Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

65.051 - 68
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 24.722 yorum.

 1. Hocam internetten kitap alışverişi yapmak istiyorum ama site şirk kitapları falan da satıyor ben kitap alırsam küfre girer miyim? Alışverişte neye dikkat edilmeli?

  1. Hocam dini kitaplar satan yerler dışında neredeyse hepsi aynı kitabı satıyorlar, internet alışverişlerinde sokaktaki ayırt etmek çok zor

  2. Doğru söylemiyorsunuz. İslam düşmanlığı yapanlardan çok zaruri olmayan eşya alışverişi yapmak haramdır. Helal saymak küfürdür.

  3. Hocam haşa helal saysaydim sormazdim zaten. Bahsettiğim kitaplar astroloji fal gibi kitaplar

  4. Astroloji yani fal kitaplarını almanız ve okumanız haramdır. Ne diye soruyorsunuz şuradan buradan alayım mı diye?

 2. Hocam Selamün Aleyküm
  Ben İninal Kart Denen Bir Kart Alıcam. Böyle Kartlarda Herhangi Bir Banka İle Çalışmıyorsun. Belirli Miktarda Para Yükleyip Kullanabiliyorsun. Ve Her Ay 2 Tl Kesiliyor. Bu Ücret Faizmidir?
  Ve Karta Para Yüklerken Alınan Ek Bir Ücret Var. Bu Da Faize Girermi?

  1. Akıl ruhtadır. Ruh ise kalptedir ama ışığı beyne yansır o sebeple akıl beyinde sanılır. Beyinde olsaydı şayet rüyada akıl olmazdı.

 3. selamün aleyküm hocam televizyonda bir programa hele bak gavurlar gibi hareket ediyorlar dedim bu tekfir midir ? o manada söylemedim

  1. Onlar dediğiniz gibi kafirler gibi konuşuyor ve tavırlarda bulunmuşlarsa az bile demişsin. Onlar tabi ki gavur. İsimlerinin müslüman ismi olması seni yanıltmasın.

 4. selamun aleyküm
  hocam ben bi arayışa girmeden kendi kendine vird dersine başlamıştım bir arayışa girip bu dersi terk etmem uygun olurmu

  1. medineli şeyh osman efendinin mürşit bulamayanlara kendi kendine vird edinme dersini yapıyordum hocam fatiha,ihlas,felak,nas okuyup peygamber efendimizle sadatların ruhlarına hediye edip salavat getirip la ilahe illallah zikrinden sonra kalp üzerinde 1500 Allah zikrini çekiyordum birde akşam namazından sonra ölüm rabıtası yapıyordum

  2. Sağlam bir ehli sünnet mürşide bağlanıncaya kadar o virdlere devam et.

 5. Selamunaleyküm hocam
  Bir ricam var sizden. Birine aşık oldum araya çok vesvese girdi. evliliğe doğru giderken bir ara rüyada gördüm şeyh hazretleri geldi kelepçe var idi bir ucu sana bir ucu bana taktı gitti dedi. Ceza kesildi belki. Fazla sürmedi gitti bitti. Velhasılı kelam ben çok kırgınıö çok üzgünüm. Buraya yazacak kadar. Sizden ricam dua buyursanızda geri dönse bu iş hayırla olsa. Hayırla evlensem rızası doğrultusunda. 🙁

  1. Hakkında hayırlısı olsun. Belki de hakkında hayırlı olmayacaktı takma kafana.

 6. selamün aleyküm hocam ben istibrayı lavabodan çıktıktan sonra 10 dkda yapıyorrum ama bir daha lavaboya girmeden direk abdest alıyorum bu olur mu?
  Yani ikinci kez lavaboya girmeye tekrar yıkamaya gerek var mı? Akıntı bittise direk abdest alabilir miyim

  1. aleykümselam.
   İSTİBRA: İdrar yolunu idrardan temizlemek demektir. Erkeklerin yürüyerek, öksürerek veya sol tarafa yatarak istibra etmesi, yani idrar yolunda damlalar bırakmaması vaciptir. İdrar damlası kalmadığına kanaat gelmeden abdest almamalıdır. Bir damla sızarsa, hem abdest bozulur, hem de çamaşır kirlenir. Çamaşıra avuç içinden az sızarsa, abdest alıp kıldığı namaz mekruh olur. Daha çok sızarsa, namaz sahih olmaz.
   İSTİNKA: İdrar yolunda idrar kalmadığına veya vücutta necaset kalmadığına kalbinin mutmain olması demektir. Erkekler idrarını yaptıktan sonra tuvalette öksürmeli, idrar yapma organını bir kaç kez sağdıktan sonra, su ile yıkamalı. Tuvaletten çıktıktan sonra 20 adım gidiş gelişten sonra abdest almalıdır. Bu yapılmadan abdest alınırsa abdest esnasında organdaki son damlalar iç çamaşıra akar, hem abdest bozulur hem de iç çamaşır kirlenerek bir gün içinde namaz kılınmayacak hale gelir. O vaziyette kılınana namazda kabul olmayacağı için yapılan onca zahmetler boşa gider.
   NOT: Tuvaletten çıktıktan sonra istibra yaparsan donuna idrar damlatmamak için aletine pamuk koy istibradan sonra çöpe at.

