Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 57.446 times, 24 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.924 yorum.

 1. Aynen hocam tam da kastettiğim bu idi zaten başka kimselerde bu izlenim oluşmuş kötü bir niyetim yoktu ama bir daha elimden geldiğince gıybet etmemeye çalışacağım inşaallah.

 2. Selamün aleyküm kollarıma böcek ilacı sıkarken ağzımda acı bir tat oluştu ağzıma girdiği muhtemel bu oruç bozar mı? Velev ki ağzıma sprey sıksaydım oruc bozulur muydu?

  1. Böceklere sprey sıkarken istemeden ağzına kaçmışsa bozulmaz. Ama ağzına sıkarsan bozulur.

 3. Selamün aleyküm oruç tutuyorum ağzı mı havlu ile sildiğimde dudağımda kalabilen tüyü yutarsam oruç bozulur mu ?
  Aynı şekilde peçete ile sildiğimde kalan dudakta tüyleri yutsam bozulur mu

  1. Aleykümselam.
   Dudağında kalan nohuttan küçük ise oruç bozulmaz. Ama onu da yutmamaya çalışınız.

 4. İki secde arası rabbegfirli duası ve rukudan rabbene velekel hamd kesiran … Diye devam eden dua var. Bunlar farz namazda yapilabilir mi?

  1. Hanefi de iki secde arasında dua yoktur. Ama yaparsanız bir beis olmaz. Rükudan doğrulunca ise İmam “Semiallahu limen hamideh” dediği zaman cemaat “Rabbena ve lekelhamd” der. Yalnız kılan ise her ikisini de söyler.

 5. Selamünaleyküm abim koranaya yakalandı babam bela müsibete uğradık diye kan akıttı bu adak sayılır mı etinden yiyebilir miyiz

  1. Aleykümselam.
   O durumda babanız şükür için kurban adamış. Etinden yerseniz yediğiniz kadar fukaraya sadaka vermelisiniz.

 6. Selamün aleyküm hocam bir sorum olacak
  Gusül abdesti alırken küçük tuvalet ihtiyacı geldi ama ben yapmadım gusül almaya devam ettim guslüm bitince ihtiyacımı giderdim acaba abdestin olmuşmudur ?

  1. Aleykümselam.
   Erkekler cünüplükten guslederken önce küçük abdest bozmazsa, gusül abdestinden sonra meni gelirse yeniden gusül gerekir.

 7. Peki bu kişi o şeyi açık açık yapıyorsa yani üzülmez neden üzülsün mesela şöyle bir şey söyleniyor olsa rahmetli hanımı çile çekti yeni gelen sefa sürüyor diye konuşuluyor çünkü kendisi bu izlenimi verdi çevresine gerçekten de böyle olaylar cereyan etmiş bu durumda söylemek kul hakkı olurmu ?

  1. Bu niyete bağlıdır. Önceki merhum eşin o zamanki maddi durumun elverişli olmaması nedeniyle çile çektiği sonraki eşin ise maddi durumlarının iyi olması sebebiyle sefa sürdüğü söylenmek istenmişse gıybet olmaz.

 8. Hocam onu biliyorum ama ben dedikodu yapmadım sadece olmuş bir şeyi söyledim ve daha da üstüne gitmedim akşam namazı için camiye gittim benim söylediğim kötü birşey değildi hatta söylediğimin içinde bizzat kendimde vardım sadece “yeni hanımına iş yaptırmadı” dedim hepsi bu yoksa akşama kadar oturup onları birbirine kesmedim aralarını bozmaya çalışmadım onun yaptığını başkalarına anlatmadım kendi akrabasiydi söylediğim kişi kardeşinin hanımıydı.

  1. Olan bir şeyi kişiyi üzecekse onu onun gıyabına söylemek gıybettir. Olmayan bir şeyi o kişi yapmış gibi söylemek ise iftiradır. İftira daha büyük günahtır. Her ikisi de kul hakkına girer.

