İletişim

Aşağıdaki formu kullanarak bizimle iletişim kurabilirsiniz. Göndereceğiniz iletiler uygun görülürse bu sayfada yayımlanmaktadır. Mesajınızın yayımlanmasını istemiyorsanız ayrıca belirtiniz. 

IslamDergisi.Com

6.559 - 4
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“İletişim” üzerine 1.017 yorum.

  1. Özel sorunuzu yazınız sorunuzu gizleyelim cevabınızı açık yazalım.
   Cevabınızın da gözükmesini istemiyorsanız İslam Dergisi facebook sayfamıza mesaj gönderiniz orada cevabınız da size özel olarak ulaşır.
   İslam Dergisi Facebook Sayfamızın internet bağlantısı:
   https://www.facebook.com/islamdergisi

 1. Selamun aleykum kurban

  Rüyamda, kızın biri bana kuranı kerim verdi askerdeydim o zamanlar.
  Tabiri nedir?

 2. Selamun aleyküm. Ben fazla yemek yiyince rehavete kapılan,tembelleşen bir insanım ve namaz kılmakta tembellik çekiyorum ama bunu anneme anlatatamıyorum. Ben ısrar edince o da ısrar ediyor sonra bana tavır yapıyor. Ondan sonra da ben onu üzmemek için yemek zorunda kalıyorum. Karnım tok diye yalan söylesem günaha girer miyim?

  1. Siz de az yemek yiyiniz.
   Yemeğe gelince ağzınız sulanırken iş namaza gelince neden hızınız kesiliyor? Kardeşim ölüm var ahiret var hesap var. Bunu düşün yeter.
   Annen fazla ısrarcı ise yemeği fazla kaçırdığında rahatsız olduğunu ona uygun bir dille anlat.

 3. Selamün aleyküm merhaba ben İsa 44 yaşındayım sizden ricam dosdoğru dua nasıl yapılır başlangıcı ve sonu nasıl yapılmalı
  Açık ve uzun bir şekilde yazarsanız sevinirim şimdiden rabbim sizlerden razı olsun

 4. Selamun aleyküm. Mesela ben bir günah işlesem ve arkadaşım da bana sorsa sen bu günahı işledin mi diye? Ben günahı söylememek için yalan söylesem yalan günahına giriyor muyum?

  1. Bir günahı işlemeden önce arkadaşına şu günahı yapacağım demişsen o günahı işlediğinde ifşa etme günahını baştan işlemişsin demektir. O durumda yalan söyleyerek ayrıca yalan söyleme günahına girmemelisin. Ancak o şahıs sana öyle bir şey sorarsa ona “Allah bilir” diyerek günah işlediğinizi yine de örtmeye çalışınız.

 5. 1) Selamun aleyküm. Ben işyerinde çalışıyorum ve kadın elemanlar da var. İş bittiği zaman para sayıyoruz ve yanyana duruyoruz bu haram mıdır?
  2) Arkadaşım olan bir kızla yan yana yürüsem veya sinemaya gitsem haram mıdır? Halvete girer mi?

  1. 1- Mahremiyet mesafesini korursan haram olmaz.
   2- Nikahında olmayan namahrem bir kadınla sinemaya gitmen harama sebeptir.

 6. Selamınaleyküm. Günaha devam edip, dili ile istiğfar eden, Rabbi ile alay etmiş sayılır deniliyor . Peki bu kimse rabbi ile alay eden (münafıklık yapan biri ) tövbe ederse affedilir mi

  1. SORU:
   Günaha devam edip, dili ile istiğfar eden, Rabbi ile alay etmiş sayılır deniliyor . Peki bu kimse rabbi ile alay eden (münafıklık yapan biri ) tövbe ederse affedilir mi?
   CEVAP:
   Yaptığı Allah ile, İslam ile alay eden bundan dolayı pişmanlık duyup vazgeçer imanını tazeler ve tövbe ederse Allah onun tövbesini kabul eder.