  2. Allah Razı olsun hocam sağma işlemi sağlığa zararlı değil mi?
   Allah rasülünun bu konuda sağın diye bir tavsiyesi var mıdır?
   seyyidül istiğfarı sabah akşam bir kere okursam hadisi yerine getirmiş olur muyum hocam

  3. Seyyidül istiğfarı da oku başka dualar da oku.
   Fıkıh konularının hepsi Kuran ve hadislere dayanır ancak o zamanlarda alimlerin hepsi Kuran ve hadisleri tamamen bildikleri için kaynak belirtmemişlerdir. Bir gün Kuran ve hadisleri tam öğrenirsen fıkıh bilgilerinin oralardaki kaynaklarını sen de bulursun.
   Lakin idrarı sağmazsan kamşıtaki idarar beş on dakika içinde donuna damla damla akar sen de kendini abdestli sanarsın.
   Ayrıca bu işlem sağlığa zararlı değildir.

 7. mukus yani ‘sümük’ pis midir dokunduktan sonra eli yıkamak gerekli midir? istemsizce burundan akıyor oluyor bazen buna temas yıkama gerektirir mi dinen

  1. Sümük necis değildir lakin başkalrınca tiksinti vericidir. O sebeple dinen sağ elle sümkürmek mekruhtur. Sümkürdükten sonra elleri yıkamamak da mekruhtur çirkin bir iştir.

 8. Selamünaleyküm hocam Şimdi ben üstte yazan yazıyı okudum da hiçbir şey anlamadım şimdi Ben evlenmek istiyorum dinimize göre düğünü nasıl yapacağım en ince ayrıntısına kadar nasıl yapacağım bilmiyorum bakıyorum araştırıyorum hadislere bakıyorum ayetlere bakıyorum onları toplayamıyorum siz bana bir yardımcı olsanız mesela evlenmek istiyorum kız tarafı 110 bin TL’lik altın istiyor 6 ay sonra evleneceğim dediğim kıza şimdi 3 sene daha beklememiz lazım diyorum sonra söz nişan kız isteme düğün Adana’da ayrı Samsun’da ayrı 100.000 lira da bu yapıyor Ben iyiye çıkmazlara girdim Makul bir şekilde bunu karşı tarafa da anlatabileceğim şekilde düğünün nasıl yaparız hocam yorumunuzu bekliyorum inşallah Cevap yazarsınız Her şey için Allah razı olsun şimdiden hayırlı günler

  1. Aleykümselam.
   Hangi yazıyı okudunuz bilmiyorum ama bir kadınla evlenirken dini nikah kıyılırken mihir verilir. Yani az veya çok altın. Bu iki tarafın aralarında anlaşabileceği makul bir şey olmalı.
   Aşırı miktarda altın veya para isteyen kadın tarafı samimi sayılmaz.
   Sana tavsiyem önce resmi nikahı kıydır sonra iki şahid yanında altınlarını ver akabinde dini nikahını yaptır.. Eğer aile güven veren birileri değilse gizlice kamera da çekim yapılırsa daha uygun olur. Bu zamanda herkese kolay kolay güvenilemez.
   Bir de altı ay gibi bir süre öncesinde nikah yaptırma. Düğün başlayacağı zaman nikah ve altın işini halletmelisin sakın önceden verme.

 9. hocam 1 damla necaset üzerimizde olsa namaz harama yakın mekruh mu oluyor. Yoksa helale yakın mekruh mu? oluyor.

  1. Üzerinde necaset varsa harama veya helal yakınlık olmaz. Sınırı aşan necaset namazı bozar. Aşmamışsa namaz kabul olur.

  2. hocam ben az bile olsa mekruh olur ama namaz olur diye okudum şuan şurda necis burda necis var diye diye her gün üst değiştirir oldum evde tartışma çıktı şuan

  3. Fıkıhta sizin dediğiniz gibi bir hüküm yoktur.
   Necasetten  Taharet:  
   Namaz kılan kimse gerek namaz kılacağı yerde gerekse, bedeninde ve elbisesinde nohut kadar da olsa kaba necaset, el ayasının dolusu kadar idrar bulunmamasıdır.
   (Kaynak: Hanefi Fıkhı Mülteka)

  1. Cevabınız 14 Kasımda yazıldı.
   Bu kadar geciktirmeyiniz cevabınıza bakmayı!
   Buraya kopyalıyorum cevabınızı:
   Seyyid olduğunuz doğru olabilir. Ama elinizde Osmanlı devletince yazılmış şecere yoksa seyyidliğinizi gizlemeniz daha uygun olur. Aksi halde sizi üzerler. Sadece çocuklarınıza söyleyiniz.

 10. hocam iyi geceler 1 .küçük yalandan bişey olmaz demek küfürmüdür.2.bir kitapta onun ölümüde her ölüm gibi zamansızdır diye bir söz var küfürmüdür?

