Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

97.811 - 23
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 27.070 yorum.

 1. Hocam son kez sorayım kusura bakmayın. Yani anladığım kadarıyla Allah muhafaza örn: Bir münafık birine kurban için vekalet verdi, o müslümanda kesti. Bu kurban olmaz fakat yenilebilir ve dağıtılabilir dimi?

  1. Münafık olduğunu bile bile kurbana ortak ederseniz kurbanınız kabul olmaz etlik olur.

 2. Konuda bahsettiğim türden etil hayvan yenilebilirmi, dağıtılabilirmi? Vekaletlede olsa kurbanı kesen müslüman.

  1. Kurban niyetiyle kesilmeyen hayvan kurban olmaz. Etlik için kesilen hayvanın etini yiyebilirsiniz dağıtabilirsiniz. Ama kurban sevabı olmaz.

  1. Münafık kurban kesilmeden önce iman eder tövbe ederse kurbanlarınız geçerli olur.
   Kurbana ortak olamaz münafık.

  1. Paranın o günkü altın değeri üzerinden ödemen gerekir. İnternete gir o zamanlar o para ile kaç gram altın alınıyorsa ona göre borcun vardır.
   Etlik demek kurban yerine geçemeyen et demektir.

 3. Hocam benim yuvam fitne ile dağıldı toparlayamadım ve en son 39 yaşında eşim trafik kazasında vefat etti. Benim ailemin fitneye maruz kalmasından sorumlu kişilerin akibeti ne olabilir. Bunların tevbesi kabul olurmu? Kısaca özet geçersem kardeşi ve annesi özellikle benim aileme yani kendi kızlarına çok mudahil olurdu. Defalarca kez uyardım. Bu sebeplerden ötürü defalarca kendisiyle tartışmaya ve kavgaya başvurduk.. Kavga yada tartışmanın sonunda evden çıkar giderdi. Her gidişinde de çocuklarımı da götürür beni onlarla köşeye sıkıştırmaya uğraşırdı. Evden 5 kez falan gitmişliği 6 sene çocuklarımdan ayrı kalmışlığım var. Bunca ayrılığa rağmen boşanmadık ve sırf çocuklar için bu evliliği sürdürdüm.. Eşim vefat ettiğinde de biz 2 senedir ayrıydık çocuklarımla beraber annesinde kalıyordu. Neticede çocuklarımla arama sürekli nifak tohumu ektiler ve çocuklarım eşimin vefatından 6 ay kadar sonrasında kaynanamın da vefatıyla bu kez isvicredeki dayıları devreye girdi ve onları tek çare olarak evlatlık verip isvicreye gönderme kararı almak durumunda kaldım. Halihazırda isviçre ye gitme isteği çocuklarımın kararı ve bende artık mücadeleden yıldım ve tek çıkış noktamız bu gözüküyor..
  Soruma gelecek olursam, Ben çocuklarım dan hem dünyada, hem ahirette sorumlu tutulacağım hatta eşimden de.. Bu yuvanın türlü fitne ile sarsıntıya uğraması ve dağılmasından birebir sorumlu kişiler için ahiret hesabı ne olur.. Buna eşim ve benimde katkılarım muhakkak olmuştur..
  Kim kimin yakasına yapışacak? Kayınım kardeşim diyor sahip çıksaydın diye beni suçluyor. Ben mahrem hayatım kalmadı az geri dursaydın da bende ailemi korumayı bileydim diyorum.. Türlü hesaplaşmalar ile inatla, haset ve garezle, iftara ve yalanla 17 yıl süren evliliğime kendi adıma iyi sabır ve tahammül gösterdiğimi düşünüyorum.. Şimdi vefat ettiler ortada ne karım kaldı, ne kayınpederim, ne kaynanam kaldı ben yine de hepsinin duacısıyım..

