Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 20.719 yorum.

 1. Bayan birinin restoran olur kafe olur bu tarz içkisiz yerlere tesetturuyle girmesinde sakınca var mıdır.
  Yoksa erkekler var diye sakınmalı mi..sipariş verip evinde mi yemeli..

  1. Bayanlar yolculuk sırasında yol üstü içkisiz lokantalarda yemek yiyebilir. Dinen hiçbir engel yoktur. Alışverişe çıktığında hacca gittiğinde ilim öğrenmek için evden çıktığında erkeklerle karşılaşmamak mümkün değildir. Önemli olan sokağa uygun tesettürlü olmalı konuşması icab ettiği erkeklerle kırıtmamalı.

 2. Selamun Aleyküm.
  Hz ademden beri çok peygamber gelip geçtiği ve çok inanç bozukluklari olsada dinler arasi benzerlikler tabii var.
  Kıyametle alakalı şeylerdede çoğu inanç benzer bu dünyanın sonuyla alakali dinlerdeki inançlara baktığımızda bizi çok felaket bir dönem beklediği görülüyor.
  Tabiri caiz ise dünya birbirine girecek karışacak savaşlar olacak keza bu dönemlerde mehdi olacak deccal vs. Derken benim görduğüm şu hocam ; şuanki teknoloji olmayacak yani teknolojinin çöktüğü dönemde olucak diye düşünüyorum bununda nüükleer savaşlarin başlamasıyla (ki şimdiden bunun izleri var amerika kore vs.) Bu döneme gireceğimizi düşünüyorum siz ne düşünüyor ve görüyorsunuz tabi en doğrusunu Allah bilir

  1. Aleykümselam.
   Yeryüzündeki bozuk dinlerin çoğunun temeli İlahi bir dine dayanır. Şu anda bozulmamış tek din İslamdır.
   “İnneddîne ındallâhil-İslâm”.
   Kıyamet kopmadan önce olabileceğini söylediğiniz şeyler sizin hayallerinizdir. Orasını Allahu Teala bilir. Kıyametle alakalı hadisleri anlamak uzmanlık işidir. Birkaç kitap biraz arapça öğrenen kimseler onun içinden çıkamazlar.
   O sebeple deriz ki her insan büyük kıyamet değil kendi kıyametini düşünmelidir. Akıllı bir kimse imanlı mı ölecek imansız mı bunu dert edinmelidir.

 3. Hocam bir erkek bir kızı sevse birbirlerine uygun değiller (yaş farkı,statü,karakter vs.) unutması da çok zor ve gerçekten çok acı çekiyorsa ne yapmalı sadece sabretmeli mi yoksa karşısına daha hayırlısı çıkana kadar beklemeli mi?Dinen yapması en uygun şey nedir?

  1. İslamda evlilikte küfüv yani denklik aranır.
   Aksi halde karı-kocanın evlikleri ileride aşklar ızdıraba döner..
   Kızla erkek arasında inanç farkı olmamalı.
   Kadın erkekten önemli bir şekilde uzun olmamalı.
   Eşlerden biri diğerinden tahsil bakımından fazla fark olmamalı.
   Kadın kocasından makam veya şöhret bakımından üstün olmamalı.
   Eşlerden biri çok fakir diğeri çok zengin olmamalı. Bilhassa erkek çok fakir kadın çok zengin olmamalı.
   Önemli kültür farkı olmamalı.
   Kız tarafı maddi yönden çok ileride ise erkeği ve ailesini hor ve küçük görürler asla huzur kalmaz. Bunun tersi olsa yine benzeri şeyler olur huzur kalmaz. Mecazi aşklar geçicidir. Allah’a sığınıp dua etmeli hakkında hayırlısı olanı nasip etmesi için çok dua etmelisin.

