Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 55.990 times, 22 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.771 yorum.

 1. Hayırlı akşamlar hocam .. Elazığ’dan yazıyorum deprem sonrası ben de korku oluştu evde dolaşırken korkuyorum her an deprem olacak enkaz altıda kalacağım diye. Allah’a sığınıyorum .. gece uyuyamıyorum korkudan . Tavsiyeniz nedir ..
  2.sorım ben nefsimin isteklerini yapmamaya gayret ediyorum kalbimi kötülükten temizlemeye çalışıyorum .. merak ettiğim konu ; mesela aklımızdan kalbimizden dedikodu yapmak geçse fakat günah olduğu için yapmasak bu durumda vebali ne olur . Benim kalbimden bu ve benzeri şeyler geçtiği için kendimi kötü be riyakar hissediyorum .. çok üzülüyorum . Kendimi nasıl temizleyebilirim

  1. Hayırlı sabahlar Hilal hanım. Evvela size ve tüm Elaziz’li mümin kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi beyan eder acılarınızı paylaşmak isterim. Rabbim başka acılar göstermesin sizlere sabrı cemil bahşeylesin.
   Ecel; ömrün sonu, ölüm için takdir edilen (yazılan) zamandır, dünyâ hayâtının bittiği vakittir. Her canlının Allahü teâlâ tarafından takdir olunmuş bir eceli vardır.
   Ayet-i kerime (meâlen):

   – “Her ümmetin bir eceli vardır. O ecel geldiğinde, ne bir ân erteleyebilirler, ne de öne alabilirler.” ( A’râf/34 )
   – Allah’ın izni olmadıkça hiçbir kimseye ölmek yoktur. (Ölüm) belirli bir süreye göre yazılmıştır. Kim dünya menfaatini dilerse, kendisine ondan veririz. Kim de ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz. Biz şükredenleri mükafatlandıracağız. (Âl-i Imran/145)

   Ayeti kerimede de görüldüğü gibi Allahın izni olmadan kimseye ölüm gelmez. Allaha tevekkül ediniz ve korkmayınız.

 2. Rüya yorumu yaptığınızı bilmiyordum efendim ama benim için rüyamı yorumlamanız çok büyük bi mutluluk Allah razı olsun. Benim rüyalarım hep çıkar ne görsem oluyor o yuzden korkuyorum efendim. Ben bekarım 25 yaşındayım.
  Rüyamda bi adamla evliydim.Ve ben AIDS hastalığına yakalanmışım. Adam da bana diyor ki sen 35 yaşına gelene kadar sana dokunabilirim ama 35 yaşından sonra sana dokunamıcam ve sinirli bi şekilde duvarları yumruklayıp bağırıyodu. Ama ben tepkisizdim ve onun yaptığı bana abartı geliyodu ve ben uyandım.
  Çok korktum anlamını bulamadım şimdiden Allah razı olsun çok saolun Allah sizi mutlu etsin.

  1. Peygamberimiz (aleyhis salatü vesselam); “Kötü rüya şeytanın korkutmasıdır. Kötü rüya gördüğünüzde bu rüyanın şerrinden Allah sığınırım deyiniz ve kimseye anlatmayınız.” buyurdular.
   Hiç korkmayınız Allah’a sığınınız ve sadaka dağıtınız. Bu rüya evvel Allah’ın inayetiyle gerçekleşmeyecektir. Ancak ileride karşınıza çıkacak taliplerden mazisi bozuk uyuşturucu kullanmış veya içkici yaşantısı bozuk kötü kimselerden uzak durunuz.

  2. Allah razı olsun efendim yani bu rüyam şeytan rüyası mı beni korkutmak üzmek için mi bana gösterildi. Peki ama ben bekarım şeytan bana neden gelecekteki eşimle ilgili beni korkutabilir ki bu mümkünmü ?

