Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 22.870 yorum.

 1. Selamun aleykum hocam ben zengin olmak istiyorum 5 vakit namazimida kiliyorum hangi dualari okumaliyim nasil zikir yapmaliyim hayirli gunler cevaplarsaniz sevinirim

 2. Ayakta su içmemek ayakta işememek gibi şu zamanlarda anca keşfedilen şeyleri Resulullah 1400 sene önce söyleyerek mucizesini gostermiş hocam, lakin mesela kedilerin ağzında 200den fazla bakteri olduğu ve besleyicilerin dikkatli olmasi söyleniyor, Resulullah doneminde aşıda yokken Resulullahin kedi ağzı en temizlerdendir diyip Kedinin içtiği sudan abdest aldiği rivayet ediliyor bunu açiklarmisiniz

  1. Kedinin içtiği sudan abdest aldığı hadisine rastlamadım ama kedinin temiz olduğunu beyan eden hadisi şerif okudum.
   Kedinin ağzında olduğu iddia edilen 200 den fazla bakteri değil, anti bakteridir. Yoksa fareyi yiyen kedi hemen hastalanır ölürdü.
   Kedi hakkında insanları uyaranlar bu bakterinin anti bakteri olduğundan haberi ya yok ya da hadisi şerif yalanmak için art niyetli olarak söylenmektedir.
   Yalnız şunu da bilmenizi tavsiye ederim ki bu tür hadisi şerifler emir değildir. İstersen kedinin artığı sudan içersin istersen içmezsin. Arabistan gibi suyun az olduğu bir ülkede çölde yolculuk yaptığını farz edelim yada su kıtlığı çekilen bir bölgedesin. Bir kedi suyundan içtiğinde o suyu dökmemek için bir uyarı niteliğindedir bu hadis.
   İnsanın tükürüğünde de antibakteri vardır. Lakin kedinin ki kadar güçlü değildir.

 3. Selamun Aleykum
  Muminun 14 suresinin en dogru meali hangisidir.
  Ayette o bir çiğnem etten kemikler yarattik yaziyor.
  Benim bildiğim mudga halindeykende kemik yapilari zaten var embriyoda, Allahin burda kastettiği nedir o mevcut kemiklerin buyumesimi?

 4. Hocam selamunaleykum. Birinin durumu hakkinda bisey sormak istiyorum. Henüz cocuk yasta dinini bilmezken (namaz dahi kilmiyordu yeni yeni ogrenecekken) bu bir gunah islemis ve tovbe etmis ama Allahim iste su gunahi islersem şöyle şöyle yapcam demis (adak degil hocam vaade giriyor) ama gücünü aşan biseyi vaad etmiş . Cok cahildi hocam o zaman vaadi bile bilmiyomus adagin ayrintilarini her seyi bu sonradan ogrendi simdi namazinda niyazinda cok sukur dini tam. Ama ortada boyle cahillikle yapılan bir vaad var. Bunun durumu nedir Allah hic affetmiycek mi bunu ? Ne yapsin hocam kendi maasini kazanmaya baslayinca gucu yettigi kadar vaadini yerine mi getirsin ?

  1. Maddi biseydi hocam böyle gücünü aşan biseydi ama kurban oruc vs degildi maddi yardimdi.
   Yani işte tum fakirleri doyurcam mi ne ole biseydi hocam yani gucu aşan imkansiz biseydi bunu yapicak maddi gucu yok maasi alinca gucu yettigi kadar mi olcak yoksa gunahi affolmayacak mi

  2. Tüm dünyanın fakirleri olmaz olamazda. Niyetin de öyle değildir umarım. Kendi bulunduğun sokağın veya köyünün tüm fakirleri için bir yemek verirsen vaadin yerine gelmiş olur.

