Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 21.909 yorum.

 1. Kur’an’da bildirilen “denizlerin birbirine karışmaması” konusunun bilime aykırı olduğunu söyleyenlere nasıl cevap vermeliyiz sanırım karıştığını söylüyorlar.
  Tabi Kuranda illa zahire bakılır demiyorum başka anlamlarda olabilir tabi ama zahiren bakarsak illa hiç karışmıyacsk gibi bir anlammı kabul etmeliyizki,?

  1. Ünlü deniz bilimleri uzmanı Captan Custo denizlerde keşif yaparken Ak Deniz ile Atlas Okyanusunun Cebeli Tarık boğazında karışmadığını ve aralarında sudan bir perde olduğunu görür ve buna dair Er-Rahman suresinde açık ayet olduğu kendisine hatırlatan Prof. Marc Bucella’nın uyarısı ile müslüman olur.
   Bu durumun bilime aykırı olduğunu söyleyenler ne bilim adamı ne de müslümandır. Onlar internet köpekleridir. Bilerek ve bilmeyerek havlar dururlar ancak cahilleri kandırırlar şeytan gibi.

  2. Okyanuslar karışırlar. Her saniye, milyonlarca ton Pasifik Okyanusu suyu, Atlas Okyanusu’na karışır. Atlas Okyanusu’nun derinlerindeki sular, Antarktika etrafından dolaşarak Pasifik Okyanusu’yla karışır. Her an, milyonlarca ton! (…) Bu, milyonlarca yıldır bu şekilde devam etmektedir.
   deniyor hocam
   Ama Kuranda sadece zahire bakılmadığından anlam farklıda olabilir hocam

  3. Kaptan Cousto ünlü bir araştırmacıdır. Adam araştırmış kanıtlamıştır. Oysa sizin iddianız varsayımdır. Araştırma değil zandır. Bilim kanıt ister varsayımla bilim olmaz!
   Suya dökülen petrol veya zeytin yağı su ile karışmadığı gibi her denizin suyu, kimyasal bileşimi farklıdır.

 2. Hocam selamunaleykum yaşım çok genç ve Allaha şükür dini bilgilerimin imanımın geçmişe göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ama sanki böyle dini eskiye gore fazla bildigimden rahatsiz oluyormusum bu durumdan gibi geliyor bunlar da vesvese midir neden böyle oluyor ?

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Sizin durumunuz vesvesedir. Allahu Teala ilmin önemini şu ayeti kerime ile belirtmiştir(mealen):
   – (De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak temiz akıl sahibi olanlar anlar.)
   (Sure-i Zümer / Ayet: 9)
   İlmi ile amel edenden ancak şeytanlar rahatsız olur. “Cahil Allah’ın düşmanıdır” derdi merhum üstadım H. Hasan Fahreddin hazretleri(kuddise sirruh). İlmini daha da artırmalısın. Tabi şu hususu da göz ardı etmemeliyiz: Bildikleri ile amel etmeyen kimse ilminden yararlanamaz.
   Gençlik çok büyük bir fırsattır. Zaman çok çabuk geçiyor. Bunu değerlendirmek lazım. Oyun eğlence gibi boş işlerle zaman gibi çok kıymetli bir hazineyi israf etmemeli. Çok çok ilim öğrenmeli ve onunla amel etmeli. Yaşlılıkta hastalıklar çoğalır ibadet yapmak dahi zorlaşır. İlim dahi gençlikte öğrenilir. Gençliğinde lüzumlu dini bilgiler öğrenmeyenlerin yaşlılıkta çok perişan duruma düşerler. Zira hafıza bozulur unutganlık illeti başlar.

 3. S.aleykum hocam benim sorum şu.
  Dedem vefat edeceği zaman sekaret halindeymis annem ona baba baba die bagiriyormus annem bagirmadan önce onun sekaret halinde olduğunu bilmiyomus agzisina elma sürmüş dedemin başı kibleye bakiyomus dedem annem sadece sole demiş.

