Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 57.621 times, 18 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.943 yorum.

 1. Selamün aleyküm bir yemin ettim bozdum tekrar aynı yemini ettim bir kefaret verdim acaba bir kefaret vermem daha lazım mı? Tek bir kefaret yeter mi?

  1. Bir konu üzerine yemin edip aynı konu üzerine bir kaç kez yeminini bozup kefaret de vermedinse bir kefaret vereceksin.

 2. Selamun aleyküm. Günah işlerken aklıma o işin günah olduğu geliyor bazen. Bazen de aklıma kötü vesveseler ve mukaddesat geliyor. Buna rağmen günaha devam ediyorum. İmanımı tehlikeye atmış olur muyum? Biliyorum yapmamam lazım ama ben artık sohbetlere gitmeye karar verdim inşallah günahlardan kurtulurum.

 3. Selamun Aleyküm Hocam Ben Berat size bir soru sormuştum lakin gelmemiş olabilir tekrar sorayım müsadenizle.

  Dinimizde vahşi olmuyan hayvanların artığı yani ağzıyla dokundukları su felan temizmi sayılıyor?
  Eğer cevap evetse dinimizin bu hükmünü nasıl anlamalıyız Akla bu ne kadar sağlıklı diye soru geliyot lakin cevaplıyamadım size sormak istedim sonuçta Allah insanların zarar göreceği birşeyi emretmez veya islama koymaz

  1. Aleykümselam.
   Vahşi olmayan yani etini yediğin hayvanın işemediği sadece dokunduğu su temizdir.

 4. Selamunaleyküm hocam benim kardeşim gece uyurken bir rüya görmüş rüyada bizim evin içinden yani salon olan odadan bir genç kız çıkmış ve demişki evde iki tane cin var diyor kardeşim diyor sonra benim içime giriyor diyor ben deli gibi bağırıyorum sonra diyor dayım beni sirkelemiş ne oluyor diye?

  1. Aleykümselam.
   Şeytan kardeşinizi korkutmak istemiştir. Sadaka versin sabah ve akşam felak nas surelerini üçer kez okusun. Rastgele yerlere abdest bozmasın. Abdest bozmadan önce de mutlaka euzü çeksin.

 5. Selamün aleyküm ve Rahmetullah hocam

  Hayırlı huzurlu vakitler İNŞALLAH

  Hocam mesaj göndermiştim fakat cevap verilmedi yardımcı olur musunuz?

  Selam ve dua ile

  1. Aleykümselam ve rahmetullah Perihan hanım. Nasıl bir mesajdı tekrar gönderi misiniz?

  2. Rüya idi hocam

   Hocam ben görüyordum Hz.Peygamber Efendimiz Resul’Allah sallallahu aleyhi ve sellem vefat etmişti Kalabalık vardı bende telefon ile Hz.Hamzaya mesaj mı atıyordum arıyor muydum hatırlamıyorum ama Hz.Hamzanın geleceğini biliyordum Sonra bakıyordum Hz.Peygamber Efendimiz Resul’Allah sallallahu aleyhi ve sellem bir tabutun içindeydi bende uzaktan izliyordum İnsanlar mezarını kazmış toprağa gömeceklerdi hocam görüyordum Hz.Peygamber Efendimiz Resul’Allah sallallahu aleyhi ve sellemi kefenli bir şekilde toprağa gömmeye çalışıyorlardı bende uzaktan hüzünlü bir şekilde ağlıyordum

   Hakkınızı helal edin Selâm ve dua ile Hayırlı huzurlu vakitler İNŞALLAH

  3. Perihan hanım sorunuzun cevabını 12 şubatta yazmışız ama siz sitemizin soru bölümünde geriye doğru aramadığınız için bulamamışsınız. Şunu unutmayalım ki sorunuzun cevabı her zaman hemen verilmeyebilir.
   İşte o sorunuzun cevabı:
   Aleykümselam ve rahmetullah Perihan hanım.
   Gördüğünüz rüya insanların Peygamberimizin yolunu terk ettiklerine ve o kutsal yolu toprağa yani maziye gömmeye çalışmış oldukları anlamına gelir.

