Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 57.482 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.928 yorum.

 1. Selamün aleyküm hocam dudağımla oynuyordum farkında olmadan koparıp yutmuşum gibi bir his oluştu sonra oruç olduğumu hatırladım tükürdüm orucum bozulmuşmudur kopardığımdan emin değilim oruca devam ediyorum

  1. Aleykümselam.
   Unutarak yaptınsa aklına geldiğinde de orucu bozacak bir şey yapmadınsa oruç bozulmaz.

  1. Aleykümselam.
   Kaza ve kefaret oruçlarında niyet, akşamdan imsak vaktine kadar niyet edilebilir.

 2. Koca karısına 3 talak verse sonra da ben oyle bir şey demedim uyduruyorsun diye inkar etse kadın ne yapmalıdır? Adam yemin de ediyor.

  1. Erkek hanımına (seni boşadım) veya (benden boşsun) veya (boş ol) şeklinde üç kez talak verdiğinde hanımı bunu duyduysa nikah bağı bitmiştir. Erkek istediği kadar ben seni boşamadım şaka yaptım dese de bu sözleri geçersizdir. Geri dönüşü olmayan boşanma gerçekleşmiştir.

  2. Şaka yaptım demiyor. Ben oyle bir sey demedim diyor. Sen yanlış duymuşsun diyor.

  3. Sen onun öyle bir şey dediğini duydun mu? Yani kocanın sana açıkça boşama sözlerini söylediğini duydun ise bunu işittiğinden de emin isen boşama gerçekleşmiştir onun itirazının dinen geçerliliği yoktur. Ama sen zan ediyorsan zanla amel edilmez.

  4. Hocam şeriat mahkemesi erkeğin sözüne itibar eder deniyor. Kadın şahit getiremezse erkeğin demesine göre hüküm verilirmiş.

  5. “şeriat mahkemesi erkeğin sözüne itibar eder” sözünü her kim söyledi ise yanlış söylemiştir. Şeriat mahkemesi erkek şahit olmadığında iki kadın şahidi bir erkek şahid gibi kabul eder.

  6. Bir kimesnein suçlu olduğunu isbat için kesin kanıt veya adil iki erkek şahid veya dört adil kadın şahid olması gerekir.

 3. Hocam selamunaleyküm ben yalnızlıkla ilgili bir şey soracaktım. Kendimi şu aralar çok yalnız,ümitsiz hissediyorum kimse beni sevmiyormuş gibi geliyor arkadaş edinemiyorum pek bu durum nelerden kaynaklanabilir nasıl çözülebilir duası vs var mı neler önerirsiniz ?

  1. Aleykümselam.
   Yalnızlık kötü arkadaş edinmekten daha uygundur. Ama iyi kimselerden uzak yaşıyorsan onlara yaklaşmak istediğin halde onlar seni aralarına almıyorlarsa kendini sorgulamalısın.
   Beş vakit namazın ardından şu ismi şerifi 99 kez tekrarlayınız.
   اَلْقَابِضُ  : (Yâ Allâh, Yâ KâbiD)

 4. Selamün aleyküm benim 3 sorum olacak ben bazı durumlarda yapmak istemediğim şeyleri Allah’a yemin ederek yapmamayı başarıyorum ve bunu sürekli yapıyorum yeminimdede duruyorum böyle sürekli yemin etmek mekruf mu dinen bir sakıncası var mı?
  Birde teknoloji çağında yaşadığımız için ben telefona belli bir tarihe kadar oyun indirmeyeceğim diye yemin edebilir miyim?
  Son olarak misal 30 ocağa kadar oyun indirmeyeceğim diye yemin ettim 30 ocakta mı yemin biter yoksa 31 ocakta mı yemin biter

  1. Aleykümselam.
   Gerekmedikçe çok yemin etmek mekruhtur. Yalan yere yemin etmekse haramdır.
   Günah bir şeyi yapmamak için Allaha söz ver. Sözünde durmak farzdır. Sözünde durmak Allahın emri olduğu için ve Allaha söz verdiğin için o günah olan bir işi yapmamak daha evladır.
   30 Ocağa kadar yemin ettinse 30 Ocak dahil olur ve 31 ocakta yeminin süresi biter.

