Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.393 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.242 yorum.

 1. Selamün aleyküm hocam gusül abdesti alırken çamaşır makinesi çalışıyordu ve suyu banyoya akıyordu sıçrama vs olmuş ise acaba abdesti yenilemek gerekirmi bu arada şohben ile gusül alıyordum.

  1. Aleykümselam.
   Ayaklarına sıçramış olabilir. Ayaklarını yıkaman yeterlidir.

 2. Selamünaleyküm. Hocam öncelikle Allah razı olsun aklıma takılanları çok güzel cevaplıyorsunuz iyiki bu siteyi bulmuşum. rahatsız ettim kusura bakmayın ama başka bir sorum daha olacktı. Şimdi malesef biraz vesveseli biriyim bu boş kaldığımda daha çok oluyor sanırım şu an malum evde olunca falan. Hocam vesveseden takıntıdan kaçmaya çalıştıkça harama gaflete düşüyorum. Üstelik vesvese de geçmiyor tabi ne yapmam lazım bu durumda neler önerirsiniz dua, herhangi bir meşgale vs.

  1. Aleykümselam.
   Allah sizden de razı olsun takdirleriniz için biz de size teşekkür ederiz.
   Kusura da bakmayız. Sormak istediğinizi gönül rahatlığı ile sorabilirsiniz.
   Vesvese konusunda çok sordunuz biz de cevapladık.
   İçine kapanma kendini fazla dinleme yalnız kalma, boş da kalma iyi insanlarla arkadaş ol ki günaha düşme.

 3. Selamunaleyküm. hünsa-i müşkil nedir merak ediyorum fakat bilgim yok yanlış öğrenmek istemediğimden size sordum acaba açıklayabilir misiniz ?
  Yani ayrıntılı bilgim yok ama internette göz atınca hem kadın hem erkek organı olan mı oluyor hüsna ? Yani bununla şu günümüzde trans vs. Bireylerin farkı ne biraz kafam karıştı

  1. Aleykümselam.
   Hünsa-i müşkil, çift cinsiyetli kimsedir. Erkeklik durumu baskın çıkanlar evlenir ve erkek sayılır.
   Kadınlık durumu baskın ise o da kadından sayılır ona göre giyinir.
   Böylesi kimseler çok az da olsa vardır.
   Trans dediğin kimseler sapıktır. İbnelik sapkınlıktır hünsalıkla alakası yoktur.

 4. Selamün aleyküm hocam ben sürekli vesveseye kapılıyorum özellikle gusül abdesti konusunda internette gusül ile ilgili her gördüğüm yazıda vesvese yapıyorum haftanın her günü üst üste en az iki defa gusül abdesti aldım affınıza sığınarak idrardan sonra gelen akıntıdan dahi vesvese yapıp gusül alıyorum internette erkek zekerinin sertleşmesi durumunda gusül gerekir yazısı okudum meni çıktığı takdirde ister istemez bu organ sertleşebiliyor herhangi bir akıntı yokken gusül aldım Allah rızası için bana yardımcı olun bu gidişle kafayı yiyeceğim sürekli su elektrik israfı oluyor lütfen yardımcı olun bana.

  1. Aleykümselam.
   Gusül abdesti hakkında yanlış bilgilendirilmişsiniz.
   Bir erkeğin veya kadının cünüp olabilmesi için ya cinsel ilişkide bulunur veya rüyalanır veya istimna(mastürbasyon) yapar veya erkeklik organının baş kısmını ilişki kuracağı kimsenin cinsel organına duhul ettirir.
   Erkeklik organı sertleşmekle cünüp olunmaz. Hatta ne kadar şehvet olursa olsun meni gelmedikçe veya rüyalanma olmadıkça gusül gerekmez.

 5. Hocam hayırlı günler.. Ablamın küçük çocuğu halının üzerine idrarını kaçırdı o gün öyle üzerinden silindi ama tam temizlenmemiş olabilir. Üzerinden günler geçti aklıma düştü. Necaset kuru da olsa ıslak ayağımla bana bulaşmış mıdır? Ben başka halılara taşımış mıyımdır necaseti….. Çok vesveseli bi insanım hocam. 1 senedir bu rahatsızlıkla uğraşıyorum. Psikolog necis de olsa temiz kabul edip yoluna devam edeceksin yoksa bu hastalıktan kurtulamazsın diyor

  1. Hayırlı akşamlar Sinem hanım.
   Halı yıkanıp da kuruduktan sonra siz onun üzerende ıslak ayakla gezmiş olsanız da ayağınıza idrar bulaşmaz.
   Psikolog yanlış söylemiştir. Vesveseden kurtulmak için fıkıh ilmini bilmek gerekir. Bilmiyorsanız bir alime soracaksınız.