 6. Bizim edebiyat hocası sonsuzluk diye bir şeyin olmadığını sana ispat edebilirim ve sonsuzluk diye bir şey yok diye demişti bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

  1. O felsefe yapmıştır. Kuran’a mı inanırsınız yoksa sizin edebiyatçıya mı?
   Allahu teala kafirlerin cehennemde sonsuz kalacaklarını müminlerin ise cennette sonsuz kalacaklarını beyan etmiştir. Ömrü sınırlı bir kimse sonsuzluğu nasıl kavrayabilir ki onu isbat etsin?
   Kuran’a inanmak ve teslim olmak lazım geri boş.

  1. Aleykümselam kardeşim.
   Serhat Ahmet Tan isimli bir akıl hastasının yazdığı zırvalardır Galaktik yani Galactic Konsey.
   Kuran ile çelişmektedir. Zaman yolculuğu zırvasını avrupalı akıl hastası yazarlardan esinlenerek yazmıştır ki ona itibar edilmez.
   Gerçek ve doğru islamı bilmek isteyen Kuran ve Sünnetten asla sapmamalıdır vesselam.

 7. Bir tane ateist adam Müslümanlar hakkında birine”Biliyormusun cahil insanları hiç anlamıyorum“diye demişti Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz

  1. Kendisini bir damla sudan yaratan Allah’ı unutup Onu inkar edenden daha aşağılık cahil kim olabilir?

 8. Hristiyan birisi “Kişi Müslüman olarak Yaşar ve ölürse kesin cehennemliktir” diye yazmış. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz

  1. Kafirin ne dediğine değil Allahın ne buyurduğuna bak! Allah celle celalühü, “tüm hıristiyanlar müşriktir ebediyen cehennemliktir” buyurdu.

 9. Selamunaleykum hocam ben içkiyle alakalı bir şey soracaktım. İçkinin bir damlası bile mi haram yoksa sarhoş olacak kadar içmek mi ? Mesela okuduğum bir makalede şarabın insan sağlığına faydası olduğu yazıyordu sarhoş olmayacak kadar içmek olur mu ?

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimiz “çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır” buyurdu. Bir damla içen ertesi gün bir kadeh içer. Arkasından diğer kadehler gelir.
   Peygamberimiz “Allah içki de şifa yaratmamıştır” buyurdu. İsteyen Peygamberlere, isteyen de dinsiz prof.lara inansın. Bu dünyanın ahireti, yapılan işlerin de bir hesabı var.

 10. Hocam bir insan neden kimse beni sevmiyor diye düşünür ve bu durumdan kurtulması için neler yapmalıdır duası vs. var mıdır ?

  1. Allahı seveni ve başkalarına Allahı sevdirmeye çalışanı Allah iyi kullarına sevdirir. Bir kimseyi kimse sevmiyorsa o kimse sadece kendini sevdiği için onu kimse sevmez.

 11. Hayır hocam o anlamda demedim.
  Demek istediğim soru için 15 günü örnek olarak verdim. 30 gün diyen olabilir 40 gün diyen olabilir. İşte şimdi eğer biri böyle bir adakta bulunursa ve yapamayacağı bir şey olduğu için adak yerine yemin kefareti verebilir mi?

  1. Yemin etmeden yemin kefareti olmaz.
   Yemin etmiş olabilmek için “Vallahi, billahi, tallahi, tillahi” şeklinde söylemek yemindir.

 12. Selamün aleyküm ve Rahmetullah hocam

  Hayırlı huzurlu vakitler İNŞALLAH

  Hocam bu rüyamı yorumlar mısınız etkisinde çok kaldım 🙁 ?