 5. Selamunaleykum. Hocam ben nasi anlatsam derdimi bilmem . 5 vakit namaz kiliyorum oruc vs tam ama bazen gunah ustune gunah isledigim oluyor tovbelerimi bozdugum oluyor Allah katinda yalanci olarak yazilmis bile olabilirim. Bilmiyorum hayatimi duzene sokmak istiyorum ama bazen Allahın beni artik affetmeyeceginu dusunuyorum bunca gunahtan sonra ne yapicam cidden bilmiyorum nasil daha duzenli tertipli gunahsiz bir hayata gecis yapabilirim Allah rizasi icin artik tavsiye istiyorum

  1. Aleykümselam.
   Beş vakit namazı bayan değilseniz camide kılınız.
   Kötülerle arkadaş olmayınız.
   Onların gittiği yere gitmeyiniz.
   Bir ilmihal alıp okuyunuz,
   Peygamberlerin hayatını okuyunuz.
   Başkalarına bilhassa çocuklara İslamı ve Peygamberleri ashabı evliyaları sevdiriniz.
   Çokça dua ederken, “Rabbim ahlakımı güzelleştir günahlarımı bağışla” diye dua ediniz.

 6. Hocam selamunaleykum benim 7 yasinda bi kuzenim var ve hani nasi desem beni örnek aliyor yani abdest almak istiyor benimle namaz kilmak istiyor bunun sevabini alir miyim ilerde ne yapmaliyim guzel egitmek icin

  1. Aleykümselam. Kuran, “İman edip salih amel işleyenlerin, hakkı tavsiye edenler ve sabredenlerin ancak kurtulacağını belirtmektedir.
   Siz de yeğeninize hakkı tavsiye ediniz ve ona Allah için güzel örnek olunuz. Onun sevabının çokluğunu ancak Allah bilir.

 7. Selamun Aleykum.
  Yazinizi okudum bir sorum var.
  Ayetlerde “alaka”embriyo olarak çevrilmiş.
  Hadisde Resulullah s.a.v nutfe kirk gun jcinde derlenip toplanir , sonra kirk gun icinde alaka olur diye devam eden bir hadis var yani burda 40-80 gün arasi alaka olarak demiş Resulullah.
  Halbuki Embriyo hamileliğin 40. Günündende önce oluşan birşey burayi açiklarmisiniz

  1. Yanlış anlamış olmalısınız. İlgili hadisin meali:
   * “Sizin biriniz ana ve baba maddeleri kırk gün ananın karnında toplanır, (halka müstaid(istidatlı; yetenekli) bir halde tahammür eder(mayalanır).
   * Sonra o maddeler o (kırk gün) zaman içinde katı bir (çıplak gözle görünüşte) kan pıhtısı hâline(embriyo’ya) dönüşür.
   * Sonra yine o kadar zaman (kırk gün) içinde mudga (görünüş itibarı ile) bir çiğnem ete dönüşür. Sonra Allah bir melek gönderir (ruh getirir).” (Hadîs-i Buhârî)

   Bazı mütercimler kasıtlı veya konu hakkında yeterli ilme sahip olmadıkları için meniye nutfe, nutfeyi de meni olarak tercüme etmişlerdir.. Nutfe aslında aşılanmış kadın yumurtası demektir ki buna tıp dilinde zigot denir.

   Döllenmiş yumurta, rahim iç yüzeyinin korunması için progesteron hormonunun üretilmesini sağlar. Buna bağlı olarak adet döngüsünün devre dışı kalmasına neden olan Beta HCG hormonu üretilmeye başlar. Yumurta bu esnada (gebeliğin 3. haftasına denk gelir.) fallop tüplerinden geçerek ilk önce iki hücreli zigota(nutfeye) daha sonra da bölünerek gözle görülemeyecek kadar küçük hücreler topluluğu olan blastomere dönüşür. Bu bölünmeler devam ederken rahme ulaşır ve blastokist adını alır. Rahim iç yüzeyi gebeliğe hazır hale gelerek kalınlaşmış ve blastokistin yuvalanması ve beslenmesi için hazırdır. Bu esnada blastokist iki hücre katmanı bulunduran içi sıvı dolu bir kese halini almıştır. Bu iki katmanın biri, rahim iç yüzerine tutunan dış katmandır ki; plasentaya dönüşecektir, diğeri ise iç katman olup EMBRİYO adını alacaktır.

