Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

97.813 - 25
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 27.072 yorum.

  1. Ettiği dua makul ise amin diyebilirsiniz. Olur ki sen görmeden belki küfrüne tövbe etmiştir.

  1. Maçları kahvede izlesek olurmu Hocam.sonucta platforma para kazandirmamis oluyoruz.

  2. Küfür(İslamı İnkar veya hakaret) içeren maçları nerede seyredersen seyret haramdır küfre sebeptir.

  3. Hocam benim anlamadığım konu maçın exxende yayınlanıyor olması mı sıkıntılı durum başka bir kanalda yayınlansa izlenebilir mi?

  4. ex küfür içeren bir kanal ise maç da küfür veya müstehcenlik içeriyorsa her ikisini de izlemek küfürdür. Maç küfür içermiyorsa başka kanaldan seyretme imkanı varsa seyredebilirsiniz.

 1. Masaru emoto adında bir japon suya isimler söylüyor ve kristallerin değiştiğini söylüyor. Mesela suya rahibe teresa’nın ismini okuyor.
  Bu su içilirmi? Örneğin.

 2. Hocam iyi geceler birisine yaptığımız ibadeti anlatmak riyamıdır?
  Hocam sevgilinin doğum gününü kutlamak kufre düşürür mu?

  1. Nafile ibadetler gizlenmeli. Sorulmadıkça anlatılmamalı. Kendine hakim olamazsan riya karışır amelin iptal olur.
   Bekar kadın-erkek birbirlerinden hoşlanabilir lakin bu şeriatın izin vermediği şeyleri yapmaları halinde her ikisi de günaha girer. Bu hoşlanma işi şeriatin sınırlarını çiğnemeden evliliğe giderse güzel ve doğru olur. Doğum günü kutlamak da günaha sebebiyet verir.

 3. Selamünaleyküm. Hocam ayağımda kan vardı ve havuza girdim. Kan bütün havuza bulasti yani. Bütün havuz suyu necis mi olur? Nasıl olur bu durumda ne yapılmalı?
  Havuza giren herkese de necaset mi bulastirmis oldum

  1. Havuzdaki suyun rengini veya kokusunu veya tadını değiştirmişse o su necis olur.

 4. Hiç istemiyorum ama hep şüphe ediyorum kalbime iman girmiyormu diye? Bu yüzden namaz kılmak istiyorum ama kılamıyorum. İmanda şüphe etmek küfür deniyor.
  Bu halden kurtulmak istiyorum. Nasıl kurtulurum?

  1. Allah hiç bir kimseye gücünün yetmeyeceği bir şeyi yüklemez. Kalbine imanın girip girmemesi sana bağlıdır. Sen kabul etmezsen girmez. Sen kabul ettikten sonra hiç bir şeytan engel olamaz. İman da şüphe etmek küfürdür. Aklına şüphe gelebilir ama önemli olan onun şüphe olduğunu ve kötü olduğunu bilmendir.
   KALBE GELEN KÜFÜR, ŞİRK VE ŞÜPHE GİBİ ŞEYLERİ KÖTÜ BİLMEN İMANDANDIR.
   Namaz kıl ki imanın sağlamlaşsın şeytan sana ağırlık veremesin.

  1. Afedersiniz fakat merak ettim bunu benim için mi dediniz veya kimin için dediniz?

  2. Bu cevabın muhatabı kim ise ona yazdım:
   (Neden günah oluyor derken soru mu yoksa itiraz mı ona bakılır. Soru ise küfür olmaz. Çünkü soran öğrenmek istemektedir. İtiraz ise küfürdür.)

 5. Ben namazdan sonra allahım arkadaşlarımı ve tüm sevdiklerimi cenettine al dedim ama benim alevi bir arkadaşım var böyle dua etmek küfür olur mu?

  1. Arkadaşını cennete al demen ona hidayet ver o müslüman olsun cennete girsin demektir. Arkadaşlarını müslümanlardan seç. Yoksa kişinin dini arkadaşının dini gibi olur hadisi şerifinin uyarısı gerçekleşir.

 6. Gece yüz üstü uyuyorum fakat aklıma günah olduğu geldi ve doğruldum ve sırt üstü yattım fakat sonra şeytan gelip internette gördüğün şeylere inanma onlar yanlış , niye günah olsun ki? diye vesvese verdi ve bende tekrar yüz üstü uyumaya devam ettim bu
  Küfür olur mu?

  1. Bak ağzınla söylüyorsun şeytan dedi ki diyorsun ve şeytana uyup tekrar yüzüstü yatıyorsun.
   Biraz aklını kullan!
   Yüzüstü yatmak hem sağlık için tehlikeli hem de dinen caiz değildir zaruret olmadıkça.

  2. neden günah oluyor diye günah işlemek küfür olur diye biliyorum bu neden günah oluyor diye günah işlemek sayılır mı ? bu küfür olur mu?

