Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 60.104 times, 29 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.196 yorum.

 1. Selamunaleyküm hocam bir müslüman gencin giyinişi nasıl olmalı bana sade yakalı kıyafetler keten pantolun spor kundura giy diyor ailem bu müslümana yakışan giyiniş diyorlar batı giyinişi yapma diyorlar çok kararsız kaldım doğrumu diyorlar?

  1. Aleykümselam.
   Kadınlar, ince ve dar veya açık giymemeli.
   İster şalvar giy, istersen pantolon giy. İster cübbe giy, istersen ceket giy ama açık(diz üstü şort), dar ve ince giymemelisin. Toplumun dışına çıkıp şöhrete sebep olmamalı.

 2. Hocam
  Esselamun Aleykum
  Ben İnsanları Dinimizi Anlatmak İstiyorum Lakin Sanki riya Yapıcakmış Gibi Hissediyorum. Ne Yapmam Lazım Hocam?

  1. Aleykümselam.
   Önce kendiniz öğrendiğinizi yaşayınız. Sonra yaşadığınız kadar sırf Allah rızası için anlatırsınız. Başta niyetiniz Allah için olduktan sonra şeytanın “riya yapıyorsun” şeklindeki vesvesesine aldırma.

 3. fizikte şöyle bir ifade var: Enerji yoktan var edilemez ve üretilemez; ayrıca yok edilemez ve tüketilemez. Bunu nasıl anlamalıyız böyle kitapları okumak küfür mü yoksa ben mi yanlış anladım?

  1. “Enerji yoktan var edilemez ve üretilemez; ayrıca yok edilemez ve tüketilemez.” ifadesi insanlar için geçerlidir. Oysaki Allah enerjiyi yoktan var etmiştir. Maddeyi de enerjiden var etmiştir. Allahın yaratmasını insanlar fizikle kimya ile anlayamaz.
   Fizik kanunları Yaratılış kanunları karşısında hiçtir.

 4. Hocam fotoğrafta mesela nazar boncuğu var bu fotoğrafı atmak mı gerekir nazar boncuğunu karalasak olur mu?

  1. Fotoğrafta nazar boncuğu varsa o kısmı karalayınız. Ama nazarboncuğunun nazardan koruyacağı inancını da kalbinizden de söküp atınız. Yoksa şirkten kurtulamazsınız. Sadece nazar boncuğu değil bazılarının bazı eşyaları uğurum diye yanlarında taşımaları da şirktir.

 5. Hocam Selamun Aleykum
  Hocam Ben Bu Zamana Kadar Rukuda Belimi Düz Tutmuyormusum. Düz Tutmam Gereken Yerde Ben Daha Fazla Eğiliyormusum Rukuda. Şuana Kadar Kıldığım Namazları Kaza Etmem Gerekirmi?
  Allah Razı Olsun…

  1. Aleykümselam.
   Rükularını yapmışsın ama tadili erkana uyup belini rükuda tam düz tutmamışsın. Bundan dolayı kıldığın namazlarını kaza etmen gerekmez. Sevapların eksik verilmiştir.

 6. Selamünaleyküm. Klozette teharet muslugu ile yapılan teharetlenme sırasında su seker ve sıçrarsa ve klozet dışına çıkarsa, bu su necis olur mu? Halıdaki necaset, peçeteyi ıslatıp ve bu peçetenin üstüne sıvı sabun döküp halı silinirse bu sekilde giderilir mi?

  1. Aleykümselam.
   Alafranga tuvaletler taharet için hiç uygun değildir. Şayet taharet yaparken dışkı ve idrar bulaşığı su elbisemize bulaşırsa bu miktar el ayasını geçerse onunla kılınan namaz sahih değildir.
   Halıdaki necasetin yeri alta bir leğen koyarak üç kez su ile yıkanmalı.

