Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 20.558 yorum.

 1. Hayirli gunler hocam aklimiz cok karisik. Ne yapacagmizi anlamadik hocam yengem kayinbaba kaynana evdeyken odasindan cikmiyor hep boyle kiskanclik vermeye calsyr kaynanayi dinlemiyor yuksek sesle sert tepkiyle konusuyor annem cok rahatsz oluyor bundan once ailesiyle bir olup bursuru olay yasatti bize kardesimizin hatrina yuvasi bozulmasin diye sustuk yuvasi kurtulsun diye getirdik eve simdide biz kiz kardesler temizlik herseyi yapyrz yemegi ypyrz coj rahatta kimse ona bir laf bile atmyr kardesimizde ne yaprsa ona karismiyor tepki gostermyr kardesimiz diyir odada uyaruyorum saygili ol diyr bana tamam diyor arkami donyrm yine ayni yoruldum diyor bizde guzel davranislari olsun diye ona nasihat edyrz kardesimiz diyor benim mutlu olmami istyrsaniz umursamayin bunu bir insan yedisinde neyse yetnisindede odur yetismez bu kadar akla sahip hocam dunde baana durduk yerde sesini yukseltti bana sert tepki verdi kalbim cok kirildi kardesimin hatrina sustum cevap vermedim hocam bir arada anneme ven cocugumun hatrina burdayim dedi hocam ne yapacaz ne edecez coj sasirdik duzelmiyor bizdr icimize atyrz bu davranislarini ne yapalm hocam iki aileyi birbirine dusurdu suanda onun ailesiyle biz konusmuyrz namazda kliyr hocam bize akil verin icimize ata ata kahrimizdan oluyrz kardesimizin yaninda ayri davranyr bize kardesimiz olunca ayri gun boyu odasina giruyr cikmiyr cocugu uyaninca cikiyr okadar kayinbaba kaynana evdeykende bu boyle

  1. Hayırlı günler Nuray hanım. Madem ki gelininiz huysuzluk yapıyor, o eşi ile birlikte evini ayırmak ister. Abiniz bunu babanıza ve annenize söyleyemez hanımını öne sürer. Siz de sizi istemeyenle beraber durmayınız. Kardeşinizin evini ayırması için babanıza ve annenize telkinde bulunuz. O gelinin başka bir derdi olacağını sanmam.

 2. Selamun Aleyküm.
  Sitenize bir yazi eklemenizi rica edicem.
  Müslümanlarin kafasini kariştirmak istiyen kafir çok.
  Youtubede 1 saatlik bir video var islamin ilk 150 yilindaki camiler kabeyi değil haşa petrayi gösteriyormuş haritalar bilgisayarlar cami araştirmalari içerem bir video youtubede var bu video ve bu video hakkinda yazi yazarmisiniz tesekkurler

 3. Kuran gerçek Kabe’nin Mekke’de mescidi haram olduğunu bildiriyor. O kafirlere inanmayın imanınız gider.

 4. Selamun Aleyküm.
  Arapçaniz var diye biliyorum.
  Sorum;
  fe halaknâl alakate mudgaten fe halaknâl mudgate ızâmen fe kesevnâl izâme 
  Burayi çevirirmisiniz.
  2.sorum Mesela Razinin tefsirinde mudgat bir çiğnem et olarak çevrilmiş ayetteki kelimede buna işaretmi var yoksa buda bir yorummudur.
  Buna vericeğiniz cevaba göre bir soru varda ona cevap bulmuş olacağiz.

  1. Müminun/12 – And olsun biz insanı, çamurdan, bir sülâleden (süzülüp çıkarılmış çamurdan) yarattık.

   Müminun/13 – Sonra onu emin ve sağlam bir karargahta (rahimde) nutfe (sperma) haline getirdik.

