Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

64.918 - 46
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 24.720 yorum.

 1. Ben Kur’an ı Kerim Hz. İsa ve Hz. Musayı reddeder demiştim konuşurken dikkat etmemişim herhalde sonra Kur’an Hz. İsayı Hz. musayı reddetmez dedim sonra Allah’ım tövbe ettim pişman oldum dedim sonra Kelime j şehadet getirdim ve imanını tazeledim şuan sorun var mıdır Peygamberlere inanıyorum
  Hristiyanlık ile İsevilik Musevilik ile Yahudilik aynı mıdır Hristiyanlık ve Yahudiliğin Aslı İslam mıydı başka dinler miydi şuan ki Hristiyanlık ve Yahudilik İslam değil midir bide İseviligi Musevilik İsevi Musevi olmayı reddetmek Hz. İsa ve Hz. Musayı saygısızlık anlamına gelirmi ?

  1. Allah Hz Musa ve İsa’yı reddeder demek küfürdür. Madem ki pişman olmuş tövbe etmişsin Rabbim tövbeleri kabul edicidir.
   Hz İsa veya Hz Musa Peygamberimizin zamanında veya daha sonra gelselerdi Peygamberimize tabi olurlardı.
   Hristiyanlık ile İsevilik, Musevilik ile Yahudilik aynı değildir.
   Hıristiyanlık İseviliğin, yahudilik de Museviliğin bozulmuş halidir.
   Hıristiyanlık ve yahudilik İslamın aynısı değildir. Kuran’a göre Allah katında din sadece İslamdır.
   İsevilik de Musevilik de yeryüzünde kalmadı. Kalsa bile onlara değil Kuran’a tabi olmak zorunda kalırdık. Çünkü Allah öyle emretti.
   Buna rağmen bozulmamış tüm semavi dinleri ve peygamberleri kabul etmemek küfürdür.
   İmanın altı şartından biri de Peygamberlere ve İlahi kitaplara iman etmektir.

 2. Allah razı olsun hocam içimi rahat ettirdiniz ama ben aslında daha çok bakır ve baskı olduğu için birde üzerindeki allah cc yazısını güzel yazılışta görmediğim için pişmanlık duydum böyle bir düşünceye gerek varmı yoksa böyle detayları düşünmemekni gerek?

  1. Bir şeyi alırken incelemek gerek. Alıp eve götürdükten sonra pazarlığı bozmak etik değildir.

 3. Selamunaleyküm hocam ben 350 tlye takım olarak cami levhası aldım ama sonra pişman oldum fiyatı yüksek olduğu için ve birde bakır olup baskı olup değeri olmadığı için şuan maaşım var ama annem el koyuyor adam borç olarak verdi ne yapacam ödeyemesem götürüp geri versem alırmı yada kızarmı üzülürmü lüzümsuz oldu çünkü eve asılacak gibi değil boğuyor rahat dolaşamıyorsun tv izlemiyorsun konuşamıyorsun levhaları asarsam bekir hocam çok pişmanım parasını ödesemmi ama bir daha paramı israf etmeyeceğime söz verdim kesin görürsem almam böyle şeyler bana nasihatınız nedir?

  1. Satın aldığın eşyaları kullanmadıysan onlara bir zarar vermediysen geri vermek istediğini söylersin. Adam kabul etmezse parasını ödemek zorundasın.
   TV izleyemiyorum diye bir eşyayı geri vermek çok çirkindir.

  1. İnternette meditasyon hakkında bilgi vardır oraya bakınız.
   Namazı doğru kılmayanlar huzuru kafirlerin meditasyonunda arar oldu.
   Dinen caiz olup olmayacağı içeriğinde küfür ve şirk olup olmamasına bağlıdır.

 4. Üç gün başımı islatmamam gerekiyor saçlarıma bı uygulama yaptircam. Namaz icinn az ne kadar islatmam lazım kurtarır payı ne kadardır

  1. Başın dörtte birini mesh etmek farzdır. Sağlık bakımından risk varsa başörtüsünün üstüne mesh yaparsın.

  1. Burası cehenneme döndü demekle çok sıcak olduğunu veya çok kötü olduğunu söyleyerek benzetme yapmak küfür olmaz.

 5. Selamunaleykum hocam edip yüksel diye biri kuranda 19 var diyor bunu reşat halifeye bağlıyor nedir bu 19 meselesi?

  1. Edip Yüksel ve Reşat Halife, Kuran’da 19 rakamını her şeyde tutturmak için bazı ayetleri Kuran’dan çıkarmaya çalışan bir zındıktır.

 6. Selamünaleyküm. Yolda yürürken ayakkabımıza bulaşan hayvan dışkısı ayakkabıdan nasıl temizlenir

 7. Selamun Aleykum
  Hocam Benim Elfazı Küfürle Alakalı Sorum Var. Ben Mustafa İslamoğlunun Bir Videosuna Denk Geldim. O Videoda Sünnete Laf Gibi Birsey Ediyordu. Bende Sadece Kuran Yetmez Dedim. Bu Dediğim Elfazı Küfürmüdür? Benim Amacım Kötü Değildi Hakikaten. Napıcağımı Bilemiyorum. Allah Rızası İçin Yardımcı Olurmusunuz?

  1. İslamı anlamak için Peygamberimizin Kuran’ı açıklayan sözleri olan hadisler olmadan ve hadisleri açıklayan müçtehid alimlerin içtihadına gerek olmadan Kuranı anlayamayız” demek anlamında “Kuran yetmez” demek küfür olmaz.

 8. Selamunaleyküm hocam ben vehhabiyim ama duyduğum gibi kıyamet günü kurtulacak tek fırka ehli sünnet vel cemaat diyorlar ne yapmam lazım neden hepsi hak değil neden mehzepler çatışması yada tekfirleri var ben kendi içimde yaşıyorum her mezhebe saygım var

  1. Aleykümselam.
   Vehabiliğin kurucusu Muhammed bin Vehhab’tır. 1730 yılında ingiliz casus (Hempır), görünüşte müslüman olur ve Muhammed bin Vehhabı kadın ve bol parayla saptırarak vehhabi mezhebini kurdurur ve İslam alemini savaşla yenemeyen haçlılar Müslümanları içten parçalamayı başarır.
   Bundan dolayı Vehhabilik kısmen hıristiyanlığa benzer. Allah Arşın üzerinde inancı bir ayete yanlış mana vererek hıristiyanlığın Tanrı inancına benzetilmiştir.
   O sebeple vehhabiliğe İngiliz mezhebi denilir.
   Ehli Sünnette asla mezhep çatışması olmamıştır.
   Son 150 yılda mezhep çatışmalarını haçlılar çıkarmıştır.

  1. Min demek Arapçada den dan ekleridir. Arapça bir kelimenin başına bu min edatı gelirse o kelimenin sonunu esreli yapar. Bu Arapça bir dil kuralıdır.

 9. Defalarca günah işlememeye yemin edip o günahı işledikten sonra o yemin sayısı tam hatırlanmazsa ne yapmak gerekir ? 1 yemin yeterli mi yoksa hatırlayabildiği kadar mı tutmalıdır yani sayıya en yakın olacak şekilde mi ?

  1. Sayıyı tam hatırlayamadıysan yaklaşık olarak kaç tane ise o kadar kefaret ödersin.

 10. Esselamun Aleykum
  Hocam Benim Yaşım Genç. Bizim Evimize Misafir Geldi. Bacak Kısımları Açık Olduğu İçin Arada sırada gözüm Kaydı Lakin Bilerek Bakmadım. Bu Günahmıdır? O Ortamda Bulunmamam Mı Gerekir?

  1. Eve bayan misafir geldiğinde başka odaya geçmen gerekirdi. İsteyerek bakmayıp gayri ihtiyari baktığında gözlerini hemen çektinse günah olmaz.

 11. malikiyi taklid ediyorum.gecen ay 18 gun temiz 2.5 gun leke geldi.sonra 8 gun temiz ve 11 gundur leke geliyor yine.namaz kılmalı mıyım.

  1. aleykümselam. tanrı shiva ineğe tapan hinduların taptığı putun adıdır.

 12. Selamunaleyküm hocam buharide bir hadiste şeytan ezanı duyunca zart diye osurur koku bırakır sorularla islamiyette o kokuyu herkes hisseder demişti yanılmıyorsam mesela bir evde camide ezan sesi gelse okunsa şeytan zart diye osursa koku gerçekten geliyormu yoksa mecazimi?

 13. Allah u Teâlâ demek küfür mudur ekşi sozlukte şöyle bir açıklama okudum
  edilen şeyin canına okur. tövbe istiğfar getirmek lazım gelir. allah-ı teala (yahut allah ı teala) der isek, bu defa da tealanın allah’ı demiş oluruz ki burdan itibaren nutuk tutulur, kalben istiğfar tesbihatına devam etmek luzum-i hissiyatı tavana vurur.
  Allahu Teala demek mi doğrudur Allah Teâlâ demek mi?
  Bide bir kişi Allah’ı Tanrı olarak yazmış sonra Arapça kelimelerin Türkçe anlamlarını ogrenmeyi çok seviyormuş biriside ona cevaben sen bilirsin yazmış İslam’da Arapça kelimelerin Türkçe karşılıklarına bakmak caiz midir?
  slâmî Arapça kelimelerin Turkcelerine bakan kişi kâfir olmaz ebedi cehennemlik olmaz değil mi ?

  1. Ekşi sözlük ahmakların ve cahillerin yazısıdır. Neden ona itibar edersin?
   Allahu teala (yüce Allah) veya Allah teala demek güzeldir.
   Allah-ı teala demek caiz değildir.
   Kuranın mealine bakmak mı demek istedin?

 14. Selamun Aleyküm Öncelikle,

  Ben adını anmak istemediğim bir şeyi yapmamak için defalarca yemin ettim fakat tekrardan yapıp bozdum.

  Sonra bir keresinde “Eğer yaparsam 30 gün oruç tutacağım” gibisinden bir yemin daha ettim fakat onu da bozdum.

  Çok pişmanım. Şimdi benim tahmini kefaret orucumu 50 60 filan oldu. Benim ne yapmam lazım?

  Bir kere kefaret orucu(3 gün ard arda) tutsam onların yerine geçer mi?

  1. Aleykümselam.
   30 gün oruç adamışsın onu tutmalısın.
   Bir de defalarca yemin kefareti gerekir sana.
   Maddi durumun iyi ise fakirlere elbise veya giysiler almalısın. Değilse takribi olarak üçer gün aralıklı oruçlar tutmalısın.

  2. Peki şu “Eğer yaparsam 30 gün oruç tutacağım” adak orucu mu oluyor?

   Eğer adak orucu oluyorsa bu adağına yerine getiremeyeceğimden yemin kefareti(3 gün ard arda oruç) versem olur mu?

  3. Evet o 30 gün oruç adak orucudur. Yemin ile alakalı değildir. Onu tutmak zorundasın yada 30 fakiri sabah ve akşam doyurmalısın.
   Yada bir fakiri 30 gün sabah ve akşam doyurursan da olur.

Bir cevap yazın