 6. Zaten bir namaz vakti geçirmedim 2-3 saat sonra gusül aldım bu olayın üstünden 1 gün böyle geçti bugün üst üste 2 defa daha gusül aldım ama yinede ara ara huzursuz oluyorum

  1. Cinsel ilişki veya istimna yapmadıkça veya şehvetle baktığınızda veya şehevi şeyleri düşündüğünüzde inzal olup meni gelmedikçe gusül abdesti almanız gerekmez.

 7. Merhaba hocam. Ben mütercim tercümanlık öğrencisiyim. Mezun olabilmek için tez hazırlıyorum. Tez için bizden bir makale seçip onu farklı bir dile çevirmemizi istediler. Ben makale seçerken özellikle makalelerin içinde küfür olabilecek bir şey var mı diye bakıp makalemi ona göre seçmiştim. Fakat bazı kısımlar gözümden kaçmış. Bunu çok daha sonradan fark ettim. Öncelikle fötr şapka giymenin küfür alameti olduğunu dile getirmişsiniz. Makalede fötr şapka giyen bir kitap karakterinden bahsediliyor. İkinci olarak da kafirlere hürmet etmenin küfür olduğunu duydum. Makalede kafir bir karaktere karşı saygı içeren bir ifade kullanılıyor. Artık makaleyi değiştirebilme olanağım yok. Makale ve çevirinin bir iki güne baskıya gidip okulun kütüphanesine konulması planlanıyor. Tehlikeli olabileceğini düşündüğüm kısımları baskıya gitmeden önce silebilecek durumdayım ama okul bizden tüm makaleyi ve çevirisini teze koymamızı istiyor. Eğer sonradan eksik olduğu fark edilirse başım yanabilir. Tezin kabul olmaması, mezun olamam söz konusu olabilir. Siz bir fetvanızda çeviri yaparken karşımızdaki kişilerin görüşlerini anlamaya çalıştığımızı ve bunları çevirmenin bizi küfre sokmayacağını yazmışsınız. Fakat sonradan birileri benim çevirimi görür de küfre düşerse onun küfrüne sebep olacağımdan ben de küfre düşmüş olur muyum? Tabii ki de amacım kimseyi küfre sokmak değil. Bunun olmasını da istemiyorum. Sorum çok uzun ve karmaşık oldu ama ne yapacağımı bilemedim. Bu durumda ne yapmalıyım? O kısımları silmem gerekli mi? Yoksa silmeden gönderebilir miyim?
  Ek olarak, mezuniyetten sonra da iş olarak çevirmenlik yapmayı düşündüğümden yine bu tür durumlarla karşılaşabilmem olası. Küfür her tarafa o kadar yayılmış ki insanın her yerde karşısına çıkıyor. İş hayatımda da küfür içeren yazıları çevirecek olursam ve başkaları bunun yüzünden küfre girerse bu beni de küfre sokar mı? Bu tür durumlardan uzak olabilmem için ne tür bir yerde çalışmamı tavsiye edersiniz?

  1. Yabanacı din adamlarının giyindiği fötr veya giysileri giymeyi ulema küfür alameti saymıştır. Ama din adamlarının dışında garblıların gelenek olarak giydikleri müstehcen olmayan giysileri (ceket, pantolon gibi) giymek caizdir.
   Tercüman söylenen sözleri tercüme etmesi neden küfür olacakmış? Olmaz öyle şey. Ama küfrü öven bir kitabı tercüme eder bastırsanız onun vebalinden kurtulamazsınız.

 8. Selamun aleykum benim bir sorum olacak ihtilam olmada çamaşırda leke kuruyunca dış kısmında iz kalmıyor sadece çamaşırın iç kısmında hafif bir iz oluyor ovalayacincada toz haline gelmiyor bu meni mi mezimi karar veremedim gusul abdesti almalimiyim?

 9. Selamun Aleyküm.
  Eski çağlarda insanlarda bir inanış vardı.
  Dünya öküzle balığın üzerindedir diye yaygın bir inanış.
  Bir hadis var ve bu hadis bazı alimlere göre sahih değilken bazılarının sahih gördüğünü anlıyorum.
  Hadisde Resulullaha Dünya neyin üstündedir diyen birine Resulullah öküz ve balık üstündedir demiş bu konuyu açıklarmısınız

 10. Merhaba cenabetlik durumu üzerinden bir gün geçti ve bugün gusül abdesti aldım fakat vesvese oluyor bazen ne yapmam gerekir?