  3. Allah sizden de razı olsun Merve hanım.
   Peygamberimiz, kötü rüyaların şeytandan olduğunu güzel rüyaların ise Allahın kullarına müjde olduğunu bildirmiştir. Kötü rüyaların nedenine gelince şeytan çok hasettir ve her müminin düşmanıdır. İnançlı her müminden imanını alıncaya dek uğraşır.
   Şeytan çok kötü bir mahluktur. Onun için evli bekar fark etmez. Seni de henüz bekar olduğun halde evliliği sana zindan gibi göstererek hayatını karartmış. Güzel ömrünü sana büyük sıkıntılar vererek senden çalmış. Bu sana kötülük olarak yetemez mi? peki sana bunu yapan kim? Daha ortada evlilik yok nişanlı yok. Ama sen sanki bunlar olacakmış gibi inanmışsın ve korkuya kapılmışsın. İşte şeytanın işi böyle buna benzer kötülükler yapıp insanlara hayatı zindan etmektir.
   Aklı selim olarak bunlara kapılma önüne bak ve rüyalarla amel etme.

 3. Hayırlı günler efendim. Ben bi rüya gördüm ve o rüya yüzünden 1 aydır çok huzursuzum yaşamım alt üst oldu ve düşünmeden edemiyorum. Anlamını sorabileceğim kimsem yok . Siz rüya yorumu yapıyor musunuz en azından rüyamın içeriğiyle ilgili en ufak bi bilgi bile beni rahatlatır lütfen anlıyorsanız bana yardımcı olur musunuz ?

  1. Hayırlı günler Merve hanım.
   Madem sizi bu kadar meşgul etmiş rüyanız rüya yorumunu bırakmış olmama karşın sizin rüyanızı bir kereye mahsus yorumlayabilirim.

 4. Selam aleyküm hocam
  Babamı düşündüğüm için tavsiyeler veriyorum ama bana tepki gösteriyor ne desem yanlış anlıyor çok sinirli bir insan tek kız evladı olduğum halde bana çok ağır konuşuyor. Babam namaz kılmıyor ağzı iyice küfürlü olmaya başladı ne yapsakta imanına yönelse hocam . Boş yere sinirleniyor , başkalara gelince çok ilgili ama anneme bize çok sinirli hocam yardımcı olun

  1. Aleykümselam Merve hanım.
   Allahu teala babanızı hidayet üzre eylesin.
   Ona dua edin. Üzerine çok gitmeyiniz. Belki psikolojik problemi vardır. Mümkün olduğunca alttan alınız. İkna edebilirseniz bir psikiyatare götürünüz.

 5. Selamunaleyküm hocam bir insan neden doğru düzgün arkadaş bulamaz yani bu bir imtihan olabilir mi mesela bulduğu çok asosyaldir veya bulduğu fazla serbesttir falan bu durumlarda neler yapmak gerekir ?

  1. İnsanlar arkadaş seçerken inanca ahlaka bakmıyorlar sonra da pişman oluyorlar.
   Yalancıdan arkadaş olmaz. Cimriden arkadaş olmaz. Dalkavuktan olmaz. Namaz kılmayandan arkadaş olmaz. İkiyüzlüden arkadaş olmaz. Kumarbazdan, içkiciden arkadaş olmaz.

 6. Hocam 1 haftadır şeytan abdestte gaz çıkarmada vesvese veriyor ne yapayım bir yol gösterin

 7. Selamün aleyküm oruçluydum arkadaşımla sohbet ederken sigara yaktı benimde istemeden içime girdi o içerken ben dışarı doğru üflüyordum sonra ağzımda acı tat bıraktı orucum bozulmuşmudur?

