Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 57.630 times, 27 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.943 yorum.

 1. Selamum Aleyküm.
  Ehli sünnet kaynaklar az bizde güvendiğimiz ehil ve zeki(tevil yapabilen) kişilere soru soruyoruz size soru sordum cevap gelmemiş görmemil olabilirsiniz tekrar sorayım.
  Sahih bir hadisde Resulullah s.a.v;
  Su iki külle(214 Litre) kadar olursa pislik taşımaz bu su necis olmaz buyurmuş (Yani bu miktardaki su necaseti atar kabul etmez)
  Fıkıhta suyun; Tad,koku,ve rengi değişmedikçe necis olmaz deniyor bu hadislede sabit.
  Benim aklıma şöyle birşey geliyor ama cevaplıyamıyorum;
  Misal veriyorum en az 214 Litrelik bir kuyumuz olsun.
  Bunun içine necaset düştü diyelim misal veriyorum domuz düştü veya başka necaset düştü ama suyun tadı kokusu ve rengi değişmedi bu dinimize göre temiz sayılıyorsa benim aklıma gelen şu bu suya o sebepten dolayı mikrop bakteri vs. Karışır insanda içtiğinde insana zarar verebilir basit bir hastalıkta olsa. İslam kişinin kendisine zarar verecek şeyi yapmasını yasaklıyor ozaman bu konuyu nasıl açıklarız?

  1. Aleykümselam.
   Ehl-i Sünnet kaynakları hiç de az değil. Kuran, Kütüb-ü Sitte ve diğer muteber hadis kaynakları, dört hak mezhebin müçtehidlerinin eserleri ve diğer Ehli Sünnet ulemasının sağlam kaynaklara dayanarak yazdıkları çok değerli eserleri sapkınların mesnetsiz yazdıkları eserlerden onlarca kat fazladır.
   Fıkhi hükümleri hadis veya ayetlerden çıkarmak herkesin işi değildir. Hatta çıkarılmış fıkhi hükümleri anlamak dahi herkesin işi değildir.
   Görüldüğü gibi büyük havuz küçük havuz meselesini de karıştırmışsınız ve yanlış anlamaktasınız.
   Bunun fıkhi izahatı şudur:
   “Çok su: Yaklaşık olarak 50 m2lik bir satha sahip olan durgun su birikintisine veya su havuzuna çok su veya büyük havuz (havz-ı kebir) tabir edilir. Bu sular, pislenme bakımından akarsularla aynı hükme tâbidirler. Yani, içine bir pislik düştüğünde suyun üç vasfından biri değişmedikçe temiz sayılır. Bu suların derinliği ise, en az bir karış veya yirmi dört parmak olmalıdır.”

   Sizin anlayamadığınız mesele şudur:
   Siz malum fıkhi meseleyi şöyle anlamaktasınız:
   “Havuz 50 metrekareden daha büyük olduğunda içinde suyun vasfını değiştiren üç şeyden birisi varsa o suyun temiz olduğu sanmanız ve böyle bir hükmün bilim, akıl ve mantığınıza uymadığıdır. Oysaki mesele sizin sandığınız gibi değildir. Meseleyi yanlış anlamaktasınız.
   Büyük sularda veya akarsularda suyun vasfını değiştiren üç şeyden biri varsa o su pistir. Üçü olduğunda büsbütün pistir. Bu da demektir ki koku tad veya renk leş veya necasetin oraya kadar yayılmış olduğunun habercisidir. Bu da demektir ki o su ile abdest alınmaz ve içilmez. Bu üç şeyden biri havuzun öbür ucunda yoksa pislik henüz oraya ulaşmamış demektir ki bu su da temizdir.

   Az su: Yaklaşık olarak 50 m2’den az bir satha sahip olan su birikintisine veya su havuzuna az su (veya küçük havuz) ismi verilir. Bunlar içlerine herhangi bir pislik düştüğü zaman, derhal pislenirler. İsterse üç vasfından hiçbiri değişmesin. Meselâ, böyle bir suya bir damla kan damlasa suyu temiz olmaktan çıkarır. Bu sular, pisliğin değmesi ile bile pislenmiş olurlar. Meselâ, köpeğin yalaması ile..