  Hocam ben görüyordum

  Hz.Peygamber Efendimiz Resul’Allah sallallahu aleyhi ve sellem vefat etmişti

  Kalabalık vardı bende telefon ile Hz.Hamzaya mesaj mı atıyordum arıyor muydum hatırlamıyorum ama geleceğini biliyordum ama

  Sonra bakıyordum Hz.Peygamber Efendimiz Resul’Allah sallallahu aleyhi ve sellem bir tabutun içindeydi bende uzaktan izliyordum

  İnsanlar mezarını kazmış toprağa gömeceklerdi hocam görüyordum Peygamber efendimiz Resul’Allah sallallahu aleyhi ve sellem kefenli bir şekilde toprağa gömmeye çalışıyorlardı bende uzaktan hüzünlü bir şekilde ağlıyordum

  1. Aleykümselam ve rahmetullah Perihan hanım.
   Gördüğünüz rüya insanların Peygamberimizin yolunu terk ettiklerine ve o kutsal yolu toprağa yani maziye gömmeye çalışmış oldukları anlamına gelir.

 13. İki hadis-i şerif meali de şöyledir: (Müşrikler de, çocukları da Cehennemliktir.) [İ.Ahmed] (Kız çocuğunu diri diri gömen de, gömülen de Cehennemdedir.) [Ebu Davud] Bu hadisler sahih midir ? Tüm çocuklar cennetlik diye biliyordum.
  Bizim felsefe hocası Âhiret halkında inancına göre değişir bir sürü inanç çeşitleri var diye demişti siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?
  Bizim felsefe hocası ateist ölümü hiçlik olarak görür diye demişti İnanan bir kişiyseniz ölümü ilahî bir imtihanın gereği ebedî hayata geçiş olarak görür diye demişti. Böyle denebilirmi bu konu halkında ne düşünüyorsunuz?

  1. Hadis olduğu sanılan o sözler hadis değildir. Müşrik çocukları büluğa ermeden ölürlerse onlar cennetliktir.
   Buhari ve Taberanideki hadis de Peygamberimiz buyurdu ki:
   – “Akıl-baliğ olmadan ölen kâfir çocukları, Cennete girer.”
   – “Cennette İbrahim aleyhisselamın etrafında çocuklar dolaşır. Bunların içinde müşriklerin küçükken ölen çocukları da bulunur.” [Buhari]

   (Rabbimden, müşrik çocuklarını bağışlamasını diledim, kabul edip Cennete soktu.) [E.Nuaym]

   (Her çocuk İslam fıtratı üzere [İslam’a elverişli olarak] doğar.) [Buhari]

   2- Kâfir çocukları Cennette müminlere hizmetçi olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
   (Rabbimden, küçükken ölen müşrik çocuklarının Cennette müminlere hizmet etmelerini istedim, kabul etti.) [Hakim-i Tirmizi]

   (Müşriklerin çocukları Cennet ehlinin hizmetçileridir.) [Taberani]

   ****************************************************
   Felesefeci hocanız şunu demek istemiştir. Kıyamet günü tartıda günahları sevaplarından çok gelen müslümanlar cehenneme girmeden cennete girecektir.
   İnançlı müminler günahları ağır basarsa günahları kadar cehennemde kalır sonra cennete girerler. Dünyada müslüman görünüp de inanmayan münafıklar ve kafirler ise cehennemden hiç çıkarılmayacaklardır.
   *****************************************************
   Ateiste göre ölüm sonsuz yokluktur.
   Müminlere göre ise ölüm büyük bir imtihandır ve sonsuz yaşamın geçiş köprüsüdür.

