Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 55.839 times, 7 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.753 yorum.

 1. Selamunaleykum benim 2 sorum olcak hcoam
  1. si vitir namazının da kazası olur mu
  2. si mesela bir insan 5 vakit namaz kılsa ama sonra bilerek kazaya bırakırsa ,tabiri caizse savsaklarsa başına bu yüzden kötü olaylar gelebilir mi

  1. Aleykümselam.
   1- Vitir namazının kazası vaciptir.
   2- Orasını Allah bilir. Allah dilerse o kimseye çeşitli sıkıntı ve belalar verir dilerse af eder. Ama namazı tamamen bırakanları Allah asla affetmez ta ki tövbe edip tekrar başlayana dek.

 2. Kişi namazdan önce ne namazı kildigini biliyor.
  Tekbir aliyo ve eller yukarıdayken niyet ettim allah rızası icin şu namazı kılmaya diyor…bu namaz batıl mi oluyor..
  Eğer öyleyse de iade kaza gerekir mi?

  1. Büşra hanım tekbirden önce niyet edilir. Sonra “ALLAHU EKBER” diye tekbir alınır ve sübhaneke okunur sonra euzü besmele fatiha ve zammı sure okunur sonra Allahu ekber deyip rükuya gidilir namaz bu şekilde diğer rükunlar yapılır ve namaz tamamlanır.
   Siz önce tekbir alıp da sonra niyet etmişseniz o namazı kaza etmelisiniz.

  2. Kabul olacağına dair başka görüş yok mu hiç..
   ..tekbirden önce kalpten ben bilirdim ne namazıdır ..tekbirden sonra sadece dil ile derdim.hic kurtar yani yok mu

  3. Tekbirden önce kılacağın hangi namaz olduğunu bilmen ve o sebeple Allahu Ekber deyip namaza başlaman niyet ve sahihtir. Lakin tekbir aldıktan sonra dilinle tekrar niyet etmen namazı bozar. Başka görüş de yoktur.
   O şekilde kıldığınız namazlar kabul olsa da olmadıysa da kaza ediniz. Kabul olmuşsa kaza ettikleriniz boşa gitmez farz kılmış gibi sevaba erersiniz inşaallah.

 3. Hayırlı huzurlu sabahlar İNŞALLAH hocam

  Vesselâm ALLAH sizden razı olsun İNŞALLAH

  Sadatların duası sizinle olsun.

  Hocam gerçekten beni yanlış anlamanızı istemem ama size soracağım soruyu bu sayfa da paylaşmak istemiyorum.

  Eğer size uygun ise numaramı verip Whatsaapta versem olur mu?

  Selâm ve Dua ile ALLAHA emanet olun İNŞALLAH

  1. Size de hayırlı ve huzurlu sabahlar olsun Perihan hanım.
   Sizi yanlış anlamam velakin ben whatsapp kullanmıyorum. Mademki whatsapp kullanıyorsunuz facebookta hesabınız olmasa da faceye İslam Dergisi sayfamızın adresi “https://www.facebook.com/islamdergisi/” yazıp tıklarsanız sayfamız karşınıza çıkar.
   facebooktaki İslam Dergisi sayfamızın yedi bin iki yüz elliye yakın takipçisi vardır. Onlardan birisi de siz olursanız memnun oluruz.
   Sayfamızın mesaj kutusuna mesajınızı yazar tıklarsınız bilahere cevabınızı alırsınız. Mesajı gönderdiğinizde sizden başka kimsenin soru ve cevabınızı görmesi mümkün olmaz.
   Facede hesap açmak çok kolaydır. Bilmiyorsanız bir arkadaşınızdan yardım da alabilirsiniz.

 4. Hayırlı huzurlu geceler İNŞALLAH

  Kusurumu bağışlayın Ben sosyal medya kullanmıyorum ondan size ulaşamadım

  Neyse ki hayırlısı olsun

  Birkaç sorum olacaktı burda anlatmak istemedim sadece…

  Bide bunu da soracaktım beni aydınlatırsanız çok sevinirim hocam

  Bu geçen hafta sonu Şeyhten tövbe aldım

  8 talimatı yaptıktan sonra rüya gördüm

  Görüyordum hocam dergahda idim Şeyhin hanımları ile konuşuyordum ama ne konuştuklarım aklıma gelmiyor

  1. Hayırlı sabahlar Perihan hanım. Allah mübarek kılsın ve faydalanmak nasip etsin.
   Şeyhin hanımı ile rüyada konuşmak o işin hakkınızda hayırlı olacağı anlamına gelir. O şeyh mübarek bir insandır. Hanımlarla kendisi görüşmez hanımı veya kızları vekaleten görüşürler. Tıpkı rüyanızda olduğu gibi.
   Diğer şeyleri de sorabilirsiniz. İsterseniz sorularınızı şifrelerim başkaları göremez.

 5. Selamun aleyküm hocam
  Hocam devamlı ihlas üzere olmak için neler yapmalıyım.Namaza başlıyorum bırakıyorum bu döngü şekilde oluyor.Nasıl gerçekten samimi müslüman olabilirim.Allah sizden razı olsun hocam.

  1. Aleykümselam Kadir kardeşim.
   Devamlı ihlas üzere olmak için Allahu tealanın seni her an gördüğünü unutma. Her aldığın nefesi ve verdiğin nefesi, heran seni varlıkta ve ayakta tutanın Allah olduğunu hiç hatırından çıkarma. Seni yediren ve içeren ve doyuranın Allah olduğunu bil ve her an O’na minnettar olduğunu hiç hatırdan çıkarmazsan o vakit ancak Allah için ibadet yapman gerektiğini bilir ve sadece O’nun rızası için kulluk yaparsın. Böyle olunca da her daim ihlaslı olursun.

 6. Selamün aleyküm hocam. Letaifi küll ne demektir başımızda bulunduğunu yazmışsınız. ne demek olduğunu bulamıyorum.

  1. Hocam benim sosyal medyam yok. Kullanmıyorum. Cevaplarsanız sevinirim

  2. Kübra hanım. Madem sosyal medyanız yoksa buradan takip edebilirsiniz..

 7. Selamunaleyküm Hocam
  hocam ben bir işyerinde çalışıyorum
  İşyeri bizim bu işyerinde çalışan elemanların maddi durumlari baya iyi daireleri falan var ama hala çalışıyorlar.İşyerinde hep keyifliler.
  Ben ise hayattan bıkmıs hayattan hiç zevk alamiyorum.Bir ayağım 2 senedir aksıyor topallıyorum.Belli bir maasim yok.okumuyorum.Onlar keyiflendikçe benim elimde olmadan içime kaynar sular dökülüyor.Hocam inanin elimde değil.Böyle bir insan olmak istemiyorum.Bundan kurtulmak istiyorum hocam.Allah razı olsun.

  1. Aleykümselam.
   Kadir kardeşim hem diyorsun ki bizim iş yerinde çalışanların maddi durumu iyi diyorsun hem de diyorsun ki, “belli bir maaşım yok” diyor ve sözlerinle çelişiyorsun. Bir kimsenin bir dairesi olmakla çalışması gerekmeseydi boş bir daire evin geçimini nasıl temin edecekti?
   Madem aynı yerde çalışıyorsun sen de aynı ücreti almalısın. Zamanla seninde dairen araban olur inşaallah. Kıskançlık kötü bir huydur. Vazgeçmezsen adamı yer bitirir.

