Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 21.422 yorum.

 1. Hocam selamun aleykum hocam ben borcum vardı esim para verdi bana borclari kapattim eve gelince esimle otururken aramazda bir sorun yok gulerek hep paralarıni aldim simdi sana tekmeyi vurucam dedim sakaydi ama bu anda aklimdan esimi gercek manada bosamak birakmak ayrilmak niyeti gecmedi bos bir lafti ama sonra aklima acaba kinayeli bosama dedikleri böyle mi oluyur diye aklıma takıldı hani vurucam demekle bazen ayrilmak anlaşılır ya esimede durumi anlattim oda ben bosama filan anlamadım dedi bu durum nedir bu kinayedeki niyet ben bu sözü boşamak amaciyla kullandim niyetini hissederek kullanirsan bosama olurmu demek cevabınız icin şimdiden sagolun.

  1. Aleykümselam Ali kardeşim. Öncelikle şunu belirteyim ki muhabbetinizin artması için eşinize iltifatlarda bulunup çok teşekkür edeceğiniz yerde çok çirkin bir şaka yapmışsınız.
   Gelelim talak konusuna:

   Kişi eşine “Seni boşadım” derse bariz bir talaktır. Gelecek zaman eki olursa ‘seni boşayacağım” gibi, bu boşama olmaz. Ama yine de böyle sözlerden uzak durmak gerek. Şaka ile söylense bile gerçek bir talak olur. Üç talak olursa dönüşü olmayan bir boşama gerçekleşir.
   Kinaye talak ise, “Artık seni görmek istemiyorum”, “Git babanın evine”, “Sana tekmeyi vurdum, defol” ve bunların benzeri sözler boşamak amaçlı söylenmişse birer talak olur.
   “Sana tekmeyi vuracağım” demekle talak olmaz.

 2. Selamu aleykum. Hocam hani diyolar ya istimna rahatlama durumunda caizdir diye o kisma kafam basmadi rahatlama derken neyi kastediyorlar ?

  1. Aleykümselam.
   İstimna ne bazı cahil hocaların bildirdiği gibi büsbütün yasak, nede bazı doktorların bildirdiği gibi faydalıdır.
   İstimna yani mastürbasyon hakkında İslam Alimlerinin büyüklerinden İbn-i Abidin hazretleri bu konuyu şu şekilde izah etmiş bulunmaktadır:
   “İstimna (mastürbasyon) zevk için olursa günahtır.
   Bekarlar hakkında (cinsel dürtüleri bastırıp da günaha girme tehlikesi baş gösterdiğinde) sükunet bulmak için caiz,
   Zina tehlikesi olursa vacip olur.”
   Kaynak: (Hanefi Fukahası İbn-i Abidin, Orucu Bozan Şeyler).
   İstimna yukarıda cevaz verilenlerin dışında keyfi olarak yapılırsa, konunun uzmanlarının bildirdiğine evliliğe çok zararları olacağı belirtilmiştir.

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Kalb kırmak büyük günahtır. Ama biri Allaha isyan halinde ise veya sana veya başkasına zulmediyorsa onun kalbini kırabilirsin. Çünkü onda zaten gerçek anlamda bir kalb yoktur.

 3. Selamunaleykum hocam hayırlı cumalarınız olsun. Anne baba imtihanı konsunda nasıl bir yaklaşımımız olmalı ? Bazen cidden anneme acayip sinirleniyorum hocam gereksiz yere sinirli ne desem parlıyor cok seyi büyütebiliyor. E anne nihayetinde
  O yuzden ona karşılık veremeyince de sinirim içimde kalıyor eminim benim gibi bircok insan vardir boyle ne yapmaliyiz ??

  1. Aleykümselam.
   Allahu teala ayette “anne babaya öf bile demeyin” buyurmaktadır. Allaha şirk koşmaktan sonra en büyük günah anne babaya asi olmaktır.
   Anne babanın günah olan emirleri yapılmaz. Ama onu da kibarca reddetmek lazım kabaca değil.
   Annen sana her ne kadar sesini yükseltse de sana asla kalbini kapatmaz.
   O sesini yükselttiğinde sen ona sükunetle yaklaş.
   Hem nereden bilebilirsin belki annen psikolojik bir bunalımdadır. Onu bir uzmana götürün.

 4. Merhaba hocam ben gebeyken cocugum saglikli doğarsa inek ya da tosun degil de dana keseceğim demistim hani inegin yavrusunu ama eşim dananin kurban olmadigini söylüyor bunun yerine koç ya da koyun keselim diyor eğer koç ya da koyun kesersem adagim yerine gelmis olur mu

  1. Merhaba Ayşe hanım. Dananın cinsinden olmalı keseceğin kurban. O da 2 yaşında veya üzerinde bir tosun veya düve olabilir.