   İnsanın ilk hali olan embriyo, 6. haftadan(İkinci 40 günden) 10-11. haftaya(80 güne kadar) kadar süren ve organojenez adı verilen bir gelişim süreci geçirir. Bu süreçte embriyonun ana organları ve vücut sistemleri gelişir. Bu esnada annenin folik asit alması önerilir.
   Embriyo gebeliğin 10-11. haftasından itibaren fetus adını alarak gelişmeye devam eder.

   ÖZETLE:
   Birinci 40 günlük evrede toplanır mayalanır, zigot olur..
   İkinci evrede 80. günde kan pıhtısı görünümünde (embriyo) olur.
   Üçüncü evrede 120. günde mudga’ya dönüşür, yani çocuğun şekli ortaya çıkar ve canlanır.

   DİKKAT!
   Hadis ve ayetlerin türkçeye tercümelerinde bazen çok hatalar yapılmaktadır. O sebeple İslam hakkında bu gibi mealler bir çoklarını ne yazık ki şüpheye götürmektedir. O sebeple her alimim diyenin sohbeti dinlenilmemeli sonsuz kurtuluş için ehli sünnet yolundan ayrılmamalı.

 8. Sa ben papağan besliyorum kuşuma ALLAH ALLAH demeyi ögrettim şimdi sürekli ALLAH diyo kuşum sevap kazanıyor mu. Yoksa bu sevap tan bende kazanıyor muyumm

  1. Kuşlara veya sair hayvanlara sevap da yoktur günah da. Sana gelince hayvanlara iyi bakarsan sevap alırsın eziyet edersen günaha girersin.

 9. Hayırlı günler hocam..günümüzde yanlış uygulamalar artık okadar yerleşti ki içimize hangisi doğru hangisi batıl ayırt edemez olduk..hayirlisiyla evlilik düşüncemiz var .sorum şu ki çiftler yüzük takarken her iki aile tarafida beraber oluyo ve haremlik selamlık dikkat edilmiyor…peki islami çerçevede biz nasıl yapalım aileler aynı odada olup bayanlar tesetturunu mu giyse yoksa bayanlar ayri erkekelr ayri odada olup yuzukler ayrı ayrı mı takilsa..nasil yapmali.

  1. Hayırlı günler Büşra hanım. İnşaallah nişanlanan sizsinizdir. Rabbim hayırlı ve bir ömür boyu mutluluk bahşetsin hayırlı sali ve saliha evlatlar lutfeylesin.
   Evlilik hususunda ağırlık kız evindedir. yani demem odur ki sizin istemediğiniz şeylerin bir çoğunu erkek tarafı yapamazlar.
   Kıyamet yaklaştı, İslama uygun olan evlilikler maalesef günümüz ortamında yok denecek kadar azaldı.
   Yine de siz elinizden geldiği kadar aşırılıklara tepki gösteriniz. Ama bunu nişandan önce kız tarafı ve erkek tarafı bir araya gelip görüşsünler.
   İslamda yüzük takma merasimi yoktur. Ama günümüzde böyle bidatler çoğaldı.
   En uygunu, aileler aynı evde olup fakat erkek ve bayanlar ayrı odalarda olmalılar.
   Nişanlı olan erkeğin nikahı varsa, misafirlerden ayrı bir odada kayın valideler ve kayın babaların huzurunda varsa kızın erkek kardeşi yoksa kızın amca veya dayısı da olabilir yüzükleri takmalı ve kısa bir dua yapılmalı..
   Daha sonra kadınlar kendi aralarında günah olmayacak şekilde eğlenebilirler.