 8. Selam aleyküm hocam,
  Nişanlıyım ama nişanlımın ailesi gelmek istemedi hiç bir anımızda yoklar.
  Nişanlımın ailesi çocukken ayrılmışlar babası yeni bir eşle evlenmiş ama çocuklarını ihmal etmiş. Nişanlımı babanesi büyütüyor sonra malum ölünce baba bakıyor sonrada yatılı okula gidiyor. Üvey anne biraz işkence göstermiş kendi çocuklarıyla ayrımcılık yapmış. O üvey anne ve babası şantajlar savuruyordu nişanlımdan para istediler vermediği için beni gelip istemediler ailemden.
  Nişanlandık ailem bu durumu anlayışla karşıladı. Nişanlım sürekli babasına mesaj atar bayramını kutlar ama babası beddua eder senin gibi bir oğlum olmaz olsun inşallah hayatın mahvolur bir it gibi ölürsün gibi mesajlara şahitlik oldum bir baba nasıl böyle olur hocam ? Evlenecem kişi o kadar sabretti ki bu zamana kadar en sonunda iletişimini kesmek zorunda kaldı çünkü baba her zaman yıllarca ona karşı böyle davranıyor beddua , kötü sözler , ve bir daha nişanlımla konuşmak istemiyorlar. Benim sormak istediğim hocam nişanlım babasıyla artık konuşmuyor babasının ettiği beddualar tutar mı ? Çünkü bize de beddua ediyor inşallah evliliğin bozulur mutsuz olursun hiç bir şeyin rast gitmez inşallah diye beddua ediyor o ve üvey annesi. Ben bu beddualardan korkuyorum hocam. Nişanlımı ailem oğulları gibi sever, onu bir yetim gibi görüyorlar hem anne hem baba varda yoklar, fakat bu durum beni rahatsız ediyor hocam nişanlım çok üzülüyor ağladığını gördüm Yani biz ne yapmamız gerekiyor hocam ?

  1. Aleykümselam Gül hanım kızım.
   Allahu tealanın şanslı kullarındansın ki böyle cefa ve çile çekmiş vefakar bir eş adayı ile nişanlanmışsın.
   Baba olacak o şahsa Rabbim hidayet eylesin.
   Sen ve nişanlın korkmasın! Zira zalimlerin bedduası geçmez. Anlattığınıza göre o baba müsveddesi evladına karşı zalimane davranmış. Ama nişanlınız yine de her daim açık bir kapı bıraksın ve ona dua etsin. Kim bilir belki bir gün kimse bakmaz da sizin elinize düşebilir.

  2. Allah razı olsun hocam cevap verdiğiniz için,
   Hangi anlamda şanslıyım hocam ? Çünkü her şey bir anda oldu sanki Allahım bu evliliği istemiş gibi her şey hızlı gelişti.
   Hocam çok denedi , her defasında hor görüldüğü halde her zaman mesaj attı ve en son kurban bayramında böyle çirkin sözler sarfetti babası, hem nişanlıma hem bana hem benim aileme ağır laflar söyledi çok iğrenç kelimelerle. Çok üzülüyorum nişanlım için kimsesiz gibi duruyor , çok mahçup aileme karşı.

  3. Şu anlamda şanslısınız:
   Yoksulluk görmemiş, çile çekmemiş insanlar insan kadrini ve kıymetini bilemezler. Sıkıntı ve çile çekmemiş insanlar en küçük esintide devrilen köksüz ağaç gibidir. Nişanlınız da çok sıkıntılar çekmiş birisi olarak evlendiğinizde size ve ailenize çok değer vereceğini umuyorum.

 9. hocam selamun aleykum.tesetture girdim komsum aa hic sevmem dincimi oldun sen deyince n diyecegimi bilmeden bende hayr dincilik degil Allah rzası icin ortundum dedim.dinini icinde yasa tesetture gerek yok dedi.yasli dye bisey demedim.bu sozumle kufre grmis oldummu cok korkuyorum hocam bende eskiden aciktim herkes istedigi gibi giyebilir teyzecigim dedim.dinci demekle tahrikati falan kastettigini dusunerek dincilik degil dedim hocam.tesekkur ederim hizmetinizden dolayı

  1. Aleykümselam Ayşe hanım sizi çok tebrik ederim.
   O kadın kara cahildir onun sözlerine değer vermeyin.
   Sanırım o “dinci” demekle dini gösteriş için alet edenlere demiş olabilir. Din Allah rızası için yaşanılır. Kimseden inancından dolayı ne utanılır ne de kimseye karşı gösteri yapılır. Böylelerine dinci değil dindar denilir. Dindar insanlar başımızın tacıdır.
   Bu babtan küfre falan da girmiş olmazsınız.

  2. Allah razı olsun hocam.Allahmz iman saadeti nasip etsin insaallah

 10. Hocam 11 12 yaşındayken ne yaptığımı bilmiyordum arkadaşımla bxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx anlatırken bile utanıyorum huzurum kalmadı hocam o yaşta günah olur mu ((sansürlersiniz hocam nolur yardım edin))

  1. Tövbe edin Allah tövbeleri kabul edicidir. O Allah sonsuz af ve merhamet sahibidir.

  2. Hocam tövbemi zaten ettim ama o yaşta bunun hükmü sizce nedir
   Teşekkür ederim cevabınız için.
   Gerçekten pişmanım hocam.