 4. Selamunaleykum hocam. Ben üniversite sınavına hazırlanmaktayım. Bazı dertlerim oluyor işte ailedir, sınav kaygısı,vesvese vs. Siz de eskiden yazmışsınız burda birisine dertleri paylaşabilirsiniz paylaştıkça azalır diye. Bilmem cevaplar mısınız ama gene de bir umut yazıyım.
  psikologa da gitmeye başladım ama şunu biliyorum ki dini olarak tamam olmadıkça ruhum iyi olmaz. Bir nevi de buraya bundan yazıyorum. Kendimi çok çok yalnız hissediyorum hocam . Tamam Allah yeter ama insanın insanla konuşmaya ihtiyacı var. Sosyal hayatım bitik.. Kimse beni anlamıyor. ailem bile hocam. Ben ağlayarak rahatlarım ama babam mesela niye buna ağlıyorsun kendini,bizi germe diyor ağlamayınca bedenim strese farklı tepkiler veriyor. Bazen delirecekmişim gibi hissediyorum sanki ruhum daha kötü olcak gibi geliyor hep bir karamsarlık. Korku,kaygı, her şeyi kafaya takmak…hiçbir zaman tam mutlu hissedemiyorum ne yapıyım ne tavsiye verirsiniz fikirleriniz benim için gerçekten değerli hocam. tavsiyelerinizi beklerim. Selametle..

  1. Aleykümselam Elif hanım. Allah’ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun.
   Tabi ki dertlerimizi iyi insanlarla paylaşırsak azaltır, mutluluklarımızı da dostlarla paylaşırsak onu da çoğaltırız.
   Dünyada hiçbir dünyalık şey için kendinizi mahvetmeye değmez. Rabbimiz bizleri kendini tanımak ve O’na kulluk yapmak için yaratmıştır. Dünyaya geliş amacımız budur. Öncelikle bunun farkına varırsak gerisi çok kolay olur. Rabbimiz buyurdu ki, mealen:
   “Ben cinleri ve insanları beni tanısınlar ve bana kulluk yapsınlar diye yarattım” (Zariyat/56)
   Dünyaya geliş gayemizi bilmezsek o vakit sırtında taş çuvalı ile yüzmeye kalkan adam gibi batarız.
   Rabbimiz bizlerin ibadetine ihtiyacı yoktur. Bizim ibadet yapmaya ihtiyacımnız vardır. Nasıl ki bedenin suya, havaya, besinlere ihtiyacı varsa ruhunda manevi gıdalara ihtiyacı vardır.
   Ruhun gıdası Allaha kulluk yapmak ve onu çok anmaktır.
   Allahu Teala buyurdu ki mealen:
   “Bilesiniz ki gönüller ancak Allah’ı zikrederek huzura kavuşur” (Rad/28)
   Bunları bilmeyen insanlardan kimisi aklını paraya takıyor, kimisi kadına takıyor kimisi bedeninin fiziksel uygunsuzluğuna takıyor. İki günlük ömrü zarar ve ziyanla doluyor.
   Akıllı insan ise nasıl olsa bitecek olan ömür sermayesini boşa harcamayıp Rabbinin rızasını aramakla büyük kazançlara eriyor.
   Hayata bu çerçeveden baktığımız vakit kaybettiklerimizin çer çöp olduğunu anlayıp asla üzülmeye değmeyeceğinin bilincine varırız…
   Size bir nebze olsun yardımcı olabildimse Rabbime şükürler olsun.
   Selam ve dua ile…

  2. Evet hocam gerçekten tavsiyeleriniz çok iyi geldi teşekkür ediyorum. Peki ben rabbimi nasıl iyi tanıyabilirim ? Şimdi ayette “beni tanısınlar” diyor ya ondan hani. (Ama Tanımak derken mesela zatı gibi aklımızın alamayacağı mevzuları kastetmiyorum)

  3. Peygamberimiz buyurmuştur ki:
   “Men arafe nefseh fekad arafe nefseh.” Yani; (Nefisini tanıyan Rabbini tanır).
   Rabbimizi tanımak için O’nun eserlerini tanımamız gerekir. Bunun için insan önce kendisini tanıması gerek.
   Muhyiddin Arabi hazretleri, “Eşyayı tanımayan Rabbini tanıyamaz” der. Bu ilme marifetullah ilmi denilir.
   Makro alemde evrenin büyüklüğüne bakıp onu bir anda “ol” emri ile yaratan Rabbimizin büyüklüğünü hatırlamalıyız. Mikro alemde ise karıncanın gözünün kılcal damarını ol emri ile yaratan yüce Rabbimizin azametini hatırlamalıyız.
   İnsan doğmadan önce anne rahminde iken dünya da ona bir çift gözün, kulakların, konuşmak için dilin, iş yapmak için ellerin düşünmek için beynin, yanlışı doğrudan ayırabilmesi için aklın lazım olacağını bilen bir Rabbinin olduğunu hatırlamak O’nu tanımaktır.

 5. Hocam birisinin şu sorusuna cevap verirmisinuz.

  Peygamber Efendimiz (asm) kaderle ilgili sorulan soruya neden Ehli Sünnetin cevabını vermiyor?
  Bu hadise rağmen neden cennete girebilmek için çaba sarf etmemiz gerektiğini biliyorum. Allah ezeli ilmiyle kimin cennete girip kimin giremeyeceğini biliyor ve kitapları ona göre yazıyor. İbnu Amr İbni’l-As radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, elinde iki kitap olduğu halde yanımıza geldi ve: “Bu iki kitap nedir biliyor musunuz?” buyurdular. Cevaben: “Hayır, ey Allah’ın Resûlü! Bilmiyoruz. Ancak bildirmenizi istiyoruz!” dedik. Bunun üzerine sağ elindekini göstererek: “Bu Rabbülâlemin’den (gelmiş) bir kitaptır. İçerisinde cennet ehlinin isimleri mevcuttur. Hatta onların babalarının ve kabilelerinin isimler de mevcuttur ve sonunda da icmal yapmıştır. Bunlara asla ne ilave yapılır, ne de onlardan eksiltmeye yer verilir. Hiç değişmeden ebedi olarak sabit kalır” buyurdular. Sonra sol elindekini göstererek: “Bu da Rabbülâlemin’den bir kitaptır. Bunun içinde de ateş ehlinin isimleri, onların atalarının isimleri ve kabilelerinin isimleri vardır. En sonda da icmâllerini yapmıştır. Bunlara asla ne ziyade yapılır, ne de eksiltmeye yer verilir!” buyurdular. Ashabı sordu: “Öyleyse ey Allah’ın Resûlü, niye amel ediliyor? Madem ki her şey önceden olmuş bitmiş, yazılmış ve artık yazma işinden fariğ olunmuş (bir daha yapma gayreti de niye)?” Resûlullah şu cevabı verdi: “Siz amelinizle doğruyu ve istikameti arayın! İtidali koruyun, Zira, cennetlik olan kimsenin ameli, cennet ehlinin ameliyle sonlanır; (daha önce) ne çeşit amel yapmış olursa olsun. Keza cehennemlik olanın ameli de cehennem ehlinin ameliyle sonlanır, hangi çeşit amel ile amel etmiş olursa olsun!” Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, sonra elindeki kitapları atıp, elleriyle işaret ederek dedi ki: “Rabbiniz kullardan artık fariğ oldu, bir kısmı cennetlik, bir kısmı da cehennemliktir.” (Tirmizi, Kader 8, (2142)

 6. Selamunaleykum hocam. Ben bir günah işledim sonra pişman oldum tovbe de ettim ama halen huzursuzum böyle başıma sanki o günah yüzünden bela gerçekmiş gibi hissediyorum sebebi nedir ne yapmalıyım ?

  1. Aleykümselam.
   Günah işledin ve tövbe ettinse sendeki o huzursuzluk şeytanın vesvesesidir.
   Eğer o huzursuzluk olmasaydı, o zaman yeniden tövbe et derdim.
   Bundan böyle sana düşen işlediğin o günah aklına her gelmesinde “keşke o günahı işlemeseydim ” diye pişmanlık duymandır. Böyle yaparsan sana her defasında çok büyük sevap yazılır şeytan da üzülür.

  2. Peki hocam hani belalar musibetler kabahat sebebiyledir ya , samimi şekilde tövbe edersem Allah affederse gene de cezasını çeker miyim bunu merak ettim de.

  3. Tövbe ettiğin şeyde kul hakkı yoksa tövbe ile o günah silinir ondan dolayı dünyada ve ahirette sıkıntı çekmezsin.
   Yalnız belalar sadece günahlardan dolayı gelmez imtihan için derecelerin yükselmesi içinde bela gelir.