  2. Hocam sizin dediğinizi anladım sizin dediğiniz gibi olsun ozaman tekrardan sorayım sorum farklı çünkü.
   Sizin dediğiniz bir büyüklükte yani çok su sayılan havuza pis birşey düştüğünde en uzak köşesine necis bulaşmasa bile oraya ulaşıp tadını rengini kokusunu değiştirmese bile oraya bakteri ve virüslerin yayıldığı söyleniyor düşen şey sebebiyle.
   Bunu şurdan okumuştum uzmanlar havuz ve denizlerde su yutulmamasını çünkü çok küçük bir idrar damlası bile olsa tüm suya mikrop yayılır diyorlar .
   Benimde aklıma şu geliyor çok suya düşen necis suyun tadını rengini kokusunu değiştirmesede en uzak köşesine mikrop ulaşır ozaman islam bunu neden temiz sayıyor.
   Araplardaki suyun azlığı sebebiylemi ?

  3. Benim dediğim gibi değil fıkıh kitaplarının dediği gibi.
   Madensel sular hariç normal sularda bakteri ve virüs yoksa o suda pis koku yoktur, rengi berraktır, tadı güzeldir. Bu üç özellikten birisi varsa o su kirlenmiştir. Velev ki havuz değil büyük göl olsun. Onun suyu içilmez abdest alınmaz.
   Ayrıca Arap coğrafyasının su kıtlığı ile alakalı değildir mevzu. Bu fıkhın bildirisidir. Kafirler “Arabistan’da su kıt olduğu için böyle ölçüleri Muhammed uydurdu” diyorlar. O kafirler çok zeki olmalarına karşın İlahiyatta hakikati anlayamayacak kadar ahmak ve kördür.

  4. Hocam dediğinizi anlamadım madensel sular kısmından sonrasını yani.
   Rica etsem bir daha söylermisiniz ne kastettiğinizi.
   Benim kastettiğim şey basit aslında çok su sayılan biryere necis düştü tadını kokusunu rengini değiştirmedi bu su islama göre temiz ama benim aklıma o uzak kısımlarına bile mikrop bakteri vs. Bulaşır neden islam temiz sayıyor die aklıma gelmişti.

  5. Akarsularda veya 50 m2’lik veya daha büyük bir havuzun içine bir leş veya necaset düştüğünde mikrop, bakteri veya virüslerin yayılması koku veya tad veya renkle birliktedir. Anladın mı???
   İslam İlahi bir dindir. Bundan 1400 küsur yıl önce hiçbir teknoloji yokken İslamın suyun kirlendiğini bu özelliklerle belirtmesi Peygamberimizin açık bir mucizesidir. Ama nerede bu gerçeği anlayacak basiret. Kardeşim İslamı eleştirenler hiçbir zaman felaha kavuşamaz ve son nefeste kafir olarak geberirler. Kurtulmak için teslim olmak lazım. Amenna(inandık) ve eta’na(itaat ettik) deyip kurtulunuz. Yoksa şüpheden asla hali olamazsınız.

 2. Benim ablam şeytana hayali diye demişti sonra sorduğumda gerçek dedi ablam şuna mümin midir namaz kalıyor. Bide küfür söz söyleyen Müslümanlarda sevilirmi

  1. Belli ki ablan yanlışını anlayıp düzeltmiş o müminedir.

 3. Arapçada ha ve hı harflerinin çıkarılışı nasıldır ? Bide İslam ve Hristiyanlıktaki ahiret inancı aynı mıdır

  1. İslamla hıristiyanlıktaki ahiret inancı aynı değildir. Tevhid inancı da aynı değildir.
   Onlara göre bütün insanlar Hz Adem’in günahının cezasını çekiyormuş. Kuran bunu reddediyor ve herkesin ancak işlediği günahın cezasını çekeceğini beyan ediyor.
   ح Ha harfinin çıkış yeri ayının biraz üstü olup boğazın ortası sıkılarak çıkarılır.
   خ Hı harfinin çıkışı gırtlağın üstü olup boğaz temizlenir gibi çıkarılır.

  1. Şeytana hayali demek küfürdür. Zira öyle inanan Kuranı ve Peygamberleri inkar etmiş olur.
   Din elbette inançtır iman ile kaimdir. İman olmadan dine inanılmış olmaz.

