Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

61.980 - 31
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.450 yorum.

  1. T.C. laik sistemle idare edilen bir ülkedir. Laiklik ise her inanca mesafeli bir sistemdir.
   Bu sisteme ister dini yok deyin isterseniz dinsiz deyiniz aynı şeydir.
   İnsanlar nasılsa layık olduğu gibi idare edilirler.

 1. Selam aleyküm hocam,
  Eşimin babası hala eşimle konuşmuyor, konuşmakta istemiyor eşim o kadar direndi ki karşılığını alamıyor aksine beddualar alıyor. Eşime ölürsem mezarıma bile gelme hayırsız evlat dedi suçlu olan kendisi oğlunu bıraktı ve diğer çocuklarını esirgeme yurduna verip başka biriyle evlenip hayat kurdu ve o çocuklarlan ilgileniyor İlk eşinden yani eşimin annesiyle olan çocuklarıyla hiç bir bağı yok buna rağmen eşime çok aşalığıcı sözler söylüyor yok hayırsız evlat filan adamın tek derdi para para gönderirse hayırlı göndermezse hayırsız evlat oluyor eşim kendine zor bakıyor ama bunu anlamakta zorluk çekiyor babası . Eşim ulaşmaya çalışıyor yine de sonuçta babası ama babası defalarca küfür edip ve beddua edip engelliyor bizi heryerden eşim artık pes etti kendi bilir diyip babasıyla bağını kesti bugün çünkü durmadan aynı senaryoyu yaşıyor eşim. Eşim çocukluğundan bu yana sokaklarda kalmış aç susuz kalmış baba olarak bir gün olsun aramadı. Yurtlarda yatılı okullarda kaldı üvey annesi istemediği için. Eşim baba sevgisine muhtaç ama babası çocukluğundan beri her zaman gibi ilgisiz bırakıyor ve eşim artık depresyona giriyor saçları dökülmeye başladı ve yaşı sadece 25 hocam ne yapalım.

  1. Aleykümselam Merve hanım.
   Haksız yere yapılan beddua geçerli olmaz. Derdi para olan bir kimseden anlayış beklenemez. Ama buna rağmen eşin babasına karşı efendiliğini bozmasın. Tamamen de ipleri koparmasın. Babasına dua ediniz. İnşaallah bir gün gerçeği anlar.

  2. Hocam babası bildiğiniz gibi değil bedduaları ardı ardına bitmiyor, beni istemeye gelmediler nikahımıza gelmediler bir yıl sonra babası diyor ki benden gizli evlendin affetmeyeceğim ve hatta benim aileme sövüyor hocam bu nasıl bir insandır, benim ve oğlunun hayallerini kendileri yarım bıraktılar. Bana ümit verip gelip isteyeceğiz diyip gelmediler ve şimdi de bize bunları söylüyor hatta bedduaları devam ediyor olmayan çocuklarıma kadar hocam bu tür insanlardan nasıl kurtuluş olur ve bu tür insanlardan gelecekteki çocuklarımı nasıl korurum ?

  3. O tür kötülükleri yapması bir babaya sırt çevirmeyi gerektirmez. Siz mesafenizi koruyunuz, saygınızı bozmayınız yeterlidir.

 2. Hocam Selamun Aleykum…
  Hocam Ben Namazda Kalple Niyeti Beceremiyorum. Bu Durum Psikolojikmi Bilmiyorum Lakin Bir Türlü Yapamıyorum. Hocam Bazen En Az 5-10 Dakika Niyet Etmekle Uğrasıyorum. Ne Yapmalıyım?
  Allah Rızası İçin Yardımcı Olurmusunuz…

  1. Aleykümselam.
   Kalple niyet demek o an dilinle niyet ederken hangi namazı kıldığının bilincinde olmak demektir.
   Kalp ve dille yapılan niyet de geçerlidir.

 3. Selamün aleyküm hocam diyelim bir vaktin namazını kıldık namazı yanlış yapmadan kıldık ama yanlış yaptık zannı ile namazı iade ettik
  Hocam burda ilk kıldığımız namaz mı kılınmış sayılacak yoksa iade ettiğimiz namaz mı sayılacak yani ikisinden biri nafile sayılacak ya iade ettiğimiz mi nafile namaz sayılacak

  1. Aleykümselam.
   İlk kıldığın namaz doğru ise vaktin namazı olur. Yanıldım diye kıldığın sonraki namaz ise nafile namaz sayılır.