  1. Aleykümselam.
   Sen istemeden başkasının dumanı ağzını kaçtı ise orucun bozulmamıştır.

 8. Selamun Aleyküm hocam size olsun farklı islam siteleri olsun sorular soruluyor benimde hep merak ettiğim bişi var.
  Hocam Resulullah s.a.v peygamber lakin oda bizim gibi bir insan Resulullah s.a.v her davranışı ve her hareketi sağlık açısından doğru olmalıdır yanlış olamaz die bir kaidemi vardır mesela hadis okuyorum torunlarını mesela yanaktan dudaktan göbekten bazen dillerini emermiş bu bir sevgi eylemidir babannelerimiz vs. Onlarda bize yaparmış.
  Ama tabi illa sağlık diosak özellikle ilk iki yaşta bebek vucud sistemi çok zayıf dudaktan dilden hatta yanaktan vs. Bile öpmek tıbben zararlı vucuda giren bakteri virüslere karşı vucuf zayıf ve hemen hasta olabiliyorlar bunu yakınımızdada çevremizdede görebiliriz gidip bi bebeği öpüyorlar .
  hemen hasta olunuyor.
  Şimdi İslam bu ve bu tarz şeyleri sağlıkız diye yasaklasa belki İslama bu kadar kişi teşrif etmiyecekti bunu kabul ediyorum Lakin sizce konunun açıklanması nasıldır?

  1. Aleykümselam.
   Allahu teala buyurdu ki(mealen):
   “(O, kendisine vahyedilenden başkasını söylemez.) [Necm 3, 4]
   Bu ayeti kerime Rasulullahın uygunsuz ve bir şey söylemeyeceğini beyan eder. Birisi de kalkıp “Peygamber de bazen malayani ve laubali konuşurdu” derse bu ayeti inkar etmiş buz gibi bir kafir olur.
   Peygamberimiz hakkında uygunsuz söylenen sözler ya hadis değildir ya kasıtlı tercüme edilmiştir. Peygamberin torunlarını ağızdan öpmesi sıradan insanların öpmesi gibi değildir. Rasulullahın tükürüğü ile şifa bulan nice sahabe vardır. Hz Ali’nin göz ağrısından muzdaipti Rasulullahın tükürüğü ile anında gözleri açıldı. Onun tükürüğüne virüslü demek küfürdür. Onun teri miskten daha güzel kokardı. Buna ashab şahittir.
   Sağlıklı olan her müminin tükürüğünde antivirüs vardır. Elimizi sürdüğümüz her yerde milyonlarca mikrop vardır. Daha elimizi ağzımıza götürdüğümüz ilk anda derhal hasta olmamız gerekirdi.
   Hastalıklar ancak vücudun direnci düştüğünde bulaşır. Bu da her hastalık için geçerli değildir.
   Peygamberimizin her yaptığını yapmak bize emir olunmadı. Bize yapın dediklerini yapmalıyız. Mesela “çocuklarınız öpün” buyurdu ama ağzından öpün buyurmadı. Rasulullah uzun süre aç kalıp bitab düşenleri şöyle uyardı:
   “Benim yaptığım gibi siz de uzun süre aç kalmayınız. Zira ben Allah katında yedirilir içirilir (nurla) beslenirim” buyurmuştur.

  2. Hocam Resulullahın çocuklarınızı öpün hadisini ozaman bebekler için değil normal çocuklar için anlamalıyız doğrumu çünkü bir tanıdığım doktor özellikle ilk 6 aylık çocuklarda yanaktan öpmede bile boğmaca hastalığının çok görüldüğünü söylüyor.
   Ayrıca babalardaki kıllardan dolayı öpmedede cildde bozulmalar vs. Oluyor.
   Ozaman bir müslüman bunlardan çekinmelidir doğrumu?

  3. İlk beş-altı ayda çocuklar daha çabuk hastalanabilir. Çocukları yanaktan değil alnından öpmeliyiz.

 9. Selam aleyküm hocam cezbeli bir sofiye şeytan musallat olmuş bedeninde nasıl kurtula bilir bu durumdan şeyhine de ulaşamıyor imkanı yok.

  1. Aleykümselam.
   Cezbeli bir sofiye şeytan musallat olamaz. O kimse cebeli değil aklı bozuktur.
   Onu bir psikiyatre götürünüz.