  1. Çocuklarını kafir memleketine vermekle çok büyük bir vebale girmişsin. Geçmiş geçmişte kalmış herkes bu dünyada ne iyilik yaptıysa ve ne de kötülük yaptıysa mutlaka onun karşılığını ahirette görecektir. Senin yuvanı yıkanlarda mutlaka cezalarını çekeceklerdir. Ancak çocuklarını dayılarına teslim etmekle günahtan kurtulamazsın. Hele bu kafir ülkesi ise.

  1. İyi huyları babından iyi insan demek küfür olmaz ama namazsız insan eksik insandır kamil değildir.

 4. Geçmişte falcılıktan kazanılmış parayı tanıdığım eski sahibine geri vermelimiyim? Paranın o günkü değeri günümüzden daha çoktu.

  1. Münafık olanın münafık olduğu bilinmiyorsa münafığın kurbanı etlik olur diğerlerinin kurbanı kabul olur.

 5. 1-Teravih namazı farz mıdır vacip midir
  2-Gusül abdesti farzları ve sünneti
  3-Kavga etmek kul hakkı olur mu
  4-Resim ya da köpek olan oda da namaz kılınır mı
  5-Namaza nasıl niyet edilmeli
  6-Gusül abdesti ile namaz kılınır mı
  7-Namaz da selam verilirken Hangi dualar okunur
  8-Namazda gülmenin hükmü
  9-Formula 1 gibi araba yarışlarına ya da gemi yarışlarına katılmak caiz midir
  10-Hayvan güreştirilmesi günah mıdır

  1. 1 Teravih namazı sünneti müekkeddir.
   2- Gusül abdesti hakkında geniş bilgi için Sitemizin gusül abdesti bölümüne bakınız.
   3- Kavgada haksız olan kul hakkına girer.
   4- Resim ya da köpek olan oda da namaz kılınır ancak önde ve yanda olmamalı.
   5- Niyet ettim sabah namazının farzını kılmaya(imama uyacaksan) uydum imama” denilir.
   6- Gusül abdestini bozmadan onunla namaz kılınır.
   7- Namazda selam verilirken dua değil selam verilir. Zaten o da duadır.
   8- Namazda gülenin gülmesini sadece kendi duyacak kadar hafifse sadece namazı bozulur. Yanındaki duyacak kadarsa Namaz da bozulur abdestte.
   9- Caizdir.
   10- Caiz değildir.

 6. 1-Gazlı içecek içmek caiz midir
  2-Hangi zamanlarda oruç tutmak sünnettir
  3-Ezan okunurken uyumak ya da sesli şeyler dinlemek caiz midir
  4-Kurbanların derileri pay edilmeli mi

  1. 1- Caizdir.
   2- Ramazan dışında pazartesi, perşembe.
   3- Ezan okunurken uyuyorsan beis yoktur yeter ki namazını vaktinde kıl. Zaruret yoksa Ezan okunurken sadece ezanı dinlemek elzemdir.
   4- Kurban derisi pay edilirse israf olur İsrafta haramdır. Satılır parası pay edildikten sonra hayra verilir.

 7. Hayırlı bayramlar hocam. Şartlı olarak cennete girip giremeyeceğini yemin cümlesi olarak söyleyen kişinin durumu nedir? Yani mesela “vallahi şu işi yapmazsam cennete giremeyeyim.” Kefaret vermezse sadece kefaret borcu mu olur yoksa bu cennete girip girmemesini etkiler mi?

  1. Size yemin hakkında soru sormayınız diye uyarıda bulunmuştum. Engel koymadan vazgeçin bu takıntınızdan.

  1. Zenginlik mi fakirlik mi daha hayırlı olur onu Allah bilir. Allahtan hakkımızda hayırlı olanı isteyelim.

 8. Benim dini konulara internetten bakmam yasak fakat bazen dayanamayıp bakıyorum ve bir gün bakarken Allah’ın sonsuz rahmeti ile ilgili bir videoya denk geldim ve çok sevindim gülümsedim bu küfür olur mu?

