Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 55.747 times, 4 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.742 yorum.

 1. Islam ve Müslümanlık aynı anlamdanıdır
  Bir ateist karesinde Türkleri aşağılayın hadisler varken Bir Türk nasıl çıkıp biz seni görmeden sevdik ya Muhammed der diye yazmış bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz
  Ebedi cehennem çok korkunçmu
  Ya ebedi cehennemlik olursam diye düşünmek nasıldır

  1. İslam Allahın gönderdiği dine denir. Müslüman ise o dine inanmış kimseye denir ki aynı anlamda değildir.
   Türkleri aşağılayan ve öven hadisler mevcuttur. Ateist tek taraflı yazmıştır. Kötülenen Türkler Moğollardır. “Ümmetimi ilk mahvedecek olan beni kanturadır” buyurmuştur. Daha başka hadislerde vardır. Beni Kantura demek Tur Han Oğulları demektir. Türklerin ve Moğolların atası Tur Han’dır. İranlıların kuzey asyalılara Turan demeleri oradan kaynaklanır. Turan demek Turlar demektir. Tur’un sonuna eklenen “an” eki farsça ler, lar anlamına gelir ki Turlar demektir.
   Türkleri öven hadisler de de “Benim yeryüzünde Türklerden bir ordum olacaktır” buyurmuştur.

   Ebedi cehennem korkunç mu diyorsunuz?
   Ateşin içinde sonsuz azap çekmek, ölmek isteyip ölememek nansıl bir şey..?
   Akıllar duruyor düşündüğümüz zaman..
   Allah’a sığınırız öyle bir azaptan…
   Ebedi cehennemlik olup olmamak sana bağlıdır.
   Allah hiçbir kimsenin iradesini iman veya inkar için zorlamaz.

 2. soru 1) hocam şimdi bazıları kendine mezhepsiz müslüman diyor mesela bazı dinin emri saymıyorlar mesela baş örtüsüyle kadınların kapanması gibi ama imanın şartlarını reddetmiyorsa bu kişiler ehl-i bidat mı olur kafir mi

  Soru 2) bazı şeylerin günah olduğunu reddeden bir kişi bunu cehaletinden dolayı yapsa kafir olur mu yoksa ehli bidat mı yoksa sırf günaha mı girer

  1. 1- Mezhepsizlik demek; Kuran’ı Peygamberimizin açıklamalarına önem vermeyip Kuranı Kerimi kendi anladığına göre yorumlamak demektir. Peygamberimiz “Kuranı sırf kendi anlayışına göre yorumlayan isabet etse bile günaha girer” buyurmuştur. İsabet etmeyen ise küfre girer.
   Mezhep imamları Kuranı ashabın açıklamalarına göre tefsir etmişlerdir. Ashabta Peygamberimizden gördükleri ve işittiklerine göre tefsir etmişlerdir.
   Kadınların kapanması “Velyedribne bihumûrihinne alâ cüyûbi hinne” (Rasulüm mümine kadınlara söyle başlarının örtüsünü yakalarını üzerine dek örtsünler) ayeti gereği Kuran’ın emridir. İnkar eden kafirdir.
   2- Bazı şeyler derken alimlerin bileceği avamın bilemeyeceği ince meseleleri avamın bilemeyip inkar etmesi küfür olmaz ama bir alimden işittikten sonra veya okuduktan sonra inanmazsa kafir olur. Müslümanlarca bilinen farzları ve haramları bilmemek özür değil. Bilmeyerek inkar etmek küfürdür. (Allahın sıfatları, Peygamberlerin sıfatları, meleklerin sıfatları, kıyamet, ahirette hesap vermek, Namaz, oruç, hac, abdest, gusül, içki, zina, faiz hırsızlık, cinayet, yalan, iftira gibi…)