 10. Selamünaleyküm hocam bir zamanlar günah işlediğim evim şimdi tövbe ettim tabi bana çok tuhaf ve kötü geliyor o evde yaşamak beni mutsuz ediyor her gece kabus görüp kötü rüyalar ile uyanıyorum o kadar kafaya takıyorumki evi artık kabuslara dönmüş hocam yeni bir eve geçeceğiz bina yıkılınca sonra bina yapılınca tekrar daha yeni evimize geçeceğiz ama hocam ben çok sabırsızım ev yıkılsın ve bizde ailemle geçici eve gidip yeni bir sayfa tertemiz bir sayfa açmak istiyorum hocam bütün eşyalarımı bedava saatım günah işlediğim evime soktuğum için ve şöyle söz verdim yeni evimize geçince yeni eşyalar alacağım bedava verdiğim eşyalarımın aynısını hocam böyle bir şey yapmam doğrumu bedava vermem hocam hocam iş yerinde bunalım geçiriyorum işimi terk edecek düşüncelere geldim otobüste giderken yeni yapılan evlere bakıyorum diyorum bu insanlar ne güzel yeni evlerinde oturuyor hocam imzalar atıldı sadece şubatta imar planı belli olunca bu yaz yıkılacak ama ben hiç ümitvar değilim umutsuzum ya aksilik olurda yıkmazlarsa bu günah işlediğim evde yaşarsam hocam ağlamak istiyorum ağlayamıyorum çokmu büyütüyorum sizce kafamda hocam size yazarken bile bir umut mutluluk geliyor sanki mucize olacak gibi sanki huzuru yakalayacam gibi değiğim gibi hocam günah işlenen ortamlar biliyorum o ortamı somut maddi bir pislik içinde bırakmaz ama şöyle kıyas yapıyorum hocam bir medrese düşünün yada bir mescid yada bir tevhid ehli müslümanın evini o evde zerre günah işlenmemiş namahrem o yüzden çok özeniyorum mutlu oluyorum hocam bana kızmayın lütfen ben çok bunalım geçiriyorum günahlarım yüzünden 5 vakit namazımı kılıyorum haram helale dikkat ediyorum dersimi aldım günahlarımdan ama içim zerre huzurlu değil ev yüzünden bana ne olur bir şeyler söyleyin hocam af olsa bıktırdımsa sizi allah canımı alsaydı keşke küçükken o günaha girmeseydim yaşım küçüktü ergendi nasıl bulaştım bilmiyorum küçük yaşta nerden geldi o düşünce yaşım 26 şimdi aradan kaç sene geçmiş o günahları evimde işlediğimde

  1. Aleykümselam takıntılı kardeşim.
   Senin durumun günahtan öte büyük bir takıntıdır. Takıntılı olmak vesveseli olmaktan kaynaklanır.
   Sen ise aşırı vesveseleniyorsun şeytan sende huzur bırakmıyor.
   Yerler günah işelenmekle kirlenseydi Kabe’de ibadet edilemezdi. Kabe’de bir zamanlar küfür ve şirk işleniyor putlara secde ediliyor insanlara zulüm ediliyordu.
   Simdi o bir zaman zulüm işlediğin evi nura çevirmek senin elindedir. O evde çokça Allah’ı zikret. salavat getir, namaz kıl Kuran oku ve o evi nurlandır.
   Evinizde her ne günah işledin bilmiyorum ama ne günah işledin ise bil ki Allah sonsuz af sahibidir unutma. Yeter ki sen samimi olarak günahlarına pişman ol ve bir daha yapmayacağına dair tövbe et. Ondan sonrasını dert etme. Yoksa şeytan çıktığın çukura düşürür bir daha da sonsuza dek oradan çıkamayabilirsin.

 11. Selamün aleyküm bir gün çok sıkılıyordum allahı andıö bir anda onun huzurunda olduğumu düşümdüm bende inanılmaz değişim oldu alemin tamamen değişti sonra istemsiz yaptığım şeyin rabıta olduğunu öğrendim rabıtada misal peygamber efendimizin huzurunda hissetsek onun bir şey söylediğini düşünsek bu tehlikeli olmaz mı?

