Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.390 times, 33 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.242 yorum.

 1. Selam aleykûm hocam.
  Simdi ben yine bu sorulari sormustum bir kaç yil once ama icim hic rahat degil ahiret konusunda.
  Ben 15 yasindayken bir sanal ortamda flort yapiyordum bir kaç kisiyle kendimi sahsi olarak tanitmadan baskasi olarak tanitip baska bir insanin resmiyle, ve bir kisi hakkini helal etmesini istemistim etmeyecem demisti bu olay cok once olmustu 9 yil. Simdi bu kisi yada baska kisiler helal etmediyse ne yapmam lazim cok pisman oldum o zaman 15 yasindaki aklimla kul hakki ne oldugunu inanin ki hic bilmiyordum, simdi olgunlastim evlendim ama hala bu sorular kafamda hocam ben ahiret gununde bunun icin sorgulanmaktan korkuyorum. yani inanin bu internet evin icinde cok tehlikeli bir sey ve ben bundan cok pismanim surekli dua ettim bu insanlari icin sirf bagislanmak icin ama simdi ne yapacagimi bilmiyorum hocam yardim edin bana. Ben bir kadinim ve cahiligimin pismanligini yasiyorum bana yardim edin. Bu vicdandan nasil kurtulabilirim

  1. Aleykümselam Merve hanım. Hatırladım bu tür sorular sormuştunuz.
   Affetmek kolay değil tabii ki. Bir başkasının adına sosyal medyada kötü şeyler yazmak paylaşmak.
   Ama ümitsiz olmayınız.
   Madem ki çok pişman olmuş ve tövbe etmişsiniz, bundan böyle bu tür işler yapmazsanız ve ibadetlerinizi yapar haramlardan sakınırsanız Allahu teala ahirette sizin gibilerin ödenmemiş kul hakkı hesabını hak sahipleri imanlı ise onlara çeşitli büyük ödüller vererek kolaylaştıracak ve onları razı edecektir.
   Kafir olanların da cehennem azabı hafifletilerek ödenecektir.
   Ya görüyorsunuz işte bilmeyerek yapılan kul hakları nereye varıyor?

  2. Hocam bir daha hiç yapmadım tövbe ettim, ama ne yapacağımı şaşırdım aklıma geliyor ahirette nasıl olacak diye, nerden bilebilirdim ki kul hakkı olduğunu bundan çok büyük pişmanlık duyuyorum … Allah beni bağışlar mı , ahiret gününde hesaplaştıracak mı bizi ? Hocam onlarda ne bileyim 18-20 yaşlarındaydı görmedikleri insanlara nasıl duygu filan hissedebilirler bilmiyorum pişmanım tabiki de ama bu korku beni yiyip bitiriyor delirmek üzereyim hocam

  3. Yazdım ya tövbe ettiğin için Allah seni affetti. Lakin hak sahipleri ahirette karşına çıkacaklar. Hayatını iyi insan olarak yaşarsan hesabın çok kolay olacak inşaallah.

  1. Peygamberimiz “el mer’ü mea men ehabbe” buyurdu. Yani: “Kişi dünyada kimi seviyorsa ahirette onun gittiği yere gidecektir” buyurdu.
   O adam sanıldığı gibi büyük kimse değildir. Çünkü yakın tarihi yazanlar yahudilerdir. İngilizi italyanı rusu fransızı yunanı yendik ama masaya yenilmiş gibi oturduk. 6 milyon km kare topraklarımızı verdik üstelik musul ve kerkük petrollerini de verdik. Bu mu zafer.
   O kimse sadece yunan savaşına giriyor ama ingilizi rusu italyanı fransızı yeniş gibi gösteriyor yalancı tarih.