 5. Hocam inşaallah mesajlarım geliyordur.
  Tevbe ettim ve gerçekten bir daha eşimin istemediği hiçkimse ile görüşmeyeceğim .. namaz kılarken aklıma geliyor .. üzülüyorum .. helallik istememe gerek var mı .. hata bizler için ve ben hatamın farkındayım

  1. Mesajlarınız geliyor. Hemen cevap yazma imkanımız bazen olmuyor. Bilgisayarımız masa bilgisayarıdır cepte taşınacak gibi değil.
   Helallik istemenize gerek yok.
   Öyle yaparsanız eşinizle aranız açılır boşanmaya kadar gider iş.

  2. Allah razı olsun Bekir hocam .. eşimle sürekli helalleşiriz söylesem hakkını helal eder ama dediğiniz gibi büyük kavga çıkar .. tevbe etmem yeterlidir .. rabbim ahirette örter inşaallah değil mi hocam.. bir diğer sorum aklıma sürekli gelen vesvese .. sen böle bir hata yaptın tevbe ettin ama tesettürlü değilsin tevben kabul olmaz gibi düşünceler geliyor .. benim bildiğim ise tevbe ettiğin zaman o günaha attık yapmıyorsan kurcalamamak takılı kalmamak lazım .. böyle bir durum söz konusu değildir değil mi . Kişinin diğer günahları yüzünden tevbe ettiği günahı da ahirette açılır mı ortaya

  3. Allah sizden de razı olsun Ela hanım.
   Bu konuda eşinizin size herhangi bir hakkı geçmiş değil. O sebeple helalleşmeniz de söz konusu değil. Tövbe etmeniz yeterlidir. Allah tövbe edenlerin tövbe ettikleri günahlarını ahirette yüzüne vurmayacak o sebeple cezalandırmayacak da.
   “Sen böle bir hata yaptın tevbe ettin ama tesettürlü değilsin tevben kabul olmaz gibi düşünceler geliyor” diyorsunuz. Böyle bir düşünce şeytanın vesvesesidir. Böyle bir düşünce geliyorsa tövben kabul olmuş demektir. Çünkü tövbe etmenden dolayı Allah razı şeytan ise gadaplıdır.
   Ayrıca her günahın tövbesi ayrıdır. Ama genel olarak da tövbe yapılabilir. Tesettürlü olmaman ayrı bir günahtır bu durumdan dolayı sözünüzde durmamanız ayrı bir günahtır. Tesettüre girersen o da çok büyük bir tövbe olur ve amel defterine gece gündüz çok sevaplar yazılır..

  4. Allah razı olsun hocam ..ne kadar güzel açıklıyorsunuz .. rabbim sizi sevdikleriyle haşreylesin..
   Hocam bu arada siteye ilk attığım mesajı gördünüz değil mi yorumlar da gözükmüyor da .. o kişi okul yılları bana Muhabbeti olan fakat şimdi evli bir arkadaştı .. belirtmek istedim ki verdiğiniz cevaplar için haksızlık yapmış olmayayım.
   Bir de siz çok Ilımlı sabırlı cevap veriyorsunuz .. sizden önce mail ile birine sordum çok tevbe et belki affedilirsin diye cevaplamış çok ümitsizliğe düşürdü beni.. Allah razı olsun sizden hocam ..sağlıklı huzurlu ömür versin inşaallah

  5. Allah sizden de razı olsun Ela hanım. Takdirleriniz için ayrıca çok teşekkür ederim ayrıca bizim için ne hayır duada bulunduysanız Rabbim misliyle size de daha fazlasını bahşeylesin..
   O ilk mesajınızı gizledim isterseniz yayınlarım.
   Okul yılları geride kaldı. O zaman ne hata yapılmışsa ondan dolayı da ayrıca tövbe etmek lazım. Söz konusu kimseye haksızlık falan da yapmış sayılmazsınız. O kimse kendini bilse evli bir kadına maziyi hatırlatacak bir söz harekette de bulunmaz.
   İnsanları Allahu tealanın affından rahmetinden ümitsizliğe düşürecek söz ve davranışlarda bulunmak din adamına hiç yakışmaz.
   Allahu teala size mutlu bir aile ortamı versin cennette cemali ile müşerref kılsın sizleri.

  6. Hocam Allah sizden razı olsun .. sabırla kırmadan cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim .. rabbim ne hayırlı muradınız var ise nasip etsin .. başka konularda aklıma takılan birşey olursa rahatsız eder sorarım .. Allah’a emanet olunuz

  7. Estağfirullah. Allah sizden de razı olsun Ela hanım. Sitemiz sizlerin sorularını yanıtlamak ve sorunlarına yardımcı olmak için her daim açıktır.

 6. Hayırlı günler Ela hanım.
  Her kötülük bir tekten başlar. Hepimiz iyi biliriz ki, “Bir kereden bir şey olmaz” felsefesi nice ocakları ve hayatları söndürmüştür. Çünkü “bir kereden bir şey olmazın” arkası çorap söküğü gibi gelir.