 7. Selamun Aleyküm Hocam.
  Biz gençlere hayat tecrubenizden anlatirmısıniz şunu kastediyorum ben genc bir müslümanim selçuk üniversitesinde okuyorum lakin etrafimdaki kişilerin ağzi bozuk muhabbetleri bozuk bende nefsime uyup giriyorum o ortamlara küfr tehlikeside var ağızlari muhabbetleri bozuk olduğundan ama bazen maalesef dayanamiyorum giriyorum o ortamlara tövbe ediyorum birdaha giriyorum dememoki siz arkadaş çevrenizi nasil yaptiniz şuan ben Dini konuları önemsemesem 1000 tane arkadaşım olabilir lakin şuan okul bitse evimize gitsek çevremdeki arkadaş sayısı 1 elin parmaklarinı geçmez bu konu nefsimede ağir geliyor ne yapmaliyım?

  Son sorumda şu hocam mesela birisinin eşi kufre düşüyor kocasi bunu bilmiyor ölene kadar evlilikleri devam ediyor adam mesulmudur?

  1. Aleykümselam.
   Ben dinimi öğrendikten sonra bir çok arkadaşlarla arama mesafe koydum.
   Onlarla oturup kalkmadım. Onlarla onların eğlencelerine katılmadım.
   İyi insanlarla arkadaşlık kurdum. O vakit gördüm ki iyi insanlar vefalı oluyor, arkandan iş çevirmiyor.
   Peygamberimiz “Kişinin dini arkadaşının dini gibidir” buyurdu.
   Öyle ise dinin seviyorsan arkadaşını iyi kimselerden seçmelisin.
   Aksi halde evliya bile olsan şeytan seni yoldan çıkarır.
   Öbür soruna cevaben deriz ki eşinin küfre düştüğünü bilmeyen sorumlu değildir. Ailevi ilişkisi, nikahlı imiş gibi devam eder.

 8. Mezheplere uymuyan mezhepsiz birinın imanli ölme şansı varmı yüzde 0 midır?

  2.Vehhabi birinin sonu ne olur tahminen.
  3.Hocam şimdi misal veriyorum, Resulullah döneminde birisi var mesela çiftçi ama ordaki insanlar gibi putçu felanda değil din felanda bilmiyor anlamıyor bir anda birisi karşısına çıkıyor ve ben peygamberim bana iman et diyor şimdi bu kişi o an bu davete icabet etmesse kafirmidir? Yoksa resulullah dönemine özgü bir ayrıcalık varmıdır yani resulullah s.a.vi tanıma sonra iman etme gibi

  1. 1- Dört hak mezhebin Kur’an ve sahih hadislere dayanan hükümlerine karşı çıkanlar imansızdır. Tövbe etmeden ölürlerse küfür üzere ölür.
   2- Vahabi kimse küfür içeren şeylere itikat ederde (Allaha mekan tayin etmek gibi) tövbe etmeden ölürse küfür üzere ölür.
   3- Rasulullah’ın zamanında veya bu zamanda İslam kendisine tebliğ edildiğinde veya İslamı başkalarının aracılığıyla işitip araştırmayıp iman etmezse küfür üzere ölür.

 9. Selamun Aleykum.
  Hocam çizim kalemlerimiz var hoca bize çok basit bir dikkatsizlikte kırılır sevgilinize davranıt gibi davranın dedi kalemlere şimdi buna gülmek küfürmü.
  Hani flort haram orda çok hassas sevgiline davranir gibi dediya ondan sordhm

 10. Selamunaleykum hocam bir insan anne babasıyla imtihan olunur mu ? Bazı kötü davranışları evladın çok sinirine gitse vs.

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   – O, hanginizin daha güzel iş yapacağınızı denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstündür, bağışlayandır. (Sure-i Mülk/2)
   Hayatta her şey bir imtihandır. Anne-baba evlat için, evlat anne-baba için imtihandır. Karı-koca birbirleri için arkadaşlar birbirleri için imtihandır.
   Kötü davranışları varsa onları başkaları ile uyar. Annenin kötü davranışı varsa onu uyarması için babana söyle, babanın kötü davranışı varsa uyarması için annene söyle.