  2. Hocam gerekmedikçe ibaresini açabilir misiniz? Bir şey benim yaşantımı etkiliyorsa bundan kaçmak için sürekli yemin etmek bu kapsama girer mi?
   Gerekmedikçe ibaresi ağzından yemini düşürmeyen adam için herşeye olur olmaz yemin eden biri için söylenmiş diyebilir miyiz?
   Hocam birde telefona belli tarihe YouTube uygulaması yükleyeceğim diye yemin ettim tarayıcıdan YouTube web sitesine girince yemin bozulmaz değil mi?
   Yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Mahkemede veya zorunlu durumlarda yemin verilir. Ancak o vakitler yemin edilir.
   Onun dışında akla geldikçe yemin edilmemeli.
   Telefonunuza youtube yüklemesi için yemin etmeniz uygun değildir. Yemin yerine bir şeyi yapıp yapmamak için Allah’a söz verin. Sözünde durmazsan Allah katında yalancı yazılırsın. Herhalde böyle olmak istemezsin değil mi?
   Yemininizi bozarsanız kefaret ödersiniz.

  4. Anladım sağolun peki dediğim gibi ettim bir kere bu yemine göre web sitesinden girsem yemin bozulur mu
   Şöyle yemin etmiştim belli vakite kadar YouTube uygulaması yüklemeyeceğim telefona

  5. Girersen yeminini bozmuş olmazsın yükleme yaparsan yeminini bozmuş olursun.

 5. Çok büyük bir günah işledim. Çok pişmanım hemde çok namazlarımı bile kaçırmazken şuan karnımda zinadan olan bir bebeğim var. Hocam nolur bana bir şey söyleyin Allah’ım beni affedecek mi beneğimi aldırmam katil olamam. Şimdi ne olacak bebeğim hayırsızmı olacak Allah onu sevmeyecek mi beni artık sevmeyecek mi bitti mi herşey bana bir şey söyleyin

  1. Allahu Teala “kimse kimsenin günahının cezasını çekmez ” buyurdu. Senin işlediğin günahın cezasını sen ve ilişki kurduğun kimse çekecektir. Doğuracağın çocuk masumdur.
   Bu çocuğu biri ile evliyken başka bir erkekten mi kazandın, yoksa bekar iken başka bir erkekle kurduğun ilişkiden mi kazandın?

  2. Bekarım evlenecektik annesi babası beni istemiyo ikna olmalarını bekledik 2 yıldır bekliyoruz ailem rahat diye aileler uygun değil diye beni istemediler birbirimizi bırakamadık bi hata ettik çok pişmanım şimdi tek yolu evlenip herkesten gizlemek

  3. Onunla evlenin. Bu durumu başkalarına da anlatmayın ve tövbe edin. Allah tövbeleri kabul edendir.

 6. Selamunaleyküm hocam benim bir sorum olacaktı. Bir insan bilmeden soğuk davranırsa vs. Nasibindeki insanı elinden kaçırabilir mi yoksa nasibinde varsa ne olursa olsun ona gelir mi bu konuyu nasıl düşünmeliyiz ?

  1. Aleykümselam.
   Nasibinde yoksa soğuk davranmak sebep olur.

 7. SSelamun aleykum. Müslüman olmayan birine Allah hidayet etsin diye dua etmek uygun mu? Benim tanıdığım birisi var. Kendisi karakter olarak bir müslumanda olması gereken çoğu özelliğe sahip. Çok temiz kalpli, iyimser ve Allah inancı yüksek biri. Kendisi hristiyan.Ben her defasında o kişiye dua ediyorum . Birinden duydum , müslüman olmayan kişiye dua etmek doğru değil dedi.