 4. “Göktekinin sizi yere batırmayacağından emin misiniz?.. Yoksa göktekinin üzerinize taş yağdıran bir fırtına göndermeyeceğinden emin misiniz?..” (Mülk 16, 17)
  Bu ayeti kim tercüme etmişse kasıtlı olarak yanlış tercüme etmiştir.
  Taberi Tefsirine göre şöyledir (mealen):
  Mülk/16- “Gökte olanların(meleklerin), Allah’ın emriyle sizi, yerin dibine getirmeyece­ğinden emin misiniz? O vakit bir de bakarsınız ki yeryüzü şiddetle sarsılıp çalkalanıyor.”[21]

  Mülk/17- “Gökte olanların(meleklerin), Allanın emriyle başınıza taş yağdırmayacağın­dan emin misiniz? O vakit uyarmanın ne olduğunu bileceksiniz.”

  (Taberi Tefsirinden alıntıdır…)

  N O T :
  Allah’tan başka ezeli(varlığının başlangıcı olmayan) bir varlık yoktur.
  Gökler ve Yerlere ezeli diyenler Allah’a şirk koşmuştur.

  Çünkü ÖYLE BİR İNANÇ Allah’tan başka varlıklarında ezeli olduğu inancını doğurur.
  Allah göktedir diyenler “Gökler Ezeli değildir” derse,
  Bu da Allahın göklerde olduğu inancıyla çelişir.
  Çünkü gökler ezeli olmadığı için 15 milyar yıl önce ne gökler vardı ne de yerler.
  O zaman “Allah göktedir” diyenlere ” Gökler ve yerler yaratılmadan önce Allah nerede idi” diye yanlış bir soruyu sormazlar mı?
  Oysaki öyle bir soru mekandan münezzeh olan Allah hakkında sorulamaz. Yani Allah nerede idi gibi bir soru.

  Allahu Teala buyurdu ki:
  مَا وَسِعَنِى سَمَاۤئِى وَلاَاَرْضِى وَلٰكِنَّ وَسِعَنِى قَلْبُ عَبْدِىَ الْمُؤْمِنِ
  “Ben göklere ve yere sığmam, fakat mü’min kulumun kalbine sığarım.”
  (Hadis-i Kudsî El-Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ 2:165)
  Ashabın alimlerinden İbn-i Abbas (r.a.) ;
  “Biz Kuran’ın (müteşabih ayetlerinin) kelimelerine göre anlam vermezdik onu Rasulullaha sorardık” buyurmuştur. İşte bu yüzden ehli dalalet Kuran’ın müteşabih ayetlerine kendi akıllarına göre anlam verdikleri için dinden çıkıyorlar.

 5. Ebu Hanzala hoca bir videosunda Allah’ın semada olduğunu söylemiş ve buna ayetlerden hdislerden delil getirmiş semada olan Allah ifadesi bir ayette yer alıyormuş 4 imamın hepsi Allah’ın semada olduğuna itikad ediyorlarmış Bir çok ayette ve hadislerde Allahin semada olarak apaçık geçiyormuş Allah’ın yer ve zamandan munezzeh olmasının Kuran’da ve hadislerde geçiyormu diyerek geçmediğini söylemiş Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz bide Ebû Hanzala hoca Mümin midir bide Allah’ın yer ve zamandan münezzeh olması Allah’ın varlığına zıtmıdır

  1. Ebu Hanzala (Halis Bayuncuk):
   Allah Göktedir Diyen, Allahın Eli Ayağı Gözü Vardır Diyen, İŞİD’e İslam devleti diyen, tasavvufçuları kâfirlikle suçlayan ve yüzlerce bozuk görüşe sahip olan bir ehli bidattir…
   Kuran’da Allahın arşın üzerinde olduğuna dair bir ayet yoktur. Ebu Hanzala yani Halis Bayuncuk açık bir yalancıdır.
   Daha ayrıntılı cevap için linkimizi tıklayıp okuyunuz:
   https://islamdergisi.com/genel/allahin-arsa-istiva-etmesi/