  1. Dini konulara internetten bakman neden yasakmış? Ehli sünnet olmayan siteleri kendine yasaklayabilirsin.
   Mesela bizim sitemiz İslam Dergisine bakman çok büyük sevap olur. Bilmediğin bir çok dini konuyu öğrenmiş olursunuz bu sayede.
   Allahın rahmetinin sonsuz olduğunu öğrenince ağlayacak değilsiniz herhalde.
   Tabi ki güleceksiniz.
   Gülmek neden küfür olacakmış?
   Siz aklınızı mı kaybettiniz?
   Yoksa bizimle aklınızca alay mı ediyorsunuz?!

  2. hayır hayır asla alay etmiyorum yanlış anlaşılmak istemezdim kusura bakmayın

 9. 1-Kımız içmek caiz midir
  2-Suşi yemek caiz midir
  3-Hangi hayvanlardan kurban olur
  4-Halvet nedir hangi durumlarda halvet caizdir
  5-Forma giymek caiz midir
  6-Ehli kitabın yemekleri yenir mi

  1. 1- alkollü olduğu için haramdır. Alkolsüzü olursa caizdir.
   2- Suşi çiğ balık yemek mekruhtur.
   3- Halvet cuma namazlarını kaçırmamak şartı ile bir süreliğine caizdir. Tamamen toplumdan kopmak yoktur. En güzeli Halkın içinde Hak’la olmaktır.
   4- Giyeceğin formaya bağlı haram veya helal olması.
   5- Sığır, manda, koyun, keçi, deve gibi hayvanlardan kurban olur.
   6- Ehli kitabın yemeği yenir .

 10. Selamun Aleykum.
  Sosyal medyada tanistigim irlandali(konum olarak ingilterenin yaninda bi ülke ada ülkesi yani) orda yasiyor bugun birsey paylaşmiş çok büyük bir stadyumda 500 müslüman irlandada bayram namazi kiliyor irlanda halkida bununla gurur duyduklarini söyluyorlar diger dinlere saygili olmalari gerektjklerini soyluorlar biz muslumanlar olarak bu görüşte olsak küfürmü yani mesela burda hristiyanlar fenerbahce stadinta toplansa bayramlarinda ibadetlerini yapsalar bende desemki bununla gurue duydum cunku onlara saygi duyduk bu kufurmu?

  1. İnanç olarak İslamdan başkasına saygı duymak küfürdür. Ancak bu demek değildir ki başka inançta olanlara hakaret etmek onun inanç özgürlüğünü elinden almak veya kısıtlamak anlamına gelmez. İslam gayrimüslimlere inancını yaşama hakkı vermiştir. İşte bizler bu hakka saygı duymamız gerekir. Bu hakka saygılı olmak İslama saygılı olmaktır.

 11. Selamün aleykum hocam.Tesettürlü olmama rağmen fotograf paylasmak icime sinmediği için sosyal medya hesaplarımı kapattım. Simdi işim dolayısıyla whatsapp telegram kullaniyorum. Bunlara sadece rehberime görünür olacak şekilde profil fotografima kendi fotografimi koymaya dinen ruhsat var mıdır ? Günaha girmiş olur muyum? Ve baskası bakarsa onun günahına sebep olduğum için günaha girmiş olur muyum ?

  1. Aleykümselam.
   Fetva kurulu kimliklere vesikalık resim koymanın caiz olduğuna dair fetva vermiştir. Sosyal medyadaki profilde senin kimliğindir. Ama bunda zorunluluk olmadığı için resim koymak zorunda değilsin.

  1. Hayırlı Bayramlar.
   İşlediği bir haramı övünerek anlatmak küfürdür.

 12. Bayramda oruç tutmak haram olduğu için oruç için edilen niyet geçersiz midir? Oruç tutmak isteyen hem boşu boşuna aç kalır hem de günaha girmiş olur.

Bir cevap yazın