Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.368 times, 11 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.239 yorum.

 1. Burçlara bakış açımız nasıl olmalı bunlara inanılır mı?
  Bir de nikah yenilemede eşden vekalet aldıktan sonra iki erkek şahide telefonla görüntülü bağlanıp şahit tutsak olur mu? Saygılarımla

  1. Aralarında küçük ayrılık meydana gelen kadın ve erkek (üç talakla boşanmamışlarsa) yeniden evlenmek istediklerinde, bütün şartlarıyla yeni bir nikâh kıyılmak suretiyle evlenebilirler. Koca, önceki mehri ödemiş olsa da, yeniden mehir ödemek mecburiyetindedir.
   Üç talakla boşananlar yeni bir nikah yapamazlar ta ki boşanan kadın iddetten sonra bir başkasıyla evlenip ondan da boşanıp iddet sürecini tamamlamadıkça…

 2. Selamunaleyküm hocam erkeğin erkek kolyesi takmasında sıkıntı varmı birde arapça allah yazılı kolye takmakta sıkıntı varmı ve takmakta sıkıntı yoksa insanların göreceği şekilde takmak günah yada ne gibi bir abesliği getirir?

  1. Aleykümselam.
   Allah lafzı yazılı kolye takmak caiz değildir. Hele o altın ise haramdır.

 3. Ben bir şey sorcaktım. Birisi bize bir kötülük yaptığında biz onu Allah rızası için affetsek ama bize kötülük yapan kişi tövbe edip helallik istemediği sürece gene de Allah ondan yaptıklarının hesabını soracak mı ?

  1. Siz hakkınızı helal etmişseniz o kimse sizin hakkınızdan hesaba çekilmez.

 4. Selamün aleyküm babam whatsapp grubunda anneme şaka olsun diye senin derdinden kurturalım ailece fukaraya ekmek dağıtalım diye mesaj attı bu adak olur mu acaba olursa me yapmak gerekir yani hangi dert belli değil genel olarak söylenmiş
  Birde babamın büyükbaş adağı varmış babam büyükbaş hayvanın 1 hssesine ortak olsa adal yerine gelir mi? Yani 850 verirse sadece adak olur mu?
  Hocam bir sorum daha var annemle telefonda konuşurken abin ,sen bide ablan okulu bitirdiğinde bir şey yapacak diye adak adadı ben bunu hatırlıyorum ama anneme sorduğumda ben öyle bir şey söylemedim dedi şimdi ben ne yapayım abim mezun oldu bende olacam ortada adak var ama ne olduğunu bilmiyoruz ne yapalım acab orda tesbih mi dedi oruç mu dedi bilmiyorum ki? Tevbe tek etsek yeter mi

  1. Aleykümselam.
   Kurban adanmadığı için adak olmaz ancak vaad olur. Vaadleri yenine getirmek ise vaciptir. Fakir fukaraya ekmek yerine para verirseniz vaadiniz yerine gelmiş olur.
   Büyük baş adamış ise hisse olmaz. Yani bir inek kurban edeceğim demişse inek kesmelidir.
   Sen emin değilsen annen de öyle bir şey söylemediğini iddia ediyorsa yapacak bir şey yok.
   Varsa adak oruçla tövbe ile giderilemez.

 5. Selamunaleyküm hocam istanbulda bir çok günah işleniyor mesela fuhuş zina yani her yerde işleniyor ama istanbul büyük ve kalabalık olduğu için orayı örnek vermek istiyorum hocam günahlar ortamları kirli etmezmi yada bir evde zina işlenmişse oraya sonradan dindar bir aile yerleşmişse bunda bir sakınca varmı kısacası alimlerimiz yada dinimiz günah işlenmiş yada işlenen ortam yada ev cansız yer hakkında hüküm vermişmidir?

  1. Aleykümselam.
   Kabenin içinde de bir zamanlar putlara tapıldı haşa orası kirli midir?

 6. Kalben imanı olan bir kişi ağzından bilmeden ya da o kelimeyi tasdik etmeden Elfaz-ı küfür çıkarsa imanı ve nikahı gider mi?

  1. Kalben imanı olan bir kimse el-fazı küfür olan bir şeyi bilerek veya bilmeyerek söylerse kafir olur. Ama sehven söylerse küfür olmaz.