  Bu durumu kocanıza kesinlikle söylemeyiniz aksi halde yuvanız dağılır. Ortada bundan dolayı bir kul hakkı da yoktur. Sadece eşinize söz vermiş, sözünüzü tutmamış eski arkadaşınızla konuşarak veya yazışarak büyük günaha girmişsiniz.
  Sizi arayan eski arkadaşınız da tabi ki iyi niyetli birisi değildir.
  Zira her ikiniz de evlisiniz olan olmuş geri dönüşü olmayan bir yola girmişsiniz.
  Bu arada şeytan; sizi birbirinize cazip göstermeye çalışarak sizi büyük bir felakete çekmek amacındadır…
  Bu durumdan ancak Allaha sığınarak ve eski arkadaşını hatırlatan her şeyden uzak durarak kurtulabilirsiniz. Onunla ilgili mazini dahi düşünme. Aklına gelse bile onu gözünde büyütme. Bir çocukluk yanlışı idi diye düşün ki aslı da öyledir.. ve eski arkadaşını ve onunla ilgili mazini basitleştir ve küçümse…

  1. Hocam bu mesajınızı yeni gördüm ..ne güzel açıklamışsınız .. gönlümü kalbimi ferahlattınız ..arkadaş bana muhabbeti vardı . sadece geçen yıl bu arkadaş yüzünden çok büyük bir kavga etmiştik eşimle .. kul hakkı konusunda içimi ferahlattınız.. dediklerinizi uygulayacağım .. zira ruhum daralıyordu .. rabbim sizi cennetiyle cemaliyle müşerref eylesin .. çok iyi bir insansız ..
   Hocam bir de kesinlikle hal hatır sorma dışında bir konuşma geçmedi aramızda kendisini bana ulaşmaması için engelledim tevbe ettim ve rabbime sığındım .. haklısınız söylediklerinizde ..allah razı olsun

  2. Estağfirullah.
   Allah sizi ve ailenizi her türlü fitne ve dedikodudan uzak etsin halas kılsın.
   Daha önce muhabbet duyan birisi ile hal hatır sormak bile sıkıntıya sebep olur. Bu tıpkı düşmanlık yapan birisinin “nasılsın?” demesi gibi olur. O durum asla sıradan insanların hal hatır sorması gibi olmaz.
   O yüzden bir çok yuvalar yıkılmaktadır.
   Bir de Anadolu’da “Uzaktan davulun sesi koyuk(dokunaklı) gelir” diye bir deyim vardır. Bazı insanlar uzaktan uzağa daha centilmen, daha cazip gelebilir. Şunu kadınların iyi bilmesi gerekir ki; kadınına göstermediği hoşgörüyü, tevazu ve sevgiyi başka kadınlara gösteren erkek kadın avcısıdır.

  3. Haklısınız Bekir hocam.. ben namazlarımı allah rızası için kılıyorum .. bu durumdan sonra sen Namazını yaptığın hatadan dolayı kılıyorsun vs. Düşünceler geliyor bunları şeytan vesvesesi olarak algılamalı mıyım .. hataya tevbe ettim eşimin hakkına da girmedim deyip kapatmalı mıyım .. çünkü düşündükçe şeytan vesvese veriyor Bekir hocam .

  4. Ela hanım önemli olan sizin namaza başlarken yaptığınız niyettir. Siz “Allahu Ekber” demeden önce “niyet ettim Allah rızası için şu namazı kılmaya” dedikten sonra aklınıza olumsuz olarak her ne gelirse gelsin o şeytanın vesvesesidir ki ona asla itibar etmeyiniz.
   O konuda da “hatama tevbe ettim eşimin hakkına da girmedim” deyip konunun üzerinde daha fazla düşünmeyiniz.

 7. Selamun Aleyķum sayın hocam .ben şafiyim 11 gün agdet goren kız 12ci gün beyaz leke görse namaz kalımaya devam etmelimi yada 1 gün bekletip sonrami namaz kilmali.

  1. Aleykümselam Aysun hanım.
   Şafide adet en çok 15 gündür. Ondan sonra leke(kan) görülürse hastalık kanıdır. Sizin adetiniz 11 gün sürmüş 12. gün gusül abdesti alıp namaza başlamalısınız.
   Beyaz leke adet kanı değildir.

  2. Şafiye göre ilk adetiniz 12. günde kesildi ise gusül abdesti alıp namazınızı kılmaya başlarsınız. Bir sonraki adet gününüz de böylece 12 gün olarak belirlenmiş olur. Sonraki adetiniz de ise 12 beklersiniz şayet adetiniz 7 günde kesilirse 12 gün bekledikten sonra kalan beş günü kaza kaza edersiniz.

Bir cevap yazın