Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

100.321 - 20
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 27.280 yorum.

  1. İncir ağacının altından gece günahtır diyen kimse cahildir ve hıristiyanların uydurması batıl bir fikirdir.

 1. Selamün aleyküm hocam bir abd vatandaşına sitem ederken ‘’bacım sen ne diyorsun’’ Dedim sonra bacım değil ki ne alaka dedim bu küfür olur mu hocam

  1. Hz Adem’den dolayı bacım demişsen bir beis yoktur. Din kardeşliğinden dolayı demişsen o da gayrimüslimse tövbe et. Sürçü lisan oldu ise günah olmaz.

 2. Tarih konusunda bilginiz olduğunu biliyorum bu sebepten bir soru sormak istiyorum.
  1.dünya savaşinda araplarin kafirlerle bir olup osmanliya ihanet etmesi olayiyla alakali ne dusunuyorsunuz.
  Araplara karşi içimde kin öfke var lakin Peygamberimiz arap olduğundaj ona olan saygimdan kendimi durduruyorum lakin bu hainler ingilizlerle birlikte osmanlinin en zor döneminde onlara ihanet ettiler yaralı türk hastahanelerini basip hepsini öldürdüler demiryollarina saldirdilar

  1. Birinci Dünya Savaşına dek yaklaşık bin yıl Araplar Türklerin sadık vatandaşları idi. Selçuklu ve Osmanlıya bağlı idiler. Eğer Araplar hain olsalardı bin yıl içinde sayısız kez isyan ederler yönetimi zora sokarlar hatta bağımsızlıklarını elde ederlerdi.
   Birinci Dünya savaşında bizi Araplara Arapları bize düşman edenler ingiliz kafirleridir. Asıl düşmanımız ingilizler iken bizler müslümanlar olarak birbirimize düşman olduk.

 3. Hocam isyerimde limonota yapmak icin caminin abdesthanesinden 2 bidon su doldurdular bu limonotalari satiyoruz suyun camiden doldurulmasi limonotadan elde edilen geliri haram yaparmi haram yaparsa benim maasimin bi kismida haram mal olurmu?

  1. Caminin suyu abdest almak ve taharet yapmak içindir. Onu bundan başka şeyler için kullanmak kul hakkıdır. Sen suyu çaldınsa sana da günahtır. Çalmadınsa sen çalıştığın işin karşılığı olan parayı aldın dolaysıyla kazancın helaldir. Ama su hırsızlarını saklarsan sen de hırsız sayılırsın. Patronuna bir şey belirtmeden durumu imama bildir.

  2. Hocam ben nu limonatadan camiden dolduruldugunu bilerek icmistim 40 gunum zayimi oldu hocam simdi imama kullanilan su kadar ucret odense su parasi icin kul hakkindan kurtulunmus olunurmu? Imama henuz durumu bildirmedim

 4. Selamün aleyküm hocam 2 sorum olacaktı Kuveyt türk katılım bankası kredi kartı kullanmak caiz midir?
  Birde Kuveyt Türk hesabında para tutmak caiz midir? En azından faizsiz diye düşündüğümden

  1. O kurumların işleyiş içeriğini bilmediğimiz için ezbere fetva veremeyiz.

  1. Göbekli (obez) olmak fasıklık değil hastalıktır.
   Peygamberler dışında günahkar olmayan biri mi var?
   Dindar olmayan biriyle evlenmek caiz değildir.

 5. 15 günden fazla ikamet edeceğim memleketimden sonra 15 günden daha az ikamet edeceğim eşimin memleketine gideceğim seferi sayılır miyim? Seferi durumum kendi yaşadığım şehre eve girene kadar mi yoksa yaşadığım yere 90 km içinde girdiğim yere kadar mi geçerlidir? Örneğin İstanbul’da yaşayan biri icin dönüş yolunda İstanbul sınırına girmekle mi seferilik biter yoksa evime girdiğimde mi seferilik biter?

  1. Vatanı ikame Vatan-ı asliye gidince bozulur. Mesela, Fatih vatan-ı ikametiyken, Silivri’ye gidip evlense, Silivri vatan-ı aslisi olur, Fatih de vatan-ı ikamet olmaktan çıkar. Fatih’te ikamet eden biri, vatan-ı aslisi olan Silivri’ye bir günlüğüne dahi gitse, Fatih vatan-ı ikamet olmaktan çıkar.

 6. Hocam haram lokma yiyen birinin 40 gun icinde gecirdigi bi hastalik veya musibet gunahlarina kefaret olurmu?

  1. Haram yiyen ve içenin kırk gün duası kabul olmaz kalbine feyz girmez. Böyle olunca da geçireceği musibetler de günahına kefaret olmaz.
   Bir tane de ben sana soru sorayım!!!
   Bu kadar ince şeyleri biliyorsunuz da nasıl olup da haram yiyip içiyorsunuz?

  1. İmamı Gazali “güftesi gayri islami ve gayri ahlaki müzikleri dinlemek haramdır” diye içtihat etmiştir. Bunların dışındaki müzikleri her zaman dinlemek de caiz değildir.

