaç kez estağfirullah çekilir. Şöyle tövbe edilir:
” Estağfirullah, Estağfirullah,  Estağfirullah el-azîm el-kerîm ellezî lâ ilâhe illâhu el-Hayyul kayyum. Yâ Rabbena! Ben büluğa erdiğim andan bu ana dek bilerek veya bilmeyerek işlemiş olduğum tüm küfür, şirk ve günahlarıma pişman oldum keşke yapmasaydım. Bir daha yapmamak için azm ile kast ettim.”
Gizli işlenen günahların tövbesi gizli, açıktan işlenen günahların tövbesi açıktan yapılır ve başkalarına duyurulur ki başkaları tövbe eden hakkında sui zanda bulunmasınlar.
Yapılan tövbe şeytana uyup bozulursa hemen yeniden tövbe etmek gerekir.
Tövbe defalarca bozulsa da asla tövbe etmekten geri durmamalıdır. Ta ki o günahı tamamen terk edinceye dek tövbe etmeyi sürdürmeliyiz.

– De ki: “Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”
(Zümer- 53)
– Onun için ümidi kesmeyin de başınıza azab gelmeden önce tevbe ile Rabbinize yönelin ve O’na teslim olun. Sonra kurtulamazsınız. (Zümer- 54)

BİR HİKAYE

Muhterem zatlardan birisi bir terzi dükkanına bir iş için girer. Dükkan sahibi bu yaşlı ve saygın kişiye yer göstererek izzet ve ikramda bulunur. Aralarında hoş bir sohbet başlar.

Yaşlı adam terziye yönelerek:
-“İbadetlerini yapabiliyor musun?” diye sorar.
Terzi:
– “Efendim yaşımız henüz genç sayılır. İlerde işleri düzene koyduktan sonra çoluğu çocuğu da evlendirip iş güç sahibi yaptıktan sonra geçmiş günahlarımıza da tövbe eder ibadete başlarız. Yani; senin anlayacağın gibi yaşlanınca tövbe ederiz. Hem ben ibadetleri yaptım mı, öyle yarım yamalak yapmam.  Dört dörtlük Müslüman olmak isterim…  Birazını yapıp birazını yapamadıktan sonra ne kıymeti olur ki?” der.

Yaşlı adam terziye tekrar sorar:
-” Sen bu mesleği kaç yıldır yaparsın evlat?
Terzi:
-” Çok şükür 30 senedir bu işi yaparım.” der.
Yaşlı adam sorar:
-” Sizin meslekte en kolay iş nedir?” der.
Terzi:
-” Tabi ki makas tutmak” der.
Hikmet ehli zat:
-” Allah göstermesin de sana şimdi ölüm gelse, o durum da makas tutabilir misin? ” der.
Terzi:
– ” Alay mı ediyorsunuz efendim. Ne mümkün?” der.
Hikmet ehli zat taşı gediğine yerleştirerek :

-” Evlat 30 senedir yaptığın makas tutma  işini ölüm anında yapamazken, hiç yapmadığın günahlarına pişmanlık olan tövbeyi,  o anda nasıl yapabilirsin? ” der.

Terzi bu söze karşı verilecek bir cevap bulamaz. Daha kapsamlı ve derin düşüncelere dalarak oracıkta hemen tövbe eder.

Günahlara tövbe etmek farzdır. Allahu Teala buyurdu ki:
-” Yâ eyyühellezîne âmenû tûbû ilellâhi tevbeten nesûha” Mealen: ” Ey iman edenler! Allah’a nasuh tevbe ile tövbe ediniz.” diye buyurulmaktadır.
Rasulullah (s.a.v.) efendimizin de bu babda birçok hadis-i şerifleri mevcuttur. Tövbe etmek için bir mekan, bir şahıs bulunması şart değildir. Kamil ve mükemmil bir mürşitten alınan tövbelerde vardır. Aslında bunlar o mürşide biattır.
Mürşide biat;  Kur’an ve Sünnet Yolu üzerinde bulunmak ve amel etmek niyeti ile yapılmalıdır. Mürşide teslimiyette bu çerçeve içinde olmalıdır. Aksi durumlarda sapkınlıklar baş gösterir. Bu, istismara en açık bir durumdur. Gerek geçmişte ve gerekse günümüzde bunların bariz numunelerini görüp işitmekteyiz. Teslimiyet adına şeriatsizlikler, hatta dinsizlikler seller gibidir…

