Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.403 times, 10 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.242 yorum.

 1. Selamun Aleyküm Öncelikle,

  Birkaç tane kart numarası biliyorum. Bunları yakınlarıma eğlenmek amaçlı yaparsam günaha girer miyim?

  Şimdiden Allah Razı Olsun.

 2. Meraba hocam ben bekar bir erkegim evlenme imkanim olmadigi icin istimna yapmak zorunda oluyorum benim icin bagimlilik diyebilirim kurtulamiyorum asil sorum istimna edip sureyi uzatip fakat boşalmamak gusul gerektirir mi ?

  1. Zevklenmek için istimnaya başladığın için inzal olsun olmasın gusül gerekir.

  2. Hocam zevklenme amacı olmadan tutma misal yıkanırken temizlenirken vs bu istimna sayılır mı peki

  3. Zevklenme amacı olmadan tıraş yapmak için veya küçük abdest bozmak için tutmak gusül gerektirmez.

 3. Benim 2 sorum olcaktı
  1- namazda zammı sureleri farklı sırada okursak namaz bozulur mu
  2- bide abdestle ilgili sorum ben banyoda abdest alıyorum banyoda da klozet var fakat hep temizliyoruz devamlı gene de bu ortamda abdest alınabilir mi

  1. 1- Namazda zammı sureleri Kurandaki sırasına göre okumayıp sıralarını karıştırarak okumak namazı bozmaz ama mekruhtur.
   2- Başka yeriniz yoksa banyoda abdest almak caizdir.

 4. hocam iyi günler 1 eskiden perili inli cinli dizileri seyrediyodum bu dizilerde karakter ortada hiç bir şey yokken ortaya bir cisim çıkrariyodu bunun izlenmesi küfre düşürür mü.2 birde bazen fotoshop programı var resimde yüzünde begenmedigin bir şeyi ortadan kaldiriyir yada gelistiriyor örn gözünü küçültüyor dudağını buyutuyor bunun kullanılması sakıncalı midir?

  1. 1-Cinli perili filmler seyretmek aklınızı bozar ve seyredene cinler musallat olur.
   Fazla ileri gidildiğinde küfre ve şirke düşürür.
   2- Onları kullanmak zamanı israf etmektir. İsraf ise haramdır.

 5. Bir ateist Buhari Ebu Davud Müslim vb sahih hadisçilerin kaynaklarını okuyun bakalım Türkler Müslüman olabiliyorlarmıymış ? Diye yazmış
  Türkler Müslüman olamazlar diye Türkler asla Müslüman olamazlar diye buna benzer hadisler hadislerde geçmiyordur dimi
  Eşcinselliğin tedavisi yok diye bir sitede okumuştum Eşcinsellik büyük günah diye biliyorum çelişki varmıdır

  1. Ateist Kurana inanmıyor ki hadislere inansın. Madem Buhari ve diğer hadis kitaplarında Türkleri kötüleyen hadiler varmış da ateist neden onları kaynakları ile yazmamış?
   Buhari ve diğer hadislerde Türkleri öven hadislerde var yeren hadislerde var. Övgü ile bahsedilen Türkler Müslüman olup İslamın bayraktarlığını yapan Türklerdir. Lakin yeren hadisler Müslüman olmadan önce İslam alemine çok büyük zararlar veren Moğollardır. Hadislerde onlardan da Türkler olarak bahsedilir. Çünkü aynı kökten gelmektedir.
   Türkler asla Müslüman olamaz diye bir hadis kesinlikle yoktur.
   Eşcinsellik lanetlenmiştir ve büyük günahlardandır.
   Eşcinselliğin tedavisi vardır. İyi bir Müslüman olup günahlardan ve kötü arkadaşlardan uzak durmak eşcinselliğin tek tedavisidir.

 6. Selamünaleyküm hayırlı geceler. Özel bir fabrikaya acilan bir pozisyon icin birisinin aracılığıyla gorusmeye gidip ise girilse bu vebal kul hakkı olur mu, bu referans olan kisi tanımıyor mesela beni hic, ailemden birini tanıyor sadece. Benimle yuzyuze tanısmısligi olmadi sadece telefondan konustuk bu iş konuları icin. Telefonda konusmalarimizda kendisiyle iletişimimiz iyi sorun yok. Fakat bu sekilde gorusmeye gidip bu özel fabrikada ise girmek kul hakkı olur mu, başka bircok aday da olabilir yani sonucta fabrikanın ilanı yayınlandı cunku bir iş bulma sitesinden, gorusmem gerceklesti hatta gorusmede cok olumsuz bir durum olmadı genel olarak kendimden bahsetme seklinde oldu diyebilirim teknik yetkinlik sınavı vs olmadı, sonuc belli degil daha ama olumlu olursa ne yapılmalı
  bu konuda sorum baya oldu ama buna cevap verebilirseniz sevinirim kafa karısıklıgı oluyor cunku baya sizin de cevabınızı almak isterim bu yuzden karar vermek gerekiyor artik

