Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.482 times, 2 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.246 yorum.

 1. Esselamu aleykum sevgili hocam.
  Hocam bu yardim kuruluşlarının Kuran bağışında ölmüşlermiş için Kuran aldırsak ordaki hafızlara bağışlansa,.bu amel ölmusllerinize gider mi ve sevabı ne mahiyette olur?

  1. Aleykümselam.
   Allah yardımlarınızı boşa çıkarmaz. Ramazanda daha çok sevap olur.

 2. salih bir mümin günahlardan tiksinirse ama ya şu günaha düştüysem diye bir şüpheye kapılıyorsa/ günah işlemekten korkarsa bu neden olur ne yapması gerekir ?

 3. Selamunaleyküm hocam Allah Celle Celalüh’ü kaç tane cin ırkı yaratmıştır googlede araştırdım baya ırk isimleri çıktı neler yaptıkları nasıl şekilleri olduğunu ne yaptıklarını anlatan bir makale sizden teyit etmek istedim kaç tane var?

  1. Aleykümselam. Cinler de farklıdır. Ama ne kadar olduğunu Allah bilir. Kuran veya Peygamberimizin hadislerine dayanmayan o husustaki yazılara itibar etmeyiniz.
   Ayrıca cinlerle de uğraşmayınız. Musallat olurlar başınızı kurtaramazsınız.!

 4. Selamün aleyküm hocam ben namaz veya tesbihat yaparken bazan bir şey anlıyorum ibadetten bazanda hiç birşey anlamıyorum öyle fiziki hareket ve söylemden öteye geçmiyor gibime geliyor. Kabul olmadığının işareti mi bu

  1. Aleykümselam.
   İbadetler, bilhassa namaz ve oruç ibadetten zevk almak için değil Allah rızası için yapılmalıdır. İbadetlerden hiç bir zevk huşu almasınız bile şartlarına uygun yaptığınız ibadetler Allah katında makbuldür.
   Bizim en büyük zevkimiz Allah için içimizin yanması ve Onun rızasını kazanmamızdır.

 5. Merhaba.Ben ya Rabbi ben tevbe ederim ve istiğfar ederim nolur beni affet ya Rabbi şeklinde kendisinin sözüyle tevbe ve istiğfar edebilir mi? Yoksa özel dualar mı lazımdır?

  1. Merhaba.
   “Ya Rabbi ben pişman oldum bütün yapmış olduğum günahlardan. Keşke yapmasaydım. İnşaallah bir daha yapmayacağım” derseniz tövbe olur.

 6. hocam merhabalar ben 7 seneye yakin namaz kiliyorum namazda tekbir getitmek farzmis ben bunu bilmiyorum dum ve namaz niyet ederken tekbir getirdigimi hatalamiyorum 2 aradayım ne yapmam gerek

  1. Yedi yıllık namazlarını kaza edeceksin. Eğer önceki kıldıkların kabul olmuşsa kaza niyetine kıldıkların boşa gitmez onlara da sevap verilir.
   Yalnız bu kez biraz kitap oku. Namazın farzlarını vaciplerini sünnetlerini namazı bozan şeyleri iyi öğren zor değil.

 7. hocam iyi günler 1:oruçluyken birşey koklamak misal lavanta gibi baş agrisina iyi geldiği için orucu bozar mi 2: vücuda krem ve zeytinyağı sürmek orucu bozar mi

  1. İyi günler.
   SORU: “Oruçluyken bir şey koklamak misal lavanta gibi baş ağrısına iyi geldiği için orucu bozar mi 2: vücuda krem ve zeytinyağı sürmek orucu bozar mi?”
   CEVAP: Hayır bozmaz.

 8. Livata(eşcinsellik) günahı zina ile eştir. Bir kimse bir günahı hayal etmekle o günahı işlemiş olmaz. Ama o düşünülen livata yapılırsa büyük günaha girer, günaha batar.
  Nefis insanın binek hayvanıdır. Hayvanın her istediği yapılırsa kişi insanlıktan çıkar.
  Hayvana binildiğinde yuları serbest bırakılırsa o hayvan başkalarının ekinlerine girer zararlık verir. Ekin sahibi de eşeğin sahibini eşek sudan gelene dek döver hatta öldürebilir.
  Eşeğin yularını serbest bırakmamak gerek. Nefsin istediği değil Kuran ve sünnetin istediğini yapanlar kurtulur. İki dünyanın saadeti Kuran ve Sünnete tabi olmakla mümkündür.
  Sakat şeyleri yapmamak için sakat şeyler düşünmemek lazım.

 9. Selamün aleyküm iki sorum olacaktı birincisi ebu hanzalayı tekfir etmek dinden çıkartır mı
  İkincisi istimna yapmayacağıma dair misal 3 ay yapmıyacağım diye günahtan kaçmak için yemin içilir mi içilirse günah olur mu? Ve böyle sürekli yemin etmede sakınca olur mu?