 9. Selamünaleyküm rahmetullahi ve bereketu hocam ben bundan sonra okula gitmeyeceğim beni gönderemezsiniz okul benim için bitti gibi sözler sarf ettim sonra pişman oldum ve o sözümden döndüm okuluma devam ediyorum elhamdülillah. sözümden döndüğüm için tevbe etsem olur mu hocam

  1. Aleykümselam ve rahmetullahi ve berakatüh.
   Tövbe etmeniz şart değil. Karar sizin.

 10. Hocam selamun aleykum. Necasetli (idrarli) iç çamaşırımı makinadan çıkardıktan sonra pütür pütür kaldığını gördüm tekrar makinaya attım yıkanması için. Lâkin makinadan çıkardığım diğer çamaşırlara bulaşmış mıdır ? Onları tekrar yıkamam gerekir mi? Hangi çamaşırlar olduğunu hatırlamıyorum ama

  1. Aleykümselam.
   Çamaşır makinası bildiğim kadar çamaşırları temizler necaset bırakmaz.

  2. Makina çok doluydu sanırım ondan tam çıkarmamış olabilir hocam. Vesvese etmeme gerek yok değil mi

  3. Makinadan çıkan çamaşırlara bakacaktınız. Eğer necaset emaresi(pis koku veya necis görüntüsü) gözüküyorsa hepsini yeniden yıkamalıydınız.

 11. Selamün aleyküm hocam bir tanıdığımızın kardeşi ile hanımı bize misafirliğe geldiler o arada kardeşinin hanımı ile bizim hanım o kişi hakkında konuşuyordu bende o kişinin daha önce yaptığı bir şeyi söyledim kardeşinin hanımına aslında beraber yaptık daha detaylı açıklarsam o kişinin hanımı rahmetli oldu ve tekrar evlendi geçen bize geldi ve benden yardım istedi bende yardım ettim yeni hanımı o kişiye bende yardım edeyim felan dedi o kişi kabul etmedi sen karışma dedi bende o gün sohbet açıldı bunu söyledim bu kul hakkimidir içimde hiç bir kötü niyet yoktu.öylesine söyledim

 12. Selamun aleykum hocam.Sorumu iki aşamalı olarak sormak istedim,bu konuda doğruyu bilmek en büyük isteğim.
  1)Bir kişiyi sevip gönül vermek cüzi irade midir külli irade midir?
  2)İyi bir insan olduğunu düşünerek sevdiği kişiyle kötü sonuçlandıysa,başkasını sevmek için dua edilse Allah’ın bu duayı kabul edip başkasını sevdirme durumu olur mu?Yada Allah böyle bir duruma kesinlikle karışmaz,cüzi irade konusunda imtihan gibi sebeplerden duaya karşılık vermez mi?Cüz i irade kişinin kendi kaderini kendisinin belirlemesi diye biliyorum.Çok merak ediyorum bunu hocam

  1. Aleykümselam Huzurseli.
   1- Kainatta olan ve olacak her şey külli irade ile olur. İnsanların cüzi iradeyle yaptıkları da külli iradeye bağlıdır. Cüzi irade külli iadenin dilemesiyle dileyebilmektedir. Allah iyilik veya kötülüğü seçme gücü vermiştir bize. Cüzi iradeyle seçebilmemizi dilediği için seçebiliyoruz. O sebepledir ki bir kimse birini sevip sevmemesi cüzi iradeyle olmakta ancak külli irade dilemeden bu mümkün değildir. Cüzi iradeyle seven insan bu sebeple sevgisisinden veya nefretinden sorumludur.
   2- İnsanın kaderi iki türlüdür.
   A) Birincisi, cüzi iradesine bağlı kaderidir ki insan bundan sorumludur. Çünkü seçme özelliği verilmiştir kendisine.
   B) İkincisi ise insanın iradesinin dışında olan kaderidir. Bundan insan sorumlu değildir. Bu kader, kişinin anne-babası, ırkı, boyu, fiziksel yapısı, ömrü vs. kurallara uyduğu halde başına gelen kötü bir kaza da bu tür kaderdendir.
   Bu tür kader de iki türdür.
   Kaderi mübrem, Kaderi muallak.
   Kaderi mübrem duayla sadakayla değişmez.
   Kaderi muallak ise duayla veya iyilik yapmakla değişebilir.

  2. Teşekkür ederim hocam,peki 2.sorumdaki hangisi oluyor ve dahada önemlisi 2.sorumda anlattığım durumda,sevdiği kişiden bir başkasını sevmek için dua etmekle duanın kabul olma ihtimali olup başkasını sevme durumu olabilir mi?Yada sevmek cüzi irade olduğundan,ayrılıkta seçiminin bir sonucu olduğundan Allah böyle birşeye hiçbirşekilde karışmaz mı?