 4. Selamün aleyküm hocam lavabodan sonra elin avuç içini aşacak kadar idrar çıktı bende iç çamaşırı elinle su ile hafif yıkadım sonra abdest alıp namaz kıldım bunda bir sorun yok değil mi necaseti yıkadım değişmedin giysiyi

  1. Aleykümselam.
   Erkekler tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra öksürmeli sonra organını sol elle üç kez sağmalı sonra idrar çıkış yerine pamuk koymalı. 40 adım yürüdükten sonra o pamuğu çıkarıp atmalı ondan sonra abdest almalı.
   Böyle yaparsa iç çamaşırı kirlenmektan kurtulmuş olur abdesti de abdest olur.
   Kadınlar küçük veya büyük abdest bozmadan sonra edep yerlerini kurulamaları yeterlidir.

  2. Peki sorumun cevabı ne olacak hocam hafif yıkadım namaza devam ettim sorun olur mu

  3. Pis olan kısmı üç kez yıkadınsa temizdir. Abdestinde doğru ise namazın tamamdır.

 5. Hocam hayırlı aksamlar. Kabır hayatında ölen kısı aılesını hıssebilirmi. Ben annem 1 sene olacak kaybedeli. Hergun aklımda hergun uzuluyorum ona kuran okuyorum hedıye ediyorum hergun. Hıssedermı uzuntumu sevgımı. Cok merak ediyorum. Allah razı olsun.

  1. Aysun hanım, kabirdekiler Allahın inayetiyle dünyadaki yakınlarının ahvalinden tabi ki haberdar olurlar.
   Öldü diye üzülürsen ona eziyet olur. Sevap hediye edersen sevinir.

  2. Uzuntum hep var ama özlem seklınde hocam. Kuran hergun yasın mulk okuyorum anneme. Ruyama gırınce hissediyorum benı hıssetıgını. Ama bazen dusunuyorum hocam beni özlemimı bılır mı dıye. Belkı anlamsız bır dusunce ama anne sevgisi bıtmıyor. Iman askıyla hayata devam edıyorum.Kurana sarılıp.

  3. Ölenle ölünmez.
   Kendimiz ne olacağız bunu da düşünmek lazım.
   Bu zamanda insanların bir çoğu İslamı iyi bilmediği için imansız ölüyor. Çoluk çocuğumuz Televizyonların internetin kuklası olmuş. Onlar ne verirse onun doğrultusunda şekilleniyorlar. Bu da bir çoklarının imansız ölmesine sebep olmaktadır. İnsanların ana-babasının müslüman olması onların da müslüman olarak öleceği anlamına gelmez. Ehli sünneti öğrenmeyen bir çok müslüman sapıtıp hak yoldan çıkıyor. Kimi ingiliz mezhebi vahhabi oluyor kimi yahudi mezhebi şia oluyor kimi maddeci olup ateist-deist oluyor dinden imandan çıkıyor.
   Ahirette sevdiklerimize kavuşmamız için sevdiklerimizin de bizim de imanlı olarak vefat etmemiz şarttır. Öyle olmazsa sonsuz ayrılık sonsuz acı var demektir.
   Esas üzüntü budur. Bir yakınımız öldü diye değil “imanlı mı imansız mı gitti” diye düşünmemiz lazım. Şayet ölenin ahvali kötü ise ne kadar üzülsek azdır…

  4. Hocam size daha evvel de yazdım. Ölem annem 17 sene ms hastasıydı bız aılece baktıl annemize. 10 senede tamamen kalkamadı yatalak dı. Gunahları dokulmustur ınsallah. Onun dısında ımanlı bır annem vardı. Ben cok sevgim ona cok bakmam sevmemden ileri geliyor. Bende ehlı sunney yasamaya calısan cabalayan bır kul olma yolundayım ınsallah. Tek dılegım cennetin de kavusmak. Hemen unutmak mumkun degil anne sonucta mazur gorun. Hakkınızı helal edın

  5. Annenizdir tabi ki hatırlamanız hayırla yad etmeniz lazım. Orada yazdıklarım size değil yanlış yolda olanlaradır.

  6. Anladım hocam. Kuran sunnet yolumuz olsun ınsallah olene dek. Allah razı olsun. Hayatta care olmayan tek sey ölum müs. Bunu anladım. Kalpleri evıren cevren Rabbım kalbımızı islam dını uzere sabıt kılsın ınsallahh.