  Hani birakmiyolarki sana döneyim kısık bi sesle ondan sonra vefat etmiş.
  Bunun anlamı nedir ndn öle dedi.

  1. Aleykümselam.
   Dedenizin Allah mekanını cennet eylesin.
   O sekerat halinde ölüm melekleri gelmiş olduğundan deden annene yönelememiştir. O durum rahmettir korkulacak bir durum yoktur.

 4. Selamün aleyküm
  Hocam bir babanın iki çocuğu var. Bir çocuğu yaşlılığında ona bakıyor.Diğeri ilgilenmiyor. Babada bana bakıyor diyerek malından,ona bakan çocuğa fazla pay vermek istiyor. Malını bu şekilde dağıtması uygun olur mu? Diğer çocuğun rızası olmadan malını dağıtırsa baba vebal altına girer mi?
  Teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.
  Allah razı olsun.

  1. Aleykümselam.
   Baba bu durumda malının bir kısmını kendine hizmet eden evladına verebilir. Ama tamamını vermek vebaldir.

 5. Selamün aleyküm hocam. Kandil günlerinde hamile kalınırsa çocugun sakat dogma ihtimali oldugunun fetvasını almıştım bi hocamızdan. İbadet günleri oldugu için evliyaullah tarafından uygun görülmemiş sanırım. Peki hocam ramazan ayında hamile kalınırsa yine aynı sorun olur mu? İbadet ayı oldugu için bi problem varmı alimlerimiz ne gibi fetvalar vermişlerdir? Bir de çocugun hayırlı olmasıyla günlerin bağlantılı oldugunu düşünüyorum bilginizle bunu paylasırmısınız? Yani hangi günlerde hamile kalmak faziletli olur. Edepsizlik ettiysem affola. Allah’a emanet

  1. Aleykümselam Kübra hanım. İslamiyette hamile kalmanın ne günü ne de ayı belirlenmemiştir. Bazı alimlerimiz mübarek gecelerin ibadetle geçirilmesi için öyle bir fetva vermişlerdir. Öyle bir fetvanın dini bir geçerliliği yoktur.

 6. Biz de kudretimizin ayrı ayrı delilleri olarak onların üzerine tufan gönderdik, çekirgeler gönderdik, haşerat gönderdik, kurbağalar gönderdik, kan gönderdik. Yine de inat edip büyüklük tasladılar ve suçlu bir topluluk oldular
  Selamun Aleyküm.
  Hocam Burda Allahu Teala açıkca Mısırlıların başına gelen şeyleri söylerken 5 tane şey sayıyor.
  Tevratta Mısırlılara 10 musibet geldiği söylenir .
  Benim Sorum Bu Ayetten Bizim dinimizce 5 belamidir yoksa Allah ayete koymamış olabilir hepsini o yüzden 10 belada labilir denilebilirmi?

  1. Peygamberler tarihinde o hususta geniş bilgi var. Orada Kur’an’da bildirilenlerden başka hadisi şeriflerle bildirilen bilgilerde vardır. Peygamberler tarihini okuyunuz.

 7. Selamun aleykum hocam. Bid’ati hasenelerden sakınmak gerekir mi? Yoksa güzel müstehap olan ameller diyerekten yapılmasında bir sakıncası yok mudur?

  1. Aleykümselam.
   İbadette bidatin her türlüsünden sakınmalıdır. Adette bidatler(yenilikler) ise güzeldir. Yani ata binmek yerine otomobile binmek, kılıçla savaşmak yerine modern silahla savunmak gibi.

 8. Hayirli aksamlar hocam ayni ev icerisinde gelin var bu gelin evdekilere yapmadigini birakmiyor bir ise elini atmiyor evdeki diger insanlar yapiyor kocasi eve gelince ben yapicam diye tutturuyor evdekilerde kardesi mutlu olsun diye gelinin yaptiklarini sineye cekip allaha havale ediyor hocam gelinin yaptiklarinin vebali ve evdekilerin ne yapmasi geerekiyor geline karsi

  1. Hayırlı günler Hatice hanım.
   Her kim zulüm yaparsa kıyamet günü onun karşılığını dehşetli bir azap olarak görecektir. Evdeki gelin yanlış yapıyorsa zulüm görenler gelin evde yokken evin büyüklerine durumu anlatmalıdır.. Onlar da oğullarını ayrı ev tutması için yönlendirmelidir. Bunu yapmazlarsa vebali evin büyüklerine ve geline olur.
   Ayrı oturursanız daha daha huzurlu olursunuz.

 9. Selamun aleyküm hocam.
  Hocam kredi kartı kullanmak caiz mi?
  Diyanetin namaz vakitlerine güvenebilir miyiz?
  Namazı takkesiz çorapsız kılmak sakıncalı mıdır?

  1. Aleykümselam.
   Kredi kartı, faize bulaşmadan sırf alışveriş kolaylığı için kullanmak caizdir.
   Diyanetin namaz vakitlerine güvenebilirsiniz. Ama bazı takvimlerde olduğu gibi ihtiyatı kullanmak daha güzeldir.
   Takke, çorap namazın farzından değil sünnetlerindendir. Sünnet terk etmek mekruh olsa da namazının kabulüne engel değildir.

 10. Aleykümselam.
  “Bulutlar yarime selam söyleyin söyleyin
  Kavuşma günümüz yakınmış deyin mis deyin
  Felek yardan ırak koyduysa bizi
  Gurbet elde bir başıma neyleyim?”
  “Felek yardan ırak koyduysa” sözü “sebep oldu” olarak algılanırsa küfü olmaz aksi halde küfürdür.

 11. Selamünaleyküm hocam. Namazdan sonra cemaatle tesbihat yapmak bid’at midir, namazda teşehhüt parmağımızı kaldırmak mekruh mudur?

  1. Aleykümselam.
   Namazdan sonra cemaatle veya yalnızken tesbih çekmek sünnettir. Müezzinin komutu ile tespih çekmek sadece bidati hasenedir. Sen müezzinin komutunu beklemeden çekebilirsin.
   Teşehüdde hanefilerde parmağı kaldırmak mekruh şafilerde sünnettir.

 12. Bismillah
  Selamunaleykum,
  dört ayrı mezhebin ayrı ayrı dört haram ve helal hükümleri var, böyle şey olurmu” gibisinden falan diye fitne çıkaran bazı mezhepsizler var.Bu konuda kendilerine ne denilebilir hocam?

  1. Aleykümselam.
   Dört hak mezhebin müçtehid alimleri Kur’an ve Sünnetle kesin haram kılınan veya farz kılınan bir konuda içtihat yapmamışlardır. İçtihat ancak Kuran ve Sünnetin kesin haram veya farz kılmadığı konulardadır. O konularda da Peygamberimiz, “Ümmetimin alimleri arasındaki ayrılık rahmettir ” buyurmuştur. Bundan dolayı o değerli alimleri eleştirenler; İslam düşmanı İngiliz projesinin Türkiye’de ki uzantısıdır diyebilirsiniz.

  1. Aleykümselam Elmas hanım. Sırtınızı bir yere yaslayarak Kuran okuyabilirsiniz.

 13. Selamun aleykum hocam. Hocam çevremde bazı arkadaşlar, cami imamının arkasında cuma ve bayram namazı dışında namaz kılınmaz diyorlar. Diğer namazları arkadaşlarınla veya tek başına kılabilirsin diyorlar. Bidat ehli imamın arkasında namaz kılamazsın diyorlar. Hocam, ben cami cami dolaşıp, ”acaba bu hoca bid’at ehli mi, bu hoca günahkar mı, fasık mı” diye düşünecek ve hoca mı arayacağım tabiri caizse? Bu konuda ne yapabilirim? Allah razı olsun.
  Hocam hoparlörle ezan caiz değil midir? Bid’at midir?
  Namazın hoparlörle kıldırılması da namazımızı etkiler mi?
  Namaz vakitlerinde diyanetin takvimine güvenebilir miyiz? Namazlarımızda herhangi bir sorun çıkarır mı bu takvime uymak?

