Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.393 times, 36 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.242 yorum.

 1. Selamunaleyküm hocam günahlar ortamları kirletirmi yani bir kere işlenip tövbe edilmişse veya devamlı günah işlenen ortam ev kirli sayılırmı?

  1. Aleykümselam.
   Günahlar ortamları mekanları kirletemez. Öyle olsaydı Kabe’de asırlar boyunca puta tapıldı Kabe’ye kimse yanaşamazdı. Ancak mekanların içinde kötülükler işlendiği sürece orası kirlidir. Terk edildiğinde o mekan temizdir.

 2. Bayramınız mübarek olsun. Benim sorum şu ki Bir anne çocuğunun suçu saygısızlığı hiç olmamışken, eşiyle kavgalı diye çocuğuna da küserse tavır yaparsa çocuk ne yapmalıdır bu imtihanı nasıl kazanbilir suçsuz yere kalbi kırılıyorsa ?

  1. Sizin de bayramınız mübarek olsun Mg.
   Çocuğun sabretmesi ve baba ve annesine dua etmesi gerekir.

 3. Essalamün aleyküm hayırlı bayramlar hocam
  Durumum şöyle ben devlet kadrosunda çalışmak için kpss sınavına hazırlanıyorum benimle aynı bölümden mezun olan arkadaşım şuan devlet hastanesinde çalışıyor başhekim tanıdıklarıdır ve onu işe aldılar bir çalışana daha ihtiyaçları var arkadaşım beni önerecek fakat sorun şu ki bu yoldan işe girsem aynı bölümden mezun olupta cv veren arkadaşların hakkına girer miyim ve de kazacağım para helal mi ne yapmalıyım işe girmemeli miyim?

  1. Aleykümselam.
   Bir iş nasibiniz de varsa onu kimse değiştiremez. Rüşvet ve torpil yapmak haramdır. Allah hakkında hayırlısını versin kardeşim.

  2. Sağolun Allah razı olsun fakat Nasibim olduğunu nasıl anlayacağım ve de arkadaşım beni önerecek bu torpil olmuyor di mi ?

  3. Devlet işi değilse torpil olmaz. Çünkü özel sektör istediğini işine alabilir. Ama devlet işine girileceği zaman genel sınavdan sonra işe alınacak kimsenin bazı vasıflarından dolayı yetkililere tercih hakkı verilmişse yetkililer de bu falancanın adamı diye ayrım yapmadan sırf o kimsenin önemli özelliği için işe alırlarsa torpil olmaz.
   Mesela güvenlik için alınacak kimsenin yazılı sınavı geçtikten sonra kazananlar içinde güvenlik eğitimi hakkında ayrı bir sertifikası varsa, gibi.

 4. Selamün aleyküm hocam diyelimki bir adam aynı günahı 5000 defa işledi ama işledikten sonra pişman olarak kusurunu anlayarak tövbe etti tövbe ettikten sonra bir kez daha yani 5001. Kez daha işlese o günahı ilk defa işlemiş gibi mi olur yoksa 5000 günahı aynı günahı tekrarlarsa geri gelir mi?

  1. Aleykümselam.
   Bir kimse içki içse sonra tövbe etse o kimsenin içki içme günahı örtülür. O kimse tövbesini daha sonra bozsa aynı günahı günahı tekrar işlese eski günahları da eklenir. Bunu kaç kez yaparsa yapsın tövbesini bozduğu eski günahları aynen üzerine eklenir bir de o kimse hakkında sürekli tövbesini bozduğu için yalancı yazılır.
   Ne zaman ki bir daha o günaha dönmeyecek şekilde tövbe eder ve o günahı işlemeden o tövbe ile ölürse o günahtan hesaba çekilmez.

   Allahu teala buyurdu ki(mealen):
   – “İman edip sonra küfre girenleri, sonra yine iman edip tekrar küfre girenleri, sonra da kâfirliklerini arttıranları, Allah ne bağışlar, ne de onları doğru yola iletir. (Nisa/137)

   Peygamberimiz buyurdu ki(mealen):
   – “Bir kul, tövbe istiğfar eder, sonra bu günahı tekrar yapar, sonra yine tövbe istiğfar eder. Sonra tekrar o günahı işler, yine tövbe istiğfar ederse; dördüncü defa yapınca, Allah onu yalancılar arasında / yalancılardan biri olarak yazar.” (bk. Hadis-i Deylemi, 1/287; Kenzu’l-Ummal, 4/228)

  2. Delil soruyorsun. İşte sana Delil:
   Allahu teala buyurdu ki(mealen):
   – “İman edip sonra küfre girenleri, sonra yine iman edip tekrar küfre girenleri, sonra da kâfirliklerini arttıranları, Allah ne bağışlar, ne de onları doğru yola iletir.
   (Sure-i Nisa, Âyet;137)

   Zilzal/7 – Her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir.
   Zilzal/8 – Her kim, zerre kadar şer işlemişse onu görecektir.

   Tövbeyi bozan hiç tövbe yapmamış gibidir. Elbette Allaha verdiği sözde durmadığı için bağışlanacak değil. Tabi tekrar gerçek mana da tövbe ederse o vakit affedilir.

   Peygamberimiz tövbe edenin hiç günah işlememiş gibi olacağını bildirmesi aynı zamanda tövbesini bozan kimse içinde hiç tövbe etmemiş gibi olacağının açık delilidir. Sözünü ettiğiniz o S.İ. sitesinin “Tövbesini bozanların eski günahlarının tekrar yazılmayacağına dair hiç bir kanıtı yokken ona inanıyorsun bizim ayet ve hadislere dayanarak verdiğimiz delillere bakmadan bizim yazımızı gözden geçirmemizi söyüyorsunuz. Neden ? Çünkü öbürü nesfine daha kolay geliyor.
   Peygamberimiz buyurdu ki(mealen):
   – “Bir kul, tövbe istiğfar eder, sonra bu günahı tekrar yapar, sonra yine tövbe istiğfar eder. Sonra tekrar o günahı işler, yine tövbe istiğfar ederse; dördüncü defa yapınca, Allah onu yalancılar arasında / yalancılardan biri olarak yazar.”
   (bk. Hadis-i Deylemi, 1/287; Kenzu’l-Ummal, 4/228)

  3. Hem genel olarak baktığımdada fetvalarınızda çoğu zaman ağır yönü tutarak fetva veriyorsunuz. Birden çok fetvanızda baktımki diyanetin fetvasıyla örtüşmüyor ve tam tersi fetva veriyorsunuz diyanetle

  4. Biz, elhamdulillah ki Ehli Sünnet yolundayız. Diyanet veya bazı siteler bazen ehli sünnetin dışına çıkıyorlarsa hata bizim mi?

 5. Selamun aleyküm öncelikle,

  Şimdi iskambil veya başka kartlarla kart tahmin etme, kartı kaybetme gibi numaralar yapmanın hükmü nedir? Günah mıdır?

  Şimdiden Allah Razı Olsun.

  1. Aleykümselam.
   SORU:
   “Şimdi iskambil veya başka kartlarla kart tahmin etme, kartı kaybetme gibi numaralar yapmanın hükmü nedir? Günah mıdır?”
   CEVAP: Evet, harama sebebiyet vereceği için günahtır. Karşılığında bir şey alıp verme de varsa daha büyük günah olur yani kumardır.

 6. Selamunaleyküm hocam kosmozta zaman gün ay hafta sene varmıdır birde kosmosun dahada yukarısına neden gidilmiyor ve ordan sonra nasıl boyutlar var?

  1. Aleykümselam.
   Gerçek: Asteroit Kuşağı trilyonlarca asteroitten ve planetoidden oluşmasına rağmen, gök cisimlerinin birbirlerine olan uzaklıkları son derece fazladır.

   NASA, bu gök cisimlerinin birbirlerine çarpma olasılığının milyarda bir olduğunu ortaya çıkardı.

   Asteroit Kuşağı, Mars ile Jüpiter’in yörüngesi arasında kalan bölgede konumlanmaktadır.

   Uzayda 50 trilyon trilyon km3’lük bir hacim kaplamaktadır, bu da her bir asteroitin çevresinde ortalama 1 milyar km3’lük hacme sahip olması anlamına geliyor.

   Bir küme içerisinde veya grup halinde bulunan asteroitler bile birbirlerinden yüzlerce, binlerce km uzaklıkta bulunurlar.

   NASA 11 uzay aracını bu kemerden geçirip uzaya göndermiştir ve beklenildiği gibi araçlar, çizik dahi almadan yollarına devam etmiştir.
   ******************************
   Siyonistler Bilim adamı kisvesine girerek Cosmos(evren) Zamanı teorisine bin yalan katıp önümüzdeki (Kıyamet-Ahiret) gerçeğinden uzaklaştırarak inançlıları gerçekleri göremeyecek duruma getirmeye çalışmaktadır.
   Akıllı olup İslama ehli sünnet çerçevesinde sarılalım ki hakikatlerden sapmış olmayalım…

 7. Görücü gelen damat adayı gelin adayını dış elbise olmadan ferace çarşaf olmadan elbisesi açık olamayacak şekilde örtülü bir şekilde görebilir mi.

 8. Sorum;
  “O dökülen meniden bir nutfe(sperm) değilmiydi?”
  (Kıyamet,37)
  Bu ayette insanın dökülen meniden bir nutfe olduğu söyleniyor.
  “Nutfe” bir damla su/az bir su manasındadır ki tefsirlerde bunu meninin içindeki sperm olarak çevirmiş.
  Meninin içinde bulunan spermler şuan mikroskoplarla yapılan gözlem sonucunda katı, hareketli,hayvancık denilebilecek bir yapıdadır.
  Ozaman Kuranda Bu katı,hareketli,hayvancık yapıda olan şeye neden az bir su/bir damla su denmiş?
  Eğer buna cevabınız sudan bir parça olması sebebiyle mecazen denmiş derseniz şunu eklemek isterimki Meninin içindeki sperm hücreleri rahimde belli biryere kadar meniyle gider sonra ondan ayrılır yani yumurta hücresine kadar meniyle gitmez.
  Teşekkürler.

  1. Paylaştığın o meal yanlıştır.
   İşte ayetin orjinalı. Allahu teala buyurdu ki:
   ألم يك نطفة مِن منى يمنى (Kıyameh/37)
   Mealen:
   – “(İnsan kadının rahmine) dökülen meniden bir nutfe değil miydi?” (Kıyameh/37)

   Nutfe meni değildir. Bu ayette insanın erkekten akıtılan meninin kadının yumurtası ile birleşiminden sonra nutfe olduğu ifade edilmektedir. Bir damla su ifadesi tercüme hatasıdır. Ayette sperm ifadesi geçmez. Ancak spermleri topluca ifade eden meni kelimesi geçer. Nutfe ise sadece meni değil meni ile ovumun(kadının yumurtasının) karışımıdır. O da İnsan suresinde açıkça belirtilir.
   Rabbim buyurdu ki(mealen):
   – “Çünkü Biz insanı (döllenme) karışımı olan nutfeden halk ettik.” (İnsan/2)

   Allahu teala nankör insana yaratılışının başlangıcı olan kadının yumurtası erkeğin menisinin karışımı olan nutfe(zigot) olduğunu hatırlatılıyor.
   Ama yaratılış hususunda aklı karışık ateistler akıllarınca Kuran’da yanlış ararlarken kendi karanlıkları ile karşılaşıyorlar ama karanlık vicdanları bir türlü Kur’anın Allah sözü olduğunu sindiremiyorlar.
   Onları ancak ahirette cehennem sindirecektir.

  2. Nutfenin zigot olduğunu söylemişssiniz hocam.
   Bildiğinis gibi zigot erkek spermi ile kadın yumurtasının birleşimi sonrası çok küçük bir yapı/hücredir.
   Buna nutfe denmiş diyorsunuz ama nutfe arap dilinde “kuyunun sonunda kalan su /az bir su manasına gelir” evet o devirde insanlara hücreyi zigotu anlatamassın ama yinede zigot adlı katı bir yapıya az bir su denmesini nasıl açıklarız tabiki mecaz olduğu belli ama sorayım dedim

  3. Nutfe Arapçada netafe mazi kökünde türetilmiş bir kelimedir. Dökülen şey anlamına gelir ki kuyu ile hiç alakası yoktur. Arapça sözlüğü Büyük Kamusa bakabilirsin. Tabi arapça bilmiyorsan hiç uğraşma bulamazsın.
   Kuran’da geçen nutfe ise, zigot anlamındadır.
   Arapçada da Türkçede olduğu bir kelimedeki isim öznesi, yüklemi, farklı farklı olduğunda bazen farklı anlamlara gelebilir. Lakin Kuran’da nutfe insanın yaratılışı ile ilgili bir cümlede geçerken nutfeye “kuyu” anlamını vermek kıvırtmaktır.

 9. Aleykümselam.
  Rabbim sana sağlık ve huzurlu bir aile ve gönlüne göre eş bahşetsin. O işi yapmamak için yalnız kalmamaya çalış. Yalnız olduğun vakit şeytan o tür işleri sana yaptırıyor olmalı. Bilhassa oruçlu olduğun zamanlarda yalız kalma.

  1. Aleykümselam.
   Tarikatlar silsilesinin kaynağı olmasa nereden yazacağız.?

 10. Selamunaleyküm bekir hocam ben günlük hayatta modern kıyafeti bırakıp gömlek yelek şalvar takke cübbe ile dolaşmak istiyorum böyle dolaşsam yada işe gitsem bir sakıncası varmıdır?

  1. Aleykümselam Bayram kardeşim.
   Yunus Emre der ki:
   Dervişlik olaydı taç ile hırka
   Biz dahi alırdık otuza kırka.

   Keramet, marifet kılık kıyafette değildir. Kılık kıyafette erkek veya kadın tesettüre uygun giyinmelidir. Giysilerin kafirlerin din adamlarının kıyafetlerine benzemesin, kadınsı olmasın, açık saçık dar ve ince de olmasın ister şalvar cübbe giy istersen pantolon ceket palto giy.
   Keramet, marifet kılık kıyafette değildir ahlakı güzelleştirmededir..

 11. Sayın hocam. Ben üzerimde çok fazla hem dini hem dünyevi nimet olduğunu düşünüyorum. Sürekli rabbim dualarımı kabul ediyor. şükrumi arttırıyorum.ama Bazen korkuyorum istidraç mıdır diye. Nasıl anlayabiliriz?
  bunun yöntemi var mıdır

  1. Allahu teala şükredenin malını artırır. Dualarınız kabul oluyor da siz de günaha dalıyorsanız bu durum istidraçtır.

 12. Hocam hayırlı akşamlar olsun .. merak ettiğim konu şu ;
  Hadiste geçen Giyinmiş çıplaklaırn muhatabı sadece başını örtüp dar giyinen tesettüre riayet etmeyen kadınlar mı yoksa açık bayanlarda buna dahil mi ( açıktan kastım çok açık giymeyip başı açık olanlar )

  1. Hayırlı akşamlar.
   Giyinmiş çıplaklar, başını örtmüş ama dar ve ince giysiler giyinen kadınlardır. Başı açık olup diğer yerleri kapalı olanlar sadece başını açmaktan dolayı günaha girerler. Giyinik çıplak ise daha büyük günah girerler. Çünkü onlar en göze çarpan avret yerlerini reklam ederler.

 13. Selamun aleyküm hocam ben gusül abdesti ile ilgili bir kaç soru soracağım 1. Gusülde bir yerlerini yıkamayı unuttuğunu zanneden veya unutan bir kişi orası gerçekten yıkanmamış veya kuru kalmış ise tekrar yıkaması gerekirmi? ve yıkanmamış veya yıkamayı unuttuğunu zanneden birinin tahmini %99 oraları yıkamayı gerçekten unuttum ve oralar kuru kaldı diye kanaati varsa ama %1 de hatırlamıyorum yıkamışta olabilirim kanaati varsa bu durumda hüküm neye göredir? bu kişi gusüllümü sayılır gusülsüzmü? 2. Fıkıh kitapları bu konu hakkında ne diyor? ​​​​​​​3.imam Muhammed imam Yusuf imam Azam ve imam Hanefinin bu konudaki görüşleri nedir?