  2. Hocam valla annem düzelir mi bilmem ki.. tamam dünya iyisidir de bazı huyları cidden sinirimi bozuyor dindar falan da değil ki böyle bahsetsem anlamaz.. en iyisi Allah ıslah etsin diye dua etmek heralde.

  3. Annenizdir o sizin. Ona yine de iyi davranın.
   Günah olmayan arzularını gücünüz oranında yapmaya çalışınız ve hidayeti ve ıslah olması için ona çok dua ediniz.

 11. Selamun Aleyküm
  Hallaci mansur adıyla bir islam alimi vardı sanırım sekr halindeyken söylediği bir söz yüzünden öldürülmüş.
  Bir Şarkida Bu nasil aci keşke mansur gibi çekseler dara beni diyor bu sözün hükmü nedir

  1. Aleykümselam.
   Hüseyin Hallacı Mansur Allah’a aşık bir ermiş kişidir.
   Kendisine gelen İlahi cezbenin zevkinden manevi sarhoş olmuş ve o aşkla aklı örtülmüş bu esnada ağzından çıkan kontrolsüz şeriat dışı sözlerden dolayı idam edilmiştir.
   “Mansur gibi çekseler beni dara(idam etseler)” sözünün anlamı “ben de Allah aşkı ile kendimden geçsem bundan dolayı idam edilsem” demektir. Burada kötülüğe özlem yok İlahi aşka özlem vardır ki, küfür değildir.

  2. Yok hocam şarkıda aşk acısı çekiyor aşık olduğu kadına karşi diorki keşke benide çekseler mansur gibi dara

  3. Mansur gibi idam edilmek demek, Allah aşkı ile olur. Kadın aşkıyla idam edilmekse maksadı cehennemde buluşurlar sen niye dert ediyorsun?.

 12. Hocam daha çok arap kısımlari Kale Resulu diyorlar bu nedemek.

  2.si Bazen dini konular okuyorum resulullah s.a.va konunun içinde olduğu için sürekli salat ve selam getirdigim icin nefsime ağir geliyor bazen okumuyorum okumadiğimda dini hükmü nedir

  1. Kâle Rasulullah demek, (Allahın elçisi dedi ki) demektir.
   Bir mecliste Allahu tealanın veya Rasulullahın adı anıldığında bir kere (celle celalüh demek) veya salavat getirmek vaciptir her defasında salavat getirmek müstahabtır yani sevaptır. Ama her defasında salavat getirmek zorunlu değildir.

 13. Hocam selamunaleykum. Kafama cidden bir şey takıldı umarım cevaplarsınız çünkü en iyisi buraya sormak diye düşündüm. Etrafımda sorabileceğim , sizin kadar dini bilen olduğunu düşünmüyorum. xxxxxxxxxxxx sitesinde normal bir konu hakkında yazı okuyordum ve bilirsiniz belki o yazının sonunda o sayfanın altında başka sorular da yer alıyor. Tesadüfen bir soru gözüme çarptı. Hiç de öyle şeylere bakmam ama biri sormuş üç harflilerle alakalı işte yok insana aşık olur mu falan. Gözüme çarpınca korktum direk okumadım geçtim. Ama kafama da takıldı bir yandan. Böyle bir şeyin aslı astarı var mı ? Şimdiden nolur kusura bakmayın ama size sormaya ihtiyacım vardı..

  1. Aleykümselam.
   Cinler de insanlar gibi akıllı varlıklardır. Onların da Müslümanları ve kafirleri vardır. Lakin onların insanlara aşık olduğu sözleri yalandır. Zira herkes kendi cinsinden olanlara ilgi duyar.

  2. Hocam Allah sizden razı olsun gerçekten çok sağolun hakkınızı da helal edin hep soruyorum size de

  3. Allah sizden de razı olsun varsa hakkımız da helal olsun.

 14. Selam aleykum hocam. Imamin kiraati
  namazi bozulacak sekilde yanlis okunursa, camaatin namazi kabul olur mu?

  1. Aleykümselam.
   İmam namaz kıldırırken ayeti manayı bozacak şekilde okursa hem imamın hem cemaatin namazı bozulur.

 15. Kur’an-ı Kerim’den bildiğimiz sureleri okusak sırayla okumasak da sevap kazanabilir miyiz? Sırayla mı okumak zorundayız?