   Müminun/14 – Sonra nutfeyi bir alaka (embrio) yarattık, derken o alakayı bir mudga (bir çiğnem et parçası halinde) yarattık, derken o mudgayı bir takım kemik yarattık, derken o kemiklere bir et giydirdik, sonra ona ruh vererek diğer bir yaratık olarak inşa ettik.. İnşa edenlerin en güzeli Allah, pek yücedir.

   Mudğa: Şekli belirsiz halde olan ceninin bir çiğnem et halidir..

  2. alak safhasından sonra mudğa safhasından bahsediyor. Fakat embriyo alak safhasından sonra embriyonun boyu 5 mm boyundadır. Mudğa tefsirlerde bir çiğnem et olarak çevrilmiş bunu gördüm ama bu da en az embriyonun 2 cm boyunda olması demektir. Bu da 2 ay alır.
   Bir çiğnem etten kasıt nedir islam alimleri hata yapmiş olamazmi

  3. Şu ayetleri anlamaya çalışalım. Mealen:

   Müminun/12 – And olsun biz insanı, çamurdan, bir sülâleden (süzülüp çıkarılmış çamurdan) yarattık.”

   Nedir süzülmüş çamur?.
   İnsanın yediği her besin süzülmüş birer çamurdur. İnsanın temeli olan erkeğin tohumu ve kadının yumurtası da süzme çamurdandır. İnsanın rahimlerde gelişen bedeni ve rahimlerden dış dünyaya çıktıktan sonra gelişip değişen bedeni de süzme çamurdandır.

   Müminun/13 – Sonra onu emin ve sağlam bir karargahta (rahimde) nutfe (sperma) haline getirdik.”
   Burası açıktır malum.

   Müminun/14 – Sonra nutfeyi bir alaka (embrio) yarattık, derken o alakayı bir mudga (bir çiğnem et parçası halinde) yarattık, derken o mudgayı bir takım kemik yarattık, derken o kemiklere bir et giydirdik, sonra ona ruh vererek diğer bir yaratık olarak inşa ettik.. İnşa edenlerin en güzeli Allah, pek yücedir.”

   Nutfe demektir ona bakalım? Erkek ve kadının 23’er kromozomundan müteşekkil meni ve yumurtasının birleşimidir. Buna zigot da denir.
   Zigot, eşeysel bölünmeyle çoğalarak alak (embriyo veya kan pıhtısı) haline gelir.
   Embriyo(kan pıhtısı) büyüyerek mudga denilen bir çiğnem et haline döner.
   O şekli ve belirsiz etten Allah kemiklerimizi yani iskeleti yarattı.
   Sonra ona et giydirdi. Yani, kaslarımızı ve derimizi halk etti.
   4 ay on gün olunca ona ruh verdi.
   Ruhsuz ceset, görmeyen, bilmeyen, işitmeyen, iradesiz et ve kemik yığınıdır sadece.
   Özetle deriz ki İslam alimleri doğru tefsir yapmışlardır.

 5. Selamun aleyküm hocam önceden komedi filmleri izleniyordu orda Allah akıl verirken sen nerdeydin şemsiyemi tuttun gibi sözler kullanılıyor buna gülmek küfür müdür? Haşa Allaha isnat etmek için değil aklını kullanmama anlamında algılıyoduk imanı ve nikahına zararı olurmu gülmenin

  1. Aleykümselam.
   Allahu Tealanın kullarına akıl veya başka şeyler verirken insanlara benzetme olduğu için küfür alameti vardır o sözlerde. Tabi ona gülmek de onu söylemek gibidir.

 6. Hocam bir sarkida “öldüm sanki cennet böyle güzel olamaz” diyor bu soz elfazı kufur mudur?
  Hocam iyi aksamlar bi gun bana burcumu soran birine Akrep diyorlar ama normalde burclara inanmam dedim bu sözum tehlikeli midir?

  1. “öldüm sanki cennet böyle güzel olamaz” şarkı sözü küfürdür.
   Burçların etkisine inanmak küfür ve şirktir.
   Ama başkalarının hakkında ne söylediği seni bağlamaz.

