Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.161 times, 43 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.200 yorum.

  1. Madımak olayının arka planı, İslamın iç ve dış düşmanlarının ülkemizde mezhep çatışması çıkararak Türkiyeyi bölüp parçalamaktı amaçları.
   Allah Kahhar isimi şerifiyle İslamın iç ve dış düşmanlarını kahru perişan mahvu perişan eylesin.

  1. Aleykümselam.
   Çirkin bir görüntüye sebep oluyorsa almak caizdir.

  2. Rahatsız edici veya çirkin bir görüntü varsa caizdir. Değilse uğraşmayınız zararlı olabilir.

 1. Selamun Aleyküm soruma cevap gelmedi.
  Herhangi biriyle dalga geçme olmadan espri yapmak günahmidir boş sözmu olur öyleyse hükmü nedir

  1. Şu siyasi soruları sorma artık.
   Espiri yalansız ve hakaretsiz olursa latife olur güzel olur.

  2. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de latife yapardı ama içinde yalan ve tahkir asla olmazdı, hikmet bulunurdu.
   Misal:
   Bir gün yaşlı bir kadın rasulullaha geldi,
   – “Ey Allahın Rasulü ben cennete girmek istiyorum” dedi. Rasulullah:
   – “(Lâ yedhulü’l-cennete acûz) buyurdu. Yani; “Yaşlıllar cennete giremez” dedi ve güldü.
   Yaşlı kadın ağlamaya başladı.
   Rasulullah:
   – “Ey kadın niçin ağlarsın?” buyurdu.
   – “Ya Rasulullah siz yalan söylemezsiniz. Oysaki benim cennete giremeyeceğimi söylediniz onun için ağlarım.” dedi. Rasulullah mübarek dişleri görününceye dek güldü ve;
   – “Ey kadın insanlar yaşlı olarak cennete giremez” buyurunca kadın büyük bir rahatlama duydu.

 2. Hocam selamunaleykum. şu aralar aklımdan ya hasta olursam gibi hep olumsuz şeyler geçiyor düşündükçe daha kötü oluyorum işte bazen istemsizce ınsallah …. olur diye benim onaylamadigim düşünceler geçiyor sonra tövbe ediyorum direk sebebi nedir ne yapmalıyım ?

  1. Aleykümselam.
   Kendini fazla dinleme. Mutlaka bir iş bul onunla meşgul ol. Yada Kuran oku. Dini eserler oku. Boş durma. Vesvese boş durmaktan olur.

 3. Selamın aleyküm hocam ben xx yaşındayım istemeden kötü düşünceler akla geliyo töbe edince sonra yine aklıma geliyo bunun için ne yapmalıyım ve tövbe yeterlimidir?
  Aleyküm selam hocam ben xx yaşındayım içimden çok kötü düşünceler geliyor ben istemeden geliyo benim napmamam lazım tövbe yeterlimi

  1. Aleykümselam.
   Kötü düşünceler aklına geliyor da onları yapmıyor ve o düşünceleri kötü biliyorsan sen iyi adamsın.
   Vesvese iyi adamlarda olur. Kötü adamlarda vesvese olmaz. Çünkü onlar şeytanın her dediğini hoş bulan ve fırsat bulduğunda her kötülüğü yapan kimselerdir.

 4. Selamun Aleyküm.
  Bazilari restoranda yemek yer kalkarken hesap isterken usta günahimiz ne kadar der
  Bu sözün hükmü nedir

  1. Aleykümselam.
   “Borcumuz nedir” sözü yerine “günahımız nedir” demek batıl sözdür Türkçeyi yerinde kullanmamaktır. Argodur..

 5. Hocam bir müslüman laik olabilir mi ? Bir imam önceden Laiklik din düşmanlığı için kullanıldı ama şuan ki laiklikte yok, eğer şuan ki gibi olursa olabilir dedi. Sizin cevabınız nedir ? Sıhhatle kalın.

