Evliyalık Nedir?

 

       Evliyalık: Bu kelimenin Türkçe karşılğı, Allah’ın dostları demek olan veliler demektir. İnsanın ruhen Fenâ ve Bekâya ermesi demektir. Bu da iki kısımdır. Birinci kısım olan mutlak veliliktir ki, ona herkes erebilir. Buna velayeti âmme de denir. Amentünün gereğince iman eden, farzları ve sünnetleri yapıp haramlardan ve tahrime mekruhlardan kaçınan her müslüman bu türden bir velidir. İkincisi ise özel veliliktir ki, bunların veliliği, Vilayet-i Muhammediyedir. ancak ona Allah’ın seçkin kulları erebilir. Bunların ne demek olduğunu daha iyi anlamamız için şu hususları iyi bilmemiz gereklidir.

      Atalarımız ;”Koyma su ile değirmen dönmez” demişlerdir. Kişinin kendini zorlaması ile asla güzel ahlak sahibi olması mümkün değildir. Bunun durumu, dibi çamur olan bir havuzdaki su gibidir. Karıştırıldığı an da çumurların su yüzüne çıkmasına benzer.  Kızdırıldığı zaman bir kimsenin gerçek kişiliğinin ortaya çıkması gibidir. Her insan kızabilir. Kızmamak ölünün vasfıdır. Rasulullah’ın da(salât ve selam O’na olsun) buyurduğu gibi:”Allahın velileri o kimselerdir ki, kızdığı zaman bile adaletten ayrılmazlar.”
 

  “ انّ اللّهَ سبعينَ حِجاباً مِن نورٍ لوْكشفها لاَحْرقت سبْحانَ وجْهِهِ كلّ شئِ ادْركه بصرهُ
  Peygamber Efendimiz buyurdular ki: “Muhakkak Allah için 70 bin
  perde vardır. Eğer onları açacak olsa, güzelliği her şeyi yakar.”

(Visited 435 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın