İletişim

Aşağıdaki formu kullanarak bizimle iletişim kurabilirsiniz. Göndereceğiniz iletiler uygun görülürse bu sayfada yayımlanmaktadır. Mesajınızın yayımlanmasını istemiyorsanız ayrıca belirtiniz. 

IslamDergisi.Com

6.481 - 1
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“İletişim” üzerine 1.017 yorum.

 1. Selamun aleykum hocam nasılsınız iyisiniz inşaallah? Hadis inkarcıları ehli sünnet alimlerinin taklitçi olduklarını söylüyorlar. Modernistlerin kaynak kullanma biçimini eleştiren var mı? Özellikle Türkiye’deki akılcı ve modernistlerin kaynak kullanımındaki tutarsızlıkları ele alan bir çalışma var mı?
  2. olarak: Büyük iddialarına rağmen kaynak kullanımında yalancı olduğu ve ulemayı taklitle suçlamalarına rağmen kendilerinin körükörüne taklit ettiğine dair bilgiler içeren bir çalışma var mı? ve son olarak İ. Kuteybe kitabının kullanımı ve İmam Ahmedin Müsnetten yönetim hadislerini çıkardığına dair verdikleri örnekler dışında başka örnekler de var mı?

  1. Aleykümselam kardeşim.
   Çok şükür Rabbimize.
   Sana bu hususta özet bilgi vereyim yoksa çok kitap okuman gerekir.
   Ehli Sünnet alimleri felsefeci değildir. İslam dini de felsefe dini değildir. İslam vahye dayanır. İslam alimlerinin kaynağı Kuran, Sünnet, icmai ümmet kıyası fukahadır..
   Sünnet Peygamberimizin Kuran tefsiridir. Buna delil Nahl Suresi 44. ayettir.
   İcmai ümmet müçtehid ehli sünnet alimlerin bir meselede Kuran ve Hadislere dayanarak yaptıkları ittifaklarıdır.
   Kıyası fukaha ise ehil alimlerin ayet ve hadislerde açıkça bulunmayan meselelerin hükümlerini Kuran’a veya hadislere veya müçtehidlerin icmasına dayanarak çıkardıkları hükümlerdir.
   Ehli Sünnet bu temel üzerine bina edilmiştir. Felsefecilerin kaynakları ise Peygamberimizi devreden çıkarıp kendi kısır akıllarına göre ayetlere mana vermektir. Bu da onları ya küfre götürür imandan çıkarır yada ehli dalaletin düştüğü çukura düşürür.
   Onların sitelerine giren veya kitaplarını okuyan veya sosyal medyadaki yaygın videolarında küfür saçan sohbetlerini dinleyen bir kimse virüs kapan bir insan gibidir ki artık o kimse kolay kolay iflah olamaz.

 2. Esselamu Aleyküm hocam Allah-u Teala razı olsun sizden sitenizde paylaştıklarınızdan faydalanıyoruz. İstanbuldamı ikamet ediyorsunuz hocam.

  1. Aleykümselam kardeşim. İstanbul’a ara ara uğrarım ama memleketimde ikamet etmekteyim. Vesselam.

 3. selamun aleyküm hocam bn 3 harflileri hissediyorum rüyama geliyorlar birkeresinde damda gördüm yürüyen bir gölgeydi ayakta gördüm bildiğimiz gölge ayakta yürüyordu bn korkmadim kardeşimin golgesiydi bn ona bn senden korkmuyorum dedim hemen eve gittim . Birkeresindede banyoda başımın üstünden gölge gibi bişi geçtiğini gördüm . Kuran okuyorum namaz kalıyorum ibadetle zikirli bir insanım ndn böle şeyleri hissediyor ve görüyorum namaz kılınca namazıligimin etrafinda böcek yurudügunu görüyorum. Nidn böle hocam bilmiyorum sebebi nedir namazli niyazli insanlara böle şeyler oluyormu. Hocaya gitmeden önce hep korkunç rüyalar goruyodm berbercin yaptı rüya görmedim ama bazen gördüğüm oluyor . ben salih memiş hocaya gitmek istiyorum siz nediyosunuz gidimmi hocam. ALLAH Razı olsun

  1. Kafirlere müslüman cinler musallat olur. Akaid bilgileri yanlış olup ibadet edenlere de kafir cinler musallat olur. İbadetlerini ihlaslı yapanları ise Allah melekleri vasıtası ile korur.

