Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 21.813 yorum.

 1. Selamun Aleyküm.
  Efendimiz rüta tabiri yaparmiydi.
  2.sorumda Rüyanin bilimsel açidan yorumu nedir yani bilinçalti vs.
  Allah bazen bize ikaz yaparken neyi vesile kiliyorda aklimiza giriyor o şey.

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimiz rüya tabiri yapardı. İlk yorumladığı rüya Hz. Ebu Bekir’in rüyası idi.
   Rüya konusu Yusuf suresinde geçer. Hz. Yusuf’un gördüğü rüya ve babası Yakub peygamberin onu yorumlaması ve yıllar sonra gerçekleşmesi.
   Allahu Tealanın izkaz etmesi korku ve ümidle olur.
   Bilinçaltı rüyaları gündüz çok düşünülen şeylerin bazen rüyada farklı şekilde görülmesi şeklinde olur.

 2. Hocam bankadaki vadeli hesaptaki parayla bir ev alsak o evde namaz kılsak oruç tutsak namaz ve oruç borcundan düşer mi Kuran-ı Kerim okusak sevabını alabilir miyiz? Yoksa o faiz miktarını fakirlere dağıtana kadar ne borçtan düşmez ne de sevabını alamaz mı olur muyuz yaptığımız ibadetlerin

  1. Bankadan paranı çek faizini kabul etme.
   Faiz almak da vermek de büyük günah.
   Faiz hakkındaki ayet(mealen):
   – Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.
   (Bakara suresi ayet: 278)

   – Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Rasulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz(ana para) sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.
   (Bakara suresi ayet: 279)

 3. Selamunaleykum hocam şimdiden hayırlı cumalar.
  Ben 2 şey hakkında sizden bilgi almak istiyorum zira bu konular hakkında pek bilgim yok.
  1- Ölüm korkusu şeytandan mıdır (normalden fazla korkmak)
  2- Bu korku nasıl aşılabilir ?
  Hocam ayrıca bir kişide psikolojik rahatsızlık olursa fakat doktora gitmezse vebal olur mu

  1. Aleykümselam Elif hanım size de hayırlı cumalar olsun..
   1) Ölüm korkusu, şeytandan da olabilir Rahmani de olabilir.
   Korkunun temeli neye dayanıyor onu bilmek gerekir.
   Eğer ki ölüm korkusu ölüp yok olmak kaygısı ise bu şeytandandır.
   Değilse, Günahların çok olmasından dolayı ahirete hazırlık yapmadan ölüme yakalanmak korkusu ise bu korku Rahmanidir.
   2) Bu korku güçlü bir iman ile aşılabilir.
   Büyük veli ve alim İmamı Rabbani hazretleri “Ölüm felaket değil ölümden sonra başa gelecekleri bilmemek esas felakettir” buyurmuştur.
   Her türlü rahatsızlıkta tedavi olmak sünnettir. Tedavi olmamak vebaldir.

  2. Hocam bide şey oluyor beni biraz ölüm korkusu sardı her an ölcek gibi hissediyorum sonra namaz kilcakken kuran okucakken bu aklima geliyor ve içim iyice daraliyor ve Allah affetsin ama o ibadetleri yapasim gelmiyor zorlanarak oluyor. Bu şeytandan mı ?

  3. Namaz kılmana ve diğer ibadetleri yapmana zorluk getiren her duygu şeytandandır. Ölüm felaket değil ölümden sonra başa gelecekleri bilmemek asıl felakettir.

 4. Selamunaleykum. Hocam internetten gördüğüm rüyanın tabirine baktım ihya sitesiydi. Bir kisminda ecelin yaklasmasi demektir yazıyordu o kısım gördüğüm yerle benziyordu. Sizce rüya tabirlerine itibar edilmeli mi?

