Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.399 times, 6 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.242 yorum.

 1. Selamün aleyküm hocam ben namaz kılıyorum dinime bağlı yaşıyorum yaşım 22 ama istimna yapmayı bir türlü bırakamadım ne tavsiye edersiniz hocam

  1. Aleykümselam. Yaşın 22 olmuş. Artık dindar bir kız bulup evlenmelisin ama elinle değil.

 2. c-1 Onu demek Caiz değildir.
  c-2 O dediğini dağıtırsan günahın artar.
  c-3 LGBT yani ibnelik haramdır. Onaları destekleyen lanetliktir. Onların yaptıklarına buğz etmeyen mümin değildir.

  1. Evet sahihtir. O kudsi hadisi “Ey rasulüm seni alemlere rahmet olarak gönderdik” ayeti teyit etmektedir..

 3. Selamun Aleyküm.
  Canlı yayında biri hocaya soru sordu.
  Dediki benim kardeşim yıldızfalı/yıldızname baktırdım kendime ve sana ben trafik kazasında ölecem 2 ay içinde sende oğlunu evlendirecen o senle konuşmayacak kızında hastalanacak felan demiş.
  Kadın diyorki kardeşim araba kazasında öldü 2 ay içinde Oğlumu evlendirdim oda benle konuşmuyor şuan dedi.
  Hocam Hadisde Resulullah s.a.v Kahinlerin cinlerden aldığı 1 bilgiye 40 yalan karıştırdığını söylüyor bunu biliyorum lakin bu mevzuda adamın dedikleri çıkmış gördüğünüz gibi bunu nasıl açıklarız

  1. Aleykümselam.
   Gaybı Allahtan başkası bilemez. O hoca ve onun yardakçısı yalan söylüyor. O kimse o hocanın gizli adamıdır. Ama siz bilmezsiniz. Peygamberler ve evliyaların bazen gaybten haber vermeleri Allahın onlara bildirmesiyledir. Cinler de gaybı bilemez. Allah’tan başka kim gaybı bildiğini iddia ederse kafirdir. Ona inananlarda kafir olur. Peygamberler ve evliyalar asla gaybı bildiklerini iddia etmezler. Peygamberler kendilerine gaybi bilgileri Allahın haber verdiğini evliyalar ise rüyalarında Allahın haber verdiğini söylerler. Bunun bundan başka bir açıklaması yoktur.

  2. Hocam siz sorumu yanlış anlamışssınız.
   Nihat hatipoğlu programında bir kadın dediki;
   “Hocam benim kardeşim vardı yıldızname/yıldızfalı baktırdığını söyleyip kendisinin 2 ay içinde trafik kazasında öleceğini ve benimde oğlumu evlendirip onunla konuşmayacağımı kızımın hasta olacağını söyledi.Kendisi trafik kazasında öldü dedikten 2 ay sonra.
   Oğlumla şuanla evli ve benle konuşmuyor aramız kötü ben çok korkuyorum hocam” dedi.
   Oğlumla yazmışım ,Oğlumda olacaktı.
   Yani Oğlumda şuan evlendi ve benle konuşmuyor dedi.

  3. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Hazreti Aişe’den (r.anha.) rivayet edilen bir hadisi şerifinde buyurdu ki (mealen):
   “Melekler buluttan indiklerinde, gökte kararlaşan şeylerden söz ederler. Şeytanlar ise bunlardan bazılarına kulak kabartıp duyarlar ve kahinlere bildirirler. Kahinlerde bunun yanına yüz daha katıp satarlar.
   Bu o tür haberlerdendir.

 4. hocam iyi günler zekat yardımlaşma derneklerine verilebilir mi? örnek :cansuyu ve darrüssafaka vb

  1. Hayırlı günler kardeşim.
   Zekatı ehline dağıtan dernekler varsa onlara fakirlere verilmek üzere vekaleten verilir. Ama derneğin kendisine zekat verilmez. Kuran kursu veya cami dahi olsa zekat onlara verilmez. Zekat fakirin hakkıdır.