  1. Aklına gelen vesvese iyi veya kör bir şey olabilir. Onun ne olduğunu şeytanın fikri olup olmadığını anlamak için akla getirmek caizdir.

 4. 1.Selamun aleykum hocam ben hep dua ediyorum Allahım bana en hayırlı olanı ver benim için hayirli olmiyanı bana ver die dua ediyorum hocam bn nerdn anlicam karsima çıkan kişinin bnim için hayirli olduğunu .

  2.istihare yaptırdım arkadaşım çay içiyormus böcek yada yaratık gibi bisi gormus. Bu kişi hayirlimidir sizce bnim için .

  1. 1- Rüyalarda sana işaret verilir ama bunu bir çoğu anlayamaz. Anlaşılan siz evlenmek istiyorsunuz ama herkesi beğenmiyorsunuz.
   Beğeneceğiniz birisi çıkarsa onun hayırlı olup olmadığın9ı anlamak için ince iştişare sonra istihare yapınız.
   2- Çay içmek anlaşmaya muhabbete delalettir. Görülen yaratık ise şeytandır. Anlaşmayı bozmak için sinsice yaklaşır.

 5. Merhaba. Bakara 155 ve Enfal 51 ayetleri genelinde kelamcıların kötülüğün Allaha nispet edilmesi hususundaki görüşlerinin değerlendirmesini yapabilir misiniz?

  1. Bekara/155 Mealen:
   – “Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri!”
   Enfal/51 Mealen:
   – “İşte bu, sizin kendi ellerinizle meydana getirdiğiniz bir sonuçtur. Hiç şüphesiz Allah, kullarına hiçbir şekilde zalim biri değildir.”

   İmamı Gazali hazretleri kelamcıların ve felsefecilerin sapkın olduğunu beyan etmiştir. Kelamcılar Kuranın kelimelerinden mana çıkaran kimselerdir. Felsefeciler ise dini vahye göre değil de akla göre anlar ve anlatırlar.
   Ashabı kiram sırf Kuranın kelimelerinden mana çıkarıp hüküm vermeye karşı çıkmıştır. Bu babta Rasulullahın amcasının oğlu ashabın alimlerinden İbn-i Abbas(r.a.) “Bizler ayetlere kendi anlayışımıza göre mana vermez onu önce Rasulullaha sorardık o da bize onu açıklardı” buyurmuştur. Bugün mealcilerin sapkınlıkları kendi anladıklarına göre Kuran’a mana vermelerindendir.

   Bekara suresinde Allahu teala insanı korku, sıkıntı ve musibetlerle imtihan edeceğini beyan etmiştir. Bu demektir ki bu dünya ekme yeridir biçme yeri ise ahirettir. Nitekim Rasulullah “dünya ahiretin tarlasıdır burada ne ekerseniz ahirette onu biçersiniz” buyurmuştur. O halde imtihanın bilincine varıp getireceği her türlü sıkıntılara sabredenlere müjdeler olsun.
   Enfal suresi ise gayet açıktır ki insan iyilikten veya kötülükten birini seçecek nitelikte yaratılmıştır. İsteyen cenneti isteyen cehennemi seçer Allahda kulun seçtiği fiili yaratır sorumlusu insan olur. Ayetteki “Hiç şüphesiz Allah, kullarına hiçbir şekilde zalim biri değildir.” ibaresine göre Allaha suç atfeden cebriyecidir ve kafirdir.

 6. Duyu yanılsaması duyuların güvenilir bir bilgi yolu olmasını eller mi bunu kelamcıların görüşleri gereğince açıklayabilir misiniz.?
  ehli sünnetin sıfatlar zatının ne aynıdır ne de gayrıdır sözünü muhaliflerinin de görüşlerini içerecek şekilde değerlendirebilir misiniz

  1. İmamı Gazali hazretleri Akıl ve beş duyunun yanılabileceğin beyan etmişlerdir. O sebeple akıl vahye tabi olmadıkça daima yanılabilir. Nitekim Gazali, felsefecilerin din konusunda sapkın olduğunu söyler.
   Kimi insanlar der ki gözümle görmediğime inanmam der. Oysaki göz akıl karşısında yanılır der Gazali. Ona göre “Göz derki ay tepsi büyüklüğündedir akıl ise ayın çok daha büyük (dünyanın altıda biri büyüklüğünde) olduğunu söyler”.
   Bundan mütevellit duyuların yanılması gibi akılda vahiy karşısında yanılır der Gazali.. Yani dini akılla kabul ederiz ama akılla tartamayız. Bu sebepten dolayıdır ki büyük mutasavvıf İmamı Rabbani hazretleri “Biz keşiflerimizi (içimize gelen ilhamları, rüyalarımızı, kalp gözüyle gördüklerimizi) Kuran ve Sünnetle tartarız. Kuran ve Sünnete uymayan keşiflerimizi çöpe atarız” buyurmuşlardır.
   Neden dini akıl ile kabul ederiz.? Zira aklı olmayanın dini de olmaz. Aklı olmayan dinen sorumlu değildir. Dini akılla tartamayız çünkü vahy aklın alamayacağı kadar yücedir.
   Ehli sünnetin açıklamasına göre Allahın sıfatları zatının aynısı da değildir gayrisi de değildir. Yani İlahi sıfatlar İlahi zatın kendisi değildir ama İlahi zattan da başkasının değildir. Senin gözün senin zatın değildir ama göz senin zatınındır.
   Muhaliflerin görüşleri bizi bağlamaz biz elhamdülillah ehli sünnete tabiyiz.

 7. Selamun Aleykum Hocam.Öncelikle böyle soru soracağıma göre üzür diliyorum.-Şafii mezhebine göre cinsel organa dokunmak abdesti bozar(bunu biliyoruz).Peki arada bir engel olursa ,nasıl?Yani mesela,melefe ile cinsel organıma dokunursam abdestim gider mi?Bu melefe islak olursa nasıl?

  1. Hanefi de cinsel organa dokunmakla abdest bozulmaz. Zorda kalırsanız hanefiyi taklid ediniz .
   Hanefiyi abdestte ve gusülde taklid, gusül ve abdestte hanefi mezhebinin şartlarına riayet etmenizdir.

 8. Merhaba Hocam, Ben istihare namazı kıldım bir süredir bir yerde çalışıyorum çalıştığım yerin hemen yakınından başka bir iş teklifi aldım. Bu teklifin benim için hayırlı olup olmadığını kararsız kaldığım için istihare namazı kıldım. Rüyamda ormandayım oranın yerli halkı canavarlardan kaçıyor ben canavar diyorum çünkü yüzleri çirkin mi çirkin ve güçlü yaratıklardı. Zar zor yeniyorum onları en sonda da dağın tepesinde güneşin doğuşunu izliyordum. Hatırladığım kadarıyla bu. Yorumlarsanız sevinirim.

  1. Merhaba.
   Gideceğin yerde önce zorluklarla karşılaşacaksınız am sonu iyi olacağı anlamındadır.

 9. Hatme i hacegan da imam rabbani için gavs samedani lafzı geçiyor.ben sözlüğe yazınca Allah a mahsus diyor.acilen bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Hatme-i Hacegan İmamı Rabbani Gavsı Samedani hazretlerine yapılan
   duanın 10. maddedeki meali:
   “Hakkani Kutup, Samedâni (İmamı Rabbani hz. lutfedilmiş ulvi bir makam) Gavs, Faruki(Hz. Ömer neslinden) şeyh olarak bilinen, Rabbâni İmamlık derecesine ermiş 2. binin Müceddidi (unutulan sünnetleri yeniden hayata geçirerek bid’atleri tepeleyen, Tarikatın şeriattan ayrı olmadığını, ancak onu hayata tatbik etmekten ibaret olduğunu izhar eden. ) Şeyh Ahmed Serhendî( hz. ruhuna) (Kuddise sirruh (Allah ruhunun sırrını mübarek kılsın).
   İ Z A H A T :
   Gavs-i Samedani demek Allahın Es-Samed ismi demek değildir. Allahu tealanın Es-Samed ismi şerifinin sırrına ermiş olan gavs(evliyaların )kutbu demektir.
   Ahmak cahil ve selefiyeci sapkınlar Arapça bildiklerini iddia ediyorlar ama kelimenin zahiri manasına dahi vakıf değiller…
   Vesselam.