 2. Allahım sana dostum diyecekken yanlışlıkla düşmanım diye dedim farkında olmadan sonra düşmanım diye dediysem tövbe ettim pişman oldum Allahım sana dostum dedim şimdi sorun varmıdır
  Bide benim aklıma çok kötü düşünceler geliyor bunlardan sorumlumuyum
  Bide hem Ahireti hem dünyayı tercih edebilinirmi
  Bide bütün kafirler ebedi azaba nasıl dayanacaklardır?
  Bide cennete geçmiş şimdiki gelecek bütün müminler gireceklerdir dimi
  Bide A…..k’ü seven bir Müslüman ebedi cehennemde kalacakmıdır

  1. * Sürçü lisan ile ile söylenen küfür ve şirk türü sözler küfür ve şirk olmaz. Ama akabinde hemen
   “estağfirullah” demeliyiz.
   * Aklına gelen lötü düşünceleri beğenmezsen sana bir zararı olmaz.
   * Kuran’da dua ederken dünya ve ahiret işlerimiz için Allahtan iyilikler istememiz tavsiye ediliyor. Ama yaşamanın amacı dünya olmamalı. Amaç İlahi rızayı kazanmak olmalı. Dünya geçici bir barınma yerimiz. Ona tapmamalı.
   * Cennete geçmiş ve gelecekteki tüm kadın ve erkek müminler girecek ve sonsuz kalacaklar.
   * Kafirler sonsuz azaba nasıl dayanacaklar diyorsun. Bırak onu da kafir olanlar düşünsün.
   * İslama çok büyük zararlar veren o adamı seven ahirette onun gittiği yere gider.

 3. Hocam selamun aleykum ben 5vakit namazında ve ibadetinde 25 yaşında bir kızım.Ancak 10 gün önce bende bir şüphe basladi Allahin varlığı ile alakalı ben içinden Allahin varlığını kanitliyorum 5 dk sonra tekrar şüphe geliyor aklıma.Bu duruma düşeceğimi gerçekten hic düşünmezdim.Inancim kuvvetli ve Allah ile olan ilişkim hep iyiydi.Ama son 10 gündür böyle şüpheler yakamı bırakamıyor.Bunu düşünmekten ve kafir olmak korkusundan yemek yiyemiyirum 10 günde yaklasik 5 kilo verdim.Yasama sevincim kalmadi bu fikir nerden çıktı bilmiyorum bir anda oldu ben anlamadım nasıl olduğunu.Namaz kildigimda sanki boşuna oluyormuşum gibi hissediyorum nasilsa iman olmadan amel de olmaz zaten 10 gün öncesinde olduğu gibi haz alamıyorum.Eski halime dönmek istiyorum. Nasıl yapacağım bu durumum ne zaman düzelir sizce ne yapayım da duzeleyim ne yapayım da kafamdan bu şüpheler gitsin bu vesvese değil şüphe lütfen yardım edin ve dua edin eskisi gibi Allahi hissedebileyim

  1. Aleykümselam hanımefendi.
   Daha önce taklidi iman sahibi olduğunuz için içinize iman konusunda herhangi bir şüphe gelmiyordu. Şimdi ise imanınızın derecesi yükselmiş olduğu için şeytan artık seni rahat bırakmayacak aklına şüpheler atarak imanını çalmaya çalışacaktır.
   Peygamberimiz bu hususta şöyle buyurdu:
   “Kulunun derecesini vesveseye yükselten Allaha hamd olsun.”
   Siz diyorsunuz ki benim durumum vesvese değil şüphe diyorsunuz. Hayır durum sizinb bildiğin,iz gibi değildir.
   Vesvese iki türlüdür:
   Amelde vesvese.
   İmanda vesvese.
   Siz dininize daha ihlasla bağlandığınızda şeytan ameli vesveseyi bırakır doğrudan imanınıza saldırır.
   Korkmayın Allah sizinledir.
   Her alim ve veli benzeri imtihanlardan geçmiştir.
   İçinize imani vesvese geldiğinde şunu hiç aklınızdan çıkarmayınız:
   Saffat/96(mealen):
   – “Oysaki Allah, sizi de yaptıklarınızı da yaratandır.”
   Yani;
   Seni de içine gelen her türlü şüphe ve vesveseyi de imtihan gereği yaratan Allahu tealadır. Şeytan şüphenin yaratılmasında sebeptir. Ağır bir imtihandan geçiyorsun. Ne yapacaksın?
   Tabi ki yine senin ve her şeyin sahibi Allahın merhametine sığınacaksın.
   Peygamberimizin şu duasını çok yapınız:
   اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ وَأَعُوذُ بِمُعَافَاتِكَ مِنْ عُقُوبَتِكَ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْكَ

   “Allah’ım! Gazabından rızana, cezandan affına ve senden yine sana sığınırım…”
   (Kaynak: Hadis-i Müslim, Salât, 222 (486)

   Allah’ın kulları olarak yapmamız gerektiği halde yapmadıklarımızdan ve yapmamamız gerektiği halde yaptıklarımızdan dolayı Allah’ın gazabını/cezasını hak etmekteyiz. Cenâb-ı Hakk’ın bu gazabından bizi kurtarabilecek olan hiçbir şey/kimse/makam da yoktur. Bu durumda sadece O’nun engin merhametine sığınarak bizi affedip bağışlamasını isteyebiliriz. İşte O’ndan yine O’na sığınmamız böyle olur.

 4. Size bir hadisle alakalı soru sormak istiyorum.
  “Hayz kanı siyah bir kandır,bu kanı gördüğünde namazdan uzak dur. Diğer kan ise hastalık kanıdır , bu kan geldiği zaman abdest al ve namazını kıl”
  Hocam Hayz/adet kanı çoğunlukla açık kırmızı veya koyu kırmızıdır, tabiki bazende siyahda dahil farklı renklerde oluyor.
  Resullahın fıkhi bir konuda yanlış bişi söylemesi mümkün olmayacağından “Hayz kanı siyah kandır” demesini nasıl açıklarız, nitekim bazı alimlerde bu hadisden yola çıkarak hayz kanının sadece siyah olduğuu söyleyip ona göre fetva vermişler , ozaman hadisdeki ifadeyi nasıl açıklarız

  1. Sizin hadis diye belirttiğiniz kaynaksız söze itibar edilmez.
   Hayz konusu fıkhi bir mevzudur. Ayet meallerine ve hadis meallerine göre değil Ayet ve Hadisleri en iyi bilen müçtehid fıkıh alimlerine göre amel edilir.
   Hanefi ulemasına göre hayz kanı:
   Hayz kanı 55-60 yaş arasıdır.
   Renk: Siyah ve kırmızı Kırmızı, siyah: adet kanıdır.
   Sarı, yeşil ve toprak renginde istihâza (hastalık) kanıdır.
   Süre: En az üç gün üç gecedir. İmam-ı Yusuf’a göre, iki gün ve üçüncü günün çoğudur.
   İmam-ı Şafi’ye göre bir gün bir gecedir. En fazla on gündür. Bundan sonrası hastalık kanıdır. Şafiye göre 15 gündür. (Mülteka 1.c.80. shf.)
   Beyazdan başka renk de olan kanlar adet kanıdır. Bulanık kan adetin sonunda görülürse adet kanıdır. Kadının adet halindeki iki kan arasına giren temizlik, adet halinden sayılır. İki kan arasındaki kesintiler temizlik sayılmaz. (Mülteka 1.c. 81, 82 shf.)
   İlk kez adet gören kadın , bir gün kan görse sekiz gün görmese, onuncu gün görse bu on günün hepsi adet günü sayılır.
   Ama bir gün görse, dokuz gün görmese bunların hepsi adet günüden değildir.
   (Çünkü adet süresinim en azı üç gündür).
   Adet gören kadın ittifakla adet günlerinde kılmadığı namazları kaza etmez oruçları kaza eder.
   (Mülteka 1.c. 83 shf.)

  2. Evet hadisde kaynak vermeyi unutmuşum tekrar yazayım.
   “Hayız kanı siyah bir kandır.Bukanı gördüğünde namazdan uzak dur.Diğer kan ise hastalık kanıdır bu kan geldiği zaman abdest al ve namaz kıl”
   (EBU DAVUD 286)
   Bazı alimler bu hadisden yola çıkarak adet kanı sadece siyahtır demiş.
   Benim sorum ise Bu hadisi nasıl anlamalıyız nitekim hayız kanı çoğunlukla koyu kırmızı ve açık kırmızıdır mevcut TIP ilmi verilerine göre

  3. Hanefi ulemasına göre hayz kanı:
   Siyah(koyu kırmız) ve kırmızı adet kanıdır.
   Hastalık kanı: Sarı, yeşil ve toprak rengi istihâza (hastalık) kanıdır.
   Burada paylaştığı hadiste ise ;
   “Hayız kanı siyah(koyu kırmızı) bir kandır. Bu kanı gördüğünde namazdan uzak dur. Diğer kan ise hastalık kanıdır bu kan geldiği zaman abdest al ve namaz kıl”
   (EBU DAVUD 286)
   Peygamberimiz bu hadisi şerifte “Hayız kanı siyah bir kandır, diğer ise hastalık kanıdır” buyurmasındaki muradı, diğeri ifadesini kırmızı kan kapsamaz. Zaten siyah kan da olmaz. O koyu kırmızı kandır.. Diğerinden muradı sarı, yeşil ve toprak rengi(açık kahve rengi) istihâza (hastalık) kanıdır.
   Zaten mezkür hadiste açıkça kırmızı kan hayız kanı değil denilmemiştir. İmamı Azam ve İmameynin baz aldıkları hadisi şerifte ise, hayz kanı; siyah(koyu kırmızı) ve kırmızıdır. Diğerleri hastalık kanıdır.

   Ümmü Alkame şöyle dedi:

   “Kadınlar, mü’minlerin annesi Aişe (Radiyallahu Anha)’ya üzerinde hayız kanından sarı leke bulunan pamukları bir bez parçasının içerisinde gönderiyor ve onunla namaz kılınabilir mi? diye soruyorlardı.

   Aişe (Radiyallahu Anha) onlara:

   −Beyaz suyu görene kadar acele etmeyin! diyordu. Mü’minlerin annesi bu ifadesiyle, kadınların hayızdan temizlenmelerini kast ediyordu.”

   Malik 1/59/97, Albânî İrva 198

   (3) Tuhurdan Sonra Gelen Bulanık Su Hayız Değildir!
   (70) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

   “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), temizlendikten sonra şüpheye düşürücü bir şey gören kadın hakkında:

   ‘O ancak damar veya damarlar kanıdır’ buyurdu.”

   İbni Mace 646, Ebu Davud 293

 5. Allah Deyince Aklıma Gelen Düşüncelerden(İstemsiz) Sorumlumuyum? Benim Aklıma Kötü düşünceler Geliyor. İçimdem Bir Seste Sen Onları Haşa Iman ettin felan Diyor. Bundan Nasıl Kurtulurum?

  1. Allah’ın ismi anıldığında şeytan rahatsız olur ve kişinin aklına çok iğrenç düşünceler getirir. Bu durumda bunun şeytanın vesvesesi olduğunu bilip şeytan aklına kötü şeyler getirmekten vazgeçinceye dek zikre devam edilmeli..

 6. Hocam yani sizin kastettiğiniz kafir olduğu için değil diğer münasebetlerimiz olduğu için sevebiliriz ama dinini dini görüşünü sevemeyiz doğru mu anlamışım

  1. Evet. İnancından dolayı değil bazı güzel davranışlarından dolayı sevilebilir.

 7. Selamun Aleyküm.
  Ankebur Suresi 41. Ayetle alakalı sorum var.
  Dinsizler burdan islama saldırıyor.
  Ayette örümceğin yuvasından bahsediyor ve bu yuvanın zayıflığından vs.
  Dinsizlerin söylediği şu;Örümcekler ağlarını yuva için değil avlarını yakalamak için örerler onların yuvası ağlar değildir genellikle deliklerde yaşarlar.
  Hocam gerçektende örümcek bu ağları küçük hayvanları avlamak için örüyor ayrıyeten birde yumurtlarını korumak için etrafına ağ örüyorlar.
  Ozaman Ayette bir mecazlıkmı aramalıyız nasıl açıklarsınız konuyu

  1. Aleykümselam.
   Allahu teala buyurdu ki;
   “Allah’tan başka varlıkların korumasına sığınanların durumu, örümceğin misaline benzer: Örümcek, bir ev edinir, ama evlerin en çürüğü de örümceğin evidir. Keşke bilselerdi!”
   (Ankebut/41)
   Ayetteki ibarede “örümcek bir ev ittihaz edinir” deniliyor. “Örümcek kendine bir ev yapar” denilmiyor. Ayette geçen “ittihaze”, “ehaze” kökünden türemiş bir kelimedir. Kelimenin kökü “ehaze”, almak, yakalamak, sonradan yer tutmak anlamına gelir ki örümceğin bu ittihaz ettiği ev aslında saadet evi değil yakalama evi, tuzak evidir. Hatta erkeği ile burada çiftleşen örümcek eşini çiftleşmeden sonra yer.
   Bu ayet, o tuzak evinin ne kadar çürük yani tutarsız olduğunu ve Allah’tan başka ilah edinenlerin şeytanların tuzağına girdikleri mahallin buna benzediği mesajını veriyor.

 8. Resulullah buyurdu ki ;
  İnsanlar 1400 senesinde Mehdi a.s yanında toplanacaklardır(Risaletül huruc ul Mehdi,s108)
  Açıklarmısınız hocam

  1. SORU:
   “Resulullah buyurdu ki ;
   İnsanlar 1400 senesinde Mehdi a.s yanında toplanacaklardır(Risaletül Huruc-ul Mehdi,s.108)
   Açıklar mısınız hocam?”
   CEVAP:
   Öyle bir hadisi şerif yoktur, uydurmadır.
   Bu kitap Harun Yahya takma isimli Adnan Oktar denilen sebataist yahudinin uydurmasıdır.

 9. Hocam kafirleri sevmek haramdır demişsiniz ama adam iyi işler yapıyor güzel şeyler yapmışsa bana bir zararı yoksa hem onları islama ısındırmamız lazım bu durumda nasıl olucak?
  He birde mesela kişi müslüman olmayan biriyle evliyse ona sevgi duymaması gerekir bu da haram?

  1. Kafirleri sevmek haramdır. O kendisini bir damla sudan yaratanın haklarını hiçe saymıştır. O sebeple onun hiçbir iyiliği sayılmaz. Henüz yaşıyorsa onlara merhamet edip hidayetlerini dileyebilirsin.

 10. Selamunaleyküm hocam ahirette sonsuza kadar Allah Celle Celalüh’ünün cemalini hangi günahkarlar göremeyecek?

  1. Cennete giren herkes Cemalullahı her cuma günü görecektir. Sadece kafirler göremez çünkü onlar cehennemden hiç çıkmayackalar.

 11. Selamün aleyküm hocam bekar bir erkeğim ben ana babama karşı saygılı olmaya çalışıyor ama babamla hiç anlaşamıyoruz oturup kendisiyle konuşsam iki lafında hem laf söylüyor. Normal zamanlardada çok laf söyler hakaret edip rencide eder. Çok baskın bir karakter ayrıca her yaptığım işin içinde karışır kendisi ben üniversite son sınıfım bu durum liseden belli devam ediyor. Artık öyle bir durumdayım ki psikolojim bozulmuş normal bir arkadaş ortamı bile babam kızıp bağırıyor çağırıyor diye kuramadım ben kendisine günah olur diye karşı gelmiyorum ama şuan kendisiyle sohbeti kestim çağırdısa gidiyorum yanına bir şey istedise icabet ediyom. Onun haricinde konuşmuyorum böyle yapmamda bir sakınca var mı?

  1. Aleykümselam.
   Babana yapma öyle. O kızsa da yapma. Sen hep alttan al. Ona karşı mütevazi ol. Sen kazanırsın.
   Babalar ne kadar kızsa da hakarette etse yürekten değil dilden söyler.

 12. İç Sesimize Günah Yazılırmı? Benim İçimden Bir Ses Çok Kötü Şeyler Söylüyor, Dinime Karşı Ve Benim İmanımı Alabilecek Türde( Burda Yazmaktan Bile Korkuyorum) Bundan Nasıl Kurturabilirim?

  1. İç ses sana ait değildir Ya melek ya da şeytan seslenir. Şeytanın ki küfür ve çirkin şeyler meleğin sesi güzel şeyler hikmetler şeklinde yankılanır.
   Bundan böyle kötü sesler geldiğinde onun şeytandan olduğunu bil ve ondan Allaha sığın.

 13. selamün aleyküm küçük yaşlarda imani vesveselere maruz kalmak ileride büyük dereceler elde etmenin bir işareti diye bir rivayet var mıdır

 14. Size yaptığım uygulamayı yazıcam yanlış varsa lütfen belirtin. Hayizin bittigine kanaat getirince güsul alıyorum 7 gün dolmuş oluyo varsayalım. Saat hesabıyla yapıyorum. Kalan üç gün boyunca her namaz vaktinin sonuna doğru kontrol ediyorum akintı veya leke varsa gusül alıyorum tekrar . (Gece yatsı için de imsaktan önce uyanıyorum, akıntı gelmişse yatsi geçmesin diye.)Bazen leke görüyorum bazen görmüyorum. Kesinlik olmadığı icin tedbirli davraniyorum. 10 gun dolmadan sünnet kılmıyorrum ve Kur’an da okumuyorum farzımi tek yerine getiriyorum. 10 gün dolana kadar rahat olamıyorum yani. Teşekür ederm. Bide hocam sıkıntı var sitenizde günleridir mesaj atmaya çalışıyorum yoruma tıklayınca başka yerlere yonlendiriyo yazilmiyo bı turlu

  1. Sitede teknik bir sorun vardı giderildi.
   * Adet durumunda bir önceki günü beklemelisiniz.
   * Diyelim ki bir önceki ayda adet 7 gün sürdüyse 6. gün adet kesilse bile 7. günü bekleyip ondan sonra gusül abdesti alınız ve oruca niyet ediniz.
   * 6. günden sonra herhangi bir olumsuzluk olmadıysa bir günlük namazınızla birlikte tutamadığınız oruçları bilahere kaza edersiniz.
   * Eğer adetiniz bir önceki ay 7 gün sürdü ise, içinde bulunduğunuz ay halinizde 7 gün sürdü ve ondan sonra adet olmadıysanız gusül abdesti alıp namaza ve oruca başlamalısınız.
   * Şayet bir önceki adetiniz 7 gün olmasına rağmen 8. gün temiz 9. gün tekrar adet olursanız ve akabinde adet kesilirse tekrar gusül abdesti alır 2 günlük namazı kaza edersiniz adetiniz.
   Oruçlarınızı da o ay adetinizin günü netleştikten sonra ileride kaza edersiniz.

  2. Yani hep bir önceki ayı baz alıyoruz. Dediğiniz gibi yapıp ekstra 10. Günü beklemek,,sürekli kontrol etmek her namaz öncesi gereksiz ozaman, onu anladım. Eğer görürsem yıkanırim kazaları yaparım. Her vakit sonunda kontrol etmeye gerek yok. Off çok karışık konular. Niçin bu kadar zor. Tam oldu derken hicbisey anlamadığım ortaya çıkıyor. Çok sıkıldım çok zor.
   Aslında ben kesilmesini iiy takip ediyordum ona göre namaz kılıyordum tekrar olsa bile yıkanıp tekrar kılıyordum.yani geride kaza etmem gereken bir şey kaalmıyordu.
   6. Gün bitse neden 7. Günü bekliyoruz yıkanıp namaz kılsak nolur ki . Hem gerçekten bitmiş olsa namazımı kilmis olcam zaten. Kaza da gerekmez. Çoğunlukla bittiği gibi yıkanırim eski aydaki günlerin dolmasını beklemezdim. O ay ne zaman bitmesse yıkanırdm. Kusura bakmayın iyice otursun tüm soruları sormak istiyorum.

  3. Öyle demeyiniz. Çektiğiniz sıkıntının on misli sevabı da var. Birde sabredenlere sonsuz cennet mutluluğu var. İki günlük dünyada bu kadarcık sıkıntıya sabretmeye değmez mi içinde hiç sıkıntının olmayacağı sonsuz mutluluk için.?
   Bir önceki adet 7 gün olduğunda 6. günde bitip bitmediği kesin olmayacağı için 7. günü beklemek evladır. Bazılarının adetleri düzensizdir. Üç gün adet iki gün olmaz sonra üç gün daha adet olur veya bunun benzeri şeklindedir.

  1. Erkekler farzı yalnız kılarken de kamet getirmeleri sünneti müekkedtir.

 15. Hayatı boyunca Mümin olarak yaşamış biri son nefesinde la ilahe illallah Muhammeden Resulullah diyemezse kafir olarak mı ölmüş olur?

  1. Hayatı boyunca müslüman olarak yaşayan son nefeste kelimei tevhidin manasına inandığı halde söyleyemezse imanlıdır. Ama o kelimeyi söyleyerek ölse onun içeriğine inanmıyorsa kafir olarak ölür.

  2. Peki hocam şeytan son anda mümin bir insanın imanını onu kandırıp alabilir mi? Namazını kılan bir mümine şeytanın son vesvesesi işler mi?