 7. Kibir duygusunu aşmak yani kökten kalbinden söküp atmak sıradan normal biri için mümkünmü çünkü insanın kalbini daraltıyor ruhunu hapis ediyor nasıl herkesi güzel göreceğiz kimseye tahamül edemiyorum ve üstüne sanki insanlarda birbirine tahamül edemiyor gencinden büyüğüne nedir bizdeki bu kibir nasıl var herkeste para var her insan birbirinin sevdiği şeyleri alır o zaman ne diye böyle bir mantık var hocam kafam karışık

  1. Kibir Allahu Telaya yakışır. Onun Zat-ı kibriyasından başkasına kibir çok çirkin ve büyük günahtır. Allah bizi idrar yolundan çıkan bir damla sudan yarattı. Yaşarken içimizde kan, idrar ve dışkı taşıyan pis kokulu bir bedene sahibiz. Bedenimizin sonu ise kabirde leş olacaktır. O halde kendimizi neden büyük görelim?
   Kul olduğumuzu imtihanda olduğumuzu unutmayalım iblis gibi kibre kapılıp ebedi hüsrana uğramayalım vesselam.

 8. Alemi Berzahın yeri tam olarak nerede olduğu biliniyormudur Alemi Berzah kabrin içinde midir dışında mıdır kabir alemi ile âlemi Berzah aynımıdır Ahiret hayatı derken hayat kelimesi ne mânâdadır ölümden sonra yaşam yoksa diye düşünmemek için ne yapılabi
  lir bide küfür işlendi zaman ne demek gerekir bide ateistler de Allah derler İslam derler Müslümanlarda derler bu kâfirlere benzemek olmaz dimi

  1. Alem-i Berzah kabir alemidir. Şehadet alemi ile melekut alemi arasında geçittir. Beş duyu ile görülemez ve hissedilemez. Ona en yakın alem alem-i misaldir yani rüya alemidir. Uykuda iken veya yarı dalgın yakaza halindeyken görülebilir ve hissedilebilir.
   Ölüm yok olmak değildir. Ölüm kabir alemine göre rüya alemi sayılan dünya aleminden kabir alemine göç etmeye ölüm denilir. Peygamberimiz “Hepiniz uykudasınız ölünce uyanacaksınız ” hadisi bu manadadır.
   Ölümden sonra yaşam yok hissi şeytanın vesvesesidir. Ölümden sonra yaşam olmasaydı bu alemde yaşam olmazdı.
   Bu alemde ve rüya aleminde seni yaşatan Allah berzah aleminde seni yaşatmaktan haşa aciz değildir.
   Küfür ve şirk işlendikten sonra hemen üç kez istiğfar edilir sonra şehadet getirilir ve sonra tövbe edilir.
   Ateistler “Allah yok” derler. “Allah vardır ve birdir” diyen müminle “Allah yok” diyen ateist bir olur mu hiç?!

 9. Bu ay hayiz muddetim 10 günü geçecek kullandığım bir ilaçin yan etkisi olarak. Yani ben öyle tahmin ediyorum. Normal günlerim dolunca namaz.kilayim mi yoksa 10 gün dolduktan sonra mı kılmaya başlıyim. İlk defa böyle oliyor. ilk defa aldigim hap yan etki yaptı tahminimce.

  1. Daha önceki adet süren kadar bekle. O süreden sonra adet kanaman yine devam ederse onuncu gün gusül abdestini al özürlünün abdest aldığı gibi her vakit abdest alarak namazını kılmaya başla.
   Adetin daha ileride kesilirse namaz abdestini de normalde aldığın gibi al.

  1. Aleykümselam.
   En sahih mütevatür Hadis kitapları Kütüb-ü Sitte’dir. Bunlara altı sahih hadis kitabı denilir.
   Kütübü’l-Sitte:
   1. Sahih-i Buhari.
   2. Sahih-i Müslim.
   3. Sünen-i Nesai.
   4. Sünen-i Ebu Davud.
   5. Sünen-i Tirmizi.
   5. Sünen-i İbn Mace.

  1. “Dünyada ölümden başkası yalan” şarkısının küfür olup olmaması yalanlanan şeyin ne olduğuna bağlı.
   Mukaddesatın içeriği kast ediliyorsa elbette küfürdür. Yok sadece dünya hayatının faniliği kast ediliyorsa küfür olmaz.

 10. Selamunaleyküm. Duymuşsunuzdur belki şu psikolojide enerji çalışmaları yapılıyor hani kişinin aurası değişiyor vb. Bu enerji, aura islamla bağdaşıyor mu şirk mi bilgi verir misiniz bu konuda ?

  1. Aleykümselam.
   Aura denilen şey biyolojik enerjimizdir. Vücutta bulunan merkezlerine çakra denilir. Birde ruhsal enerji vardır. Bu da Zikir ile ibadet ile oluşan nurdur. Bir öncekini iyi veya kötü her insan görebilir. Ama ikincisini sadece kalp gözü açık müminler görebilir.
   Bir şeyin şirk olması; Alemde Allah’ın kudretine denk tutulan başka güçlerin olduğunu kabul etmekle veya Allahtan başka mutlak güç sahibi başka varlıklar olduğuna inanmakla olur.

 11. Geçen eğitim yılindan kalan çocukların kırtasiye eşyaları var sınıfımda. Ne kimse arıyor soruyor ne bişey. Yeniyim ben de velileri tanımıyorum. Bunları kullansam yeni öğrenciler için başkasının malını kullanmak olcak atsam yazık .ne yapabilirim?
  Eşyalara birbiri içinde kime ait belli değil. Kimin ne kadarı kalmış falan belirsiz. Ortak kullanılmış

 12. Bir kişi birinin mümin mı yoksa kâfir mi oldugunu bilmese Mümin olarak görse sevse kâfir olurmu
  Bide herkese güzel gorunebilirmi?
  Bir kişi alışveriş yaptiktan sonra kolay gelsin demek herkese denilebilir mi?

  1. Papaz kılığında dolaşan birisine mümin diyemeyiz.
   İlahi emirleri yapmayıp, haramları işleyen, “sen benim kalbime bak kalbim temiz” diyen sonra da İslamla alay eden kimseye de müslüman diyemeyiz.
   Bir kimseyi mümin görebilmek için onda bazı İslami emareler olmalı.
   1- Namazı tamamen terk etmiş olmamalı. En az cuma namazını kılmalı.
   2- Geçerli özrü yoksa Ramazanda oruç tutmalı.
   3- Zengin ise zekat vermeli hacca gitmeli.
   4- Şehadet getirip İslama ve müslümanlara yapılan haksızlıklara üzülmeli.
   Bunları yapmıyorsa Onu nasıl sevebilirsin.?
   Helal iş yapan herkese kolay gelsin diyebilirsin.

 13. Selamün aleyküm hocam benim kınama ile ilgili takıntım var hukuk fakültesindeyim hani kınayan kınadığını yaşamadan ölmez ya bende bunu öğrendiğimden belli kimse hakkında konuşamıyorum fakat adam suç işlemiş ben yine onun hakkında konuştuğum zaman diyorumki aynısı benim başıma gelecek diye korkuyorum aynı şey gıybetteden bende böyle oluyor. hocam ne yapmam lazım bunun için kimseye bir şey anlatamıyorum bunun için iç bunalıma girmişim

  birde hocam hukuk fakültesindeki bir kardeşinize mesleği icra ederken bana yarayacak bir kaç tavsiyede bulunabilir misiniz

  1. Aleykümselam.
   Bir kimse topluma karşı veya bir şahsa karşı bir suç işler ve bundan dolayı pişman olmazsa onu kınamak gıybet olmaz hatta onu vazgeçirmek için bilakis o tür kimseyi kınayıp ayıplamak gerekir..
   Ama adam bir hata etmiş veya açıktan bir günah işlemiş fakat pişman olmuşsa onu kınayamayız. Böyle bir şey yaparsak benzeri bir kötülük başımıza gelmesi muhtemeldir.
   Hukuk Fakültesi talebelerine tavsiyelerimiz:
   1- Allahtan daima korksunlar ve Onu sevsinler. Korku ve ümitlerini eşitlesinler.
   2- Asla zulmetmesinler ve adaleti icra etmeye çalışsınlar.
   3- Herkes gibi onlarda ölecek ahirette İlahi sorumluluklarının hatırlatılacağını unutmasınlar.

 14. Selamün aleyküm hocam çocukken işlenen günahlar yazılmıyor diye biliyorum Peki hocam iki baliğ olmayan çocuk günahın farkına varmadan afedersiniz öpüşse yine günah yazılmaz mı hocam

  1. Aleykümselam.
   Büluğa ermeden işlenen günahlar yazılmaz. Kadınlar için büluğ yaşı ay hali görünce başlar erkekler için ise rüyalanmaya başladığında başlar. Bu da kızlar için 9 ile 14 yaş arası erkekler için ise 13 ile 15 yaş arasıdır.
   Öpüşmenin ne olduğunu biliyorsa onlar büluğa ermiş demektir. Öyle olunca da tabi ki günah yazılır.