 6. 1)Bir dövüş maçına güzel maç desek küfür müdür?
  2) Sporcu vücuduna maşallah desek yani kaslarını beğenmek anlamında maşallah demek caiz midir?
  3) Beğendiğimiz şarkıya güzel demek caiz mi?

  1. Cinayet amaçlı ise o maça güzel denilemez.
   Beğenilen güçlü, maharetli, zeki, fizikli her mümine maşaallah demeli.
   Şarkılara veya şarkıcılara maşaallah denilmez.
   Güzle Kuran okuyana veya kaside mevild veya ilahi söyleyene maşaallah denilir.

 7. Hadisler konularına göre kaça ayrılır.?
  La ilahe illallah deyip Muhammeden Resulullah demeyenin derken hiç demeyenin mi sadece La ilahe illallah diyenin mi?

  1. Alttaki linkteki yazıyı dikkatle okursanız söz ve işlerin küfür olup olmayacağı kaidelerini öğrenebilirsiniz.

 8. Aleykümselam.
  Her okuduğundan hüküm çıkarma. Bu konuları fıkıh kitaplarından okumanı tavsiye ederim.

 9. Hadisçilere kafirlerdir ebedi cehennemliklerdir diye yorum okumuştumda siz ne düşünüyorsunuz?
  LÂ İLÂHE İLLALLAH DİYEN MUHAMMEDEN RESÛLULLAH DEMEYEN KÂFİR OLURMU HZ. Muhammed’e inanıyorsa Mü’min mü’min olmaya devam eder mi ?

  1. Hadis alimlerine kafir diyenin kendisi buz gibi kafirdir. Bu sözleri söyleyenler siyonizmin paralı kelpleridir.

   “Lâ İlâhe illallah” deyip de kasten “Muhammedün Rasulullah” demeyen kafirdir. AMA PEYGAMBERİMİZE İNANDIĞI HALDE SADECE “LA İLAHE İLLALLAH” DEMEK ZİKİRDİR. KÜFÜR OLMAZ.
   Allahu teala buyurmuştur ki (mealen):

   – “İnkâr edip âyetlerimizi (Kur’an’ı) yalanlayanlara gelince, onlar da cehennem ehlidirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır.” (Bakara-39)
   Bu ayette Kuran ayetlerini inkar edenlerin kafir olduğu ve ebedi olarak cehennemlik olacağı açıkça ifade edilir.

   Bugünkü hıristiyan ve yahudiler Peygamberimize ve Kuran’a inanmıyorlar. O sbeple onların hepsi kafirdir.

   Bir başka ayeti kerime de, mealen;
   -“ Allah’a ve Rasulüne iman edin. Allah’a ve Allah’ın bütün kelâmlarına iman etmiş bulunan o ümmî peygambere, evet ona uyun ki, hidayete erebilesiniz.” (Araf-158) buyrulmaktadır.

   Şu ayette Kuran İslamdan başkasını din olarak kabul etmez. Mealen:
   -“ İslâm’dan başka din arayan, bilsin ki, o din asla kabul edilmez.” (Âl-i İmran/ 85)
   -“ Allah indinde hak din ancak İslâmdır.” (A. İmran 19)-“
   – “Deki, Allah’a ve Peygambere itaat edin! Eğer itaat etmeyip yüz çevirirlerse o durumda, Allah elbette kafirleri sevmez.”  (Ali İmran 32)

   PEYGAMBERİMİZ(s.a.v.) “Lâ ilâhe illallah” deyip,“Muhammedun Rasulullah” DEMEYENİN İMANINI KABUL ETMEMİŞTİR.

