Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 20.719 yorum.

 1. Bismillah
  Selamunaleykum,

  BİR ARABAYI BAŞKA BİR ARABAYLA DEĞİTİRMEK VEYA BUNUN GİBİ DİĞER EŞYALARDA BU DEĞİŞİM OLURSA FAİZ SÖZ KONUSU OLUR MU?

 2. Hocam bazı sureler için mujdeler verilyo onu hem mujde için hemde olulere göndersem olur mu yoksa tek niyet mi lazım.mesela mülk süresini gece okuma .

  1. Büşra hanım Allah rızası için okunan Kur’an’a elbette Allah sevap verir. O sevapları vefat etmişlerinizin ruhuna bağışlayabilirsiniz. Bunun delili Peygamberimizin hadisi şerifidir.
   “Ölülerinizin ruhuna yasin suresini okuyunuz” (Hadis-i Ebu Davud, Cenaiz, 24)

 3. Selamünaleyküm.
  İslamiyete göre evrimin yeri nasıldır hocam? bu konuda ilim sahibi iseniz görüşlerinizi dinlemek isterim

 4. ablamın emzirdiği yabancı bi kız ile evlenebilirmiyim ben

  Cevapla

  İslam Dergisi says:
  9 Ekim 2018 13:19

  Ablanın emzirdiği kızın süt dayısı olmuşsun. Onunla ebediyen evlenemezsin
  Hocam Allah en doğrusunu bilir tabide bu hukmun nedenini bilebilirmiyiz neden ablasinin emzirmesiyle ona haram oluyor süt dayisi demişsiniz anladim ama neden bizim dinimizde bu haram onu merak ediyorum

  1. Bu hüküm bana ait değildir. Tamamen İslam fıkhına dayanır. Bu konu tüm fıkıh kitaplarında mevcuttur. Fıkıh kitapları ise dört büyük müçtehidin Kur’an ve Peygamberimizin hadisi şeriflerine dayanarak çıkardıkları hükümlerdir.
   Bu işin sebebi hikmetine gelince, çocuk 2 veya 2 buçuk yaşından önce bir annenin sütünü emerse o, çocuğun genlerini etkiler. Dolayısı ile o çocuk o kadının akrabası olur. Tabi siz de ablanızın emzirdiği çocuğun süt dayısı olursunuz.

 5. Hocam namazlarımı kılabildiğim kadar kılıyorum ibadetlerimi yerine getirmeye çalışıyorum fakat el ile istimna denen illeti bırakamıyorum hocam çok deniyorum bu ibadetlerimin değerini azaltır mı ve nasıl bırakabilirim sürekli pişman oluyorum deniyorum hocam

  1. Büyük İslam Alimlerinden İbn-i Abidin hazretleri bu konuyu şu şekilde izah etmiş bulunmaktadır: “İstimna (mastürbasyon) zevk için olursa günahtır. Sükunet bulmak için caiz, zina tehlikesi olursa vacip olur.”
   Kaynak: (İbn-i Abidin, Orucu Bozan Şeyler).
   Madem ki bekarsın evlenme imkanın varsa evlen. Ona şimdilik imkan yoksa oruç tutarak sabretmeye çalış ve istimnayı azalt. Aksi halde konunun uzmanlarının bildirdiğine göre istimna, ileride evlendiğinde evliliğine çok zararları olur.

  1. Aleykümselam.
   Eğer imanlı ise o durumda ölenler şehitlikten derece alırlar. Tam şehid olmak için Allah yolunda ölmek veya öldürülmek gerek.

 6. Hocam selamunaleykum. Ozel gunlerde kuram okumak amacli degil de korunma zikir amacli felak nas okunabilir mi ?

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Kadınlar özel günlerinde korunma amaçlı felak ve nası okuyabilir.

 7. Hayırlı günler Ela hanım. Sorunuzun cevabını özel mail olarak atamadığımız için üzgünüz. Ancak özel cevap almak isterseniz İslam Dergisi Facebook sayfamıza mesaj yazarsanız sorunuzu ve cevabınızı sizden başkası göremeyecektir.
  İslam Dergisi Sayfamızın adresi alttadır:
  https://www.facebook.com/islamdergisi/

 8. Hocam Firavun’un cesedinin, ünlü bir İngiliz bilim adamı (müzeci) tarafından yalanlanması söz konusu Biliyorsunuzki şöyle bir ayet var

  “(Ey Firavun!) Senden sonra geleceklere ibret olması için, bugün senin bedenini (cansız olarak) kurtaracağız. İşte insanlardan birçoğu, hakikaten âyetlerimizden gafildirler.”(Yunus, 10/92)
  Hocam varsayalimki şuanki cesed firavuna ait değil ozaman bu ayet nasil yorumlanir ilerde bulunucak vs. Felanmi deriz

  1. Müslümanlar Allah’a ve Rasulüne inanırlar kafirlere değil. Kafirlerin İslam hakkında yapacakları değerlendirmelere önem veren kafirdir.

   Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   “(Ey Firavun!) Senden sonra geleceklere ibret olması için, bugün senin bedenini (cansız olarak) kurtaracağız. İşte insanlardan birçoğu, hakikaten âyetlerimizden gafildirler.” (Yunus, 10/92).
   O müzedeki cesed firavuna ait olur veya olmaz başka bir yede başka bir cesette firavuna ait olabilir. İlla da odur diyemeyiz. En doğrusunu Allah bilir deyip vesveseyi bırakınız.

 9. Selamünaleyküm hocam. Hayırlı günler diliyorum. Paraya çok fazla önem veren bir kimse için bunun dini imanı para olmuş gibi bir cümle kurmak karşıdaki kişi müslüman ise bu lafı söyleyeni kafir yapar mı?

  1. Aleykümselam.
   Paraya çok fazla önem veren kimseden maksat o kimse paraya tapıyorsa, yani haram ve helal mevzusuna önem vermiyorsa ona dini imanı para olmuş demek yerinde olur.
   Aksi halde tutumlu bir müslümana veya cimri bir müslümana paraya tapıyor denilirse küfürdür.
   Cimrilik büyük günahtır lakin cimri kimse helalden kazanıyor ve zekatı inkar etmiyorsa ona kafir denilemez.

 10. Aleykümselam.
  El-fazı küfür konusunda ancak gerçek müminler ancak hassasiyet gösterir. Allahu Teala Kuranda “Ey iman edenler sadıklarla beraber olunuz ” buyurmaktadır. Gerçek müminlerle birlikte olacaksınız. Bir tek siz üniversite okumuyorsunuz. Bizde okuduk. Kötülerle düşüp kalkarsanız nasıl koruna bilirsiniz. Hep mesafeli olacaksın kendi gurubunu kuracaksın.
  Evlenirken de sadece tesettürlü olanı değil dinar bilgili kültürlü bayanla evleneceksin. Yoksa tek kanatlı kuş gibi kalırsın.
  Nikah yenileme bilgisi için Linki Tıkla ve Oku:
  https://islamdergisi.com/genel/iman-ve-nikah-nasil-yenilenir/

 11. Hocam hayırlı akşamlar.. Babamın annemi aldattığını öğrendim yani facebooktaki mesajlarını okudum ama hemen siliyor sonrasında sanırım yakalanmamak için. Ben çok üzüldüm hocam ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilemedim. Babamdan nefret ettim içimde bi soğukluk oluştu. Annem bunları haketmiyor evine çok bağlı babama çok düşkün annem. Ben bu gördüklerimi kimseye anlatamıyorum hocam babama söylesem belki beni dövecek anneme söylesem yıkılacak. Çıkmazda kaldım hocam napacagimi bilmiyorum sürekli ağlıyorum

  1. Hayırlı günler Gizem kızım.
   Baban her ne günah işlerse işlesin kafir olmadığı sürece ondan nefret etme onun yaptığı kötlüklerden nefret et.
   O da bir insandır ve onun da kötülüğü emreden bir nefsi ve etrafında insan ve cin şeytanları vardır. Babana üzülmende haklısın. Ona dua et.
   “Rabbim babamı sırat-ı müstekîm üzere kıl ve onu ıslah et” diye Allah’a içtenlikle yalvar.
   Babana daha iyi davran ki baban çok iyi evlatlara sahip olduğunu hatırlasın ve yaptıkları pisliklerden iğrenebilsin.
   Annene de durumu bildirme.
   Babanın babası veya amcası veya amcan veya halan varsa durumu onlara söyle fakat annenin haberi olmasın.. Babana güzel öğütler versinler ona dua etsinler umarız ki Allah ona tövbe nasip eder…

 12. Hocam selam,
  Bir kere zinaya bulaştim.tovbe ettim sonra yine nefsime yenildim.simdi ne yapsam ne etsem gönlum ferahlamiyor herseyimi kaybettim isimi ailemi borc batagina battim ne yapsam gonlum huzura ermiyor yedigim ictigim hic bir seyin tadi yok ne yapmaliyim

  1. Aleykümselam kardeşim.
   Tövbenin kabul edilmesi için samimi salih müminlerle arkadaş olacaksın onlarla arkadaş olmazsan yapacağın her tövbe su üstüne yazı yazılmış gibi olur.