  3. Rica ederim.
   Dua etmek cüzi irade işidir. Kul dua eder Allah da dilerse kabul eder. Dilerse kabul etmez. Birini sevip sevmeme işi de irade işidir. Allah kullarına zorla birini sevdirmez. Ya da nefret ettirmez. Kullar nefsine uyup kötü işleri veya kişileri sever. Ya da Allah rızası için Allahın sevdiği kulları sever. BUnlar cüzi irade ile tecelli eder.
   Salih bir mümini dünyevi menfaat olmadan sırf Allah için sevmek isteyene Allah onun sevgisini yaratır ve onu ona sevdirir ve Allah da ondan razı olur..
   Salih bir müminden nefret etmek isteyene de onun nefretini yaratır ama bundan dolayı Allah o kimseyi cezalandırır.
   Allah hiç karışmaz mı sözü eksiktir. Allah sevmek isteyenin sevgisini nefret etmek isteyenin nefretini yaratır. Kul tercihinden dolayı sorumlu olur.
   Bir de nefsani sevgi vardır ki bugün insanlar ona aşk diyorlar. Aslında o şehvettir. Bu sevgi istem dışı olabilir. Zira bu tür sevgiler imtihan için verilir. Salih bir mümin veya saliha bir kız Alahın rızasını gözeterek fiziken hoşlandığı bir kafir veya fasıktan Allaha sığınır ona olan bu istemsiz sevgisini kendinden alması için dua eder.

  4. Kısacası kişi başka birini severken bi başkasını sevmek için dua ederse bu duası kabul olabilir,kişi birini sevmezken birden onu sevebilir,doğru mu?

  5. Bu nasıl iş? Kadın veya erkek ancak eşini sevmelidir. Sevmiyor da nefsi başkasını istiyorsa o sevgiden Allaha sığınmalı. Aksi halde namahrem birisini sevmek için Allaha dua edilemez.

  6. Bu son sorduğumu dediğiniz gibi aşk anlamında sevmek olarak soruyorum,buna göre cevabınızı bekliyorum

  7. Nahremi sevmek için Allaha dua edilemez. Kalpte istemeden imtihan için bir namahremin sevgisi oluşmuşsa o sevgiden Allaha sığınılır.

 13. Selamün aleyküm hocam 1 tanesi dün olmak üzere 3 tanesi de bugün olmak üzere 4 defa gusül abdesti aldım üstelik birine guslün ortasında tekrar niyetlendim şimdi namaz kılıyordum içimde bir ses namaz kilana kadar banyo yapıp çıkmıştın diye fısıldadı hocam çok şükür cünüplük durumum olmadı tamamen vesveseye kapılarak aldım abdestleri Allah rızası için bana yardımcı olun bu durumdan kurtarın beni bana bi yol gösterin artık vesveseden usandım tüm hayatım zehir oluyor düşünmüyorum ama yinede aklıma geliyor lütfen yardımcı olun.

  1. İçindeki şeytanın sesi ne derse desin senin bu konuda kriterin şu olsun:
   1- Mezi veya medi geldiğinde gusül gerekmez bil.
   2- Cinsel ilişkiye girmedikçe veya mastürbasyon yapmadıkça gusül gerekmez.
   3- Meni şehvetle gelmedikçe gusül yine gerekmez.

   Vesvesene yapacağımız bir şey yok. Allah şifanı versin.

 14. Hocam katılım bankasından ev,araba ve arsa almak caiz midir hangi unsurlara göre çalışırlar diğer bankalardan farkı nedir?

  1. hocam bankaların bir de katılım olan türleri var finans bankaları yani kâr ortaklığı ile çalıştığını söylüyorlar bu bankalardan ev araba ve arsayı görüp kâr payı ile satıyorlar diye biliyorum bu şekilde bu bankalardan ev araba veya arsa alınır mı?

 15. Selamun aleykum hocam.Kişinin gerçeğini öğrendiğinde çok fazla üzüntü duyacağı bir konunun gerçeğini yani o kötü durumu ahirette öğrendiğinde,yani bu gerçek kötü olay ahirette ortaya çıktığında,kişi cehennemde kaldığı süre boyunca bundan dolayı acı çeker mi?Kişi dünyada üzüleceği birşeye cehennemdede aynı şekilde üzülür mü?Yani şöyle açıklayayım,benim için hayati önem taşıyan bir konu var,evlendiğim kişi o konuda ömür boyu yalan söyleyerek kandırdı diyelim.Hesap günü o sevdiğim kişinin beni kandırdığını,dünyada ömrümün en önem verdiğim konuda kandırılarak boşa geçtiğini öğrendim.Cehenneme gidersem cehennemde bunu bilmenin acısını da yaşarmıyım?Tam olarak soruma cevap yazarsanız çok memnun olurum.Teşekkür ederim

  1. Aleykümselam.
   Cehennemde insanlar çok çetin azab çekecekler. Dünyada işledikleri tüm günahlara üzülecekler. Ama en büyük üzüntüleri ise Allahın cemalini görememek üzüntüsü olacaktır.
   Birisi sizi yalanları ile aldattı ise o kimse yaptığı yalandan dolayı üzülür siz niye üzüleceksiniz ki?

