Tövbe Edip İman Edenlerin Günahları Sevaba Çevrilmez

rabıta yapan genç

Bazı tefsirlerde Furkan Suresi’nin 70. ayeti maalesef yanlış yorumlanmaktadır. Şöyle ki, “Allah’ın, günahkârların tevbe edip iman ettikten sonra bütün günahlarını  sevaba çevireceği” anlamında yorum yapmaktalar.
Kur’an’a böyle anlam vermek ise büyük hatadır. Ayette geçen seyyiât, insanın günahları değil, kötü ahlakı, kötülük işleme vasıflarıdır. Hasenât ise güzel ahlakı, iyilik işleme vasıflarıdır, sevapları değil. İlgili ayeti merhum Elmalı Hamdi Hoca efendi şu mealde tercüme etmiştir: 
– “Ancak tevbe ve iman edip iyi davranışlarda bulunanlar başka; Allah onların seyyiâtını hasenâta çevirir. Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir.”
(Furkan/70)

Eshabın büyük alimlerinden İbn-i Abbas (radıyallahu anh) ve Tabiinin büyük alimlerinden Hz. Ali’nin yetiştirdiği Hasan el-Basri, Mücahid ve Katade, bu seyyielerin (kötülüklerin), hasenata (iyiliklere) çevrilme işini, şu mealde:
Allahu Teâlâ o kimselerin müşrik iken yaptıkları: kötü amelleri, Müslüman olduklarında güzel ameller işleme haline(vasfına) çevirir.” açıklamışlardır. 
(Fahreddin-i Razi Tefsiri)

SORU: Peygamberimiz (s.a.v.) bir zikir meclisine uğradığında oradakilere, “Allah sizlerin yaptığı zikirle günahlarınızı sevap çevirmektedir” hadisini nasıl açıklarsınız?
CEVAP: Bu hadisi şerif, yapılan iyiliklere verilecek sevapların günahları sileceği anlamındadır. Zira kıyamet günü mizanda ameller tartılırken sevaplar günahların karşısına konacaktır. Ne kadar sevap çok olursa o kadar günah silinecektir.. Ayette ise, ” tövbe ve iman edip iyi davranışlarda bulunanlar” söz konusudur. Sadece tövbe edip iman edenler denilmiyor, salih ameller işlendiğinde seyyielerin(kötü huyların) hasenâtlara (güzel ahlaka) tebdili söz konusudur.  

Konuyu Peygamberimizden (salllahu aleyhi ve sellem) rivayet edilen şu kıssa ile biraz daha açalım:
Peygamber (s.a.v.) Efendimiz eshabına bir gün şöyle bir menkıbe buyurdular:
 “Sizden önceki devirlerde yaşayan bir adam, doksan dokuz kişiyi öldürmüş, sonra, “Buranın en büyük âlimi kimdir?” diye soruşturur. Ona bir rahip gösterilir. Bunun üzerine o da rahibin yanına giderek ona, “Doksan dokuz adam öldürdüm, tövbe etsem kabul olur mu?” diye sorar. Buna karşılık rahip ise, “Tövben kabul olunmaz!” deyince onu da öldürür ve sayıyı yüze yükseltir. Daha sonra da oranın en büyük âlimini sorup soruşturarak ona gider;

– – “Ben yüz adam öldürdüm. Tövbe etsem kabul olur mu?” der.
Âlim ise ona:
– “Evet, senin tövbe etmene kim engel olabilir ki? Ancak filân yere git, orada Allahu Teâlâ’ya ibadetle meşgul olan insanlar var; onlarla beraber sen de Allah’a ibadet et ve onlarla ol!” tavsiyesinde bulunur.

Bunun üzerine bu adam yola çıkar ve yarı yola vardığında da ölür. Rahmet melekleri ve azap melekleri bir araya gelerek onun durumunu görüşürler.. Rahmet melekleri;
– “Bu adam candan tövbe ederek buraya geldi” derler.
Azap melekleri ise;
“Bu kimse hiçbir iyilik yapmamıştır…” derler.
Derken arkadan insan kıyafetinde bir başka melek bunların yanına gelerek onlara şöyle der:
– “İki belde arasındaki mesafeyi ölçünüz. Hangi tarafa daha yakın ise adam o tarafa aittir.”
Bunun üzerine mesafe ölçülür. Adamı varacağı yere daha yakın bulurlar ve adam rahmet meleklerine teslim edilir.
Kaynak: (Hadis-i İbn Mâce)

Bu adam 99 kişinin katili olarak iman edip tövbe etmiş ve Salihlerin arasına katılmak için yola çıkmış ancak hiç bir hayır işlemeden yolda ölmüş. Eğer bu adamın tövbeden sonra öldürdüğü 99 kişinin günahı amel defterine sevap olarak yazılmış olsaydı Azap Melekleri, “Bu kimse hiçbir iyilik yapmamıştır…”  derler miydi? Zira amel defterleri onların elindedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Tövbe Edip İman Edenlerin Günahları Sevaba Çevrilmez” üzerine 2 yorum.

  1. Ben kredi illetine bulastim kredi cekip kumar oynadim cektikce borcum cogaldi bu batakliga saplandim kurtulamaiyorum.1 evim var satıp bütün borclarimdan kurtulmak istiyorum eşim kabul etmiyor.ya yeniden ayni hataya düşersen ne yapariz diyor benim icin dogru olan nedir

    1. Senin için doğru olan şey, önce faize bulaştığın için tövbe edip bir daha yapmayacağına dair Allaha söz vermendir. Ondan sonra beş vakit namaza başlayıp namazlarını camilerde kılmalısın. Kesinlikle eski arkadaşlarını ve onların mekanlarını terk etmelisin.
      Faizle faiz ödenmez. Evinden başka bir şeyin yoksa evini satıp hanımına vermelisin. Hanımın borcunu ödesin. Para kalırsa geriye sakın hanımından almayasın. Çünkü şeytan seni tekrar eski durumuna çeker.

Bir Cevap Yazın