 14. Selamun aleykum değerli hocam,

  Nakşibendi tarikatı xxxxxx xxxxxxxxxxx hazretleri nasıl biridir ve gerçekten söylenildiği gibi büyük bir evliya mıdır? Böyle bir irşad yeri olan xxxx xxxxx tavsiye eder misiniz?
  Hocam diş dolgusu meselesinde gerçekten kafam karıştı. Bir Hanefi olarak, maliki mezhebine göre abdest ve namazlarıma niyet ediyrum. Fakat diş dolgusunun gusle mani olmadığını söyleyenler çoğunlukta. Bu konuda çok evham yapıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Aleykümselam.
   O zat büyük bir alim ve velidir. İntisab etmek isterseniz tavsiye ederiz.

  2. Aleykümselam.
   O zat büyük veli ve alimdir. Ona intisab edebilirsiniz.
   Diş dolgusu hakkında ayrıntılı bilgi için tıkla:
   Cami imamının arkasında namaz kılınmaz diyenler sapık kimselerdir. Onlar İslamın zayıflamasına yardımcı oluyorlar.
   Peygamberimiz. “Her imamın arkasında namaz kılınız” buyurdular. İmam olan kişi itikatta bidat sahibi değilse namazda ona tabi olabilirsiniz.
   Diş dolgusu hususunda ayrıntılı bilgi için linki tıkla:
   https://islamdergisi.com/fikih/dis-dolgusu-ve-gusul-abdesti/

 15. selamun aleykum hocam
  hocam bir sey yaptim ama gunah midir degil midir bilmiyorum

  hocam ben yaklasik 2 hafta sonra ameliyat olacam
  ama cok riskliymis
  neyse
  hocam ben evli ve cocuk sahibiyim
  surekli ruyamda olecemi goruyorum hayirlisi
  hocam ben esime dedim ki eger bana bir sey olursa benim kucuk kardesimle
  evlen dedim
  kardesim sana ve cocuklarimiza iyi bakar dedim
  ve esimin bana bir sey olursa kucuk kardesimle evlenmesini soyledim
  hocam eger bana bir sey olursa ve de esimde istese bu caiz midir
  eger caiz se kardesime anlatacam
  o zaten hep baskalarini dusunur ve istemesede bile hic sesini cikartmaz
  kardesim isi gucu var ve artik evlensin isterim

  1. Aleykümselam.
   Kimin ne zaman öleceğini Allah bilir. Hemen paniğe kapılıp da yanlış sözler yapma. Kardeşinin aklına böyle bir düşürmen çok kötüdür. Sen ölsen bile kiminle evlenecekse onu hanımına bırak ve hanımına da öyle bir şey söyleme. Anneler çocuklarını kimseye ezdirmez merak etme.

 16. Hayirli aksamlar hocam benim arkadasim evlenmeden once esi sartlarini sunmus ev ustune goturucem bunu kabul edyrsan basim ustune etmiyorsanda basim ustune arkadasim hepsini ailesiyle planlar yapip bu cocukla evlenmis evlendikten snra bu aileye huzur birakmamis kendi ailesiyle kurdugu planlari esi ogrenmis esi sordgunda eski sevgilim pesimi birakmiyor demis ailesini kurtarmak icin bosanmaya kadar gitmisler aile buyukleri araya girmisler arkadasim her seyi itiraf etmis ailm boyle yap evini ayirsinlar hocam adamin ailesi ona ailesinin yapmadgi seykeri yapti dort dortluk bakti adam demis seni bir sartla affederim tovbe edeceksn olene kadarda ben o evden cikmiycam sende beni istyrsan benmle yasarsin yine yemin etmis kabul etmis tovbede etmis simdi yine aileye cektiriyr muska buyu yapiyolar esi ona donsun evi ayirsin her yerde dolasip cocugun ailesi bana iftira atti diyolar kaynana kayinbabay cevap veriyor cocugun uyudugu yatagin kisminda civi bulmuslar hocam cocuk suanda esine bagirip cagirmiyor evladina bagirip vagryr iyi bakmiyor adam yine ses etmiyor arkadasim ne yapsada ailesine yapmadgini birakmiyor evladina iyi bakmiyor adam sadece susuyor bakiyor hocam o evden kimse hakkini helal etmyr bu arkadasimin durumu sizce ne olur cocuk istiyor ev ayirmak icin hocam bu arkadasimin vebali nedir yaptiklari sizce neyi gosterir anlam veremedim yanlis yoldasin diyorum anlamiyor kendi bildigini okuyor