  1. Aleykümselam.
   Rüya yorumu yapmıyorum ama neymiş sizi böylesine korkutan rüya?

  2. Hocam Allah hayırlara vesile etsin ben de pek açıklamam ama yazayım. rüyamda günaha girme tehlikem vardı ben de tam o anda bi su şişesinin kağıdında euzu besmele gördüm ama latin harfleriyle yazılmıştı arapça değildi. Işte gunahtan korunmak için onu okumuşum tovbe falan ediyordum. Daha sonra birisi o şişeyi önümden alıp götürdü. Işte internette de besmele kağıdını biri götürürse ecel falan diye yazıyordu biraz endişelendim açıkçası ama bilinçaltı da olamaz mı

  3. O yorum yanlıştır.
   Bu rüya senin tövbe etmene vesile olacağı anlamına gelir.

  4. Hocam selamunaleykum.. rahatsız ettiğim için çok özür dilerim o anlattığım rüyanın yorumu yanlış demiştiniz ya yani anlami ecelin yaklaşması değil demi ? Çünkü karşıma hep ölümle ilgili şeyler çıkıyor beni rahatsız ediyor.

  5. Aleykümselam.
   Ecel ile alakası yoktur o rüyanın ama sana ilahi bir uyarı vardır. Kendine gelip ibadetlere özen göstermelisin. Çünkü ölüm felaket değil ölümden sonra başa gelecekleri bilmemek asıl felakettir. Yoksa bir gün mutlaka öleceksin ve yaptığın işlerin hesabını vereceksin. Buna her an hazır olmalısın. Çünkü ecel ne zaman gelir bilinmez.

  6. Anladım hocam ben de o yanlış tabiri okuyunca ister istemez etkisinde kalmıştım surekli karsima ölümle ilgili şeyler çıkınca her an ölcem diye aklıma geliyordu en iyisi artık tabirlere bakmamak yola devam etmek.. Allah razı olsun sizden gercekten cok guzel cevapliyorsunuz.

  7. Hocam tesettür de ibadete girer mi ? Tesettürlü değilim ama o rüyadan beri tesettür düşünüyorum. Sanırım bunun uyarısı olabilir.

  8. Tesettür Allahu Tealanın emridir. O sebepledir ki Allah rızası için tesettüre giren erkek ve kadın ibadet etmiş olur. Erkeğin tesettürü diz kapağı ile göbek arasıdır. Kadının tesettürü ise el ve yüzün dışında tüm bedeni örtmektir. Evet tesettür sebebiyle rüyada İlahi bir ikaz mümkündür.

 5. Hocam selamunaleykum. Inşallah sorularımla sizi rahatsız etmiyorumdur. Fakat bir sorum var. Bazen ya kafir olursam ya saparsam diye endişelerim oluyor bu bir müslümanda normal midir ? Yoksa ben mi fazla kaygılanıyorum ? Sapmamak için neler yapmalı bir müslüman ? Zira imanı korumak en önemli şey.

  1. Aleykümselam Elif hanım…
   Kaygılarınız güzeldir. Peygamberimiz “Kulunun imanını vesveseye yükselten Allaha hamd olsun ” diye şükretmiştir.
   Gerçek mümin imanını her şeyden önce tutar. Onu gözünün bebeğinden daha çok korumaya çalışır. O sebeplde hep kaybetme korkusu yaşar. Ama Allahın inayeti ile kaybetmezsiniz yalnız şu bilgileri öğrenmelisiniz.
   LİNKİ TIKLA:
   https://islamdergisi.com/genel/dinden-cikaran-sozler/

 6. Selamun Aleyküm.
  Misal vererek konusucam.
  Birisi birşey yapiyor ve yaptiği şeyi 4 ilmi heyete soruyor 1 i küfür diyor,3 ü bunda bir beis yoktur diyor ama 4 ekipde ehli sünnet.
  Kişide burda çoğunluk küfür değil bunda bir beis yoktur dediği için o işi yapiyor ,bu kişi küfre düşermi?