 7. selamun aleykum hocam

  hocam esimin ablasi ve kocasi 8 sene once vefaat etilerdi ve bir tane cocugu vardi bizde kaliyor artik
  ben esimin yegenisin sut annesiyim
  kocam da calisiyor
  bende tedavi icin kadin doktora gidiyorum
  cocugu evde yalniz birakamam
  kocam bana onu da al yanina o da cocuk dedi hemde senin sut evlatin
  hocam uygun mudur bilmem
  ben onun sut annesiyim ve beni uygunsuz gormesini istemem
  onu doktora goturup ona yuzunu donmesini soyledim ve dondu
  ve bu olay 2 ay dir suruyor
  caiz midir
  yegeni

  1. Aleykümselam Nazife hanım.
   Siz o çocuğu 2 yaşından önce emzirdiniz ise o senin süt çocuğundur. Ama bir çocuk süt evladın da olsa hatta öz çocuğunda olsa 3-4 yaşından sonra onun yanında açık saçık dolaşman haramdır. Kaldı ki o çocuk 8 , 9 yaşındadır. Onun yanında uygun olmayan bir durumda soyunman kesinlikle haramdır.

 8. Selamun Aleyküm.
  Kufre riza küfürdür kaidesi hakkinda soru sorucam.
  Maalesef cahildik bu elfazi küfürü bilmiyorduk mesela harami övme vs.
  Cok boş bogazlik yapiyor espri sandiğimiz şeyleri söylüyorduk ama sonradan öğrendimki bunlar küfürmüş.sonra ben bu ilmi iyice öğrendim dikkat etmeye çaliştim ama bundan 3 4 5 6 sene öncelerine kadar kişilerin beni ,benimde kişileri küfre düşürdüğüme eminim.
  Şimdi dedigim gibi gidip o kişilere 3 4 yil once şu sözüm küfürdü tövbe et demek istemedim hatta bu konuyada dönmeden önüme bakıyorum şuan.
  Mesela benim yüzümden adam küfre düştü 3 4 yildir farkinda değil bende bu konuya dönmedim
  Ozaman bu küfre rıza küfürdürmü oluo?

  1. Siz tövbe ettikten sonra, sosyal medya sayfanızda küfür olan şeylerin küfür olduğunu paylaşınız. Eski yaptıklarından dolayı da çok pişman olduğunuzu yazarsanız hem sevap olur hem de eski ettiğin günahlardan kurtulursun.

  2. Hocam doğrumu anladim diye yazıyorum.
   Bundan 1 2 3 4 5 6 sene önce küfrüne sebep olduğumuz kişilere dönüpde seni küfre düşürmüştüm geçmişte, tövbe et ben ettim vs. gibi uyarı yapmassam küfre rıza küfür diye bişi burda olmaz çünkü küfre rıza yok.
   Ama bu günahlarin /veballerin kalkmasi için bu kişilere bu elfazi küfür ilmini paylaşmak lazim.
   Doğrumu?

 9. Selamunaleyküm,
  Zihinsel ve ruhsal kabiliyetle; cisimleri hareket ettirmek, telefon vs. olmadan uzak mesafelerden iletişim kurmak vb. şeyler -cinlerle alakası yok- bu işlerin ALLAH’ın yaratmasıyla olduğuna inanan bir kişi için, sihir hükmünde midir.
  Fahreddin Razi’de sihir sayılıyor anladığım kadarıyla fakat itikadi olarak ALLAH’ın yaratmasıyla olduğuna inanmayan kimselerden bahsediliyor.
  Haram ya da küfür müdür yoksa caiz midir?

