Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

86.209 - 76
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 26.118 yorum.

 1. Selamın aleyküm sorum ahiret halleriyle ilgili olacak birisi benim kul hakkıma girdi diyelim bunun karşılığını dünyada görse o kişi bu kişinin de hakkına tecavüz eden 3. Kişi peki Allahın göndermiş olduğu birisidir yaptıkları günah olarak yazılmaz mı deriz yoksa o 3. Kişinin eylemlerinden kendisi mesuldür mü deriz ayrıca ahirette ben bana yapılanların hesabını almak istiyorum lakin özellikle bu zamanda herkes herkesin hakkına tecavüz ediyor şimdi insanlar ondan alırım buna veririm sevaplarımı hesabındalar işi ticarete dökmüş gibiler Bi de cenneti görünce nasıl olsa affeder diyeni de var Allah bu hakkı herkese tanıyacak mıdır ki bunu diyenler ne kadar haklılar gerçekten de öyle bana zulmedene de bir başkası zulmediyor o çndan alır hakkını bana verir ayrıca özel zikirler ibadetler var onları işleyip de bana borcunu kolayca öder lakin bense bunu hiç istemiyorum bana yapılanlar hiç ama hiç basit değil ben yanı yürek acısını hissetmelerini istiyorum şimdi bu denilenlerden hangisi doğrudur haklılar mı bu işi ticarete dökenler karşılığını bu dünyada da görse ahirete borcu kalmaz mı ayrıca şimdiden çok teşekkürler

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Allahu teala El-Adlün’dür. Yani mutlak adalet sahibidir. Sana birisi zerre kadar her ne türden zulmetse mutlaka onun hesabını verecektir. Ya da siz bir başkasına zulmettiyseniz siz de onun cezasını göreceksiniz. Sure-i Zilzal’de bunu Rabbimiz açıkça beyan etmektedir. Ancak bir kul bütün samimiyeti ile yaptığı kötülüklere pişman olmuş, tövbe etmiş, fakat zulmettiği kimseden helallik almak istemesine karşın ona ulaşamamadan ölmüşse ahirette yaptığı zulüm karşılığında Allah zulüm gören kimsenin günahlarını affedecek ve mazlumun hesap edemeyeceği bir şekilde memnun ve mutlu edilecek mazlum da isteyerek kendisine zulmedenden razı olacaktır..
   Şu anda ben asla ondan razı olmam desen bile orada sana verilen huzur ve ödüler karşısında buradaki kinin kalkacaktır.
   Ama o kimse yaptığı zulme pişman olmamış tövbe etmemişse senden özür dileyip bağışlanma dilemek düşüncesinde olmamışsa onun sonu çok korkunç olacaktır.

  1. Risale-i Nur okumak faydalı olur ancak saplantı haline getirip ondan başka kitap okumamak da sapkınlık olur. O sebeple onunla birlikte İslam İlmihali de okumanızı tavsiye ederim.

  1. Gaben-i Fahiş haramdır kul hakkına girer. yani piyasa değerinin üzerinde mal satmak fırsatçılıktır.

 2. Bir sitede Arapça konuşanların sadece küçük bir bölümü tüm dil bilgisi kurallarının %20’sinden fazlasını bilir diye açıklanmış. Bu açıklama doğru mu? Araplar dil bilgisi bilirler mi? Bir de meşhur herkesçe bilinen demek mi?

  1. Her millet konuştuğu dilin inceliklerini tamamen bilir demek yanlıştır. Biz Türkler dahi dilimiz Türkçenin inceliklerini yüzde kaçımız biliyordur. Araplar hakkında % 20 diye bir rakam verilmesi bilimsel değildir.
   Dini literatürde Meşhur demek; şuurlu her Müslümanın bildiği mevzu demektir. Beş vakit namaz, abdest, zekat, hac, oruç, gusül, abdesti meşhur ve herkesçe bilinen haramlar gibi.

  1. Mezarlıkta mevtanın ayak ucuna yaklaşıp sırtımızı kıbleye yüzümüzü mevtaya dönerek selam ona vermeliyiz. Kurandan ayet ve sureler okuyup sevabını mevtanın ruhuna bağışlanmalıyız. lüzumsuz sözler etmeden oradan ayrılmalız.