  1. Aleykümselam.
   Özel fabrikaların özel yetkileri vardır. Sizinle iş için görüşmek isteyen kimseninde özel yetkisi olmalı ki sizi doğrudan işe alacak durumu olmalı.
   Özel işe bu şekilde girmeniz kul hakkı olmaz. İşe girdikten sonra sizden istenen işi yapamazsanız o vakit kul hakkı olur.

 7. Hocam ben çok zelil bir insanım artık arkadaşım yok eskiden itibarım vardı çevrem vardı saygı görürdüm bir fitneye uğradım öyle bir iftiralı beni tanıyanlar bile beni TANIYAMAZ oldu bunun yanında psikolojik sorunlarda var sağlık sorunları da çabası beş kuruş param yok çalışamıyorum da başka bir şehire gidecek kadar sağlığım da yok 30 yıllık komşularım bile sanki 30 yıllık değil yabancıymışım gibi fitne fesada iftiraya inanır olmuş ayrıca seyri sülûk yapan bir fakirim acaba bu yaşadıklarım benim lanetlenmemin yada helak olmamın göstergesi mi evden adım atıp ekmek dahi alamıyorum hocam.

  1. Etrafındakilerin sana nasıl baktığına değil Allaha nasıl kulluk yaptığına bakmalısın.
   Sağlık çok önemlidir. Önce tedavi olmalısın. Bu zamanda devletin imkanları çoktur. Gerekli işlemleri yaptıran bir kimse çok yoksul olsa da parasız tedavi olabilme imkanına sahiptir.
   Sağlığına kavuştuktan sonra kendine bir iş bul gerekirse çevreni değiştir.

 8. Selamün aleyküm hocam ihsan atasoy fetöcü olduğu için onu dinlemek caiz midir ben dinlerken 15 temmız aklıma geliyor rahatsız oluyorum fakat sesi güzel olduğu içinde dinlemek istiyorum dinleyebilir miyim

 9. Selamün aleyküm hocam anam babam bir şey söylediğinde yapmam lazım ya yapmasam günah mı oluyor misal basit şeyleri yapmasam bile günah mı oluyor mesela yemek ye diyor yemesem günah mı oluyor yani
  Birde onların söylediklere karşı onları ikna edebilir miyim buda günah olur mu

  1. Ananın babanın günah olmayan emirlerini, sağlığa zararlı olmayan ve malın telef olmasına sebep olmayan emirlerini yerine getirmemek büyük günahtır.
   Yanlış iş yapıyorlarsa onları kırmadan ikna etmeye çalışmalısınız.

 10. Essalamün aleyküm hocam ben 22 yaşındayım kafam allak bullak durumumuz şöyle annem(40), babamı(45) 2018 den beridir aldatıyor lakin babam bilmiyor.Biz 5 kardeşiz ben bu durumu yavaş yavaş öğrendim telefon sesli, görüntülü görüşmeleri annemin açık halli fotoğrafları mesajlarda paylaşılmıştı o şahısla bir gün gider 5-7 saat eve gelmez yani bir çok şey var o şahısta evli 2 çocuğu var bizim evin dolaplarını yenileyen bir mobilyacı ben bunları öğrenince çok kötü oldum sürekli annemi tersliyorum, kırıyorum, bağırıyorum o da aynı şekilde bana karşılık veriyor dayanamadım durumu evli ablama söyledim o ve ben annemi köşede uyardık bırak bunu kötü emelleri falan bize bağırdı sinirlendi intihar ederim diyip sinir krizlerine girdi zamanla yatışınca bunu terk etmediği için ablam teyzeme söylemiş teyzem konuşmuş bunlar 1 yıl içerisinde oldu şimdi durumumuz hala aynıymış teyzem bitti sanıyor ama ben sürekli annemi yakalıyorum ama o bilmiyor evimizde huzur yok ben ve annem sürekli tartışıyoruz kardeşler arasında da çatışmalar oluyor benim anneme haksızlık ettiğimi söylüyorlar dışlıyorlar beni annemde çok değişmeler oldu artık arada namaz kılıyor sabah namazlarını kılmıyor, eskisi gibi giyinmiyor dar ayrıca başörtüsünüde saçı boynu gözükecek şekilde takıyor aşırı makyaj yapıyor, babamla artık eskisi gibi saygı duymuyor, bağırıyor, babamı cahil olarak görüyor oysa babam sürekli okur araştırır çocuklarına sürekli islamı sevdirir öğütler, babama küfür ettiği bile oldu, babaaneme de saygısı yok babam ve biz bunları haketmiyoruz annem en büyük günahlardsn birini işlyor çok şey var işte onun için her namazımda dua ederim kurtulsun bu büyük günahtan eda eylesin hidayet versin diye ayrıca ben kpss sınavına hazırlanıyorum kafamı ve kalbimi çok meşgul ediyor ne yapmalıyım hocam ?

  1. Aleykümselam.
   Annenizi defalarca uyarmışsınız. Bu karşın o hala o pislikten vazgeçmemiş. Bu durumu babanıza bildirip onu boşattırınız.
   Dünyada ilk boşanan sizin anneniz olmayacak. Onlar boşanınca dünyanın sonu da olmayacak.

 11. Selamün aleyküm yemin ederken misal 25 haziran 2020 tarihine kadar diyip böyle tarihi net söyleyerek yemin içebilir miyiz ?

 12. Selamunaleyküm hocam seyri sülük yapmak için hangi gıdalardan uzak durmalıyız hiç denemedim denemeyi düşündüm ne yapmam lazım kıymetli hocam?

  1. Aleykümselam.
   Seyrü süluk için haram gıdalardan uzak kalmalıyız. Kul hakkı yememeliyiz. Az yemeliyiz. Nefis Yolu Tarikatlarına göre seyir süluk tamamlanıncaya dek hayvansal besin alınmamalıdır.
   Ruh yolu tarikat yani Nakşibendi Tarikatına göre hayvansal besinleri yemekte sakınca yoktur ancak helale harama çok dikkat edilmeli.

 13. hocam iyi günler 1 , yaşadığı olumsuzluklardan dolayı Allah’a kırgın olmak ve sitem etmek mesela tüm bunlar benim niye başıma geliyor bitek ben mi kaldım gibi küfre düşürür mü.2.bir arkadaş ortamın da şöyle bir konuşma geçti ben evleniyorum sen nezeman evleneceksin oda şöyle dedi bende bu dünyada evlenemezsem ahirette evlenirim .bu soz küfre sebep olur mu?

  1. 1- Sitem etmek darılmak biraz kızmaktır. Allaha sitem edilmez. Kulun bu dünyaya geliş amacı Allaha kulluk yapmaktır. Kullukta Yaratana sitem olamaz.
   “Tüm bunlar benim niye başıma geliyor bitek ben mi kaldım” gibi sözler imanı yok eder.
   2- SORU:
   bir arkadaş ortamın da şöyle bir konuşma geçti “ben evleniyorum sen ne zeman evleneceksin” o da şöyle dedi “bende bu dünyada evlenemezsem ahirette evlenirim. bu soz küfre sebep olur mu?
   CEVAP: Küfre sebep olmaz.

 14. Enbiya 30’da Her canlı şeyi sudan yarattık ifadesi var hocam.
  Dinsizler ayete saldırarak şöyle diyor;
  Bazı canlılar vardırki su ile yani döllenme ile yaratılmazlar eşeysiz üremeyi kastediyorlar hocam.
  Buna nasıl cevap verilir.

  1. Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   Enbiya/30 – “O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?”

   Ayetteki mucize haberi örtbas etmek için konuyu çarpıtmışlar. Big beng(büyük patlama) teorisinin açıkladığı evren bir tek dev atomdan yaratılmıştır ifadesi bu ayete dayanmaktadır.
   O dinsizler cahildir. Bedeninde su taşımayan bir tane bile canlı yoktur.
   İçinde su taşımayan hücre ölü hücredir. Her üreme hücrelerle olur. Eşeyli veya eşeysiz her türlü üremenin içinde su vardır.

 15. Bazı tarikatlarda en ufak bir şeriatsızlık görmediğimiz halde düğünlerde ilahi eşliğinde halay çekiliyor. Bu durum nasıl bir durumdur. Bu durumdan dolayı bu tarikata sapkın denir mi?