 10. Hocam selamunaleykum. Malesef son zamanlarda cinayetler vs. cok artti insanlar vicdansizlasti. Biz bu tarz olaylardan, psikolojisi bozuk veya saglam , insanların bize yapabilecegi kotuluklerden falan nasil korunabiliriz ? Neler yapabiliriz ? Cidden cok korkuyorum ben

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Korkunun ecele faydası olmaz demiş atalarımız. Bir başınıza gelmeyecekse korku yersizdir. Başınıza gelecek varsa korku onu çeviremez. Onu ancak dua geri çevirir.
   Toplumda meydana gelen o tür cinayetler hep vardı lakin medya bu kadar yaygın olmadığı için kimse bilmezdi.
   İslami eğitim olmadığı sürece insanlar on tane üniversite bitirse canavarlık onlarda bakidir.
   Her sabah ve akşam ihlas, felak ve nas surelerini üçer kez okuyunuz ve Allaha sığınınız.

 11. Hocam selamunaleykum. Maaşın iyi olması icin yani guzel para kazanmak icin ne yapmalıyız dua vs. ? (Elbette ustumuze duseni yaptıktan sonraki aşama için bu sorum)

 12. Hocam selamunaleykum bir hususu cok merak ettim. Önceden bir insan bana cok haksiz yere satasti dedikodumu yapti kalbimi kirdi hep ama sadece ben Allah rizasi icin ona hakkimi helal ettim hani bilmiyorum dogru mh derler ya baskalarinin hatasini ortersen Allah da senin hatalarını orter diye. Helal ettim ama hala ona karsi cok kirginim o insanin durumu nasil olur diger sorum helal etsem bile Allah ondan bu yaptiklarinin hesabini sorar mi

  1. Aleykümselam.
   Kalbin adamı affetmiş ama nefsin bir türlü hazmedemiyor. Bu doğru değil. Madem affettin sözünün arkasında urmalısın yoksa Allah katında yalancı yazılırsın.

 13. Selamûn aleyküm ve rahmettûllah hocam

  Hocam bir müridin sadece tesbih ile zikir çekmesi doğru mu?

  Sayılı zikir çekmesinde bir sıkıntı olur mu?

  Selâm ve Dua ile…

  1. Aleykümselam ve rahmetullah Perihan hanım.
   Bir mürid mürşinini verdiği zikirleri çekmelidir. Kendi kendine Fazladan çekerse dengesi bozulabilir.

  1. Sekine Duası, tamamı Kur’an’da geçen Allah’ın güzel isimlerinden ve ayetlerden oluşmaktadır.

   Sekine kelimesi sözlükte kalp huzûru, itminan duygusu, güven, sükûnet, dinginlik, vakar, ağırbaşlılık v.b. anlamlara gelmektedir. (İbn Manzûr, Lisânü’l-Arab, Beyrut ts., XIII/213; Tâcu’l-arûs, I/8069-8071)

   Tasavvufta ise genel anlamıyla sekîne gaybın ve manevî feyzin gelişi esnasında kalbin yaşadığı tatmin hali ve gönül huzûru şeklinde tarif edilmektedir. (İbn Arabî, Istılâhâtü’s-sûfiyye, s. 13; Seyyid Şerif Cürcânî, Ta’rifât, I/159)

   Kitaplarımızda Hz. Ali (ra)’ye inen bir Sekine’den bahsedilir. Bu Sekine, Mecmuatü’l-Ahzab’ta “Kaside-i Ercûze” şeklinde geçmektedir. (Ahmet Gümüşhanevi Hazretleri, Mecmuatul Ahzab, Sayfa 582-597) Allah’ın altı İsm-i Azamı olan “Ferd, Hayy, Kayyûm, Hakem, Adl, Kuddûs” isimleri ile yapılan bir duadır.

 14. Haklı veya haksız bir kocanın karısını öldürmesi caiz midir. Varsayalım kadın ahlaksız davrandı kocası ögrendi öldürdü adam yinede suçlu mudur

  1. Haklı veya haksız hiçbir kocanın karısını öldürmesi asla helal değildir. Eğer zina yapmış ve şahitler tarafından açığa çıkmışsa onun cezasını yasalar verir. Eğer mevcut yasalar da öyle bir ceza yoksa onun cezası ahiret kalır ve koca onu derhal boşamalıdır. Aksi halde cinayet çıkabilir.

 15. Hocam Selâmun aleyküm. Cebrail aleyhısselamın yeryuzune 10 kez inecegı dıye bırsey varmı. Hadıs kaynaklarında gecıyormu. Bır arkadasım sordu bende sıze sormak ıstedım. Kıyamet alametlerınden yasananlar hangısı hocam. Zaman cok hızlı gecıyor benım hıssetıgım ve hayasızlık cok gıbı. Yanlıs dusunuyırsam affola hocam. Bılgı almak ıstedım.. Allah razı olsun.

  1. Aleykümselam.
   Kıyamet bize oldukça yakındır. Peygamber Efendimiz (asm) buyurmuştur ki: “Ben, kıyametle şu iki parmak gibi gönderildim. Bu parmakların –şehâdet parmağı ile orta parmak- birinin diğerine fazlalığı da bir şey midir?”1

   Ebû Hüreyre’nin (ra) bir rivayetinde de Peygamber Efendimiz (asm) kıyamete doğru artacak fitnelerden haber veriyor ve bu fitnelerden ümmetini sakındırıyor: “İstikbalde bir takım fitneler olacaktır. Fitne zamanında, ona karışmayıp oturan kişi ayakta durandan hayırlıdır. O hengâmede ayakta duran yürüyenden hayırlıdır. Fitne zamanında yürüyen de, fitneye bilfiil koşandan hayırlıdır. Fitneler vaki olunca kim ki onu görmeye çalışırsa, muhakkak onun kahrına uğrar. Fitneler zamanında kim ki sığınacak bir melce’ bulursa, oraya sığınsın.”2

   Kıyamete doğru fitnelerle eş zamanlı olarak Allah’ın dinini açıklama, yayma ve tebliğ faaliyetlerinin de hareketlilik kazanacağı bildirilmiştir. Yani fitne, fesat ve dalâlet kıskacında boğulmakta olan insanlığa el uzatacak ve kucak açacak nuranî faaliyetler ahir zamanda da, önceki zamanlardaki gibi hissedilir derecede yapılacaktır. Yani mahşerde hiç kimse ‘ben duymadım’ diyemeyecek derecede tebliğini almış olacaktır.

   ÜMMETİMDEN BİR TAİFE

   Peygamber Efendimiz (asm), Allah’ın dinini yayan taifeyi şöyle müjdelemiştir: “Ümmetimden bir taife, ta Allah’ın emri olan kıyamet gelene kadar hak üzere galip olur ve Allah’ın dinini yayar.”3

   Bu durumda ehl-i iman, bir afet gibi yoğunlaşan fitne, fesat ve dalâlete karşı hidayet, istikamet ve ihya faaliyetlerini bir melce’ olarak bilmeli ve sığınmalıdır.

   Cebrail Aleyhisselâm’ın yeryüzüne inerek, her inişte daha önce yine kendisinin nazil ettiği yüksek değerlerden onar tanesini alıp götürmesi sebepsiz meydana gelmez. İnsanlarca kısmen veya tamamen yaşanan ahlâkî değerleri insanların sinelerinden sebepsiz yere söküp almaz.

   Ancak, kıyamet öncesinde, ahir zamanda, insanlar fitnelerle baştan çıkarlar. Ehl-i hidayet tesirsiz kalır. Peygamber Efendimiz’in (asm) ihbarıyla, kıyamet iyice yaklaştığında “Allah, Allah” diyen kalmaz.4 Kıyametin kopmasının dehşetini görmemek için, mü’minlerin ruhları bir parça evvel kabz edilir.5

   Böyle bir dehşetli zamanda, fitneci ve fesatçı ehl-i dalâletin kendi hayatlarından zaten dışladıkları, Cebrail Aleyhisselâm tarafından indirilmiş olan Kur’ân’a ait yüksek değerler ve bizzat Kur’ân, yere düşürülmeden evvel yine Cebrail Aleyhisselâm tarafından teslim alınır. Bu tecelli, vahiy meleğinin vazifesinin nezahetine ve hikmetine uygundur.