  2. En iyisi kendi elinle dağıtmaktır. Ama çevrende zekat vereceğin birisi yoksa zekat toplayıp dağıtan derneklere verebilirsin. Ama zekatı fakirlere verip vermediklerini kendilerine sor.

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimizin Peygamberliğinin ilk 6 ayı rüya ile geçmiştir. O sebeple “Peygamberliğin 46 cüzde bir cüzü rüyadır” buyurmuştur.
   Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz buyurdular ki;
   -” Güzel rüya gören, hemen Allahü teâlâya hamd ve şükretsin! Kötü rüya gören, Allahü teâlâya sığınsın, rüyasını kimseye anlatmasın! O zaman rüyanın ona zararı olmaz.” (Hadis-i Dare Kutni)
   Ebû Katâde radiya’llâhu anh’den rivâyete göre Peygamber aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: 
   “Güzel rü’yâ Allah’tandır. Fenâ rü’yâ da şeytandandır. Biriniz korkunç yâni karışık rü’yâ gördüğünde hemen sol tarafına tükürüp, üflesin ve o rü’yânın şerrinden Allâh’a sığınsın, (Eûzü bi’llâhi mine’ş-şeytâni’r-racîm, desin!). Bu sûretle o rü’yâ, gören kimseye zarar vermez.” (Kütüb-ü Sitte-1358)
   Kuranı Kerim’de de Yusuf suresinde Yusüf Peygamberin sahih rüyasından söz edilir.

 5. Oruç günü gusül alma zorunda kalabiliyoruz ağza burna tam su çekemiyoruz. Geçerli deniyor ama içim rahat etmiyo . Gece tekrar gusül alma vesvesesi geliyor. Olmadi diye. iftardan sonra ağza burna iyice çeksem yeterli olur mu. Vesveseyi kovmak adına

  1. Oruçlu iken ağza ve buruna fazla su almak orucu bozacağı için Peygamberimiz oruçlu iken abdest için “Ağıza ve buruna az su alınız” buyurmuştur. Guslünüz kabuldür vesveseyi yapmayınız.

  1. Din Allah ile kul arasındadır sözü kafirlerin uydurmasıdır. Öyle olsaydı camiler, cemaatler olur muydu, minarelerden ezanlar okunur muydu?
   Şeriat(Kuran Ve Sünnet) mahkemeleri ve yasaları olur muydu?

  1. Kuran Allahın hükümleri ile hükmedilmesini emreder. Laiklik ise buna karşıdır.

 6. Selamun Aleyküm.
  Hayvanlarda süt, Yedikleri besinin kanın ve içindeki besinlerin ayrışmasıyla süt bezlerine gidiyor orda süt oluşuyor.
  Ozaman Nahl66 daki “Kan ve fışkı arasında” kelimesimi nasıl anlamalıyız
  Arapçada min beyni kelimesi hem iki şeyin arası hemde ayrılık gibi manalara geliyormuş

  1. Nahl/66 Mealen:
   – Gerçekten süt veren hayvanlarda da size bir ibret vardır. Size işkembelerindeki yem artıklarıyla kandan meydana gelen, içenlere içimi kolay halis bir süt içirmekteyiz.

   Kelamcılar kelimelerin zahirine takıntılıdır. Kelimelerin içinde ki hazine mesabesinde olan manayı göremeyip mimle, denle, danla uğraşıyorlar. Mim nedir? Türkçe den dan.
   Her şey açık değil mi? İlahi kudretin tecellisiyle otu yiyen hayvanın içindeki mekanizma ottan posayı ayırıyor, sütü kandan ayırıyor, kanı hayvana enerji oluyor, posası gübre oluyor, sütü de yavrusuna ve insanlara besin oluyor. Olup bitenin farkında olmayan bu hayvan farkına varmadan insanlara hizmet ediyor. Onu bu şekilde hizmete elverişli kılan yüce Yaratana bize de şükür etmek düşüyor.