  2. hocam babam namaz kılıyor orucunu tutuyor cumaya gidiyor ama şu kapalılık konusunda cehaletinden dolayı reddediyor fakat rüyasında peygamber efendimizi görmüş başka bir rüyasında da allahı görmüş o zaman babam kafir mi oluyor yoksa cehaletten dolayı reddettiği için günaha mı girmiş oluyor

  3. Babanız maalesef cehaletinden dolayı küfre girmiştir. Çünkü tesettür ayet ve hadislerle emredilmiştir.
   Kimse Rüyada Allah’ı göremez. Çünkü Onun eşi ve misali yoktur. (Bak: İhlas Suresi).
   Rüya alemi ise misaller alemidir. Babanızın Peygamberimiz sandığı kimsede şeytandır. Şeytan Peygamberimizin gerçek şekline giremese de başka şekillerde kendini peygamber olarak tanıtabilir.

  4. hocam birde recmi bir ta’zir cezası olarak görüyorum had cezası olsa kur’anda olurdu ama tabikide peygamber efendimiz hüküm koyabiliyor fakat bunu devlet yöneticisi olarak ta’zir cezası olarak o dönemki toplum yapısına göre uygulamıştır diye düşünüyorum bu düşüncemden dolayı bir günahım olur mu

  5. Yanlış düşünüyorsunuz. İslamda Recm ve cezası uygulanmıştır. Tazir azarlamak demektir. Oysa zina yapanlara 100 değnek sopa cezası vardır Kuran’da.
   İslam her çağa hitap ve hükmetmek için Allah tarafından inzal olunmuştur. Bu çağa uygun değildir demek kafirlerin sözüdür.

 3. Geçmişte hep kendisine haksızlık yapılan kalbi kırılan ve bu yüzden ruhsal anlamda çok yaralanan bir insan bundan kurtulmak için ne yapmalıdır? Yani psikologun yanı sıra dini anlamda çözümü var mıdır ?

  1. Kendisine geçmişte haksızlık yapılan kalbi kırılan kimse zulmedenlere dua etmeli Allahu tealadan onların hidayetini ve ıslahını istemelidir. Şayet onlar gelip özür dilerlerse onları affetmelidir.

 4. Selamun Aleyküm.
  Hocam internet artık tüm dünyada bu çağımızın br gerçeği.
  Hocam biliyorsunuzki elimizin altındaki herşey yazılımlarla oluşturuluyor.
  Yazılımlarda kodlarla yazılarak yapılıyor yani rakamsal harfler vs.
  Sorum şudurki yazılımlarda create(yaratmak) fiili kullanılarak yazılıyor yani yapılan program veya uygulama neyse içerisindeki detaylar yazılımda yazılırken oluşturulurken create kullanılıyor ve bu yaratmak manasına gelir.
  Tabiki Tüm herkes onun oluşturmak meydana getirmek manasında olduğunu biliyor zaten biz müslümanlarda onu oluşturmak manasında anlıyoruz ozaman kullanmakta bir sorun olurmu bu bilgisayarları facebook twitter youtube aklınıza gelecek tüm şeyleri yani.

  1. Aleykümselam.
   Yazılımlardaki ve yazılmış eserlerdeki mahlukların kendi fiillerini “yaratmak” kelimesiyle ifade etmelerini yapmak, oluşturmak anlamlarında anlamak sorun olmaz. Zira gerçek mana da yaratmak Allaha mahsustur. Aksini iddia eden şirke girer. Ama siz bir şey yazarken o fiili kulanmayınız. Biz de hiç kullanmadık bu zaman dek.