 10. Selamünaleyküm, bi soru sormak istiyorum. Birkaç ay önce bir kız bana mesaj attı ve konuşmaya başladık. İlerleyen haftalarda kız benden hoşlandığını söyledi. Onu kırmamak için hiçbir şey söyleyemedim birkaç hafta böyle gitti. Sonra biz arkadaşız ben seni arkadaş olarak görüyorum dedim. Fakat benimle ilgilenmesi arayıp sorması hoşuma gitti fakat aşık değildim. Bunun yanlış olduğunu biliyordum ve çok geçmeden iletişimimi koparmak istedim. Kız o kadar perişan olduğunu dile getiriyordu ki öylece gitti bu konuşmaya devam ettik. Onu kırmamak için fazla bi şey de diyemiyordum ama kendimi suçlu hissediyordum. 2 ay geçti böyle sonra bana mesaj atmaması soğuması için yalanlar söyledim ve en sonunda çok perişan olduğunu benim ona umut verdiğimi söyledi. Kendimi çok kötü hissediyorum allah beni affeder mi bunun vebali nedir?

  1. Müslüman yalan söylemez. Kimseyi aldatma. Sosyal medyadan tanıdığınız birisine nasıl güvenebiliyorsunuz? Sosyal medyada o kadar yalancılar çoğaldı ki kadın olduğu halde kendini erkek olarak tanıtanlar, erkek olduğu halde kendini kadın olarak tanıtan sahtekarlarla dolu.
   İslam’da flört zinadır. Bırak o işleri.

 11. Aleykümselam kardeşim.
  İhsan hoca ehli sünnet alimidir. O mevzubahis konu hakkında caiz olduğuna dair fetva vermişse caizdir. Başkalarına bakıp kafanı karıştırma. Memlekette selefiyeci bir sürü sahtekar alimcikler var. Onlar caiz olan haram haram olmayan caizdir fetvaları verecek kadar ahlak yoksunudur.