  3. Hocam ibadetlerime daha çok yönelsem bu vicdanımın rahatsızlığından kurtulabilir miyim vicdanımı nasıl rahatlatabilirim hocam
   Kusura bakmayın fazla rahatsız ettim ama yaşam enerjim düştü hocam

  4. Tabi ki ibadetlerinizi daha güzel yapmanız kulluk gereğidir. Lakin sizin durumunuz şeytanın vesvesedir. Takıntı haline getirirsen çok ibadet yapman da fayda vermez.

 11. İyi günler sorumu biraz siyasi olarak anlayabilirsiniz ama şunu merak ediyorum gündem de abd/ iran olayı var bu ikisi arasında diyelim savaş oldu bizler müslüman olarak kimi destekleyecez örneğin bir iranli şiiye karşı bir ehli kitaptan olan birini yani kâfir birini savunmak
  Onu desteklemek doğru mu çünkü şiiler malum hz ömer ve hz osmana söverler böyle oluncada mesela gümüşhanevi hazretleri bir kitabında sahabeyi söven kafirdir buyurur. Ama şiiler (iranlılar) sonuçta allaha inanıyorlar bidat fıkradan da olsalar müslümandırlar. bu durumda yinede biz müslüman olarak ehli kitaba karşı bir şiiyi destekleyebilir miyiz?

 12. Selamünaleyküm hocam bundan yıllar önce babamı trafik kazasıda kaybettik öndeki araya çarpmamak için sağ kırmıyor uçurum olduğu için sola kırıyor arkadan araba çarpıyor öndeki araba kayıp 10 gün yoğun bakımda kalıp vefat ediyor tutdumuz avukat ya şirketin veya vuran arabanın şirketine sigorta policesine dava açarak 30 bin alıyor şimdi hocam arkadan vuran serbest kaldı yanı muhtemelen suçu yok bundan dolayı bir sıkıntı olur mu aldımız parada.
  Allahü teala razı olsun

  1. Akli dengesi bozuk olana sevap da yok günah da yok.
   Doğuştan öyle ise çocuklara yapılan muamele onlar için de geçerlidir.
   Ama büluğdan sonra delirdilerse akil olduğu durumundan hesaba çekilecektir.

 13. Selamun alekum hocam.ana. okulu öğretmeniyim yakında başlıycam..Her gün mesai verecem bu ise ..peki ben bu işi nasıl sevaba donusturebilirim ..niyetimi nasil yapayım..tek amaç para kazanmak olsun ıstemiyorum ve vaktim gidecek hergun .bunu ahiret isine döndürebilir miyiz..ustad diyor ya” niyetle adatlar ibadet olur” benimde amacım o.

  1. Aleykümselam Büşra hanım. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem “Amelller niyete göredir” buyurmuştur. Yapacağınız işi sevaba dönüştürmeniz için evvela öğrencilerinize ve çevrenize güzel örnek olmalısınız. İnsanlar daha çok kişinin söylediklerine değil inancını nasıl uyguladığına bakar. Nitekim Peygamberimiz de biler için en güzel örnek olmuştur. Yani sırf kılık kıyafetle değil alışverişimizle insanlar güzel davranışlarımızla iyi örnek olmalıyız. Çocuklara Allah, peygamber ahiret inancını aşılamadıkça ne verilse boştur. Bunları verirken onların seviyesine göre anlatmalıyız. Cehennemi ceza yerine Allahın sevmemesini, cennetleri Peygamberlerin ve evliyaların ibretli kıssalarını anlatmalıyız. Tabi her kıssanın arkasında mutlak bir mesaj vermeliyiz.
   Sure-i ASR:

   1 – Asra yemin olsun ki,

   2 – İnsan(her ne yaparsa yapsın her ne mutluluk yaşarsa yaşasın) mutlaka ziyandadır.

