Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 55.738 times, 41 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.742 yorum.

 1. Selamün aleyküm üst üste aynı konuda birden fazla yemin ettim ve son yemini bozarken zaten tek kefaret versem oluyor bu seferde bozuyım diyerek bozdum
  Hocam buna rağmen tek bir kefaret versem yemin kefareti tamam olmuş oluyor mu?
  Hocam selamün aleyküm 500 liram var öğrenciyim kazancım gelirim yok sadece burs alıyorum yemin kefaretini oruç olarak verebilir miyim

  1. Aleykümselam.
   Üç gün arka arkaya oruç tutunuz.
   Tek bir kefaret olmaz. Her birine ayrı ayrı kefaret gerekir.

 2. Selamün aleyküm hocam ana babam sofrada yemek konusunda çok ısrar ediyor. Misal tıka basa doymuşum illa bunu da ye onuda ye diyorlar bende doydum yok diyorum günah oluyor mu bu konuda dediklerini yapmazsak?
  Bir sorum daha olacak hocam biri bana olumsuz bir şey söylese hemen öyle olacak diye inanıyorum ve bu durumumdan çok rahatsızım bu fikre beni iten müminin konuşması dua olur diye bir şey duymuştum bunu duyduktan sonra biri olumsuz konuşsa hemen moralim bozuluyor. O olacak gibi zannediyorum bunu nasıl yenerim acaba

  1. Aleykümselam.
   Sofrada yemeği yavaş ye onlardan sonra kalk. Çok yemek doğru değildir. Bu hususta onları üzmeden kibarca reddet.
   Geleceği Allahtan başkası bilemez diye kendine telkin et.

 3. Velinin nikahtan izni ve bilgisi var. Nikah anında hazır bulunmasi gerekir mi hanefiye göre? . Ve şuan kiyilan resmi nikah dinen geçerli olur mu? Şahitlerin iki kadın bı erkek veya iki erkek şeklinde dikkat edilerek yapılırsa başka sorun kalır mi suanki resmi nikahlarda..başka şartlara uyulmayan kısım var m?
  Ayrıca resmi nikahta mehir konuşulmuyo nasıl olxa?
  Kız Hanefi, baba Şafii veli izni durumu kime göre olacaak?

  1. Hanefiye göre nikahta reşit kişinin velisinin izni şart değildir şafiye göre şarttır.
   O sebeple nikah anında orada bulunması şart değildir.
   Şu zamanda kıyılan resmi nikahın geçerli olması için nikah aktini yapan memurun müslüman olması ve falancayı eş olarak kabul ettin mi dedikten sonra damat ve gelinin “ettim” demeleri gerekir. “ediyorum” derlerse o nikah geçersizdir…
   Mehir daha önce konuşlan takılar mehir yerine geçerli olur.
   Kız ne taraftan ise izin meseleside ona göredir.

  1. Aleykümselam.
   İbadet yaptıktan sonra ibadetin kabul olduğunu hissetmek pek mümkün değildir. Çünkü şeytan kabul olsa bile vesvese verir.
   O sebeple ibadetleri sırf Allah rızası için ehli sünnete ait ilmihallere göre yapacaksın kabul olup olmadığını düşünmeyeceksin.

  1. O tesbihi bir süre bekletiniz. Gelmezse sahibi bedelini bir yardım kuruluşuna verdikten sonra kullanabilirsiniz.

  1. Aleykümselam.
   Yemin, yalnız Allahü teâlânın isimlerini söylemekle olur. Vallahi, billahi, tallahi gibi.
   Kur’an, Peygamber, Kâbe için demekle yemin olmaz. Fakat âdet olduğu için Mushaf hakkı için demek veya elini Mushafa koyarak bunun hakkı için demek yemin olur. (Kur’an çarpsın) demek, Allah şahidim olsun demek yemin olur.
   Sizin o sözünüz de yemindir.

  2. Hocam herkes günah işler tevbe bozulursa kefaret mi gerekiyor yani?
   Ama hocam ben yemin kastıyla söylemedim allahım görüyorsun ben tevbe ediyorm kastıyla söyledim

  3. Kardeşim sana tevbe edince yemin et mi denildi? Ne diye kendi kendine yemin ediyorsun?
   Yemin yemindir. Ne kasdıyla edersen et.