  1. Aleykümselam.
   Müslüman olmayan birine, “Allah hidayet etsin” diye dua edilir. Müslüman olup da büyük günahlar işleyen birine ise, “Allah ıslah etsin” diye dua edilir.
   Kafir olarak ölmüş kimselere asla dua edilmez. Çünkü Allahu teala onlara dua etmeyi ayetle yasak etti.
   Ateistler, hindular, Budistler, Hıristiyanlar veya yahudiler ne kadar iyilik yaparsa yapsın Kurana ve Peygamberimize inanmadıkları için müslüman değildirler. Müslüman olmadıkça cennete giremeyecekler.
   Onların yaşayanlarına hidayeti için dua etmek caizdir. Ama ölülerine dua etmek küfürdür.

 8. 1) Selamun aleyküm hayırlı günler. Vesvese gelmeden önce içimde bir his oluyor ve ondan sonra vesvese geliyor. Ben tabii vesvese gelince tedirgin oluyorum ve o düşünceyi düzeltme gayreti içinde bulunuyorum.
  2) Bir konuda bir şey okurken mesela aklıma uygunsuz bir düşünce geliyor. Mesela küfür vesvesesi geldi diyelim. O kelime benim gözümde beliriyor ve ben çok tedirgin oluyorum. O düşünceyi başımdan savmak için yanlışlıkla içimizden söylediğimiz yanlış şeylerden mesul olur muyuz?
  Gerçekten bu 2 sorunun cevabı çok önemli benim için. Ben gerçekten Allahı ve peygamberimi çok seviyorum ve hayatımı düzene sokmaya çalışıyorum.
  Yani gerçekten bu konuları düşüne düşüne bir hal oldum ve hayat kalitem düşüyor.
  3) Ayeti kerimeyi yanlış okusak affediliriz değil mi? Çünkü bazı ifadelerde mesela konuşmalar geçiyor ve ben hangisinin sözünün olduğunu bilemeyebiliyorum. Bu arada yanlış okuduğum kelime ve aklıma gelen vesvese kelime şeklinde geliyor ve ben onu başımdan savmak için (Allah korusun) yanlış bir şey der isem affedilir miyim?

  1. Aleykümselam Ali.
   1- Vesvese şeytandandır. Geldiğinde onun kötü olduğunu ve şeytandan bilmen yeterlidir.
   2- İçine gelen yanlış ve kötü şeyleri tekrarlama.! “Bu içime gelen kötü fikirler Allahın beni şeytanla imtihanıdır” de ve “bundan Allaha sığınırım” de geç.
   3- Ayeti kasten yanlış okursan küfre girersin. Ama sehven olursa günah dahi olmaz. Ayetin Mealini söylersen “Allah böyle buyurdu” deme. “Allah buyurdu ki mealen şöyledir” de.

 9. Selam aleyküm hocam
  Benim amcam kaç yıldır ceza evinde, yengem ve çocuklar köyde , yengeme karşı pek güvenim yoktu derken bugün bana bir şeyler itiraf etti, biriyle görüştüğünü ve uygunsuz şekilde resimler çekip karşıdaki insan bunları kullanıp tehdit ediyormuş. Ben bu durumda ne yapmam lazım çok kötü bir yükün altındayım hocam amcama desem kendisine bir şey yapmasından korkuyorum bir yandan çocuklar var , üstüme bir yük bindi hocam bana yardımcı olun vebali olmak istemiyorum hiç bir şeyin.

  1. Aleykümselam Mert.
   Yengeniz samimi ise o şantaj yapan adam aradığında kendi cep telefonunun ses kaydını açık tutsun ve adamın tehdit sözlerini kayıt etsin ve adamı savcılığa şikayet etsin.
   Amcandan bu durumu şimdilik saklayınız.

  2. Amcamdan saklarsam Allah katından iyi bir şey mi etmiş olurum yoksa vebali üzerimdemi kalır hocam?

  3. Amcana şu durumda söylemen doğru olmaz. Ama hapisten çıktıktan sonra söylemen icab eder.
   Şimdi söylersen ya kendine ya da başkalarına zarar verebilir.
   Eğer amcan kendine veya başkasına zarar vermeyeceğinden eminsen olup bitenleri söyle. Çıktığında boşamak isterse boşasın..

  4. Amcamın hapisten çıkmasına 30 sene daha var hocam kendisi 45 yaşında şu an . Çıkınca 75 yaşında olur. Açıkcası ne yapar bilmiyorum, köy yerindeyiz herkes birbirini tanıyor yengem bunun bilinmesinden korkuyor ama neden bana söylediğini bilmiyorum sorduğumda susuyor

  5. O halde bu durumda amcanın hapisten çıkması artık çok zor. Çıksa da uzun yıllar geçer. O halde yengene söyle bu kötü iş başkaları tarafından duyulmadan boşanma davası açsın.
   Bu şekilde bir evliğin devam etmesi hiç hoş değil. Hem ileride bu rezillik etraftan duyulursa daha çok kötü şeyler olur.

 10. hocam iyi akşamlar roman okuyorum şu söz geçiyor :Cemil bey ağladı cennetin köşeleri artık onundu biliyordu bu söz kufurmudur

  1. Romanda geçen “Cemil bey ağladı cennetin köşeleri artık onundu biliyordu”
   Bu söz küfür değildir. Duygulanan bir insanın cennete gireceğine inanması gibi bir ifadedir.

 11. Hocam meraba. Ayaklarından asılan 2 melekten konu açılmıştı. Ama tefsirlerde onların cin taifesinden olduğu yazılıymış. Hocam ben de ayaklarından asılan melekler için müslümandır yani değil mi dedim? Tövbe etmem gerekir mi? Meleklerin zaten Allaha ibadet ettiğini günahsız kullar olduğunu biliyorum. Ama bu ayaklarından asılan melek konusu insanların kafasını karıştırabiliyof tefsirlere bakmadan.
  Bir de hocam sohbet edemez oldum her aklıma takılan dini konu yüzünden. Bunun için her gün nasıl dua etmemi önerirsiniz?
  Hocam bu arada 1. Soru için söylüyorum: Okuduğum bu yazı konuştuğum arkadaşa ait değildi. Karışıklık olmasın.

  1. Harut ve marut iki melektir. Bu konuya ayeti kerime de şöyle değinilir(mealen):
   – “Onlar, Şeytanların, Süleymanın mülkü hakkında uydurup okuduklarına tabi oldular. Oysa Süleyman inkâr etmemişti. Fakat o Şeytanlar inkâr etmişlerdi. İnsanlara sihiri ve Babildc, Harut ve Marut denen iki meleğe indirilen şeyi öğretiyorlardı. Halbuki bu iki melek: “Biz ancak bir imtihan vasıtasıyız, sakın inkâr etme.” demedikçe hiç kimseye bir şey öğretmiyorlardı. Fakat insanlar bu meleklerden, kişi ile karısının arasını ayıracak şeyler öğreniyorlardı. Halbuki Allah’ın izni olmadıkça onlar, bununla kimseye zarar verecek değillerdi. Onlar, kendilerine zarar verecek, faydalı olmayacak şeyler öğreniyorlardı. Halbuki onlar, o sihiri satın alan kimsenin, âhirette bir nasibi olmadığını çok iyi biliyorlardı. Kendilerini karşılığında sattıkları şey ne kötüdür. Keşke bilselerdi.” (Sure-i Bakara Ayet 102)
   Konu hakkında Ashabtan Rasulullahın amcasının oğlu Abdullah ibn-i Abbas(r.a.) Peygamberimizden naklen şöyle ifade eder:

   TABERİ TEFSİRİ:
   Abdullah bin Abbas özetle şunları zikretmektedir:
   “Bir zaman Allahü teâlâ melekler için göğü açtı. Onlar, Âdemoğullarının yeryüzünde ne yaptıklarına baktılar. Melekler, Âdemoğullarının günah işlediklerini görünce “Ey rabbimiz bunlar, senin bizzat elinle yarattığın, melekleri kendisine secde ettirdiğin ve herşeyin ismini kendisine öğrettiğin Âdemoğullarıdır. Bunlar günah işliyorlar.” dediler. Allahü teâlâ da: “Dikkat edin siz de onların yerinde olsanız onların işlediklerini işlersiniz.” buyurdu. Melekler: “Biz seni tenzih ederiz. Bunları işlemek bize yakışmaz.” dediler. Bunun üzerine Allahü teâlâ meleklere, içlerinden yeryüzüne inecek bazı melekleri seçmelerini emretti. Onlarda Harut ve Marutu seçtiler. Harut ve Marut yeryüzüne indirildi. Bunlara Allah’a ortak koşma, hırsızlık yapma, zina etme, içki içme ve Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıyma dışında her şey helal kılınmıştı. Aradan çok geçmeden (Bazı Rivâyetlere göre indirildikleri günün akşamı olmadan) kendilerine “Bizaht” diye adlandırılan güzel bir kadın musallat oldu. Bunlar o kadını görünce kendilerini ona kaptırdılar ve ona çirkin işi teklif ettiler. Kadın ise onlara “Hayır olmaz. Ancak Allah’a ortak koşar, içki içer, adam öldürür ve şu puta secde ederseniz olur.” dedi. Harut ve Marut: “Biz Allah’a asla ortak koşmayız.” dediler. Bunlardan biri diğerine: “Sen yine kadına bir git bakalım.” dedi. Kadın ona: “Hayır olmaz. Ancak içki içerseniz olur.” dedi. Harut ve Marut içki içtiler sarhoş oldular. O sırada yanlarına bir dilenci geldi. Durumlarının ortaya çıkmasından korkarak dilenciyi öldürdüler. Bunlar bu gibi günahlara düşünce Allah tekrar göğü meleklere açtı. Harut ve Marulun durumunu gören melekler: “Ey rabbimiz, seni tenzih ederiz sen bizden daha iyi biliyorsun.” dediler. Allahü teâlâ Davudoğlu Süleymana vahiy göndererek Harut ve Marutun, dünya ve âhiret azabından birini seçmelerini bildirdi. Harut ve Marut dünya azabını seçtiler. Bunun üzerine onlar, topuklarından boyunlarına kadar bağlanıp Babil şehrinde yaşamaya mecbur edildiler ve kendilerine, insanlara sihiri öğretme vazifesi verildi.

   Yukarıda zikredilen kişilerden nakledilen Rivâyetlerin bazılarında, meleklere musallat olan kadının “Zühre” yıldızı olduğu ve Allahü teâlânın, Harut ve Marutu, bu yıldızı kadın haline getirerek imtihan ettiği zikredilmiştir. Harut ve Marut hakkında, Taberi tarafından diğer Rivâyetler de zikredilmiş ise de hepsinin ortak oldukları nokta, Abdullah b. Abbastan nakledilen Rivâyette toplanmaktadır. Bu sebeple bu Rivâyetle yetinilmiştir.

   BÂBİL: Bâbil şehri Süddiye göre “Denbâvend” diye adlandırılan bölgedeki Bâbild’ir. Urve b. Zübeyrin Hazret-i Âişeden naklettiği başka bir Rivâyete göre âyette zikredilen Bâbil’den maksat, ıraktaki Bâbil’dir. Bu da Keldanilerin hükümet merkezi olan şehirdir. Bağdatın doksan kilometre kadar güneyinde Nemrut tarafından yaptırılmıştır. Bu şehir, birçok hükümdarın eline geçtikten sonra harap olup gitmiştir.

   SİHİR; Müfessirler sihirin ne demek olduğu, etkisinin bulunup bulunmadığı ve etki derecesinin ne olduğu hususunda farklı görüşler zikretmişlerdir.

 12. Hocam hayırlı akşamlar. Şamanizmden dinimize geçen inanışlar var mıdır? Bir arkadaş yemekten önce bismillah demeyin tam besmele çekin dedi. Ben de ne alaka dedim ve araştırdım. Çünkü bismillah Allahın adıyla demektir. Sonra yozgat yöresinde bazı şamanik inançlar yazısını gördüm ve okudum. Bu yazıda yağmur duası ritüelleri diyordu. Böyle demek çok tehlikeli değil mi hocam? Bu arkadaş ehli sünnete benziyor. Acaba niye demiş olabilir? Ayrıca ben bu konuyu araştırdığım için tövbe etmeli miyim?

  1. Hayırlı günler Ali.
   Şamanizmden İslama geçen hiçbir şey yoktur. Ancak kendini müslüman ehli sünnet olmayan bazı sapık mezhepler vardır onların inanışları kısmen şamanizme dayanır. Bu durumu ehli sünnetin aleyhine çevirmek isteyen kamalist layıkçı, ateist, reformcu kafirler ehli sünnette şamanizm kalıntısı olduğunu iddia ederler. Bu iddiaları mesnetsiz cahilane bir yalandan öte değildir. Onlar gerçek İslamı tanımadıkları için şundan bundan duyduklarını İslam sanan ahmaklardır.
   O arkadaşın cahildir. “Bismillah” demekle şamanizmin hiçbir bağlantısı yoktur. Bir kere şamanist kafirler bu kelimenin ne olduğunu bilmezler nerede kaldı ki onu kullansınlar. Yozgata mahsus bir şey değildir şamanist kalıntıları. Ülkenin bir çok yerinde sapık mezheplerce kullanılan bidatlerdir onlar.
   Konuya inanmadınsa sırf araştırmandan dolayı tövbe gerektirmez.

 13. Selamün aleyküm,
  Hocam tokinin şu anda gündemde olan 100 bin sosyal konut projesi için ailem başvuru yapmak istiyor. Banka ilanında kredi kullandırılacaktır gibi ifadeler var. Buda bende tedirginlik yarattı. Diyanetinde bu konuda bir fetvasını bulamadım.İkilemde kaldım. Nasıl bir adım atmak uygun olur?
  Allah razı olsun. Hayırlı günler…

  1. Aleykümselam.
   Kredi almak sanırım zorunlu değildir. Kredi almak isteyenlere kolaylık tanıyacaklarını duymuş olmalısınız.

 14. Selamın aleyküm hocam ben gençlik çağımda yurt dışında doğdum 13 yaşındayken sanal alemde erkeklerle konuşuyordum, onları kandırıp sevgili oluyordum ama bunun bir günah olduğunu hiç ama hiç bilmiyordum, bunları anlatırken kendimden tiksiniyorum.
  Bir oğlanla konuşmuştum bende onu terk ettim ama yaşım 14tü ve bana hakkını helal etmeyeceğini ve bileğini kestiğini söylemişti. Ben bunları duyunca şoka girdim çünkü hiç görmedik birbirimizi hala aklımda çünkü ahirette bundan çok korkuyorum . Liseye gidince bir flört yaşadım fazla dayanamayıp bitirmek istedim çünkü kendimden tiksinmeye başladım ve bitirmek istedim nefret ile sözler söyledi o…pu dedi kötü sözler söyledi erkek arkadaşlarına numaramı verip bana bu tür cümleler söyledi ve engelleyip numaramı değiştirdim. Ben ondan sonra herşeyimden tiksinip tövbe edip namaza başladım anan çok ağladım hocam çok kötüyüm aradan 6 sene geçti ama hiç aklımdan çıkmıyor bu günahlar ne yapmam lazım hocam ?

