İletişim

Aşağıdaki formu kullanarak bizimle iletişim kurabilirsiniz. Göndereceğiniz iletiler uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır.

IslamDergisi.Com

(Visited 4.473 times, 2 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“İletişim” üzerine 932 yorum.

 1. 1) Hocam içimden şöyle dedim. Hazreti Adem anasız babasız yaratılmıştır kastederek vesilesiz yaratılmıştır dedim. Daha sonra çamurdan yaratıldığı aklıma geldi. Ben inkar etmiş olmadım değil mi?
  2) Bu tarz şeyleri kafama takıyorum hocam. Yok mudur tamamen kurtulmanın çaresi. 3 sene önce çok aģır vesvese hastalığı vardı bende şimdi de hasıl oldu. Her hareketim için imanıma bir zarar geldi mi diye size soru soruyorum ve size de mahcup oluyorum hocam. Annemler de vesvese yapma diyorlar ama kafamdan atamıyorum hocam.

  1. 1- Hayır inkar etmiş olmazsın. Vesileli veya vesilesiz herkesi yaratan Allahtır bu biline.
   2- Çare kendi kendine konuşma. Dışa açıl. Kendine bir iş bul onunla meşgul yoksa şeytan seni bilmediğin şeylerle meşgul eder yorar.

  1. Yemin etmişsiniz yemininizi de bozmuşsunuz. yemin kefaret ödemelisiniz.

 2. Merhaba,

  özel bir sorum olacakti ve bunun yayinlanmasinida istemiyorum. Sorumu yoliyabilecegim bir mail adressi varmi?

  Tesekkürler.

  H. Goeksel

 3. Hocam kısacası ben kötü bir teklifte bulunmuştum. Ama daha sonra özür dilerim demiştim. Şimdi ise hocam aklımdan çıkmıyor hocam ne yapmalıyım? Bir bahaneyle helallik mi dilemeliyim olayı söylemeden?
  Hocam tövbe etmiştim bu arada.

  1. Helallik dilediğinde adamın aklına kötü şeyler getirebilirsin.
   Ona çokça dua et bir daha onun ve çevresinin hakkında kötü düşünme. Elinden geldiğince ona iyilik et. Bu şekilde hakkını telafi etmeye çalış.

 4. Genç kardeşim herkes hata yapabilir. Sizde şeytan ve nefse uymuş bir yanlış yapmışsınız. Ama bunu sakın o kardeşim dediğin arkadaşına özür dilemek için de olsa söyleme.
  Aksi halde o seni asla affetmez ve belkide işin ucu ölüme kadar gidebilir.
  Sen tövbe et. O kötü alışkanlıklarından uzaklaşmak için Menzil’e git orada büyük bir zat vardır onun duasını al ve ona intisab et.
  Benim rukyecilerle işim olmaz. Sana tavsiyem rukyecilerden de uzak dur. Onlar seni aldatırlar daha da kötü durma düşebilirsin.

 5. Hocam. Kardeşim dediğim adamın yakınına karşı kul hakkı işledim. Bunu anlatmaya yakınına yüzüm yok ve kardeşim dediğim adamın yüzüne bakmaya utanıyorum. Hatta yaşamak istemiyorum hocam. Ben tövbe ettim ama hakkını yesiğim kişiden de helallik almak istiyorum. Gerçeği söyleyemem ama hakkınızı helal edin demeyi düşünüyorum herhangi bir nedene baģlayarak . Hocam çok büyük günah işledim bu haremeti ben yakınıma nasıl yaptım aklım almıyor hocam. Şimdi size sorum var.
  1) Ben kardeşim dediğim kişiyle yakın oturuyorum ama taşındılar yani konuşmayalı çok oldu hocam. Şimdi onunla konuşmak istiyorum bir yandan,bir yandan da onun yakınına terbiyesizlik ettiğim için de yüzsüzlük etme onunla konuşma diyorum. Ne yapmalıyım hocam.
  2) Hocam her gün bu günahım aklıma geliyor. Yapmam gereken işleri yapamaz oldum ve hocam Allaha dua ediyorum Allahım yaşamak mı ölmek mi benim için hayırlıysa onu bana nasip et diye. Hocam ne yapmalıyım sizce hayatımda artık? Allah sizden razı olsun.

  1. Genç, “Kardeşim dediğiniz kimseye ne yaptınız? Açık söyleyin ki size yardımcı olalım.
   Gerekirse sorunuzu filitrelerim.
   Gerçek isminiz zaten bilinmiyor. Bilinmesi de gerekmez.