 6. Müslüman erkeğin saçlarının üst tarafı ve yan tarafı eşit değilse saçlarının boyutunu eşitlemeden uzatabilir mi ?

  1. Müslüman erkek temiz olmalıdır. Bakamayacağı saçla uğraşıp zaman kaybetmemelidir.

 7. Selamunaleykum hocam galaktik federasyon nasıl ortaya çıktı hangi dini kutsal kitaptan alıntı ben bulamadım?

  1. Galaktik federasyon sapkınların ve müşriklerin yoludur. Daha fazla alaka yanlış olur.

 8. selamün aleyküm hocam ben cevşeni üzerimde taşımak istiyorum internette erol tangut diye birisi taşıyamazsın diye bir videosunda gördüm bu doğru mu hocam
  şimdi ben cevşeni boynunda taşımak şirk mi oluyor

  1. Aleykümselam.
   Cevşeni üzerinde taşıyabilirsin. Ancak seni koruyanın Cevşen değil, seni koruyanın Allah olduğunu bilmelisin. Cevşen vesilesi ile Allahın koruduğunu bilmelisin. Yoksa şirke girersin.

 9. Yakup Deniz isimli bir ateist adam Facebook’ta şöyle bir paylaşımda bulunmuş
  Müslümanlar Allah yer ve zamandan münezzehtir derler yer ve zamandan münezzeh olan şey yok anlamındadır paylaşımında bulunmuş Google Sözlüğe göre var kelimesinin anlamı evrende veya düşüncede yer alan bulunandır bulunmak (bir yerde) olmak anlamındadır Allah’ın yer ve zamandan münezzeh olması Allah’ın varlığıyla çelişirmi bide var kelimesinin anlamı nedir
  Müslim teslim olan ve İslam olan demek midir

  1. Yakup Deniz denilen dinsizin din hakkında söz etmeye ne yetkisi ne de bilgisi vardır. Çünkü inancı olsaydı zaten dini olurdu. Bir İlaha iman ederdi.
   Allah yer ve zamanlı değildir. Çünkü yer ve zaman sonradan yaratılmıştır. Sonradan var olanın içinde yer tutan bir İlah kavramı insan ürünüdür.
   Bu sebepledir ki İslamdan başka dinlerin hepsinde yer tutan bir tanrı kavramı vardır. Bu da o dinlerin insan ürünü olduğunun kanıtıdır.
   Allahın yer ve zamanın içinde olması Allahın subhaniyetiyle (kusursuzluğuyla) çelişir. Çünkü var olmak için zaman ve mekana muhtaç olmak eksik sıfattır. Oysaki Allah eksik sıfatlardan yücedir. Çünkü Allah, Es-Samed’tir. Yani var olmak hiçbir şeye muhtaç değildir.

  1. Hocam osmanlının son dönemlerinde şeyhülislam olmuş musa kazım efendi sormuştum

  2. İyi insandır. Abdulhamid han hazretlerinin azlinin fetvasını veren bu değildir. O fetvayı veren Mehmet Zayeddin efendidir.

 10. Selamunaleyküm. Psikolojik sorunlarda psikologa/doktora gidilmezse vebal olur mu ? Bi hoca vebale kalırsınız yazmış ama o kişinin maddi gücü pek yoksa bunun için?
  Hangi durumlarda psikologa gidilir ?

  1. Psikolojik sorunlarda doktora gitmemek vebaldir. Çünkü tedavi olunmadığında başkalarına zarar verme durumu vardır.
   Maddi güç gerekmez uzmana gitmek için. Bu zamanda sigortası olmayan yok. Olmayanlarda diğer bedava sağlık kartlarından yararlanabiliyor.

  2. Peki mesela şu vesvese edenler falan gitmeli midir hani başkasına zarar durumu yoksa kendi düşünceleri kendine zarar verirse

  3. Şöyle yani hani vesvese takıntılı düşüncedir ya. Yani düşünce kişinin zihnini etkiliyor başka insana zarar verme durumu yok vesvese de o psikolojik sorunlara dahil midir ? Yani vesvese yaşayan her insan doktora gitmese vebale girer mi bunu sormuştum.

  4. Sırf vesvese için doktora gidilmez. Aslında içine aşırı kapanık insanların hastalığıdır vesvese. Sözü uzatmaya gerek yok vesveseli kimse kendine bir uğraşı bulsa hastalığından kurtulur.

 11. Selamun aleykum hocam. Benim adetimin vaktinden 3 geçdi. Bu 3 günde yalnızca kahve rengi akıntı oldu. Ben araştırdım beyazdan başka renklerin adet olduğunu öğrendim. Bu yüzden namaz kılmadım. Bu durum devam ederse yalnızca kahve rengi akıntı olursa ben özürlümü olurum? Yani güsul alıp namaz kılmalıyım ?