  2. Peki nikah tazelemek gerekir mi yoksa iddet müddeti içinde dine dönerse nikahı devam eder mi?

  3. Talak varsa üç talak vaki olmuşsa nikah yenilenemez.
   Ama sadece el-fazı küfür olayı ise iddet süresi yoktur derhal iman ve nikah tazelenmelidir.

  1. Günah işlerken yaptığı işin günah olduğuna inanıp üzüntü duyan o günahı işlese de kafir olmaz.

  2. Evet. Nefse ve şeytana uyarak yanlış yaptığının bilincinde olmaktır.

 7. Selamunaleyküm abdullah bekir hocam galaktik federasyon galaktik konsey yada ışığın galaktik federasyonu yada galaktik konfederasyon gibi kavramlar kafir cinlerin insanları islam dininden çıkarmak için uydurduğu bir yalanmı ve medyumcu denilen kişilere uzaylı olduğunumu söylüyor cinler birde insanları başka dinemi çekmeye çalışıyorlar kısacası bunlar cinlerin oyunlarımı öyle söylüyorlar bazı kişiler uykularında alıkonma vakaları yaşıyorlarmış bilgi verirmisiniz hocam

  1. Aleykümselam.
   Sizin de belirttiğiniz gibi o tür pis işler aynen kafir cinlerle medyumların yani kahinlerle yaptıkları kehanettir. Sadece isim değiştirmişlerdir.

 8. S.A gerçek hayatta helallik isteyemeden vefat eden bir yakınımla, vefatından sonra rüyamda helalleştim acaba bu şekilde helalleşmiş oluyor muyum?

  1. Aleykümselam Zeliha hanım.
   Rüyada helalleşmek ölmeden önce onun hakkını ödeyeceğiniz anlamına gelir.
   Ona dualar edin üzerinizde parasal bir alacağı varsa onun varislerine ödeyiniz. H

   Onun hakkın da kötü söz söylemişseniz onun iyiliklerini başkalarına anlatın sadaka verin sevaplarını ona gönderiniz ki onla helalleşmiş olasınız.

 9. Selamun aleyküm. Kızlarla tanışma programı indirdim çünkü canım sıkılıyordu. Ama niyetim arkadaş olmak sadece. Zaten kimseyle sevgili olmak istemiyorum. Şimdi ben aklımdan zina yapmaktansa bu programı indirmek iyidir dedim. Yoksa flörtün haram olduğunu biliyorum. Bu sözüm yüzünden tecdid i iman yapmam gerekir mi? Ayrıca vesvese hastasıyım ve bunu vesvese olarak mı kabul etmeli?

  1. Aleykümselam.
   Şunu öncelikle bildirelim ki, bir şey yapmadan önce atalarımız “iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır” diyerek empati yapmayı yeğlemişlerdir. Birileri sizin kız kardeşinize veya kızınıza veya çok yakın bir akrabanıza böyle bir şey yapması hoşunuza gider mi, tabi ki gitmez. Siz de böyle şeyleri yapmayın vebali çok büyüktür. Gelelim düşüncenize:
   “Zina yapmaktansa kızlarla tanışma (eğlenme) programı indirmek daha iyidir” düşünceniz veya ifadeniz şu anlamda ise küfür olmaz: Zina yapmaktan daha ehven (az) günahtır düşüncesiyle söylemişseniz küfür olmaz. Aksi halde küfürdür.

 10. Allah razı olsun hocam doğum günü kutlamada problem olmadığını biliyordum sadece yakılıp üfelenen mumun kilisede yakılan mumla alakalı mı diye düşündüm. ehli sünnet bi hoca pastanın üzerinde mum yakmak küfre düşürür dediği için çok kafama takıldı size sormak istedim. Anladığım kadarıyla kiliside üfelenen mumla pasta üzerindekinin bir alakası yok.

 11. Selamun aleykum pastanın üzerine mum konup üflemek küfre düşürür mü? Bir yerde Hristiyanların mum üflemek dini ritüeli olduğu için küfre düşürür deniliyordu

  1. Aleykümselam.
   Söz konusu şeyin küfre düşürmesi için gayri müslimlerin ibadetlerinden olması gerekir. Adetlerinden ise küfre düşürmez.