  1. Aleykümselam.
   Müminde meydana gelen olağan üstü şeylere firaset denir.
   Evliyada olursa bu hal keramet, kafirde olursa ona da sihir denir.
   Kerameti de sihri de firaseti de yaratan Allahu tealadır.
   Sihir yapmak haram ve küfre sebeptir.
   Keramet ve firaset ise Allahın mümin kuluna lütfudur.

  2. Konunun para psikoloji ile alakası yoktur.
   Olağan üstü haller görmek veya göstermenin adı, Peygamberlerde mucize, evliyada keramet, salih müminlerde firaset, kafir ve pis insanlarda kehanet veya büyüdür.
   Büyü de, eşyanın görüntüsü bir süreliğine değişir, Mucize, Keramet veya Firaset ise Allahın lütfu olup eşyanın hem görüntüsü hem de kimyası değişir. Bu da mucize ve karametin büyüden farkıdır.

 10. Selamun Aleyküm.
  “Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bir seferden geldi. Ben de üzerinde resimler bulunan bir perdeyi rafın üzerine örtmüştüm. Rasulullah, onu görünce yerinden çıkarıp yırttı ve şöyle buyurdu:

  “Kıyamet gününde insanların en şiddetli azablıları, Allah’ın yaratmasına benzetmeye çalışan kimselerdir!”
  Abdullah ibni Ömer (radiyallahu anhuma) şöyle dedi: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

  “Şüphesiz ki bu suretleri yapmakta olanlar, kıyamet gününde azap olunurlar ve onlara: Haydi, yaptığınız suretlere can veriniz! denilir.” (Buhari 5955, Müslim 2108/97, Nesei 5326)

  İslamiyette resim çizmek caizdir, canlı resmi çizmek (insan ya da hayvan) haramdır.

  Hocam efendimiz döneminde insanlar canli resimleri çizerken farkli kötü niyetlerimi vardiki efendimiz onlara kiyamette hadi bunlara can veriniz denilecek?
  2.si Şuan bir insan resmi çizse biri ve kötü niyeti olmasa öyle haşa can vermek vs. Gibi evet haram ama oda bu hadisin tehdidine mesulmu?

  1. Aleykümselam.
   Evet hadisi şerifte belirtildiği gibi insan veya hayvan resmi yapmak caiz değildir. Ama İslam düşmanları resmi çocukların veya büyüklerin aklını çelmek inançlarını bozmak için kullanıyorlarsa o takdirde, “düşmana düşmanın silahı ile karşılık veriniz” hadisi şerifi gereğince resim yapmak caiz hatta elzemdir.

 11. Selamun Aleyküm.
  İlçemizde desteklediğim parti xxxx aday çıkarmış ben oy vermemeyi düşündüm efendimizin hadisine binaen ama dinimizde bir kaide vardi unuttum o sözü ama kötünün iyisi mantiği yani.
  Şimdi burada boşa oy atmakta caiz olmaz diye biliyorum xxx yerine kadına atsam hüküm nedir teşekkurler.

  1. Aleykümselam.
   Söz konusu ettiğiniz o malum partiye oy vermeniz doğru olmaz. Boşa oy kullanmanda kötüleri destek anlamına gelir. O sebeple daha önce desteklediğin partinin adayı her ne kadar uygun olmasa da ehven-i şer olarak yine ona vermen daha uygun olur.

 12. Necip Fazil Kisakurek hakkinda olumlu görüşlere sahiptim ama çok şey gördum hakkinda mesela şöyle bişi
  Necip Fazıl Kısakürek, kendisine, İslam’a hizmet etmesi ve Büyük Doğu isimli dergisini zorlanmadan neşredebilmesi için, devrin mürşidi kamili Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.)ın verdiği ve bir köşk alabilecek kadar büyük hizmet parasını, o gecenin sabahına çıkartmamış ve kumarda tamamını haram yolda heba etmiştir.
  Süleyman Hilmi Tunahan hazretlerine bu durum haber verildiğinde “Ne yapalım, bu köpeğe para verip yazdırıyoruz işte. Keşke o kadar daha param olsa da yine versem. Yeter ki bu dava için, yeter ki islam için yazsa.” demiştir. Devir öylesine karanlık bir devirdir ki, İslami neşriyat nerede ise yok olmuştur. Böyle bir devirde satılık bir kalem olan Necip Fazıl’ı devrin mürşidi satın almıştır. Yoksa daha önce Necip Fazıl’a komünistler iyi para vermiş ve o da onlara uygun yazmıştır. 
  Hatta bi gazete küpüru koymuşlar kumarhane baskini ve necip fazilda var