 7. Merhaba hocam. Tarafların ikisi de müslüman olan bir yarismada bir yarismacinin kazanması için veya bir takimin kazanmasi için dua etmek caiz midir. Yoksa bu kadere mudahale mi olur yani insanların kaderine mudahale mi olur

  1. Meşru müsabakalarda kumar yoksa dua edilecek kimseler de ehli küfür değilse dua etmek kadere müdahale değildir. Peygamberimiz kader(kaderi muallak) ancak iki şeyle değişir. Onlar dua ve iyilik yapmakla” buyurmuştur. Kaderi mübrem ise dua veya iyilikle değişmez. Biz ise hangisinin kaderi mübrem olduğunu bilemeyeceğimiz için dua etmekle yükümlüyüz.

 8. Bir insan tüm günahları işlerse namaz kılmasa adam öldürürse, günde onlarca zina yapar sonra da yüzlerce alkol içerse ve en sonunda küfüre düşüp dinden çıkarsa bu kimse geri dönmek istese affedilir mi tamamen kötü alışkanlıkları bırakarak ve 5 vakit namazını kılan kuran okuyan bir müsliman olursa affedilir mi?

  1. Kul hakları hariç samimi tövbe ederse diğer günahları affedilir.

 9. Ben internette soru cevaplayan birisiyim.(fetva değil).Bir kadın eşine ayrilmaması için hamileyim demiş.Simdi ne yapacam diye soruyordu?Halbuki hamile değil.Ben de düşük yaptığını soyle dedim.Sonra ben onu uyardım ama görmemiş olabilir.(bana vebali olabilir diye ) hatta doktor arkadaşıma sordum böyle bir şey olmaz dedim.Durust ol dedim. Ama gördü mü bilmiyorum.Sorum şu : Eğer kadın o yalanı söyleyip onu öğrenip öldürürse ( böyle bir şey yok ama ya olursa) ben katil gibi günaha girer miyim ?

  1. Kadın kimi öldürmek isteyebilir? Kocasını mı olmayan çocuğunu mu?

  2. Yanlış anladınız adam kadını öldürürse yalan söylediği için bana vebali olur mu ? Olursa da katil kadar mı ?(kadın adama hamileyim diye yalan söylemiş bende düşük yaptığını söyle dedim bu yalanı söylediği için onu öldürse ben sorumlu olur muyum ?)
   Biraz önceki soru hayır adam kadını öldürürse.

  3. Önceki sorunuzu yanlış anlamış değilim hiç anlaşılmamıştı…
   Onun için sorunuzu tekrar ettirdim.
   Hiçbir erkek hiç bir zaman kadın yalan söyledi diye kadını öldürme hakkına sahip olamaz. Öldürürse onun katilidir, Allah katında cehennemliktir.
   Söz konusu o kadına gelince evliliği için yalanı kurtuluş görmemelidir. Kocası onu boşarsa dünyada boşanan ilk kadın olmaz, boşanan son kadın da olmaz. Adam kadınını boşarsa bilinmez belki de Allah kadının hakkında hayırlısını verecektir.
   Siz kadına yalan söylemesini tavsiye ettinizse adam da kadını o yalan sebebiyle öldürürse siz sadece yalana teşvik etmenizden dolayı yalan günahına ortak olursunuz kadın bu sebeple öldürülürse onun katili kocasıdır.

  1. Dinde münafıklık (ikiyüzlülük) asla affedilmez. Münafığın tövbesi de kabul olmaz.
   Ancak münafık samimi olarak iman ederse o vakit tövbesi kabul edilir.

 10. Merhaba Hocam
  Nasil basliyim bilmiyorum cok üzgünüm vicdan azabi cekiyorum.
  Sinirden Allahim sana inanmiyorum bana yardim edene inaniyorum dedim..Hakaretler vesayre allaha ve peygambere karsi..

  Cok üzülüyorum vicdan azabi cekiyorum hocam.
  Son zamanlarda cok husursuzum, hayata tutunma anlamim kalmadi, Ben kendimden cok utaniyorum..
  Kelimeyi Sehadet getirdim bir cok kez.Allah ve Peygamber SAV efendimizden aff diledim tövbe ettim Merhametinize siginiyorum dedim.

  32 yasindayim ve 16 yasinda pazarda calistim ve almanyada yasiyorum.
  16 yasinda bir almanin yaninda calistim ve görmeden
  habersiz 50 Euro calmistim.
  Simdi 32 yasinda dedimki.. Allah ran aff diliyim , adamdanda , annemde 15 sene yaninda calismis Cok iyi insandi der hep..
  Sonra ögrendimki adam vefat etmis..
  Cok üzgünüm hocam kalben vicdanen ruhsal anlamda cöktüm..