  2. Mum üflemek onların kilisede yaptığı dini ritüeli deniliyor bu kafamı çok kurcalamıştı hocam. Saygılarımla.

  3. Dinimiz sadece kâfirlerin ibadet ve haram olan âdetlerini yapmayı yasaklar. Mubah olan âdetlere izin verir. Peygamber efendimizin papaz ayakkabısı ve Rum cübbesi giydiği muteber eserlerde bildirilmektedir. Doğum gününe önem vermeyi Hristiyanlar, Müslümanlardan öğrenip, almışlardır.

   Mevlid, doğum zamanı demektir. Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır. Mevlid gecesinde, Peygamber efendimiz doğduğu için sevinenlerin günahları affedilir.

   Bu gece, Peygamber efendimiz aleyhisselamın doğum zamanlarında görülen halleri, mucizeleri okumak, dinlemek çok sevaptır. Kendisi de anlatırdı. Eshab-ı kiram da bir yere toplanıp, okurlar ve birbirlerine anlatırlardı.

   Yaş günü kutlamak ibadet değil âdettir. Bu âdet Hristiyanlardan gelmiş olsa bile, ibadet olmadığı için bir Müslümanın, doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler babalar günü gibi günler tertip etmesinde, yılbaşlarında tebrik kartı yazmasında mahzur yoktur. Günah olmayan böyle âdetleri taklit etmek caiz olur. Ancak yaş gününde mum dikmek gibi faydası olmayan âdetleri yapmak uygun olmaz.

 12. Peygamber efendimizin neden cenaze namazını on yedi kişi kılmıştır bu sorunun cevabını paylaşırmısınız hocam

 13. Selaminaleyküm.İmana bağlı olarak şunu yaparsam kafir olayım,Yahudi veyahut Hristiyan olayım,Allah’a iki demişlerden olayım gibi kelimelerin iki hükmü var biliyorum.Ancak dille söylemediğimiz bu lafızları aklımızdan geçirsek yani tam olarak o lafızı söylemesek hükmü bizde midir?
  İmana bağlı olarak,şöyle yaparsam kafir olayım,Allah’a iki demişlerden olayım,Yahudi veyahut Hristiyan olayım,dinden çıkayım gibi sözlerin iki hükmü var.Anvak bunları dilimizle söylemesek hükümleri bizde midir?
  Merhaba.İman üzerine kafir olayım,Hristiyan olayım gibi sözlerin iki hükmü var biliyorum ama eğer bu lafızları dilimizle söylemsek sadece aklımızdan geçirsek bunların (iki hüküm farketmez)hükmü bizde midir?

  1. Aleykümselam.
   Yemin “Şu işi şöyle yaparsam kafir olayım, Yahudi veyahut Hristiyan olayım, Allah’a iki demişlerden olayım” gibi kelimeler çok tehlikelidir. O sözlerde küfür kokusu vardır. Onları dilinizle söylerseniz veya içinizden geçirirseniz küfre düşme tehlikeniz vardır. Aklınıza geldiğinde “böyle söylemek şeytanın işidir” diye düşünürseniz imanınıza zarar gelmez.
   Bir kimse: “Şöyle yaparsam kâfir olayım” yahut “Yahudi, Hıristiyan olayım”, yahut “Allah’ın kulu, Peygamberim ümmeti olmayayım” demiş olsa, onun inancına ve maksadına bakılır. Eğer bu sözü yemin maksadı ile sözünü sadece kuvvetlendirmek için söylemişse, bu bir yemin olur. Yeminini bozunca (hanis olunca), üzerine keffaret gerekir. Fakat söylediği o sözle kâfir olacağına inanarak söylemişse, bu yemin olmaz. Ancak tevbe ve istiğfar etmesi ve böylece hem imanını, hem de evli ise nikâhını yenilemesi gerekir. Yeminini bozsun (hanis olsun), olmasın fark etmez. Dine ve imana sövmek de bu hükümdedir. İmanın ve nikâhın yenilenmesi icab eder.

  2. Peki eğer bu tip sözleri aklından geçirmiş insanın imanına zarar gelir mi?Aklından geçirdiği şeyi yaptığını varsayarsak imanı tehlikeye düşer mi?