  1. Yalan üç yerde caizdir. İki yerde vaciptir. İslam, vatan ve millet düşmanına doğru bilgi vermemek için, zalim bir kimsenin zulmedeceği kimseye yardımcı olmamak için vaciptir. Bir de hanımı ile iyi geçinmek için “beni seviyormusun ” dediğinde sevmesen bile evet demek yalan sayılmaz. Bunların dışında küçük yalandan bir şey olmaz demek günah olmaz demekse küfürdür.

  2. hocam şöyleki bir kızla konuşuyordum o bana bizim evliligimiz için ufak tekek yalandan bişe olmaz dedi bu elfazl küfürdür ozaman.
   birde zamansız ölüm tabiri kişiyi küfre sokar mi

  3. “Ufak tefek yalandan bişey olmaz” derken günah olmaz demek istemişse küfürdür.
   Kast edilen “genç öldü” demek istemişse “zamansız ölüm” ifadesi küfür olmaz.
   Ölümün zamanı Allah dilerse değişir. Bu da dua ile salih amel yapmakla sadaka ile olur.

  1. Bazı özel sebepleri var. Yazılarımızın linklerini paylaşabilirsiniz.

 11. selamün aleyküm hocam ikindi namazını 4 değilde 5 rekat yanlışlıkla kılarsak iade etmek gerekir mi

  1. Son oturuşu yapmadan beşinci rekata kalkarsanız o namazı yeniden kılmalısınız. Vakit çıkmış ise kaza etmelisiniz.

 12. Allâhümme innâ neûzü bike min en nüşrike bike şey-en na’lemuh. ve nestağfiruke limâ lâ na’lem.

  Allâhümme innî eûzü bike en üşrike bike ve enâ a’lem. ve estağfiruke mimmâ lâ a’lem.

  hocam bu duaların hangilerini okuyayım

  1. Şunu okyunuz:
   “Allâhümme innâ neûzü bike min en nüşrike bike şey-en na’lemuh ve nestağfiruke limâ lâ na’lem.”
   (Meali) “Allah’ım şüphesiz biz bilerek koşmaktan sana sığınırız ve bilmediğimiz şeyden de senden af dileriz.”

 13. Hocam içerisinde aşk, duygusallık olan yabancıların dini görüşlerini, kültürlerini belirten kelimeler veya cümleler olan tamamen kurgusal olan romanları okumak ve bu kitapları evde bulunması caiz mi okurken tabi bu yanlış düşünceleri reddediyoruz sadece kitap okuma amaçlı okumak içerisindeki yanlış olan dini görüşlerini reddedsek bile küfre düşürür mü veya caiz değil mi?

  1. Kafirlerin dini duygularını beğenmek onların bu tür de yazılan kitaplarını beğenerek okumak veya bu türen yapılmış film ve dizilerini seyretmek küfürdür. Öyle kitapları reddiye yazmak için bilgi toplamak dışında evde bulundurmak haramdır.

 14. selamün aleyküm hocam hukuk fakültesi öğrencisiyim üzerimde aşırı tembellik var ders çalışmasam vebale girer miyim hocam

  1. Ders çalışmasan nasıl başarılı olacaksın?
   Zamanı tembellikle geçirmek de israftır.

 15. selamün aleyküm hocam bir işi bitirdikten sonra diğer işe koyulmasak günaha girmiş olur muyuz ayette öyle geçiyordu böyle bir öğüt

  1. Allahu teala buyurmuştur ki (mealen):
   – “O halde (bir işi) bitirdin mi daha yorucu olana koş.” (İnşirah/7)
   TEFSİR:
   Abdullah b. Abbas, Mücahid, Dehhak ve Katade bu âyeti şöyle izah etmişlerdir: “Sen namazını bitirdin mi dua etmeye giriş. Ondan ihtiyacını iste.”

   Hasan-ı Basri ve İbn-i Zeyd ise bu âyeti şöyle izah etmişlerdir: “Sen, dünya işlerini bitirince rabbine ibadete giriş ve namaz kıl.”

   Taberi âyet-i kerime’nin, genel manada anlaşılmasının daha uygun olacağını söylemiş ve âyetin manasını: “Sen, seni meşgul eden dünyevi ve uhrevi işlerini bitirdikten sonra rabbine ibadete ve seni ona yaklaştıracak işleri yapmaya ve ondan ihtiyaçlarını dilemeye giriş.” şeklinde izah etmiştir. Tirmizî, K.Tefsir el-Kur’an, Sûre: 94, bab: 1, Hadis no: 3346

 16. selamün aleyküm otelde baya zamandır aşırı bir değeri olmayan tesbih unutuldu sahibi gelip almadı gelip alacak gibide durmuyor. bu tesbihi kullanabilir miyim?
  hocam ruhla beden öyle etkileniyor mu bilmiyordum

  1. O tesbih değerli ise bedelini o şahsın adına bir fakire sadaka olarak verirsen kullanabilirsin. Lakin buna rağmen ileride tesbihin sahibi çıkar gelirse geri vermek zorunda olacağını bilmelisin.

Bir cevap yazın