  1. Yerlerde idrar ve dışkı suyu bulaşığı varsa onunla namaz kılınmaz.

 6. Selamun aleyküm
  1) Orucu geçmişte mastürbasyon yuzünden birkaç kez bozdum. Ne yapmam gerekir?
  2) Allah belamı versin ki diye çokça yemin ettim. Bunhn kefareri var mıdır?
  3) Sizin gibi ehli sünnet olan bir sitede elfazı küfür bahsini okumuştum. Bundan etkilendim ve bende vesvese olmuştu. Cami hocasına gittim ve o da bana bir daha girmiceksin tamam mı o siteye demişti. Ben tamam dedim yine de girdim çünkü faydalı bilgiler öğrenmiştim. Cami hocası aynı zamanda ehli sünnet bir hocadır. Ne yapmam gerekir kefaret mi ödeyeceğim?

  1. Aleykümselam kardeşim.
   1- O oruçları kaza etmelisin. Ayrıca uygun bir zamanda arka arkaya 60 gün kefaret orucu tutmalısın.
   2- Allah belamı versin ki diye yemin olmaz. Yemin “vallahi, billahi, tallahi” diye edilir.
   Öyle söylemeniz kötü sözdür. Ona da ayrıca tövbe ediniz.
   3- O hocaya itibar etmeyiniz. Bizim de el-fazı küfür babında sitemiz var oraya girebilirsiniz.
   Linki tıkla:
   https://islamdergisi.com/genel/dinden-cikaran-sozler/

 7. Önceki hesabı kapattım hocam. Yeniden gizli bir hesap açıp öyle yazsam olur mu? Eğer bana beddua ederlerse veya hakkını kabul etmezlerse ne yapmam gerekir hocam? Sağolun.

  1. Yeniden bir hesap açıp onun üzerinden özür dilersiniz.
   Tövbe edip de suçunu itiraf edersen iftira ettiklerine de çokça hayır duası edersen bedduaları geçmez.

 8. Hocam çok büyük şerefisizlik yaptım geçmişte. 5 tane kadına gizli hesaptan sosyal medyadan namussuzca şeyler yazdım ve hocam bundan vicdan azabı çekiyorum. Üstelik 2 tanesi çok tanıdık. Hocam bu olaya tövbe edeli çok oldu ama ben çok kötüyüm ne yapacağımı şaşırdım bu yükten nasıl kurtulacağım. Yüzüm yok yaptıklarımı itiraf etmeye yoksa beni öldürürler. Arkadaşlarıma söylemeye de yüzüm yok hocam sizce ne yapmalıyım?

  1. İftira mı ettiniz?
   İftira etiniz ise aynı hesaptan iftira ettiğinizi ve çok pişman olduğunuzu yazınız ve o masum kadınları temize çıkarınız. Kendinizi de belirtmeyiniz.
   Yoksa kul hakkıdır affı yok.

 9. Es selamü aleyküm. Ben şeyhimle aramda olan bağlantıyı en yüksek seviyeye çıkartmak istiyorum fakat nasıl yapılır bilmiyorum bununla beraber muhabbetimi ayarlayamayıp şirke düşmektende bi o kadar korkuyorum. Tasavvufu öğrendikçe şaşırıyorum ve Ebu hüreyre r.a Hz.peygamberden s.a.v iki kap doldurdum ikincisi anlatsaydım kellem kesilirdiyi daha iyi anlamaya çalışıyorum. Sır ilimleri ile pek meraklı değilim fakat şeyhimden ne gibi bir beklentim olmalıdır tam anlamıyla bilmiyorum. Kusura bakmayın pek cahil bir insanım bu konuda şimdiden Allah razı olsun.

 10. Selamun aleyküm. Son zamanlarda etrafımda bazı kişiler ve arkasaşlarım imanlarını tehlikeye atacak şeyler söylüyorlar. Dün yine dinle ilgili sohbet ederken bu oldu mesela arkadaşlar arasında. Şimdi benim ne yapmam lazım? Arkadaşlarımı nasıl uyarıda bulunup tövbe etmelerini sağlayabilirim?
  Onlara hangi dille güzelce anlamalarını sağlayıp bu büyük tehlikeden kurtulmalarına vesile olabilirim?
  Allah razı olsun..

  1. Aleykümselam Ali kardeşim. İslami duyarlılığınızdan dolay Allah seni sevdiği kulları derecesine erdirsin.
   Çevremizdeki insanları din hususunda uyarabilmek onlara yararlı olabilmek için öncelikle kendimize çeki düzen vermeliyiz. Bunun için evvela doğru bilgilerle mücehhez olmalıyız.
   Bu doğru bilgiler itikatta ehli sünnet akaidini öğrenmeliyiz. Fıkıhta sağlam bir ilmihal okumalıyız. Kuran ve sünneti Ehli sünnet alimlerinin yazdıkları kitaplardan öğrenmeliyiz.
   Bundan sonrası düzelmesini istediğin kimse ile doğru yolda arkadaş olmalı, sonra ona yalnızken doğru zaman ve mekanda doğru mesajı vermeliyiz.
   Allaha emanet olunuz.

 11. Selamun aleyküm. Bende hep olmasa da idrar damlama oluyor. Mesela az bir sızıntı oldu diyelim. 1) Bundan sonra abdest alıp namaz kıldıktan sonra Kuran okuyabilir miyim mescidde? Ve vakti giren diğer namazı da kılabilir miyim?
  2) Sızıntı olduktan sonra abdestimi alıp okulda namazımı kılabilir miyim? Çünkü botu çıkarıp giymek çok zahmetli oluyor.
  Allah razı olsun.

  1. Aleykümselam.
   1- O idrar damlama abdest bozduktan sonra her insanda olur. Küçük Abdestini oturarak boz..
   Akabinde öksür. Üç kez idrar organını sol elinle sağ.
   Pamuktan fitil yap ve idrar çıkış yerine yerleştir.
   40 adım yürü ve pamuğu at. Ondan sonra abdestini alabilirsin.
   2- Botun altında idrar ve necaset bulaşığı olmadığından eminsen onu çıkarmadan namaz kılabilirsin. Ama botla mescide girilmez.

 12. 1) Selamun aleyküm. Arkadaş bana sigara uzattı içmeyecektim çünkü tiryaki değildim ve içerken de şakasına içmesem ayıp olur dedim. Tövbe etmem lazım mıdır bu hareketimden dolayı?
  2) İlkokuldayken din dersinde at eti yemenin haram olduğu aklımda kalmış. Şimdi de at eti yemek haram dedim içimden. Ama sonradan öğrendim mi tenzihen mekruh imiş. Haram diyen alimler de var. Benim imani bir tehlikem oldu mu peki?

  1. 1- Kötü şeyi içmesen niçin ayıp olacakmış? “İçmesem ayıp olur” dediğin için istiğfar etmelisin.
   2- İmani bir tehlike olmaz öyle dediğin için.

 13. Selamun aleyküm. Önceki sorum yanlış oldu. Arkadaşla muhabbet ederken şöyle dedim: Memelekette namazı aksatıyorum, pek önem vermiyorum dedim. Sonrasında tembellik ediyorum yani dedim. Amacım da bunu demekti aslında. Şimdi içime bir kurt düştü. Tehlikeli bir şey mi dedim? Allah razı olsun.

 14. Selamun aleyküm. Arkadaşla muhabbet ederken namazı bazen aksatıyorum anlamında önem vermiyorum dedim. Sonradan içime bir kurt düştü. Tehlikeli bir şey mi dedim?

  1. Aleykümselam.
   Namaza önem vermemek küfürdür. Ama sen sehven “namazı vaktinde kılmayı bazen aksatıyorum” diyeceğin yerde “namaza önem vermiyorum” demişsin ki bu küfür olmaz hata olur.
   Öyle durumda hemen akabinde “estağfirullâh” deyiniz.

 15. içinde helal yoldan kazanç sağlayan firmaların yanısıra bar banka gibi kuruluşlarında olduğu plazada güvenlik görevlisi olarak çalışmak caiz midir

 16. Selamün aleyküm, Hocam ehlisünnet vel cemeat hassasiyetiniz ve hizmetleriniz için teşekkür ederiz rabbim ihlasınızı hizmetinizi arttırsın.Amin. Sitenizdeki yazıları wordl olarak kopyalayıp okumak amaçlı yazıcıdan çıkış almak istiyorum.Fakat kopyalayamıyorum.Ne yapabilirim.Selamün aleyküm.

  1. Aleykümselam kardeşim.
   İltifatlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim Allahu teala sizlerden razı olsun.
   Facebook hesabınız varsa linkinizi gönderin han yazıyı kopyalamak istiyorsanız onu oradan siz gönderelim.

  2. İnternet kullandığınıza göre yeni bir facebook hesabı açabilirsiniz. Zor değil.Arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

 17. Ben depresyondayım üniversite okuyorum. Ders çalışma isteği son 1 haftadır hiç yok neredeyse. Derse odaklanamıyorum. Hayattan zevk alamıyorum. Zaman zaman kendimi değersiz hissediyorum, davranışlarım kendime yapmacık geliyor ve geçmişteki sinirlendiğim olaylar önüme geliyor kafamdan atmakta zorlanıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Psikolog yardımcı olabilir mi bana?
  Teşekkürler şimdiden.

  1. Geçmiş olsun Allahu Teala şifa bahşetsin.
   Bir psikiyatre gitmenizi tavsiye ederim.
   Bu arada her sabah şu sureleri okumadan önce bir kez inanarak ve anlamını bilerek amentüyü okumanızı daha sonra 7 kez ayetel kürsiyi, 7 kez kureyş suresini 7 kez ihlası, 7 kez felak ve nas surelerini okumanızı ve her akşam 33 kez inşirah suresini okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın