Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 57.619 times, 16 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.943 yorum.

 1. Sülük tedavisi sonrası yaram kaniyor. Yaramı açıyorum bakıyorum, abdest alıp kılıyorum kontrol ediyorum bakıyorum tekrar kanamis. üç dört kere oldu. Bu sefer Namaz vaktin sonunu bekliyorum kanama olsa da olmasa da mecbur kılıyorum. Safiiyi mi taklit edeyim kafam karıştı artik. yaramı açıp bakarken dahi o anda kaniyo. Çok zorlandım. Bazen bu kaç damla bazen peceteyi baya kirletiyo. Direk Şafii taklit etsem rahatlık olur ama icim rahat etmiyo

  1. Şafiyi taklit etmene gerek yok. Durumun özürlü babına girer. Özürlünün abdesti gibi abdest al.

 2. Tekrar selamünaleyküm. Şöyle bir durum oldu. Maaşı yanlış anladığımı vs söyledim, işe başlıcam diyip başlamamış oldum zamanınızı çalıp işinizi aksatmış olmakda istemiyorum ama dedim,çünkü kabul etmiştim işi başta işbaşı yapacaktım yarın, gorustugum kişi de evet öyle olmus oldu dedi ama sonradan sorun degil hallederim ben falan dedi ,kararsızsınız zaten İptal edelim bu işe başlama işini falan da dedi, ben de soyledim boyle de rahat edemem vicdanen de falan dedim, o da işte evet zaman çalınmış oldu alırdık birini bu zamana kadar baştan hayır deseydiniz falan dedi , ama sonra onemli degil dedi ben hallederim dedi ve işe başlamayacağım. Bu durumda haklarına girmiş oldum mu? Girdiysem bunun icin kimden ve nasıl helallik isteyeceğim cunku kurumsal bir firma, sadece buna cevap verirseniz cok sevinirim, onemli degil demis olması biraz rahatlatti ama vicdanen yine de bir yük oluştu mutlaka cevabınızı bekliyorum

  1. Ortada bir yanlış anlaşma olmuş firma yetkilisinden özür de dilemişsin onlarda özrünü kabul etmiş yapacak bir şey yok.

 3. Kan veya necis bişi derinin üstünde olsa peceteyi ıslatıp sürsel temizlenene kadar kurulasak sonra temiz olur olur mu illa suyla üzerinden akıtmak gerekir mi

  1. Su ve sabun ile necisi yıkamak hijyenik olarak elzemdir. Silmekle mikroplar temizlenmiş olamaz.

 4. Selamün aleyküm hocam benim istimnaya yeminim var. Sabah uyurken uyuduğum yatakta olduğumu hatırlayarak film gibi bir sahne gördüm sonra meni geldi fakat bu olurken “olamaz yeminim var olamaz diye düşünüyordum” fakat hareket edemiyordum sonra gözümü açtım bu ihtilam mı yoksa istimna mı hocam yemin bozulmuşmudur. Bulunduğum yerde uyuduğumu hatırlıyorumdum gözümü açamıyordum hareket edemiyordum

  1. Vesvesedir. Uykuda mısınız uyuyor musunuz ne yaptığınız belli değil. Ne yaptığınızı söyleyin ona göre cevap yazalım. Sizin hakkınızda tahmin yürütemeyiz.

  2. Hocam uyuyorum rüyada birşeyler oluyor ama ben yatakta uyuduğumu hissediyorum aynı zamanda gözümü açamıyorum

  3. Uyuyorsan o dediklerin de uyurken olmuştur. Kefaret gerekemez o durumda.

 5. Selam aleykum hocam internette herkesçe bilinen ahmet bekiroğlu hüddamları olan rukiyeci ye itibar edilir mi bu konuda düşünceleriniz neleer.

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimiz buyurdu ki:
   “Külli müneccimin kezzâb” Yani (her falcı, yıldızlara burçlara bakan, kahin, cinci yalancıdır.

 6. Peki hocam bu gusulden sonra akıntı olması sadece o gün içinmi gecerli yani idrar yaptık gusül aldık akıntı oldu ama gusül geçerli ama ertesi gün bir akıntı daha olsa o zmn ne olur ?

  1. Ertesi veya daha sonraki günler de akıntı oluyorsa bel soğukluğu hastalığı olabilir. Bir doktora gidiniz kısır kalma durumunuz olabilir. O akıntılar için gusül gerekmez.
   Devamlı akıyorsa namaz için her vakit abdest alıp o vaktin namazını akıntı devam etmesine rağmen kılabilirsiniz. Çünkü özürlü sayılırsınız.