  1. Aleykümselam Güln hanımefendi.
   Hanefi iseniz adetiniz 10 günü geçerse özürlü olursunuz. Şafi iseniz özürlü sayılmak için adetiniz 15 günü geçmeli.

 12. selamun aleykum hocam
  hocam
  benimi anne iki tane oglum oldu
  biz 3 kardesiz ben ve 2 kucuk kardesim ikiside evliler ve bana dediler bizim karilarimiz senin ogularini emzirsin
  ben dedim ama benim sutum var oda emzirsin ki mahremlik sorun olmasin sonra hocam
  yani hocam yeni dogmus cocuga ilerde mahremlik sorun olmasin diye 2 yengeleri ogularimi emziriyorlar
  hocam boyle durumlarda caiz midir
  bir kisinin bir kac tane sut anne olmasi caiz midir hele ki benim sut sorunum yoksa
  eger dinimizde caizse ogularim dayilarinin evlerine rahatca gidebilirler mi?
  yani yengeleriyle ayni evde yalniz falan
  tesekur ederim simdiden hocam cevaplariniz icin

  1. Bir kimsenin birden fazla süt annesinin olmasında beis yoktur.
   Sütten akrabalık kan yolu ile akrabalıkla miras payı alma hariç aynıdır.

 13. Selamunaleyküm benim sorum şu olacaktı. Şimdi işlenen günahları anlatmak günah evet ama bir site var psikologlara sorulabiliyor sonra o soru yayımlanıyor herkes görüyor ama yazan kişinin adını görmüyor kimse. Yine de o sorunun yayımlanması problem midir yoksa günah şahitlendirme kişinin adının bilinmesiyle mi olur

  1. İsim vermeden veya takma bir isimle işlenen günahı anlatmak günahı ifşa sayılmaz. Ama siz sorunuzun dahi gözükmesini istemiyorsanız Faceboktaki İslam Dergisi sayfamıza özelden mesaj yazmalısınız.
   Bu sitede günahınızı anlatmazsanız biz size neye göre cevap vereceğiz.?

 14. Selamunaleyküm. Bir insan bilerek/bilmeyerek küfre düşerse öbür amelleri yok olur mu ? Tevbe etse geri gelmez mi

  1. Bir insan küfür veya şirke düşerse alimlerin çoğunluğunun içtihadına göre sevapları geri gelmez ama o ibadetler hac dışında iade de edilmez.

 15. Selamün aleyküm bekir hocam beni çok yemin kefaretim varda ama çevremde fakir bulmakta zorlanıyorum nasıl kefareti vermeliyim kolay bir yolu yok mu acaba veya size göndersem parayı sizin imkanınız varsa verebilir misiniz

  1. Aleykümselam kardeşim.
   Güven ve teveccühünüz için çok teşekkür ederim. Yardım veya emanet para kabul etmiyorum. Asgari ücretle çalışanlara kefaretini verebilirsiniz. Ya da düşük ücretle geçinip çocuk okutan ailelere verebilirsin.

  1. Namazda Allah lafzının şekliyle değil manasıyla hem hal olunuz ki kalbinize feyz girsin.

 16. Hocam Selamun Aleykum…
  Ben İbadete Müzik Karıştırmak Küfürdür Diye Duymuştum. Bende Video Bakarken Bir Videoda Salavat Getiriliyordu Bende Getirmeye Başladım. Bir Alttaki Videoda İse Müzik Vardı. Ben Bir Alttaki Videoya Gidince Müzik Çalmaya Başladı. Bende Bu Olayın Farkına Varınca Salavat Getirmeyi Kestim. Yaptığım Caizmidir? Günahı Nedir?
  (Kestimden Kasıt O Anlık Şeyle Durdum)

  1. Aleykümselam.
   Doğru duymuşsunuz. İbadete müzik karıştırmak küfür alametidir. Ama ibadet denilince ilahi dinlemek ibadet değildir. Namaz kılarken veya Kuran okurken veya slavat getirirken buna müzik karıştırmak küfür olur. Ama ilahi dinlemek ibadet değildir. Ona müzik karıştırmak bidattir. Bidat ise günahtır.

Bir cevap yazın