  1. Hocam birde allahı düşünürken onun huzurunda olduğumu düşünmem şirk midir? Misal düşünürken basir ismini düşünüp beni görüp duyduğunu bir nevi allahın mülkünde onun huzurunda olduğumu düşünmek günah mıdır?

  2. Allahın zatını bir şeye benzeterek düşünmek küfre götürür. Hiçbir şeye benzetmeden “O Allah’ın misli benzeri ve dengi yoktur” düşüncesiyle hiçbir şeye benzetmeden düşünebilirsen düşün çok yararlı olur.
   Onun huzurunda olduğunu düşünürken Ona yön ve yer tayin etme. Görmesini düşünürken nasıl gördüğünü düşünme.

  3. Aleykümselam.
   Peygamberimizi hiçbir kimseye benzetmeden onun güzel ahlakını düşünerek hatırlaman rabıtadır. Evvel Allah çok feyizli olur Allahın inayetiyle.

  4. Hocam peki benim allahın huzurunda gibi yaşamam yani ben Allahın basir ismini düşünüp beni her halimi gördünü düşünmem bunu sürekli kalp ile yapmam içimden allah ile muhabbet etmem yani dua şeklinde bu şirk değil değil mi bunu yaptığımdan belli vesvese geliyor sorayım dedim buda bir rabıta değil mi?
   Dua ederkende allahın huzurunda durup istiyor gibi hissediyorum bunda bir sakınca yoktur inşAllah korktuğum şey ise böyle yaptığımda acaba ALLAHIN ZATINI MI DÜŞÜNÜYORUM HAŞA ONA MEKAN MI ADDEDİYORUM GİBİ vesvese geliyor.
   2.yazdığınız gayet açık benim ki daha çok hissetme gibi yoksa dediğinizi uyguluyorum. Allahı hissederek ibadet yapmaya çalışıyorum yön yukarıda falan gibi düşünmeden yapmaya çalışıyorum.
   Hocam gördüğünü düşünürken sanki yön verir gibi oluyor onu nasıl aşayım yoksa çok güzel bir duygu beni gördüğünü nasıl düşüneyim misal örnek vereyim sizde uygun mudur söyleyin Allah haşa beni gökten izliyor gibi düşünmem küfürdür. Peki Allah basirdir herşeyi görür gibi yani beni görüyor gibi düşünmem uygun mu
   Gördüğünü düşünürken sanki yukarıdan görüyor gibi oluyor istemsiz bunu nasıl aşayım

  5. peygamberimiz buyurmuştur ki:
   -“Allahın mahlukatı üzerinde tefekkür edin, Zatı hakkında düşünmeyin. Zira siz O’nun kadrini asla takdir edemezsiniz.” (Hadis-i Deylemi)
   Peygamberimiz, Allahın zatı hakikatini kavramanın imkansız olduğunu beyan etmiştir. Zira Allahın zatı hakkında akla gelen her görüntü mahluktur.

 12. Aleykümselam.
  Melekler günahkarlarında iyilerinde hep yanındadır. O koku iman ve salih amelin sonucunda Allahın zikir çekenlere bahşettiği melekûti bir kokudur. Sabredenlere ondan daha güzeli de vardır.

 13. Selamunaleyküm hocam bir insanın işinin gücünün rast gitmemesinin nedenleri neler olabilir bu durumdan kurtulmak için neler yapılmalıdır ?