  1. Aleykümselam.
   Sahabeden hazreti Hanzala’yı veya başka bir sahabeyi tekfir etmek dinden çıkarır.
   Bu zamanın insanı Hz Hanzala’nın tırnağı bile olamaz. Rasulullah savaş için tellal çıkardığında Hanzala Rasulullahın emri geciktirilemez deyip o an gusül abdestini almayı dahi erteliyor ve o haliyle şehid oluyor. Su bulunmayan çölde Hz Hanzala’nın bedeninin ıslak olduğunu sahabe bunun hikmetini sorunca, “Onu gökten inen melekler yıkadı” buyuruyor.
   Öyle süreli veya süresiz yemin edebilirsin. Günah olmaz.

  2. Hocam allah muhafaza ben sahabe efendimizi demedim bu YouTubeda video çeken ebu hanzalayı tekfir etmek dinden çıkartır mı dedim
   Birde hocam sürekli yemin etmek iyi değil dediler ama ben günahtan kaçmak için böyle sürekli ediyorum bu dediğim kısma girmiyor değil mi? Sürekli edince

  3. Ebu Hanzala (Halis Bayuncuk):
   Allah Göktedir Diyen, Allahın Eli Ayağı Gözü Vardır Diyen, İŞİD’e İslam devleti diyen, tasavvufçuları kâfirlikle suçlayan ve yüzlerce bozuk görüşe sahip olan bir kafirdir…
   Çok yemin etmek mekruhtur.

  4. Anladım hocam çok sağolun peki yemin günahtan kaçmak için bile olsa çok edilse bile mekruf mudur?

  5. Siz de sağ olun kardeşim.
   Gerektiği yerde yemin edilirse daha inandırıcı olursunuz. Çok yemin etmekle daha çok inandırıcı olamayız.

 10. Hep duyuyoruz işte dolunaydı güneşle merkür enerji vs güzel şeyler olcak diye bunların aslı astarı var mıdır

  1. peygamberimiz “Küllü münecimîn kezzâb” buyurmuştur. Yani burçların hayatımızı etkilediğine inanmak şirktir.

 11. Selamün aleyküm bir mealde gözü bürüyen vesvese geldiği zaman kalp gözüyle görürler diyor bunu nasıl anlıyacağız.

  1. Araf/200 :
   – Eğer şeytandan bir vesvese, bir gıcık gelirse hemen Allah’a sığın. Muhakkak ki, Allah hakkıyla işiten, kemaliyle bilendir.
   Araf/201 :
   – Allah’tan korkanlar, kendilerine şeytandan bir vesvese iliştiği zaman, durup düşünürler de derhal kendi basiretlerine sahib olurlar.

 12. Hocam kendine hoca diyen bir adam bir videosunda şöyle dedi
  Şeytan hayalen karşıma geldi ve şöyle dedi ben ne kadar kibirlenmiş olsamda Allah’a içimden aşığım ama hidayet gelmediği için böyleyim dedi bu bana açıkçası çok saçma geldi aşık olması bu doğru mu sizce

  1. Aklı selim bir kimse şeytanın sözlerine inanır mı hiç?
   Allahu teala buyurdu ki(mealen):
   “Zira böylesine saçıp savuranlar (israf edenler) şeytanların dostlarıdır. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür.” (İsra 27)
   Rabbine karşı çok nankör olan şeytan Allaha aşık olabilir mi?

 13. Selamün aleyküm hocam şeytan bana iki ramazandır çok üstüme oynuyor artık ne zaman nerde hamle yaptığını hisseder oldum bu hem iyi hem kötü uğraşamıyorum şeytanda istihaze duaları var mı?

  1. Aleykümselam.
   Şeytan çok tehlikeli bir düşmandır. Ondan daima her halükarda Allaha sığınmak elzemdir.
   Sığınma duaları ayetelkürsi, ihlas, felak ve nasdır. Bunları sabah ve akşam yedişer kez oku.

 14. Namazda fatihadan sonra bir sure daha okuyoruz ya bu surelerin belli bir sırası var mıdır okumak için ?

  1. SORU: Namazda fatihadan sonra bir sure daha okuyoruz ya bu surelerin belli bir sırası var mıdır okumak için ?
   CEVAP:
   Namazda fatihadan sonra okunan sureye zammı sure denilir.
   Fatihadan sonra Kurandaki sıraya göre kısa surelerden okunur.
   Fatihadan sonra fil suresini okursan ikinci rekatta ondan sonra gelen Kureyş suresini okumalısın. Ya da Kureyş ve maunu atlayıp kevseri okursun. Üçüncü rekatta zammı sure olarak istediğin sureden başlarsın.

 15. Hocam bir kişi bir arkadaşına müslüman birini tekfir etse sonra pişman olsa tevbe edip helallik alsa ama arkadaşına tekfir ettiği için Arkadaşı da başka arkadaşına tekfir etse bu tekfir suçu ilk tekfir edene gelip ebedi olarak cehennemdr mi kalır

  1. Tövbe edip imanını yenilerse ve başkalarına tekfir ettiği için tövbe ettiğini duyurursa affedilir.

  2. Yani hocam vebal olur tam olarak nasıl yani onun o günahı işlemesinden bize de mi günah olur

  3. Bir kimse bir başkası için insanların içinde haksız yere “Falan adam kafir” dese sonra da yanlış yaptığını anlasa tövbe etse günahları affolur ama tekfirini işiten insanlar o adama o sözden dolayı suizan ederler. Bunun günahı kime olur sizce?
   Yanlış yaptığımızı iftira ettiğimizi başkalarına duyurmazsak kul hakkı baki kalır.

  4. Hocam bir sen eğer onlar o kişiden duyup tekfir edip dinden çıkarsa eğer ilk tekfir edende dinden çıkmış mı olur yani tevbe etse de onlara bildirmediği sürece dinden çıkmış mı olur

  5. Onlar sana inanıp bilmedikleri kişiyi tekfir ettikleri için sorumluluk sana aittir.

 16. selamunaleyküm hocam ben size anlıyorum ama ben 25 yıldır gitmediğim doktor kalmadı ama bir türlü başağrısı sorununu çözemedim önce epilepsi sıkıntısı vardı onu çözdük ama bir türlü bu başağrısından kurtulamadık bir yol gösterirseniz memnun olurum saygılarımla

  1. Eşinizin dişlerinin filmini çektirin. Olur ki dişlerinde sinirleri rahatsız edici iltihap gibi bir durum olabilir. O da baş ağrısı yapar.

 17. Selamün aleyküm hocam bir insanın gelen vesvese sonucu acaba imandan çıktım mı diye düşünmesi günah mıdır?
  Ben gelen vesvese sonucu imandan çıkmış gibi hissettim ve böylelikle namaz artık kılmamalıyım gibi hissediyorum ve bu beni oldukça üzüyor ve rahatsız ediyor.
  Yani hocam demek istediğim iman ne bir şey değil mi bu gibi düşünceye takılmak günah oluyor mu?

  1. Aleykümselam.
   SORU:
   hocam bir insanın gelen vesvese sonucu acaba imandan çıktım mı diye düşünmesi günah mıdır?
   Ben gelen vesvese sonucu imandan çıkmış gibi hissettim ve böylelikle namaz artık kılmamalıyım gibi hissediyorum ve bu beni oldukça üzüyor ve rahatsız ediyor.
   Yani hocam demek istediğim iman ne bir şey değil mi bu gibi düşünceye takılmak günah oluyor mu?
   CEVAP:
   İçinize gelen olumsuz şeylerden rahatsız oluyorsan o söz senin değil şeytanın sözüdür. Takma önüne bak Allah yoluna devam et.
   İçine gelen şeytanın sözü ve düşüncesini kötü bildiğin sürece o söz ve düşünce sana ait değildir.

 18. İyi geceler. Bir sorum olacakti
  bir ise girerken uzun süreli calisacak birinin istenildiği, kısa sure calisip gitmenin istenilmediği söylenirse ve bunu da işe girecek olan aday onaylarsa uzun sure calismayı istediğini söylerse ve daha sonra bu kisi bir kac ay sonra baska yerden daha iyi teklif geldigi icin veya baska sebeplerden (isten sıkılma, baska yerde calisma isteği vs.) gibi sebeplerle işten çıkarsa kul hakkı yemis olur mu? İsten cikarken isverenlerle ve yetkililerle bu konuda helallesse nasıl olur? Ayrıca bu pozisyona ise alım surecinde aday olmus baska kisilerin de hakkı yenmis olunur mu?

  1. Müslüman sözünde durur. Bir kimse bir işe başladığında akabinde daha cazip bir teklif geldi diye başka bir işe geçerse, orada da daha cazip bir teklif geldiğinde orayı da bırakıp başka işe geçer. Empati yapınız:
   Patron aynısını çalışanına yapsa siz bunu doğru bulur musunuz?
   Yani siz işe girdikten sonra daha cazip bir eleman gelse sizi işten çıkarsa onu alsa bu etik midir?

 19. Hayırlı ramazanlar bu aralar aklıma takılan soru nübüvvetin uluhiyyet ve insan açısından imkanı ne cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Hayırlı ramazanlar Melek hanım.
   Nübüvvet peygamberlik demektir. Uluhiyyet tek ilah Allah hakkında elzem olan bilgiler demektir. Peygamberler gönderilmeseydi bizler Allahı tanıyamazdık. Tanıyanlarda eksik sıfatlı olarak tanırlardı. Allaha nasıl ibadet edilir bunu asla bilemezdik.

 20. Selamün aleyküm hocam vücudumda sürekli yanma var ve üzerimde bir üzüntü var geçmiyor. Birde ara sıra gölge önümden geçiyor bana görünüyorlar gibi geliyor yardımcı olursanız sevinirim hocam

  1. Aleykümselam.
   İbadetlerinizi ilmihallere göre yapın. Sabah ve akşam 7’şer kez ayetel kürsi, kureyş, kafirun ihlas, felak ve nas surelerini okuyun ve bir psikiyatr doktora tedavi olun.

Bir cevap yazın