 12. Selamünaleyküm 2.5 ay önce 21 yaşında oğlumu kaybettim oğlum 4 senedir rahatsızdı 4 sene önce hiçbir psikolojik sorunu olmayan çok imanlı 5 vakit namaz kılan bir çocuktu hem okur hem çalışırdı hayat dolu ve bana çok bağlı saygılı bir çocuktu kötü arkadaşları vardı madde kullanan arkadaş bunlar oğlum onları vazgeçirmek için çok uğraşıyordu ama ben oğlumuda alıştırmalarından korkuyordum ve öylede oldu bir sene kadar gizli kullanmış ben anladım ve oğlumun peşini hiç bırakmadım vazgeçirdim hastaneye yatırdım vs derken bir yıl güzel geçti okuldan eve evden camiye namaz gidiyordu evde oğlum namaz kılarken ben çok mutlu oluyordum ilahi dinlerdi devamlı sonra bir derneğe gitmeye başladı rabıtalara giyiyordu bu şekilde iyi giderken bir gece oğlum namazda ağlayarak git git git başımdan diye secdeye kapandı ve dakikalarca ağladı sonra tamam giittt beni rahat bırak Allahtan kork diye seccadeyi duvara fırlattı ve evden hızla kaçtı geç saatte geldi konuşmak istedim kabul etmedi odasına kapandı ertesi günün akşamında oğlumu aynada konuşurken gördüm farkettirmeden ne yaptığını anlamak için dinledim yüz şekli değişik sesi değişik mübeccel niye büyü yaptın ben annemi öldürmem o benim annem diyodu sonra kendine kendi adıyla bak oğlum gördünmü diye kendi adıyla hitap ediyordu ve o akşamdan sonra oğlum gitti sanki yerine başkası geldi oğlumda bizde çok acı çektik bana en çok acı veren oğlumun çektikleriydi burada kelimelerle anlatamam sonra hastaneye yatırdım en az yatışı 2 ay oluyordu hastaneden daha kötü olmuş geliyodu aklı gitmişti anlamsız konuşmalar hareketler ve tek şey cinler cin kız diyodu normal konuşma yoktu en son Bakırköye yatırdım 3 ayda orda yattı doktorlar şizofren raporu verdi ama oğlum okadar acı çekti cinler diye sabahlara kadar ağladı bağırdı b8rkez intihar etmedi girişmedi asla kendine zarar vermez etrafına zarar vermezdi bana hiç kıyamazdı ama bazen beni mübeccel diye kovalardı ben ayet okurdum saldırganlaşırdı ben gizli gizli okuyup her gece Rabbime gözyaşı döker oğlumun iyi olması için dua ederdim oğlumu bir dakika bırakmadım iyi olması için ne gerekirse yaptım elimden geleni son 5 ayda düzelmeler başladı ağır ilaç iğne kullanıyodu ama ben birşey farketmiştim iğne ilaç değil okunan ayetlerle düzeliyordu zamanla hafifledi iyiye gidiyordu Allah diyemiyordu biri ona zarar veriyodu sanki Allah dediğinde tamam tamam demedim diye ağlıyordu ve gözbebekleri yukarı kayıyordu ben inatla okumalara devam ettim artık ayetten rahatsız olmuyordu eskisi kadar olmasada dinle alakalı olmaya başlamıştı besmele çekebiliyordu Allahım diyebiliyordu okadar inançlı temiz kalpli merhametli bir çocuktuki şuan onu tanıyan herkes hala ağlıyo oğluma herkes ondandan memnundu çok üzülüyordu çevrede herkes nasıl bu çocuk böyle oldu diye tam eski haline dönüyo derken oğlum hasta oldu acile kaldırdım zatüre dediler hastane yatışını istemedi uzun süre kapalı hastanelerde yattığı için yine öyle sanıyordu ikna edemedim evde iki hafta antibiyotik verdi doktor onu kullandı ama hızlı şekilde kilo verdi eridi ve son on gün hiçbirşey yemedi tek bir lokma ben kendime çok kızdım neden mahkeme kararıyla yatırmadım neden elim kolum bağlandı diye tam karad verdim vasisiydim oğlumun karar için gidicem sabah oğlum dakilar içinde gözlerimin önünde öldü ve ben şok oldum kafayı yedim şimdi değil bırakma beni dedim ama iki dakika sürmedi canını vermesi ölmeden bir dakika önce en son bana anne beni hastaneye yatırma cin kız gidiyo dedi ve gitti😭😭 3 ay olacak ben hala çok ağlıyorum çok canım yanıyo okadar hayırlı ve saygılı temiz imanlı bir çocuktuki etrafımda herkes derdi ne güzel bir delikanlı ne terbiyeli sanki 40 yaşında bir adam gibi derlerdi babasıyla ayrıydık ben oğluma hem anne hem babaydım beni çok severdi birbirimize çok bağlı anne oğulduk asla isyan etmedim iki kızım daha var büyük kızım 17 yaşında açık ve asi bir kızdı abisinden sonra tesettüre girdi 5 vakit namaza başladı kötü olan herşeyden uzaklaştı ikimiz abisine namazlarda dua ediyoruz sadaka veriyoruz ben başı açık biriydim oğlum derneğe gittiği zamanlar ibadet yaptığı zamanlar annem başını kapat derdi bu isteğini yaptım tabi önce Rabbim için ama oğlum sebep oldu. Benim canımın canı oğlum eceliylemi öldü yoksa ihmaldenmi çok güçlü biriydi hasta olunca hiç belli edip şikayet etmezdi of pöf demezdi bir sabah ölmesi beni bitirdi beynimde tek bişey akciğerde su alınacak dedi doktor niye zorlada olsa aldırmadım on gün hiç yemedi eridi neyi bekledim diye kendime çok kızıyorum oğlum tedavi olsaydı ölmezmiydi. Birde şu sorum var her namazdan sonra oğlum için iki rekat Allah rızası için kılıp oğlumun ruhuna bağışlıyorum olurmu kabrinde yasin okuyorum duam hep oğlumla onun adına Rabbime yalvarıyorum kabri cennet olsun diye bizi cennetinde buluştur Allahım diye oğlumun durumu nedir nasıldır iki kez gördüm rüyamda ilk öldüğü günler artık göremiyorum oğlum kabirde azap görüyomu diye kalbim acıyo psikiyatri ilaçlarıyla namazla duayla nefes alıyorum.