  1. Aleykümselam.
   Bir insanın işlerinin rast gidip gitmemesi Allahın imtihanıdır. Sabredip dua eden kazanır.

 14. Selamün aleyküm 22 yaşındayım 2 yıldır düzenli namaza başladım 15 yaşından itibaren kazaya başlamak istiyorum niyet ederken şöyle etsem olur mu misalen niyet ettim allah rızası için 1 ocak 2015 günkü sabah namazı kazası kılmaya ve böyle niyete sırayla devam etsem bir sakıncası var mı?
  Böyle olursa cuma günü geldiğinde nasıl niyet edeyim.
  Son olarak diyelim sabah namazını kaçırdık ayrıyeten ona kazaya kalmış ilk namaz diyeni yoksa bugünkü kazaya kalmış sabah namazını kılmaya diye mi niyet edelim

  1. Aleykümselam.
   12 yaşından itibaren kaza etmeye başlamalısın.
   Niyeti şöyle yapınız:
   “Niyet ettim Allah rızası için kılmadığım en son sabah namazının farzını kılmaya”.
   Cuma namazının kazası olmaz onun yerine öğle namazının farzı kaza edilir.

  2. Hocam 15 yaş alıyorum çünkü 12-13 yaşında olmadığına kanaat getirdim.
   Hocam birde ben lavabodan sonra 40 adım atmıyordum daha doğrusu yeni öğrendim bendede kaçırma sorunu var. Bunu için 2020 yılına kadar kılacağım 2019-2018 yılları kıldım ama içim rahat olsun diyorum.
   Birde hocam akşam ile sabah Sünnet namazı hariç kaza kılmayı planlıyorum

  3. Allah kabul etsin. Namaz 12 yaşında farz oluyor. Ama siz 15 yaşından başlamak istiyorsanız öyle yapınız.
   Siz bayansanız bozduktan sonra abdest almak için 40 adım atmanız gerekmez o erkekler içindir.
   Sabah, öğle ve akşamın sünnetleri dışında diğer sünnetlerin yerine kaza kılabilirsin.

 15. Selamunaleyküm hocam günahlar insanın frekansını düşürürmü ve günah işlemeyene veya hiç zinaya bulaşmamış birine bakınca çok özeniyorum çok mutlu bense bu günahlardan vesvese yapıp başıma iş açıyorum evde huzursuzluk oluyor tövbe etmeme rağmen içim hiç rahat değil zina yapmayan var diyorum zina yapan ben var diyorum böyle kıyaslama yapınca acayip kederleniyorum kendimi kirli ve her yerinde öyle olduğunu düşünüyorum hiç bir şeyden mutlu olamıyorum hayat sanki bana öyle bir vurmuşki kalkamayacak gibiyim her yeri yıkıp yakasım var hocam zina işlediğim kişiler tövbe etmiş ve hatta namazda kılıyorlar ama benim hayatım zehire dönmüş ne yapacam çıkmıyor aklımdan bu pis olma düşüncesi

  1. Aleykümselam değerli kardeşim..
   Büyük günahlar işleyip pişman olup tövbe eden ve salih ameller işleyen bir kul, Allah katında hiç günah işlememiş fakat kendini beğenen kuldan daha üstündür.
   Her ne günah işledin ise günahlarına tövbe et başkalarını günaha özendirmemek için kimseye anlatma.
   Bir kabı boşalttığın zaman yerine başka şey doldurmazsan onu istemediğin şeyler doldurur. Tövbe edip kendini günahtan boşalttığında kalbini Allah’ın zikriyle, bedenini namaz kılarak ibadetle süsle. Yoksa şeytanlar seni esir alır hayatını zehir ederler.

 16. Sizin anlattığınız gibi saunanın kapısının kilitlenmesi olayının olması mümkün değil.
  Her ne olursa olsun öyle olduysa büyük günah işlemişsiniz.
  Bir kadın nikah düşen veya düşmeyen bir erkeğin veya aklı eren çocuğun yanında sütyen kilot durması büyük günahtır.
  Günahınıza tövbe ediniz.

 17. Selamün aleyküm hocam istimna fiilinin gerçekleşmesi için meni gelmesi gerek değil mi? Meni gelmeden istimnaya yönelik hareketler istimna sayılır mı? Şehvet anı mesela istimna mı oluyor.