 7. Selamunaleykum. Bir şeyi merak ettim hocam
  Evde huzursuzlukların olması da şeytandan mıdır ? Huzursuzlukların gitmesi için okunacak dualar vs nelerdir ?

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Nerede huzursuzluk varsa orada şeytan vardır.
   Evde huzursuzluğun gitmesi sadece dua okumakla olmaz. Evdekiler günahlarına tövbe etmeli, kin haset ve nefretten sıyrılmalı, sonra da dua okumalıdır.

 8. Selamünaleyküm hocam beni çok üzen ve harap eden bir duygu var nedenini bende bilmiyorum bu duyguyu isteyerekte hissetmek istemiyorum ama ben dışarı çıkınca kalabalıkta insanlara çok kibirleniyorum ve çok öfkeleniyorum öfke ve kibir yüzündende kavga edecek hale geliyorum ama çok şükür bugüne kadar kimse ile kavga etmedim frenliyorum allahın kulu diyip ama neden böyle bir duygu bende var ağlayacak gibi oluyorum bu duygudan acaba bir malı eşyayı çok düşündüğümden dolayımı yada onu çok abarttığımdan dolayımı böyle bir his oluşup insanlara öfkeleniyorum bilemedim çok yakınıyorum birileri kalbimi sökse alsa yeni bir kalp taksa keşke istiyorum hocam 5 vakit namaz 1 2 hafta oldu başlayalı ve kılıyorum haramlardan kaçıyorum mümkün olduğunca ilme yöneliyorum ama bu öfke gadap beni bitirdi insanlara karşı insanları suçluyorum ama sonra diyorum benim nefsim bana zulm ediyor bende münafıklık alametimi var bir nasihat bilgi verirseniz çok sevirim hocam allah razı olsun

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem),”el-efdalü iman hubbi fillah buğdi fillah” buyurdu.
   Yani; “İmanın en üstünü, Allah’ın sevdiklerini sevmek buğz ettiklerine buğz etmektir (kızmaktır) buyurdu.
   Öfkenizi günahlara yönlendirin. Günah işleyenlerin kötü vasıflarına kızınız kendilerine değil.
   Bu da sevap yönünden çok daha hayırlıdır.

 9. hocam bir ev alsak bankadaki faizli hesaptaki parayla ancak oradaki paranın bir kısmı faiz o evdeki namazlar oruçlar kabul olur mu?

  1. Helale haram katmak temiz suyun içine idrar karıştırmak gibidir. İçine idrar karıştırılmış suyla abdest olmayacağı gibi helal paranın içine faizli para karıştırılarak ev almak da kılınan namazların kabulüne engel olur.

 10. Bekir hocam bu elfazi kufur konusunda siz detaylarda iyisiniz diye bir soru sormuştum ama soru gelmedimi tekrar yazayim.
  Mesela ben bir oyun oynuyorum 10 saat oynadim bu zaman israfi ve haram.
  Ama tam 10 saat olunca oyun tebrik mesaji gönderiyor “Yeni başarin 10 saat oyunda kaldin tebrikler” diyor ve benim oyun profilimde başarilarim kısmında 10 saat oyunda kaldi yaziyor şimdi bu başarilarim olarak profilimde gözüküyor ama ben kabul etmiyorum ozaman küfür olurmu?,

 11. Selamunaleykum. Özel günlerimde maalesef kuran okuyamadığım için namaz kılamadığım icin kendimi manevi olarak eksik hissettiğim zamanlar oluyor vesveselerden etkileniyorum bu zamanlarda neler yapmalıyım??

  1. Aleykümselam.
   Salavat oku. Her bir salavata 10 sevap yazılır. Kuran okuyamadığın için üzülmenden dolayı da Kuran okumuş gibi sevap yazılır ayrıca. Çünkü Peygamberimiz “Müminin niyeti amelinden efdaldir” buyurmuştur.

 12. hocam fotograf albümümün arkasında resim, defter alıyorum resim, resim heryerde karşıma çıkıyor. resimli eşya kullanmak günah mı?