  1. Bir namaz vakti cünüp durmak büyük günahtır. Vesvese değil o vicdani huzursuzluktur. Vesvese sandığınız bu rahatsızlık günahlardan dolayı olur. Çünkü günah vicdanı rahatsız eder.

  1. Eğer sana hediye etmemişse dini nikah yapılmadan verilenler mehir sayılmaz.

 11. Selamün aleyküm hocam istimnaya yeminim var allah affetsin büyük göz zinasına girdim meni gelmedi elimede dokunmadım yeminin bozulmuşmudur.

  1. Müstehcen resim veya videolara baktığında Meni gelmediyse istimna da yapmadıysan sadece bakmakla cünüp olunmaz ama büyük günahtır.

 12. Selamün aleyküm 2 adet sorum olacak
  1.sorum : erkeklerin cinsel organı sertleştiği zaman gusül abdesti lazım gelirmiş doğrumudur? detaylı açıklarsanız sevinirim.
  2.sorum : idrar yaptıktan sonra tam gusül abdesti alırken meni çıksa abdesti yenilemek gerekirmi ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum

  1. 1- Gusul Abdesti Niçin Ve Nasıl Yapılır? (Gusül Abdestini Gerektiren Haller):   

   1- Cinsel münasebette bulunan her müslüman kadın ve erkeğin ( çocukta olabilir)  gusul abdesti alması farzdır.

   2- Rüyalanma durumunda erkeklerde uyandığında  meni gelmişse, kadınlarda bir yaşlık oluşmuşsa gusul abdesti gereklidir.

   3- Erkek veya kadınlarda herhangi bir durumda ( kendi kendine düşünerek de olabilir) orgazm (boşalma) halinde de gusül gereklidir. Meniden önce mezi denilen berrak bir sıvı gelmesi durumunda gusül gerekmez. Ancak abdesti varsa abdest bozulur.

   4- Lohusa olan kadının lohusalığı sona ermesi halinde veya, ay hali gören kadınların bu durumu 10 gün içinde sona erdiğinde gusül abdesti almaları farzdır, 10 günü geçerse(Hanefi Mezhebine göre) hastalık hali sayılacağından gusül abdestini aldıktan sonra, özürlüler konumuna girer. Yani; yukardaki üç maddeden birinin durumu oluşmadan gusül gerekmez. Sadece her namaz vakti girdikten sonra namaz abdesti alarak ibadetlerini yapabilir.

   5- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

   6– İhtilamla yani rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmez. Bazı âlimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.
   7- Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir. İdrar yaptıktan veya bir müddet uyuduktan sonra çıkarsa gusül gerekmez.
   8- İstimna [mastürbasyon] guslü gerektirir.
   9- Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra erkekte meninin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lazımdır. Kadın yıkandıktan sonra kendisinden meni gelirse kendi menisi olduğu takdirde guslü tekrarlar; namazı tekrarlamaz. Kendi menisi gelmemişse bir şey icap etmez.

   10- Zekerin (cinsel organın) ucu (sünnet kısmı), dübüre girince, meni aksa da, akmasa da, her ikisine gusletmek farz olur.
   Hayz halinde de, temiz iken de kadına dübüründen yaklaşmak (ters ilişki) haramdır. Büyük günahtır. Livata veya cinsi sapıklık denilen oğlan kirletmek daha büyük günahtır. Hayvana tecavüz edene de gusül gerekir. Çok çirkin ve büyük günahtır.
   11- İhtilam olduğunu hatırlamadan, meni görenin, gusletmesi lazımdır. Uyanıp, çamaşırında meni gören, ihtilam olduğunu hatırlamasa da gusleder. Mezi sansa ihtiyaten gusleder.
   12- Kadın, kocasını düşünürken şehvetlense, sonra titreyerek, kasılarak sarımtırak bir akıntı yani meni gelse, gusül gerekir.
   2- Cinsel ilişkiden sonra küçük abdest yapıpta gusül abdesti alırsanız ondan sonra gelen meni guslü değil sadece abdesti bozar.