  1. Aleykümselam Meryem hanım.
   Geçmişde işlediğin günahlarına tövbe et ve yeni bir sayfa aç. Şüphesiz ki Allah tövbe edip temizlenenleri sever. Gerek sanal alemde ve gerekse flörtte erkek de kadında günahkardır. Birinin diğerini terk etmesi kul hakkı değil günahtan kurtuluştur. Onlar için üzülmemeli onlardan kurtulduğun için sevinmelisin.
   Üstelik senin telefon numaranı verip başkalarının sana küfretmesine sebep olan kimse kul hakkına girmiştir. O senden değil sen ondan alacaklısın.
   Bazı olumsuzluklar yaşaman seni yalnızlaştırmıştır. Herkese karşı karamsar bir hal almışsın. Sütten ağzı yananın kimsenin yoğurdu da üfleyerek yemesi gibi.
   Unutma ki tüm insanlar kötü değildir. Bu alemde çok kötüler olduğu gibi çok iyi insanlarda vardır. Ne yazık ki kötülüğe meyilli insanlara kötü kimseler daha cazip gelmektedir. Zehirli yiyeceklerin aldatıcı renkleri insanları büyüler. Zehri yiyen acısını daha sonra anlar gerçeği.
   İyi insanlar doğru sözlüdür. İnsanların bir çoğuna o kimseler itici gelebilir. Ancak onların değerleri kaybettikten sonra anlaşılır.

 15. Evli ve babanızdan ayrı ikamet ediyorsanız baba eviniz ikamet ettiğiniz yerden 90 km uzak ve orada 15 günden az kalmaya niyet etmişseniz baba evinize gittiğinizde misafir sayılmaktasınız.
  Takvim olarak o ikisinden birine uyabilirsiniz ayrım yapamayız…

  1. Hocam ıkı takvımde bıraz farklılıklar var. Dıyanete gore devam ediyorum yanlıs yapmıyorum degılmı. Insallah hocam

  2. O sözünü ettiğiniz takvim namaz ve oruç konusunda daha ihtiyatlıdır o sebeple farklıdır. Ancak ihtiyat farkını azaltan Diyanet takvimine göre de amel edebilirsiniz.

 16. Aleykümselam.
  Kuran’ı tam anlamak Peyagmberimize mahsustur ve açıklamasınaı da Allah ona emretmiştir.. Nahl 44. ayete bak.
  Namazı ve diğer ibadetleri doğru yapabilmek için Peygamberimizin açıklamaları olan hadislere ihtiyaç vardır. O hadislere tam vakıf olan ve en doğru bilen ve açıklayan ise mezhep imamlarıdır.
  Onlar açıklamasaydı siz cuma namazını kaç rekat kılacaktınız? Gusül abdestini nasıl alacaktınız.?
  Yazılarımızı tam okuduğunuzu sanmıyorum. Onun için aşağıya kopyaladığım linktekiz yazımızı dikkatli okuyunuz. Ayrıca bir tarikata bağlanmak zorunluluğunuz yoktur. Ama doğru bir tarikat lideri bulursanız tavsiye ederim.

  Sorunuzun diğer cevapları için linki tıkla ve oku lütfen:
  https://islamdergisi.com/fikih/mezhep-nedir-mezheplere-gerek-varmidir-nicin-4-mehep-vardir/

 17. Selam aleyküm hocam nasılsınız ?
  Sorum şu evliyim eşimin işleri hiç rast gitmiyor, kendisi yetim büyüdü gerçi annesi babası sağ ama babaannesi baktı.
  Eşimin işleri hayatı rast gitmiyor hep maddi sıkıntıları oluyor ne yapmamız gerekiyor hocam?