  2. Ömrünüzü geçirdiğiniz canınızdan çok sevdiğiniz kişinin ömür boyu kandırdığını bilmek cehennem azabının yanında ayretten bu konudan dolayı da acı çekmeyi sağlamaz mı?Kişi bunu artık biliyor çünkü.Bununla ilgili bildiğiniz bir hadis yada bir ayet varmı acaba?Dünyada üzüntü veren bir konu cehennemde de üzüntü verir gibi?Birde kişi dünyadaki sevdiği kişiyi ahirette de hatırlıyor seviyormuş bu yüzden böyle düşündüm

  3. Seda hanım, bilmece gibi soru soruyorsunuz. Tam olarak ne sormak istiyorsanız açık sorunuz lütfen.

  4. Çok sevdiğim ömrümü geçirdiğim kişinin bi konuda beni ömür boyu kandırdığını hesap günü öğrendiğimde çok fazla acı duyarım diye düşünüyorum.Bu dünyadaki düşüncem kesinlikle böyle.Kişinin dünyadaki düşüncesi ahirette özelliklede cehennemdede aynı kalır mı?cehennem azabının yanında,hesap günü öğrenmiş olduğun bu konunun acısı da cehennemde çekilir mi?ayet veya hadislerle de örnek verebilirsiniz.Daha kısadan anlatmaya çalıştım bu kez

  5. * Hiç acı duymazsın ona belki onun büyük bir azaba duçar olduğunu gördüğünde acırsın. Çünkü dünya imtihan salonudur. Dünyada çekilen acılar da tadılan zevklerde gelip geçicidir. Ahiret zevk ve acıları ise bakidir, sonsuzdur.
   * İnsanın ahiretteki düşüncesi eğer imanlı ise çok sevnir ve üzülür. “İyi ki müminlerdenim” der sevinir “keşke Rabbime daha çok ibadet etseymişim” der üzülür..
   * Cehennemlik ise cehennemi görür görmez dünyada en büyük acıları çekmiş olsa bile bütün dünyalık acılarını unutur onun dehşet ve heybetinden. Ayet ve hadislerden örnek vermeye zamanım yok. İstersen sana link verir oradan okursun.
   https://islamdergisi.com/genel/cennetler/
   https://islamdergisi.com/sohbetler/cennet-ve-cehennem/

 16. Selamünaleyküm birisini uygunsuz gördüm ve ” bunlar öbür dünyada ateşe inanmıyor galiba eee inanıyor niye böyle yapıyorlar ” dedim hocam bu söz küfür isnadı mıdır? Küfre mi düştüm

  1. Onların cehenneme inanıp inanmadıklarına dair bir tavır ve ya bir söz gördünse küfre girmiş olmazsın. Yoksa tövbe et.

 17. Hocam hayırlı günler. Abimin çocuğu arabanın koltuğuna idrarını yapmış. Sonra da orası unutulmuş kurumuş. Bende denizden çıkıp ıslak şortumla arabaya oturdun. Necaset bana bulaşmış mıdır?

  1. Hayırlı günler.
   Maalesef kurumuş idrarın üzerine ıslak şortla oturduğun için şortunu değişmelisin.

  2. Hocam xxxxx sitesi de necis olmaz diyor. Kafam karıştı biraz da vesveselendim

  3. O site ne yazmışsa doğru yazmıştır lakin siz yanlış anlamış olmalısnız. Hangi şey necis olmaz diyormuş onu da yazsaydınız bari?

 18. Selamunaleyküm. Şimdi ben herkese sıcakkanlı sevgi doluyken sanki karşımdaki insanlar beni hiç sevmiyormuş gibi geliyor verdiğim değern karşılığını alamıyorum gibi oluyor ve buna çok üzülüyorum bu neden olur bunjn geçmesi için neler yapmalıyım dua , meşgale vb tavsiyeleriniz var mı ?

  1. Aleykümselam M.
   Psikolojik bir sorun yaşamaktasın. İnsanları küçükte görme gözünde de büyütme. Allahın rızasına talip ol. Allahın rızasını kazanırsan Allah seni iyi kullarına sevdirir. Kötülerin sevgi ise uzak olsun.

Bir cevap yazın