Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

65.055 - 72
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 24.724 yorum.

 1. selamün aleyküm hocam ben istimna yapmamda ama bazen öyle bir noktaya geliyorki o hal kurtulmak istiyorum olmuyor böyle olunda telefondan mühtehcen şeyler izleme yoluna doğru giderken bende bunu yapmayıp bir kere istimna yapmak durumuna gidiyorum bu benim halimde yapılan istimna günah mıdır?

  1. Bekarsan evlen ama istimna yapma!
   Hanefi fıkıh alimlerinden İbn-i Abidin hazretleri bu elle istimna konusunu şu şekilde izah etmiş bulunmaktadır:
   “İstimna (mastürbasyon) zevk için olursa günahtır.
   Bekarlar hakkında (cinsel dürtüleri bastırıp da günaha girme tehlikesi baş gösterdiğinde) sükunet bulmak için caiz,
   Zina tehlikesi olursa vacip olur.”
   Kaynak: (Hanefi Fukahası İbn-i Abidin, Orucu Bozan Şeyler).
   NOT: İstimna, yukarıda cevaz verilenlerin dışında keyfi olarak yapılırsa, konunun uzmanlarının bildirdiğine göre evliliğe çok zararları olacağı belirtilmiştir.

 2. Selamünaleyküm. Doğal zeytinyağlı katı sabunlar satılıyor bunlar hakkında bilginiz var nıdır? Tuvalette el yıkamak icin kullanılabilir mi bunlar mikrop öldürür mü bilginiz var mıdır

 3. Iyi akşamlar başı mesh ederken avuç içini sűrmeden sadece saga elin parmaklarini bir defa sűrmek yeterlimidir

  1. Elin ayası ve parmaklarını ıslatıp başın üst kısmına alttan yukarı doğru mesh yapacaksın. Elin ayasında yara varsa parmaklar da yeterlidir.

 4. Selamunaleyküm kıymetli abdullah bekir hocam benim size sormak istediğim ben bir polisim özel tim ama bu devleti içimden lanetliyorum çünkü allah celle celalühünün yasalarını sağlamadığı için beşer sistemi sağladığı için hatta bazen cihatçı örgütlerin videolarını ve onları desteklediğim oluyor meslekteşlarıma belli etmeden açıktan mesleğim ihraç edilmemek için bıraksalar uzun sakal bile bırakırım biliyorsunuz burası laik devlet ama la tağut la şirk diyorum?

  1. Aleykümselam kıymetli kardeşim.
   Elbette bir mümin Allahu tealanın hükümlerinin yürürlükte olmasını ister. Böyle olmazsa zaten müslüman olamaz. Ancak şu var ki, içinde bulunduğumuz sistem buna izin vermez. Bu durumda sözde cihatçı ahmakların yaptığı gibi devlete karşı savaş açmak fitnedir. Peygamberimiz “Fitne uykudadır onu çıkaranlara Allah lanet etsin” buyurmuştur. Madem ki bu devlet demokrasidir. Yani insanlar kendini yönetecek yasaları ve yöneticileri kendileri seçiyor o halde bizler de önce kendimizi sonra ailemizi eğitimli insanlar yapalım. İyi insanlar yetiştirelim. Cübbe, sarık ve şalvarla, sakal ile gösteriş yapıp boş kafa yaşamayalım. İslam düşmanları içimize sızdığı bir devirde onların oyunlarına gelmeyelim. Bu kritik coğrafyada bizi birbirimize düşürüp devletimizi zayıf düşürerek bizi parçalayıp yok etmek isteyenler güya cübbe şalvar ve sakalı savunur görünüp devlete düşman etmeye çalışmaktadır. Mesela DEAŞ(İŞİD) ve diğer cihatçı hainler. Devlete karşı veya devletin izni olmadan cihat olmaz böyle bir şey fitneye sebeptir…
   Gerçek cihat nefisle yapılan cihattır. Nefsine hakim olamayan adam güya tüm İslam alemine hükmedecekmiş. Böyle boş hayallere kapılmayalım, gerçekçi olalım, dini yaşam olarak Ehli Sünnetten ayrılmayalım. Vesselam.