  Neyapmam lazim Sayin hocam?
  Hocam sizin bilginize ihtiyacim var ?

  1. Önce küfrüne tövbe edip imanını yenilemelisin. Sana yardım edeni de senide yaratan Allahtır hepimiz her şey herkes Allaha muhtaçtır.
   Alman kimse ölmüşse onun mirasçılarına o parayı postala. Mirasçıları yoksa onun yakınlarına gönder. O da yoksa fakirlere ver.

 11. Allah’ ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Hayırlı geceler dilerim. Benim tesettürüm yok kendimi bu konuda sürekli ikna etmeye çalışıyorum. Namazlarımı sürekli kılmaya çalışıyorum. Orucumu tutuyorum. Zikirlerimi çekiyorum. Kur’an-ı Kerim okuyorum. Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) başta olmak üzere Peygamberlerin ve Halifelerin hayatlarını öğrenmeye, onların hayatlarından ders çıkarmaya ve başıma her ne gelirse gelsin başıma gelenleri hep efendimiz Hz.Muhammed’ in hadisleriyle değerlendiriyorum, Allah’ ın beni sınadığını bilip sınavlarımdan hakkıyla çıkmayı diliyorum.
  Lakin ben küçük yaşlarda hatalar işledim. Bunlar aklımdan çıkmıyor hep tövbe ediyorum. Eskiden günahlarımın esiri olmuşken şimdi Allah’ a iyi bir kul olmak derdinin esiriyim. Ben cümlemizin affedilmesini diliyor ve böyle dua ediyorum. Geçmişim için pişmanım çok kez ağladığımı hatta secde de ağladığımı bilirim. Allah’ ın rahmetiyle gücü sonsuzdur ve Allah çok büyüktür fakat bazen günahlarımdan ötürü kendimi Allah’ ın karşısında çok mahcup hissediyorum. Bazen affedilmem diye korkuyorum. Affedilmem korkusu da şeytanın bir vesvesesi oluyor bazen o yüzden bu vesveseye düşmemeye çalışıyorum. Aynı günahı defalarca işledim. İçimde hem Allah’ a karşı mahcubiyet hem korku hem de affedilme umudu var. Allah’ a yaraşır bir kul olmaya çalışarak ve tövbemden dönmeyerek kalan ömrümü yaşasam Rabbim beni affeder mi ?

  1. Allahu tealanın selamı rahmet ve bereketi sizin de üzerinize olsun…
   Allah ibadetlerini kabul kılsın. İnşaallah ileride tesettüre de girerek eksikleri tamamlarsın.
   Peygamberler hariç her insanın geçmişinde az veya çok günahı olmuştur. Allahu teala Tevvab’tır tevbeleri kabul edicidir ve çok merhametlidir. Hiç bir günah Allahın affından daha büyük olamaz. Şeytan zaman zaman kişiyi Allahın affından ümit kestirmeye çalışır. Ümidi kırılan ümidi kesilen insan şeytanların taarruzuna her an açık demektir. Geçmişte her ne günah işlemişsen ona tövbe et ve geriye değil ileriye bakmalısın.
   Peygamberimiz buyurmuştur ki (aleyhissalatü vesselam):
   “Allah korkusundan ağlayan ve gözyaşı yüzüne doğru akan kişiye Cehennem haram olur.”
   (kaynak: Hadis-i İbni Mâce-309)
   “Allah’ a yaraşır bir kul olmaya çalışarak ve tövbemden dönmeyerek kalan ömrümü yaşasam Rabbim beni affeder mi ?” diyorsun. Elbette af eder Rabbimiz. Siz yeter ki tövbenizden dönmeyiniz.

 12. Selamun Aleykum
  Site gayet güzel ama yazdıklarınızı alamıyoruz.Lütfen bunu kaldırın .

  1. Sitemiz başkalarının okuması ve okuyarak yararlanması için 24 saat açıktır. Linklerini kopyalayabilirsiniz. Yazılarımızın kopyalanmasına iznimiz yok.

Bir cevap yazın