 7. Selamün aleyküm hocam kaç gündür oruç tuttuğum zaman istincada su kaçtı vesvesesi geliyor o kadar fazla ki kaç kere orucu bozdum. Şimdide orucum istinca yaptım yaparken nefes almadım bol suyla yıkadım yine vesvese geliyor. Bunu yenmek için ne yapmalıyım

  1. Aleykümselam.
   Taharet yaparken parmağını duhul ettirme orucunu da bozma. Senin durumun vesvese.

  2. Hocam ben sadece makatı elimle siler gibi yapıyorum sonra kuruluyorum bu durumda su kaçma ihtimali var mı? Dediğiniz gibi vesvese mi yapıyorum
   Sizin dediğinizi yani içeriye parmağı koymuyorum

  1. Gusülden önce küçük abdest bozup gusül abdesti aldığında akıntı oluyorsa guslün geçerli ama namaz abdestini yenilemelisin.

  1. Müstamel(kullanılmış) suyun vücuda sıçraması gusle mani değildir.

 8. Selamün aleyküm hocam arkadaşım bana mesaj attı okulu bitirirsem kurban keseceğim diye bende kes kardeşim dedim burda bende adak adamış mı oluyorum

 9. Selamün aleyküm hocam bazen oturduğum yerde bazen namazda sanki erkeklik uzvundan bir sızıntı oluyor gibi hissediyorum bakıyorum ana hiç bir şey yok bu nedir vesvesemi yoksa başka birşey mi ?
  Not:
  İdrardan sonrada oluyor

  1. Aleykümselam.
   O vesvesedir. Aldırma.
   İdrardan sonra 40 adım yürü sonra tuvalete gir aletini yokla idrar damlacıkları birikmişse onu yıka veya peçete ile sil.
   Ondan sonra olmaz ya idrarın aksa bile aldırma abdestini al namazını kıl.

 10. Hayırlı cumalarınız olsun hocam.
  1) Masanın üzerindeki necaseti ıslak bez ya da mendille sildikten sonra kurulamak gerekir mi ?
  2) Tuvalet kağıdını ıslatıp silme usulüyle taharet yapılır mı?

  1. Hayırlı cumalar Merve hanım.
   1- Masanın üzerinde necaset ne arıyor? Eğer o yemek masası veya çalışma masası ise onu silmek yetmez deterjanla yıkamak gerek.
   2- Tuvalet kağıdı ile kurulama yapılabilir taharet olmaz. Hele ıslatıp silme hiç mümkün değil. Zira o necasete bulaşmış ıslak kağıt dağılır makata yapışır. Peygamberimizin sünneti sol elle taharet yapmaktır. Tuvaletten çıkıldığında Elleri de hijyenik olması için sabunlu su ile en az 20 saniye yıkamak gerekir.

 11. Selamın aleyküm. Geçenlerde annem bir rüya görmüş. Biri gelip benim yakında öleceğimi söylemiş. Annem de demek ki Allah onu benden daha çok sevmiş de benden erken alıyor demiş. Anlamı nedir acaba? Ölüm biraz tadımı kaçırdı

  1. Aleykümselam Kübra hanım.
   Rüya yorumu artık yapmıyoruz ama annenizin “Demek ki Allah onu benden daha çok sevmiş de benden erken alıyor” yanlış sözünü düzeltmesi için bir defaya mahsus rüyanızı yorumlayacağız inşaallah.
   Allah kimseyi daha çok sevdiği için yanına almaz. Allahu tealanın, “Her nefis ölümü tadacaktır.” emrince zamanı gelen ölümü tadacaktır. Anneniz o cümleyi kullanmasın.
   Rüyanızın anlamı:
   Birinin rüyada annenize kızının öleceğini söylemesi annenin aneesi yaşıyorsa onun öleceğine delalet eder. O ölmüşse teyzesinin veya yaşlı bir yakınının ölümüne delalet eder.

 12. Selamünaleyküm. Aldığımız aylık maaşı yakınlarımıza ya da başkasına olduğundan düşük söylersek, bu maaşı aldığımız firmanın hakkına girilmiş olur mu

  1. Yalan söylemiş olursun Yalan da büyük günahtır. Tövbesiz affolunmaz. Ama aldığın ücreti herkese söylemek gibi bir mecburiyetin yoktur. “Allah çok bereket versin maaşımız yetiyor geçim sıkıntımız yok” demen yeterlidir.