 13. Hocam efendimiz islama yeni giren biri için gusletsin kıllarını kessin tarzı bir rivayet vardi.
  sorum gusul abdestsiz biri küfre düşse o halde iman tazelese islam dairesine girer dimi

  1. Cünüp bir müslüman küfre girip sonra tövbe edip şehadet getirirse gusül abdesti farz olur. Cünüplük üslüman olmaya engel değildir.

 14. Talk b. Ali (r.a) anlatıyor:

  “Heyet halinde Rasûlullah (asm)’e gelerek O’nun siyasi otoritesini kabul edip O’nunla birlikte namaz kıldık. Ve kendisine memleketimizde bir havra olduğunu haber verdik. Abdest suyundan arta kalanını bize hediye etmesini istedik. Bunun üzerine Rasûlullah (asm), su getirtti, abdest aldı, suyu çalkalayıp bir kaba döktü. Suyu almamızı emrederek: “Şimdi çıkıp gidin, memleketinize varınca havranızı yıkın, onun yerine bu suyu serpin ve orayı mescid olarak kullanın.” buyurdu. Biz de şöyle dedik: Memleketimiz uzak, sıcaklar fazla, bu su buharlaşıp yok olabilir. Bunun üzerine: “O suyun üzerine su ilave edin, ilave edeceğiniz su onun özelliğini bozmaz” buyurdu.

  Hocam bu hadisi değerlendirirmisiniz
  Birde biryerde hristiyan halk azinlik müslüman halk çoğunlukda o kiliseyi yikmak caizmi
  Yola çıktık, memleketimize geldik. Havrayı yıktık ve o yere o suyu serptik ve orayı mescid olarak kullandık, orada ezan okuduk. O Havranın Rahibi Tay kabilesinden birisi idi; bizim okuduğumuz ezanı işitince şöyle dedi: “Bu hak bir davettir.” (Daha sonra) Vadinin yamaçlarına doğru yöneldi. Bir daha onu görmedik.” (Nesai, Mesacid 11)

  1. Bir yerin halkı topluca veya çoğunluğu müslüman olursa o yerin kilisesi veya havrası ya camiye çevrilir veya yıkılır yenisi yapılır. Peygamberimiz buna dair ne yapılması gerektiğini orada izah etmiştir.

 15. Hocam benim bi duam var yani yıllardır gerçekleşmesini çok istedigim bir dua. Ama olmuyor yani dünya gözü ile nasip olmuyor. Ama ben vazgeçemiyorum hep bi ümit var içimde hep diyorum bir gün Allah bana bu dünyada nasip edecek diyorum çünkü ne zaman duam konusunda ümitsizliğe düşsem tekrar içime Allah birgün olacak vazgeçme hissini veriyor vazgeçemiyorum hep içimde o duygu var. Ama bi yandan da çok yoruldum çünkü yıllardır hep bu döngüdeyim . Napayım bırakayım mı vaz mı geçeyim bu duadan? İnsan duayı takıntı yapar mı yani ben bunu takıntı yapmış olabilir miyim?

  1. Gül hanım takıntı dediğiniz şey nedir? Sizin için hayırlı mıdır değil midir bilmiyoruz. Onu da yazsaydınız size yardımcı olmaya çalışırdık.

 16. Hocam bu yaratmakla alakalı fetvalara baktımda küfür olur diyende var olmaz diyende ama çoğunluk olmaz diyor.
  Burda bi hoca Avam fetvaya tabidir. Bu hususta fetvada ittifak yoktur. Ihtilaftan yararlanabilirsiniz.

  Gibi bişi dedi burda bu huküm olurmu

  1. Avam ehil olan alimin fetvasına tabidir. Kendisini alim sanan felsefecilerin veya sapık ilahiyatçıların bozuk fetvasına uyan avam, Allah katında sorumludur ve yeri cehennemdir.
   Fetva verenler ehli sünnet alimi olmalıdır.

 17. Hocam sanırım bir dilbilimi uzmanı(!) Kurandaki kelimelerin 10da biri yanliş anlaşilmişti veya gerçek anlamda hiçbirşey ifade etmiyordu ancak süryanice bilirseniz bu orani %5e kadar indirebilirsiniz tarzi bişi diyor burda ne kastediyor ve bunun cevabi nedir

  1. O dilbilimci kimse hem kafir hem de ahmaktır. Bir metin başka dillere çevrildiğinde bir çok değişime uğrar. Orjinalini çevirmek asla mümkün değilken Kuran gibi bir ilahi kitap Orjinal Kureyş lehçesi Arapça’dan günümüzde kullanılan Arapça’ya çevrilse yine de bir çok hata oluşur.
   Kur’an’da asla boş ve abes bir söz yoktur. O kafir dilci Kur’an’a karşı kör ve sağırdır. Öyle kimseleri dinlemeyin. Aksi halde şeytan imanınızı çalar.