 3. Hocam selamün aleyküm tevbe suresi 34-35 inci ayetlerinde ihtiyaç fazlası malı yığmanın haram olduğu söyleniyor.
  Bu ayet nesh edildimi ve zekatın verilmediği durumlardamı geçerli acaba.
  İhtiyaç fazlası malı yığmak ile ilgili biraz açıklama yaparmısınız?ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN

  1. Taberi tefsiri:
   Abdullah b. Ömer, İkrime, Süddi ve Şa’biye göre bu âyette zikredilen, biriktirilen maldan maksat kendisinden zekât vermek farz olduğu halde zekatı verilmeyen her türlü malın zekâtını vermektir. Âyet-i kerimede, mallarının zekâtlarını vermeyenlerin, insanların mallarını haksız yere yedikleri ve o mallardan zekatı ayırmayıp biriktirdikleri, Allah yolunda harcamadıkları, bu sebeple can yakıcı bir azapla azap görecekleri beyan edilmiştir.

   Bu hususta Abdullah b. Ömer diyor ki: “Zekâtını verdiğin her türlü mal, yere gömülüp depolanmış olsa dahi, biriktirilmiş mal değildir. Buna mukabil zekâtı verilmeyen her mal, Allah’ın, Kur’an’da zikrettiği biriktirilmiş maldır. Sahibi ahirette bu mal ile dağlanacaktır. Bu mal, biriktirilip gömülmemiş bir mal dahi olsa.
   İhtiyaç fazlası para elde bekletmemeli mümkünse yaparak ekonomiye katkıda bulunmalı buna imkan yoksa zekatı aksatılmamalı verilmelidir.

 4. İslam’da din dışı ilimler faydasız ilim midir? Dil bilgisi kuralları faydasız ilim midir? İslam’da çok bilgili olmak kötü bir şey midir?

  1. İlim ikidir. Dini ilimler maddi ilimler. Dini ilimler de kendi arasında bölümlere ayrılır. Akaid ve amel ilimleri. Bunlarda kendi aralarında bölümlere ayrılır. Maddi ilimler de ikiye ayrılır. Lüzumlu ilimler haram olan zararlı ilimler.
   Haram olan ilimler:
   İnsanları aldatma, insana ve eşyaya zarar verme bilgileri, büyücülük falcılık bilgileri.
   İnsanlara yararlı bilgiler. Tıp, matematik, fizik kimya, yabancı dil, tarih, coğrafya dil bilgisi savaş teknikleri ve sanatsal bilgiler vs.
   Faydalı bilgileri öğrenmek sevaptır.

 5. hocam aklıma bi soru takıldı geçmişinde içki içip tövbe edip evliya olan zatlar var. içki içenin 40 gün duası namazı kabul olmaz rivayetleri var. Kıssalardan bildiğim kadarıyla içki içmenin ertesi günü tövbe ediyor bu zatlar. Tövbe bi anlamda dua değilmidir hocam 40 içinde yapılan tövbeler kabul olunuyormu?

  1. İçki içenin 40 gün ibadetleri kabul olmaz sözü kırk gün kalbe huzur ve feyz girmez anlamındadır. Yoksa içki içen kimse ayıldığında ibadetlerini yapması gerekir.
   Tövbenin belirli bir vakti yoktur. Kötülük her ne zaman işlenirse işlensin her an pişman olup tövbe etmek gerekir. İçki içen ayıkmayı beklememeli hemen tövbe etmeli. Ayıldıktan sonra tövbesini yenilemeli.

 6. Abdestsiz yanlışlıkla kurana dokunmak günah mı

  Abdest aldıktan sonra avret yerimiz gözükürse abdest bozulur mu

  1. Sitemizde abdesti bozan şeyler diye arama yaparsanız oradan öğrenebilirsiniz.

  1. O niyete bağlıdır. Olumsuzluk anlamında ise küfür olmaz ki herkes bu anlamda der.

 7. Hocam bir müslüman kendisini bir sebepten veya sebeplerden dolayı kesin cennetlik görse şu tarikattayım şu cemaatteyim şunları yapıyorum bu küfürmüdür?Yani cenneti garanti görmek gibi diyeyim.

  Bir haramın haramlığından şüphe eden bu haram meşhur bir haram ise faiz veya zina gibi bu küfürdür değilmi.