  1. Müslüman laik olamaz. Laiklik demek dinin devlete karışmaması demektir. Böyle birşey İslama aykırıdır. Allah içkiyi kumarı faizi yasaklamış, laik düzeni kuran Avrupalılar ise Allah’a; “sen bizim işimize karışma” demişler.
   Bu nedir?
   Bu Allah’ı inkardır.
   Bir Müslüman laik sistemin içinde yaşıyorsa, yasaları benimsememeli ama terör çıkarıp isyan da etmemelidir. İnsanlara Allah’ın dinini anlatıp hakkı tebliğ etmelidir.

 6. S.aleykum hocam abdulmetin balkanlioglu hoca vefat etmeden önce mezarciyi aramış yerimi hazırla bn geliyorum demiş sonra tekrardan aramış oraları temizle geliyorum demiş ve vefat etmiş o hoca nerden biliyordu vefat edeceğini ruyasindami görmüş.
  Ve vefat ettikten sonra tebessüm oluşmuş cesedinde onun anlamı nedir ndn cesedi guluyor . . .

  1. Aleykümselam Elmas hanım.
   Gaybı Allah’tan başkası bilemez ancak Allah dilediğine bildirir.
   Abdulmetin hocaya Allah onun rüyasında ne zaman öleceğini bildirmiştir belki. Yoksa Peygamberlerin dahi bilemediği gaybı o hoca nasıl bilebilir.

  2. Sorulan soruya göre nasihat da olur inşaallah. Aslında diğer soru ve cevapları da okursanız bir çok uyarı ve nasihatta bulunmaktayız.

  3. Okumaya devam ediniz . Rabbim fehminizi ve ilminizi artırsın.

 7. Selamün aleyküm . Eşim yılın birçok gününü evde çalışmadan geçirip bana getirdiğimle yetin diyerek çalışmayı büyük oranda reddediyor . Ve 4 buçuk aylık bebeğimde bu durumdan etkileniyor haliyle . Evde çalışmasıyla elde edebileceğemiz hayatı kenara koyuyor. Bizim yani benim ve evladımın bu durumda hak sahibi olup olmadığımızı merak ediyorum . Vede eşim yılda yaptığı işlerde ailesine de destek oluyor ve benim durumda ailesiyle arama mesafe koymamı istemiyor . Yani o yaptığı yardımın onlar için iyi bizim içinse kendimizi bunalım halinde hatta cimrilik derecesinde bi sıkmaya (para harcamamaya) yönlendiriyor . Ve ailede babasının sözüyle onun istediği işlere gidip geri kalan 10 ayda evde yatıyor . Aynı durum benim ailem içinde geçerli . Ailem zor durumda . Bende onlara yardım etmek istiyorum . Ailemle konuştuğumda bazen sofraya koyacak doğru düzgün bişeyleri olmadığını söylüyor ama genede benim etmek istediğim yardımı istemiyorlar yani eşimin çalışmak istemediğini biliyorlar . Bu arada ben evliliğimizin ilk yıllarında ve bekarlıktan biriktirdiğim ama eşimin kendisinde duran paradan yardım yapmak istiyorum eşimin direk kendi kazancından değil . Bu durumdan bunaldım evladım içinde çok üzülüyorum çevremizde çok yakın akrabalarımızın çocukları kat kat iyi durumda ve yarın onlara bakıp kendini kıyas edip üzülür diye bu durumun farkına vardığında babasının çalışmak istemeyişinden kaynaklandığını anladığında ona tavrı değişir diye üzülüyorum . Ve bu anlattıklarım ailede huzursuzluğa her defasında kavgaya eşimin bişey alalım dediğimde bana tavrında değişikliğe neden oluyor . Bu durumla ilgili beni rahatlatacak en azından ahiretim için bir fayda sağlıyor mu bu durum (bu kadar kavga gürültüye rağmen) bunu merak ediyorum . Hayırlı günler .