  1. Her söylenen söz ilahi değildir. İçinde Allah veya Rasulullahı öven sözler bulunan şiirler ilahidir. Kendi şeyhlerini öven, veya başka şeyhleri öven veya tarihindeki kahramanlıkları şiir olarak anlatan sözler ilahi değildir.
   ..ki o sözlerle halay çekmek güftesi küfür mü şirk mi ne olduğu belli olmayan şarkı türkülerle halay çekmekten daha ehvendir..
   İlahi sanılan bu tür şiirler ilahi değildir.

 16. Merhaba Anneannem rüyasında 15 kişilik bir gruba peygamber efendimizin altın taktığını görmüş, içlerinde bende varmışım ve dimdik duruyormuşum, kendisine de altın takılmış bu ne kadar büyük bir altın diyince küçülmüş onunki, şüphesiz Allah Resulunü görmek çok güzel ama detaylı yorumu nedir bilmek istiyorum, iyi çalışmalar

 17. Selamunaleyküm. Hac suresi 53. Ayetle ilgili bir şey sorcaktım ben çünkü tam anlayamadım da. Hani şeytanın attığı vesveseyi işte kalbi katı yada hasta olanlar için imtihandır gibi bir ayet yani hani vesvese de bir imtihan. Ama bu tür bir imtihanın insana gelmesi insanın kalbinin katı yada hasta mı olmasından dolayı ? Cahilliğimden ötürü kusura bakmayın fakat yani bu ayetin anlamını tefsirini açıklayabilir misiniz ?

  1. Aleykümselam.
   Allahu teala Kuranı bizzat koruyacağına dair söz vermiştir. Kuran’a şeytanın sözleri karışamaz.
   Söz konusu ayeti kerime mealen şöyledir:

   Hac/52 – (Ey Muhammed!) Biz senden önce hiçbir elçi ve hiçbir peygamber göndermedik ki o bir şey temenni ettiği zaman, şeytan onun arzusuna şüpheler karıştırmasın. Bunun üzerine Allah şeytanın karıştırdığı şüpheyi giderir. Sonra da Allah, âyetlerini tahkim eder (güçlendirir). Allah Alîm’dir (herşeyi bilir), Hakîmdir (Hikmet sahibidir)

   Taberi tefsiri:
   “Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem) Necm suresini okurken Şeytan, müşriklerin kulağına putları öven sözleri söylemiş, müşrikler de o sözlerin, Rasûlüllah tarafından söylendiğini sanarak Resûlüllahtan memnun olmuşlar ve ona göre hareket etmişlerdir. Fakat gerçek anlaşılınca müşrikler yine eski hallerine dönmüşlerdir.”

   52. Ayetteki “hiçbir peygamber göndermedik ki o bir şey temenni ettiği zaman, şeytan onun arzusuna şüpheler karıştırmasın.” ibaresindeki şüpheyi şeytan, Rasulullaha gelen vahye değil onun yanında bulunan müşriklere vermiştir. Bu durumda müminlere de vesvese vermiştir.
   Yine ayetin devamındaki “Bunun üzerine Allah şeytanın karıştırdığı şüpheyi giderir.” ibaresiyle de Allahu teala imanda samimi olanları şüpheye düşmekten korur.

   Hac/53 – Allah, şeytanın karıştırdığını, kalblerinde hastalık bulunan ve kalpleri kaskatı olan kimseleri sınamaya vesile kılar. Zalimler şüphesiz (haktan uzak) derin bir ayrılık içindedirler.

   Bu 53. ayette ise (mealen), “Allah, şeytanın karıştırdığını, kalblerinde hastalık bulunan ve kalpleri kaskatı olan kimseleri sınamaya vesile kılar.”

   Bu ayette Allahu teala şeytanın kalplerini vesvese ile karıştırdığı kalbi hasta kimseleri şeytanın vesvesesiyle sınav eder. Bunlar samimi iseler Allah onları hidayete erdirir. İnançlarında samimi değiller ise şeytan onlara kendi yolunu sevdirir.

 18. Selamün aleyküm hocam bir kişi izlediği bir film dizi veya oyunda imanını kaybedebilir mi? Misal imana zıt bir film oyun veya dizi izledi kişi namazda kılıyor imanı gittiğini nasıl anlayacak kişi

  1. SORU: hocam bir kişi izlediği bir film dizi veya oyunda imanını kaybedebilir mi? Misal imana zıt bir film oyun veya dizi izledi kişi namazda kılıyor imanı gittiğini nasıl anlayacak kişi?
   CEVAP:
   Evet öyle bir filmi izlerken imanı gidebilir onun da haberi olmaz.
   Onu anlayabilmek bilgi işidir. Fıkhı(akaid ve Muamelatı) iyi bilmek lazım.

Bir cevap yazın