   Dipnotlar:

   1- Tirmizî, Fitne, 32; Müslim, Fiten, 27.

   2- Müslim, Fiten, 3.

   3- Buhârî, 9/125, 162; Müslim, 1/137.

   4- Müslim, Îmân, 66.

   5- Şuâlar, s. 503.

 16. Hocam selamunaleykum biri beddua etse ama sonra cok pisman olup tovbe etse o kisi hakkinda da hayir dua etse durum ne olur ?o beddua kendisine falan döner mi gene ?

  1. Aleykümselam.
   Beddua eden kimse haksız olduğunu anladığında tövbe eder de beddua ettiği kimseye güzel dua ederse bedduası askıda kalır ve affedilir.

  2. Bir kimse katil olup da daha sonra öldü ise yine de ona fatiha okunabilir.

 17. Selamun Aleykum.
  Peygamberler yanılabilirmi?
  Şunun için sordum bi hadisde resulullah anne karnindak sureci anlatiyor kirk gun nutfe kirk gun alaka vs. Diyerek aradaki geçişleri kirk gun olarak soyluyor yani.
  Şuanki mevcut tip ilminde biliyorsunuzki kamerayla bile takip ediyorlar gün gün hadisdekilerden ilkine bakayim en azindan dedim mesela ilk aşamaya baktim en uzun süreçi baz aldım yinede 28 veya 29 gun suruyor şimdi hocam Haşa resulullah s.a.v yalanci değil tabikide nasil açiklarız kendi donemi bilgilerine gore konuştu ve yanildi demenin hukmu ne olur

  1. Aleykümselam.
   Peygamberler din konusunda yanılmazlar. Allah onlara hep doğruyu vahiy eder. Dünyalık konusunda “bazı hususları siz benden daha iyi bilirsiniz” buyurmuştur.
   Çocuğun anne karnındaki süreci de dünyalık bir konudur. Peygamberimiz bu bilgiyi kalp gözü ile gördüğü için bu şekilde bildirmiştir. Ama Her dünyalık konuyu da görüp bilecek anlamında değildir. Mesela çiftçilik konusunda sorulan bir soruya “siz onu benden daha iyi bilirsiniz deneyin” buyurmuştur.
   Ama şunu bilmeliyiz ki Peygamberimiz o çocuğun anne karnında verdiği bilgide yanılmamıştır.
   Sizin modern tıbbın belirlediği 28-29 günlük peryodlar dediğiniz şey, bilim adamlarının gözlemlediği bir süreci ifade eder. Onların henüz gözlemleyemediği şeyler de vardır. İşte Rasulullahın “40 gün nutfe, 40 gün alaka” buyurması bir başka açıdandır. Bugünkü tıp henüz buna ulaşamamış olduğu için Rasulullahın açıklaması ile bilim çatışıyormuş gözükmektedir aslında bilim henüz o düzeye ulaşamamış olduğu için böyle bir yanlış anlaşılma hasıl olmuştur..