  1. Aleykümselam Ayşe hanım. Allah yardımcın olsun kocana da hidayet verip ıslah eylesin.
   İslama göre Kadın evin geçiminden sorumlu değil erkek sorumludur.
   Kocanız anlattığınıza göre siz ve çocuğuna zulmetmektedir. Ona dua edin. Elinizden geldiğince alttan alıp ona danışarak bir iş yapmaya çalışın. Yine düzelmezse boşanmadan önce ayrılmayı deneyin. Yine bir düzelme olmazsa boşanmak umulur ki sizin için daha hayırlı olur.

 8. Hocam selamunaleykum. Şeytan çocuklara da vesvese verir mi yoksa buluğ cağına girdikten sonra mi baslar ?

  1. Aleykümselam.
   Şeytan büyüklere vesevese verir çocuklara da heva verir. Boş işlerin ardından koşturur.

 9. Ehli sünnet bildiğimiz cubbeli hocamız yillardir dinlerim.ama oda tv deki atatürk hezeyanları nedir öyle.kadir misiroglunun kemikleri sızladı.iyiki görmedi kahrolurdu..neden böyle oldu ortada tehtid mi var .cok üzgünüm çok..onu da mi kaybettik

  1. Büşra hanım ehli sünnet Rasulullahın yoludur. O trene kim binerse amacına ulaşır ondan kim inerse helak olur. Cübbeli o sözleri ne amaçla söyledi bilmeyiz. Sanırım takiyye yaptı. Ama hiç gerek yoktu.

 10. Selamun Aleyküm.
  Sizinyaşiniz benden fazladir benim sorum şuana kadar görduğünüz en ilim sahibi siyasetci kimdir necmettin erbakanmi?
  2) Ben istanbulda oturuyorum bilmem hiçgeldinizmi ama muhteşem bir şehir bu şehri maalesef malumunuz üzre sol zihniyete kaptirdik algi yöntemlerini bildikldrinden dolayi bi 20 yil daha onlarin elinde kalicak gibi gozukuyor Allah yardimcimiz olsun..

  1. Aleykümselam.
   Bahsettiğiniz siyasetçilerin dönemini yaşadım. Merhum Erbakan’ın ekonomi bilgisi süperdi lakin onda da ilmi siyaset yoktu. Bazı şeyleri zamansız söylediği için partisi defalarca kapatıldı hem kendi hem müslümanlar zarar gördü.
   İstanbul konusunda yanılıyorsun.
   İstanbulbüyük bir gömlektir. chplilere çok büyüktür. Onu fazla taşıyamazlar. Daha öncede onlardaydı Sözen, hem 14 tirilyonu çaldı ve hüküm giydi. Chp döneminde İstanbulu pislik götürüyordu. İçmeye su yoktu. Çeşmelerden çamur akıyordu. Çöpler aylarca yığıldı ve patladı. Trafik araba sayısı şimdikinden on kat az iken bugünkünden en az yüz kat daha kötü idi. Ama halk hafızası çok zayıftır. 20 yıl sonra her şey unutuldu.

  2. Hocam erbakan kulliyeye şeyhler çagirirmiş mahmud hocayi felanda bende dedim acaba çok ilimlimi diye ondan sormuştum.
   2.si artik sosyal medya devri başladi genćlerin çoğunluğu bunlardan taraf oldu cubbeli hocanin bir lafi var bu konuyla alakali diyorki bunun sebebi mustafa islamoğlu gibi kişilerdir diyor.. Gençlerde sosyal medyada algi yapmayi beceriyorlarki fark 800 bin oldu.
   Neyse inşaAllah dediğiniz gibi olur zaten %48-49 luk bir blok var bu 5 yilda saadetidr ordan çekerlerse otomatikmen kazanmiş olcaz.

  3. Mustafa İsyanoğlu gibi kişilerin elbette İslama çok zararı var lakin İstanbul’un chpnin eline geçmesi farklı bir olaydır. Bu konuda akparti de kendine öz eleştirir yapması gerek.

  1. Aleykümselam. Bir bayan yatağında ister başı açık isterse başı kapalı yatabilir . Kadınlar nikah düşen erkeklere karşı kapanmalıdır kocalarına karşı değil. Ayrıca nikah düşmeyen akrabalarına karşı da başları ve kolları açık bulunabilse de örtmesi daha evladır.