 15. Arapça ALLAH celle celaluhu yazısı yüzünden planlar takıntılar başını almış gidiyor hep kafamda bu yazı hakkında düşünce plan yapıyorum içime sinince unutuyorum ama tekrar bir yerde bir şeyini görünce tekrar plan düşünce geliyor önüne geçemedim zincirleme gidiyor takılıp kaldım harflere namazdan ibadetten zevk almıyorum dini kitapları okumak içimden gelmiyor şeytan çok zayıf noktadan cephe almış hocam ben bu gidişle dini hiç yerine getiremeyecem belkide ömrümce yani hapis gibi olmuş beynim bu yazıya göre hayatıma yön plan çiziyorum hocam doktorada gidiyorum ilaçta alıuyorum ama insan nefsi her şeyden daha kuvvetli böyle huzur buluyorum ne yapcam?

  1. Şeytan kimsenin iradesine hakim olarak yaratılmamıştır. Bir şeyi yapamıyorsan kendini suçlamalısın. Allah her kuluna irade-i cüz vermiştir. Yapamıyorum yapamadım diye bahaneye yer yok.
   Allah lafzının yazısı da kutsaldır ama İlah diye ona tapmak şirktir. O isimin lafzına da harfinede saygılı olacağız ama sadece hiç bir şeye benzemeyen eşi benzeri olmayan İlahi Zata ibadet edeceğiz.
   Kafanı kemiren o kaostan kurtulmak için belirttiğimiz gibi itikadını düzletmelisin ki sıkıntılarından kurtulabilesin..

 16. Bir kişinin Kalbine istemeden küfür girse küfrü hissetse kâfir olurmu
  Müslim kelimesi tam olarak anlamı teslim olan mıdır İslam olan mıdır yoksa ikisidrmidir

  1. Müslim kelimesinin İslami manası İslama teslim olan, henüz yakin imana erememiş taklidi iman sahibi Müslüman demektir. Mümin ise imanda yakine eren Müslüman demektir.
   İslam ise, Allahın gönderdiği dine denilir.

 17. Selamun Aleyküm.
  KYK yurdunda kalırken kantine 250 tl borcum vardı.
  O kantine işci azken felanda öğrencilerden bi grup cok yardım ettik ücret almadan.
  Ama bi arkadaşım var nerdeyse 7 24 o bakıyordu.
  Ayrıca işletme sahibinin özel marketinede arada bakıyordu.
  Şimdi o adama Mesaj atsam abi 250 tl borcum vardı İBAN atarsan yolluyayım desem Bana İBAN atabilir yolla diye aslında çok zengin bu borç aklında bile yoktur ama ben hakka girmek istemıyorum.
  Ona çok yakın olan arkadaşım dediki ben ona diyeyimki Beratın sana borcu var abi atmak istiyor desem ben dediğimden dolayı yok felan der istemez parayı.
  O arkadaşım ona yakın olduğundan gerçekten istemez hocam ama böylede sanki onu kullanarak borçtan kaçmış oluyorum gibi öyle yapsam dinen hükmü nedir

  1. Aleykümselam.
   Her ikisi de caizdir. Senin o paraya ihtiyacın varsa, maddi durumunda iyi değilse bırak o kimse söylesin o zengin de hayır yapmış olsun.
   Vermek istemese zaten o parayı senden talep eder. Sende o parayı gönderirsin.

  2. Hocam ihtiyacını olan biri değil bizden istemedi bana borcumu verin diye ama ben hakka girmek istemiyorum.
   Onla samimi olan arkadaşım ona yazıcak dicekki Beratın sana olan borcunun parasını bana verdi sana atıyımmı abi dicek oda hayır dicek hocam çünkü samimiler.
   Ama bu şekilde o çocuğu kullanarak borcumu vermemiş olcam hocam.
   Ayrıca arkadaşımada para vermicem ona at diye yani yalan atmış olcaz ama yinede bu şekilde halletsek bu işi hakkım kalırmı adamda

  3. Öyle bir şey olmaz. Arkadaşın aracı olup da adam alacağını istemezse hakkını helal etmiş olur. Ama sen buna rağmen o paraya tenezzül etmek istemediğini anlatmak istiyorsun. O zaman bizzat adamı ara parasını ver.

Bir cevap yazın