 4. Selamün aleyküm ben vesvese hastasıyım ileri derece hocam misal ben Müslümanım diyorum içimden birisi değilsin diyor inatçı bişey var içimde anlamadım hocam ben bir kaç gündür tam vesvese geldiği anda peygamberimizin huzurunda gibi düşünüyorum anında kesiliyor vesvese bunun mahiyeti nedir

 5. Selamun aleyküm.
  Bir sorum var konuyla alakalı çok bilgiye sahibim ama kısa tutucam konu uzarsa detay veririm.
  Eskiden dünyada kanser tarzı hastalıklar çok nadirdi,Şuanki günümüzde en çok yakalanılan hastalıklardan.
  Bunun sebebi beslenme tarzımız.
  Yediğimiz herşey rafine yani işlemden geçiyor kasap ürünlerinden ekmeğine abur cuburuna herşey.
  Bunlar kısa ve uzun vadede insanları etkiliyor sağlık olarak.
  Uzun vadede yaşlanınca kansere yakalanma ortalaması nerdeyse 3 insanda 1 kişide görülme oranına geldi bu çok büyük bir rakam milyonları mahvediyor.
  Benim sorum şudur.
  İslamda kişinin kendi sağlığına zarar vericek birşey yapması caiz değil.
  O zaman İslamda kişinin sağlığını etkileyecek şeyide satmak caiz deil.
  Ozaman Şuan herhangi bir gıda sektüründe çalışmak mesela BİM ŞOK MARKET KASAP VS. Caizmidir?
  Şunu kabul edelimki bu kişilerin veya herhangi birinin bu rafine işlemi değiştirecek ekonomisi yok bu sistem bir kere kurulmuş ve insanoğluna empoze edildi.
  Gıdalar rafineli içindeki yağlar rafine o yağların yapılış şekilleri ısı dereceleri…..
  Çok şey biliyorum anlatırım ama sorumu anlatabilmişimdir diye detaya girmiyorum sorumun cevabı nedir

  1. Aleykümselam.
   Kanser konusundaki bilginiz ya eksik ya da yanlış olmalı. Kanser irsidir. Tecrübelerle sabittir. Ama kişide gizli kalan bazı kanserler söz konusu gıdalarla tetiklenir. 70-80 yaşında ortaya çıkacaksa 40-50 yaşlarında açığa çıkar. Mesela; sigar içmek gibi.
   Söz konusu o marketlerde ve benzerlerinde çalışmak caizdir.
   Bedene Zarar veren yiyecek ve içecekler maddeleri İkiye ayrılır. Doğrudan zarar verenler dolaylı yoldan zarar verenler. Doğrudan zara verenler içkiler, uyuşturucular vs. Bunları almakta satmakta haramdır. Dolaylı yoldan zarar verenler ise her türlü gıda maddesidir. Ekmek, yağ, şeker vs. aşırı tüketilirse sağlığa zarar verir.
   Bunlara dinimiz haram demedi. Biz de diyemeyiz. Rafineli yağlar zarar verebilir ama herkese değil.

 6. Selamun aleykum hocam,bi konuyu çok merak ediyorum gördüğünüzde yazarmısınız.Birini sevmek aşık olmak cüzi irade midir külli irade midir?Eğer cüzi irade ise ve kişinin cüzi iradesinin sonucu şer olmuşsa bu şeri Allah değiştirmek isteyebilir mi?Yada cüzi irade kişinin kendi kaderini kendi belirlemesi durumu olduğu için bu sonuca hiçbişekilde Allah etki etmez mi?

  1. Okudum hocam sağolun ama aslında sorduğum tam olarak şu; Birini sevmek aşık olmak cüzi irade midir külli irade mi?Birde bi kişi birini sevmişse,karşı taraf ayrılmışsa ve seven taraf o kişiyi unutmak için dua etse,Allah kişinin o kişiyi unutmasını sağlayabilme durumu olabilir mi yada sevmek kişinin kendi kaderini kendi belirlemesiyse eğer Allah buna karışmak istemez ve hiçbişekilde karışmaz mı?

  2. Gülcan hanım birini sevip sevmemek cüzi iradedir. Allah kimseye kimseyi zorla sevdirmez. Öyle olsaydı imtihan olmazdı. Kafirlerden fiziksel olarak çok güzel kadın ve erkeler vardır ancak onları sevmeye inançları engeldir. İnancı önemsemeyip onlardan birine aşık olan kadın veya erkek onun dinine dönerse sorumlusu insanı kendisidir.

Bir cevap yazın