  1. Hiçbir menfaate dayalı olmadan namaz vakitlerini geçirmeden sırf eğlencesine oynamak günah değildir. Ama en küçük bir menfaat karşılığında oynamak kumardır.

 11. Allah kolaylıklar versin size hocam. Evde iken mesela yemek yaparken veya bir işle meşgul iken salavat, estagfirullah vb. zikirler çekmek istiyorum ama yaz mevsimi ve havalar hayli sıcak olunca evde ister öyle kapalı giyinmiyor insan. Biraz rahata alışkın bir insanım mesela şort, askılı tarzı şeyler giyebiliyorum. Bu giydiklerimizle zikirleri çekmek ne kadar dogru olur. Aksi halde zikir çekmek için özel olarak tesettüre uygun giyinmek zor geliyor ve sırf bu zorluğu nedeniyle insan zikir çekmekten uzak kalabiliyor bazen.
  Ne yapmalıyım ki bu halde iken zikir çekmemeli miyim? Uygun degil midir bu hal?

  1. Sağolun Gül hanım.
   Büluğa ermiş bir bayanın İslamda kimlerin yanında ne kadar tesettürlü olacağı bellidir. Misal; bir bayanın kocası hariç tüm erkeklerin yanında şortlu olması haramdır. Bu halde iken salavat ve zikir çekmesi daha da büyük haramdır. Haramlara önem vermemek ise küfürdür.
   Kadın kadının yanında annesi veya kızı dahi olsa diz ile göbek ile arasını örtmesi farzdır.

  2. Hocam tesettür noktasında dikkat eden bir insanım ki ailemin yanında hiç böyle giyiniyorum zaten. Ev genelde boş oldugu zaman yahut kendi odamda öyleyim.
   Genel olarak sınavlarım da oldugu için hep odamda takılıyor sayılırım. O nedenle sormak istedim yoksa kimsenin bu tarz şeyleri giydigimden haberi dahi yok hatta bu tarz kıyafetlerim oldugun dan dahi haberleri yok. Ama dediginiz gibi uygun degilse ona dikkat etmeye çalışırım inşallah. Teşekkürler.
   Hayırlı günler hocam. Bazen anlamlı oldugunu düşündüğüm rüyalarım oluyor ya da beni çok mutlu eden rüyalarım falan. Ama yorumlayacak kimsem yok. Bu rüyalarımı güzel bir şekilde kendim yorumlasam, yorumladıgım yönde hayatıma etki eder mi acaba? Yoksa illa başkalarının mı yorumlaması lazım

  3. Ev boşken veya odanızda bahsettiğiniz gibi giyinmeniz de bir beis yoktur.
   Kendiniz biliyorsanız yorum yapabilirsiniz. Takıldığınız da bize sorabilirsiniz.
   Ama sakın ehil olmayanlara anlatmayınız. Malumunuzdur ki, Kuran-ı Kerimde Sure-i Yusüf’de buna dair ikaz da vardır.

 12. Selamünaleyküm hocam. Hocam, cübbeli Ahmet Hoca’nın son konuşmasında vatanı kurtaran xxxxxxx’e nasıl düşman olacaksın demesi ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
  Hocam cehri zikir caiz midir?

  1. Aleykümselam.
   Cübbeli hoca “Ölmüş bir kimseye nasıl düşman olabilirsiniz?” demek istemiştir.
   söz konusu adam ilah değil, peygamber değil. O bir beşerdir. Onun da doğruları ve yanlışları olmuştur. Doğru fikirlerini kabul ederiz yanlış fikirlerine sahip çıkmayız.