 13. Selamun Aleyküm.
  Ehli sünnet diye tanimladiğimiz sevdiğimiz hocalardan bazilari bayanlarla program yapiyorlar.
  1.5 2 saat civari açik veya kapali kadinin sürekli yüzüne bakiyorlar gayri ihtiyar 1 kez bakiştan sonrasi haram ama bu hocalar saatlerce bakiyorlar bu nasil bişi hocam

  1. Aleykümselam.
   Alimler mümkün olduğunca o durumdan ictinab etmeli. Bakmasa da mekruhtur.

 14. Selamun Aleyküm.
  Dilimizde tabir ettiğimiz “Lafın gelişi” kelimeleriyle alakali soru sorcam.
  Cübbeli Ahmet Hoca anlatiyor diyorki falanca bi hocaya demişler ben ateistim ama cübbeli ahmet hocayi dinliyorum demiş o adamda e mübarek adam dinliyosun niye iman etmiyosun demiş cübbeli hocada bunu anlatiyor hatta sonra diyor ben ne bozuk adammişim iman ettirememişim diyil gülüyor.
  Benim sorum ordaki ateiste e mübarek adam diye başliyan cümle lafin gelişi dediğimiz manayla denmiş bu sözün hükmü nedir..

  1. Aleykümselam.
   Bir kafire mübarek adam denilemez. Bu dinen çok tehlikeli bir sözdür. Alim birisinin öyle söylemesi durumunda ona hüsnü zan etmeliyiz. Belki sehven öyle demiş olabilir diye düşünmeliyiz…

  2. Aynen hocam gün içinde cok kullaniyorlar istem dişi öyle çikmiştir o hocanin agzindan ama cübbeli ahmet hoca böyle komik şeyler anlatir ya anlatinca o noktaya nasil dikkat etmedi hocam ben çok şaşiriyorum

  3. Adam ağır şeker hastası. Öyle unutkanlık durumları olabilir.

  1. Zaman çok değerlidir. Zamanı boş oyunlar için geçirmek vebaldir.

 15. Selamun Aleyküm.
  Sorumu görmedinizmi hocam?
  Mesela bir futbol takimi bankadan faizli krediler çekiyor takim kuruyor bu takim için inşaAllah şampion olur veya çok iyi transferler yaptik gibi söylemlerin hükmü nedir..

  1. Aleykümselam.
   İnşaallah demek Allah dilerse şampiyon olur ” demektir. Allah yaratmayı dilemeden iman da olamaz küfür de olamaz. Bu anlamda söylenirse küfür olmaz. Ama kredi ile bir iş yapıp da “Allahım bizi bu işte başarılı kıl” diye dua eder veya temenni ederse küfre girer.

 16. Selamunaleykum. Hocam şimdi elhamdülillah müslüman bir aileyiz. Annem de müslüman tabiki ama pek dindar değil. Daha dindar olması için neler yapabilirim ? Onu dinden soğutmayacak biçimde nasıl yaklaşabilirim?

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Annenizi dindar hanımlarla görüştürün veya ona Peygamberlerin kıssalarını okuyunuz. Kabir hayatını anlatan hadisleri okuyunuz.Ümit ve korku arasında olsun daima.
   Semerkand TV deki dini programları, TGRT’de ki Osman Ünlü hocanın sohbetlerini, Kanal 7’den Cevat Akşid ve Necmeddin Nursaçan hocaların sohbetlerini dinlesin.

 17. selamunaleykum
  bismillah
  PARALARI BİR BİRİYLE DEĞİŞTİRMEK CAİZ Mİ? MESELA BİRİSİ 3 ADET YÜZLÜĞÜ AYNI ANDA VERİP ÖBÜRÜNDEN 3 ADET YÜZLÜĞÜ ALIRSA BU ŞEKİLDE OLUR MU?

Bir cevap yazın