  1. İstimna yapmada meni gelmesi şart değil istimnaya başlaması gusül abdest almayı gerekir.

  2. Dinde mantığa dayanarak hüküm verilemez.
   İslam dininde hükümler;
   1 Kuran,
   2- Sünnet,
   3- İcma-i Ümmet(ashabın icması) ve
   4- Kıyası Fukaha esaslarına dayanır.
   Kıyası Fukaha:
   Kuranda açıkça bulunamayan bir hüküm hadislerde aranır. Onda da açıkça bulunamazsa Ashabın icmasına bakılır. Onlarda da yoksa bunlarda bulunan benzer hükümlere bakılarak kıyas yapılır.

   Sizin sorunuzun cevabı Kıyası fukaha kapsamındadır. İslam Fıkhına göre cima veya livata yapıldığında cinsel uzvun baş kısmının duhul etmesi guslü icab ettirir. İnzal şartı yoktur. İstimna bu duruma kıyas yapıldığında; istimnaya başlayan inzal olmadan istimnayı terk etse dahi gusül abdesti alması icab eder.. Bu durumda yemininiz de bozulmuş olur.

  3. Cinsel organa dokunmak başka istimnaya başlamak veya cinsel ilişkiye girişmek başkadır. Sürtünmek de bunun gibidir. Cinsellik amacıyla sürtünmekle şehvet olsa da inzal olmadıkça gusül gerekmez. Ama istimnaya başlamak cinsel ilişkinin başlangıcındaki zekerin duhulü hükmüne girer.
   Hanefilerde zekere dokunmak üç imama göre değildir abdestin bozulmaması.
   Bu izahattan sonra şehvetle dokunmadan dolayı olmadığını anlamışsınızdır umarım.
   Sigara içmeyeceğine (veya istimna yapmayacağına) üst üste on(onbeş) kez yemin edenin, sigara içerse, veya diğer şeyi yaparsa bir yemin kefareti vermesi kâfidir.

  4. Rica ederim.
   Sürtünmeden maksat karı-koca çıplak olarak cinsel ilişki olmadan birbirlerine şehvetle dokunsalar inzal olmadıkça gusül gerekmez demek istedik. Bir kimse artık cinsel ilişkiye girmeyeceğim diye yemin etse ama ilişkiye girip inzal olmadan çekilse yenini bozulmuş olur. İstimna da böyle.
   Siz elinizle istimna yapmamaya yemin ettiyseniz ama sürtünmede bulunduysanız sürtünmeden dolayı yemininiz bozulmaz. Bir konuda birden fazla yemin bozduysanız tek bir kefaret vereceksiniz. Ama ayrı ayrı konularda yemin bozduysanız onların kefaretleri de ayrıdır. Daha önce yemin kefareti vermişseniz sonrakileri kapsamaz.
   Niyet:
   Ya Rabbena, şu konudan dolayı bozmuş olduğum yeminlerimin kefaretini ödemek niyeti ile oruç tutacağım veya şu kadar fakire giysi alacağım veya yemek yedireceğim gibi…

  5. Tek istimna dedim el lafzını söylemedim peki bu durumda sonuç olarak nihayet😊 anladığım hocam zekere şehvetle dokunmak istimna hükmünde onun haricinde meni gelmeden sürtünme istimna hükmünde olmuyor. Sürtünmede meni gelirse zaten istimna oluyor. doğrumudur hocam

  6. Zekere şehvetle de olsa elle dokunmak istimna değildir. İstimna yapmak niyetiyle zekere dokunup istimnaya başlamak ve inzal olmadan vazgeçmek veya inzal oluncaya dek devam etmek istimnadır.