 5. selamün aleyküm bir filmi a çok güzel film veya bir açık gezen kadına çok güzel kadın demek küfür müdür ?
  ama burada maksat asla günahı helal görmek değil nefis ile ilgili hocam

  1. Erkek veya bir kadına fiziki özelliğinden dolayı veya bir filmin küfür veya cinsellik olmayan sahnelerindeki görsel sanatından dolayı güzel demek küfür değildir.

 6. Selamunaleyküm hocam. ALLAH celle celalühü 3 yada 4 kişinin kalbini sert sözlerle kırmışsam, yada el kaldırmışsam o kişilere ve artık o kişileri bulamadımsa kul hakkına girmiş miyim? girmişsem tövbe etsem affı Allaha mı kalmıştır?

  1. Aleykümselam.
   Bir kişinin dahi kalbini incitici sözlerle veya hareketlerle kırmışsan yada onları dövmüşsen kul hakkına girmişsindir.
   Kul hakkının tövbesi o kimselerden helallık alman ile mümkündür.

 7. selamün aleyküm bilmeden subliminal işaretler olan namazda namaz kılındıysa namaz bozulur mu? bu namaza manimidir?
  şuan başka namazlığım yok yine bunda kılsam olur mu?

  1. aleykümselam.
   Subliminal beş duyuya yönelik olarak hazırlanabilen ilk başta fark edemediğimiz, normal algı limitimizin çok altında kalan ve doğrudan bilinçaltımızı etkileyen, bir objenin içine gömülü olarak tasarlanmış mesaj veya işarettir.
   Bu gibi simgeler fark edildiğinde o seccade terk edilmeli. İlk etap da beş duyu ile algılanamadığı ve resim üzerinde kılınan namazlar namazı bozmadığı fakat bilerek kılmak tahrimen mekruh olması hasebiyle daha önce onun üzerinde kılınan namazlar kaza edilmez.

  2. hocam şuan çizgi şeklinde camili ve desenli seccade buldum bunda kılayım mı mekruf olmaz deni bunda bunda mesaj görmedim.
   bilmeden kılmak mekruh değil değil mi hocam

  3. Düz veya hafif desenli insan ve hayvan resmi olmayan seccadeyi tercih ediniz. Başka yoksa camili de olabilir.
   Bilmeden o söz konusu seccadede kılmak mekruh olmaz.

 8. Bir ortamda dinle ilgili espri yapılsa bir Müslüman buna elinde olmadan gülse ona uyarmak bize düşer mi? İnandığını biliyorsak imanına sıkıntı gelmiş midir diye bizim görevimiz nedir tövbe etmesini önermeli miyiz?

  1. İslam dini ile latife (espri) yapılamaz. Dini mevzuları alaya almak onunla şaka yapmak insanı küfre götürür. Dini şaka konusu yapan ona gülen ve rıza gösteren kafir olur.
   Mümine düşen o gafil kimseyi güzel bir sözle uyarmaktır. Anlamayacak birisi ise o kimseyi kınamak (protesto etmek) için orayı hemen terk etmek şarttır.

 9. Hayız Kanı siyah bir kandır.Bu kanı gördüğünde namazdan uzak dur.Diğer kan iste hastalık kanıdır bu kan geldiği zaman abdest al ve namazını kıl(Ebu davud 286)
  Selamun Aleyküm.
  Adet kanı Kırmızı siyahımsı sarı vs. Birçok farklı rengi var.
  Buna rağmen hadisinde görünümünde sanki siyah olan adet diğerleri değil manası var hadis nasıl anlaşılmalı

  1. Okudum siyah kırmızı renkler felan adet kanıdır demişssiniz.
   Ama bu hadis zahirine göre siyah kan dısındakiler adet değil ama sizinde bildiğiniz gibi adet kanamasının bir çok rengi var bu hadisi nasıl değerlendirmek lazım

  2. Okumuşsunuz ama anlamamışsınız.
   Sizin okuduğunuz hadisi şerife göre siyah ve kırmızı adet kanıdır. Hazreti Aişenin rivayet ettiği bir başka hadisi şerife göre de diğerleri de adetten sayılmaktadır. İşte mezheplere göre amel etmenin gerekliliği buradan da daha iyi anlaşılmaktadır. Siz o mevzuda bir hadis biliyorsunuz müçtehidler her mevzuda bütün ayet ve hadisleri biliyorlar.

