Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.403 times, 10 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.242 yorum.

 1. hocam iyi günler 1 kulun olayım sözü küfre düşürür mü. 2. aklımıza takılan dini bir soruyu öğrenilmesini sonraya bırakmak küfre düşürür mü?

  1. 1- Kulun olayım demek kölen olayım anlamında ise küfür olmaz. Tapmak anlamında ise küfürdür. Ama bizim toplumda çoğunluk köle anlamında kullanır o sözü.
   2- Aklına takılan dini konu imani bir mesele ise onu zaruretsiz sonraya bırakmak küfre sebep olabilir. Ameli bir mesele ise harama sebep olabilir.

 2. Selamün aleyküm istimna yapmayacağıma dair yeminim var. Bu yemin şehvetsiz idrarla veya ağır kaldırma sonucu gelen meni ile bozulur mu?

 3. Selamunaleyküm. Nureddin yıldızın bir yazısına denk geldim bir soruyu cevaplarken “sözünü ettiğiniz durum bir hastalıktır (eşcinsellik) hastalık olarak Allahtan gelmiş bir imtihan olarak görülmelidir” ondan sonra işte tedaviden bahsedip cümlesine devam ediyor da benim takıldığım esas nokta şu Allah bu konuda insanları imtihan eder mi ? Sonuçta ortada lanetlenmiş bir kavim yok mu öyle hissetmeleri nasıl imtihan olabilir hocam bu kafamı karıstırdı yardımcı olur musunuz ?

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Söz konusu şahıs meseleye felsefi açıdan bakmış olmalı. İslami meseleler felsefe ile değil fıkıh ile açıklanabilir. İslam vahiy dinidir düşünceye dayanmaz. İslamın kaynağı Kuran ve Sünnettir.
   Meseleye gelince, o bir doğal hastalık değil sapıklıktır. Öyle olmasaydı Allahu teala o işi yapanları lanetlemezdi.
   Konuyu şöyle izah edelim:
   Normal olan her insan dünyaya ruh ve beden olarak gelir. Her ruh dünyaya gelirken temizdir hasta değildir. Bedenin idaresi ruhun emrine verilmiştir. Ruh bu dünyaya Allah’ı tanımak ve Ona ibadet etmek için gönderilmiştir. Bununla birlikte nefis ve şeytan imtihan aracıdır. Kul Allahı tanımada ve Ona ibadette samimiyetini göstermek için bunlarla mücadele etmekle emir olundu.
   O malum şahsın dediği gibi ruhun yaratılışında eşcinsellik veya diğer nefsani hastalıkların hiç birisi yoktur. Ruh, bu hastalıklara imtihan aracı olan nefis ve şeytanın isteklerini yapmaya başladığı andan itibaren bulaşır. Allahın ikazını dinlemeyip nefsin ve şeytanın pisliklerine bulaşan ruh yani insanın özü tövbe edip o pisliklerden temizlenmezse Allah o kimseyi cehennem ateşiyle cezalandıracağını vaat etmiştir.
   Malum şahsın dediği gibi Allah bazı insanlara eşcinsellik hastalığını vererek imtihan etmez bilakis kulun kendisi o pisliklere meyledip bulaşır ve manen hasta olur. Bunun tedavisi pislikten uzak durmaktır. Pisliğe bulaşanların tedavisi ise tövbe ile pislikten arınmaktır.

  2. Hocam bu arada hakkınızı helal edin bilgi yanlışlığı olmuş o nureddin yıldızın hastalık dediği şey eşcinsellik değil de şu trans birey mi ne diyolar ondan sanırım ben yanlış anlamışım. Ama hüküm aynı sanırım gene de ben hakka girmiyim diye düzeltmek istedim

  3. Estağfirullah.
   Trans Birey: Tanımı Fiziksel açıdan kadınsı özelliklere sahip, fakat eril cinsiyet kimliğinde olan bireyler, kadından erkeğe transseksüel, yani trans erkek olarak nitelendirilmektedirler. Fiziksel açıdan erkeksi özelliklere sahip, fakat dişil cinsiyet kimliğinde olan bireyler ise, trans kadın olarak tanımlanmaktadırlar.
   Trans birey, eşcinsellikle aynı kapıya çıkar. Bunların hepsi ruhun değil nefsin hastalıklarıdır. İnsan nefse uyarsa onun hastalıkları insanı da hasta eder. Bilumum günah hastalıkları bu şekilde insana bulaşır. Bu hastalıların bulaşmasına insanın kendisi sebep olur. Bazı kendini bilmez sözde alimlerin veya sözde bilim adamlarının iddia ettiği gibi Allah hiçbir kulunu doğuştan günah hastalıkları ile yaratmaz.

 4. Selamün aleyküm hocam çok ilginç bir rüya gördüm rüyada göğsüm daralıyordu allahı düşünüyordum sonra gökyüzüne baktım içimden şöyle geçirdim sanki gök kapıları bana kapalı sonra yürüdüm gökyüzü açıldı kafamın üstüne kova kova su dökülmeye başkadı hocam
  Kovalarca Su sadece benim üzerime geliyordu hocam

 5. Dua ederken istemsizce yanlış kelime kullanırsak napmamız gerekir? Yani mesela biri gafletle Allahım nolur şöyle şöyle olsun dedi ama kalpten dilediğiyle dilindeki ters düştü bu drumda ne yapmalı bi sorumluluk olur mu

  1. Allah sizin niyetinizi biliyor. İstemsiz bir söz ağzınızdan çıktığında “estağfirullah” (Allahım senden affımı diliyorum)” diyeceksin sadece.

 6. Selamün aleyküm şehadet getirirken eşhedü … sonra devamını deyip sonra la ilahe illallah ve sonrasını unuttum bi türlü hatırlayamadım ilginç şekilde sonra yazılışına bakıp okudum burada küfre düştüm mü acaba illallahı unuttum yani

  1. Aleykümselam.
   SORU: “şehadet getirirken eşhedü … sonra devamını deyip sonra la ilahe illallah ve sonrasını unuttum bi türlü hatırlayamadım ilginç şekilde sonra yazılışına bakıp okudum burada küfre düştüm mü acaba illallahı unuttum yani?”
   CEVAP:
   Kesinlikle küfre düşme durumunuz yoktur.

  2. Hocam allah razı olsun ben imani konularda aşırı vesvese hastasıyım vesvesenin mahiyetini bilmeme rağmen yine oluyor içimden çoğu zaman suizan geçiyor istemsiz ne yapsam kurtulurum

  3. Vesvese imtihandır. Peygamberler dışında her Müslümanda vardır. Ama bazılarında çok olur.
   Kuran ve sünnete göre amel edeceksin, aklını kullanıp duygularının esiri olmayacaksın.

 7. Selamün aleyküm hocam biraz birikmiş param var annem benden para istiyor bende vermek istiyorum günah olur diye ama borçluyum versem borcumun hiç birini ödeyemeyeceğim birde borcumu anneme söyleyemiyorum ne yapmalıyım hocam

  1. Aleykümselam.
   Madem ki borcun vardır. Paran olduğunu annen bilmiyorsa annene borcunu bildirmeden borcunu öde kalan parayı da annene ver.

  1. SORU: “Şeyhim himmet etti işim oldu.” ve Şeyhim her işimi ayarlıyor” demek küfür mü?
   CEVAP:
   Şeyhim himmet(dua) etti işim Allah’ın izniyle oldu anlamında söylenmişse küfür ve şirk olmaz. Şeyhim her işimi ayarlıyor demek şirktir.

 8. Selamun Aleyküm.
  Bir oyun düşünün , karakterın adı “mage” yani büyücü , bu elindeki asa veya kitapla mesela gökten ateş elektrik vs. Gibi şeylerle rakibine veya oyundaki yaratıklara vuruyor.
  2. Karakter “priest” yani rahip.
  Buda yaptığı hareketlerle Kendine veya arkadaşlarının can veriyor canını yükseltiyor.
  Zahiren belki küfür olan bu işlemleri oyunda yapan binlerce müslüman inançlı kişi var.
  Kişi bunları onaylamadan yapsa kafirmi olur

  1. Müslüman bir kimse öyle oyunları oynamamalıdır. Oynarsa imanı giderde haberi olmaz.

 9. İnsanın nefsinde yada kalbinde kötü, günah bir huy, his varsa bunu nasıl değiştirebilir nasıl yok edebilir ?

 10. Hocam selamün aleyküm soyumuzdan adanan adak için paramız yok kesecek durumumuz iyi değil onun yerine üst üstte 10 gün oruç tutsam olur mu

  1. Yerine getiremeyeceğin adak için üç gün üst üste yemin kefareti orucu tutarsınız.

 11. Selamün aleyküm hocam ben belli başlı büyük her zaman okunan ayetleri okumasam ayıptır söylemesi çarpılmış gibi oluyorum üstüne vesvese artıyor çok kötü bir duruma geliyorum niye böyle oluyor hocam okusam tereyağından kıl çeker gibi bütün bu durumlar gidiyor. Başkalarına böyle olumuyor hocam allah cc okumam için mi beni böyle imtihan ediyor

  1. Allahın ayetleri arasında ayrım yapılamaz. Sizin ahvaliniz vesvesedir. Belli ki Arapça bilmiyorsunuz. Hangi sure ve ayeti doğru ve kolay okuyabiliyorsan onu okuyunuz..

 12. Selamunaleyküm bekir hocam Allah Teala hiç ömrü boyunca namaz kılmayan babayı ve anneyi cehennemde sonsuz olarakmı bırakacak ve bu hapis süresi kaç bin yıl benim annem babam yaşlar 60 olacak hala namaz yok kardeşim ve ben tam zamanlı namaz kılıyoruz 5 vakit yani kılmaya hiç niyetleri yok gibi ama hiçmi korku gelmiyor yaş ilerledikçe çok mutsuzum hocam annem babam için annem o kadar dinden uzakki dua fatiha bilmiyor arş yada kalu belayı bile bilmiyor o derece

  1. Aleykümselam Umuthan.
   Maalesef bir çok kimsenin ya anne-babası veya bir çok anne-babanın çocukları İslamdan habersiz yaşamaktadır. Bunlar ahirette başlarına gelecekleri bilselerdi vallahi uyku uyuyamaz yemek yiyemezlerdi.
   Siz anne ve babanıza çokça dua ediniz.

 13. Selamün aleyküm hocam ben hukuk fakültesindeyim aklıma takılan sorular var. Ben hakim veya savcı olmak istiyorum bu meslekler caiz midir? Avukatlık mesleği caiz midir? Birde hocam beni korkutuyorlar hakimlerin 3te 2 si cehennemde diye yardımcı olabilir misiniz?

  1. Aleykümselam.
   Gönlünüz İlahi yasalara saygılı kalmak kaydıyla sizler bu meslekten el çekerseniz vatan hainleri ve İslam düşmanları bu mesleklere el atar. O zaman da ülkeye fitne ve kargaşa hakim olur.

  2. Eliniz çalıştığınız kurumun kriterlerine göre kalbiniz inancınıza göre olur.
   O hususta yanlış kararlar vermemek için mevcut yasaları iyi bilmeniz gerekir.
   Vesvese geldiğinde “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” deyiniz.

  1. Sevgilisi için söylenen “sensiz bir hayat bana cehennemdir” sözü şirke sebeptir.

 14. Selamun aleykum hocam
  hocam kafa taktığim psikolojik sorunlar yüzünden vücüdumun herhangi biryerinde ağrı olabilirmi?Ayağim agriyor bütun testlere girdim.Doktorlar hastalığinin sebebi bu diyemiyorlar.Ailem ayağımın psikolijik olduğunu soylüyorlar.Ben bunu islam ile bağdaştıramıyorum.Yardım edin hocam kafam çok karısık

  1. Aleykümselam.
   Hastalığınız panik atak olabilir. İslamla ne lakası olacakmış? Başka doktorlara gidiniz. Mutlaka bir sebebi vardır.

 15. Selamunaleyküm hocam rüyamde depremi hissettim gördüm ve dün gece deprem oldu ama ben rüyayı hiç umursamadım ve anlatmakta aklıma gelmedi hocam depremleri Allah celle celaluh’umu insanlara önceden bildiriyor?

  1. Aekümselam.
   Elbette Allah bildiriyor. O bildirmese kim bilebilir?

 16. Hocam elbirliği sistemi ile çalışan şirketlerden ev almak caiz midir? Bir de katılım bankalarından ev alınabilir mi?

 17. Hocam benimde geçmişle alakalı acaba soyledimmi soylemedimmi şüphesi var ilk basta anlatmadım diyordum ama sonra bı anda acaba anlattın mi doye sürekli şüpheler geliyor hocam bu vesvese midir

  1. Hocam şöyle acikliyayim 5 ay önce samimi olmadığım bir arkadaşımla konuştum ama orada anlatmamam gereken birşeyi anlattim mi anlatmadim mi gibi suphler geliyo başta anlatmadım diyordum ama sürekli sanki bir ses ya anlattiysan gibi vesveseler geliyo

  2. Ayça hanım konu nedir? Anlatıp anlatmadığınız nedir? Şifreli yazınızdan bir şey anlayamadık..

  1. Muhammed ismini tek koymayalım. Muhammed Salih, Muhammed Raşid, Muhammed Alp gibi ..

Bir cevap yazın