  1. Aleykümselam.
   1- Gusülde bir yerini yıkamayı unutan kimse sonradan hatırladığında yalnızca o kısmı yıkaması yeterlidir.
   2- Şayet şüphesi olan kimse yıkadığına kanaati yüzde ellinin üzerinde ise o kısmı yıkamamalıdır. Fıkıh kitapları böyle diyor.
   Zaten biz bu konulara fıkıh kitaplarına göre cevap veriyoruz aklımıza mantığımıza yada ayet ve hadislerden kendi anladığımıza göre değil.
   3- İmamı Azamın veya imameynin içtihatları bazen birbirlerinden farklıdır. Hanefi fukahası bu üçünden hangisinin içtihadına göre fetva vermişse hüküm de ona göredir.
   Bu konuları daha kapsamlı öğrenmek istiyorsanız muteber bir İslam İlmihali okumanızı tavsiye ederim.

 14. Dövüş sporuna başlamak istiyorum, yaşamımdan sıkıldım yeni arkadaşlar tanımak istiyorum:
  1) Kazanacağım para eğer ki yoksullara , geçim sıkıntısı çeken insanlara bağış yapacaksam helal olur mu?
  2) Arta kalan para bana helal olur mu? Yani geçimimi bu paramla sürdürebilir miyim? Dövüşten kazanılan paraya haram deniyor peki dövüşe hazırlanmak için verilen emekleri hesaba katarsak bu iş mübahlığa dönüşür mü? Çünkü bu sonuçta profesyonel bir iş ve maçtan sonra her şey bitmiş oluyor

  1. Nefsinle dövüş. En güzel savaş nefsinle savaştır.
   Dövüş sporları helal değildir. Kendine helal olan bir ekmek kapısı ara.

 15. Merhaba hocam.İman yenilemek için tevbe ve istiğfar duası yeterli midir yoksa tecdid i iman mi okunmalıdır?

  1. Önce küfür ve şirkten tövbe gerek, sonra amentüyü manasına ve kapsamına inanarak okumak yeterlidir.

 16. Secde ayetleriyle hacet nasıl yapilyo. Her ayetten sonra secde mi yapılıyor yoksa bütün ayetleri okuyup tek Secde mi yapilyo. Ve tek niyet mi olması lazım

  1. Secde ayetleri okunduğunda okuyan işiten kimseye bir tek secde vacip olur. Daha sonra da secde yapabilir. Vakitle kayıtlı olmadığı için kazası olmaz her vakit eda edilebilir. Top luda yapılabilir. Ama niyetleri ayrı ayrı olmalı.
   “Ya Rabbi üzerime vacip olan ilk tilavet secdesini eda etmeye niyet ettim” diye niyet edilir.

 17. Selamunaleyküm hocam kitabül azazil kitabı varmış ve bu kitabı ibn-i çuheşa isimli alime bir müslüman cin yazdırmış böyle bir kitap varmı ve bu bilgi doğrumu?

  1. Aleykümselam.
   Azazil büyük şeytan iblisin adıdır.
   Şeytanın kitabı bizim işimiz olmaz.

 18. Selamunaleyküm hocam Allahın İsm-i şerifi yüzünden çeşitli takıntılara vesveselere düşmemek için ne yapmalıyız sadece bu ism-i şerif yüzünden ibadet oruç bütün dini vecibelerden uzak ve tembellik hissi geliyor yani aklımı çok meşgul ediyor herkeside kendim gibi görüyorum

  1. Allah’ın ismi şerif yücedir. Ama şeytan bazılarını saptırmak için O ismi şerifin yazılarını takıntı yaptırıp kişiyi ibadetlerini yapmaktan uzaklaştırmaya çalışır. Akıllı bir müslüman bunun şeytanın bir hilesi olduğunu anlamalı derhal ibadetlere ağırlık vermelidir. Ayrıca O ism-i şerifin harfleri kelimesine Allah diye tapılmaz. Zira Allah hiçbir şeye benzemez. O isimi şeirfe sırf Rabbimizin isimi şerifi olduğu için saygı gösterilir ama sadece Allahın Zatı Uluhiyetine ibadet ederiz.

Bir cevap yazın