 10. Hocam arapça dil bilgisinde birşeyi öğrenmek için size soru sordum ama cevap gellmemiş size ayetle alakalı soru sormuyorum ayetteki dil bilgisini soruyorum.
  Sorum:Muminun 21 ve Nahl 66da 2 ayettede “Mimma fi bütüniha” cümlesi var.
  Ayetin birinde ilgili kısım “Karınlarındakinden” olarak çevrilirken Nahl 66da “karınlarındaki” olarak çevirmiş alimler.
  2 ayettede kullanılan cümle aynı ama verilen anlamlar farklı fark nedir?

  1. Cevap yazıyorum lakin zahmet edip geriye doğru bakıp aramıyorsunuz.
   Arapça veya başka bir dili Türkçeye veya Türkçeyi başka bir dile kelimesi kelimesine çevirmek imkansızdır. Mütercim çevireceği sözün manasını anlar onu kendi diline anladığı gibi çevirir. Kuran da kelamı İlahidir. Kelamı İlahiden muradı ilahiyi tam anlamak sadece Peygamberimize verilmiştir. O sebeple hadislerin yardımı olmadan Kuranı tam olarak doğru anlamak mümkün değildir.
   Nasıl ki bir Akif’in şiirini başka bir dile belağatıyla kafiyeleri ile aktarılamıyorsa Arapça da hele hele Kuran da tam olarak aktarılamamaktadır.
   İki ayette de cümlede aynı değil mealde aynı değil.
   Müminun 21’de
   “nüskîkum mimmâ fî butûnihâ”
   Meali: (Karınlarındaki (o) şeyden içiririz).
   Yani: (Nüsiküm= içiririz size, mimmâ= neyden, fî butûnihâ= onların karnındakinden.) Burayı tercüme ederken şöyle tercüme edilir: (Onların (o hayvanların) karnındakinden size içiririz.)
   Nahl/66’da
   “nüskîkum mimmâ fî butûnihâ min beyni fersin ve demin”
   Meali: (Size içiriyoruz, neyden? Onların karnındaki işkembe ve kan arasındakinden).
   Bu da Türkçeye şöyle tefsir edilir:
   “O hayvanların karnındaki işkembe ve kandan enzimlerle süzülerek gelen besinin bir kısmını hayvanların memelerinde süte çevirip size içiririz.”
   NOT: Bu meal ve tefsir bana aittir.

  2. Hocam inanın 2 kez geçmişe baktım sanırım yanlışlıkla silmişssiniz ondan göremedim.
   Orda size şunu sormuştum cevap yazdıysanız gönderirmisiniz?
   Sorum şuydu;
   Muminun 21de “Karınlarındakinden size içiriyoruz” cümlesi var.
   Sizinde artık öğrendiğiniz gibi süt kandan gelen maddeler ve memelerdeki süt bezlerindeki maddelerin birleşimiyle memelerde oluşuyor.
   Memelerde ineğin karnından ayrı bir konumdadır inek anatomisine bakarsanız anlarsınız.
   Ozaman “Karınlarındakinden size içiriyoruz” ayetini nasıl anlamalıyız.

