Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

97.817 - 29
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 27.072 yorum.

  1. İnsan Allaha kulluk yapmak için yaratılmıştır. Öyle sözler söyleyip falan futbol için filan şunun için yaratılmış demek cehalettir. Tövbe ediniz.

 1. Ben zamanında büyü ile alakalı filmler seyrettim ve çok etkisinde kaldım, bana tuhaf vesveseler geliyor. Büyü niyeti ile sadece bir kelime söyleyerek önümdeki yemeğe büyü yapmış olurmuyum?

 2. Selamun aleyküm,ben 2 yıldır evliyim,6 aylık biz kızım var,evi zor geçindiriyorum,Allaha çok şükür namazımı kılar,hata yaptığımda vicdan azabını hisseden biriyim,maaşım yetismiyor ev kirası çocuğun bakımı derken,kredi kartına asgari yatırıyorum,hata olduğunu bile bile bu kartı kullanıp fazla para ödüyorum,bu dünya düzeninde seni buna mecbur bırakan sistemde vicdanımla hic mutlu değilim,Kapatmak için çok uğraşıyorum olmuyor,hiç çıkar yolum yok gibi hissediyorum,namazimı bosa kılıyor gibi hissediyorum,vesvesem çok beni aydınlatmak adına içimi ferahlatacak duanızı ve yorumunuzu bekliyorum Allah razı olsun

  1. Aleykümselam Tolga kardeşim. Allahu teala kazancına bereket versin bol kazançlar versin içinde bulunduğun darlıktan halas etsin.
   Peygamberimiz, “İktisat geçinmenin yarısıdır” buyurdu. Kazanç geçinmeye yetmiyorsa bazı gereksiz harcamaları kısarak iktisat yapmak lazım. Aksi halde ne kadar çok gelirin olursa o kadar da giderin artar. Çıkar yol mutlaka vardır. Sabırlı ol evvela faizden kurtul. Çünkü o cebini kemiren faredir.
   Namazında boşuna değil şeytan sana namazı bıraktırmak için öyle oluyormuş gibi vesvese veriyor. Senin için dua edeceğiz inşaallah. Allaha emanet olasın.

 3. Selamun Aleykum
  Ben Internet Üzerınden Bir Eğitim Paketi Almak İstiyorum. Babam Alıcak. Taksitle Alıcaktık Lakin Faiz Varmış. Bunu Almam Caizmidir?

  1. Faizin içinde bulunduğu hiçbir alışveriş caiz olamaz haramdır. Ödünç para bulmanın yoluna bak.

 4. Hocam elimde bulunan elfazl küfür söz içeren kitapları geri dönüşümcuye verdim parçalanıp hamur haline getiriliyormus acaba dini açıdan yanlış mı yaptım?

  1. Yanlış yapmışsın. Madem o kitabı okumuştun neden okumamış başka bir müslümana hediye etmedin?

  2. Vermemenin nedeni bazi islami olarak uygun olmayan yazılar içermesi o yüzden .

  1. Feyz alamamanın en büyük engeli bozuk itikat. Bunun için ehli sünnet itikadı şarttır. Sonra helal yemek içmek farzları yapmak haramlardan sakınmak sünnetleri de yapmak.

 5. Hocam islamda nefsi müdafaa varmıdır?misal üzerimize bıçakla yürüyen birine silah doğrultup onu korkutmak için ayağına ateş etmek doğrumudur?
  Hocam birisi islam haeici bütün dinlere sövüyor bu elfazl küfür müdür?
  Hocam gayrimüslim helal dairede çalışsa bile kazancı harammidir?

  1. İslamda elbette nefsi müdafaa vardır.
   İslam dışında din yoktur inançlar vardır. Onlara sövmek haramdır. Çünkü onlarda islama küfrederse iş o vakit vahimdir.
   Müslüman olmayanlara sevap yoktur. Onlar imandan sorumludur.

 6. Doğadaki necaset nasıl temizleniyor hocam. Yağmurun yağmasıyla ya da güneşin kurutmasıyla mı?

  1. Doğadaki necasetin kokusu ve görüntüsü hava şartları, rüzgar güneş ve yağmurla tamamen imha olduğunda necaset durumu da ortadan kalkar.