  1. İmanlı bir müslüman, müslüman olarak ölürse elbette er veya geç cennete girecektir. Bunun aksini iddida etmek küfürdür.
   Meşhur haramların haramlığından şüphe etmek küfürdür. Hırsızlık, gasp, içki, kumar, zina, faiz, yalan, iftira, cinayet vs.

 8. İçimizden bir yemin cümlesi geçirirken ağzımız kapalı dilimizi biraz oynatmak yemini sahih yapar mı?

  1. Ağzın açık veya kapalı fark etmez dilin oynarsa söylediğin yemin olur.

 9. Bir kişi eğer içinden sürekli herhangi olaylar için mesela yarın yağmur yağarsa veya falanca kişi bizi ararsa gibi ve kendi yaptığı işlerle ilgili örneğin iki bardak su içersem ya da akşam olmadan dışarı çıkmazsam gibi kendi içinde iddiaya girmesi gibi şeyleri yapamazsa veya o olay gerçekleşmezse “cennete girmeyeceğine” bağlarsa bunun hükmü nedir?

 10. hocam oyunun birinde şöyle bi sistem var mesela elimde bi kılıç var kılıcın oyun içinde bi değeri var bu kılıcın verdiği hasarı arttırmak için riske giriyosunuz ya kılıç oyundan siliniyor yada oyun programı kılıcın verdiği hasarı arttırıyo buna upgrade deniyor bunu yapmak kumarmıdır, harammıdır? karşıda kaybeden yada kazanan birisi yok sadece sanal eşyanın değeri artıyor yada siliniyor

  1. Oyun oynama. İbadet et. İnsan dünyaya oyun oynasın diye gönderilmedi Allahı tanısın ve Ona ibadet etsin diye gönderildi. Sen 5 yaşında çocuk musun?

 11. Çevremde bidat ehli kimseler var. Mezhepsiz birisi dinden çıksa sonrada tövbe edip mezhepsiz inancına devam etse bu tövbesi kabul olurmu? Yani bozuk imanlada olsa cehennemde yanıp cennet girermi?

  İkinci sorum
  Bidt ehline nasıl davranmalıyız?

  1. Bidat ehli eğer amelde bidat işliyorsa günahkardır ama kafir değildir. Ama itikatta bidat sahibi ise onun tövbesi kabul olmaz.
   Bidat sahiplerine sert davranmak gerek.

 12. Hocam uğura inanmak insani dinden çıkarırmi.dilimize yerleşmiş yeni birsey alınınca hayırlı uğurlu olsun deniyor.2 . Pantolon tuvalet taşına değerse ve ıslanırsa namaza mani olur mu ?

  1. Uğur değil uğursuzluğa inanmak batıldır.
   Bir şey alana hayırlı uğurlu olsun demek caizidir.
   Pantolon veya don tuvalet taşına değerse taş da temiz ise bir şer’an bir sıkıntı olmaz.

 13. İdrarımızı yaparken kıyaflerimizi idrar sıçrasa sıçrayan yer mi temizlenir yoksa gusul abdesti mi alınır

  1. Küçük abdest bozulurken mümkünse çoraplar çıkarılır paçaları katlanır ve ayakta değil oturarak abdest bozulur. Bu durumda idrar sıçramaz. Şayet sıçrarsa sadece idrarın sıçradığı yer yıkanır. Elbisenin her tarafına idrar bulaşsa dahi gusül abdesti gerekmez. Gusül abdesti ancak cinsel ilişkiden sonra gerekir.

 14. Niyet etmeden gusül abdesti alınır mı?
  Erkeklerin bisiklete binmesi günah mı
  Aksam tırnak kesmek günah mı?
  İstibra nasıl yapılır?

  1. Hanefide güslün farzı üçtür. Ağzı yıkamak, buruna su çekmek, tüm bedeni yıkamak.
   Niyet şafide farzdır hanefide farz değildir.
   Erkeklerin de kadınların da bisiklete binmesi haram değildir. Ama kadınlar tesettüre dikkat etmeli.
   Akşam veya gündüz tırnak kesebilirsiniz caizdir.

 15. Hocam iyi akşamlar günah işleyen biri için misal içki içen ne yapıyorsa yapsın beni ilgilendirmez demek kufre düşürür mu,,? 2 .namazın tadili ekranını terketmek namazı bozar mi misal rüküda kambur durmak gibi secdede elleri birleştirermemek gibi.

Bir cevap yazın