  3. İnşaallah bunu okursunuz. Bu soruyu çok soruyorsunuz ama yazdığımız cevaplarını okumuyorsunuz.
   Müminun 21’de
   “nüskîkum mimmâ fî butûnihâ”
   Kelime Meali: (Size içiririz, neyden? Onların karnındakinden).
   Yani: (Nüsiküm= içiririz size, mimmâ= neyden, fî butûnihâ= onların karnındakinden.)
   Burayı ibareyi tefsir ederiz:
   -“ONLARIN (o eti yenen hayvanların) KARNINDAKİNDEN (işkembede öğütülen besinler ince bağırsağa, oradan da süzülerek kanla karışıp oradan da kan yolu ile süt imal yeri olan hayvanın memelerine inen sütü) SİZE İÇİRİRİZ.”

  4. (beratkrolu199) Size bu konuyu anlatamadık veya anlamak istemiyorsunuz.!!!
   Bu konuda size defalarca cevap yazdık açıklamada bulunduk ama siz, ya anlıyorsunuz anlamamazlıktan geliyorsunuz yada anlayamıyorsunuz.
   Ayrıca siz değişik Aypi numaraları ile farklı isimler adı altında aynı veya benzeri sorular soruyorsunuz. Anlayamıyorsanız size bu mevzuyu anlatmakla memur değiliz. Sorunuzun cevabını alacağınız ve size bu mevzuyu anlatabilecek başka sitelere sorunuz sorunuzu.

 11. Selamunaleykum hocam Allah Tealanın arşı kürsüsü yerleri gökleri kaplamıştır deniliyor ayette bu arş ve kürsünün tavsiri yada şekli yuvarlakmı böyle ışıksal parlayan dairesel bazen hatırıma böyle geliyor size sormak istedim?

  1. Aleykümselam.
   Arş ve Kürsi nurdan yaratıklardır. Büyüklüğü yerleri ve gökleri içine alır. Şekli tarif edilmemiştir.

 12. Yemek yerken ve ders çalışırken besmele çekip çekmediğimi hatırlamıyorum ve bu durum kafamı o an meşgul ediyor. Besmele çekmemiş olabilirim diyerekten besmele çekiyorum ama bu sefer de vesveseye düşmüşüm gibi geliyor? Ne yapmalıyım?

  1. Peygamberimiz(s.a.v.) “Sizden birisi yemek yerken besmele çekmeyi unutursa aklına geldiğinde “Bismillâhirrahmânirrahîm evvelihî ve âhirih” desin buyurdular.
   Siz de böyle yapınız.

 13. Selamunaleyküm hocam dini açıdan sormayacağım bir soru soruyorum geçmiş zamanlarda antik çağda orta çağda neden insanlar doğa üstü varlıklarla daha iyi iletişim içindeydi neden onlara yakınlardı neden onlar o insanlara daha kolay görünüyorlardı ve şimdi bu ahir zamanda neden gizliler doğa üstü varlıklar bunu demem belki melek cin yada 180000 bin alemdeki varlıklar tanrı gibi varsa uzaylılar?

  1. Yanılıyorsunuz bu konuda.
   Doğa üstü varlık diye bir mahlukat yoktur. Allah vardır ve Onun yarattığı mahluklar vardır. Ateistlerin veya putperestlerin uydurduğu efsaneler vardır. 180 bin alem değil 18 bin alem vardır.
   Tanrılar yoktur Sadece kendinden başka İlah olmayan Allah vardır. Tanrılar denilen safsatalar bir atomun çekirdeğini dahi yaratmaktan aciz mahluklardır.

 14. Selam aleykum hocam askeregittikten sonra psikolojisi bozulan ve calisamaz durumangelen birinde yıllar sonra fark edliyorki cin musallati var acaba bu hastaligin sebebi bu cinler denebilir mi yani bunlardan kurtulursa eski haline donee mi tamamen.ayrica onere bileceginiz bir hoca var mi bu konuda.

  1. Aleykümselam.
   Cin musallatı İslamı iyi bilmeyip, İslamı yanlış yaşamaktan ileri gelir.
   Piyasadaki cinci hocaların hepsi sahtekardır. Zinhar onlara inanıp paranı kaptırma. Sana bu bapta önereceğim bir hoca yok. Ama bir tavsiyem var.
   Günahlarınıza tövbe edin ehli sünnet bir mürşide intisap ettikten sonra onun duasını alınız.