   Mekke’nin fethinde Peygamber(s.a.v.) efendimizin amcası Abbas(r.a.) hazretleri, o vakit henüz Müslüman olmamış olan Ebu Süfyan’la birlikte iki Kureyişliyi Rasulullah’ın çadırına getirdi. Peygamberimiz(s.a.v.) ile Ebu Süfyan arasında geçen bazı konuşmalardan sonra, Rasul-i Ekrem Ebu Süfyan’a ve yanındaki iki Kureyşliye, Allah’a ve Rasulüne iman etmeyi teklif ederek onlara:
   – “ Lâ ilahe illallah Muhammedun Rasulullah” deyiniz, diye buyurdular.
   Bunun üzerine Hakim ve Hudeyl isimli kişiler hemen söyleneni tekrarlayıp Müslüman oldular ancak; Ebu Süfyan, sadece; “La ilahe illallah” dedi ve sustu. Bunun üzerine Peygamber(s.a.v.) Efendimiz Ebu Süfyan’a, şehadetin ikinci kısmı olan; ”Muhammedun Rasulullah” demesini de istedi.
   Ebu Süfyan:
   – ” Ey Muhammed onunla ilgili kalbimde hala bir şüphe var “dedi.
   Rasulullah bunun üzerine amcasına, onu çadırına götürmesini söyledi. Bu arada Abbas(r.a.) ile aralarında bazı konuşmalar geçince Abbas ona;
   -”Yazıklar olsun sana iman et” diye telkinde bulununca, Ebu Süfyan şehadeti tamamlamak için tekrar Rasulullah’ın huzuruna çıktı ve Müslüman oldu.

   Sadece bu haber bile Muhammedun Rasulullah’ı kabul etmeden imanın tam olmayacağını açıklamaya yeter de artar bile.

 10. Bir insan ya cennetliktir ya cehennemliktir denilebilirmi bide her açıklamamızın küfür olup olmadığını nereden bileceğiz.
  Hadislerin konuları nasıldır
  Ben hadisçilere kafirlerdir ebedi cehennemliklerdir diye yorum okumuştumda siz ne düşünüyorsunuz

  1. Bir insan ya cennetlik yada cehennemlik denemez. Çünkü doğrudan cennnete girecek müminler vardır ki bunlar cehenneme hiç girmez Peygamberler, şehidler ve evliyalar bunlardandır.
   Bir de günahlarından dolayı önce cehenneme girecek azab çektikten sonra cennete girecek müslümanlar vardır.
   Bir de İslamı ve müslümanları alaya alan cehenneme girip oradan hiç çıkarılmayacak olan kafirler vardır.

 11. kafirlere benzemek ne denektir sesimiz onlara benzerse gözlüğümüz onlara benzerse kafirlere benzersek kafir olurmuyuz

  1. İbadet kapsamında olan işlerde ve itikatta kafirlere benzemek küfürdür. Onlar gibi arabaya binmek, uçak sürmek, gözlük takmak yada takım elbise giymek, kravat takmak küfür değildir.

 12. 1) Selamun aleyküm hocam. Bir kimsenin vücudunu ya da yaptığı hareketi beğensek ve bu kişi müslüman değilse beğenmek anlamında maşallah diyebilir miyiz?
  2) Dövüş izlerken mesela atılan tekmeye güzel diyemiyorum imanıma zarar gelicek diye. Bunun ölçüsünü açıklar mısınız? Aynı şekilde dinlediğim müzıge de güzel diyemiyorum.

  1. Aleykümselam.
   1- Kafire maşaallah denilmez. Maşaallah demek “Allah seni korusun” demektir.
   2- Söz konusu bir müsabaka ise beğenebilirsin. Ama iki kişi kavga ediyorsa seyirci olmak doğru değildir. Haram olan müziğe güzel demek haramdır küfür alametidir.

 13. Selamın aleyküm hocam
  Eşimin hiç bir işi rast gitmiyor, işyerlerinden hep kazık yedi parasını alamıyor şimdide kaza geçirdi elinde kırık var ve ameliyat olması gerekiyor bu nedir böyle hocam

  1. Aleykümselam.
   Eşinizin ortakları tarafından aldatılması güvenilmesi gerekmeyenlere fazla güvenmesinden ve işini sağlama almadan onlara fırsat vermesinden ileri gelir.
   Kaza geçirmesi Allah’ın takdiridir veya kendi tedbirsizliği sebeptir. Günahlarına tövbe etsin Allaha sığınsın her gün beş vakit namazını cemaatle kılsın çok dua etsin asla isyan etmesin siz de dua ediniz ki Allah sizi de sabredenlerden kılsın umarız ki işleriniz düzelir. Allah zorlukla birlikte kolaylık verendir.