  1. Necip Fazıl Kısakürek üstad der ki:
   Ben geçmişimdeki kötülükleri dürdüm büktüm çöpe attım.
   Öyle ise Çöplükle ancak köpekler uğraşır.
   Yani üstad demek istemiştir ki, “Ben onlara tövbe ettim, benim kötü mazimle ancak köpekler uğraşır..”
   Necip Fazıl büyük ve değerli insandır. O Allah için yıllarca hapis yattı yoksulluk çekti. Onunla uğraşan köpekler kaç gün Allah için hapis yattı? İnsanların Allah demeye korktukları bir devirde o ateistlerin karşısına dimdik bir kale gibi durdu.
   Süleyman Hilmi hoca büyük insandır ona sözümüz yok ama onun yolunu devam ettirdiklerini söyleyen para babaları zekatı, öşrü fakirin elinden almasınlar yeter. Onlar kul hakkı yiyen zalimlerdir.

 13. Hayırlı günler hocam.ben söz taşımanın sadece kötü şeyleri söyleme falan sanıyordum…bunun tam olarak icerigi kapsami nedir.sohbet arasinda koonusuyoruz farkında degiliz

  1. Ben cevabımı bulamadım daha çok gıybetten bahsedilyo(.kisinin uzulcrgi bisi söylemek )
   Benim sorum normal sıradan şeyleri uzunulmicek kotu olmayan seyleri aktarmak laf taşımaya giriyor mu..

  2. Büşra hanım, gıybet; bir kimsenin üzüleceği şeyi ardından söylemektir. Onun iyi meziyetlerini onun ardından söylememek ise arkadaşlığa ihanettir.
   Kötü ahlak sahibi kimsenin başkalarına vereceği zararları başkalarına anlatmak ise gıybet değil vacibtir. Yani dolandırıcı, söz taşıyıp insanların arasını açan kimseyi, büyük günahları açıktan işleyen kumarbazı, içki içen ayyaşı, dinde bidatçı (Kuran ve Sünnete uymayan inanç ve ameleleri) çıkaran sapığı diğer insanlara anlatmak şart ve elzemdir.
   Siz ne aradınız da bulamadınız ben de onu anlamadım.

 14. Hocam selamunaleykum. Geceleri pek uyuyamamaya başladım aklıma korkunç şeyler geliyor vesveseler geliyor ne yapmalıyım bu durumdan nasıl kurtulurum ?

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Fala ve falcılara ve cincilere inanmamalıyız, burçların etkisine inanmamalıyız, aksi halde şirke girmiş olur insan. O takdirde dualar da kabul olmaz. İnsana gelecek her faydayı ancak Allah’tan bilmeliyiz. Allah dilemeden hiçbir mahluk insana zarar veremez…
   Güzelce abdestten sonra her gün beş vakit namazı vaktinde kılmalıyız.
   Yatmadan üç saat önce bir şey yememeliyiz. Yatarken amentüyü anlamını bilerek ve inanarak okuduktan sonra 3 kez ayetel-kürsiyi ve üçer kez ihlas, felak ve nas surelerini Allah’a sığınmak için okumalıyız.