   3 – Ancak iman edip, salih amel (iyi işler) işleyenler, (ondan sonra) birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

  2. Öyle de hocam .ilahiyatçı ihsan hocam bile ayet okumanın bedelini ödemek durumunda kalıyor oyle bir vatanda yasiyoruz.bir öğretmen ne yapabilir..bende bilmiyorum…

  3. Büşra hocahanım! İhsan hoca medyada idarecilerden sapkın toplumun bam teline dokundu. O sebeple görevden alındı. Gerçek anlamda irşad ehli olanlar kimseyi ürkütmeden toplumu irşad eder.
   Allah’a ve ahirete imandan, Peygamberimizin insanlara güzel davranışlarından, anne babaya ve hayvanlara iyi davranmaktan doğruluğun mükafatlarından söz edebilirsiniz. Böyle olursa size kimse dokunmaz. Siz tesettürlü olursanız başkalarına tesettürlü olunuz demeniz gerekmez zaten sizin o tür bir kıyafetiniz kimseyi zorlamadan açık bir mesajdır. Görevinizi dürüst yapar ve diğer işlerinizde de doğru olursanız başkalarına doğru ve adil olunuz demeniz gerekmez. En etkili mesaj budur.

   * Memleketimizde insanların yarısından fazlası İslamı tam bilmediği için bunlar İslami emir ve yasaklara karşı ön yargılıdır. O sebeple sınıfında ders vereceğin çocuklar da onların çocuklarıdır. Güzel değerlerimizi anlatırken tepki çekmeyecek şekilde anlatmak lazım.
   Çocuklara güzel ahlakı sevdirebiliriz.
   Onlara kendimizi ve çevremizi temiz tutmaktan alında ahlaki temizlikten, güzel davranışlardan örnekler verebilirsiniz. Kötü huylardan yalandan kibirden gösterişten iftiradan vs. uzak durmalarını bir gün aynı şeylerin kendi başlarına da gelebileceğini hatırlatabilirsiniz.

   Bunun için güzel ahlakın temeli olan “sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma” hadisi şerifini anlatırken bunun hadis olduğunu söylemeyebilirsin. Çocuklar bunu yıllar sonra hadis olduğunu öğrenince İslamın ne yüce bir din olduğunu anlayacaktır.
   Çocuklara adaletli olmalarını anlatmak için Hz Ömerin menkıbelerini anlatırken bu kimsenin Hz Ömer olduğunu söylemen şart değildir. Eski zamanda adaletli bir hükümdar diye anlatabilirsin. Hz Mevlana’nın insanlara güzel öğütlerini anlatırken Mevlana şöyle dedi demeyebilirsin. Onun sözlerine de eski zamanlarda bir bilge şöyle demiştir diyebilirsin.
   Bunun örnekleri çoktur. Allah yar ve yardımcın olsun.

 14. selamunaleyküm namaz kılarken özellikle kıyamda kalp çarpıntısı ve nefes darlığı yaşıyorum bu yüzden kılamıyorum ne tavsiye edersiniz

  1. Aleykümselam.
   Namaz dışında da böyle bir şey varsa bir uzman doktora gidiniz. Yoksa normal şekilde namaz kılan bir kimsede sizin bahsettiğiniz şeyin olması mümkün değildir.

 15. Selamünaleyküm hocam. Hocam diyelim ki bir kişinin devlet kurumuna girmek için kpss puanı düşük fakat sözlü mülakatta referans bulup bu işe giriyor. yazılı sınavda kendisinden daha yüksek olan kişiler var. bu durumda kişi kul hakkına mı girer?
  2.soru diyelim ki bu kişinin sözlü mülakatı iyi geçti fakat zaten mulakata girmeden once referansı varsa yani referans sayesinde mi mülakatı gecip gecmediğini bilemezse durumu ne olur?
  Bu konuda devlet kurumlarında torpil konusunda söylentiler baya yaygın hocam duymuşsunuzdur diye tahmin ediyorum. Mesela yazılı sınavda 60 alan kişi de sözlü mülakata çağrılırsa ve referansı aracılığıyla işe alınırsa bir yanda da yazılı sınavda 85-90 alan kişi sözlü mülakatta elenirse bu durumun vebali nedir. kul hakkı nasıldır bu durumda

  1. Aleykümselam.
   Bir işe girerken ehil olanlara o işin verilmesi elzemdir. Aksi halde işin başına ehil olmayanlar gelir ki bu hem kul hakkıdır hem de memleketin çökmesine sebeptir.
   Yazılı ve sözlü mülakatın ortalaması baz alınmışsa torpilde yoksa yapılan iş doğrudur.
   Ama sözlüde başarısız olan düşük puan alırsa yapılacak bir şey yoktur. Torpil yapan da yaptıran da Allah katında mel’undur.