  2. Hocam ne zaman rast gider Allah dualarımızı kabul eder mi biz mi yanlış yapıyoruz

  3. Karı-koca tövbe edin. Çokça dua edin beş vakit namazınızı kılın sebeplere sarılın Allah yar ve yardımcınızdır.

 14. Merhaba,

  yayinlanmasini istemedigimi bir soruuy hangi adresse yoliyabilirim? Özel bir sorum olacak.

  Iyi Günler

 15. Selamunaleyküm hocam ben size diyordum ya hani ben evde zina işledim ev kirlimidir tablolar kirlimidir diye sizde günahlar mekanları kirletmez hocam elazığdaki depremde yıkıldı malesef ama tabloları kurtardım daha önceden arabanın bagajına koymuştum hocam ben hala şoktayım bundan kaç ay önce bu günahım yüzünden evin kentsel dönüşümle yıkılmasını istiyordum hocam saat 8 gibi civarı bilgisayar başındaken evde bağırmalar oldu tam dışarı kaçarken elektrikler gitti ve binada yıkıldı hocam bizde apartmanda hiç kimse yoktu kardeşim ben ayakkabısız dışarı kaçtım arkamızdan annem babam geldi ve o sırada yıkıldı hocam kafaya taktığım ve beni günahımdan dolayı bunalıma sokan ev yerle bir oldu üst üste çöktü hocam ya o tablolarım evde kalsaydı enkazda kalsaydı çok üzülürdüm yenisini alsaydım bile hiç mutlu olmazdım tabi ana baba acısı kardeş acısı daha kötü hocam bir yandan seviniyorum depreme bir yandan o gece deliye döndüm yıldızlar çok parlaktı gökyüzünde mahalle mahşer alanıydı camlardaki gacırdamayı hala unutamadım hocam artık yenisi yapılacak benim üzerimden o kadar ağır bir yük kalktıki anlatamam

  1. Aleykümselam.
   Öncelikle siz ve tüm El-Aziz’lilere geçmiş olsun. Allah başka acı yaşatmasın.
   Yine aynı şeyi söylüyorum günahlar mekanları kirletmez. Öyle olsaydı Kabe’de ibadet edilemezdi, Ayasofya cami yapılamazdı.
   Ama şu bir geçektir ki Peygamberimiz “Zina yaygınlaştığı zaman depremler ve fitne çoğalır” buyurdu. Maalesef siz de o pisliğe bulamışsınız umarım tövbe kar olmuşsunuzdur.

 16. Selamün aleyküm ikindi namazını ifa ettiğimden sonra dudağımın bir kısmının derisi kopmuş o bölgedede kan gördüm fakat dışarıya taşmamıştı bende akmayan kan olunca namazı tekrar kılmadım ne yapayım şimdi küçük bir yuvarlak açık deri üstündede kan vardı.

  1. Aleykümselam.
   Vücudundan çıkan kan toplu iğne başı büyüklüğünde olup çevresine taşmamışsa abdestin bozulmamıştır.

  2. Hocam şöyle söyleyim açık deri düşünün dudakta bir yuvarlak ve üstündede kan vardı.
   Hocam yuvarlak açılmış derinin her tarafı kandı fakat taşmamıştı ellediğimde elim kan oldu

  3. Tariflerinize göre abdest bozulmuştur. O namazı iade ediniz.

 17. Selamun aleyküm.
  Artık günümüzde birkaç devlet hariç çoğu devlet seçimle vs. Geliyor yönetenler başa eskilerde genellikle soylular gelirdi yani mesela osmanlı soyu heraklious soyu konstantin soyu vs.
  Benim 2 sorum var.
  1)Demokrasinin küfür olduğuyla alakalı bazı yerlerde bişi görmüştüm açıklarmısınız.
  2)Bir hadisde Resulullah Sizinle insanlar(bir nushada rumlar) arasında 4 savaş olacak 4.sü heraklius ehlinden bir adam vasıtasıyla olurki bu 7 sene sürer … diye devam eden bir hadis.
  Şimdi hocam bildiğiniz gibi eski sistem yok heraklisün soyu osmanın soyu başa geçmıyor
  Ozaman Resulullahın Heraklius ehlinden demesini nasıl anlamalıyız .
  Bu sözü Heraklius gibi onun tarzında bir adam gibi olarak anlıyabilirmiyiz?
  Yani demek istediğim artık bu soyun kişileri başa geçmiyor yani herakliusun soyu ozaman Heraklius ehlinden bir adam sözünü nasıl anlarız