  2. Hocam 2.sorum yine o videoyla alakali müslümanlarin aklini çeliyorlar bilgilendirin diye yazıyorum.
   Bir diğer iddia ise Pakistanda bulunan eski perşomenler ve bunlar ile günumüz kuranin arasindaki farkin çok olduğu ayetlerin tahrif olduğunu söylüyor.
   https://youtu burdaki videonun ilk 3 4 dakikasini izlerseniz anlarsaniz hocam

  3. Kardeşim söz konusu ettiğiniz videoyu izledim. Yalan ve iftira üzerine kurgulanmış olduğunu gördüm. O video bir kere, bir müslüman tarafından değil taraflı bir kafir tarafından doldurulmuştur. Bu adam aynı zamanda Kuran cahilidir. Zira Kur’an 705 yılında değil 633 yılında toplanıp mushaf-ı şerif haline getirilmiştir. Onun orjinali İstanbul Topkapı Müzesinde Kutsal Emanetlerdedir.
   Kuran, Rasulullaha nazil olduğunda Peygamberimiz Vahiy katiplerine onları ayet ayet yazdırıp hafızlara ezberletmiştir. O ayet ve sureler Hz Ebu Bekir döneminde bir araya getirtilip orjinaline bakarak Hz Ali ve Hz Osman tarafından mushaflar halinde çoğaltılmış, 30 bin sahabe de “biz bu ayetleri Rasulullahtan böyle işittik” diyerek onaylanmıştır.
   İlk zamanlar harflerin harekesi ve bazı noktalamalar kullanmadığı için Kuranı Arap olmayanlardan başkası doğru okuyamıyordu. Şu anda Yemende 705 yılında yazılıp şimdilerde bulunduğu iddia edilen mushafı o alman müsteşrikin yanlış okuması gibi.. O sebeple Kuran’a noktalar ve harekeler konuldu.
   Kuran’ın manası ve lafızları Allah katından inmedir. Orjinal İncil ve Tevrat ise manası itibarı ile Allah kelamı, sözlerin dizimi ise kendilerine inzal olunan peygamberlere aittir. Aynı Hadis kudsi gibidir.

   Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   (Ey Muhammed! Buna rağmen eğer yüz çevirirlerse, artık sana düşen sadece açık bir şekilde tebliğden ibarettir.) Nahl/82
   Kafirlerin sözüne bakıp Kuranı değerlendirenler kafir olur. Kafirlerin yeri ise sonsuz cehennemdir. Bize düşen İslamı doğru kaynaklardan ve gerçek İslam alimlerinden öğrenmektir. Allah ve Rasulullah düşmanlardan değil.

  4. Farklilik hareke ve noktalamadan dolayi doğrumu anladim hocam.
   Birde buna örnek verebilirmisiniz mesela şu ayet harekeli şöyle harekesiz şöyle bu çakma dilbilimcilerde cahilliğinden anliyamamiş gibi.

  5. Evet . Farklılık hareke ve bazı harflerin noktalarından kaynaklanmaktadır. Ama Araplar hareke ve noktalama olmadan da doğru okuyabilmekteler.
   Mesela: Noktalı Ha’ya nokta nokta konduğu zaman “Allah yarattı” okunur, ama nokta koymazsan, “Allah tıraş etti” okunur. Araplar bunun önüne geçmek için söz konusu Ha’ya nokta koyarak diğer Ha’dan ayırmışlardır.
   Diğerleri de bunun gibidir.

  6. Anladim hocam sağolun son olarak bir ricam var siz arapça biliyorsunuz https://you burdaki videoda o bulunan kağitlarin bir kısmı videonun başlarında koymuşlar var yani o kağıtlardaki ayetlerde hareke ve noktalama varmi buna bakabilirmisiniz

  7. Onların bir kısmında hareke ve noktalama var Kufi yazı ile yazılanlarda yok.

  8. Bu kadar ilgilendiğiniz için teşekkürler sitenizi beğendim hocam.
   Şuanki güncel kuranlarda ordaki kufi yaziyla yazilan kelimelerde olmuyan hareke ve noktalamalar var dimi hocam çünku bu kafirin iddia ettiği Kurana bazi hareke ve noktalar sonradan eklenmiş zaman içinde tahrife uğramiş diyor yani

Bir cevap yazın