  1. Aleykümselam Merve hanım.
   Teşekkür ederim siz nasılsınız inşaallah iyisinizdir.
   Eşiniz ne işle meşgul oluyor?

  2. El Hamdûlilah hocam , kocam insaatta çalisiyor , askerdi 2 YIL önce.
   Bu arada yaslarimiz 23 VE 25. Esim ehliyet için kôyune gitti , olmadigi seyler geliyor, bir is yerine gider olmadigi seyler olur insaattin merdivenlerinden dustu, 2 hafta once de trafik kazasindan kurtuldu. Durmadan bir seyler oluyor hocam , anlam veremiyoruz, bûyû yapmis olabilir mi ûvey annesi ? ailesiyle arasi hic iyi degil. ama hiç birinde esim suçlu degil, beni istemeye gelmediler, beni oglunu istemediler, ogluna kufurler savurmalar, rencide edilecek sozler ” öl de elvani yiyelim ” diyen bir üvey anne , evlatliktan reddeden bir baba, kardesleri isleri düstû zaman aramalar. biz artik onlardan uzak duruyoruz hocam çok yiprattilar esimi , esim kaç kez aglayip ALLAHA HAVALE EDIYORUM dedi. hocam bizim anlam veremedigimz tek konu neden hic bir isi rast gitmiyor?

  3. Merve hanım eşiniz ve siz ailece beş vakit namazınızı kılınız ve her yatsıdan sonra 33 kez inşirah suresini okuyunuz ayrıca her sabah ve akşam üçer kez ayetel kürsi, kureyş, ihlas, felak ve nas surelerini okuyunuz. İnşaallah sıkıntılarınızdan kurtulursunuz.
   Bir de mümkünse bulunduğunuz mahalleyi değiştiriniz.

  4. Hocam mahalle ne için değiştirmemiz lazım ?
   Biz 3 ay sonra inşallah ailemin yanına gideceğiz yurt dışına burdan uzaklaşacağız sizce bu sıkıntılı günler geçer mi ?
   Allah razı olsun sizden

  5. Bir ata sözünde denilir ki “tebdili mekanda hayır vardır”. Yani yer değiştirmek iyidir. O sebeple yer değiştiriniz dedim.
   Nereye gidersek gidelim kötülükler bizi her yerde bulur. Onun için derim ismini yazdığım duaları okumayı ihmal etmeyiniz. Çünkü “Dua müslümanın manevi silahıdır” buyurdu Prygamberimiz. O duaları hakkıyla okuyan ölümden başka her türlü beladan korunur biiznillah.

 18. Selamün aleyküm çok ciddi bı konu hakkında fikir almak istiyoruz ailece teyzemin kızı baba bı anne ayrı kardeşiyle cinsel ilişkide bulundu teyzemde buna göz yumdu sorum şu ananem ve dedemden kalan mirastan kardeşleri olarak çıkarmak istiyorlar böyle bı olay oldu diye bu durumda ne yapmalıyız şimdiden Allah razı olsun

  1. Aleykümselam.
   Onların zina yaptığına dair yalan söylememiş 4 adil erkek şahit olması gerekir. Onların da o çirkin işi bizzat gördüklerini söylemeleri gerekir.
   Böyle bir kanıt yoksa kendileri itiraf etmedikçe zina cezasına çarptırılamazlar. Ama o işi yapmışlarsa ahirette çok büyük cezaya çarpılacaklardır.
   Kafir olanlar mirastan mahrum edilir.

 19. Selamun aleyküm hocam evimiz kentsel dönüşüme girdi imza atıldı belediyeden ama imar planını çıkmasını bekliyoruz ben bunu istişareye yatarak nasıl öğrenebilirim kafama çok takılmış nasıl metodları yerine getirip uykuya dalmam lazım

  1. Aleykümselam.
   Bir işi yapmadan önce istihareye yatılır. Siz ise imzanızı atmışsınız bundan sonra işin hayrınıza tebdil olması için dua ediniz.

Bir cevap yazın