  2. Anladım hocam.
   Mesela Youtube adlı uygulama oluşturuluyor bu uygulamanın yapılması için yazılımlar yazılırken mesela uygulamanın içine birşey eklicek create yazdı ve ekledi, o şeyi yarat yazarak eklemiş oldu ama biz tabi onu oluşturdu olarak anlıyoruz doğrumu anladım

  3. Ayrıca birşey daha eklemek istiyorum.
   Arapçada halaka yaratmak demek Kuranda bir ayette hz isa Halaka diyor ama alimler bunu takdir etme manasında kullanıldığını söylemiş arapçadada bu tarz bir kullanımı varmı yaratmak kelimesinin

 5. Selamun Aleyküm Hocam.
  Yıllardır sizi takip ediyorum yıllardır size sorular soruluyor sizler cevap yazıyor bazısı hakkında makale yayınlıyorsunuz ve bu sebepten birçok ilim dalında birçok bilginiz var.
  Mesela İnsanlık tarihiyle alakalı araştırmalarınızıda okumuştum zamanında linkler atıyordunuz bana en eski insan fosil bulundu 250 bin yıllık vs. Gibi.
  Ben bu konuya değinmek istiyorum.
  Sizinde bildiğiniz gibi insan fosilleri yüzbinlerce yıl öncesine ait bulunuyor dünyanın çeşitli yerlerinde.
  Benim sorum şu hocam;
  Kutsal kitaplara baktığımızda Hz Musa Hz İsa Hz İbrahim vs. Bu peygamberlerin son 4-5 bin yıllık sürelerde geldiği anlaşılıyor onların kıssalarından ve bunla alakalı Arkeolojik çalışmalardan.
  Soruma gelecek olursak Mesela Hz Ademle Hz İbrahim arası yüzbinlerce yıl geçmiş diyebilirmiyiz?
  Kutsal dinlerde peygamberler arası zamanlar belirtilmiş ama ne kadarı doğru ne kadarı israliyat bilemeyiz.
  Mesela bir hadis okumuştum Resullulah Hz Adem ile Nuh Arasında 10 karn(1000 yıl veya 10 dönem veya 10 kuşak gibi manalara geliyor)
  Bu hadisdede alimler üzerinde durmuş kitaplardan gördüm 1000 yıl olarak anlamışlar ama tabi Resulullahın ne kastettiğini bilemeyiz tabi.

  1. Peygamberimizin(aleyhissalatü vesselam) Hadis-i Deylemî’de geçen bir hadisi şerifte, “Adem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.” buyurduğu rivayet edilir.
   Enes bin Malik’in(r.a.) rivayet ettiği bir başka hadisi şerif de ise, “Allahu Teala buyurdu ki, Rabbin katında bir gün, sizin saydıklarınızdan bin yıl gibidir.” ve “Dünyanın ömrü âhiret günlerine göre 7 gündür” şeklinde buyrulmuştur.
   Yukarıda geçen mezkür hadisi şeriflere göre Hz. Ademden Kıyamete dek insanlığın ömrünün 7000 yıl olacağı belirtilmektedir. Lakin İbn-i Abbas’dan(r.a) rivayet edilen İbn-i Arabi(k.s.) hazretlerinin Fütühatı Mekkiyesinde belirttiği bir hadisi şerif de ise, “Allahü Teâlâ, 100 bin Âdem yaratmıştır.” şeklinde geçen hadisi şerif zahirle çelişir gibi anlaşılmaktadır.
   Hadis-i şerifler arasında çelişme olduğu anlaşılırsa te’vil zorunlu olur. Bu yedi bin yıl meselesi insanlığın bariz olarak bilenen tarihi olarak anlaşılırsa gerçek insanlık tarihinin 7000 bin yıl olmadığı ve çok daha eski olduğuna hükmedilir. Ama bunun tam olarak kaç yüz bin yıl olduğu bilmemiz mümkün değildir.. Nitekim bugün ki fosil buluntuları 8-10 milyon yılın da ötelerini göstermektedir. İnsanlık tarihi bu kadar eski mi denilirse, o bulunan insan iskeletini oluşturan fosillerin hepsi Adem’in zürriyeti sanılmamalı. Onlar Adem’den çok önce yaşamış insan olmayan insansılardır.
   Gelelim sizin sorunuza:
   “Resullulah Hz Adem ile Nuh Arasında 10 karn(1000 yıl veya 10 dönem veya 10 kuşak gibi manalara geliyor)
   Bunun kaynağını vermemişsiniz o sebeple buna hadis olarak bakamayız. Ayrıca bu söz hem hadislerle hem de zahiri tarihle çelişmektedir. Zira Hz İbrahim’le Peygamberimizin arasında geçen zaman bile iki bin yıldan fazladır. Nerede kaldı Hz İbrahim’den çok daha önce gelen Hz Nuh’un 1000 yıl önce gelmesi?

 6. Benim sorum şu şimdi bizim sınavlarımız internet üzerinden olacak dolayısıyla sınıftakilerin sınav anında cevaplara erisme sansı var herkes kopya çekeceğinden kul hakkı söz konusu olur mu gene de ?

  1. Yetkililerin özel bir durumdan dolayı tüm öğrencilere ayrım yapmadan tanımış oldukları bir kolaylıktır. İstemiyorsanız aynı sınıfı tekrarlayabilirsiniz.

 7. Selamun Aleyküm hocam.
  Habertürk Tvde Teke Tek adlı programda 2019 31 aralıkds bir programda astrologlar 2020de yeni bir dünya düzeni olacak mart ayına dikkat edelim çin süper güç olma yoluna girecek vs. Gibi şeyler söylüyor ve malumunuz şuanki süreçi biliyorsunuz.
  Bu astroloji ilmide kahinlik gibimidir adamlar bunları söylerken aydaki hareketleri felan takip ettik diyor Allah böyle bir ilim koymuşmudur evrene?

  1. Aleykümselam.
   31 Aralık 2019 da çin virüsü zaten vardı. Hiç bir önlem almayan çin virüsünün dünyaya yayalacağını sezmemek için aptal olmak lazım.
   Astoroloji ilmi safsatadır. Gaybı ancak Allah bilir. Yıldızlardan bir şey okudukları yok onların. Zaten yıldızlarda birer ateş parçasıdır.

 8. Selamunaleyküm hocam bu sefer gerçekten size sormayı çok ama çok canı gönülden istedim belki içimi ferahlatırsınız hocam ben evimde işlenen günah yüzünden anlarsınız söylemeye delim varmıyor evdeki duvardaki Allah Celle Celalühü yazılı el yazması tablolarımı ve muhammed aleyhisselam yazılı tablolarımı arkadaşıma bedava verdim sizce böyle bir şey yapmam iyi olmuşmu yada böyle bir şey yapmama gerek varmıydı siz olsanız böyle benim gibi düşünüp başkalarına verirmiydiniz hocam cevabınız beni çok iyi eder belki nedir cevabınız?

  1. Aleykümselam.
   Evde işlenen günahları tabloları başkalarına vererek telafi edemeyiz.
   Evde günah işlerken Allah isimi şefinin yazılı olduğu levhadan utanıyoruz da o ismin sahibi Allah’tan günahımızı örtme gücümüz var mı?
   O levhaları ibadet ettiğin günah işlemediğin odana koy.

  2. Allah razı olsun hocam bu cevabınız emin olun benim içimi rahatlattı ve çok mutlu etti ve işe çok mutlu gittim hocam ben çok zaman önce geçmişte dediğim işi odamda yaptım yani tablolar yoktu o zaman asla öyle mübarek ismin yanında öyle bir şey yapmam sadece geçmişte yaptığım aklıma gelince bedava verdim şimdi geri istesem çok üzülür yada küser istemeyede gönlüm var ama kızar diye söylemiyorum hocam ne yapmalıyım istemeliyimiyim?

 9. Selamün aleyküm anne babamla biraz tartıştık normalde saygılı olmaya çalışıyorum ama sinirlendim inanın hiç birini hatırlamıyorum gibi yani niye yaptım nasıl yaptım o an bem yoktum gibi sonra 3 gün kefaret orucum vardı onu tuttum bu arada küs duruyoruz 3 gün sonra gidip özür diledim bu tuttuğum oruç geçerli midir?

 10. selamün aleyküm ihtilam olduğumda iç çamaşırımı değişiyorum fakat pacamayı değişmiyorum bazen pacamayın o kısmına su serpiştiriyorum böyle yapmakta namaza mani var mııdr?

  1. İhtilam olduğunuzda çamaşırınızdan neresi kirlendiyse orasını yıkamanız yeterlidir ancak tamamını da yıkayabilirsiniz.

 11. Selamün aleyküm 10 gün boyunca bu günahı işlemeyeceğim diye yemin etsek misal bunu perşembe öğlede etsek yemin ne zaman son bulur hocam

  1. Allah razı olsun hocam misal 29 mayısa kadar desem 30 mayıs gece 00:01 de yemin hükmü kalkar mı?

 12. Selamunaleyküm hocam Allah Subhanehu Ve Teala’nın kürsisi var ama bu kürsi ayakların koyulması için yüksek ve yokuş bir tahta kürsi gibi akla geliyor şimdi mustafa öztürk diyorki Allah oraya ayaklarını koyuyor diyor ve dünya Allahın ayaklarının altında kısaca böyle bir şey varmı kısaca diyorki allah insan suretinde antoroformik bir ilah ama nemelazım nasıl bir şekilde olduğunu bilemeyiz sizin düşünceniz nedir kim bu hoca?

  1. Aleykümselam. Allahu tealayı insana veya herhangi bir şeye benzetmek küfürdür. (Bak: İhlas Suresi).
   Kürsi o cahil adamın anladığı gibi bacaklı bir masa-sandalye değildir. Kürsi; yıldızlar ve galaksileri kapsayan birinci göğü sarmalayan 6 sema daha vardır. Bir onlar kadar da cennetler vardır. Bunların hepsini sarmalayan kürsi vardır. Kürsiyi de sarmalayan arş vardır. Arş ile birlikte madde alemi biter. Ondan sonra bunların hepsini sarmalayan İlahi isimlerin nurlarının tecelli ettiği sonsuzluk alemleri var. Bunlar yokken Allah yine vardı ve O hiçbir şeyin için girmez hiç bir şeyin de dışında olmaz.

 13. Benim sorum akla gelen düşüncelerle ilgili. Şimdi bir insan birinin ölmesini ayrılmasını falan istemiyo bundan çok korkuyo ama nedensizce zihninde inşallah ölür ayrılır vs neden düşünür takıntıdan dolayı mı eğer düşüncesi gerçekleşirse vebale girer mi çünkü istemiyor yani hissikablelvuku diyebilir miyiz yada

  1. Bazı günahlar vardır ki düşüncesi de günahtır. Bunlara kalbi günahlar denilir.
   1- Hased
   2- Kibir
   3- Cimrilik
   4- Uzun emel
   5- Kindarlık
   Sizinki bunlardan birine dayanıyorsa onun tersini yapınız.

  2. Peki bu zamana kadar hasetten başa istenmeyen olaylar geldiyse bundan sonra tersi düşünerek durum düzelir mi helallik mi almak lazım ne yapılmalı

  3. Bu tür hastalıklardan dolayı helallik alınmaz. Tövbe edilir. Tedavi yoluna bakılır. Bu tür hastalıkların tedavisi çok okumakla olmaz tersini yapmakla olur. Mesela:
   Cimri adam cömert olmaya çalışır.
   Uzun emelli kimse ölümün kendisine çok yakın olduğunu aklından çıkarmaz.
   Kibirli kimse tevazu göstermeye çalışır.
   Haset kimse, hasetlik ettiği kimseye iyiliği için çokça dua eder.
   V.s.

  4. Yani sorumu şöyle düzelteyim Allah affetsin malesef hasetle baktığım şeyler oldu ama içimden haset geçirince hep tövbe ettim ve iyi düşünmeye çalıştım gene de bunun yüzünden kötü şey gerçekleşirse vebale girmiş olur muyum.

  5. Hased hakkında nefsinle mücadele etmiş olduğun için sorumlu olmazsın.

 14. Selamun Aleyküm.
  Bazı kimseler şeyh saidin hain olmadığını kurdistan değil islam için hilafet ve şeriat için ayaklanma başlattığını söylemektedir.
  Tarih bilginiz ve ilminizin olduğunu biliyorum bu konuyu genişce acıklarmısınız

  1. Aleykümselam.
   Şeyh Said hain değildir lakin İngiliz keferesinin oyununa gelmiştir. İngilizler Musul ve Kerkük petrollerini isteyen Türkiye’nin karşısına Kürt Said’i çıkardılar.
   Kürt Said inançlı bir kimse idi. Oyuna geldiğini anlayamadı. İngilizler, Kürt Said’e bağımsız bir Kürt-İslam devleti kurması için destek olacaklarını vaat ettiler ve isyanı başlattılar.
   Ama sonuç; ne Kürt-İslam devleti kurulabildi ne de Musul Kerkük petrolleri alınabildi. Kazanan İngilizler oldu. Aynı günümüzün ABD’sinin kürtlere bağımsızlık vaad edip de Türkiye’nin güçlenmesinin önüne PKK-YPG’yi çıkararak takoz koyduğu gibi birer sömürgeci İngiliz oyunu idi.

 15. Selam aleykum hocam, eşimin babası durmadan beddua ediyor eşime , geçen kurban bayrağımda aradı babasını demediğini bırakmadı, beni istemeğe nikahımıza dahil gelmedi hocam. Çok kötü beddualar ediyor eşime, ben geçen bir kontrolden geçtim bir hastalık çıktı babasının ettiği beddualar mı bu hocam? Dün bayramdı eşimde bu kez aramadı çünkü durmadan beddua ettiği için bu sefer de babası yine başladı beddua etmeye inşallah mutlu olamazsın , ölürsün , yatalak olursun , kanser olursun, filan diye beddua ediyor hocam eşimin morali bozuldu çünkü babası eşimi küçük yaşta yurtlara verdi tatillerde üvey annesi eşime şiddetle davranırdı onu korkuttup, aç bırakırdı, şimdi yıllar geçmiş bu zamana kadar babası onu arayıp sormadı, eşim çok sokaklarda kaldı, kimsesiz yollarda kalırdı, beni istemeleri için babasıyla iletişime girdi ama maalesef istemeğe gelmedi ve nikahımızada gelmedi tebrik etmek içinde arayıp sormadı eşim 2 haftalık evliyken babasını kurban bayrağımda aradı geçen sene işte beddualar etti. Bu sefer de eşim aramadı için senin gibi evlat olmaz olsun deyip beddualar saymaya başladı eşim iyice psikolojisi bozuldu , eşime böyle yapmaların sebebi eşimden maddi konusundan faydalanmak ama eşim o kadar maddi durumu olmadığını bildikleri halde bunu yapıyorlar hocam. Eşim artık bitti dedi iletişimimi kopardım dedi dayanamıyor hocam psikolojisi alt üst oluyor babasının ettikleri beddua tutmasından korkuyor ne yapacağımızı şaşırdık, bize bir bela olmasından korkuyoruz… bize yardım edin hocam saygılarımla

  1. Aleykümselam Merve hanım.
   Anlattığınıza göre kayın pederin çok haksızlık içerisindedir. Haksız yere yapılan beddua tutmaz. Ama yine de eşiniz babasını kırmasın irtibatını kesmesin. Sizin başınıza gelen durum ise onun bedduasından değildir. Psikolojinizi bozmayınız. Her beddua geçemez. Hatta haksız yere yapılan beddua sahibine geri döner. Sabrediniz.