  2. Teşekkürler. 2 aylığına çalışıp ayrılmayı düşündüğüm bir yer var. Burayla iş görüşmesi gerçekleştirirken görüşmede insan kaynakları calisanı ve bir de bölüm yetkilisi vardi. Bu amacımdan bahsetmedim fakat bölüm yetkilisi uzun süre calismasini istiyoruz hemen bırakmasını istemiyoruz alacağımız kişinin falan demisti ona o an cevap vermedim, daha sonra bir kac gun sonra arandım olumlu oldugu için, insan kaynaklarına özellikle sordum 2 ay calistiktan sonra cikarsam bu konuda sorun olur mu diye, o da olmaz dedi hakkınız falan dedi, 2 ay deneme süresi varmis zaten, bu durumda girilmeli midir bu işe? Başta görüşmede bölüm yetkilisinin dediği şey de var çünkü bi yandan
   yani insan kaynakları çalışanına açıkladım böyle. söz verip sonradan sozunde durmamis olmak istemedigimi ve bu deneme suresi sonunda cikabileceğimi boyle bir ihtimal oldugunu falan söyledim hep

  3. Sıkıntı yok. Anlaşmışsınız madem ki 2 ay sonra işten çıktığınızda sözünde durmamış olmazsınız.

  4. Şöyle bir durum var şu an. Bana yapılan maaş teklifini net maaş zannediyordum telefonda yapıldı teklif ve net maaş zannettim. Sonra bu teklif mail olarak geldi orda brüt yazıyor, ben o an anlamadim, orda brüt yazdığı halde net maaş olarak düşündüm yine onu nedense brütü maaşın anlamını elime geçen net maaş zannettim o an. Bu maaş brüt yazıyor yani kesintiler olcak baya düşücek. Pazartesi iş başı yapmam bekleniyor anlaşıldı yani bu konuda ama bu durumu söylesem pazartesi sabahı arayıp işe başlamaktan maaşı yanlis anladigim için vazgeçtiğimi söylesem burda ben hak yemiş olur muyum, onların zamanını çalıp birini işe alma sürelerini haksız yere uzatmıs olur muyum

  5. Yanlış anlayan sizsiniz o sebeple işe başlamazsan haksızlık etmiş olursun. Bir süre sonra istifanı verip ayrılabilirsin.

 13. Selamunaleyküm. Odamda bir böcek vardı onları hiç öldürmek istemiyorum ama tek başıma olunca da elime alıp dışarı atamıyorum ve bi tanesini öldürdüm ama sonra pişman oldum ne yapmam gerekir bu ve bu durumlarda ?

  1. Aleykümselam.
   Zaralı bir böcek ise onu öldürmekte bir beis yoktur. Zararlı değilse onu elinle veya peçete ile veya faraşla dışarı atabilirsiniz.

 14. Selamün aleyküm fazla samımı olmadığım arkadaşımla buluştum ben normal oturacağımızı zannettim ama içki alıcam ben dedi bende fazla samımı olmadığımız için bir şey söylemedim sonra 2 kişi daha geldi onlarda içki aldı ben namazımda biriyim bir kereden kendi mi böyle bir ortamda buldum bende ayıp olur yanlış anlaşılır diye kalkmadım içerlerken arkadaşıma allah affetsin diyordum. Bu ortamda bulunduğum için günaha girdim mi birde içki konusu burnuma geliyordu bunun içinde günaha girdim mi?

  1. Aleykümselam.
   Onlar yanlış anlar diye Allahın emrine karşı gelmişsin. Tövbe etmelisin ve bir daha öyle bir durumda onlara “Dinimin emri gereği sizinle böyle ortamlarda bulunamam” demeli ve ortamı terk etmelisiniz.

 15. Selamunaleykum hocam. İnternette dolaşan peygamber efendimizin resmi, ismini vermek istemediğim bir tarikatın sofilerinde mevcut. Bana gösterdiklerinde, peygamberimizin resminin çizilmesini yasakladığını söyleyerek inanmadığımı söyledim. Bana eskiden peygamber efendimizin resmini ziyaret ettiklerini daha sonra fitne çıkar diye kaldırdıklarını söylediler. Bu kadar büyük silsileli bir tarikatın böyle bir şey yaptığını aklım hafsalam almadı.Hani putpereslik yoktu, peygamberimizin resmi yapıldıysa şeyhlerin bunu saklaması gerekmiyormu? Sizden gerçek bir cevap bekliyorum.

  1. Aleykümselam M.Ç.
   O kimseler o büyük tarikatın içindeki fitnecilerdir. O Nakşibendi mürşidleri kesinlikle bidatten uzak büyüklerdir. Şeyhlerin adını kullanarak sapık bir kimsenin yaptığı resme “Peygamberimizin çocukluk resmidir” diyorlar. Peygamberimiz kendi resminin yapılmasına asla izin vermemiştir.
   O resmin Peygamberimizle(s.a.v.) hiçbir alakası yoktur. Buna dair hiçbir kanıtları da yoktur.

 16. Selamün aleyküm hocam
  Gusül abdesti alırken duvardan veya banyoda bulunan rafdan üzerimize su sıçrasa gusül abdesti geçerli olurmu ?

 17. Yok hocam cünüplük için gusül almadım Allah’a şükür öyle bir durum olmadı sadece duş niyeti ile girdim dedim ki bide gusül alıyım sevap olsun ama tam gusulde idrar geldi ama yapmadım guslü almaya devam ettim sonra işim bitince ihtiyacı giderdim.

Bir cevap yazın