Biz burada ki kıssadan hissemizi çıkardıktan sonra,  şeytanın bizleri aldatmaya çalıştığı bir hususa değinelim. Kıssadaki terzinin söylediğinin bir benzerini  günümüzün müslümanlarının bir çoğundan  duyarız. Misal:  “İbadetleri yaptın mı tam yapmak lazım .”  veya “Allah rahimdir” “Allah bağışlayıcıdır”  gibi sözlerle tövbenin önemini anlamadan geçiştirmeye çalışanlar az değildir.   “Yaptınmı tam yapacaksın ” sözü:  “Çırak olmadan usta olmalısın ” demeye benzer.  Çocuk bile yürümeye önce sürünmekle başlar sonra emekler ve.. düşe kalka yürümeyi öğrenir. “Allah affedicidir” deyip her günahı işlemek, İmam-ı Azam Hz.lerinin şu ifadesinde: “Bir kimse her günahı işleyipte “Allah affedicidir” demesi,  elindeki zehiri içerek ondan şifa beklemesi gibidir” misali ile gereken cevabı bulur.

İbadete yeni başlayan bir tövbekarın niyeti başlangıçta çoğunlukla karışık olur. Allah rızası için yaptığını sandığı ibadetlerinin içinde başka başka istek ve arzuları da gizlidir. Bunlar işlerinin ters gittiği bir sırada veya öfkeli olduğu anlarda kendisinin hissedeceği bir ahvalde bariz olurlar.

Tam olarak ihlasa ermek Allahu Tela’nın lutfu ile gerçekleşir ancak. İşte o zaman kişi,  ibadetlerine de tövbe etmeye başlar. Kulun bu mertebeye ermesi için,  önce Tövbe kapısından girmesi elzemdir…

Vesselam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Tövbe Nedir? Tövbeyi Geciktimek” üzerine 12 yorum.

 1. Selamun Aleyküm size sorum evin zorunlu tadilatını zekâttan dusebilirmiyiz birde evin erkeğinin yani eşin üzerine kayıtlı malın zekâtından kadinin ‘da geliri varsa sorumlumudur? bilgilendiŕiirseniz sevinirim.
  şimdiden teşekkür ederim

  1. Aleykümselam.
   Zekat verilirken nisaba miktarına bakılır.
   Zekat verilirken, mahsülün nisabı, altının nisabı, evcil hayvanların nisabı ticaret mallarının nisabı ayrı ayrı hesab edilir. Misal; 80 gram üzeri altınız varsa bunun üzerinden bir yıl geçmişse % 2.5’u zekat olarak verilir. Yada her türlü zorunlu ihtiyacınız dışında yıllık gelirinizin toplamı, 80 gram altının üzerinde ise ve üzerinden de bir yıl geçmiş ise yüzde iki buçuğunu zekat olarak verirsiniz.
   Bu durumda tadilat masrafını zorunlu masraflara ekleyebilirsiniz. Kalan miktar 81 gram altın değerini buluyorsa zekat vermelisiniz.

  1. Aleykümselam Hülya hanım.
   “Boza içmek günah mı?” diye sormuşsunuz.
   CEVAP:
   Taze boza içmek caizdir. Ekşiyerek alkol teşekkül ederse o zaman günah olur.

 2. selamun aleyküm
  bir sorum olacak… AMWAY isimli bir firma var duymuşsunuzdur bu iş dahil olup çalışmak para kazanmak islami açıdan bir sakınca varmı? şimdiden teşekkür ederim

  1. AMWAY isimli firmanın adı yalan ve dolandırıcılıkla anılmaktadır. Bu doğru ise şayet orada çalışmak helal değildir.

 3. bir sorum olacaktır. kendim çıkar yol diye bulduğum yolu istişare etmek istedim. günahları bilenleri de tövbe edip haberdar etmek gerekirden yola çıktım kişileri tek tek haberdar etmek çok zor. Facebooktan ilan etsem ve tövbemi görmeleri için dua etsem uygun düşer mi?

  1. Huelya, Peygamberimiz, “Gizli işlenen günahların tövbesini gizli, aşikar işlenen günahların tövbesini ise aşikar yapınız” buyurmuştur.
   Aşikar günah işlediniz ise bunu bir çok insan duydu ise, bunun tövbesini Facebooktan duyurabilirsiniz.

  1. Ben büyük tövbe ettim ama tövbemi yine bozdum yine tövbe etsem kabul olunurmu çok pişmanım

  2. Elbette tövbeniz kabul olur. Yeter ki günahlara gerçekten pişman olunsun ve samimi tövbe yapılsın.

Bir cevap yazın