  2. Hocam geri döndüğünüz için sağ olun , eşim artık konuşmak istemiyor, çünkü sadece para gönderirse iyi evlat hoş evlat dualar eder ama para göndermezse lanetli bir evlat beddualar eder. Hocam bir değil iki değil eşimin duygularıyla oynuyor sırf babası eşimi sevsin diye eşim bir şey demedi ama artık insan olarak tükendik hocam konuşsak bile bizi engelliyorlar evlatlıktan reddetiyor biz şaşırdık.

  3. Selam aleyküm hocam bir sorum daha olacak,
   Allah hastalığı sevdiği kullarına mı verir ?
   Tıpta bu hastalık kendiliğinden gidemiyormuş , peki Allah isterse bu hastalık kendiliğinden gider mi hocam ?

  4. Allahu teala hastalığı sevdiklerine de sevmediklerine de verir. Sevdiklerine imtihan için verir sevmediklerine ise ya hidayetine vesile için ya da onu helak etmek için verir.
   Allah istedikten sonra bir hastalığın gitmemesi diye bir ifade küfürdür. Allah’ın gücününün dışında hiçbir kimsede güç yoktur. O dilerse olur.

  5. Selam aleykum hocam , maalesef esimin babasi hala devam ediyor beddualar etmeye, biz bunlari duydukca uzuluyoruz moralimiz bozuluyor. Biz bir karar aldik dinince ne olur bilmiyoruz ama bu tur insanlardan uzak durmak kalmak istiyoruz. Esimin babasi esimin amcasini arayip esimi kotuledi kardesisine. Amcamiz bize sahip cikiyor ama bize artik gina geldi bu hep boyle devam etti. Bize durmadan beddua ediyor ne yapalim artik dusunmekten yorulduk hocam

  6. Aleykümselam.
   O eşinizin babasıdır. O haksız yere beddua ediyorsa korkmayın eşinize ve size uğramaz.
   Eşiniz tamamen ilişkisini kesmesin.

 16. Hocam selamun aleyküm
  Hocam benim kemdime özgüvenim yok.Yumuşak huyluyum.İnsanların benim hakkında ne düşündüklerini çok fazla önemsiyorum.Hakiki mümin kullar gibi hissiyatım,kalbim,psikolojim kuvvetli değil.Sorunları aşırı fazla kafaya takıyorum.En kücük proplemde bile stres oluyorum.Bana bir yol göstermenizi istiyorum.Allah sizden razı olsun.

  1. Aleykümselam.
   İslamı Ehli sünnet alimlerinin tefsir mahiyetindeki kitaplarından iyi öğrenin. Muteber bir İlam İlmihli okuyunuz ona göre amel ediniz. Yani farzları eksiksiz yapın sünnetleri de gücünüz yettiği kadar yapınız. Haramlardan kaçınız. Her işiniz Allahın emrine uygun olursa sorununuz kalmaz.

 17. Selamunaleyküm hocam mu kıtası yeryüzünde varmıydı geçmişte çok kez zuhuratlar olmuş o kıtada kısacası bu kıtalar nedir agartha shambala mu gibi birde mu dini varmış

 18. “Orucu bozup sadece kazayı gerektiren bir şeyi, aynı ramazanda, kasten iki veya daha çok kere yaparak orucu bozmak, kefareti de gerektirir” bilgisi doğru mudur?

  1. O bir fetvadır. Kabul eden eder. Etmeyen kafir olmaz. Bize göre o fetvayı kim verdiyse doğrudur.

 19. Selamunaleyküm hocam sprüteilizimin en eski din olduğu doğrumu ve çoğu dinin gelişi bu eski dinden kaynaklanıyormuş biraz kafam karıştı?

  1. Aleykümselam.
   sprüteilizimin en eski din olduğu açık bir yalandır. Çünkü ayeti kerimeye göre Allah katında din sadece İslamdır. Öbürleri putperestliktir. sprüteilizim belki ilk putpereslik olabilir. İslam dini Allah’ın gönderdiği dindir Hz Adem’den bu yana vardır. Hz Adem’den önce de insan yoktu yeryüzünde.

Bir cevap yazın