  1. Salavat ayetle sabittir. Ama siz istediğiniz şekilde salavat getirebilirsiniz.

 7. Selamun Aleyküm.
  “Biz ümmi bir toplumuz ,hesap ve okuma bilmeyiz.Şunu biliriz ki ay ya 29 yada 30 gündür.(Buhari,savm13)
  Hocam bildiğiniz gibi 12 ayın 7 ayı 31 gün çekmektedir ozaman bu hadisi nasıl açıklarız

  1. Aleykümselam.
   SORU:
   “Biz ümmi bir toplumuz, hesap ve okuma bilmeyiz. Şunu biliriz ki ay ya 29 yada 30 gündür.
   (Buhari, Savm: 13)
   Hocam bildiğiniz gibi 12 ayın 7 ayı 31 gün çekmektedir o zaman bu hadisi nasıl açıklarız?

   CEVAP: İslama göre takvim güneş takvimi değil ay takvimidir. O sebeple ay takviminde aylar 31 çekmez. Ya 29 ya da 30 çeker.
   Vesselam.

  1. Evet o hadis sahihtir. Ama sizin yanlışınız şu ki sizler içtihat derecesinde ilminiz olmamasına rağmen ayet ve hadisle amel etmeye kalkıyor ve batıyorsunuz. Ayet ve hadisle amel etmek müçtehitlere mahsustur. Bizler ayet ve hadislere müçtehitlerin verdiği mana üzerine amel etmemiz vaciptir. O hadisi okudunuz kafanız karıştı tabi.
   O hadisi ve diğerlerini okuyan Hanefi fıkıh alimlerinden İbn-i Abidin hazretleri bu elle istimna konusunu şu şekilde izah etmiş bulunmaktadır:
   “İstimna (mastürbasyon) zevk için olursa günahtır.
   Bekarlar hakkında (cinsel dürtüleri bastırıp da günaha girme tehlikesi baş gösterdiğinde) sükunet bulmak için caiz,
   Zina tehlikesi olursa vacip olur.”
   Kaynak: (Hanefi Fukahası İbn-i Abidin, Orucu Bozan Şeyler).
   NOT: İstimna, yukarıda cevaz verilenlerin dışında keyfi olarak yapılırsa, konunun uzmanlarının bildirdiğine göre evliliğe çok zararları olacağı belirtilmiştir.

 8. soru 1)hocam ne mutlu türküm diyene sözünü ırkçılık ve asabiyete kaçmadan söylemek caiz midir kimseyi hor görmeden söylemek

  soru 2)meclisimizde hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir yazıyor burada hakimiyetten kastedilen yönetici seçme hakkı değil midir bu söz islamla çelişir mi

  1. 1- Irkçılık yapmadan başka Müslümanları aşağılamadan, “Ne mutlu (Müslüman) Türk’üm” demek caizdir. Aslında Yüce Osmanlı ve Büyük Selçuklu döneminde “Türk’üm” demek “Müslümanım” demekti. Bu ikisi eş anlamlı kullanılırdı. Etnik kökeni Türk olmayanlar dahi “Müslümanım” yerine “Türküm” derlerdi. Avrupalılar dahi Osmanlı coğrafyasında yaşayan Arap, Gürcü, Laz, Kürt, Çerkez, Arnavut, Makedon Boşnak hepsine Müslüman yerine Türk derlerdi. Müslüman olmayan Rum, Ermeni ve Yahudilere ise Türk denmezdi.
   Yakın tarihte Boşnaklara Sırplar Türk’sünüz diye soykırım uyguladılar.

   2- “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözü ülkenin yöneticilerini seçme anlamındadır. Ya da o anlamda kabullenmeliyiz. Yoksa hakikatte “Hakimiyet kayıtsız şartsız Allah’ındır” Aksini iddia etmek şirktir.

 9. Merhaba..
  Cinsel organa dokunmadan şehvetlenmek inzal yani orgazm olmamışsa oruç bozulmaz ama oruçlu iken bunu yapmak mekruhtur.

  1. Hanefî mezhebinde olan Müslümanların, deniz kenarında da yaşasalar, balık şeklinde olmayan yengeç, midye, istiridye, ıstakoz, kerevit, karides gibi deniz haşeratını yemeleri caiz değildir.

Bir cevap yazın