 7. Hocam içki içen arkadaşlarım la bi masada yemek yedim ben içki içmedim yemek yerken besmeleyle başlamak sıkıntılı olur mu?

  1. İçki içmesen de içki içenlerin masasında yemek yemişsin. O da haramdır. Oturulması haram olan bir masada helal olan yiyecekleri yerken besmele çekmek küfür olmaz.

  1. Doktorun bir şeyi yemeyi içmeyi yasak kılması o şeyi sana haram kılmaz ama suç işlemiş olursun. O suçun cezasını da bazen hayatınla ödemiş olursun. Haramı ve helali Allah belirler ve Allahın izin verdiği Rasülü belirler…

 8. Selamun Aleykum bekir hocam.
  Size geçen bir soru sordum cevabinizi vermişsiniz ama sonra aklıma takıldida acaba beni yanlışmı anladi diye musadenizle tekrar sormak istiyorum.
  Ben ülkemizdeki mültecileri kastetmiyorum kendim için soruyorum.
  Amerika birlesik devtlerinde çalişma iznim olmadiği halde orda helal bir işte çalisarak elde edicegim gelirin hükmü sizce helalmidir(Müslümanlar gittiklerk ülkede kurallara uymak zorunda kuralına binaen sordum bazıları helal demiş bazisıda mesela sorularlaislamiyet haram demiş diyanete sordum haram dememişler ama kurallara uymak zorundasin demişler)

  1. İzinsiz bir ülkeye giriş yapmak o ülkenin yasalarına göre suçtur. Ama orada yapacağın helal işten alacağın ücret helaldir. Suç işlemiş olursun ama helal iş yaptığın için kazancın haram olmaz.

 9. Selamunaleyküm. İçki içen bir Müslüman’ın ahirette terazide sevapları fazla gelse bile cennette kevser şarabını içemeyerek cezalandırılacağı doğru mudur?

  1. O haber doğru değildir. Ama Peygamberimiz “Devamlı içki içen puta tapmış gibidir” buyurdu.
   O sebeple devamlı içki içen tövbe etmemişse imansız ölür.

 10. Selamın aleyküm.Selefi hak mezhep midir?
  2-Maturidilik Ve Eşarilik nedir?Bu mezheplere bidat diyen dinden çıkar mı

  1. Selefiye sapkın bir mezheptir. Kurucusu İbn-i Teymiyedir. Suudi Arabistanlı Muhammed bin Vahhab ise bunu devam ettirmek için Vehabiliği kurmuştur. Günümüzde “Bize Kuran Yeter” deyip hadisleri yok sayanlar bu sapkınların müdavimleridir.
   Maturdilik ve Eşarilik hak mezheptir. Her ikişsine birden Ehli Sünnet denir.
   Geniş bilgi için Bağlantıyı tıkla:
   https://islamdergisi.com/genel/ehl-i-sunnet-itikadi/

  1. Dişilik erkeklik bedendedir. Ruh erkek de değildir dişi de. O Allaha kul olmak için yaratılmış temiz varlıktır. Onu nefsin şeytanlığı dünya istek ve hırsı kirletir. Nefis de erkek veya dişi değildir. Ama bütün kötülüklerin toplayıcısı olduğu için evliyaullah ona dişi derler.

 11. Hocam bir dizi izliyoruz diyelim elfazl küfürlü bir söz söylendi ve kanalı değiştirdik o dizinin bir dahaki bölümlerini izlersek dinen sakıncalı olur mu?
  Hocam bi gun arkadaşımla konuşurken kredi çekmeden bir sey alınmıyor nabalim dedi bu söz günahı hafife almak mıdır?

  1. küfür işlenen dizinin geri kalanını ne diye seyredeceksin? sakıncalı olur elbette.
   “kredi çekmeden bir sey alınmıyor nabalim” sözü küfür alametidir

  1. İçinde alkol olmayan içecekler caizdir. Colanın içeriği malum değil içmemek evladır.

 12. Ekşi sözlüğe girmek caizmi? Gündeme bakmak ve herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak için giriyordum. Site anasayfasında (haşa) kutsal bilgi kaynağı yazıyor

 13. Selamün aleyküm hocam ben katılım bankası olan Kuveyt Türk ten en azından faizsiz diyorlar diye normal hesap açtım birde kredi kartı açtım bana dedilerki kredi kartını ödemezsen kartın kullanıma kapanır ve Kanunen zorunlu GECİKME ZAMMI alınır o aldığımız para ise bir fonda birikir ve hayır hasenat için kullanılır dediler bu durumda kredi kartını kullanmak bu bankadan faize bulaşmasak bile faize destek olur mu? Gecikme zammı faiz midir? Bu Bankada paramı tutabilir miyim

  Birde hocam kar payına katılmak caiz midir?

  1. Kâr payına katılmak caiz ama öyle bir kurum yok. Dolaylı yoldan faiz veriliyor aslında. Uzak olunuz.

Bir cevap yazın