 16. Hocam Ra’d suresi 13. Ayeti açıklayabilir misiniz ? Gok gürültüsü bir meleğin sesi midir o tarz seyler diyorlar da aciklamaniza ihtiyac duydum bu ayeti

  1. Rad/13:
   – Gök gürültüsü O’na hamd ile, melekler de O’nun korkusundan dolayı O’nu tesbih ederler. O yıldırımlar gönderir, onunla dilediğini çarpar. Onlar Allah hakkında mücadele edip duruyorlar. Oysa Allah’ın çarpması pek çetindir.
   TABERİ TEFSİRİ:
   Gök gürlerken, Allah; hamd ile tesbih eder. Melekler de Allah’tan korkarak onu hamd ile tesbih ederler. Allah, yıldırımlar gönderir, onları dilediğine çarptırır. Kâfirler, Allah hakkında mücadele ederler. Halbuki Allah, büyük kudret sahibidir.

   Âyet-i kerime’de, gök gürültüsünün ve Meleklerin, Allah’ı hamd ile tesbih ettikleri beyan edilmektedir. Aslında, kâinatta nievcud olan herşey, Allah’a hemd eder ve onu tesbih eder. Bu hususta diğer bir âyette de şöyle buyurulmaktadır: “Yedi gök, yer ve onlarda bulunan varlıklar, Allah’ı tesbih ve tenzih ederler. Aslında hiçbirşey yoktur ki, hamd ile Allah’ı tesbih etmesin. Ne var ki siz onların tesbih etmesini anlamazsınız. Şüphesiz ki Allah, yarattıklarına çok yumuşak davranan ve çok affedendir. İsra Sûresi, âyet: 44

   Âyet-i kerime’de, Allahü teâlânın, yıldırımlar göndererek onları, dilediğine çarptıracağı da beyan edilmektedir. Bu âyetin nüzul sebebi hakkında, Özet olarak zikredilecek olan şu olay Rivâyet edilmektedir: Erbed b. Rebia ile Amir b. Tufeyl, Resûlüllah efendimiz Mescidde iken yanına gelmişler. Amir b. Tufeyl, arkadaşı Erbed’e daha önce demiş ki: “Ben Muhammedle konuşurken sen arkasını dolaş ve kılınanla vurarak onu öldür.” Fakat onların bu niyetini anlayan Resûlüllah: “Allah’ım, sen dilediğin bir şeyle bunların şerrini benden uzaklaştır.” diye dua etmiş onlar da bu işte muvaffak olamayarak çekip gitmişler. İşte bunlardan, Erbed b. Rebia’nın üzerine, açık bir yaz gününde yıldırım düşmüş ve onu yakmıştır. İşte Resûlüllah’ın duası böylece yerine gelmiş, Allah’ın teala dilediği bir sebeple bu adamı helak etmiştir.

   Âyet-i kerime’nin son bölümünde: “Kâfirler, Allah hakkında mücadele ederler. Halbuki Allah, büyük kudret sahibidir.” buyurulmaktadır. Bu hususta da Taberi şu olayı zikretmektedir: “Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem), zulmüyle tanınmış bir kimseye birisini göndererek onu yanına çağırtmış, giden adam: “Allah’ın Peygamberi seni yanına çağırıyor.” demiş. Adam da ona şu cevabı vermiştir: “Allah’ın Peygamberi kim? Allah kim? O, altından mı gümüşten mi? Yoksa bakırdan mı? “Bunlar aralarında tartışırlarken Allahü teâlâ, gürültülerle bir bulut göndermiş, buluttan çıkan bir şimşek, bunları söyleyen kişinin kafa tasını dağıtmıştır. İşte bu olay üzerine bu âyet nazil olmuştur.

Bir cevap yazın