  2. Buda bir bakış açisi lakin yinede tekrardan şunu söylemek isterim misal veriyorum şuan dunyada herkesin kabul ettiği bir tibbi gorus olsun biz şuan onu kabul ediyoruz ama ilerde farkli çikabilir yani resulullah döneminin onemli bir tip adaminin tibbi bilgisi ile konuştu yanildi demek haşa islami inkar felan olmaz dimi hocam sormak istedigim bu

  3. Peygamberler kendi zamanının tabiplerine göre söylemez. Peygamberimiz bir şey söyledi ise Allah’tan almıştır ilhamını. Sizin bilim adamı bildikleriniz defalarca yanılmıştır. Halen de yanılmaktadır.
   Rasulullah söylemişse doğrudur demek gerek..
   Hadis diye naklettiğiniz sözün kaynağını da bilmeniz gerekirdi.
   Olur ki hadis sanılan bir söz hadis olmayabilir de.
   Kaynak sağlam değilse o zamanki bazı alimlerin sözleri hadis sanılmış da olabilir.
   Ama hadisin kaynağı sağlamsa çağdaş bilimle çelişiyor gibi anlaşılıyorsa onu tevil etmek gerekir. Aksi halde Rasulullah yanlış söyledi demek küfre sebeptir.
   Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için şu linki okuyunuz:
   https://sorularlaislamiyet.com/cenin-kirk-gunluk-olunca-allah-cc-bir-melegi-dort-kelimeyle-gonderir-bu-melek-rizkini-ecelini

  4. Anladim hocam zaten bu soruyu o siteye sorucam birkaç gün sonra.
   Çünku bu detay dünyalik bir iş sizin dediginiz gbi yani,Resullullah o verdigi siralama nutfe alaka vs. Doğru ama o aradaki detay (40 gun) o konuda Allah bildirmemişse oda mevcut
   döneminin bilimden söyledi yanildi demek kufurmu diye sorucam çunku dediğiniz gibi tarım işiyle alakalida birşey öneriyor o çıkmiyor Resulullahda siz dunya işlerinde benden iyisizin buyurmuş..
   Mevcut bilim tabiki çok yanilir yanilmiştir ama bahsettiğim günler bizzat kameralarla gün gün takip edilir o yüzden dedim..

  5. Bilesiniz ki Peygamberimiz bir şey bildirmişse o doğrudur müslüman onun hakkında şüpheye düşmez. Ancak hikmetini anlayamadıysa hatayı kendinde bulur Peygamberimizde değil. Aksi halde İslama inanmamış olur.
   Bir hadis çağdaş bilimin verileri ile çelişiyormuş görünebilir. Bu şundan kaynaklanır. Ya bilimsel veri henüz isbatlanmamış teori aşamasındadır ya da hadisle bilimsel veriyi karşılaştıran yanlış yorum yapmıştır.

   Konu ile ilgili hadisi şerif İbn-i Mesud’tan(r.a.) Rasûlullâh (sallallâhu aleyhi vesellem) buyurdu ki:
   * “Sizin biriniz ana ve baba maddeleri kırk gün ananın karnında toplanır, (halka müstaid(istidatlı; yetenekli) bir halde tahammür eder(mayalanır).
   * Sonra o maddeler o (kırk gün) zaman içinde katı(çıplak gözle görünüş itibarıyla) bir kan pıhtısı hâlini alır.
   * Sonra yine o kadar zaman (kırk gün) içinde mudga (görünüş itibarı ile) bir çiğnem ete dönüşür. Sonra Allah bir melek gönderir (ruh getirir).” (Hadîs-i Buhârî)

   Yabancı Bir Bilim Adamının Ceninin Anne Rahmindeki Bilimsel Gözlemi:
   1- CENİNİN 1. EVRESİ:
   Ceninin birinci gün ile 40. Günü:
   Döllenen yumurta 40 günde tekamül edip cenin haline dönüp 40. günde anne rahminden uzaklaşıyor. Ancak bu durumda rahim yüzeyi ile bağlantı kopmuyor.
   Bu bağ daha sonra gelişip eşi(plasentayı) oluşturacaktır.
   HADİS: * “Sizin biriniz ana ve baba maddeleri kırk gün ananın karnında toplanır, (halka müstaid(istidatlı; yetenekli) bir halde tahammür eder(mayalanır)..
   2- CENİNİN 10. ve 11. Haftası (80. GÜN):
   Ceninin elleri, gözleri gibi birkaç gün sonra (80. Gün) işlevsel olup hareketlenecektir.
   HADİS: (* Sonra o maddeler o (kırk gün) zaman içinde katı(çıplak gözle görünüş itibarıyla) bir kan pıhtısı
   hâlini alır. ) Bebek bu dönemlerde erik büyüklüğünde olup uzuvlarının çıplak gözle görülmesi mümkün değildir.
   3- CENİN 17-18. Haftası (120. Gün):
   Bebek dış dünyayı algılamaya başlama evresidir.
   (* Sonra yine o kadar zaman (kırk gün) içinde mudga (görünüş itibarı ile) bir çiğnem ete dönüşür (ancak bebeğin organları tamamlanmış lakin görünüş itibarı ile halen bir çiğnem ete benzer). Sonra Allah bir melek gönderir (ruh getirir).”)