  1. Sevgihan hanım evvela Rabbim acınızı dindirsin bol ecirler bahşetsin, oğlunuza rahmet eylesin diyerek başsağlığı diliyorum size ve ailenize. Evlat acısı çok zordur bunu ancak yaşayan bilir. Ama ne çare ki sabretmekten başka çaremiz yoktur.
   Oğlunuzun ölümü takdiri İlahidir. Yani o gün o saatte ölecekmiş ve ölmüş. Bu değişmez.
   Peygamberimiz oğlu İbrahim vefat edince hüznünü şöyle dile getirmiştir, (sallallahu aleyhi ve sellem):
   – “Ey İbrahim! Eğer bu ölüm, gerçek bir vaat, herkesçe geçilecek bir yol olmasaydı ve sonrakiler öncekilere kavuşacak olmasaydı, sana bundan daha çok üzülürdük. Doğrusu vefatından dolayı hüzünlüyüz.” (Hadis-i Buhari)

   Oğlunuz kafir bir cin tasallutuna uğramış umarız ki oğlunuz şehid olmuştur.

 13. Azhap süresi 4-5 Biz bir erkeğin göğüs bölgesinde iki kalp kılmadık
  bu ayeti nasıl anlamalıyız çünkü iki kalpli doğan insanlar var örneğin siyam ikizliği,parazit ikizlik,kısmi öğütücü ikizlik gibi ayeti mecazi olarak anlamak gerekiyorsa çoklu kişilik bozukluğu itirazı geliyor.

  1. Allahu teala buyurmuştur ki(mealen):
   – “Allah bir adam için içinde iki kalb (gönül) yapmamıştır.” (Ahzab/4)
   Burada racül= adam demektir. Kalb ise bizdeki gönlün karşılığıdır. Bir adam da iki gönül yaratılmamıştır. İki yürekli doğan birisini görmedik ama velev ki bir kimse iki yürekli doğmuş olsa da bir gönüllüdür her insan.
   Siyam ikizleri adı üzerinde iki ayrı insandır. Onları bununla karıştırmayınız.
   Kişilik bozukluğu cin tasallutunda olur. Cinler kişinin iradesini örttükleri zaman ondan başka irade hasıl olur.

 14. Yakında askere gideceğim,askerde tek başıma nasıl hatme-i hacegan yapmam lazım.Öneri ve tavsiyeniz varsa tecrübelerinizi arz ederim.
  Şimdide Allah c.c razı olsun.

  1. Öncelikle farz namazları kılmak ve ramazan orucunu tutabilme gayretinde olmalısın.
   Askerde Hatme-i Hacegan yapmaya yer, zaman ve fırsatın olursa yaparsın. Yoksa terk etmenden dolayı bir günaha girmezsin. Önemli olan niyetindir. Hatme yapmak niyetinde olduğun sürece yapamasan bile sevabını alırsın.

 15. sssitenizin beğendiğim sayfalarını kopyalamak istedim olmadı, pdf ile almak istedim olmadı. Bu engellemenin sebebi nedir? bazı önemli bulduğum yazıları internetin olmadığı zamanda çevirimdışı okumak istiyorum. niye bu engelleme?

  1. Yazılarımızın veya sitemizin web adresimizi kopyalayabilir, paylaşabilirsiniz.

 16. Ben insanı kafir yapacağını bilmeden yıldız falına baktım birkaç kaç kez ve yazılanlara maalesef inandım.Sonradan bunun insanın imanını götüreceğini öğrendim.Tevbe ettim ancak içim hiç rahat değil aklıma nasıl doğru çıktı gibi sorular geliyor.Sanki dışarıdan kendimi mümin içimden müşrikmişim gibi hissediyorum.Yani kendimi münafık hissediyorum.
  Ben bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

  1. İnsanız hepimiz hata yapabiliriz. Önemli olan hatada ısrar etmemektir. Tövbe ettikten sonra şeytan rahatsız olur bundan dolayı tövbe eden kimseye aşırı vesvese verir. Tövbeden sonra vesvese geliyorsa içine korkma. Zira bu durum tövbenin kabul olduğuna işarettir.

Bir cevap yazın