 14. Bir ateist Allahım var olmadığı çoktan ispatlandı diye yazmış. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

  1. SORU:
   Erdem
   [email protected] “Bir ateist Allah’ın var olmadığı çoktan ispatlandı diye yazmış.
   Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?”
   CEVAP:
   Ateistler Allahu tealanın yokluğunu değil ancak inkarlarını isbatlamışlardır. O ateist İslam alimlerinin eserlerini hiç okumamış mı? Onun kendinden ve bilimsel gelişmelerden ve evrenden haberi yok olmalı.
   Kafasını kuma sokmuş kuyruğu açıkta kalmış kendisine yaklaşan avcıdan haberi olmayan deve kuşu gibi o ateist.. Ama ona rağmen avcının kendisini görmediğini sanmaktadır.
   Onlar akıl fukarasıdır. Sen o böcek beyinlinin zırvalarına inanmadın sanırım.
   İnsan olanın içinde bulunduğu şu dünyaya ibret nazarı ile bakması gerekmez mi!
   Trilyonlarca ton ağırlığındaki şu dünyayı güneşin çevresinde 14 milyar yıldır döndürüp mevsimleri günleri ve hayatı yaratan kim?
   Dünya güneşe bir metre fazla yaklaşsa her şey yanar. Bir metre uzaklaşsa her şey donar hayat kalmaz.
   Neden bir gün 24 saat oluyor da ertesi gün 23 saat olmuyor? Neden yıl 365 günde ertesi yıl 500 gün olmuyor? Neden aylar 12 de ertesi yıl 9 ay olmuyor?
   Hangi gücün kontrolünde bunlar?
   Kendisini annesinden bir zerre su, babasından gelen bir zerre sudan yaratanı mı inkar ediyor bu akıl fukarası?
   Annesi, annesinin rahminde bir cenin iken ileride doğuracağı bebeğin büyüyüp gelişmesi için ona rahim vereni mi yok sayıyor o örümcek kafalı sığ zekalı?
   Babası annesinin rahminde iken onun çocuğunun olması için babasına erkeklik organı ve tohum torbası yaratanı mı inkar ediyor o akıl yoksulu ateist zırva?
   Daha bu hususta yazacak ciltler dolusu bilgi varda anlayana bu kadarı yeter eğer merkep değilse.

 15. selamun aleykum hocam
  hocam benim abim var ve annem
  abim ve ben is guc sahibi olduk ve abim evlendi annem dul
  abim esiyle baska bir sehire tasindi
  ben bekarim calisiyorum evde annem bende kaliyor ve yaz zamaninda abim gilde kaliyor
  annem 49 yasinda ve nerdeyse 8 senedir dul bize hem annelik hem de babalik etti
  bizde onun hakini odemeye calisiyoruz
  hocam dun abim yengem ve 2 yegenim geldiler ve konustuk abim benle ozel konusmak istedi bana kardesim annemizi evlendirelim dedi yalnizlik allaha mahsustur dedi bence o bu bahane yengem anneme bakmak istemiyordu
  ben cok kizdim abime ne oldu abi 2 ay anneme bakmak sana zor mu geliyor dedim kizdim
  ve anneme ben bakarim dedim
  abim bana sen anneme nasil bakacan bekarsin ev is hem evlensen kiz annemize belki bakmaz
  annem her seye duyup oglum abin hakli size yuk oluyorum
  dedi ve bize bana iyi bir es bulun ve evlenim dedi

  ancak hocam ben istemiyorum annem bize senelerce bakti yengem yuzunden bu yastan sonra
  evlenip elin adamina yemek falan mi yapacak ona hediye degil ceza vermis gibi olur
  annem babamdan cok cekti
  ben annemi elin adamina birakamam
  ancak annem bana baski yapiyor annem bana yuk olmaktan korkuyor.ve onun yuzunden hic evlenemiyecem saniyor cunku hocam ben 2 kez birini sevdim ama tam isler ciddiye giderken 2 seferde ben annene 10ay mi bakacam dediler ve olmadi evlilik isi

  hocam annem sirf bu yuzden abimin teklifini kabul etti ve bana oglum sen bana hayirli bir koca bul dedi sirf ben evlenim diye annem istiyor
  hocam ne yapmaliyim
  bir de hocam annemin tekrar evlense caiz midir

  1. Aleykümselam Berat.
   Annen henüz yaşlı değil orta yaştadır. Annenin dinen evlenmesine bir engel yoktur. Annen konuşmalarınızdan senin evlenmene engel olduğunu sanmaktadır. Annene müdahale etmen doğru değildir. Madem evlenmek istiyorsa bırak evlensin ve senin yapacağın iyilik ona bu hususta destek olmaktır. Yani “ben senin her halde arkandayım” demen gerekir. Olur ya geçinemezler senin bu desteğinden dolayı gittiği yerde çile çekmez “benim bir evim var arkamda desteğim olan bir oğlum var” der ve kendine özgüven gelir.
   Senin de evlenmen kolaylaşır böyle olursa. Bu zamanın kızları kadınları kaynana emri altında yaşamak istemezler. Evlat anne- babaya bakmak zorunda ama gelinin dinen böyle bir dini vecibesi yoktur. Ancak kayın baba veya kayın valideye bakarsa sevap olur.