  1. Güneş doğana dek uyumak mekruhtur. Çünkü manevi rızıklar taksim edilir.

 7. Hocam bir bayan burçlar geleceği değil de olanı tahmin ediyor dedi bu düşünce şirktir değil m?

  1. O bayan doğru söylemiyor. Zira burç işi olanı tahmin etmek geleceği bilme iddiasıdır ki küfürdür.

 8. Kuzenlerin birbirleriyle evlenmesine karşı çıkıp aşağılayanlar buna ensest ilişki diyenler kafir olur mu?

 9. Selamün Aleyküm.
  Hocam bir yabancı dizi var.
  Güneş işinina maruz kalan her insan ölüyor hayatta 50 kişi felan kalıyor onlarda uçakla güneşin doğmadiği yerlere uçarak sürekli kaçıyorlar yeraltına saklaniyorlar.
  Şimdi bu bir bilimkurgu dizisi ama İslamiyet’in dünyanın sonuyla alakalı söylemine ters bir fikir yani sonlara doğru bir takım şeyler olacak Mehdi vs. Yani bu konu İslam’a ters ama bunu izlemek inkar etmekmi olur kufurmu olur

 10. Hocam “her canın istedigini yemek israftandir” hadisi serifine gore canimiz 100 turlu sey cekse kac tanesini yedikten sonrasi israf olur belli birsey soylenebilirmi?

  1. Doyduktan sonra yemek yemek mekruhtur anlamındadır. Meyve yemek için açlık aranmaz.

 11. Hocam benim size bir sorum olacaktı. Ben laf arasında konuşurken polemik yaratma dedim. Ama derken onu yapma anlamında dedim diye düşündüm sonra içime kurt düştü. Vicdanım çok rahatsız oldu küfre düştüysem diye size danışmak istedim. Allahtan başkası yaratamaz bunu biliyorum ama lafın gelişi birşey olmaz sanıp söylemiş bulundum. Ve çok pişman oldum. Bundan sonra ne yapmalıyım. Bu müdürüdür bana yardımcı olun lütfen iyi günler.

  1. Unutarak sürçü lisanla söylenirse küfür olmaz. Ama bir şey olmaz düşüncesiyle söylenirse küfürdür. Böyle durumda derhal tövbe etmeliyiz.

  2. Dinden çıkmış mı sayılır peki…
   ben birkaç sitede baktım orada diyor ki insanın yaratma şeklinde kullanımı olmayan birseyi var etme anlaminda değil de insanı şeklinde düşünülürse kullanılmasa daha iyi olur diye yazıyor yani Allah yaratır bunu biliyoruz ama insanlar söylediğinde var olmayan birşey kaydedilmez diye yazıyordu ben bu şekilde gördüm emin olmak için sizede danışmak istedim. Bu sorumu yanıtlarsanız icim rahat eder tövbe ettim zaten ama dinden çıkma olur mu ondan korktum.

  3. Yaratmak Allaha mahsustur. Bu hususta ayet var. Niyet ne olursa olsun Allahtan başkası için yaratma lafzını kullanmak şirktir.
   Size tavsiyem tövbe ediniz. Rast gele sitelere de güvenmeyiniz.

 12. Hocam Selamun Aleykum
  Sizede Malumdur Abdestte Ve Gusulde Tırnakların AltınaSu Geçmesi Gerek. Benim İse Tırnaklarım 3 4 Günde Uzuyor. Buna Rağmen Haftada Birmi Kesmeliyim Yoksa Uzasa Bile Ölcüsü Nedir? Bir Hocadan Tırnak Eti Geçmeyecek Diye Duymuştum Doğrumudur?

 13. Selamün Aleyküm .
  Hocam futbol oyunları oynuyoruzda burda bazı takımların logolarinda hac işareti şeytan logosu vs. Gibi amblemleri var.
  Bu takımları alıp oynamak elbette caiz değildir ama kişiyi küfür tehlikesine sokarmi?
  Mesela o takımda bir musluman futbolcu olsa oyundada olsa o formayı giyiyor ona sebep oldun küfür vs. Diye aklıma geliyor ama sonuçta oyunda hayali karakter ismi gerçek ama insan olarak gerçek değil

  1. Müslüman kimse logosunda küfür alameti olan herhangi bir oyunda oyuncu olarak oynayamaz. Müslüman da öyle bir takımı tutamaz. Tutarsa küfre girer.

  1. İslama hakaret etmişse pişman da olmamışsa onun gönlünü almaya çalışmak haramdır. Kişisel meseleden dolayı ise özür dilersin.

Bir cevap yazın