   CENİNİN LİNKİ:
   https://www.youtube.com/watch?v=0E8_iRSl3ig

  6. Teşekkurler bu yaziyi nerden aldiniz link atarmisiniz?
   İkinci olarakda ateistler bu kan pihtisi sebebiyle saldirmişlardi boyle bişi yok diye birçok islam sitesi onu alaka(yapişan şey) olarak çevrilmesini gerektiğini savunmuştu söylemek istedim çünku yazinizda kan pihtisi ifadesi var

  7. Hocam sayfada yayinlayacaksaniz alaka kelimesini kan pihtisi degilde yapişan yapişkan şey olarak yazmanizi tavsiye ederim cunku ceninin evrelerinde kan pihtisi diye bisi yok

  8. Alaka asılı olan şey yapışkan vs. olarak açıklamıştır eski müfessirler. Bunların üzerinde durmayınız. Çünkü onun gerçek anlamını ancak Allahu teala bilmektedir. Teknolojinin olmadığı bir devirde bundan daha güzel anlatılamazdı bunlar.

  9. Hocam attiğiniz videoda mudganin son gunu yani bir çignem olarak tabir edilen kelime en azi 100 gr. Oluyor bu bir çiğnem et mecaz manadami yani 100 gr et bir çiğnemde yenilebilcek değil diye biliyorum hani az et oluncada denir ya bir çiğnem et oyle bir manamidir mudga(bir çiğnem et)

  10. Yine kelimelerin üzrinde durmaktasınız. Bir çiğnem et deyimi tabi ki mecazidir. Adamın çok kısa boylu olur ona da “bir karış boyu var” derler. Gerçek öyle midir?

 18. Hocam ben öğretmenler ile ilgili soracaktım öğle namazları ya ders saatine denk geliyor ya da camiye gidince derse yetişilmiyorsa geç gelindiği vakitte çok ciddi sıkıntılar olma ihtimali varsa ceza veya uyarı alma gibi okulda da namaz kılınabilecek ne uygun zaman ne de uygun ortam varsa eve gidince iş bittikten sonra kaza edilebilir mi bir sakınca var mı bazı hocalar sıkıntı çıkmayacak başka işler aranmalı diyor ama onların galiba öğretmenlerin 16 17 sene okuyup ancak iş bulabildiklerinden haberi yok o yüzden soruyorum

  1. Mesleği terk etmek yanlıştır. Allaha inanan öğretmenler öğretmenlik yapmazlarsa çocuklarımızı dinsizlere mi bırakacağız?
   Namazlarınızı kılmak için öğle saatinde abdestinizi alınız tenefüslerde okulun alt katlarında boş bir yer ayarladıktan sonra tahtadan bir seccade ayarlayınız orada sadece o vaktin farzını kılmanız kafidir.
   Bunu da yapamazsanız Namazınızı cem yapmaya cevaz vardır.
   Alttaki linki okuyunuz:
   https://islamdergisi.com/fikih/namazlari-cem-etmek/

  1. Zalime beddua edilir ama öncelikle hidayeti ve ıslahı için dua etmelidir.

Bir cevap yazın