 15. Merhaba hocam. Adetin bittigine kanaat getirilince yikanilsa eşle ilişkiye girebilir mi? Ama sonradan bı iki damla sarı alıntı gelme ihtimali de var yani bazen oluyor adet akıntısı mi onu bile tam bilmiyorum normal kadın akıntısı bile olabilir ama ihtiyaten güsül alıyorum tekrar. İliski için bazen on günün dolmasını bekliyorum harama girmemek için böyle bişey yapmama gerek var mı son günler riskli görüyorum biraz. Diğer sorum Kur’an okumanin bir sünnet olcusu var mi günde bı cüz, bir sayfa vs.

  1. Merhaba 571 hanımefendi.
   Adetlinin eşiyle ilişkiye girebilmesi için beyaz akıntıyı beklemesi gerek.
   Kuran okumak namaz kılarken farzdır namaz dışında sünnettir. Peygamberimiz her yıl Cebrail aleyhisselamla birlikte hatim yapardı. Vefat edeceği yıl iki kez yaptı.

 16. hocam iyi geceler benim dedem vefat etti kendisi isyankar bir kuldu felçli olduğu için Allah’a isyanda bulunurdu.Bende mecburiyetten cenazesinde bulundum küfre düşmüş olabilir miyim?

  1. Açıktan açığa Allahı ve Rasulünü ve Kuranı inkar etmemişse cenazesine gitmenizde bir beis yoktur.

 17. hocam iyi akşamlar Kabirde soru ne zaman baslar insan öldüğü gibi mi yoksa kabre girincemi baskar

  1. Kabirde sorgu İmam Talkın vermeye başladığında münker nekir melekleri ile başlar.

 18. Selamünaleyküm. 1-2 ay once yolda yanlislikla hayvan pisliğine basmıstım, ayakkabıyı yere sürterek gidermeye calistim ama tam cikmadi gibi, ayakkabının altı tırtıklı oldgu için arasina falan girdi pislik, bu ayakkabıyla araba kullandım sonra, arabanın gaz fren debriyaj pedallarına ve arabada yere yani tabana basmış falan oldum, üzerinden biraz zaman geçti ama bu pedalları, arabada yerleri temizlemeli miyim? Temizleyeceksem nasıl temizlenmeli bunlar?
  Aile üyeleri de kullanıyor onların ayakkabılards boyle temas etmis oluyor ne yapılmalı bu durumda

  1. Aleykümselam.
   Ayakkabını ve arabanın paspasını deterjanlı su ile pislik gözükmeyinceye dek yıkayacaksın.

  2. Pedallar nasıl temizlenmeli? Pedalları yıkayınca yıkantısı da pis olur mu, sular aşağıya akıcak bir kap mı koymak gerekiyor altına?

 19. Kişi dinden çıkıp çıkmadığını nasıl anlar? Bazen şeytan mı bilmiyorum içimden garip düşünceler geçiyor, kalbim tasdik etti mi şüpheye düşüyorum. Bir zaman sonra da pişman oluyorum nasıl saçma şeyler diye. İbadet etmek istiyorum ama sonra ya imanım gittiyse ibadetim de boşa gider diye düşünüyorum. Mazallah bir Müslüman dinden çıksa ve farkına varmaması gibi bir durum söz konusu olur mu?

  1. Siz vesvese içindesiniz. Kendinizi dinleyip böyle boş düşüncelere saplanmayı bırakın ve ayağa kalkıp abdest alın ve namaza başlayın.

 20. Bizim din hocası geçen sene Hz.İsa’ya inanmıyoruz demişti bide Hz. İsa’nın dinine inanmıyoruz demişti din hocasi
  kafir olmuş mudur

  1. Hz İsaya veya diğer peygamberlerden birine dahi inanmayan veya İlk inen bozulmamış İncil veya Tevrata inanmayan kafirdir.

Bir cevap yazın