 13. Hayırlı gunler hocam. Her namazda dua ederken vefat eden annemle cennettınde kavustur dıye dua ediyorum onu cok ozlemem devamlı bu sekılde dua etmem de bır sakınca olmaz degılmı dinen. İsyana girmez ınsallah sormak ıstedım. Cunkı Rabbım nasıp ettıgı surece her namazda dua etmek istiyorum bu sekılde. Bırde gecmıs zamanda gafletteyken bılerek bilmeden unuttugum zamanlarda insanlar hakkında konustugum oldu hakka gırdım yada gırmedım bilemiyorum ama gıybet girecek konusmalar mutlaka olmustur dıyorum hatırladığım kısılerden helallik aldıgım oldu. Ama almadıgım kısılerde var. Mesela yaptıgını onaylamadıgım kısıler hakkında İslami yorum yapmak gıybetmı hocam. Veya bır kısının uygun olmayan davranışını konusmak. Kotu nıyet olmadan gulmek vs bunlar hayayımda oldu ama ben hepsıne tovbe ettım ınsanız hata yapabiliyoruz ama Rabbımızı anlayınca tam manasıyla, cok utanıyo ınsan. Tovbe etsek Allah katında ınsallah kabul olurmu dıye dusunuyorum. Dıger sorum da gecmıs ten kılmadıgım vıtr namazlarımın da kazasını kılmalımıyım.? Tavsıye ettıgın ız kitapları alınca sorularım azalacak ınsallah okudukca sıze dua edecegım. Allah razı olsun. Insallah

  1. Hayırlı günler Aysun hanım.
   Vefat etmiş yakınlarımızı özlemek onlara çok dua etmek onları çok hatırlamak günah değil elzemdir. Çünkü onlar dünyada yaşayan yakınlarından her gün gönderilecek sevapların karşılığı olan hediyeler bekler ve çok mutlu olurlar. Ancak, onları çok hatırlarken kedimizin de oraya gideceğini unutmamak lazım.
   Geçmiş günahlara pişman olmak ve tövbe etmek farzdır. İçinde gıybet olan günahlarımız varsa gıybetini ettiğimiz kimselerin de kulağına erişti ise onlardan özür dilemeliyiz. Kulaklarına erişmemişse onların gıyabına onların iyi vasıflarını ve iyi işlerini anlatarak gıybetin kefaretini ödemeliyiz.
   Bize her zaman makul sorular sorabilirsiniz. Bundan dolayı kimseye kızacak değiliz.

  2. Cok tsk ederım hocam. Vıtr namazının kazasını kılmam gerekirmi? Hacet namazı kılmak arada bir ayda bir mesela olurmu yanı devamlı kılınmaz degılmı hocam ? Birde sosyal medyada bazen videolarını fetvalarını dinliyorum nureddın hocanın sayfanızda yazınızı okuyunca tereddut ettım yazıları benı cok uzdu. Acaba hatasını anlayıp özur diledimı tabirlerinden. Umarım oyledır. Cunkı dinimiz ınce bir cızgı Dümdüz dosdogru anlatım ıster. Bilgilenmek ıstedım sızden.

  3. Rica ederiz Aysun hanım.
   Vitir namazını kaza etmek vaciptir.
   Hacet namazı nafile namazdır. Hiç kılınmasa dahi günah değildir.
   Nureddin hoca maalesef gizli ve ince bir vahabidir. Yanlışından da vazgeçmiş değil. Öyle olsaydı tekzib yayınlaması gerekirdi.
   Onun hakkındaki yazılarımızdan birisinin linki:
   https://islamdergisi.com/genel/reformistlerin-savunucusu/

  4. Uzuldum acıkcası hocam cunkı konusmaları net insanı etkılıyordu. Yanılmışım ozaman onu izleyen cok fazla insan var ve ehli sunnet olduguna kanaat getirip izliyorlar bende oyle sanıyordum. Bır vaazında ölu gunaha gıttıyse kuran okusan ne ki dıye konusması bana dogru gelmemıs ti. Cunkı kuran sıfadır benım ınandıgım hukmu de Allah verir bız niyetimizi guzel eyledıkten sonra. Tabı herkes gunahını ceker ama fayda etmez demek agır bır hukum geldı kaldıkı peygamberımız okuyun demıs. Pekı hocam Muhammed Emin Yıldırım ihsan senocak ve celalettın vatandas ehlı sunnet mı cunkı kitapları var merak ettim hocam. Cok saolun

  5. O kadın, Ehli sünnet olsaydı, “vefat edenlere Kuran okumanın ne faydası var” demezdi.
   Muhammed Emin Yıldırım ve Celalettın Vatandas ehli sünnet değil. İhsan Şenocak ehli sünnettir.
   Kabe maketine karşı namaz kılan da ehli sünnet olamaz.