 18. Selamün aleyküm yahudiler hz ibrahim (as) soyundan mı gelmektedirler. Peygamber efendimizde benim bildiğim hz. İbrahim (as) soyundandı doğru mudur?
  Şuan yahudiler peygamber edendimizin o soydan geldiğini inkar mı ediyorlar. Bu yahudiler peygamber soyundan geldik diye üstün mü biliyorlar kendilerini.
  Şuan seyyidler ile yahudilerin soyu birleşiyor mu yani bu konuya nasıl bakmak gerekiyor.
  onlar, son peygamberin kendi ırklarından çıkmaması üzerine, insanlar arasında O’na en büyük düşman kesilmiş ve inatları yüzünden çok az bir kısmı îman etmişti. Ben böyle biliyorum bu konuyu

  1. Aleykümselam.
   Bu zamandaki yahudilerin hepsi Hz İbrahim soyundan değildir. Hazar yahudilerinin aslı Türktür. Bunla birlikte Polonya, Almanya Rus yahudileri de vardır.
   Peygamberimizin soyu, Hz İbrahimin oğlu İsmaildendir. Musevi yahudilerin soyu ise Hz İbrahimin oğlu İshak’ın oğlu Yakub’tandır.
   Yahudiler Arapların içine yerleşen Hz İbrahim evladı kureyşlileri inkar etmiyorlar ama Hz İsmailin evlatlarını kendilerinden kabul etmiyorlar.
   Onlar Kuran’ın ifadesine göre kimseden üstün değildir onlar hayvanlardan da aşağıdır.
   Kuran da geçen onların bir zamanlar üstünlüğü İslamdan öncedir ve onların imanlı ataları kast edilir.
   Yahudiler ve seyyidlerin soyu Hz İbrahim’de birleşir. Tüm insanların soyu da Hz Nuh’ta birleşir. Hz Nuh ikinci Ademdir.
   Yahudiler, son peygamberin kendi ırklarından değil kendi içlerinden çıkmaması üzerine, insanlar arasında O’na en büyük düşman kesilmiş ve inatları yüzünden çok az bir kısmı îman etmiştir.

  2. Çok iyi anladım zaten tarih çok eski zaten buna göre zatenherkes adem(as) babamızın soyunda mesele kendi içlerinden çıkmaması peki ibrahim(as) ile hz adem(as) arasında kaç peygamber var birde onlar hz adem(as) kabul etmiyorlar mı?
   Hocam peki Fahri kainat efendimizin soyundan gelenlerde mübareklik olması islamın bir mucizesi diyebilir miyiz? Yoksa baktığıımızda diğer peygamberlerin soyundan gelenlerde böyle yok bir şey
   hocam birde hristiyanlarda hz isa(as) soyundan mı

  3. Hz Adem ve Hz İbrahim arasında sayısını bilemeyeceğimiz kadar peygamber vardır. Onu ancak Allahu teala bilir. Bir rivayete göre 124 bin peygamber gelmiştir dünyaya. Yahudiler Hz İsa’dan önce gelen peygamberlere inanırlar sadece Hz İsa ve Muhammed aleyhisselama iman etmezler.
   Peygamberimizin soyundan gelenlere seyyid ve şerif denilir. Onların da hepsi masum değil günahkar olanları var evliya olanları var. Ama seyyid ve şerifler günahkar da olsa onlara kötü söz etmemek lazım.
   Peygamberimizin yaşayan mucizesi Kuran-ı kerimdir. Evladları için mucize demek hatadır.

 19. Selamün aleyküm online mafya diye bir oyun oynuyorum oyunda para kazanıyorsun(gerçek değil para, oyun parası) diğer kişilerden haraç alma, borç verdiğimizde faiz ile isteme gibi şeyleri yaparsak günah olur mu? Karşıdakilerle konuşabiliyorsun oyunda mesajla

  1. Oynan oyunlar müstehcen ise, veya gayri ahlaki ise veya karşılığında para veya bir şeyler alınıp veriliyorsa haramdır.
   Ama at yarışı, güreş, atıcılık vs. gibi sporlarda yapılan müsabakalarda sponsorlarca verilen ödül helaldir.

  2. Günah olduğuna inanıyorsanız oynamaktan vazgeçmelisiniz.

Bir cevap yazın