  3. Neden günah oluyor derken soru mu yoksa itiraz mı? Ona bakılır. Soru ise küfür olmaz. çünkü soran öğrenmek istemektedir. İtiraz ise küfürdür.

 7. Hocam günahkar olduğunu bildiğimiz namazda kılmayan bir kişi öldüğünde ona dua edip bağışlanmasıni dilemek doğrumudur?

 8. Hocam bi insan kalbiyle kin besledigi birine diliyle hakkim helal olsun derse yapilan zulmu affetmis karsi taraf kul hakkindan kurtulmus olurmu?

  1. Kalbiyle affetmeyen diliyle affettim diyorsa korkudan değilse münafıklık alametidir.

 9. Hocam kazaya bırakılan her vakit namaz için ahirette kesin ceza görecek miyiz? Sevaplarımız fazla olursa bile.

  1. Kazaya bırakılan namazlar için büyük günahlar yazılır. Bu günahlar birikir sevap hanen eksiye düştüğünde cehenneme gidersin. Bu yüzden hangi günah tartımızı eksiye çevirir bilmediğimiz için hepsinden sakınmalıyız.

 10. Hocam hayır ve şer Allah’tandır diyelimki bir insan bize kötülük yaptı misal kötü bir söz söyledi bu da bir Allahın takdiridir öyle değil mi?

  1. Hayır ve şer Allah’tandır diyelim ki değil hayır da şerde Allah’tandır yani onları O yaratır.
   Sana birisi bir kötülük yaptı ise Kul kötülük yapmayı tercih etmiştir Allah da onun kötü fiilini yaratmıştır. Kul tercih etmeseydi Allah o kötülüğü yaratmayacaktı. O yüzden kul sorumludur.

 11. Hocam bir adamı kız aramış adam ona iyiki aradın demiş ağzından birden çıkmış elfazl küfür olduğu sonradan aklına gelmiş bu adam kufre düşer mi?

  1. Aramış ama ne için aramış ? Zina için iyi ki aradın demişse küfür olur haram olmayan başka şeyler içinse küfür olmaz.

 12. Akrabalarımın düğünlerinde yabancı dilde (bulgarca filan) şarkılar açıyorlar. Anlamını bilmeden dinlemek küfür olurmu?

  1. Anlamını bilmediğin şarkıyı ne diye dinliyorsun belki sana belki dinine küfrediyor.

 13. Srlamun Aleykum dün soru sordum ama gelmedimi hocam.
  Sorum şu;
  Bir müslüman yabanci bir devlette çalışma izni olmamasına rağmen kaçak olarak çaliştiği bir işten kazancinin hukmu ne olur çaliştiği iş helal ama parası?
  (Müslumanlarin gayrimuslim ulkelerde kararlara uymasi zorunlugu var diye biliorum fikiha gore)

 14. Dinimizde bir ülke ile savaşma şartları nelerdir? Ne gibi durumlarda saldırılır? Saldırma şartları sadece o ülkede insanlara zulüm varsa yada emri maruf, a izin vermiyorsa mı saldırılır?

  1. Bir başka ülke ülkemize savaş açarsa veya ülke haklarımızı gasp etmeye çalışırsa savaş açılır. Kendi ülkesinde yaşayan müslümanlara dinlerini değiştirmeye zorlarsa veya dinlerini yaşamalarını engellerse önce uyarılır. Sonra durum ve şartlara çeşitli baskılar yapılır. Savaş en son alınacak karardır.

 15. Selamun Aleykum.
  2 soru sormak istiyorum.
  1)Yurtdışina çikan bir müsluman orda yasal olarak çalışma izni olmamasina rağmen helal bir işde dahi çalişsa kazanci harammidir?(Ülke kurallarina uymadigi için)
  2) Dinimize göre Müslumanin beden sagligini zarara ugratacak seyler yapmasi bildiğime göre günah.
  Mesela ben künefe yiyorum bundaki şeker miktari felan derken insan vucuduna zararli şimdi bu yemegi yerken besmele çekmek veya birine afiyet olsun demek gibi lafizlarin hukmu nedir en cok merak ettigim sorulardan biri bu gibi detaylar

  1. 1- O ülkenin yasalarına göre suç ama helal iş yaparsa kazancı helaldir. Hiç kimse keyfinden dış ülkeye gidip çalışmaz. Onları oraya iten sebep zarurettir.
   2- Her beden sağlığına zararlı denilen şey yüzde yüz zararlı değildir. Bir şeyin haram olmasını doktorlar değil İslam dini belirler. Ama doktorların tavsiyesine uymak kişinin menfaati gereğidir.
   Dinen haram olduğu kesin olan şeyi besmele ile yemek küfürdür. Domuz eti gibi içki gibi.

Bir cevap yazın