  1. Aleykümselam.
   Okunmuş su vesiledir. Şifayı Allah tan bilmeliyiz aksi halde şirk olur.

 15. Selamun Aleyküm

  Bir soru sormak istiyorum.
  Mesela bir hadis bilimsel bir konuyla alakalı bize ışık tutuyor ama bu hadisin sihhati hakkinda farklı yorumlar var mesela sahih diyende zayıf diyende.
  Şimdi bu hadisle alakali kesin olarak islamin bu konuyla alakali görüşü budur denirmi ?

  1. Aleykümselam.
   Hadislerin sıhhati, nakil esaslarının sağlamlığı ile ölçülmüştür. Onun değerlendirmesini yapmak ise günümüzün diplomalı satılmış akademisyenleri veya sıradan insanlar değil, hadislerin uzmanı muhaddisler belirlemiştir. O muhaddisler ise ashab ve tabiin ve tebei tabiin devirlerinde yaşamıştır. Bu zamanda muhaddis yani hadis uzmanı yoktur. Öyle ise bizler hangi hadis sahihtir denildiği zaman o hadisin kaynağına bakmamız lazım. Kütübü sitte altı sahih hadis kiaları vardır. BUnlardan başka da sahih kaynaklar vardır.

 16. Selamünaleyküm hocam. Ben bir mühendislik mezunu olarak solidworks, autocad gibi cizim tasarım programlarını kullanıyorum. Bu programlar normalde ücretli fakat internetten bunlar ücretsiz sekilde lisanssız olarak indirilebiliyor. Adamlar o programı yapıyor ücretli olarak kullandırıyor normalde ama biz internetten ücretsiz bulup indiriyoruz bir hak yeme durumu oluyor mu burda diye dusunuyorum. Amacımız ticari değil sadece muhendis oldugumuz icin bu programları öğrenmek kendimizi gelistirmemiz gerekiyor. Bunlari ogrenmek amaclı indirip kullanmakta bir kul hakkı mıdır hocam

  1. Başkalarının bilgi edinmesini ücrete tabi tutmak isteyen bir site ona şifre koymazsa başkalarını sorumlu tutamaz. Bu babtan ticari değil de sadece bilgi edinmek için indirmek caizdir. Ama fotokopilerini çoğaltıp başkalarına vermek caiz olmaz.

 17. Selam hocam ben faiz parası ile küçük bir eşya almıştım ve hocama verdim dernekteki oda arabasına süs yapmış bunu söylemelimiyim eşyayı arabadan kaldırsın diye yada bana tekrar geri vermesi için ?

  1. Aleykümselam.
   Siz o eşyayı geri almayınız. Ancak o eşyayı bugünkü değeri ile kaç paraya almışsanız o kadar tutarda parayı bir fakire faizli para karşılığı olarak veriniz. Böylece eşyayı kendi helal paranızdan almış olursunuz faizli para da fakire gitmiş olur. Çünkü faizden elde edilen para, fakirin hakkıdır.

 18. Hocam yanliş anlamadiysam bu ebu hanzalacilardan birileri site açmiş soru cevap yapıyor ve birisi sormuş whatsapp ve youtube kullanmak küfürmüdür demiş şu sebepten o uygulamalarda bazi gizlilik sözleşmeleri var şöyleki;
  Şartlar’a ve Şartlar altında YouTube ile olan ilişkinize İngiliz hukuku uygulanacaktır. Şartlar’dan doğabilecek hukuki herhangi bir konuyu çözmek üzere, taraflar İngiltere mahkemelerini münhasır olarak yetkilendirmiştir. Bunun la birlikte, YouTube’un yine de herhangi bir yargı çevresinde önleyici tedbirlere (veya diğer eşdeğer acil hukuki yollara) başvurabileceğini kabul edersiniz.” Şimdi biz buna kabul ediyorumu tıklarsak küfür olurmuş hocam buna cevabiniz nedir bizim dinimizde ingiliz hukukunu kabul etmemiz yani (ki zaten o hukuk bizi kapsamiyor bazı ülkeleri kapsiyor ama yinede biz kabul ediyorumu tiklarsak küfür olurmuş sonra tevbe edince geri silmek lazım gelmezmiş böyle cahiller işte) verdikleri cevapta şu
  Zikir edildiği gibi, Whatsapp firmasinin Amerika va Kanadali kullanicilarla anlaşmasinin bulunduğu şartlar; diger ulkelerin kullanicilarini bağlamamaktadir. Fakat, whatsapp linkini indiren her kesin bu şartin bulunduğu “kabul ediyorum” tuşunu basmasi istendiği halde, YouTube firmasinda durum farklidir.
  (halbuki, bu bir küfürü tastik etmek olub, küfürdür. Diger ulkelerin kullanicilarindan hal cahili kimselerin ise, tevbe etmesi gerekir. Bu kimseler, anlaşma taraflarindan olmadigindan, whatsapp kullandigi muddetce bu anlaşmayi devam ettirmiş taraf sayilmazlar. Bu sebeble, bilmeden sözkonusu metni kabul eden (hal cahili olan) ve bildikden sonra da tevbe eden birinin, sonradan whatsappi silmesine ihtiyac yoktur. Çünkü whatsapp kullanmak küfür değildir, linki indirerken bildrilen şart küfürdür ki, bundan da artik o tevbe etmiştir. )

  1. Ebu Hanzala denilen kimse önce kendisi küfrüne tövbe edip Müslüman olsun ondan sonra İslami ilimleri tahsil etsin ondan sonra fetva versin.
   Bu hanzo, siyonist abd’ye hizmet eden pkk-ypg’ye hizmet etmektedir. Onların verdiği fetva muteber değildir.
   Sosyal medyayı kullanırken doğabilecek hukuki bir meseleden dolayı karşı tarafın hukuki cezai müeyyidelerini kabul etmek küfür olmaz.
   Hudeybiye’de Rasulullah efendimiz müşriklerle bir barış antlaşması yaptı. O gün Rasulullahın ve müşriklerin öne sürdükleri şartların içerdiği hukuki cezalar karşılıklı kabul edildi. Öyle bir şey küfür olsaydı Rasulullahın onu kabul etmesi asla mümkün olmazdı.

  2. O mukavele gavurun hukukunu hak bilip benimsemek anlamında değil, zorunlu durumlarda hakları korumanın başka çaresi kalmaması durumunda zarurete binaen kabul etmektir.
   Zaruret olduğunda bazı haramlar mübah olur. Yani, domuz etinden başka yiyeceğin alkollu bir içkinin dışında içecek bir şeyin olmadığı bir ortamda ölmemek için onlardan az bir miktar yararlanmak şer’an mübahtır.

  3. Bu sadece zarurettemi geçerli mesela zaruret olmuyan bir program oyun vs. Için onlarin hukukunu kabul etsek ne olur hocam

  4. Onların hukukunu kabul etmek değil, onların hukukuna göre cezalanmayı kabul etmektir.
   Zaruretsiz sırf oyun için onların hukukunca cezalanmayı kabul etmek ahmaklıktır.

  5. Sonuçta karşi taraftan şeriar hükümlerini bekliyemeyiz onlar müsluman değil kendi kurallari var hukuk işlerinde ve biz bunu şeriatin haşa üstünede koymuyoruz.
   Son olarakda siz daha iyi bilirsinizki Kim allahin indirdiğiyle hükmetmesse ayetini alimlerimiz kim inkar ederse manasinda olduğunu söylemiş zaten.

 19. Hocam size birşey sormak istiyorum.
  Misal veriyorum
  Ben birşey yapıcam siz buna küfür dediniz sorularlaislanihet ve diyanet işleri bakanliği hayir bu küfür olmaz dedi bende onlara uydum o işi yaptım ihtiyatli davranmam gerekirdi ama cevaz verdiler die o işi yaptım şimdi küfre düştümmü Allah hesap sorarmi?

Bir cevap yazın