 16. HZ. İsanın tanrı olduğunu kabul etmeyenler sadece peygamber olduğunu kabul edenler denilebilirmi Müslümanlar hakkında

  1. Hz.İsa’nın ilah olduğunu kabul edenler melundur, lanetlenmiş kafirlerdir, müşriktir. Onlar tövbe edip müslüman olmazlarsa ebediyyen cehennemliktir.
   Hz İsa herkes gibi bir anadan doğmuş bir insandır ölümlüdür. O, Allahın elçisidir, günahsızdır..

 17. Hocam;
  1-Bir kişi anne ve babası ile yaşıyorsa o kişinin geliri daha fazla ama kazançlar giderler ortak ve o kişi bekar ev almak için para biriktiriyor ancak tasarruf yetkisi babada ve annede ise herkese zekat düştüğü halde yükümlü anne ve baba mı olur çünkü diyanet böyle diyor ayrıca geçmiş zekat borçlarından da tasarruf kimdeyse o mu sorumlu olur?
  2-Bankadaki faizli paranın fakirlere verilmesi gerekiyor normalde ama o kişinin bugüne kadar biriken faizi annesi ev almak için aldıysa o kişi annesine bu parayı önceden bu konuda bilgisi olmadığı için vermiş daha sonra annesi parayı geri vermiyor ihtiyacım var diyorsa yine aynı ailesi ile beraber yaşıyor o kişi tasarruf yetkisi yine babada ve annede o kişi bundan sorumlu olur mu yoksa anne mi sorumlu olur ilk sorudaki gibi çünkü diyanet tasarruf kimdeyse o sorumlu olur diyor bu para günahdan kurtulmak için fakirlere verilecekse artık o para annede olduğu için anne mi vermesi gerekiyor parayı fakirlere çünkü o kişi artık o faizi istemiyor annesi istiyor o para artık annede ve ev için istiyor eve çok ihtiyacı var çünkü kirada ev sahipleri sorun çıkartıyorsa baskı yapma kafasına göre zam yapma saçma masraflar çıkartma gibi bu durumda nasıl olur anne o parayı ev alırken kullanabilir mi ?

  1. Bir kimse büluğa erdikten sonra kazancından ve o kazancın zekatından sorumludur. Tasarruf sahibi de kendisidir. Faizden vazgeçmeli çok büyük günahtır. Ev almak istiyorsan altın biriktir hem zekat verir sevaba girersin hem de paran değer kaybına uğramaz.

  2. Hocam ben faiz parasını anneme veya babama vermişsem günahından kurtulmak için yine bu miktarı hesaplayıp aynı miktarı fakirlere vermem gerekiyor mu yoksa kendim almayıp onlara verdiğim için bundan sonra fakirlere bu parayı verip onlara bu paradan vermemek yeterli mi ayrıca aldıkları bu parada onlar sorumlu olurlar mı?

  3. Paranı anne-babandan alıp ana parayı kendine veya anne babana faize bırakmamaları şartı ile verirsin faizini fakirlere sevap beklemeden vermelisin ki onun günahından kurtulabilesin.

 18. Günah olan şeyleri sevmek ve istemek küfür müdür günah olan şeyleri seven ve isteyen kâfir olurumu ?

  1. Günah olan bir şeyi günah olduğunu kabul ederek ve üzülerek yapmak imanı yok etmez. Ama hem günah işleyip hem de onun haram olduğunu kabul etmemek küfürdür.

Bir cevap yazın