  1. Sırayla okursan hatim sevabı olur, herhangi bir sureyi okur daha sonra başka sureyi okursan yine sevap olur.

  1. Peygamberimiz, “Kur’an’ı zorlanarak okuyana iki misli sevap yazılır” buyurdu. Tabi tecvid öğrenerek Kur’an’ı Kerimi daha güzel okuyabilme gayretinde olanlaradır bu müjde. Hiç gayret etmeyip hep yanlış okuyan ve tecvid öğrenmek istemeyenlere değildir.

 16. Selamunaleykum hocam. Hani tamam sabah ezanından sonra güneş doğduktan sonra uyumak uygun değil ya hani kerahat vakti. Peygamberimizin hadisi var ya kerahatte uyuduktan sonra aklını kaybeden kendini kınasın diye :
  1) Bu hadisi nasıl anlamalıyız insan cidden delirir mi
  2) bu olay sadece ikindi kerahatinde mi geçerli yoksa tüm kerahatta uyumakta mı

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Rasulullah, “İkindi ile akşam arası uyumak deliliğe sebeptir” buyurdu. Sabah namazından sonraki uykunun ise rızka engel olacağını bildirdi.

 17. Selamun Aleyküm.
  Ülkemizde futbol çok seviliyor bende bu konuyla alakalı bir soru sormak istiyorum.
  Hocam kulüplerin çoğu iflas eşiğine gelmiş mesela Fenerbahçenin borcu 2 milyar tlleri aşmış batmış diyebiliriz.
  Şimdi bu Takım yıllık belli gelirleri var ama bunlarda faizlere borçlara vs. gidiyor.
  Kredi çekip transfer yapmalar kulubu bu şekilde döndürmeler oluyor çünkü para yok.
  Dememoki bu şekilde işleyen bir kulubü ve takımı desteklemek inşaAllah yenicez inşaAllah şampiyon olucaz gibi söylemlerin hükmü nedir çünkü o paralarla takım kuruluyor siz bir yazinizda
  kredi ile bir iş yapıp da “Allahım bizi bu işte başarılı kıl” diye dua eder veya temenni ederse küfre girer.

  1. Aleykümselam.
   Başta şunu söyleyelim o tür kulüplerin çok büyük devasa servetleri ve gelirleri vardır. Buna rağmen borç içindelerse orada yanlış şeylerin döndüğünü düşünmek gerek.
   Kredi çekip de onunla yapılacak işle başarılı olmak için dua etmek küfürdür.
   Ama kastı o değilde sadece takımın başarılı olması için dua etmek küfür olmaz.

  2. Yok hocam sizin bildiğiniz gibi değil iflas eşiğine gelinmiş hatta fenerbahçe bağış kampanyasi yapacak yoksa avrupadan men cezası alabilecek konumda gelirler sadece borçlara gidiyor.
   Ama dediğinizi anladim ben kredi ile takımı döndermelerini onaylamayıp ama inşAllah biz şampiyon oluruz inşaAllah yeneriz desem küfür değil böyle anladım.
   Yok Allah korusun ben gitmemde birisi büyü veya sihirle şifa verme gibi bişi yapabilirmi

  3. Öyle derseniz küfür olmaz.
   Papazlar sihirle uğraşır. Onların manevi manada sebep olacağı şifa manevi hastalık getirir.

 18. Aleykümselam.
  Muharref incil ve tevratı anlamak ve açıklamak veya onlara iman etmek bizim işimiz değildir. Sen Kur’an’a ve hadisi şeriflere bak.
  Peygamberimiz, muharref incilden bazı paragraflar anlatan Hz. Ömer’i azarlamıştır. O halde burada sana da bir pay vardır akıllı ol kendine gel.
  Müslüman isen başkalarının dinini değil kendi dinini öğren.!!!

  1. Selam demekle selam verilmiş olunmaz. Selamün aleyküm demek “size selam olsun” demektir.

Bir cevap yazın