  3. Aklına küfür ve şirk içeren söz ve iş tütünden bir şeyler geldiğinde onları beğenir hoş görürsen küfre girersin. Ama onları kerih görüp beğenmezsen imanına zarar gelmez.

  4. Hocam çok acil lütfen cevap verin.Eğer biri bu sözleri diliyle telafuz etmezse hükmü onda mıdır?Yani kefaret vermesi ya da tövbe veya istiğfar etmesi gerekir mi?Lüften yanıtlayın.Allah razı olsun.

  5. Kardeşim siz ne kadar zor anlıyorsunuz?
   Aynı konuyu defalarca yazdınız cevapladık. Lütfen daha dikkatli, okuyunuz ya da birisine okutturunuz.
   Yemin “Şu işi şöyle yaparsam kafir olayım, Yahudi veyahut Hristiyan olayım, Allah’a iki demişlerden olayım” gibi kelimeler çok tehlikelidir. O sözlerde küfür kokusu vardır. Onları dilinizle söylerseniz veya içinizden geçirirseniz küfre düşme tehlikeniz vardır. Aklınıza geldiğinde “böyle söylemek şeytanın işidir” diye düşünürseniz imanınıza zarar gelmez.
   Bir kimse: “Şöyle yaparsam kâfir olayım” yahut “Yahudi, Hıristiyan olayım”, yahut “Allah’ın kulu, Peygamberim ümmeti olmayayım” demiş olsa, onun inancına ve maksadına bakılır. Eğer bu sözü yemin maksadı ile sözünü sadece kuvvetlendirmek için söylemişse, bu bir yemin olur. Yeminini bozunca (hanis olunca), üzerine keffaret gerekir. Fakat söylediği o sözle kâfir olacağına inanarak söylemişse, bu yemin olmaz. Ancak tevbe ve istiğfar etmesi ve böylece hem imanını, hem de evli ise nikâhını yenilemesi gerekir. Yeminini bozsun (hanis olsun), olmasın fark etmez. Dine ve imana sövmek de bu hükümdedir. İmanın ve nikâhın yenilenmesi icab eder.
   Yemini dilinizle söylemedikçe veya yazı ile yazmadıkça yemin kefareti gerekmez.

 14. Hocam selamün aleyküm ben 15 yaşımdayım mesela birine sinirlenince isim vermeden sövmek kul hakkına girer mi ve 15 yasimda olduğum için kul hakkı olurmu?

  1. Aleykümselam.
   Madem 15 yaşındasın sövmenin kul hakkı olduğunu da biliyorsun. Tabi ki bilinçlisin ve söversen kul hakkına ve günaha girersin..

 15. Dinden çıkaran şirk veya inkar veya dine hakaret işleyen bir kimse işlediği küfrün içinde kul hakkı da varsa hem kafir olur hem de kul hakkına girmiş olur.
  Bu kimse tekrar iman edip tövbe ettiğinde sadece kul hakkından sorumludur. Onu da öderse hiçbir günahı kalmaz.
  O din hocası dediğiniz kimse eksik konuşmuş. İnancı olmayanlar Allahın var olduğu hakkında düşünebilirler demeliydi. Aksi halde müslüman bir kimse Allahın var olup olmadığı hakkında düşündüğü an kafir olur. Ama bir müslüman istemeden aklına haşa Allahın hakkında kötü şeyler gelirse bu şeytanın dürtüsüdür. O düşünceyi benimsemediği sürece onun imanına zarar gelmez.
  Kul hakkına tövbe ettikten sonra helallik alınır hak sahibine hakkı ödenmek istenir buna rağmen hak sahibi zorluk çıkarırsa Allahu teala ahirette helalleşmeyi kolaylaştırır.

  1. Tövbesini bozduğu için veya işlediği günahı başkalarına anlattığı için tövbe eden anasından doğmuş gibi günahsızdır. Tövbesini bozmadan ölürse ahirette o günahlardan hesap sorulmaz.
   Kul hakkı müstesna.