  6. Hocam BEN cevat aksıt hocayı severım net cızgısı var anlatırken ınsallah dogru kanaat etmısımdır. ALLAH razı olsun sizden. Sorularımıza cevaplarınız ıcın.
   Hocam cok soru soruyorum biliyorum. Ben Allahın sevdıgı kulu olmak ıcın neler yapmam lazım ehlı sunnet bır mumin olmak ıcın. Namazlarımı kılıp Allaha tesbıh ediyorum tovbe ıstıgfar edıyorum. İstiyorum ki Allahımın izniyle onun ilahi kudret inden suphem yok kalbimde hıssedıyım yaşayım ınsallah sevdıgı bır ınsan olayım. Amelımı sevapla dolduruyum. Kısaca ızah edermısınız ehli sunnet kitaplar alıp onları uygulamaya mi calısmalıyım.suan yaptıgım Kuranım okuyorum namazımı kılıyorum tesbıh gunluk cekıyıorum. Her gece yasın tebareke okumaya cabalıyorum ınsallah.

  7. Cevat Akşit hoca değerli bir ehli sünnet alimidir.
   Allah sizden de razı olsun.
   Ehli sünnet bir müslüman olmak için linkteki yazımızı okuyunuz ve ona göre itikat ediniz. Daha sonra da Ömer Nasuhi Bilmen hocanın İslam İlmihalini okuyup ona göre amel ediniz.
   Ehli Sünnet İtikadı Linkimiz:
   https://islamdergisi.com/genel/dinden-cikaran-sozler/

   Ayrıca tesbihatınıza devam ediniz namazınızı vaktinde kılınız.
   Dedikodu ve gıybetten sakınınız.
   Bekar iseniz dindar birisi ile evlenip hayırlı çocuklar yetiştirmeye çalışınız.

  8. Tamam hocam yazdıklarınızı dıkkate alacam ınsallahh. Omer Nasuhı Bilmen hoca kitabında yayınevı farkedermi hocam kitabı buldum şamil yayınevı diyor. Alayım mı. Allah razı olsun hayırlı cumalar.
   Bu arada hoca evliyim bır evladım var 4yasında onuda kuran kursuna yazdırcam. Esım dindar biri degıl yanı dını gorevlerını yerine getirmiyor evıne karsı duzgun bırı ama ibadetler konusunda benı destekliyor seviniyor fakat kendisi yapmıyor buda beni cok fazla uzuyor. Bir ölum acısı (annem) bile önce Allah sonra esının manevi destegıyle daha kolay atlatılırdı belkı ama en buyuk bosluk lardan bırıde bu.ınkar etmiyor herseyı de biliyor fakat uygulama yok. Cok dua ediyorum ınsallah duzelır alkol vs haram yok ama ibadet olmamısıda cok uzucu. Bunun ıcın ne yapmam lazım bilmıyorum. Dua etmekten baska yol yok. Allah herkese ıman kuvveti versin ınsallah

  9. Kitabevi fark etmez. Ama sadeleştirilmişini alırsanız daha kolay anlayabilirsiniz.
   Allah mesut eylesin Çocuğunu da anne-babalı ve dini mübini islama ve vatana hadim eylesin.
   Eşiniz için ise dua ediniz ve sabrediniz çünkü daha kötü durumda olanlar da var. İnşaallah durumu düzelir birgün.
   İbadet yapabilmesi için iyi insanlara takılması onlarla arkadaş olması gerek.

Bir cevap yazın