  1. kusura bakmayınız ama bu çok karışı bir ifadedir. Kimin kime ne yaptığı tam açık değildir.

 17. Resulullah s.a.vın dizi açik halde insanların yanında oturması uygulamali olarak bunun farz olmadığını göstermek içinmidir hocam?

  Taberanî, Abdullah b. Ömer’in şöyle dediğini rivayet etmiştir: «Bir ara Rasûlullah (s.a.v.), evinde oturmakta iken Aişe de onun gerisinde bulunmaktaydı. O esnada Ebu Bekir gelip içeri girmek için izin istedi. İzin verilince içeri girdi. Sonra Ömer gelip izin istedi ve içeri girdi. Ondan sonra Said b. Malik gelip içeri girmek için izin istedi. îzin verilince içeri girdi. Sonra Affan oğlu Osman gelip içeri girmek için izin istedi. Rasûlullah (s.a.v.) da dizlerinden biri açık halde konuşmakta idi. Osman içeri girmek için izin isteyince Rasûlullah (s.a.v.), elbisesini dizinin üzerine örttü

  1. Erkeklerin diz kapağını açık tutması bazı ehli sünnet mezheplere göre haram değildir. Hz. Osman’ın hayasının çokluğunu belirtmek için Rasulullah öyle yapmıştır.

  2. Bazi mezheplere göre haram değildir demişsiniz ama Resulullah burdaki rivayette göründuğu kadariyla diğer 3 kişi geldiğinde dizini örtmemiş bu haram olmadığına delil değilmidir diye soru geliyor akla?

  3. Kardeşim bizler ayet ve hadislere mana verip hüküm çıkaramayız. Hangi ayet ve hadisin gerçekten ne manaya geldiğini, hangisinin nasuh ve mensuh olduğunu ancak müçtehid alimler bilebilmektedir. Onun için bizler müçtehid ulemanın içtihadına göre amel etmek durumundayız kendi kendimize hadisi şeriflere ve ayetlere mana vermeyiz. Böyle yapanlar ehli sünnet değildir.
   İslam İlmihaline göre erkeğin avret mahalli, üç mezhepte, göbekle diz arasıdır. Hanefî’de diz avrettir. Göbek avret değildir. Şâfiî’de göbek avrettir, diz avret değildir. Mâlikî’de her ikisi de avret değildir. (Mizan-ül-kübra) [Seveteyn, ön ve arka avret yerine denir.]

 18. Hocam az önce ehli sünnet disi hocalarin olduğu bir yazınızı okudum Allah razı olsun sizden Nureddin Yıldızı dinlerdim önceden kotu olduğunu hic bilmemistim sayenizde öğrenmiş oldum..

  1. Maalesef onlar öyledir Elif hanım. Allah tüm müminleri onlardan korusun

 19. Selamun Aleyküm.
  Hz Ademin Ilk Sri Lanka(Hindistanda bir deniz adasına) indiği doğrumu doğruysa hikmetini bilebilirmiyiz

  1. Aleykümselam. Hz Adem Hindistan’da Serendip adasına indi, Hz Hava ise Mekke civarına indi. 200 yıl tövbeleri kabul olmadı sonra tövbeleri kabul edildi Mekkede buluştular. İşledikleri hatanın cezası 200 yıl ayrı kalmalarına sebep oldu.

Bir cevap yazın