  2. Sizi kimse tanıyamaz. Ayrıca sorularınız da gizlenecek bir durum da yok.

 16. Selamun aleykum hocam.
  Hocam eşim 1 hafta iznik’te ablasinda kaldı. Yarın Istanbul’a dönecek.
  Korona virusunden ötürü ayrı yerlerde uyumayı teklif edeceğim, (her turlu ihtimale karşı) bu tedbir sünnete uygun mudur, yoksa eşimi üzmüş olur muyum?

  1. Aleykümselam. Eşine “Bana belki virüs bulaşmış olabilir bir hafta ayrı odalarda yatalım dersen üzülmez. Öyle bir şey varsa zaten üç dört günde belirti verir hastaneye gidersiniz.

 17. Parapsikoloji dinen sakıncalı bir ilim midir? Eğer değilse, kaynakların büyük kısmının çeşitli inançlardan öğretiler barındırması sebebiyle, önerebileceğiniz güvenilir bir kaynak var mıdır? Hz. Ömer’in Mescid-i Nebevi’de iken İran’daki fetihlerde görevli olan komutanı Sariye’ye seslenmesi parapsikoloji kapsamında değerlendirilebilir mi?

  1. Parapsikoloji, duyu organlarını kullanmadan gerçekleştirilen olayların ve paranormal (normal-dışı) olayların deneysel yöntemlerle incelenmesine verilen isim olarak tanımlanabilir.
   Paranormal teriminin normalin ötesinde, normalin dışında durumları/olayları açıklamak amacıyla kullanılan bir kelime olduğu, mevcut bilimsel anlayışla açıklanamayan olayları anlatmak için kullanılan bir terimdir.
   İslam’da bu tür uğraşılara kahinlik denir. Olağan üstü haller göstermeye peygamberlerde mucize, peygambere tam bağlı evliyada görülürse keramet, islam dışı inançlarda görülürse ona kehanet denir.
   Mucize; Allah’ın peygamberlerin peygamberliğini kanıtlaması için verdiği olağan üstü hallerdir.
   Keramet: Veli denilen günahsız mümin kimseye de mucizeye benzeyen ama mucizenin bir altı olan olaylara da keramet denilir. Eğer veli denilen kişi peygamberin yolundan saparsa kerameti de biter. Hz Ömer’in “ya sariyel cebel ” deyip üç ay mesafedeki komutana sesini duyurması bu velilikten olan keramettir.
   Kehanet: Cin şeytanları ile temasa geçen gayri müslim kimseler cinlere yaptırdıkları büyü türü işlere denir.
   MUCİZE-KERAMET’le KEHANET Nasıl Ayrılır?
   Mucize ve keramette eşyanın fiziksel durumu ve kimyasal durumu değişir, kehanette ise eşyanın bir süreliğine görüntüsü değişir.

  2. Telekinezi, astral seyahat, telepati vb. uğraşlarla uğraşmak? Dinen uygun mudur o zaman?

 18. Galactic federation, adromeda konseyi, galaktik konsey mele-i ala tanrılar meclisi ve uzay gemisi filosu gibi hurafeler kafirlerin uydurduğu hayaller alemidir. Bunların kanıtı asla mümkün değildir. Ülkemizde de Serhat Ahmet Tan isimli bir akıl hastasının avrupalı felesefeci kafirlerden esinlenerek yazdığı zırvalardır.
  Kuran ile çelişmektedir. Zaman yolculuğu zırvasını avrupalı akıl hastası felsefeciler yazmıştır ki ona itibar edilmez. İslamda tek İlah vardır. Tanrılar edinmek şiktir. Şirk işleyenlerin ahiretteki yeri ise cehennemde sonsuz azab görmektir.
  Gerçek ve doğru islamı bilmek isteyen Kuran ve Sünnetten asla sapmamalıdır vesselam.

 19. Selamun aleyküm. Birisi namazda tembellik yapsa sonrasında da yatakta uzanırken uyumayı sevdiği için tembellik iyi diye düşünse bu kişi dinden çıkar mı?? Çünkü bu kişinin aklına namaz kılması gerektiği geliyor ve düşüncesini değiştiriyor ve ardından da namaz kılıyor.

  1. Namazı tembellikle kılmayan fasıktır cehennemliktir. Tembellik namaz kılmaktan daha iyidir diye inanan da kafirdir.

Bir cevap yazın