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimizin beş halifesi seçimle iktidara gelmiştir. Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz Osman Hz Ali ve Hz Hasan (radıyallahu anhüm).
   Eski devirde seçimle ikitdara gelmek çok zor ve hatta imkansızdı. O zamanın şartlarına göre hanedanlıklar ile yönetilmiştir. Lakin öyle de olsa çok adaletli hükümdarlar gelmiştir. Alpaslan gibi, Melikşah gibi, Fatih, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni ve Suktan Abdulhamid gibi büyük şahsiyetler seçilerek iktidar olanları yüz kere ceplerinden çıkarırdı.
   1- Demokrasi demek seçimle yönetici seçmek demektir. Buna küfür diyen ahmaktır. Ama devleti yöneten yasalar Kuran ve sünnete uygunsa yöneticiler sevaba girer. Yöneticiler Kurana ve sünnete inandıkları halde çıkardıkları yasalar Kuran ve sünnete aykırı ise fasık olur günaha girerler. Devleti yönetenler İlahi kanunları beğenmez hakaret ederlerse küfre girerler.
   2- Herakliyus ve onun neslinden gelen krallar ile bir çok savaşlar yapılmıştır. Hadis sahih ise o savaşlardan en önemli dört savaşa işaret edilmiştir ki onlar olmuş bitmiştir.

  2. Hocam yazdım en son birşey daha ama cevap vermediniz cevabınızı beklemekteyim.

 18. Hocam
  1-Geçmiş yıllarda verilmeyen zekat verilirken nasıl hesaplanıyor mesela 5 yıldır verilmeyen zekat var 5 yıl önceki altın ile şimdi arasında 3 kat fark var ben 5 yıl önce mesela 1000 lira verecektim vermedim 5 yıl sonra yani şimdi yine 1000 lira mı vereceğim yoksa 3000 lira mı eğer böyle olursa 5 yıllık zekat çok yüksek yapıyor daha önceki yıllardan birikenlerle beraber
  2-Bankadaki vadeli hesapta duran paraya zekat düşer mi ev için biriktiriliyor bu para
  3-Her sene ev almak için bankada vadeli hesapta biriktirdiğimiz paramıza zekat ödeyecek miyiz ödeyeceksek eğer o parayla henüz ev almamışsak bir sonraki sene de aynı paraya zekat ödeyecek miyiz bu şekilde olursa para çok eksiliyor ev alana kadar her sene ev fiyatları da çok arttığı için ev almak çok zorlaşıyor
  4-Bekar ve henüz ev alamayan birine zekat düşer mi ev almak için para da biriktiriyorsa

  1. 1- Beş yıl önce kaç gram altının varsa onun % 2.5’ini vereceksin zekat olarak.
   Bugün altın kaç TL ise onun karşılığı olarak vereceksin.
   2- Ev için veya başka bir yatırım için bankada vadeli veya vadesiz para nisab miktarını bulmuş ve üzerinden bir yıl geçmişse ana paradan zekatı verilir. Faizli paranın zekatı olmaz o fakirlere sevap beklemeden dağıtılmalı.
   3- Parayı vadeliye bırakıp harama girmektense altın yap değerini korusun hem zekatını ver hem büyük günahtan kurtul hem de Allah bereketini versin. Bakarsın Allah işini rast getirir evi hesaplı alırsın.
   4- Nisab miktarı mala veya paraya sahip olan her müslümana zekat düşer.

  2. Hocam beş yıl önce 120 gram altın varsa tl karşılığım olarak bunun zekatı 3 gram yapar 5 yıl sonra verdiysem 3 gram bu seneki gram altın fiyatından 1 gramı kaç gram ediyorsa 3 katını vereceğim bugünkü fiyatından bu şekilde mi oluyor?

  3. Beş yıl önce kaç gram karşılığı zekat vereceksen şimdi de aynı altın gram karşılığı zekat vereceksin.

Bir cevap yazın