 13. O zmn vesveseye kapilmama gerek yok idrara çıktıktan sonra 2-3 dakika bekleyip gusül alabilirim öylemi ?

 14. Selamün aleyküm ben bir hata yaparak dinen kirli hükmünde oldum çok pişmanım nefsime ve şeytana yenik düştüm bu durum olduktan 5-6 dakika sonra küçük abdeste çıktım yaklaşık 1.30-2 saat oldu ama gusül abdesti henüz almadım bir küçük abdeste daha çıkacağım sorum şu yeniden küçük abdeste çıkınca 1-2 saat daha beklememe gerek varmı ? Ve ben şu son zamanlarda çok fazla vesveseye kapılıyorum üst üste 3 gün gusül abdesti aldım üstelik hiç bir şey yokken ama bugün cenabetlik durumu meydana geldi. yine vesveseye kapılıp tekrar tekrar abdest almaktan çok sıkıldım evdekilerke sürekli tartışma halindeyim bugün son kez 1 defa gusül almak istiyorum ama gusül esnasında yada gusulden sonra meni vs gelir diye içim içimi yiyor sürekli olarak su israfı elektrik israfı oluyor ve bu günahtır Allah rızası için bana yardımcı olun

 15. slmalkm hocam kurbanlığa şimdi alsak sonra Allah korusun virüs artsa kurbana kesmeye müsade ederler mi saygılarımla

  1. Aleykümselam.
   Vesvese yapma Allaha tevekkül et kurbanlığını al. Devlet ne diye kurban kesmene engel olsun.?

 16. Selamün aleyküm hocam akılla kalbi nasıl kullanmalıyız misal ben aklı kullanmadan kalbimin derinliklerime indiğimde sürekli vesvese geliyor. Ama cezbe oluyor. Aklen düşündüğümde ise vesvese gidiyor ama ben aklımı kullanarak(misak imani meseleleri aklen incelediğimde) gittiğimde ise cezbe gidiyor bu durumda nasıl yapmalıyım?

  1. Aleykümselam.
   Kalbin manevi hazinendir. Akıl o hazinenin yani kalbin bekçisidir. Akıl uyursa hırsız yani şeytan kalbindeki hazineyi boşaltır. Yani imanını çalar.

  2. Hocam misal imani hakikatleri aklıyla düşünen ve aklıyla tastik eden otomatikman kalben tastik etmiş mi oluyor?
   Tabi bide uygulayan.
   Benim demek istediğim kalben tatmin olduğumuz zamanlar oluyor bazen kayboluyor bu durumlar bunla ilgili hocam

  3. İman hakikatlerini akıl kavrayamasa da kalble kabul etmeliyiz. Akıl bazılarını kavrayamadığı zaman inkar edilirse küfür olur. Her insanın aklı aynı değildir. İman hakikatleri ise değişmez.

 17. Selamün aleyküm hocam allah beni affedecek, imanla ölecem gibi ifadelerde inşallah demek lazım mı?
  Ümit anlamında deme yani

  1. Aleykümselam.
   Ümit anlamında “Rabbim beni ve tüm müslümanları affet bizleri iman ile ölenlerden kıl” demeliyiz.

 18. Selamunaleyküm hocam nebe suresi 33 ayeti tehlikeli ayetmi yani tvlerde söylemek kötü lanse olur diyorlar gerçekten gögüsleri yeni tomurcuklanmış genç kızlar vardır geçiyor surenin içinde facede ınstagramda whatsapta durum olarak paylaşmakta sakınca varmı ve o genç kızlar nurdan varlıklarmı?

  1. Aleykümselam.

   Allahu Teala cennetleri vasfederken bekar cennet kızlarını o ayette ifade etmektedir. Neden tehlikeli olsun? Televizyonlarda kadınların kızların memeleri çırıl çıplak gösterirlerken tehlikeli olmuyor da Rabbimizin cennet kızlarını o ayette vasf etmesi mi tehlikeli oluyor?
   Allahın ayetine tehlikeli ayet demek küfürdür.

   Nebe Suresi Mealen:
   31 – Kuşkusuz takva sahipleri için bir kurtuluş var.

   32 – Bahçeler var, bağlar var.

   33 – Memeleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar var.

   34 – Dopdolu kadehler var.

   35 – Orada ne boş bir söz işitirler, ne de bir yalan.

   36 – (Bunlar) Rabbinden yeterli bir bağış olarak (verilir).

 19. hocam bir kitapta :buraya kadar yaşamaktı mucize.bir gün bunalımdan çıkmasına sebep olacak mucizesi ile karşılaşacağı dan habersizdi diye söz geçiyor bu elfazl kufurmüdür

  1. O söz küfür olmasa da uygun bir söz değildir.
   Zira mucize sadece Peygamberlere verilir.

Bir cevap yazın