  3. Su testisi su yolunda kırılır.
   Peygamberimiz “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz” buyurdu.
   İslamı Allah için iyi yaşayan kimsenin imanını Allah korur. Şeytan ona yaklaşamaz.
   Hayatını pislik içinde geçiren bir kimse imanı varsa şeytan onun imanını son anda almaya çalışır. Böyle biri kimse çok ama çok korkmalı.

 16. Selamunaleyküm hocam 26 yaşındayım elimden hiç bir iş gelmiyor temizlik işi hariç bir işe girsemde öğretselerde gına getirtiriyorum başkalarına şuan yevme ile çalışıyorum sigorta yok ve arkadaş çevremde hiç yok bayan arkadaşımda yok yapayalnızım ayrı eve çıkamamak evlenememek çoluk çocuğa karışamamak üzüyor kendimi suçluyorum okuyamadığım için psikolojim bozuk 5 vakit namaz ve haram helale dikkat ederek birazda olsa mutluyum boş işlerdende uzak durarak tabi ama neden böyle olduğuma anlam veremiyorum görünüş olarak 17 16 gibiyim 26 olmama rağmen kendimden çok nefret ediyorum ağlıyorum gizlice hocam nasihatınız nedir ?allah razı olsun şimdiden

  1. Aleykümselam Ferhat.
   Elimden hiçbir iş gelmiyor demen doğru değil. Temizliği neden iş saymıyorsun. Temizlik işçileri saygın insanlardır. Onlar bu toplumun yüz aklarıdır. Onlar sokaklarımızı evlerimiz temizlemeselerdi her tarafı pislik ve salgın hastalıklar mahvederdi.
   Sokakta bulacağın kadını yine sokakta kaybedersin. Sen önce kendine bir iş bul ara araştır. Tahsilin ve yapacağın şey ne ise ona odaklan. Ben okuyamadım deyip yüksek makamlara erişemedim diye hayıflanma. Senin huzurun onlarda yoktur unutma.
   Kendinden nefret etme Allah sana sağlık ve boş zaman verdiği için şükret aklına başına al çapına göre iş yap. Yoksa hep askıda kalırsın hiç bir işe yaramazsın. İşin aşın oldu mu evlenecek kadının da olur inşaallah.

 17. Selamun Aleyküm.
  “Sizinle insanlar(Bir nüshada rumlar deniyor) arasında dört sulh olacak , dördüncü sulh ,Heraklius ehlinden biri vasıtasıyla olacak ve 7 sene devam edecek.Denildi ki;Ya Resulullah O gün insanların imamı kimdir?
  Buyurdu ki : Evladımdan 40 yaşındaki Mehdidir.
  (Osman çatakli,Kıyamet Alametleri 299/8)
  Hocam Hadisde Mehdi döneminde rumlarla yapılacak sulhtan bahsediliyor ve bu Heraklius ehlinden bir adamla deniyor.
  Resulullah döneminde rumların yani bizansın başı ve hanedanlık heraklius ailesindeydi.
  Ama şimdi o Hanedanlık bittiği gibi O devlette yok oldu.
  Hadisde İlerisi için Bizle sulh yapacak Heraklius ehlinden bir adam ifadesini nasıl anlamalıyız

  1. Aleykümselam.
   Hadiste geçen Rumlardan murat, Avrupalılardır. Peygamberimiz ve Araplar Avrupalılara Rumlar yani Romalılar diyorlardı.
   Herakliyus ehlinden murat hıristiyanlardır.

  2. Hocam ehli soyundan demektir.
   Yani ehli beyt gibi.
   Heraklius ehli ise heraklius soyundan manasındadır?

  3. Yaptığınız yorum hatalıdır.
   Kuran’da mümin suresi 46. ayeti kerimede Allahu teala (mealen): “edhılû âle firavne eşeddel azâb” Firavunu ve âlini(ehlini onun gibi kafirleri) azabın en şiddetlisine sokun” buyurur.
   Âli yani ehli demek sadece akraba anlamına gelmez. Aynı inancı paylaşanlar da ehlidir.
   Misal:
   Ehli cehennem, Ehli cennet, Ehli bidat veya Ehli dalalet gibi.
   Âl veya ehil demek aynı soydan gelenlerin akrabası anlamak yanlıştır.
   Peygamberimiz (s.a.v.) Selamnı Farisi hazretleri akrabası olmadığı halde ona “Selman benim ehli beyim ” buyurmuştur.

Bir cevap yazın